عمل پروتز سینه (Breast augmentation) یا کاشت ایمپلنت سینه، نوعی جراحی زیبایی پستان محسوب می شود که در آن پروتز، زیر بافت سینه یا ماهیچه های قفسه سینه قرار می گیرد.

این جراحی در زیبایی و بهبود استایل بدن و کمک به افزایش اعتماد به نفس خانم ها نقش بسزایی دارد. در خانم هایی که دارای سینه های نامتقارن هستند و یا دچار افتادگی سینه شده اند و یا بخاطر سرطان سینه مجبور به برداشتن بافت سینه خود شده اند، راهکار مناسبی است.

این جراحی سینه در انواع اشکی و گرد انجام می شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد. این جراحی به دو صورت زیر عضله و روی عضله انجام می‌گیرد. در روش زیر عضله، ایمپلنت زیر عضله سینه قرار می‌گیرد و در روش روی عضله، ایمپلنت بین عضله سینه و بافت پوستی قرار می‌گیرد.

با بالارفتن سن خانم ها و یا در دوران شیردهی آنها، احتمال افتادگی سینه در این افراد وجود دارد. در این جراحی زیبایی پستان ، جراح و متخصص زیبایی با کاشت پروتز دائمي سينه، استایل و فرم زیباتری به سینه ها می بخشد.  هزینه این عمل به نوع جنس بکار رفته در آن بستگی دارد که شامل انواع: سیلیکونی،سالینی یا آب نمکی می باشد.

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح زیبایی سینه

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح زیبایی سینه، با انجام صدها عمل جراحی سینه نظیر: پروتز سینه ، ماموپلاستی و ژنیکوماستی نامی آشنا در بین افراد متقاضی عملهای زیبایی می باشد. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته رشته جراحی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران است که بیش از 27 سال سابقه درخشان در انجام عمل های زیبایی پستان دارند.

طبق تحقیقات بعمل آمده وبسایت  marinaesthetics :

به عنوان مثال، خانمی که یک ایمپلنت با قطر ۱۴ سانتی‌ متر را در سینه ‌ای که قطر آن فقط ۱۳ سانتی ‌متر است، قرار می دهد، نسبت به خانمی با سینه های قطر ۱۵ سانتی ‌متر که دارای ایمپلنت ‌هایی با قطر ۱۴ سانتی ‌متر است، بیشتر در معرض خطر بی ‌حسی سینه قرار می ‌گیرد. علاوه بر این، ایمپلنت ‌هایی با قطر کمتر، به تشریح کمتری نیز نیاز دارند تا در داخل سینه قرار بگیرند. بنابراین در این نوع جای گذاری ها، خطر آسیب دیدن یا قطع شدن اعصاب سینه کمتر است.

هزینه عمل زیبایی سینه در تهران چقدر است؟

این عمل یک جراحی زیبایی است که بیمه آن را پوشش نمی دهد. به همین منظور بیمار باید تمام هزینه و قیمت عمل زیبایی سینه را پرداخت کند.

هزینه و قیمت این عمل سینه در تهران بطور تقریبی محاسبه می شود، اما توجه داشته باشید باید با مراجعه حضوری و پس از معاینه و مشورت با پزشک هزینه را جویا شوید. به طور کلی هزینه عمل سینه به موارد زیادی از جمله جنس و نوع ایمپلنت، مرکز درمانی دولتی یا خصوصی، شرایط بیمار و… بستگی دارد.

سلامت و زیبایی شما از هر چیز دیگری با ارزش تر است. پس آن را به دستان توانمند جراح عمومی دکتر ناصر یاهو بسپارید. دکتر ناصر یاهو پزشک متخصص و باتجربه در زمینه انجام عمل های جراحی از جمله پروتز پستان است که عمل زیبایی پستان را به نحو احسن انجام خواهد داد.

معرفی خدمات جراحی پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

این جراحی زیبایی، نوعی عمل برای کاشت ایمپلنت دائمي سينه در خانم ها بشمار می رود. با پیشرفت علم پزشکی افرادی که این نوع جراحی زیبایی را انجام می دهند، دیگر دچار عوارض بعد از عمل، مانند قبل نمی شوند.

هزینه عمل بزرگ کردن سینه به عوامل و فاکتورهای زیادی وابسته است. برای نمونه نوع ایمپلنت بکار رفته در عمل بزرگ کردن سینه، یکی از موارد موثر در هزینه تمام شده عمل زیبایی پستان بشمار می رود.پروتزهای سالینی ( آب نمکی )، اشكي سينه، سیلیکونی از انواع مختلف این نوع جراحی محسوب می شوند.

این جراحی راهکاری مناسب برای بزرگتر کردن سینه در زنان است. برجستگی سینه ها در زیبایی اندام آنها تاثیر بسیار زیادی می گذارد. از این رو افرادی که از فرم و سایز سینه های خود ناراضی هستند، با این روش به حجم دلخواه شان در ناحیه سینه می رسند.

طی این جراحی اندازه سینه ها قرینه می شود و فرم و سایز دلخواه روی سینه ها پیاده سازی می شود. دکتر ناصر یاهو با بیش از 27 سال سابقه این عمل را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

فیلم عمل پروتز سینه

در ویدئوی زیر شما نحوه انجام این عمل جراحی را مشاهده می نمایید:

جراحی زیبایی سینه دکتر ناصر یاهو چگونه انجام می شود؟

طی جراحی بزرگ کردن پستان، لیفت و افزایش حجم سینه ها به طور همزمان انجام می شود. در این عمل جراحی زیبایی، در ابتدا پوست های اضافی اطراف پستان بریده می شوند و سپس سینه ها به سمت بالا کشیده و لیفت می شوند. در این صورت سینه ها از ظاهر زیباتر و گردتری برخوردار می شوند.

به دنبال آن پزشک برش های مناسبی روی سینه ایجاد می کند تا پروتز را درون سینه قرار دهد. سپس با بخیه محل های برش داده شده را می بندد و بیمار باید دوره نقاهت را سپری کند تا بهبود یابد.انجام این عمل جراحی برای خانم هایی که کمتر از 22 سال سن دارند، ممنوع است و انجام نمی شود. این عمل دارای نتایج رضایت بخشی در خصوص افزایش حجم و اصلاح فرم سینه ها است.

تکنیک ها و روش‌های انجام پروتز سینه

در ادامه به تکنیک ها و روشهای انجام این جراحی می پردازیم:

1. تکنیک زیر غده ای (Subglandular technique):

در این روش، پروتز مستقیماً در پشت بافت سینه و روی عضله قرار می گیرد. این تکنیک اغلب زمانی استفاده می شود که بافت سینه طبیعی کافی برای پوشش ایمپلنت وجود داشته باشد.

تکنیک ها و روش‌های انجام پروتز سینه

2. تکنیک زیر عضلانی (Submuscular technique):

در این تکنیک، پروتز مورد نظر، زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد. این تکنیک اغلب زمانی استفاده می شود که بافت سینه طبیعی کافی برای پوشش ایمپلنت وجود نداشته باشد.

3. تکنیک Dual Plane:

این تکنیک ترکیبی از تکنیک های زیر غده ای و زیر عضلانی است. قسمت بالایی پروتز، پشت عضله قفسه سینه قرار می گیرد و قسمت پایینی آن، مستقیماً پشت بافت سینه قرار می گیرد.

4. تکنیک انتقال چربی (Fat transfer technique):

در این تکنیک جراحی ، چربی از قسمت دیگری از بدن برداشته شده و به ناحیه مورد نظر سینه، برای ایجاد ظاهر طبیعی تر، تزریق می شود. این تکنیک اغلب برای بازسازی سینه پس از ماستکتومی استفاده می شود.

تکنیک انتقال چربی (Fat transfer technique)

یک جراح زیبایی سینه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

برخی از ویژگی‌هایی که یک جراح زیبایی سینه خوب باید داشته باشد عبارتند از:

 • مهارت فنی: جراح زیبایی سینه باید دارای مهارت و تخصص فنی در انجام عملیات‌های جراحی پستان باشد.
 • تجربه کافی: یک جراح زیبایی سینه خوب باید تجربه کافی در انجام جراحی‌های پستان داشته باشد.
 • مهارت ارتباطی: یک جراح زیبایی سینه خوب باید دارای مهارت‌های ارتباطی بسیار خوب با بیماران خود باشد.
 • ایمنی: جراح زیبایی سینه باید دارای تجربه و دانش لازم در مورد روش‌های ایمن انجام جراحی‌های پستان باشد.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

دوره نقاهت عمل پروتز سينه چقدر است؟

دوره نقاهت برای این جراحی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما برای بیشتر بیماران معمولا بین 1-2 هفته است. در ادامه به نکات مهم راجب دوره نقاهت پس از این عمل می پردازیم:

1. ریکاوری فیزیکی

بیماران ممکن است پس از جراحی کمی درد، تورم و کبودی را تجربه کنند. داروهای ضد درد و کمپرس یخ می توانند به مدیریت این علائم کمک کنند. محل برش ها نیز ممکن است دردناک و حساس باشند، اما به مرور زمان بهبود می یابند.

کمپرس یخ

2. خوردن داروهای ضد درد

مدیریت درد یکی از جنبه های ضروری دوره نقاهت است. بیماران باید داروهای مسکن تجویز شده خود را طبق دستور مصرف کنند و از مصرف داروهای بدون نسخه بدون مشورت با جراح خودداری کنند.

3. بازگشت به فعالیت های عادی

بیماران باید حداقل 6-4 هفته پس از جراحی از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین و ورزش خودداری کنند. فعالیت های سبک مانند راه رفتن را می توان به محض احساس راحتی بیمار از سر گرفت.

4. معاینات بعد از جراحی

بیماران برای اطمینان از بهبودی و عدم وجود عوارض پس از عمل ، باید به صورت مرتب توسط دکتر و جراح خود معاینه شوند. جراح همچنین ممکن است مراقبت‌های اضافی بعد از عمل مانند ماساژ یا ورزش‌ها را برای کمک به قرار گرفتن ایمپلنت‌ها در جای خود توصیه کند.

معاینات بعد از جراحی پروتز سینه

5. عوامل موثر بر زمان بهبودی

عوامل متعددی می تواند بر زمان بهبودی پس از جراحی پروتز سینه تأثیر بگذارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

الف) نوع ایمپلنت

نوع ایمپلنت مورد استفاده می تواند بر زمان بهبودی تأثیر بگذارد. ایمپلنت های سالین نسبت به سیلیکونی دوره نقاهت کوتاه تری دارند.

ب) محل قرارگیری ایمپلنت

محل قرار دادن ایمپلنت نیز می تواند بر زمان بهبودی تاثیر بگذارد. قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه ممکن است به دوره نقاهت طولانی تری نسبت به قرار دادن آن در زیر بافت سینه منجر شود.

ج) محل برش

محل برش نیز می تواند بر زمان بهبودی تأثیر بگذارد. برش هایی که در زیر سینه یا زیر بغل ایجاد می شود نسبت به برش هایی که در اطراف هاله یا از طریق ناف ایجاد می شود سریع تر بهبود می یابند.

ه) سلامت فردی و سبک زندگی

عوامل بهداشتی و سبک زندگی فردی مانند سیگار کشیدن، چاقی و سابقه بیماری‌ها نیز می‌توانند بر زمان بهبودی تأثیر بگذارند.

خ) استراحت کافی

استراحت و آرامش برای بهبودی مناسب ضروری است. بیماران باید از فعالیت های سنگین اجتناب کنند و استراحت کافی داشته باشند.

ی) تغذیه مناسب و هیدراته کردن بدن

تغذیه مناسب و هیدراتاسیون برای بهبودی ضروری است. بیماران باید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند و مایعات زیادی بنوشند تا به بهبودی بدن کمک کنند.

هیدراته کردن بدن

کاربرد جراحی پروتز سينه بعد از سرطان

سرطان سینه یک نوع سرطان شایع است که بسیاری از زنان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از درمان‌های سرطان سینه، ماستکتومی است که شامل برداشتن یک یا هر دو سینه با جراحی است.این عمل جراحی می تواند تأثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفس خانم ها داشته باشد.

این عمل جراحی می تواند به زنانی که تحت عمل ماستکتومی قرار گرفته اند کمک کند تا در ظاهر خود احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. همچنین می تواند به بازگرداندن تناسب در بدن، بهبود وضعیت جسمانی و کاهش کمردرد که در نتیجه از دست دادن بافت سینه ایجاد می شود، کمک نماید.

زنانی که ماستکتومی انجام داده اند باید با پزشک خود در مورد انتخاب نوع عمل مشورت کنند. جراح و پزشک مربوطه تصمیم نهایی را پس از بررسی ها و معاینات لازمه ، خواهد داد.

عمل پروتز سينه چقدر طول ميكشد؟

معمولا جراحی زیبایی سینه، بیشتر از یک ساعت طول نمی کشد و نیازی به بستری شدن بیمار حتی به مدت یک شبانه روز، در بیمارستان نخواهد بود. حتی بعضی از جراحان این جراحی را با بی حسی موضعی انجام می دهند. ولی عموما جراحی زیبایی سینه با بیهوشی عمومی صورت می گیرد و در مدت کوتاهی پس از عمل بیمار قادر به مرخص شدن است.

نکات مهم قبل از جراحی

1. 10 الی 15 روز قبل از انجام جراحی، از داروهایی مانند آسپرین، مسکن های گیاهی یا شیمیایی و داروهای ضد التهابی استفاده نکنید.
2. حتما مطابق با دستورات پزشک آزمایشات و چکاپ های لازم قبل از انجام عمل را انجام دهید.
3. اگر بیمار هستید و یا تحت درمان قرار دارید، حتما این موضوع را به جراح اطلاع دهید.
4. خانم هایی که در دوران شیردهی قرار دارند، نمی توانند پروتز پستان انجام دهند. حتما باید بین 4 تا 8 هفته از پایان شیردهی بگذرد تا بتوان این عمل جراحی را انجام داد.

علت ورم سینه بعد از پروتز چیست؟

ایجاد تورم و ورم تا 2 الی 3 هفته بعد از انجام عمل کاملا طبیعی است. علت این امر  واکنش و عکس العمل طبیعی بدن در مقابل برش های ایجاد شده در بافت سینه می باشد.

با این حال در صورتیکه تورم بیش از حد مشاهده کردید بهتر است به جراح خود مراجعه نمایید. چراکه در صورت تورم بیش از حد احتمال وجود عفونت در سینه بالا خواهد رفت.

چه کسانی می توانند این جراحی سینه را انجام دهند؟

به طور کلی تمام خانم هایی که می خواهند سینه های خوش فرم و زیبایی داشته باشند، می توانند این جراحی را انجام دهند. خانم هایی که طی تصادفات، شیردهی، بیماری های مختلف نظیر سرطان پستان، بالا رفتن سن، ژنتیک و… حجم سینه های خود را از دست می دهند، می توانند از روش جراحی کمک بگیرند.

در این روش فرم سینه ها اصلاح می شود و طبق نظر بیمار، اندازه آن تغییر خواهد کرد. این جراحی تاثیر زیادی در زیبایی ظاهری خانم ها دارد. بنابراین تمام خانم ها حتی کسانی که سرطان پستان را پشت سر گذاشتند، می توانند از جراحی پروتز پستان برای اصلاح فرم و اندازه سینه هایشان کمک بگیرند.

علت درد و سوزش سینه پس از جراحی پروتز

انواع پروتز دائمی سینه از نظر حجم

این جراحی از بُعدهای مختلف به چند دسته تقسیم می شود. اول از همه باید آن را از نظر حجم دسته بندی کنیم. به طور کلی از نظر حجم به سه دسته تقسیم می شود؛ کم حجم، زیاد و خیلی زیاد. با توجه به خواسته بیمار، تشخیص پزشک و شرایط و وضعیت جسمی او یکی از این پروتزها برای جراحی انتخاب می شود.

بعضی از بیماران تاکید دارند ظاهر و فرم سینه هایشان کاملا طبیعی باشد. در حالی که بسیاری دیگر می خواهند سینه هایشان را به سایز بزرگتری برسانند.

فرق لیفت و پروتز پستان چیست؟

این دو جراحی کاملا مجزا هستند و کاملا با هم فرق داشته و برای اهداف متفاوتی صورت می گیرند. هدف از عمل لیفت سینه دادن فرم سربالا و رفع افتادگی سینه ها می باشد. اما هدف اصلی عمل پروتز دائمي سينه، حجم دادن به سینه ها و اصلاح عیوب و عدم تقارن ظاهر آنها می باشد.

البته عمل کاشت ایمپلنت سینه برای رفع افتادگی های خفیف نیز مفید است. اما در صورت افتادگی شدید سینه ها، بهتر است از روش های لیفت سینه استفاده شود.

توجه داشته باشید که پروتز بزرگتر نمی تواند مشکل افتادگی سینه را حل کند.برش هایی که در زمان جراحی لیفت سینه ایجاد می شود بستگی به اندازه مورد نظر، برای بالابردن سینه ها دارد. برای افتادگی سینه ها برش های بزرگتری لازم است. از طرف دیگر، برش ها در جراحی کاشت ایمپلنت سینه، به سایز آن مورد استفاده بستگی دارد.

جدول مقایسه لیفت و پروتز سینه

 

ویژگی پروتز سینه لیفت سینه
هدف افزایش حجم سینه و بهبود شکل آن برطرف کردن افتادگی و سستی سینه
نوع جراحی جراحی افزایش حجم جراحی بازسازی
روش قرار دادن ایمپلنت سینه تحت بافت سینه یا عضله سینه برش بر روی سینه برای بالا بردن و بازسازی بافت سینه
ایده آل برای زنانی که می‌خواهند سینه‌های بزرگتر و پر‌حجم تری داشته باشند و یا حجم سینه‌هایشان به علت افت وزن، پیری و یا بارداری کم شده است زنانی که سینه آن‌ها به علت پیری، بارداری، شیردهی و یا افت وزن سست شده است
نتیجه سینه‌های پرتراکم‌تر و شکل‌دارتر و بهبود تقارن آن‌ها سینه‌های بیشتری با شکل جوان‌تر و جایگاه پستان‌های بالاتر
محل بخیه محل بخیه در نقاط قرارگیری ایمپلنت قابل مشاهده هستند اما با لباس‌پوشیدن می‌توان آن‌ها را پنهان کرد. جای بخیه قابل مشاهده بر روی سینه هستند اما با گذر زمان کم‌کم بیشتر نمایانی از خود را از دست می‌دهند.

آيا بعد از پروتز سينه ميتوان شير داد؟

سینه حجیم شده یا اصلاح شده بدون هیچ مشکلی در آینده قادر به شیردهی است. در واقع، مسئله امکان یا عدم امکان شیردهی پس از این عمل بستگی به نوع جراحی و نحوه انجام آن دارد.

برای مثال، بزرگ کردن سینه، عملی که به شما امکان می دهد از طریق کاشت ایمپلنت سینه، اندازه آن را افزایش دهید، نسبت به کوچک کردن سینه که با آن بخشی از غده برداشته می شود، خطر آسیب کمتری به غده پستانی دارد.

برای قرار دادن پروتز، پوست سینه برش داده می شود و عمل در سطح شیار پستانی انجام می گردد. بنابراین هرگز غده ای از سینه جدا نمی شود و در نتیجه نباید مشکلی در شیردهی ایجاد گردد.

ايا بعد از پروتز سينه ميتوان شير داد

انواع جراحی زیبایی پستان از نظر ظاهر

این جراحی از نظر ظاهری به دو دسته مختلف تقسیم می شود؛ سینه گرد و اشکی. سلیقه و خواسته بیمار در تعیین نوع پروتز از نظر ظاهر دخیل است. اما در نهایت پزشک باید با توجه به آناتومی بدن بیمار نوع مناسب را تشخیص دهد. پس حتما در انتخاب نوع و  فرم، به نظر پزشک اعتماد کنید.

1- سینه گرد (Round breast prosthesis)

این فرم سینه بیشتر مخصوص کسانی است که می خواهند ظاهر پستان هایشان گردتر و یکدست تر باشد. پس از این نوع جراحی ، حجم تمام قسمت های سینه، به یک اندازه تغییر می کند و سینه مانند یک توپ کاملا گرد می شود.البته در این نوع جراحی، سینه ها بافت نرم تر و البته خوش فرم تری پیدا می کنند.

پروتز سینه گرد (Round breast prosthesis)

2- پروتز سينه اشكي (Teardrop breast prosthesis)

حالت اشکی، همانطور که از نامش پیداست فرم و ظاهری شبیه به اشک دارد. این نوع جراحی بیشتر مناسب خانم هایی است که سینه های بسیار کوچک یا کم حجمی دارند. البته باید بدانید با استفاده از این نوع پروتز، می توان تقارن بین سینه ها ایجاد کرد و فرم آنها را نیز اصلاح کرد.

پروتزهای سینه قطره اشکی که به عنوان پروتزهای آناتومیک یا کانتور سینه نیز شناخته می شوند دارای ویژگی های زیر هستند:

الف) شکل طبیعی

پروتزهای سینه قطره‌ای برای تقلید از شکل طبیعی سینه طراحی شده‌اند که قسمت بالایی آن باریک‌تر و قسمت پایین‌تر پرتر است. این شکل شبیه منحنی شیب دار یک قطره اشک است و هدف آن ایجاد سینه ای با ظاهر طبیعی تر است.

شکل طبیعی پروتز سينه اشكي

ب) سطح بافت

بسیاری از پروتزهای اشکی دارای سطحی با نوع خاصی بافت هستند. این بافت به کاهش خطر چرخش ایمپلنت کمک می کند و موقعیت مناسب را در داخل سینه حفظ می کند.

ج) امکان سفارشی‌سازی

این نوع پروتز در انواع مختلفی طراحی شده‌اند که امکان سفارشی‌سازی را با توجه به نظر پزشک فراهم می‌کنند.

د) مواد پرکننده داخل پروتز

پروتزهای اشکی معمولاً با ژل سیلیکونی منسجم پر می شوند که حتی اگر پوسته ایمپلنت آسیب ببیند، شکل و قوام خود را حفظ می کند. هدف این ویژگی به حداقل رساندن خطر پارگی و نشت ایمپلنت است.

مواد پرکننده داخل پروتز اشکی سینه

ه) شکل کانتوری

پایه پروتزهای قطره ای سینه دارای شکل کانتوری است که با انحنای طبیعی قفسه سینه مطابقت دارد. این ویژگی باعث حفظ یکپارچگی بافت سینه شده و ظاهر طبیعی تری را ایجاد می کند.

خ) امکان انجام انواع تکنیکهای جراحی

پروتزهای قطره اشکی از طریق جراحی یا از طریق برش های زیر پستانی (زیر چین پستان) یا از طریق برش های پری آرئولار (در اطراف نوک پستان) قرار می گیرند. تکنیک جراحی و محل برش ممکن است بسته به آناتومی بیمار و ترجیح جراح متفاوت باشد.

3- سینه مثلثی (Triangle breast prosthesis)

نوع مثلثی طوری طراحی شده است که به خوبی روی دیواره قفسه سینه قرار گیرد تا کاملا طبیعی به نظر برسد. این نوع پروتزها در اندازه های مختلفی موجود هستند و برای خانم هایی که تحت عمل جراحی ماستکتومی یا لامپکتومی قرار گرفته اند مناسب هستند.

پروتز سینه مثلثی (Triangle breast prosthesis)

4- بیضی (Oval breast prosthesis)

این نوع برای ایجاد پربودن و تقارن ناحیه سینه طراحی شده است. این نوع از پروتزها پهن تر بوده و برای خانم هایی با دیواره سینه پهن تر مناسب هستند.

5- قلبی (Heart-shaped prosthesis)

مدل قلبی برای تقلید از شکل یک سینه طبیعی طراحی شده است که قسمت پایینی آن پرتر و قسمت بالایی باریکتر است. آنها در اندازه های مختلف موجود هستند و برای خانم هایی که تحت عمل جراحی ماستکتومی یا لامپکتومی قرار گرفته اند مناسب هستند.

6- متقارن (Symmetrical prosthesis)

پروتزهای متقارن برای استفاده در دو طرف بدن طراحی شده است و ظاهری متعادل و متقارن را ارائه می دهد. این نوع در اشکال و اندازه های مختلف موجود هستند و برای خانم هایی که تمام یا بخشی از بافت سینه خود را از دست داده اند مناسب اند.

7- نامتقارن (Asymmetrical prosthesis)

ایمپلنت سینه نامتقارن برای جایگزینی یک سینه طراحی شده است و به دو شکل چپ یا راست موجود است. در این نوع در اشکال و اندازه های مختلفی موجود اند و برای خانم هایی که تحت عمل جراحی هایی مانند ماستکتومی یا لامپکتومی قرار گرفته اند مناسب می باشند.

8- سفارشی (Custom-made)

نوع سفارشی برای مطابقت با شکل و اندازه سینه باقیمانده فرد طراحی شده است. آنها معمولاً گرانتر از پروتزهای سینه خارج از قفسه هستند، اما می توانند ظاهر طبیعی تری ارائه دهند.

پروتز اشکی بهتر است یا گرد؟

ایمپلنت اشکی و گرد دو شکل مختلف هستند که برای جراحی بزرگ کردن سینه (ایمپلنت سینه) استفاده می شود. تفاوت اصلی این دو در شکل آنهاست.

پروتز گرد شکلی یکنواخت دارد و در بالا و پایین برجستگی یکسانی دارد. آنها دایره ای شکل هستند و می توان آنها را با سالین یا ژل سیلیکون پر کرد. ایمپلنت‌های گرد می‌توانند ظاهری پرتر و چشمگیرتر به سینه‌ها ایجاد نماید و اغلب در زنانی که می‌خواهند اندازه سینه‌ها افزایش قابل توجهی داشته باشند، استفاده می‌شود.

ایمپلنت‌های سینه اشکی، که به آن‌های آناتومیک نیز می‌گویند، بیشتر شبیه یک سینه طبیعی هستند، با شیب مخروطی در بالا و برآمدگی کامل‌تر در پایین. آنها معمولاً با ژل سیلیکون پر می شوند و برای ایجاد شکل سینه طبیعی تر طراحی شده اند. کاشت ایمپلنت اشکی اغلب در جراحی بازسازی سینه و همچنین برای بزرگ کردن زیبایی در زنانی که خواهان بهبود ظریف تری در استایل خود هستند، استفاده می شود.

انتخاب بین کاشت ایمپلنت اشکی (قطره ای) و گرد به عوامل مختلفی از جمله اهداف بیمار برای جراحی، نوع بدن و بافت سینه فرد بستگی دارد. جراح زیبایی شما می تواند به شما کمک کند تا بر اساس نیازها و ترجیحات فردی خود تصمیم بگیرید که کدام شکل ایمپلنت برای شما مناسب تر است.

پروتز اشکی بهتر است یا گرد?

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس با شماره 02188651375 بگیرید

انواع پروتزهای سینه از نظر جنس

پروتزهایی که برای سینه در نظر گرفته می شوند، از نظر جنس نیز انواع مختلفی دارند. البته باید بدانید کیفیت مواد بکار رفته با یکدیگر تفاوت چندانی ندارد. اما با توجه به هزینه ای که بیمار برای جراحی در نظر می گیرد و همچنین تشخیص پزشک از انواع آن استفاده می شود.

مواردی که قبل از عمل باید به آن توجه کنید:

1- سیلیکونی

این مدل از جنس سیلیکون بوده و بافت و حالت ژله ای دارند. به همین علت باید گفت بافت آنها به بافت طبیعی سینه بیشتر شباهت دارد. احتمال چین خوردگی، پاره شدگی و به طور کلی امکان آسیب در این نوع بسیار کم است.

2- سالینی (آب نمکی)

این مدل، حالت آب نمکی و گرد دارد. زمانی که پزشک آن را در سینه قرار می دهد، با آب نمک و یا سالین پر می کند تا سینه به سایز و فرم دلخواه برسد. از آنجایی که این نوع پروتزها قبل از قرار گرفتن در سینه خالی هستند، برش های کوچکتری روی سینه ایجاد می شود. همچنین این نوع ایمپلنت از نظر جنس و کیفیت، نسبت به مقاوم تر هستند.

پروتز سالینی (آب نمکی)

3- ثابت

این نوع ایمپلنت سینه، ظاهر اشکی شکلی دارند. اگر بخواهیم آنها را با سایر انوع مقایسه کنیم باید بگوییم در مقایسه با نوع سیلیکونی ظاهر غیر طبیعی تر و در مقایسه با نوع سالین ظاهر طبیعی تری دارند. برای قرارگیری این نوع در سینه نیاز به برش های بزرگتری است.

مزایای پروتزهای سیلیکونی

نوع سینه سیلیکونی مزایای متعددی دارد، از جمله:

1.ظاهر و احساس واقعی:

پروتزهای سینه سیلیکونی برای تقلید ظاهر و احساس بافت طبیعی سینه طراحی شده اند. آنها نرم، انعطاف پذیر و دارای وزن و بافت طبیعی هستند که می تواند به بازگرداندن اعتماد به نفس و عزت نفس زنان پس از ماستکتومی یا سایر جراحی های سینه کمک کند.

2.دوام و ماندگاری بالا:

نوع سیلیکونی از سیلیکون با کیفیت و درجه بالای پزشکی ساخته شده اند که به گونه ای طراحی شده اند که بادوام و ماندگار باشند. آنها در برابر آسیب مقاوم هستند و با مراقبت مناسب می توانند سال ها دوام بیاورند.

پروتز سیلیکونی دوام و ماندگاری بالایی دارد

3.غیر حساسیت زا:

این مدل از مواد غیر حساسیت زا ساخته شده اند، به این معنی که برای زنان دارای پوست حساس یا آلرژیک بی خطر هستند.

4.مقرون به صرفه:

به طور کلی مقرون به صرفه تر از جراحی بازسازی سینه هستند، و آنها را گزینه ای در دسترس برای بسیاری از زنان می کند.

5.دارای کاربردهای مختلف:

پروتزهای سینه سیلیکونی را می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد، از جمله بازسازی سینه پس از ماستکتومی، بزرگ کردن سینه و اصلاح عدم تقارن سینه.

6.تعویض آسان:

اگر نوع سیلیکونی به مرور زمان آسیب ببیند یا فرسوده شود، می توان آن را به راحتی بدون نیاز به جراحی اضافی یا زمان بهبودی تعویض کرد.

7.غیر هورمونی:

پروتزهای سینه سیلیکونی حاوی هورمون یا سایر داروها نیستند و خطرات و عوارض جانبی انواع دیگر را ندارند.

پروتز سینه سیلیکونی

مزایای پروتز سالینی (آب نمکی)​

این نوع ایمپلنت سینه دارای چندین مزیت هستند، از جمله:

1.ایمنی:

نوع سالینی یا آب نمکی بی خطر بوده و سال هاست که برای بازسازی و بزرگ کردن سینه استفاده می شوند.

2.قابل تنظیم:

پروتزهای سینه نمکی قابل تنظیم هستند، به این معنی که اندازه و شکل ایمپلنت را می توان پس از جراحی تغییر داد تا به نتیجه دلخواه رسید.

3.تشخیص نشتی آسان:

در صورت نشتی، نوع نمکی به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا محلول نمکی توسط بدن جذب می شود و سینه خالی به نظر می رسد.

4.ظاهر طبیعی تر:

در حالی که اندازه پروتزهای سینه سیلیکونی زیاد طبیعی به نظر نمی رسد، نوع آب نمکی می توانند ظاهر نسبتاً طبیعی تری به فرد بدهد.

5.برش‌های کوچک‌تر:

این نوع ایمپلنت سینه را می‌توان از طریق برش‌های کوچک‌تری نسبت به پروتزهای سینه سیلیکونی وارد کرد، که می‌تواند منجر به زخم کمتر و زمان بهبودی سریع‌تر شود.

6.غیر حساسیت زا:

مانند نوع سیلیکونی، پروتزهای سینه آب نمکی نیز برای زنانی که پوست حساس یا آلرژی دارند، غیر حساسیت زا و بی خطر هستند.

7.بدون نیاز به مانیتورینگ MRI:

برخلاف نوع سیلیکونی، نوع آب نمکی نیازی به نظارت منظم MRI برای تشخیص نشتی ندارند.

به طور کلی، نوع سالینی (نمکی) می تواند گزینه ای مطمئن و موثر برای زنانی باشد که به دنبال بازسازی یا بزرگ کردن سینه هستند. این نوع چندین مزیت از جمله قابلیت تنظیم، احساس طبیعی، برش های کوچکتر و مقرون به صرفه بودن را ارائه می دهند. با این حال، ممکن است برای همه زنان مناسب نباشند، و تعیین نوع ایمپلنت سینه به عهده پزشک و جراح است.

نکات مهم قبل از انجام عمل زیبایی پستان

 •  10 الی 15 روز قبل از انجام عمل، از داروهایی مانند آسپرین، مسکن های گیاهی یا شیمیایی و داروهای ضد التهابی استفاده نکنید.
 •  حتما مطابق با دستورات پزشک آزمایشات و چکاپ های لازم قبل از انجام عمل را انجام دهید.
 •  اگر بیمار هستید و یا تحت درمان قرار دارید، حتما این موضوع را به جراح اطلاع دهید.
 •  خانم هایی که در دوران شیردهی قرار دارند، نمی توانند این عمل را انجام دهند. حتما باید بین 4 تا 8 هفته از پایان شیردهی بگذرد تا بتوان این عمل جراحی را انجام داد.

علت افتادگی سینه بعد از عمل

در دوران ابتدایی پس از انجام عمل، چون که یک جرم خارجی وارد بدن شده است ، بدن در حال مقابله با این جرم می باشد. اما بعد از گذشت حداقل چند هفته و به واسطه خو گرفتن بدن با جرم خارجی، احتمال تغییر سایز در آن وجود دارد.

به طور کل بعد از چند سال از عمل ممکن است پروتز حالت اولیه خود را از دست بدهد. همچنین باید توجه نمود که ورزش های سنگین ممکن است باعث تغییر در فرم آن شود.

علت درد و سوزش سینه بعد از جراحی زیبایی پستان چیست؟

یکی از شایع ترین علل درد و سوزش پس از عمل بزرگ کردن سینه، عفونت بر اثر مصرف دخانیات و یا مواد مخدر، وجود بیماری هایی مانند قند، دیابت و فشار خون، مصرف داروهای استروئیدی و انجام پرتودرمانی است.

در صورت مشاهده قرمزی پوست و تورم غیرطبیعی که از بین نرود، حتما به پزشک جراح خود مراجعه نمایید.

علت بی حسی سینه بعد از عمل

یکی از عوامل کلیدی در بروز بی حسی نوک سینه بعد از عمل ، عدم تطبیق قطر سینه با قطر پروتز است.

به عنوان مثال، خانمی با ایمپلنت 14 سانتی متری در سینه ای که قطر آن فقط 13 سانتی متر است، در مقایسه با خانمی که قطر سینه 15 سانتی متری و ایمپلنت 14 سانتی متری دارد، بیشتر در معرض خطر بیهوشی سینه قرار دارد. علاوه بر این، ایمپلنت های با قطر کمتر به برش های کمتری در سینه نیاز دارند. بنابراین خطر آسیب یا بریدگی اعصاب قفسه سینه در این نوع قرار دادن کمتر است.

نحوه خوابيدن بعد از عمل پروتز سينه چگونه است؟

بهتر است به وضعیت خواب خود توجه کنید تا از فشار بر قفسه سینه و جابجایی پروتزها جلوگیری شود. برای این کار حدود 3 ماه روی شکم دراز نکشید و روزهای اول بعد از جراحی به پهلو بخوابید. علاوه بر این، بالش سر باید بلند و راحت باشد و بهترین حالت ، خوابیدن روی رختخواب است.

نحوه خوابيدن بعد از عمل پروتز سينه

استحمام بعد از عمل پروتز سینه

در روزهای اول پس از جراحی ایمپلنت سینه، نیازی به دوش گرفتن نیست اما پس از آن می توانید دوش بگیرید. بهتر است از داخل کردن بدن در وان حمام خودداری کنید.مطمئن شوید که محل زخم ها پس از استحمام به خوبی خشک شده باشند. می توان از سشوار برای از بین بردن رطوبت و خشک شدن پانسمان استفاده نمود.در طی دو تا پنج روز اول پس از جراحی، زخمها نباید خیس شوند.

بهترین نوع سوتين بعد از عمل پروتز

پس از جراحی ایمپلنت سینه، با کمک سوتین فشرده ای، محل جراحی پوشیده و پانسمان می شود. این سوتین پشتیبانی لازم را برای کمک به روند بهبودی شما فراهم می کند. طبق تجویز پزشک، این سوتین را باید روز و شب حداقل به مدت دو هفته بپوشید.

بهترین نوع سینه بند پس از جراحی ایمپلنت سینه به عوامل مختلفی از جمله اندازه و شکل سینه ها، نوع ایمپلنت و ترجیح شخصی شما بستگی دارد. به طور کلی، باید به دنبال سوتینی باشید که بدون ایجاد تحریک یا فشار بر برش ها، حمایت، فشرده سازی و راحتی را فراهم کند. در اینجا چند نوع سوتین مورد بررسی قرار می گیرد:

 1.سوتین جراحی یا طبی (Surgical bra)

سوتین جراحی یک سوتین تخصصی است که برای پوشیدن بعد از جراحی سینه طراحی شده است. معمولاً از مواد نرم و قابل تنفس ساخته می شود و سینه ها را فشرده و پشتیبانی می کند. همچنین ممکن است دارای بند و قلاب های قابل تنظیم برای تناسب سفارشی باشد. برخی از سوتین های جراحی دارای جیب هایی برای نگهداری کیسه های یخ برای کاهش تورم و ناراحتی هستند.

سوتین جراحی (Surgical bra)

2. سوتین ورزشی (Sports bra)

سوتین ورزشی نوع دیگری از سینه بند است که ممکن است بعد از جراحی کاشت سینه در نظر بگیرید. معمولاً از مواد کشسان و قابل تنفس ساخته شده و حمایت و فشرده سازی خوبی برای سینه ها ایجاد می کند. برخی از سوتین های ورزشی نیز دارای بند های قابل تنظیم و بسته شدن پشتی برای تناسب سفارشی هستند. شما باید سوتین ورزشی را انتخاب کنید که خیلی تنگ یا منقبض نباشد و دارای سیم های زیرینی نباشد که باعث تحریک یا فشار شود.

سوتین ورزشی (Sports bra)

روشهای ترمیم جای بخیه

زمانی که پوست شما به دلیل بریدگی و کبودی آسیب می بیند، برای ترمیم و رفع آن به گذشت زمان احتیاج است. اسکارهای ناشی از جراحی زیبایی روی سینه، اسکارهای سختی هستند که زمان زیادی طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابند. در ادامه به بررسی 4 روش ترمیم جای زخم، بعد از عمل بزرگ کردن سینه می پردازیم:

 • استفاده از کرم های مخصوص آنتی باکتریال و نرم کننده، جهت ترمیم اسکار
 • استفاده از پانسمان‌های مخصوص حاوی سیلیکون جهت ترمیم سریع تر زخم ها (Embrace dressings)
 • ماساژ دادم ملایم ناحیه سینه ها با روغن زیتون
 • با بهره گیری از تکنولوژی لیزر فرکشنال (Fractionated lasers) می توان به صورت آنی جای زخم ها را از بین برد

ترمیم جای بخیه بعد از عمل ایمپلنت سینه

7 توصیه مهم بعد از انجام عمل کاشت ایمپلنت سینه

1. از دستکاری کردن جای زخم و بخیه ها اکیدا خودداری کنید. در صورتی که برای عمل از بخیه های جذبی استفاده نشده است، 5 تا 7 روز پس از عمل برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید.

2. بهتر است تا یک هفته فقط استراحت کنید و از انجام کارهای روزمره و سایر فعالیت هایتان خودداری کنید.

3. یک الی دو ماه پس از انجام این عمل، از فعالیت های سنگین ورزشی یا دویدن و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

4. ترجیحا باید مراقب وزن خود باشید و کاهش یا افزایش ناگهانی وزن نداشته باشید.

5. تا یک سال از انجام سولاریوم یا آفتاب گرفتن خودداری کنید.

6. در صورتی که پس از عمل درد و تورم زیادی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

7. تا دو هفته پس از عمل هرگز روی سینه خود نخوابید و به آن هیچ فشاری وارد نکنید.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

سوالات متداول درباره جراحی پروتز دائمی سینه

دکتر ناصر یاهو با بیش از 27 سال سابقه انواع عمل های پروتز سینه مانند: سیلیکونی ، آب نمکی یا سالین و ثابت را انجام می دهد.

 در این عمل جراحی زیبایی، در ابتدا پوست های اضافی اطراف پستان بریده می شوند و سپس سینه ها به سمت بالا کشیده و لیفت می شوند. در این صورت سینه ها از ظاهر زیباتر و گردتری برخوردار می شوند.به دنبال آن پزشک برش های مناسبی روی سینه ایجاد می کند تا پروتز را درون سینه قرار دهد. سپس با بخیه محل های برش داده شده را می بندد و بیمار باید دوره نقاهت را سپری کند تا بهبود یابد.

هزینه این عمل بطور تقریبی ۴۰ میلیون تومان می باشد اما توجه داشته باشید باید با مراجعه حضوری و پس از معاینه و مشورت با پزشک هزینه را جویا شوید. به طور کلی هزینه انجام آن به موارد زیادی از جمله جنس و نوع آن، مرکز درمانی دولتی یا خصوصی، شرایط بیمار بستگی دارد.

پروتز سینه از نظر ظاهری به دو دسته مختلف تقسیم می شود؛ سینه گرد و اشکی. سلیقه و خواسته بیمار در تعیین نوع آن از نظر ظاهر دخیل است. اما در نهایت پزشک باید با توجه به آناتومی بدن بیمار نوع پروتز مناسب را تشخیص دهد. 

پروتزها معمولاً حدود دو سال دوام دارند، اما بسته به نحوه مراقبت از آنها و لایف استایل افراد ممکن است مدت زمان کوتاهتر یا طولانی تری، دوام داشته باشند. هر 12 ماه یکبار باید سایز سینه بند شما بررسی شود و در صورت تغییر وزن احتمالی باید سینه بند و پروتز سینه تعویض شود.

از آنجایی که نوع سالین با آب نمک استریل پر می شود، زمانی که در قفسه سینه قرار می گیرد نیاز به برش کوچکتری خواهند داشت و در صورت نشت و آسیب، بدن نمک را جذب می کند. بنابراین هیچ خطری برای سلامتی فرد رخ نمی دهد.

سینه بازسازی شده حتی با افزایش سن، دچار افتادگی نمی شود. اگر وزن بیمار کم یا زیاد شود، این موضوع تنها روی سینه طبیعی تاثیر می گذارد و روی سینه جراحی شده تاثیرگذار نیست.

بله، پروتزهای سیلیکونی با کلر یا آب نمک آسیب نمی بینند و می توانند در استخر شنا، دریا یا جکوزی استفاده شوند.

پس از جراحی، شما باید سوتین گنی بپوشید. این نوع سوتین مخصوص، به روند بهبودی بیمار کمک می کند. باید این سوتین را به مدت دو هفته (حداقل) شبانه روز بپوشید.

بیماران باید حداقل 1 تا 2 هفته پس از عمل ، بازوهای خود را بالای سر خود نبرند و از هر حرکت ناگهانی که باعث ناراحتی یا درد شود، خودداری نمایند.

یکی از عوامل انتخاب سایز پروتز، نوع نیاز افراد است. برای نمونه برخی خانمها به دلایل متعددی مانند بارداری، شیردهی و یا تغییرات وزنی سینه هایی افتاده پیدا کرده اند. این افراد می خواهند شل شدگی پوست سینه ها و افتادگی آن ها را برطرف نمایند.گروه بعدی بانوانی هستند که سینه های کوچکی دارند و با وجود اتمام دوران بلوغ، سینه هایشان به طور کامل رشد نکرده است. هدف این افراد از پروتز نمودن سینه ها، بزرگ تر شدن و فرم دهی به سینه ها می باشد.

سینه های شما بعد از عمل ، ممکن است کوچکتر از آنچه انتظار داشتید به نظر برسند. در ابتدا، بافت های ماهیچه ای سینه، موجب فشرده شدن ایمپلنت سینه می شوند. با گذشت زمان، این بافت‌ها شل تر شده و موجب طبیعی و زیباتر به نظر رسیدن پروتزهای سینه خواهد شد.

18 نظرات

 • سلام جناب دکتر یاهو عزیز میخواستم بدونم آیا احتمال نشت کردن مواد پروتز به داخل شیر مادر وجود داره؟

  • خیر. به هیچ وجه امکان نشت کردن مواد موجود در پروتز سینه به داخل شیر مادر وجود ندارد.

 • سلام
  ببخشید من 1 ماهه که عمل پروتز کردم ولی هنوز سوزش داره سینه هام . علت سوزش سينه بعد از پروتز چیه؟

  • یکی از شایع ترین علل درد و سوزش پس از عمل پروتز سینه، عفونت بر اثر مصرف دخانیات و یا مواد مخدر، وجود بیماری هایی مانند قند، دیابت و فشار خون، مصرف داروهای استروئیدی و انجام پرتودرمانی است.در صورت مشاهده قرمزی پوست و تورم غیرطبیعی که از بین نرود، حتما باید به مطب مراجعه نمایید.

 • نوع پروتز چجوری انتخاب میشه و چه پروتزی مناسب تره برای من؟

  • اندازه و نوع پروتز مناسب برای شما، با نرم افزارهای دقیق شبیه سازی و با توجه به پهنا، بافت و ارزیابی سینه صورت می گیرد.

 • سلام ببخشید میخواستم بدونم سینه هایی که افتادگی دارند میشه با پروتز افتادگی اش را برطرف کرد؟

  • برای پاسخ به این سوال باید فرد بیمار معاینه کامل شود. برخی از افتادگی ها را می توان با پروتز درمان کرد و تا حد زیادی از بین می روند و لیفت سینه برای رفع افتادگی لازم نیست. اما در برخی موارد، افتادگی برطرف نمی شود که می‌تواند همزمان باید عمل لیفت سینه نیز انجام شود.

 • من 20 سالمه آیا میتونم این عمل زو انجام بدم؟ و در کل چه سنی برای انجام پروتز سینه مناسب است؟

  • در سن 18 سالگی و در اواخر بلوغ، اگر از فرم و اندازه سینه خود راضی نیستید، می توان از پروتز سینه برای افزایش سایز یا اصلاح فرم استفاده کرد.

 • سلام ببخشید با گذشت زمان پروتز ها خراب میشه و باید خارج بشه و پروتز جدید بگذاریم؟

  • پروتز یک جسم خارجی است که به طور دائم در داخل بدن قرار دارد. این در واقع یک تصور اشتباه است که پروتز یک کار موقت است و بعد از مدتی باید تعویض شود. در واقع پروتز یک راه دائمی برای درمان و زیبایی است، اما ممکن است از هر 100 نفر، 1 تا 2 نفر به پروتز به عنوان جسم خارجی واکنش نشان دهند که نیاز به تعویض پروتز سینه خواهد داشت.

 • سلام ببخشید میشه یه توضیح مختصر راجب پروتز سالینی بدید و اینکه چه نوع پروتزی برای عمل اوکی تره؟

  • اجزای تشکیل دهنده پروتز سینه محلول های نمکی به شکل مایع مانند سالین می باشد. در 99 درصد موارد، جراحان پلاستیک و زیبایی استفاده از پروتز سیلیکونی را توصیه می کنند.
   اما برای افرادی که بدنشان می تواند به پروتزهای سیلیکونی واکنش نشان دهد یا از بیماری های دیگری رنج می برند، می توانند از پروتزهای سالین استفاده کنند.

 • آقای دکتر میخواستم بدونم تا چه مدت بعد از عمل پروتز سینه نباید سولاریوم کرد؟ و اینکه اصلا حمام آفتاب به پروتز آسیب میزنه یا نه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام خدمت شما خانم عباسی عزیز، بهتره تا یک سال سولاریوم نرید و از قرار دادن محل برشهای جراحی تون در معرض مستقیم نور آفتاب خودداری نمایید، چون احتمال نرم شدن و دفورمه شدن پروتز ها وجود داره.

 • ببخشید میخواستم بدونم ماندگاری پروتز سینه چقدره و تا چه مدت پروتز استایل خودش رو حفظ می کنه و سینه ها افت نمی کنند؟

  • سلام خدمت شما دوست عزیز، نظر قطعی راجب دوام و طول عمر پروتز نمیشه داد ولی پروتز ها معمولا بین 12 تا 20 سال دوام دارند و معمولا پروتز های نوع سیلیکونی نسبت به پروتزهای آب نمکی کیفیت و طول عمر بیشتری دارند و کمتر دچار افت استایل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *