تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه

آیا با تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه آشنا هستید؟ این دو روش هر دو جزء عمل های رایج در بین زنان برای فرم دهی به سینه ها است. برخی از مشکلات در زنان مانند کاهش شدید وزن، شیردهی و بیماری ها بر روی حجم سینه ها و شکل آن ها تاثیر می گذارد. کوچک بودن سینه ها و افتادگی آن ها در زنان ممکن است هیچ گونه دلیلی هم نداشته باشد. یعنی حجم سینه های فرد بدون داشتن هیچ گونه بیماری پیش زمینه ای کم شود و حالت افتاده ای به خود بگیرد.

در خصوص تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه باید گفت این دو روش راهی برای بازگرداندن حجم سینه ها و رفع افتادگی آن ها هستند. این کار فرم زیبایی به سینه ها می بخشد و حالت شل و افتاده ی آن ها رفع می شود.

معرفی پروتز سینه

یکی از عمده تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه این است که پروتز یک عمل جراحی برای بزرگ شدن حجم سینه در بانوان است. اما لیفت برای رفع افتادگی است. عمل پروتز در دسته عمل های زیبایی و سرپایی قرار دارد. جراحی همراه با بیهوشی کامل انجام می شود. البته در این عمل فرد در بیمارستان بستری نمی شود.

از دیگر دلایل تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه را در ادامه مطلب خواهیم گفت: عمل ایمپلنت یا جراحی سینه توسط پزشک متخصص پلاستیک یا جراح پستان انجام می شود. پروتز یک روش بازسازی محسوب می شود. زنانی که بعد از سرطان بخشی یا تمامی از سینه را از دست داده اند با این روش می توانند سینه را احیا کنند.

پروسه پروتز سینه از معاینه کامل فرد شروع و با آزمایشات لازم بر روی بافت سینه ادامه پیدا می کند. بعد جراحی و مراقبت های بعد جراحی ادامه را در پی دارد تا بتوان به اندازه و فرم دلخواه دست پیدا کرد.

محل برش پروتز و قرار دادن آن

محل برش پروتز سینه سه نوع است که روش مناسب با توجه به شرایط فرد انتخاب می شود. این خود می تواند یکی از بارزترین دلایل برای بیان تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه باشد.

محل برش پروتز و قرار دادن آن

 

برش هلالی زیر چین پستان

از آنجا که معلوم نبودن محل جراحی برای بیشتر افراد یک مسئله مهم است. پس برش زیر چین سینه توسط لباس زیر کاملا پوشیده می شود. دسترسی به این ناحیه و جراحی آن راحت تر است. اما تنها عیب آن این است که ممکن است به دلیل آسیب به داکت های شیری، بعدا در شیردهی مشکل به وجود بیاید.

برش در اطراف هاله پستان

با توجه به اینکه این برش آسیب جدی به مجاری شیر می زند پس زنانی که به هیچ وجه در آینده قصد شیردهی ندارند می توانند محل برش را هاله پستان انتخاب کنند. جراح به راحتی می تواند هاله پستان را برش بزند و ایمپلنت را کار بگذارد. تقارن در این روش بهتر است و جای زخم و تیرگی آن معمولا کمتر دیده می شود.

برش زیر بغل (axillary)

برش زیر بغل برای جراحی پروتز در زیر چین زیر بغل انجام می شود. در این روش زخمی روی سینه ایجاد نمی شود. متقاضی نمی تواند این روش را مجددا تکرار کند. اگر به عمل های جراحی اصلاحی نیاز داشته باشد باید روش های دیگری را امتحان کند.

تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه/ انواع پروتز

در خصوص تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه باید گفت پروتز سینه از لحاظ مواد تشکیل دهنده به دو گروه پروتزهای سالینی یا اب نمکی و پروتزهای سیلیکونی تقسیم بندی می شود. البته می توان از پروتزهای ترکیبی سالینی و سیلیکون همزمان استفاده کرد.

از نظر میزان برجستگی هم پروتزها در سه گروه پروتز با برجستگی کم (Low Profile)، پروتز با برجستگی زیاد (High Profile) و پروتز با برجستگی خیلی زیاد (Ultra High Profile) تقسیم بندی می شوند.
پروتزهای سینه از نظر شکل ظاهری هم به دو نوع کلی پروتز پستان گرد و پروتز سینه اشکی یا قطره اشکی تقسیم بندی می شوند.

همچنین بخوانید: با انواع پروتز سینه آشنا شوید

معرفی عمل لیفت سینه

عمل لیفت سینه برای افرادی مناسب است که شکل طبیعی سینه خود را از دست داده اند. بارداری، کاهش وزن شدید، وراثت و … همگی عواملی هستند که ممکن است بر روی ظاهر سینه ها تاثیر منفی بگذارد. این روش تنها جنبه زیبایی ندارد و بیشتر افراد با اهداف درمانی آن را انجام می دهند.

زنانی که حجم سینه های بسیار بزرگی دارند و افتادگی سینه ها به شانه ها فشار وارد کرده است به راحتی با لیفت سینه می توانند این مشکلات را رفع کنند. پس لیفت سینه بیشتر برای افرادی مناسب است که سینه های شل و آویزان دارند.

معرفی عمل لیفت سینه

انواع روش های لیفت سینه

نامتقارن بودن سینه ها، افتادگی بیش از حد و شل شدن در اثر برخی عوامل، همه و همه باعث تاثیر منفی روی اعتماد به نفس زنان می شود. روش های لیفت سینه به راحتی باعث رفع این مشکلات می شود.

 • لیفت سینه با نخ
 • لیفت سینه با جراحی یا ماستوپکسی
 • لیفت سینه با CACI
 • لیفت سینه با طب سوزنی

چهار روش متداول لیفت هستند که بسته به شرایط فرد، بافت سینه و سن فرد یک روش مناسب انتخاب می شود. اگر افتادگی شدید باشد روش های همچون لیف با نخ و طب سوزنی جوابگو نیست و حتما باید از جراحی برای رفع افتادگی استفاده کرد.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه

از عمده تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فرق پروتز سینه و لیفت سینه در این است که لیفت سینه برای سینه های بزرگ و کوچک با حالتی شل و آویزان استفاده می شود. اما پروتز برای سینه ها کوچک انجام می شود.
 2. دیگر تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در پوست اضافی سینه است. در جراحی های لیفت سینه پوست اضافی طی جراحی برداشته می شود در حالی که در پروتز پوست اضافی با گذر زمان متناسب با فرم جدید سینه می شود.
 3. فرق پروتز سینه و لیفت سینه در این است که لیفت با روش هایی جراحی بافت سینه جمع و جور می شود و حالت طبیعی به خود می گیرد. در حالی که در روش پروتز سینه با جای گذاری پروتز به سینه ها، فرم و حالت دلخواه داده می شود.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در عوارض

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در عوارض هم وجود دارد چون هر کدام از این تکنیک ها به منظور خاصی انجام می شود.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در عوارض

در پروتز سینه معمولا فرد بعد از جراحی عوارضی از قبیل موارد زیر را مشاهده می کند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • انقباض کپسولی
 • پارگی پروتز
 • نشت سیلیکون
 • چروکیده یا موج دار شدن سلیکون
 • بی حسی نوک سینه ها
 • سروما یا تجمع مایعات اطراف پروتز
 • زخم و جراحت

در لیفت سینه هم عوارضی از قبیل موارد زیر وجود دارد:

 • ایجاد هماتوم در سینه ها
 • عدم تقارن
 • از بین رفتن احساس در سینه ها
 • تغییر در شیردهی
 • ایجاد عفونت در جای زخم
 • مشکلات ناشی از بیهوشی
 • به وجود آمدن توده های سفت در سینه
 • تیره شدن جای زخم و تجمع خون در محل زخم

فرق پروتز سینه و لیفت سینه در عوارض چندان فاحش نیست و هر دو عمل عوارض تقریبا مشترکی دارند. برای کاهش عوارض بعد از جراحی حتما لازم است که دستورالعمل های پزشک کاملا رعایت شوند.

همچنین بخوانید: تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در عوارض

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه از نظر ماندگاری

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در ماندگاری است. متاسفانه روش های زیبایی و فرم دهی به سینه های ماندگاری دائمی ندارند و بعد از یکی دو سال باید مجددا تمدید شوند که در برخی از روش ها امکان تمدید مجدد هم وجود ندارد.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه از نظر ماندگاری

زمان دقیقی برای ماندگاری این دو روش وجود ندارد چون هر روشی با توجه به شرایط بیمار ماندگاری متفاوتی دارد. اگر وزن افراد بعد از انجام این دو جراحی ثابت باشد و الگوی تغذیه ای مناسبی داشته باشند ماندگاری به بیش از دو سال می رسد. البته امروزه لیفت سینه با لیزر انجام می شود که ادعای ماندگاری دایمی دارد.

ماندگاری پروتز سینه هم بسته به نوع پروتز متفاوت است. هر برندی ماندگاری مختلفی دارد و از بین یک تا سه سال متغیر است و بعد از آن نیاز به تعویض پیدا می کند.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه از نظر هزینه عمل

میزان هزینه یکی از تفاوت های پروتز سینه و لیفت سینه است. در لیفت سینه هزینه جراحی معمولا بر اساس میزان افتادگی و روش جراحی تعیین می شود. البته کلینیک انتخابی، مهارت جراح، مقدار مشکلات بیمار و … همگی در هزینه جراحی تاثیر می گذارد.

اما در عمل پروتز سینه هزینه بر اساس نوع پروتز و نوع جراحی تعیین می شود. پروتزها در برندهای مختلفی با هزینه های متفاوت عرضه می شوند. به طور کلی هزینه پروتز از لیفت سینه بیشتر است و اگر فرد بخواهد هر دو روش را همزمان انجام دهد باید قیمت بیشتری را پرداخت کند.

همچنین بخوانید : نکاتی درباره ی شیردهی با پروتز سینه که به شما نگفته اند

تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه از نظر زمان عمل

تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه، از نظر زمان عمل بسته به نوع روش انتخابی است. به طور کلی تمامی روش ها سرپایی هستند و نیازی به بستری شدن و ماندن در بیمارستان نیست.
جراحی های که به منظور لیفت سینه انجام می شود تا حدودی زمان بر تر از پروتز سینه هستند. اما اگر لیفت با نخ باشد زمان چندانی نمی خواهد. در نهایت شرایط متقاضی و فرم سینه ها و نوع جراحی، زمان لیفت سینه یا پروتز سینه را تعیین می کند.

در پاره ای از مواقع پروتز گذاری برای بیماران سرطانی است که سینه خود را از دست داده اند. در شرایط این چنینی حساسیت جراحی بالاست و ممکن است نسبت به لیفت سینه زمان زیادی صرف پروتز گذاری شود.

لیفت سینه و پروتز سینه همزمان ( ماستوسکوپی )

گاها ممکن است هم سایز سینه ها و حالت آن ها نامناسب باشد و فرد بخواهد به صورت همزمان لیفت سینه و پروتز سینه را انجام دهد. در چنین شرایطی برای رفع افتادگی از لیفت سینه و برای افزایش حجم آن از پروتز استفاده می شود. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که نمی توان تنها با پروتز یا لیفت هر دو مشکل را رفع کرد چون هر تکنیک برای یک مشکل طراحی شده است.
در واقع پزشک اقدام به زدن برش جدا برای لیفت و برش جدا برای پروتز نمی کند. در همان جایی که برش های لیفت زده می شود پروتز هم جایگذاری می شود‌. جراحی ماستوسکوپی بهترین راهکار برای رسیدن همزمان به دو هدف خوش فرمی سینه و رفع افتادگی است.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *