مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک و لیفت پیشانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. جراحی بلفاروپلاستی یکی از عمل های زیبایی صورت می باشد که موجب جوانسازی می شود.

در صورتی که تمامی دستورالعمل های بعد از عمل جراحی به صورت دقیق رعایت شوند، عفونت، تورم، دردهای غیر ضروری کاهش پیدا خواهد کرد.البته در برخی موارد ممکن است عوارض بعد از جراحی بسیار کم باشد، در چنین مواقعی نیازی به رعایت تمامی دستورالعمل ها نمی باشد.

مهمترین اقدامات برای مراقبت های بعد از جراحی پلک

در ادامه مقاله از سایت دکتر ناصر یاهو به بررسی مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک می پردازیم که به شرح زیر هستند:

  • بایستی حداقل تا 24 ساعت اول بعد از عمل جراحی یک نفر شما را همراهی کند.
  • تا 48 ساعت بعد از جراحی بهتر است خوب استراحت کنید. در زمان استراحت سر خود را بالا نگه دارید. می توانید برای این کا از دو بالش در زمان استراحت استفاده کنید.
  • داروهای مسکن تجویز شده را در زمان های گفته شده مصرف کنید، در این صورت می توانید درد ناشی از جراحی را کنترل کنید.
  • از دیگر مراقبت های بعد از عمل، استفاده از عینک آفتابی در زمان قرار گرفتن در آفتاب در هفته های اول بعد از جراحی می باشد.
  • فعالیت های خود را در روز جراحی و چند روز بعد از آن محدود کرده و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. ممکن است برای این که به حالت عادی برگردید و بتوانید فعالیت های بدنی شدید خود را از سر بگیرید، نیاز به 7 تا 10 روز زمان داشته باشید.
  • در 7 روز اول بعد از عمل جراحی، بهتر است از فعالیت هایی که موجب خشکی چشم ها می شوند مانند تماشای تلویزیون و یا مطالعه، خودداری نمایید.
  • قرار دادن کیسه ی یخ بر روی محل جراحی، یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل بشمار می رود.
  • بعد از برطرف شدن اثرات داروهای بیهوشی، می توانید رژیم مایعات را شروع کنید.
  • چشم ها بعد از عمل، در هفته های اول خیلی سریع خسته می شوند، به همین خاطر بهتر است افراد بعد از عمل، در زمان استراحت چشم های خود را بسته نگه دارند.
  • گریه کردن برای افرادی که این جراحی را انجام داده اند، ممنوع می باشد.

مهمترین اقدامات بعد از جراحی بلفاروپلاستی

همچنین بخوانید: بررسی علت افتادگی پلک چشم

7 مورد از مراقبت های بعد از جراحی پلک

در ادامه مقاله از سایت دکتر ناصر یاهو به بررسی 7 مورد از کلیدی ترین مراقبت های بعد از جراحی پلک می پردازیم :

1. کنترل خونریزی بعد از عمل

یکی از مراقبت های مهم، کنترل خونریزی بعد از عمل می باشد. بعد از جراحی، احتمال دارد که محل جراحی، خونریزی خفیفی داشته باشد. خم شدن، بلند کردن جسم سنگین، سرفه، عطسه، استفاده ی زیاد از حالات صورت و انجام فعالیت های سنگین موجب افزایش فشار خون و خونریزی می شود.

در صورتی که میزان خونریزی کنترل نشود، ممکن است بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. مراقبت های بعد از عمل موجب می شود که میزان خونریزی کنترل شود. برای همین خاطر توصیه می شود که در هفته ی اولی سر خود را بالا گرفته و استراحت کنید. از مصرف داروهایی که ممکن است میزان خونریزی را افزایش دهد، پرهیز کنید.

کنترل خونریزی بعد از جراحی پلک

2. رفع تورم بعد از جراحی پلک

بعد از اتمام جراحی ، بر روی چشمان بیمار، کمپرس آب سرد قرار داده می شود. کمپرس سرد موجب می شود که تورم و خونریزی کاهش پیدا کند و احساس درد بیمار کمتر شود. استفاده از کمپرس سرد تا 24 ساعت بعد از جراحی، به بیمار توصیه می شود.

تا 24 ساعت پیشانی بیمار پانسمان می شود، بهتر است کیسه های یخ مستقیما بر روی پانسمان قرار  داده شوند. بعد از اتمام عمل جراحی، ممکن است اطراف چشم و پایین گونه  ها و صورت متورم شوند و این موضوع کاملا طبیعی می باشد. تورم دقیقا بعد از اتمام جراحی، شروع می شود و تا 2 یا 3 روز به طول می انجامد.

در برخی افراد ممکن است، پلک ها به دلیل متورم شدن، به صورت کامل بسته نشوند. البته همان گون که قبلا اشاره کردیم، تورم بعد از روز سوم به سرعت کاهش پیدا می کند. تورم بعد از جراحی را می توان با استفاده از کیسه ی آب یخ به حداقل رساند.

استفاده از کیسه های یخ را باید 48 تا72 ساعت ادامه دهید. برای جلوگیری از تورم محل جراحی، استفاده از چند بالش اضافی برای بالا نگه داشتن سر هنگام استراحت، ضروری است. باید بعد از جراحی نزدیک به 4 یا 5 روز سر خود را بالا نگه دارید.

رفع تورم بعد از جراحی پلک بلفاروپلاستی

3. کنترل درد بعد از عمل جراحی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل، استفاده از داروهایی است که پزشک متخصص بعد از اتمام جراحی برای بیمار تجویز کرده است. استفاده از ایبوپروفن برای کاهش درد به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چون ایبوپروفن موجب افزایش کبودی و خونریزی می شود.

بیمار باید برای کنترل درد داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده است را طبق  دستور مصرف نماید. درد و ناراحتی های ناشی از عمل جراحی بعد از دو یا سه روز کاهش پیدا می کند. اگر چه درد ادامه پیدا کند، بایستی با پزشک معالج این موضوع را در جریان بگذارید.

4. رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

بعد از به هوش آمدن از عمل جراحی، باید از مایعات شفاف استفاده شود، چون مصرف کالری و پروتئین بالا تا بعد از چند روز از اتمام عمل جراحی بسیار مهم می باشد. بیمار باید  با مصرف منظم مایعات از کم آبی بدن جلوگیری نماید.

هیدراته نگه داشتن بدن، موجب جلوگیری از حالت استفراغ و تهوع می شود. تغذیه ی بیمار بعد از عمل بلفاروپلاستی بسیار حائز اهمیت می باشد.  بیمار نباید رژیم غذایی خود را به هیچ عنوان قطع کند، به این صورت که باید تمامی وعده های غذایی خود را مصرف کند.

بیمار سعی در خوردن غذاهایی نرم و  آبکی مانند سوپ و فرنی نماید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. بیمار می تواند با خوردن وعده های غذایی  خیلی زودتر بهبود پیدا کند.بیمار ممکن است به دلیل استراحت و کاهش فعالیت دچار یبوست شود، برای همین خاطر باید میوه های خام زیادی را به رژیم غذایی خود اضافه کند. همین طور بیمار بعد از جراحی، مصرف مایعات را باید افزایش دهد.

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

5. رعایت نظافت و مراقبت از محل برش

یکی دیگر از موارد ضروری ، مراقبت از محل برش می باشد. برش های پوست باید یک روز بعد از عمل جراحی، در طول روز سه بار با آب و صابون شسته شوند. این کار را باید خیلی آرام انجام داده و بعد با دستمال نرم خشک کنید.

بعد از این که محل مورد نظر خشک شد، برش ها باید با محلول مخصوصی که پزشک تجویز می کند، تمیز شوند. همین طور محل برش ها را باید به صورت مداوم با پماد آنتی بیوتیک پوشش داد. پماد آنتی بیوتیک موجب می شود که برش ها خشک نشده و پوسته پوسته نشوند.

استحمام بعد از عمل ، مانعی ندارد ولی بیماران باید نهایت دقت را داشته باشند که در زمان شست و شو و خشک کردن صورت خود کاملا با ملایمت رفتار کنند تا موجب جلوگیری از وارد شدن آسیب به ناحیه ی مورد نظر شوند. افرادی که عمل جراحی زیبایی پلک انجام داده اند، می توانند بعد از ده روز آرایش کنند.

رعایت نظافت و مراقبت از محل برش

6. نحوه ی مصرف آنتی بیوتیک بعد از جراحی

مصرف آنتی بیوتیک ها باید طبق دستور پزشک معالج باشد. باید بیمار مطمئن شود که دوره ی مصرف آنتی بیوتیک ها را تمام  کند، حتی زمانی که احساس کند که کاملا بهتر شده و نیازی به مصرف ندارد. تنها زمانی می توان مصرف آنتی بیوتیک ها را قطع کرد که پوست بدن واکنش نامطلوب به آنتی بیوتیک نشان دهد.

نحوه ی مصرف آنتی بیوتیک بعد از جراحی پلک

7. جلوگیری از تهوع و استفراغ بعد عمل

در صورتی که بیمار بعد از عمل جراحی، دچار تهوع و استفراغ شود، باید حداقل یک ساعت بعد از عمل، از مصرف مواد غذایی و داروهای تجویز شده خودداری نماید. بهتر است بیمار برای کاهش تهوع و استفراغ خود چای و یا زنجبیل میل نماید.

بعد از اتمام حالت تهوع و استفراغ، بیمار می تواند مصرف مواد غذایی و داروهای تجویز شده را شروع کند. اگر تا سه ساعت حالت تهوع رفع نشد، بیمار بایستی با پزشک معالج خود  تماس حاصل نماید.

جلوگیری از تهوع و استفراغ بعد عمل پلک

نکات تکمیلی برای مراقبت بعد از عمل زیبایی پلک

بی حسی پوست در اطراف محل جراحی کاملا طبیعی می باشد، این بی حسی در برخی افراد ممکن است بعد از گذشت چندین ماه به حالت عادی خود برگردد. نکته ی دیگری که به عنوان مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی وجود دارد این است که، احتمال بروز تب خفیف و جزئی بعد از عمل جراحی وجود دارد.

در صورت تداوم تب باید با پزشک معالج خود تماس حاصل نمایید. از آن جایی که مراقبت های بعد از عمل و عوارض ایجاد شده بعد از عمل ممکن است در بیماران متفاوت باشد، به توصیه های اطرافیان خود گوش ندهید.

برش های ایجاد شده در پلک و پیشانی ممکن است در چند هفته ی اولی بسیار نامنظم و ناهموار به نظر برسند. اصلا نگران جای برش ها نباشید، چون به سرعت بهبود خواهند یافت. در چند هفته ی اول نسبت به پلک های خود خیلی حساسیت نشان ندهید، چون به مرور زمان بهتر خواهند شد.

یکی دیگر از موارد مراقبتی این است که تا 2 هفته بعد از عمل سیگار نکشید، چون مصرف دخانیات موجب کاهش بهبودی و افزایش بروز عوارض بعد از عمل می شود.

نکات تکمیلی بعد از عمل زیبای پلک

نتیجه گیری

در این مقاله به 7 مورد از کلیدی ترین نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک پرداختیم تا کسانی که این جراحی را انجام داده اند اطلاعات مفید و ارزشمندی درباره اقدامات و مراقبت های بعد از عمل نظیر کنترل خونریزی ، جلوگیری از تهوع و استفراغ، نحوه ی مصرف آنتی بیوتیک و سایر موارد حیاتی کسب نمایند.

منبع: myhealth.alberta.ca

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *