علت بزرگ شدن هاله سينه در بارداری

طبق تحقیقات انجام گرفته توسط دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح چاقی و زیبایی ، تغییرات سینه در دوران بارداری که از همان ابتدای بارداری شروع شده و سینه ها را برای شیردهی آماده می‌کنند ممکن است باعث دردناک شدن سینه ها شوند. در ادامه نتایج این پژوهش درباره تغییرات سینه در دوران بارداری را برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید:

علت بزرگ شدن سینه در بارداری

در دوران بارداری معمولا سایز و نوک سینه ها تغییر میکنند و نسبت به قبل از بارداری، بزرگتر می‌شوند. سینه ها در طول بارداری رشد کرده و تا زمانی که شیر در سینه تولید شود، تقریبا یک و نیم برابر میشود‌. رشد سینه ها در اوایل بارداری ممکن است به صورت تدریجی یا خیلی سریع اتفاق بیفتد و باعث تورم، کشیدگی و حتی خارش در پوست پستان ها شود.

علت بزرگ شدن نوک سینه در بارداری

دلیل این تغییرات افزایش جریان خون در بافت پستان ها و همچنین افزایش سطح هورمون های بدن می باشد. فرم نوک سینه به همراه هاله اطراف آن در ماه های آخر تغییر بیشتری میکند و برجسته تر و بزرگتر میشود‌. دلیل این امر نزدیک شدن زمان زایمان و آمادگی مادر برای شیردهی می باشد.

دلایل تغییر سینه ها و علت بزرگ شدن هاله سینه در دوران بارداری چیست؟

طبق مقاله سایت babydestination.com :

در دوران بارداری، سینه‌ها با سرعت زیادی در فیزیولوژی خود، با افزایش سایز همراه اند. یک زن کوچک سینه نیز در زمان بارداری تمایل دارد که اندازه سینه های خود را افزایش دهد. برای آماده سازی بدن برای شیردهی، سینه ها باید اندازه خود را تغییر دهند. بافت سینه با افزایش سطح استروژن و پروژسترون و بزرگ شدن مجاری شیر به طور مداوم رشد می کند و بزرگ می شود تا بتواند شیر برای تغذیه نوزاد را تولید و ذخیره کند. اگر این تغییرات رخ ندهد، سینه‌ها نمی‌توانند برای شیر خوردن کودک آماده شوند.

همچنین بخوانید: نکاتی درباره ی شیردهی با پروتز سینه که به شما نگفته اند

آیا درد سینه از علائم اولیه بارداری محسوب می شود؟

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط موسسه ملی سلامت کودک و توسعه انسانی یونیس کندی شرایور (nichd.nih.gov)

درد سینه در واقع یکی از اولین علائم بارداری است. می تواند در کمتر از یک تا دو هفته پس از لقاح ظاهر شود.

از آنجایی که ممکن است این علائم قبل از اینکه متوجه به تعویق افتادن قاعدگی شوید ظاهر شود، به همین علت درد سینه می تواند نشانه ای برای بارداری باشد – اما به هیچ وجه قطعی نیست.

اگر سعی در بارداری بوده اید و درد غیرعادی سینه را تجربه می کنید، ممکن است نیاز به آزمایش بارداری باشید. فقط به یاد داشته باشید، ممکن است برای نتیجه آزمایش دقیق خیلی زود باشد. صبر در این زمان واقعاً سخت است، اما اگر هنوز این علائم را دارید، بهتر است چند روز دیگر این آزمایش را انجام دهید.

تغییرات سینه در دوران بارداری

در ادامه این مقاله به برخی از مهم ترین تغییرات پیش آمده سینه مادر در دوره بارداری می پردازیم:

1- سوزش نوک سینه در بارداری

در دوران بارداری تغییرات هورمونی به مقدار زیادی بدن مادر را تحت الشعاع قرار میدهند‌. یکی از تغییرات سینه در دوران بارداری سوزش و حساسیت در نوک سینه می باشد که معمولا از هفته های اول بارداری شروع شده، و به مرور زمان افزایش می یابد. با توجه به تغییرات هورمونی ایجاد شده و همچنین افزایش سایز سینه، بسیاری از بانوان در ماه های آخر بارداری، در سینه های خود درد و سوزش احساس می‌کنند.
این درد و سوزش ممکن است در هفته های اول بسیار دردناک باشد. زیرا به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون، سینه ها متورم و تحریک پذیر تر شده اند‌. سوزش و حساسیت نوک سینه ممکن است تا آخر بارداری ادامه دار باشند. برای جلوگیری از تحریک پستان ها در دوران بارداری، حتما از یک سوتین نرم و مناسب استفاده کنید. برای تسکین درد نیز کمپرس گرم و یا حوله گرم می‌تواند به شما کمک کند.

سوزش نوک سینه در بارداری

2- سیاه شدن نوک سینه در بارداری

از دیگر تغییرات سینه در دوران بارداری تیره شدن نوک سینه و آرئول می باشد‌ که آرئول همان هاله رنگی اطراف سینه است. این تیرگی به دلیل وجود هورمون هایی است که بر رنگدانه های پوست تاثیر می گذارند. ملانین رنگدانه ای است که مسئول رنگ پوست در بدن است. و تقریبا در همه جای بدن به جز مو و عنبیه وجود دارد.

تغییرات هورمونی سبب افزایش تولید ملانین در پوست شده و در جاهایی که ملانین بیشتر وجود دارد( مانند نوک سینه)، اثر بیشتری می‌گذارد. بنابراین در جاهایی از بدن که لک وجود دارد باعث تیره تر شدن محل لک می‌شود. البته این موضوع جای نگرانی ندارد زیرا پس از زایمان و شیردهی، به مرور زمان، این لک ها کمرنگ می‌شوند.
طبیعی است که‌ هر چه به اواخر دوران بارداری نزدیک میشوید، نوک سینه و آرئول تیره تر شوند. معمولا رنگ هاله ها بعد از اتمام دوران شیردهی به رنگ اصلی خود برمی‌گردند، اما در بعضی از خانم ها نیز ممکن است تیره تر از حالت اولیه خود بماند.

3- ترشح از نوک سینه در اوایل بارداری

یکی دیگر از تغییرات سینه در دوران بارداری که معمولا در اوایل بارداری اتفاق می افتد، ترشحات نوک سینه می‌باشد که یک امر کاملا طبیعی است. این ترشحات میتوانند در نتیجه ماساژ، تحریک جنسی پستان ها و یا هر زمان دیگری خارج شوند. در ماه های بعدی بارداری این ترشحات به آغوز تبدیل میشوند‌.

آغوز یک ماده شیرین است که اول به رنگ زرد است و با نزدیک شدن به زمان تولد، بی رنگتر می‌شود. برخی از بانوان ممکن است هیچ ترشی در دوران بارداری تجربه نکنند، اما جای هیچ نگرانی نیست و این به این دلیل نیست که آن ها نمیتوانند برای کودکان خود شیر تولید کنند.

ترشح از نوک سینه در اوایل بارداری

علت دانه های اطراف نوک سینه در بارداری

در ادامه بررسی تغییرات سینه در دوران بارداری به افزایش غدد مونتگومری در آرئول می‌رسیم. با افزایش ماه های بارداری برجستگی های کوچکی در اطراف نوک سینه یا آرئول ایجاد می‌شوند که هیچ دردی ندارند. این دانه های کوچک که در واقع غدد مونتگومری هستند، قابلیت ضدعفونی کنندگی دارند و روان کننده اند.

این غدد با ایجاد يک روغن مرطوب کننده از درد و عفونت در شروع شیردهی جلوگیری کرده و در امر شیردهی به مادر کمک می‌کنند. محققان معتقدند که این روغن مانند مایع آمنیوتیک عمل کرده و نوزاد را پس از تولد به طرف نوک سینه هدایت می کند. بهتر است که این روغن ها را با استفاده از صابون یا حوله خشک نکنید و برای شستشو تنها از آب گرم استفاده کنید و خیلی آرام آن را خشک کنید.

همچنین بخوانید: آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

تغییرات سینه در ۳ ماه اول

تغییرات سینه در دوران بارداری بسیار سریع و از همان هفته های ابتدایی حاملگی شروع می‌شود. با شروع بارداری ترشح هورمون استروژن و پروژسترون بسیار افزایش می‌یابد و باعث احساس درد و سنگینی روی سینه ها می‌شود. همچنین سایز سینه ها با افزایش حجم خون در آن ها بزرگتر می‌شود.

همچنین در سه ماه اول بارداری سینه ها حساس شده و دور آئول و نوک پستان ها تیره تر می شود. در برخی بانوان ممکن است در این دوران زیر بغل خود نیز احساس درد داشته باشند. از دیگر تغییرات سینه که در سه ماه اول بارداری در سینه رخ می دهد می‌توان به ایجاد برجستگی هایی در اطراف آرئول اشاره کرد که کاملا بدون درد هستند و وظیفه ضدعفونی کنندگی و روان کنندگی شیر را پس از زایمان بر عهده دارند.

شدت علائم و تغییرات سینه در سه ماه اول بسیار شدید است که اصلا جای نگرانی نیست. زیرا به مرور زمان و ورود به ماه چهارم از شدت علائم کاسته می‌شود.

تغییرات سینه در ۳ ماه اول

تغییرات سینه در ۳ ماه دوم

در ادامه تغییرات سینه در دوران بارداری به سه ماه دوم بارداری می‌رسیم. در سه ماهه دوم نیز همچنان سطح ترشح هورمون استروژن در بدن بسیار زیاد است. در این دوران سینه سنگین تر شده و سبب احساس کشش پوست سینه می‌شود. بنابراین توجه داشته باشید که حتما از سوتین سایز بزرگتر استفاده کنید.

زیرا سوتین های تنگ و نامناسب باعث ایجاد درد و ناراحتی پستان ها می شوند‌.از تغییرات دیگری که در سه ماه دوم دوران بارداری در سینه ها رخ می دهد، می‌توان به تولید آغوز اشاره کرد. حتی ترشح شیر نیز ممکن است در این دوران مشاهده شود‌.

با دیدن این تغییرات و تولید آغوز توسط سینه ها، شما میتوانید اطمینان حاصل کنید که شیرتان پس از زایمان برای تغذیه نوزاد کافی خواهد بود. علائم سه ماه اول یعنی تیره شدن و بزرگ شدن نوک سینه نیز همچنان ادامه دارد. همانطور که گفته شد در سه ماه دوم تغییرات خیلی زیادی در نوک سینه ها رخ می‌دهد. بنابراین از تحریک نوک سینه ها اجتناب کنید، زیرا ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.

تغییرات سینه در ۳ ماه دوم

تغییرات سینه در ۳ ماه سوم

در سه ماه سوم بارداری سینه های شما کاملا آماده شیردهی می باشد. معمولا بیشتر تغییرات سینه که در سه ماه اول و دوم اتفاق می افتد، در ماه های آخر بارداری نیز ادامه دارند. با نزدیک شدن به زمان زایمان سینه ها سنگین تر و متراکم تر شده و نوک پستان ها برجسته تر و بزرگتر می‌شود. همچنین رنگ نوک پستان و آرئول نسبت به قبل تیره تر می‌شود.

با رشد سریع بافت پستان ها کشیدگی پوست زیاد می شود که این کشیدگی می‌تواند منجر به ایجاد خطوط قرمز رنگ بر روی پوست سینه شود. در این حالت پوست بسیار حساس شده و احساس خارش میکنید، اما توجه داشته باشید که پوست بر اثر کشیدگی بسیار نازک شده و خاراندن پوست ممکن است سبب ایجاد زخم بر روی سینه ها شود‌.

تغییرات سینه در ۳ ماه سوم

در این مواقع میتوانید از کرم های نرم کننده مخصوص پوست استفاده کنید تا کمی از حساسیت و خشکی آن کم شود.
همچنین به دنبال تغییرات سینه در این دوران، ممکن است ترشحات نوک سینه یعنی آغوز که غلیظ و چسبناک بوده، نشت کند. استفاده از سوتین راحت و مناسب و ترجیحا نخی می‌تواند در کاهش درد و ناراحتی سینه ها موثر باشد.

پروتز سینه: راه حل بد فرم شدن سینه ها به علت بارداری و شیردهی

در پی تغییرات سینه در دوران بارداری ممکن است به مرور زمان و بعد از پایان دوران شیردهی، شاهد افتادگی سینه ها و بد فرم شدن آن ها باشید. در این حالت پروتز سینه می‌تواند باعث افزایش حجم و خوش فرم شدن سینه های شما شود‌. در عمل پروتز با استفاده از جراحی، پروتزهای سیلیکونی و یا در برخی موارد، چربی نواحی دیگر بدن را داخل بافت سینه قرار می دهند.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

جراحی پروتز یک عمل زیبایی پرطرفدار در بین بانوان می باشد که داشتن سینه های بزرگتر و هاله سینه بزرگ بعد از بارداری یکی دیگر از دلایل انجام آن می باشد. توجه داشته باشید که فرم سینه ها پس از انجام عمل پروتز در افراد مختلف، متفاوت میباشد. بعد از انجام عمل پروتز، سینه ها روند طبیعی افزایش سن را خواهند داشت و تغییرات وزن نیز می‌تواند بر بافت و ظاهر آن ها تاثیر بگذارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *