5 تفاوت ابدو و لیپو

در این مقاله قصد داریم تفاوت ابدو و لیپو را از تمام جهات بررسی کنیم. همچنین به روند بهبودی و دوره نقاهت این دو عمل پرداخته و از نظر عوارض احتمالی، تفاوتهای موجود بین جراحی های لاغری ابدومینو و لیپوساکشن را در قالب مقایسه، برای شما تشریح نماییم. لذا پس از مطالعه این مقاله، به صورت کاملاً دقیق متوجه خواهید شد که برای افراد مختلف چه روشی مناسب تر است.

تمامی اطلاعاتی که به شما داده می شود در راستای کنترل وزن و رسیدن به یک اندام ایده آل است. لذا اگر شما جزو افرادی هستید که قصد انجام عمل های لاغری لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی (تامی تاک) را دارید، این مقاله را از دست ندهید.

تفاوت ابدو و لیپو

به طور کلی اگر بخواهیم به تفاوت این دو باهم بپردازیم، ابتدا بایستی هر کدام از آن ها را به صورت کامل شرح دهیم و سپس به یافتن تفاوت ها بین آن ها بپردازیم. به طور کلی افرادی که تمایل دارند به اندامی زیبا برسند و یک شکم صاف برای خود به ارمغان بیاورند، همواره در جستجوی اطلاعات کافی در رابطه با این عمل های زیبایی هستند.

لذا برای آن ها بسیار مهم است که بدانند کدام تکنیک بهتر بوده و می تواند آن ها را به خوش فرم ترین فرد تبدیل کند. در گذشته از انواع رژیم های مختلف و ورزش های دشوار برای لاغر شدن و رسیدن به اندام ایده آل استفاده می ‌شد اما این روز ها راه حل های ساده تری به وجود آمده است که باعث می شود فرد بدون هیچگونه سختی و گرسنگی کشیدن به زیبایی اندام برسد.

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

معرفی جراحی ابدومینو یا تامی تاک

جراحی ابدومینو یا همان تامی تاک می ‌تواند شامل برداشته شدن پوست های اضافی و زیادی در ناحیه پهلو و شکم باشد. برخی از افراد به دلایل مختلف دچار اضافه وزن بسیار بالایی به یکباره می شوند.

همچنین برخی از عوامل می ‌توانند نظیر: بارداری و یکجانشینی باعث این اضافه وزن باشند. بعد از این اتفاق افراد به فکر راه حلی برای کاهش وزن خود افتاده و با تلاش ‌های بسیار وزن خود را می خواهند پایین آورند. لذا باید بدانید که این کاهش وزن نمی تواند باعث از بین رفتن پوست های اضافه بدن شود.

البته راه حل های دیگری نیز برای از بین بردن پوست های اضافه بدن از جمله پوست اضافه شکم وجود دارد که از مهمترین آن ها می‌توانیم به ورزش کردن اشاره کنیم.باید توجه داشته باشید که ورزش کردن روندی بسیار طولانی و دشوار می باشد که هر کسی توانایی انجام آن را نخواهد داشت و به همین دلیل از این جراحی برای از بین بردن پوست های اضافی شکم استفاده خواهد شد.

انواع ابدومینو

به طور کلی ما دو نوع جراحی ابدومینو پلاستی داریم که شامل: کامل و جزئی می باشد. برای انجام هر دو نوع جراحی فرد باید به صورت کامل بیهوش شود. سپس در حین جراحی تمام پوست های اضافی، افتاده و شل و حتی چربی های اضافه نیز برداشته خواهد شد.

در طی این عمل جراحی عضله های شلی که در ناحیه شکم وجود دارند و باعث بد فرم شدن شکم می شوند، نیز سفت خواهند شد. این جراحی می ‌تواند باعث از بین رفتن اسکار های جدید و قدیمی شود. همچنین با این عمل لاغری ، حذف استرچ مارک ها (خطوط ایجاد شده در اثر افزایش و کاهش وزن بر روی پوست)  در ناحیه شکمی، امکان پذیر خواهد بود.

انواع ابدومینوپلاستی

 جراحی لیپوساکشن

حال می خواهیم به جراحی لیپوساکشن بپردازیم. این جراحی می‌ تواند باعث افزایش زیبایی ظاهر شکم افراد شود. لیپوساکشن به معنای برداشته شدن چربی های زیادی یا اضافی در ناحیه پهلو و شکم می باشد. گاهی اوقات چربی های شکم آن ‌قدر مقاوم هستند که با هیچ نوع رژیم و ورزشی از بین نخواهند رفت.

به همین دلیل لیپوساکشن می تواند یک راه بسیار مناسب برای از بین بردن این چربی ها باشد. در طی جراحی لیپوساکشن برش هایی با اندازه کوچک بر روی شکم ایجاد خواهد شد. سپس چربی های شکم شکسته شده و با کمک لوله هایی به نام کانولا که در این سوراخ ها قرار می‌ گیرند، با عمل ساکشن و مکش از بدن فرد خارج می شوند.

توجه داشته باشید از جمله مهم ترین تفاوت ابدومینو با لیپوساکشن در برداشتن پوست اضافه است که در جراحی لیپوساکشن برداشتن پوست اضافه صورت نخواهد گرفت. با این حال جراحی لیپوساکشن برای افرادی که پوست شکم آنها دچار افتادگی نبوده و عضلات شکمی سفتی دارند ، روش مناسبی محسوب می شود.

تعریف جراحی لیپوساکشن

همچنین بخوانید: آیا عمل لیپوساکشن خطرناک است؟

خدمات پیکرتراشی دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو با بیش از 20 سال سابقه در انجام انواع عملهای درمان چاقی نظیر ابدومینو (تامی تاک) ، لیپوساکشن و سایر متدهای جراحی لاغری تهاجمی و غیر تهاجمی گزینه مناسبی برای افرادی است که قصد رسیدن به وزن ایده آل خود را دارند. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته ممتاز دانشگاه شهید بهشتی تهران با انجام صدها عمل لاغری موفق، توانسته رضایت بالایی در میان مراجعه کنندگان کسب نماید.برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر راجب خدمات جراحی پیکر تراشی دکتر ناصر یاهو وارد شوید.

خدمات پیکرتراشی دکتر ناصر یاهو

1- مقایسه تفاوت ابدومینو و لیپوساکشن در روند بهبودی و دوره نقاهت

 • معمولاً انجام جراحی ابدومینو زمان ‌بر بوده و می تواند چندین ساعت طول بکشد. به همین خاطر فرد باید این جراحی را در بیمارستان توسط تیم متخصص انجام دهد.
 •  فرد بعد از عمل ابدو باید مدتی در بیمارستان بستری شود و بعد از ترخیص، حدوداً چند هفته با توجه به شرایطی که دارد، باید تحت مراقبت ویژه قرار داشته و فعالیت ‌های روزمره خود را انجام ندهد.
 • چند هفته بعد از انجام عمل ابدو، فرد می تواند به روند قبلی خود بازگردد و بعد از گذشت چندین ماه به طور کامل کبودی و تورم های ایجاد شده از بین خواهد رفت.
 • روند بهبودی جراحی ابدومینو بسیار کند بوده و افراد باید در طی این زمان به شدت مراقب خود باشند و از انجام هرگونه فعالیت سنگین بپرهیزند، تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری شود.
 • در جراحی لیپوساکشن نیز فرد باید به صورت کامل بیهوش شود. البته گاهی اوقات با توجه به شرایط بدنی فرد از بی‌حسی اپیدورال نیز استفاده می شود. در واقع این نوع بیهوشی را جراح مربوطه تشخیص خواهد داد. این جراحی در مدت بسیار کوتاهی انجام می ‌شود.
 • گاهی اوقات جراحی لیپوساکشن، کمتر از یک ساعت به طول می انجامد. بعد از انجام این جراحی فرد یک شب در بیمارستان بستری خواهد شد و سپس مرخص می گردد.
 • پس گذشت ۲ تا ۶ هفته بعد از لیپوساکشن ، با توجه به شرایط بدنی ، فرد باید تحت مراقبت ویژه قرار بگیرد. پس از آن می ‌تواند به صورت کامل به فعالیت های روزمره خود بپردازد و به روند قبلی باز گردد.
 • در مقایسه روند بهبودی این دو عمل، قابل ذکر است که روند بهبودی لیپوساکشن بسیار کوتاه تر بوده و سرعت بهبودی بعد از جراحی لیپوساکشن به علت وجود برش ‌های کوچک بسیار بالا می باشد.

مقایسه تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن در روند بهبودی و دوره نقاهت

2- فرق ابدو با لیپو از نظر عوارض احتمالی

به طور کلی هر عمل جراحی دارای عوارض مربوط به خود است که این عوارض می ‌تواند با توجه به شرایط بدنی فرد به وجود بیاید. در ادامه به تفاوت عوارض در این دو عمل جراحی می پردازیم:

 1. از آن جایی که جراحی ابدومینو یک جراحی تهاجمی لاغری و تناسب اندام محسوب می شود، عوارض احتمالی: نکروز چربی، خونریزی، سروما یا تجمع مایعات ، ایجاد زخم و اسکار، عفونت و احتمال نیاز به جراحی ترمیمی را به دنبال دارد.
 2. به دلیل بیهوشی کامل در ابدومینو ، خطرات ناشی از بیهوشی مانند: سکته قلبی ، آمبولی ریه، درد زیاد و ایجاد لخته‌های خون، تهوع و استفراغ بعد از عمل و نیاز به بستری در بیمارستان، در این عمل وجود دارد.
 3. جراحی لیپوساکشن نیز دارای عوارض و خطرات مخصوص به خود است که می توان به : التهاب و تورم، احتمال آسیب رسیدن به اندام‌ها و عصب‌ها، ازبین رفتن بافت پوست، ایجاد سوختگی و کبودی ، مسمومیت ناشی از داروی بیهوشی و احتمال عفونت اشاره نمود.
 4.  در جراحی لیپوساکشن، فرد نیازی به بیهوشی کامل نداشته و عوارض ناشی از بیهوشی کامل در این عمل وجود ندارد.
 5. عمل لیپوساکشن به علت وجود برش های بسیار کوچک و عدم نیاز به بیهوشی کامل ، عوارض کمتری دارد.

با توجه به مواردی که ذکر شد باید بگویم که افراد اگر می‌خواهند که خطرات و عوارض احتمالی از این جراحی ها را بکاهند. باید به یک جراح بسیار حاذق مراجعه کنند که در واقع یک تیم حرفه‌ای به انجام این جراحی بپردازد. چرا که نقش اصلی کاهش عوارض برای این جراحی ها می تواند جراح و پزشک مربوطه باشد. استفاده از تکنیک های خاص باعث کاهش عوارض این جراحی ‌ها حتی به صفر خواهد بود.

تفاوت پیکرتراشی با ابدومینوپلاستی از نظر عوارض احتمالی

همچنین بخوانید : شناخت انواع روش های لاغری

3. فرق ابدو با لیپو از نظر هزینه عمل

معمولا لیپوساکشن هزینه کمتری نسبت به جراحی شکم ابدو دارد. بر اساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، هزینه متوسط عمل لیپوساکشن تقریبا نصف عمل زیبایی ابدو یا تامی تاک است. با این حال، هزینه‌های اضافی نظیر : هزینه‌های بیهوشی و تجهیزات مورد نیاز عمل، آزمایش‌های پزشکی قبل از عمل، لباس‌های مورد نیاز جهت عمل، داروهای مورد استفاده و هزینه‌های جراح در این دو عمل متغیر است.

4. تفاوت از نظر جای زخم

 • اگر جراح پلاستیک و زیبایی شما تخصص و تبحر لازمه را داشته باشد، کمترین جای زخم را ایجاد خواهد نمود. با این حال، معمولا اسکار و جای زخم در عملهای لیپوساکشن و تامی تاک وجود خواهد داشت.
 • در لیپوساکشن، بدن بیماران اسکارهای کوچکی در محل ورود کانولا خواهند داشت و به مرور زمان از بین می روند.
 • در عمل جراحی شکم ابدو جای زخم بزرگتری در قسمت پایین شکم ایجاد می شود که به مرور زمان محو می شوند.
 • در مجموع در عمل ابدو نسبت به لیپوساکشن جای زخم بزرگتری ایجاد می شود ولی در عوض افتادگی پوست نخواهید داشت.

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن از نظر جای زخم

5. تفاوت ابدو و لیپو از نظر نتایج عمل

 • در هر دو روش نتایج در طولانی‌مدت و با گذشت زمان بوجود خواهد آمد، با این حال، باید مراقب افزایش یا کاهش بیش از حد وزن باشید. در هر دو عمل تمام سلول‌ها و بافت‌های چربی موجود بدن از بین نخواند رفت و باقیمانده‌ چربی ها باید با کمک رژیم غذایی مناسب و ورزش دفع شوند.
 • لیپوساکشن شکم شما را صاف‌تر می‌کند و چربی کمتری در ناحیه میانی بدن باقی می ماند، در حالی که ابدومینو شکمی سفت‌تر و محکم‌تر ایجاد می‌کند.
 • اگر به دنبال خلاص شدن از شر افتادگی پوست و چربی هستید و در عین حال دیواره شکم خود را قوی‌تر می‌کنید، یک عمل جراحی شکم برای شما مناسب است.
 • اگر فقط می خواهید چربی شکمی و شکمی صاف تر داشته باشید، لیپوساکشن راه حل مناسبی است.

تفاوت ابدو و لیپوساکشن از نظر نتایج عمل

آیا امکان انجام لیپوساکشن و تامی تاک با هم وجود دارد؟

امکان انجام هر دو روش لیپوساکشن و ابدو همزمان با هم و بهره گیری از مزایای هر یک وجود دارد. انتخاب اینکه چه گزینه ای برای شما مناسبتر است تنها با صلاح دید پزشک متخصص و جراح خواهد بود.

ضرورت کنترل وزن بعد از جراحی لاغری

باید به این نکته توجه داشته باشید که بعد از انجام عملهای لاغری تامی تاک شکم و لیپوساکشن باید با کمک ورزش منظم و رعایت یک رژیم غذایی متعادل وزن خود را کنترل نمایید، در غیر این صورت حتی با انجام این جراحی ها، امکان بازگشت به وزن قبلی وجود دارد.

چه کسانی مناسب این دو روش هستند؟

یکی از رایج‌ترین سوال هایی که در رابطه با فرق ابدو با لیپو پرسیده می شود این است که هر روش برای چه کسی مناسب خواهد بود و چه افرادی می ‌توانند در یک روش به موفقیت بیشتری برسند که ما در اینجا به بررسی 4 مورد آن می پردازیم.

 1. توجه داشته باشید جراحی ابدومینو برای افرادی مناسب است که شکم های بسیار بزرگ و شلی داشته و سطح شکم آن ها گسترده است. این جراحی می‌تواند علاوه بر برداشتن چربی های اضافه به برداشتن پوست اضافی نیز کمک کند. معمولا افراد مسن تر از این روش استفاده می ‌کنند.
 2. لیپوساکشن برای افراد جوان‌تر مناسب است زیرا آن ها عضلات سفت تری داشته و پوست شکم آن ها زیاد افتاده و شل نشده است. پس لیپوساکشن برای کسانی مناسب می باشد که می ‌خواهند تنها چربی های اضافی را خارج کنند و نیاز به برداشتن پوست اضافه ندارند.
 3. همچنین باید بدانید که ابدومینو باعث از بین رفتن چروک ها و خط های شکم به مقدار فراوانی خواهد شد. خانم ‌هایی که در حین بارداری دچار خطوط نازیبا در ناحیه شکم خود شدند، می ‌توانند از این جراحی استفاده کنند.
 4. این درحالی است که لیپوساکشن تا حدودی می تواند به از بین بردن این خطوط بپردازد و افرادی که شکم صافی دارند و شکم آن ها تقریباً فاقد خطوط می باشد، بهتر است که از جراحی لیپوساکشن استفاده کنند.

چه کسانی مناسب ابدو با لیپو هستند

کدام نوع جراحی شکم بهتر است؟

به طور قطعی نمی‌توان گفت که کدام نوع جراحی بهتر است، زیرا هر جراحی می ‌تواند برای دسته ای از افراد مفید تر باشد. پزشک پس از بررسی شرایط بدنی و فیزیکی شما و انجام آزمایشات لازم، یک روش که برای شما مناسبتر باشد را انتخاب می نماید.

کنترل وزن بعد از جراحی

پس از مطالعه کامل این دو جراحی و بررسی کامل تفاوت آن ها، باید به این مسئله نیز توجه داشته باشیم که جراحی هایی که در بالا به شرح آن ها پرداختیم، تنها می‌ توانند باعث کاهش وزن و زیبایی اندام شوند، اما هیچ کدام از آن ها تضمینی برای لاغر ماندن افراد نیستند.

لذا افرادی که این جراحی ها را انجام می دهند، بایستی بعد از جراحی یک تغذیه بسیار مناسب داشته و حتی می توانند تحت نظر متخصصین تغذیه قرار بگیرند تا از افزایش وزن خود جلوگیری کنند. همچنین ورزش کردن نیز می ‌تواند به ثابت نگه داشتن وزن آن ها کمک کند.

در پایان شایان ذکر می شویم که بعد از تصمیم گیری درباره نوع جراحی حتما از پزشک متخصص جراحی چاقی و زیبایی در زمینه مشورت بگیرید. دکتر ناصر یاهو به همراه تیم مجرب و حرفه ایی خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

سوالات متداول راجب تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

این دو عمل از نظر : روند بهبودی و دوره نقاهت، عوارض احتمالی، هزینه عمل، جای زخم و نتایج عمل با یکدیگر متفاوت هستند که در این مقاله به صورت کامل آمده است.

جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که شکم های بسیار بزرگ و شلی داشته و سطح شکم آن ها گسترده باشد. ولی لیپوساکشن برای افراد جوان‌تر مناسب است که عضلات سفت تری داشته و پوست شکم آن ها زیاد افتاده و شل نشده باشد.

به طور قطعی نمی‌توان گفت که کدام نوع جراحی بهتر است، زیرا هر جراحی می ‌تواند برای دسته ای از افراد مفید تر باشد. پزشک پس از بررسی شرایط بدنی و فیزیکی شما و انجام آزمایشات لازم، یک روش که برای شما مناسبتر باشد را انتخاب می نماید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *