تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه

آیا با تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه آشنا هستید؟ این دو روش هر دو جزء عمل های رایج در بین زنان برای فرم دهی به سینه ها است. برخی از مشکلات در زنان مانند کاهش شدید وزن، شیردهی و بیماری ها بر روی حجم سینه ها و شکل آن ها تاثیر می گذارد. کوچک بودن سینه ها و افتادگی آن ها در زنان ممکن است هیچ گونه دلیلی هم نداشته باشد. یعنی حجم سینه های فرد بدون داشتن هیچ گونه بیماری پیش زمینه ای کم شود و حالت افتاده ای به خود بگیرد.

در خصوص تفاوت این دو نوع جراحی باید گفت این دو روش راهی برای بازگرداندن حجم سینه ها و رفع افتادگی آن ها هستند. این کار فرم زیبایی به سینه ها می بخشد و حالت شل و افتاده ی آن ها رفع می شود.

معرفی عمل پروتز سینه

یکی از عمده تفاوت این جراحی سینه با لیفت سینه این است که هدف این عمل جراحی ، بزرگ شدن حجم سینه در بانوان است. اما لیفت برای رفع افتادگی است و در دسته عمل های زیبایی و سرپایی قرار دارد. جراحی همراه با بیهوشی کامل انجام می شود. البته در این عمل فرد در بیمارستان بستری نمی شود.

عمل ایمپلنت یا بزرگ کردن سینه توسط پزشک متخصص پلاستیک یا جراح زیبایی انجام می شود و یک روش بازسازی محسوب می شود. برای نمونه زنانی که بعد از سرطان بخشی یا تمامی از سینه را از دست داده اند با این روش می توانند سینه خود را احیا کنند.

این جراحی به زنان در جهت افزایش احساس اعتماد به نفس ، بهبود ظاهر و مشکلاتی مانند کمردرد یا کشیدگی شانه ناشی از توزیع ناهموار وزن کمک می نماید. انتخاب نوع جراحی بر عهده پزشک متخصص و جراح زیبایی است.

برای مشاهده خدمات جراحی پروتز سینه دکتر ناصر یاهو وارد شوید

محل برش پروتز و قرار دادن آن

محل برش در ایمپلنت سینه سه نوع است که روش مناسب با توجه به شرایط فرد انتخاب می شود. این خود می تواند یکی از بارزترین دلایل برای بیان تفاوت پروتز سینه با لیفت سینه باشد.

محل برش پروتز و قرار دادن آن

برش هلالی زیر چین پستان

از آنجا که معلوم نبودن محل جراحی برای بیشتر افراد یک مسئله مهم است. پس برش زیر چین سینه توسط لباس زیر کاملا پوشیده می شود. دسترسی به این ناحیه و جراحی آن راحت تر است. اما تنها عیب آن این است که ممکن است به دلیل آسیب به داکت های شیری، بعدا در شیردهی مشکل به وجود بیاید.

برش در اطراف هاله پستان

با توجه به اینکه این برش آسیب جدی به مجاری شیر می زند پس زنانی که به هیچ وجه در آینده قصد شیردهی ندارند می توانند محل برش را هاله پستان انتخاب کنند. جراح به راحتی می تواند هاله پستان را برش بزند و ایمپلنت را کار بگذارد. تقارن در این روش بهتر است و جای زخم و تیرگی آن معمولا کمتر دیده می شود.

برش زیر بغل (axillary)

برش زیر بغل برای جراحی پروتز در زیر چین زیر بغل انجام می شود. در این روش زخمی روی سینه ایجاد نمی شود. متقاضی نمی تواند این روش را مجددا تکرار کند. اگر به عمل های جراحی اصلاحی نیاز داشته باشد باید روش های دیگری را امتحان کند.

همچنین بخوانید: با انواع پروتز سینه آشنا شوید

معرفی عمل لیفت سینه

عمل لیفت سینه برای افرادی مناسب است که شکل طبیعی سینه خود را از دست داده اند. بارداری، کاهش وزن شدید، وراثت و … همگی عواملی هستند که ممکن است بر روی ظاهر سینه ها تاثیر منفی بگذارد. این روش تنها جنبه زیبایی ندارد و بیشتر افراد با اهداف درمانی آن را انجام می دهند.

زنانی که حجم سینه های بسیار بزرگی دارند و افتادگی سینه ها به شانه ها فشار وارد کرده است به راحتی با لیفت سینه می توانند این مشکلات را رفع کنند. پس لیفت سینه بیشتر برای افرادی مناسب است که سینه های شل و آویزان دارند.

معرفی عمل لیفت سینه

انواع روش های لیفت سینه

نامتقارن بودن سینه ها، افتادگی بیش از حد و شل شدن در اثر برخی عوامل، همه و همه باعث تاثیر منفی روی اعتماد به نفس زنان می شود. روش های لیفت سینه به راحتی باعث رفع این مشکلات می شود.

 • لیفت سینه با نخ
 • لیفت سینه با جراحی یا ماستوپکسی
 • لیفت سینه با CACI
 • لیفت سینه با طب سوزنی

چهار روش متداول لیفت هستند که بسته به شرایط فرد، بافت سینه و سن فرد یک روش مناسب انتخاب می شود. اگر افتادگی شدید باشد روش های همچون لیف با نخ و طب سوزنی جوابگو نیست و حتما باید از جراحی برای رفع افتادگی استفاده کرد.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه

از عمده تفاوت های این دو عمل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  لیفت سینه برای سینه های بزرگ و کوچک با حالتی شل و آویزان استفاده می شود. اما پروتز برای سینه ها کوچک انجام می شود.
 2. تفاوت دیگر این دو جراحی در پوست اضافی سینه است. در جراحی های لیفت سینه پوست اضافی طی جراحی برداشته می شود، در حالی که در عمل بزرگ کردن سینه پوست اضافی با گذر زمان متناسب با فرم جدید سینه می شود.
 3. فرق این دو عمل در این است که لیفت با روش های جراحی بافت سینه جمع و جور می شود و حالت طبیعی به خود می گیرد. در حالی که در روش ایمپلنت سینه با جای گذاری پروتز به سینه ها، فرم و حالت دلخواه داده می شود.

تفاوت در عوارض

تفاوت دیگر این دو عمل در عوارض آنهاست. چون هر کدام از این تکنیک ها به منظور خاصی انجام می شود.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه در عوارض

در عمل حجیم کردن سینه معمولا فرد بعد از جراحی عوارضی از قبیل موارد زیر را مشاهده می کند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • انقباض کپسولی
 • پارگی
 • نشت سیلیکون
 • چروکیده یا موج دار شدن سلیکون
 • بی حسی نوک سینه ها
 • سروما یا تجمع مایعات اطراف ناحیه جراحی
 • زخم و جراحت

در لیفت سینه هم عوارضی از قبیل موارد زیر وجود دارد:

 • ایجاد هماتوم در سینه ها
 • عدم تقارن
 • از بین رفتن احساس در سینه ها
 • تغییر در شیردهی
 • ایجاد عفونت در جای زخم
 • مشکلات ناشی از بیهوشی
 • به وجود آمدن توده های سفت در سینه
 • تیره شدن جای زخم و تجمع خون در محل زخم

تفاوت در عوارض چندان فاحش نیست و هر دو عمل عوارض تقریبا مشترکی دارند. برای کاهش عوارض بعد از جراحی حتما لازم است که دستورالعمل های پزشک کاملا رعایت شوند.

همچنین بخوانید: واقعیت هایی که درباره ی عمل لیفت سینه نمی دانید

تفاوت از نظر ماندگاری

تفاوت دیگر این دو جراحی در ماندگاری آنهاست. متاسفانه روش های زیبایی و فرم دهی به سینه های ماندگاری دائمی ندارند و بعد از یکی دو سال باید مجددا تمدید شوند که در برخی از روش ها امکان تمدید مجدد هم وجود ندارد.

تفاوت پروتز سینه و لیفت سینه از نظر ماندگاری

زمان دقیقی برای ماندگاری این دو روش وجود ندارد چون هر روشی با توجه به شرایط بیمار ماندگاری متفاوتی دارد. اگر وزن افراد بعد از انجام این دو جراحی ثابت باشد و الگوی تغذیه ای مناسبی داشته باشند ماندگاری به بیش از دو سال می رسد. البته امروزه لیفت سینه با لیزر انجام می شود که ادعای ماندگاری دایمی دارد.

ماندگاری پروتز سینه هم بسته به نوع آن متفاوت است. هر برندی ماندگاری مختلفی دارد و از بین یک تا سه سال متغیر است و بعد از آن نیاز به تعویض پیدا می کند.

تفاوت از نظر هزینه عمل

میزان هزینه یکی دیگر از تفاوت های موجود در این دو عمل است. در لیفت سینه هزینه جراحی معمولا بر اساس میزان افتادگی و روش جراحی تعیین می شود. البته کلینیک انتخابی، مهارت جراح، مقدار مشکلات بیمار و … همگی در هزینه جراحی تاثیر می گذارد.

اما در عمل پروتز سینه هزینه بر اساس نوع متریال و جراحی تعیین می شود. این جراحی در برندهای مختلف با هزینه های متفاوت عرضه می شوند. به طور کلی هزینه پروتز از لیفت سینه بیشتر است و اگر فرد بخواهد هر دو روش را همزمان انجام دهد باید قیمت بیشتری را پرداخت کند.

همچنین بخوانید : نکاتی درباره ی شیردهی با پروتز سینه که به شما نگفته اند

تفاوت از نظر زمان عمل

دیگر تفاوت این دو عمل در زمان عمل است و بستگی به نوع روش انتخابی متفاوت است. به طور کلی تمامی روش ها سرپایی هستند و نیازی به بستری شدن و ماندن در بیمارستان نیست.
جراحی های که به منظور لیفت سینه انجام می شود تا حدودی زمان بر تر از پروتز سینه هستند. اما اگر لیفت با نخ باشد زمان چندانی نمی خواهد. در نهایت شرایط متقاضی و فرم سینه ها و نوع جراحی، زمان این دو جراحی را تعیین می کند.

در پاره ای از مواقع جراحی ایمپلنت سینه برای بیماران سرطانی است که سینه خود را از دست داده اند. در شرایط این چنینی حساسیت جراحی بالاست و ممکن است نسبت به لیفت سینه زمان بیشتری صرف شود.

انجام لیفت و پروتز همزمان (ماستوسکوپی)

گاها ممکن است هم سایز سینه ها و حالت آن ها نامناسب باشد و فرد بخواهد به صورت همزمان این دو جراحی را انجام دهد. در چنین شرایطی برای رفع افتادگی از لیفت سینه و برای افزایش حجم آن از پروتز استفاده می شود. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که نمی توان تنها با یکی از این دو عمل مشکل را رفع نمود، چون هر تکنیک برای یک مشکل طراحی شده است.

در واقع پزشک اقدام به زدن برش جدا برای لیفت و برش جدا برای پروتز نمی کند. در همان جایی که برش های لیفت زده می شود پروتز هم جایگذاری می شود‌. جراحی ماستوسکوپی بهترین راهکار برای رسیدن همزمان به دو هدف خوش فرمی سینه و رفع افتادگی است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *