علائم سرطان سینه

علائم سرطان سينه در زنان کدامند؟ سرطان سینه چگونه ایجاد می شود؟ در مورد انواع مختلف این مشکل سلامتی چه می دانید؟ سینه طبیعی چه مشخصات و ویژگی هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات سودمند و دریافت پاسخ پرسش های خود در این زمینه با ما همراه باشید.

سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان است. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، این سرطان 33 درصد از موارد سرطان زنان را تشکیل می دهد. سینه بین پوست و دیواره قفسه سینه قرار می گیرد و از مجموعه ای از غدد و بافت چربی تشکیل شده است.

ساختارهای غده ای که لوبول نامیده می شوند به یکدیگر متصل شده و یک لوب را تشکیل می دهند و در یک سینوس 15 تا 20 لوب وجود دارد. شیر از طریق لوله های کوچکی به نام مجرای شیر از لوبول ها به نوک پستان می رسد.

سرطان سینه اگر به موقع شناسایی و درمان نشود، می تواند یک بیماری جدی و تهدید کننده حیات باشد. این مشکل به دلیل تکثیر کنترل نشده برخی از سلول‌های غده پستانی به وجود می آید. تکثیر کنترل نشده اگر منجر به ایجاد سلول‌های بدخیم شود، توانایی جدا شدن از بافت را به دست می‌آورد.

سلول های جدا شده از بافت ایجاد کننده، به سلول‌های اطراف و به مرور زمان به اندام‌های دورتر حمله می‌کنند. از نظر تئوری، تمام سلول‌های سینه می‌توانند باعث ایجاد تومور شوند، اما در بیشتر موارد سرطان از سلول‌های غده‌ای (از لوبول‌ها) یا از سلول‌هایی که دیواره مجاری بافت سینه را تشکیل می‌دهند سرچشمه می‌گیرد. با کمک برخی جراحی های زیبایی نظیر پروتز سینه ، بازسازی ظاهر و اندام بیماری که بافت سینه او تخلیه شده است، امکان پذیر خواهد بود.

سرطان پستان می تواند مردان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. سرطان سینه مردان کمتر از 1 درصد از کل سرطان های سینه را شامل می شود.

سرطان سینه چگونه ایجاد می شود؟

مانند سایر نئوپلاسم های بدخیم، سرطان سینه نیز نتیجه تجمع آهسته جهش های ژنتیکی توسط DNA یکی از سلول های تشکیل دهنده اندام مربوطه (در این مورد پستان) است. این جهش ها در واقع مسئول پدیده تکثیر کنترل نشده هستند که مشخصه تشکیل و رشد تومورهای بدخیم است.

علیرغم تحقیقات متعدد در این زمینه، پزشکان هنوز علل دقیق جهش های ژنتیکی را که باعث ایجاد سرطان سینه می شوند، شناسایی نکرده اند. اما بین این نئوپلاسم و عواملی مانند جنس، سن، جمعیت، سابقه خانوادگی، سابقه بالینی، سابقه باروری و سبک زندگی ارتباط وجود دارد.

یکی از دلایل ایجاد سرطان سینه، بزرگ بودن بیش از اندازه پستان هاست. خوشبختانه امروزه راه های زیادی از جمه رژیم غذایی، ورزش و علاوع بر آن عمل های زیبایی برای کوچک کردن پستان ها وجود دارد. یکی از مطمئن ترین و بهترین راه برای کوچک کردن سینه عمل ماموپلاستی است.

پیشنهاد مطالعه: خدمات جراحی ماموپلاستی توسط دکتر ناصر یاهو

شكل توده سرطان سينه

سرطان سینه چگونه ایجاد می شود

شكل توده سرطان سينه چگونه است؟

توده سرطانی سینه ممکن است به شکل‌های مختلفی باشد. این توده‌ها ممکن است نرم و پرکشش باشند یا سفت و چسبنده به بافت اطراف باشند. همچنین ممکن است شکل و حجم آنها متفاوت باشد و در بعضی موارد این توده‌ها درون بافت سینه قرار دارند و به سختی قابل لمس هستند.

در مواردی که توده سرطانی به شکل دارای لبه نامنظم و ناهموار باشد، بیشتر به خطر بودن برای سرعت پخش و گسترش سرطان اشاره دارد. در هر صورت، بهتر است برای اطمینان و شناسایی دقیق توده سرطانی، با پزشک متخصص مشاوره و بررسی لازم انجام شود.

شكل توده سرطان سينه در زنان

توده سرطانی سینه در زنان ممکن است به شکل‌های مختلفی باشد. در بیشتر موارد، توده سرطانی در سینه به شکل یک گردش ناهموار به نظر می‌رسد و لبه‌هایش نامنظم و چند طرفه هستند. همچنین، ممکن است شکل توده سرطانی با تغییرات در سایز و شکل و به صورت ناگهانی تغییر کند.

در برخی موارد، توده سرطانی به صورت سفت و سخت با لبه‌های نامنظم و خشک باشد. در دیگر موارد، توده‌های سرطانی به صورت نرم و پر کشش و با لبه‌های صاف ممکن است باشند.

هرچند که بیشتر توده‌های سرطانی در سینه به شکل یک گردش با لبه‌های نامنظم و ناهموار هستند، اما هرگونه تغییر در اندازه، شکل، ویژگی‌های توده و یا تغییرات پوست سینه نیز نشانه‌های مهمی در شناسایی سرطان سینه می‌باشد که نیاز به مشاوره و بررسی توسط پزشک متخصص دارد.

عکس سرطان سينه در زنان

شكل توده سرطان سينه در آقایان

توده سرطانی در سینه آقایان در بیشتر موارد به شکل یک گردش با لبه‌های نامنظم و ناهموار است. در بعضی موارد، توده سرطانی به شکل یک توده نرم و پر کشش با لبه‌های صاف و منظم باشد. همچنین، ممکن است توده سرطانی در سینه آقایان به صورت سفت و سخت با لبه‌های نامنظم و خشک باشد.

هرچند که بیشتر توده‌های سرطانی در سینه آقایان به شکل یک گردش با لبه‌های نامنظم و ناهموار هستند، اما هرگونه تغییر در اندازه، شکل، ویژگی‌های توده و یا تغییرات پوست سینه نیز نشانه‌های مهمی در شناسایی سرطان سینه می‌باشد که نیاز به مشاوره و بررسی توسط پزشک متخصص دارد.

معرفی انواع سرطان سینه

همانطور که گفتیم، سینه از بسیاری از لوب های غده ای (که خود از چندین لوبول تشکیل شده اند) به وجود آمده است. هر کدام از این لوب ها از طریق یک مجرای شیر ادامه می یابند و در نهایت به نوک پستان می‌رسند.لوب غدد توسط بافت چربی و همچنین عروق خونی و لنفاوی احاطه شده است.

عروق لنفاوی لنف را تا سطح غدد لنفاوی زیر بغل، واقع در زیر بازو، حمل می کنند. این غدد لنفاوی، که مخزن سلول های ایمنی هستند، گاهی اوقات می توانند تحت تأثیر سلول های تومور قرار گیرند. انواع سرطان سینه شامل سه شکل می شود که عبارتند از:

سرطان سینه را می توان بر اساس نوع سلول های تشکیل دهنده تومور و سایر ویژگی ها به چندین نوع مختلف طبقه بندی کرد. برخی از انواع رایج سرطان سینه عبارتند از:

1. کارسینوم مجرای درجا (DCIS):

این یک نوع غیر تهاجمی سرطان پستان است که در آن سلول‌های سرطانی در مجاری شیر قرار دارند.

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)

2. کارسینوم مجرای مهاجم (IDC):

این شایع ترین نوع سرطان پستان است که حدود 80 درصد موارد را تشکیل می دهد. از مجاری شیر شروع می شود و می تواند به سایر قسمت های بافت پستان و فراتر از آن گسترش یابد.

3. کارسینوم لوبولار مهاجم (ILC):

این نوع سرطان سینه از غدد تولید کننده شیر (لوبول) پستان شروع می شود و همچنین می تواند به سایر قسمت های پستان و فراتر از آن گسترش یابد.

کارسینوم لوبولار مهاجم (ILC)

4. سرطان پستان سه گانه منفی (Triple-negative):

این یک زیرگروه از سرطان پستان است که در آن سلول های تومور گیرنده های استروژن، پروژسترون یا HER2 ندارند و درمان آن را دشوارتر می کند.

5. سرطان پستان HER2 مثبت (HER2-positive):

این یک زیرگروه از سرطان پستان است که در آن سلول‌های تومور دارای مقدار زیادی پروتئین HER2 هستند که می‌تواند باعث رشد سلول‌های سرطانی شود.

سرطان پستان HER2 مثبت (HER2-positive)

6. سرطان سینه التهابی (Inflammatory):

این نوع نادر و تهاجمی سرطان سینه است که در آن پستان قرمز و متورم به نظر می رسد و پوست ممکن است ظاهری حفره دار یا فرورفته داشته باشد.

7. نوع پاژه پستان (Paget’s disease of the breast):

این یک نوع نادر از سرطان پستان است که از نوک پستان شروع می شود و می تواند به ناحیه آرئول و پوست اطراف گسترش یابد.

توجه به این نکته ضروری است که سرطان سینه هر فرد منحصر به فرد است و رویکرد درمانی به نوع سرطان، مرحله بیماری و سایر عوامل فردی بستگی دارد.

نوع پاژه پستان (Paget's disease of the breast)

علائم سرطان سینه در مردان

علائم سرطان سینه هم در مردان و هم در زنان در ابتدا می تواند وجود نداشته باشد. یعنی بیماری در مراحل اولیه به صورت کاملاً بدون علامت و بی سر و صدا پیشرفت کند. سلول های سرطانی سینه همانطور که رشد می کنند، تمایل به تشکیل یک توده بدون درد دارند که اغلب در نزدیکی یا زیر نوک پستان قرار می گیرد.

ترشح یا خونریزی از نوک پستان، وارونگی نوک پستان که به سمت داخل جمع می شود، درد یا تورم در سینه، یا به طور کلی هرگونه تغییر در احساس یا ظاهر سینه ممکن است از علائم سرطان پستان باشد. همچنین ممکن است تغییراتی در زیر بغل یا حتی استخوان ترقوه نیز ظاهر شود. در این شرایط غدد لنفاوی در این مکان ها متورم یا دردناک می شوند.

اگرچه سرطان سینه در مردان نسبتاً نادر است، اما این مشکل می‌تواند در هر دو جنس زن و مرد وجود داشته باشد و تومورهای از انواع مختلف تشکیل شوند. با پیشرفت سرطان، علائم عمومی تر بیماری ممکن است ظاهر شوند.

 • خستگی غیرعادی جسمی و روحی
 • درد استخوان
 • کاهش وزن
 • سرفه
 • تنگی نفس یا زردی (یرقان)

همگی از علائم سرطان سینه پیشرفته هستند. اپیزودهای تب نیز ممکن است با علائم موضعی و عمومی سرطان سینه مردانه همراه باشند.

علائم سرطان سینه در مردان

مشخصات یک سینه طبیعی

بر خلاف تصور اغلب افراد پستان های طبیعی ممکن است اندازه یکسانی نداشته باشند. در حدود 45 درصد از خانم ها یکی از پستان ها نسبت به دیگری بزرگتر است. اما توجه داشته باشید که این تفاوت تنها در حجم پستان ها می باشد. سینه طبیعی هیچگونه ترشحی در نوک پستان ندارد و نوک های آن به صورت نرمال هستند.

هر گونه فرورفتگی یا به اصطلاح ناف نوک پستان می تواند آن را از حالت طبیعی خارج کرده و نشان دهنده ایجاد مشکل باشد. همانطور که گفتیم فرورفتگی یا ناف نوک پستان یکی از علائم سرطان پستان است که در مورد سینه طبیعی به هیچ عنوان دیده نمی شود.

همچنین وجود مو در اطراف نوک پستان ها امری طبیعی است. تعداد کمی مو غالبا در اطراف نوک یا بر روی قسمت تیره پوست سینه قرار دارند و رویش آنها هیچگونه نگرانی ایجاد نمی کند.

اگر با این مسئله مشکل دارید می توانید موهای اطراف نوک پستان ها را با استفاده از قیچی کوتاه کنید. در این مورد بهتر است از تیغ استفاده نکنید چرا که هم رشد موهای زیر پوستی بیشتر می شوند و هم احتمال ایجاد عفونت وجود دارد.

پستان های طبیعی غالبا وزنی حدود 150 الی 200 گرم دارا می باشند. پستان های شیرده سنگین تر بوده و می توانند تا حدود 500 گرم وزن بگیرند. به سبب همین وزن بالای پستان ها اغلب خانم ها در زمان شیردهی از کمر درد خود شکایت می کنند.

همچنین بخوانید : آیا بعد از عمل پروتز سینه می توان شیر داد؟

علائم سرطان پستان کدامند؟

شایع ترین علائم سرطان سینه عبارتند از:

 • وجود یک توده یا ناحیه ای از بافت ضخیم غیر طبیعی در سینه یا به ندرت در نزدیکی زیر بغل یا استخوان ترقوه
 • تغییر در اندازه، شکل و یا ظاهر سینه ها
 • ایجاد گودی های پوستی در قسمت فوقانی سینه
 • پوست سینه که ظاهر پوست پرتقال به خود می گیرد
 • تحریک و قرمزی در پوست سینه
 • درد در ناحیه سینه یا نوک پستان
 • تولید ترشحاتی غیر از شیر مادر از نوک پستان (به دلیل وجود خون، ترشحات ممکن است به رنگ قرمز یا صورتی نیز ظاهر شوند.)
 • قرمزی و یا لایه برداری پوست اطراف نوک پستان یا خود نوک پستان

لازم به ذکر است که برای مشکل سرطان پستان، ترسیم یک تصویر کلاسیک از علائم، دشوار است، زیرا هر بیمار خود یک نوع علامت را نشان می دهد. با این حال، ذکر این نکته نیز صحیح است که در میان انواع علائم سرطان سینه، شایع‌ترین مورد مربوط به ندول‌ها و ضخیم شدن غیرطبیعی بافت‌ها می شود.

علائم سرطان پستان کدامند

آیا سرطان سینه قابل درمان است؟

حال که با علائم سرطان سینه آشنا شدیم، این پرسش مطرح می شود که آیا مشکل سرطان پستان درمان دارد؟ روش های درمانی موثر آن کدامند؟ روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان پستان وجود دارد و اجرای یکی از آنها به جای دیگری یا ترکیب آنها به عوامل خاصی بستگی دارد که عبارتند از:

محل توده تومور

مرحله بندی و درجه نئوپلاسم. به طور کلی، سرطان سینه در مراحل اولیه و درجه پایین به درمانگر اجازه می دهد تا به درمان های غیر خونی متوسل شود، در حالی که سرطان پستان پیشرفته و درجه بالا، درمانگر را ملزم به استفاده از درمان های بسیار تهاجمی می کند.

وضعیت سلامت عمومی بیمار

یک بیمار در سلامت کامل می تواند حتی یک درمان بسیار تهاجمی را به خوبی تحمل کند. برعکس، بیمار در شرایط بهداشتی نامطمئن به اندازه کافی قوی نیست که در برابر “بی رحمانه ترین” درمان ها مقاومت کند. در حال حاضر، گزینه های درمانی سرطان سینه عبارتند از:

 • عمل جراحي
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی
 • هورمون درمانی ضد تومور
 • درمان هدفمند
 • ایمونوتراپی

درمان جراحی برای سرطان سینه شامل برداشتن توده تومور و در صورت تحت تاثیر قرار گرفتن سلول‌های بدخیم نئوپلاستیک، غدد لنفاوی زیر بغل است. جراحی مخصوصاً زمانی مفید است که سرطان در مراحل اولیه است، یعنی زمانی که نئوپلاسم کاملاً محدود می باشد. در حال حاضر، دو گزینه اصلی جراحی وجود دارد: لامپکتومی و ماستکتومی کامل.

لامپکتومی

لامپکتومی همچنین به عنوان جراحی حفظ پستان یا ماستکتومی جزئی شناخته می شود. در این جراحی، هدف از بین بردن توده تومور بدون برداشتن بیش از حد بافت اطراف است.

ماستکتومی کامل

ماستکتومی کامل شامل برداشتن کامل تمام بافت هایی است که سینه بیمار را تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که به عنوان یک قاعده، ماستکتومی کامل با بازسازی سینه (ماموپلاستی) همراه است. در این مورد می توان از پروتز سینه نیز برای بازسازی ظاهر و زیبایی اندام بیماری که بافت سینه او تخلیه شده است، استفاده کرد.

در این مقاله به صورت کامل درباره علائم سرطان سينه در زنان و مردان صحبت کردیم. لذا الان شما می دانید که این سرطان فقط مخصوص خانم ها نیست و ممکن است مردان نیز به آن دچار شوند. راه پیشگیری ئ درمان آن را نیز بررسی نمودیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *