مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه

مراقبت های بعد از عمل مامو

عمل جراحی کوچک کردن سینه در خانم ها از جمله عمل های جراحی رایج در بانوان محسوب می شود که هم علت درمانی و هم علت زیبایی دارد. در صورت نیاز به انجام این عمل جراحی، برای دیده نتیجه مثبت نیاز به رعایت کردن مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه می باشد. طرز خوابیدن، نحوه ورزش کردن، پوشیدن لباس های مخصوص از جمله نکاتی هستند که باید بعد از انجام این عمل به طور دقیق در نظر گرفته شوند.
در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با مراقبت های پس از این جراحی صحبت کنیم.

طرز خوابیدن بعد از عمل

یکی از مهم ترین مراقبت های پس از این عمل ، خوابیدن درست است. برای اینکه نتیجه خوبی از این عمل بگیرید، لازم است که حتما پروتزهای سینه در ایده آل ترین حالت قرار بگیرند. بعد از انجام این عمل، باید به مدت 3 هفته، باید از خوابیدن روی شکم و یا پهلوها پرهیز کنید. حتما بر روی کمر و به صورت طاق باز بخوابید.

طرز خوابیدن بعد از عمل کوچک کردن سینه

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجب خدمات جراحی ماموپلاستی دکتر ناصر یاهو وارد شوید

 ورزش بعد از عمل

یکی از دغدغه های بانوان پس از انجام عمل مذکور، ورزش کردن است. به خصوص اگر بانوان قبل از انجام عمل دارای برنامه های ورزشی منظمی بوده اند، دوست دارند که پس از انجام عمل جراحی، همان برنامه ورزشی را دنبال کنند.
ورزش بعد از عمل باید به صورت اصولی انجام شود. در واقع، طبق مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه، لازم است که ورزش کردن پس از انجام این عمل در بازه های زمانی مختلف به صورت زیر انجام شود.

2 تا 3 هفته پس از انجام جراحی

2 تا 3 هفته بعد از عمل جراحی ، بهتر است که تحرک زیادی نداشته باشید. در این زمان حتی خم شدن هم می تواند برای شما مضر باشد.

 3 هفته پس از انجام جراحی

پس از گذشت 3 هفته از انجام عمل ، می توانید تحرک بیشتری داشته باشید. داشتن برنامه ورزشی سبک مانند پیاده روی روزانه، به شما بسیار کمک خواهد کرد.

 4 هفته پس از انجام جراحی

4 هفته پس از این جراحی ، می توانید شروع به انجام ورزش های هوازی و سبک کنید.

ورزش بعد از عمل

 6 هفته تا 8 هفته پس از انجام جراحی

6 هفته تا 8 هفته پس از جراحی، امکان انجام ورزش های کمی سنگین تر مانند دو، شنا، تردمیل و … وجود دارد. اما باید از برداشتن وزنه در این مدت، جلوگیری کرد.

 12 هفته تا 14 هفته پس از انجام جراحی

در صورتی که 12 الی 14 هفته از انجام این عمل جراحی گذشته است، می توانید حرکات ورزشی سنگین تر مانند بدنسازی و برداشتن وزنه را انجام دهید.

درد بعد از عمل

به هر حال عمل جراحی کوچک کردن سینه در خانم ها، جزء عمل های تهاجمی است که به بافت سینه و بافت های اطراف آسیب وارد می کند. تا زمان ترمیم این آسیب ها، احتمال بروز درد و تورم در ناحیه سینه وجود دارد. با مصرف داروهای مسکن و داشتن استراحت کافی، می توان درد ناشی از عمل جراحی را کنترل کرد.

برای کنترل تورم ناشی از عمل ، می توان پس از انجام عمل جراحی از کمپرس سرد استفاده کرد. برای استفاده از کمپرس سرد باید به دو نکته مهم توجه داشته باشید. اول اینکه کمپرس سرد نباید به صورت مستقیم بر روی پوست شما قرار بگیرد تا باعث ایجاد ناراحتی شود. دوم اینکه نباید این کمپرس را در یک مدت زمان طولانی بر روی پروتز سینه خود قرار دهید.

درد بعد از عمل

استفاده از سوتین مخصوص

یکی از مهم ترین نکات برای مراقبت های پس از عمل، داشتن سوتین مخصوص و مناسب است. با توجه به اینکه این عمل جراحی با روش ها و اهداف مختلفی انجام می شود، بهتر است که برای انتخاب بهترین سوتین، با پزشک مشورت شود.
سوتین های مخصوص پس از انجام جراحی ، می توانند پروتز سینه را در یک حالت ایده آل نگه دارند و مانع از افتادن پروتز سینه گردند.

توصیه می شود که افراد پس از انجام عمل ، به مدت 6 هفته از سوتین های طبی و مخصوص استفاده کنند.
هیچ گاه از سوتین ورزشی بعد از انجام عمل جراحی استفاده نکنید. چون باعث ایجاد مشکل در پروتز سینه شما خواهد شد و نتیجه عمل جراحی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از سوتین مخصوص بعد از عمل mammoplasty

همچنین بخوانید: ساده ترین راهکارهای داشتن سینه های خوش فرم 

رانندگی بعد از عمل

یکی از سوالات رایج میان افرادی که این عمل انجام داده اند این است که بعد از انجام این عمل می توانند رانندگی کنند یا خیر؟ بهتر است برای اطلاع از این موضوع، حتما با پزشک خودتان مشورت کنید تا بدانید تا چه زمانی نمی توانید رانندگی کنید.
اما طبق اطلاعات موجود، توصیه می شود که بانوان حداقل به مدت 2 هفته پس از انجام عمل کوچک کردن سینه رانندگی نکنند تا مشکلی برای سینه های جراحی شده آن ها پیش نیاید.

رانندگی بعد از عمل

تغذیه بعد از عمل

داشتن تغذیه مناسب پس از انجام این عمل جراحی، یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل می باشد. لازم است که افراد حتما یک رژیم غذایی سالم داشته باشند تا هم دوره نقاهت بیماران کاهش پیدا کند و هم اینکه، نتیجه عمل جراحی آن ها، بهتر شود.
به هر حال با توجه به عوارض ناشی از بیهوشی پس از انجام جراحی، ممکن است افراد دچار معده درد، سوزش معده و … شوند. بی اشتهایی ناشی از انجام این عمل جراحی نیز رایج است. ولی با تمام توضیحات داده شده، باید یک رژیم غذایی متعادل و غنی از سبزیجات و ویتامین ها و مواد معدنی برای افراد تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه در خانم ها رعایت شود. پس شما پس از انجام این عمل ، می توانید مواد غذایی زیر را بخورید.

 • در صورتی که دچار مشکلات گوارشی و ناراحتی معده هستید، توصیه می کنیم که اقدام به مصرف غذاهای نرم و بدون چربی کنید. به طور مثال، ماست، نان، مرغ سوخاری، سینه مرغ و برنج کته شده از جمله گزینه های پیش روی شما هستند.
 •  در صورتی که پس از انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه دچار یبوست شده اید، بهتر است اقدام به مصرف غذاهای فیبردار کنید. هرگز بدون مشورت پزشک از داروهای ملین استفاده نکنید.
 • سعی کنید که هر روز مایعات زیادی را مصرف کنید.
 •  برای درمان سریع تر زخم ها، ورم، کبودی از آناناس تازه استفاده کنید.
 •  حتما یک رژیم غذایی حاوی میوه های مختلف و اسیدهای چرب امگا 3 داشته باشید. می توانید از گوشت ماهی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن خودتان استفاده کنید.
 •  اگر دچار تورم شدید در ناحیه آسیب دیده هستید، از مصرف غذاهای شور خودداری کنید.

بعد از عمل چی بخوریم؟

همچنین بخوانید: دلایل استپ وزنی چیست؟

دوره نقاهت بعد از عمل

مانند هر عمل جراحی دیگری، این جراحی نیز دارای دوره نقاهت مشخصی می باشد. لازم است که افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، حتما در دوره نقاهت بعد از جراحی ، به یک سری نکات توجه داشته باشند.
بدیهی است که داشتن مراقبت های بعد از این عمل جراحی، به بیماران برای رسیدن به نتیجه بهتر و کاهش دوره نقاهت آن ها کمک خواهد کرد.

دوره نقاهت بعد از عمل

بنابراین، به غیر از مراقبت های بعد از این جراحی که ذکر شد، باید نکات زیر را در دوره نقاهت عمل در نظر داشته باشید:

 • دوره نقاهت اولیه این جراحی، حداقل یک هفته است. در این زمان بیمار باید استراحت کافی داشته باشد. به قفسه سینه و دست های خودش فشاری وارد نکند.
 • در دوره نقاهت، حتما باید از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کرد.
 •  تا یک ماه پس از انجام جراحی، اجازه داشتن رابطه جنسی برای خانم ها وجود ندارد.
 •  توصیه می شود که حتما تا 6 هفته از گن های تجویز شده توسط پزشک استفاده شود.
 •  تا چند روز پس از جراحی، نباید به حمام بروید. وجود رطوبت برای زخم های شما مضر است. پس حتما با پزشک برای حمام رفتن مشورت کنید.
 •  تا چند هفته نباید در معرض تابش نور مستقیم قرار بگیرید.
 •  تا پایان دوره نقاهت چند ماهه بعد عمل نباید ورزش های سنگین انجام داد.
 •  نتیجه عمل جراحی، پس از انجام این عمل مشخص نمی شود. ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتیجه مطلوب را مشاهده کنید. پس از قضاوت کردن نتیجه این عمل پس از انجام جراحی خودداری کنید.
 •  سعی کنید که با پزشک خودتان در ارتباط باشید و در رابطه با مشکلات خودتان در دوره نقاهت با او صحبت کنید.
 •  داشتن آرامش ذهنی، استراحت جسمی و خواب کافی، به کاهش دوره نقاهت شما کمک خواهند کرد.

دوره نقاهت عمل

آیا خارش بعد از عمل طبیعی است؟

در این عمل جراحی ، بخشی از سینه بریده می شود و قطعا بافت سینه نیز آسیب می بیند. وجود زخم، قرمزی و حتی خارش در بخش بخیه زده شده سینه، طبیعی است. بنابراین، نیازی نیست که نگران خارش ناحیه جراحی شده باشید. در صورتی که از خارش ایجاد شده در اثر عمل ناراحت هستید، بهتر است که با پزشک خودتان مشورت کنید.

خارش بعد از عمل

علت خارش بعد از عمل چیست؟

احساس خارش بعد از این عمل جراحی، معمولاً بخاطر ترشح هیستامین در طول فرآیند بهبودی و همچنین ریکاوری و بازگشت سیستم عصبی ناحیه تحت درمان، به حالت اولیه و طبیعی خود است.

خارش بعد از عمل کوچک کردن سینه چقدر طول می کشد؟

احساس خارش تا بهبودی کامل محل برش جراحی، ادامه خواهد داشت و معمولا بین 2 تا 4 هفته پس از جراحی این احساس وجود خواهد داشت.

چطور احساس خارش بعد از عمل را کم کنیم؟

با ادامه روند ریکاوری و بهبود ، ممکن است احساس خارش خفیف تا شدید در سینه ها ادامه داشته باشد. مصرف یک آنتی هیستامین مانند بنادریل (Benadryl) با مشورت جراح و متخصص می تواند به کاهش خارش شدید کمک کند. همچنین می توانید از مرطوب کننده پوست برای این منظور استفاده نمایید.

 احساس خارش بعد از عمل

5 اقدام مهم هنگام خارش بعد از عمل کوچک کردن سینه

در هنگام احساس خارش بعد از عمل باید به اقدامات و توصیه های زیر عمل نمایید:

1- خودداری از خاراندن محل برش:

مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در صورت خارش محل برش، در معرض خطر عفونت، پارگی بخیه ها و احتمالاً افزایش جای زخم قرار می گیرید. بهترین کار در این مواقع، مالش و ماساژ محل خارش است که باعث تسکین و کاهش این احساس می شود ولی خود محل برش را لمس نکنید.

2- خنک کردن محل خارش:

استفاده از کمپرس یخ می تواند احساس خارش را تسکین دهد. سعی کنید از کمپرس یخ درست بالای باند روی محل برش استفاده کنید. کمپرس را مستقیماً روی باند قرار ندهید که در این صورت نه تنها ممکن است بانداژ را خیس کند (که می تواند محل برش را آلوده کند)، بلکه فشار روی برش ممکن است باعث شکافتن آن شود.

3- از مصرف کرم های ضد خارش خودداری کنید:

تا زمانی که برش ها کاملا بسته نشده اند، از کرم های ضد خارش استفاده نکنید، زیرا وارد کردن کرم به زخم باز، عفونت ایجاد می کند. تا آن زمان فقط از صابون ضد باکتری استفاده کنید.

رفع خارش بعد از عمل کوچک کردن سینه

4- بدن خود را هیدراته نگه دارید:

نوشیدن آب زیاد به هیدراته شدن کل بدن شما از درون به بیرون کمک می کند. هیدراته ماندن مناسب به کاهش خشکی پوست کمک می کند، که اغلب علت پوسته پوسته شدن بیش از حد و خارش بعد از جراحی است.

5- از مصرف الکل اجتناب کنید:

الکل یک عامل التهاب زا است، بنابراین ممکن است تورم و خارش را افزایش دهد. بهترین کار شما این است که در چند هفته اول پس از جراحی از مصرف الکل خودداری کنید تا زمانی که بیشتر تورم بعد از عمل، از بین برود.

خدمات زیبایی سینه دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح عمل های زیبایی سینه نظیر عمل کوچک کردن سینه ، عمل پروتز و لیفت سینه با بیش از 30 سال سابقه درخشان می باشد. دکتر ناصر یاهو بیش از 100 ها عمل موفق زیبایی سینه در کارنامه خود دارد.

خدمات ماموپلاستی دکتر ناصر یاهو

جمع بندی

عمل جراحی کوچک کردن سینه در خانم ها، یکی از عمل های جراحی خاص است که برای بانوان انجام می شود. این عمل جراحی، جزء عمل های جراحی ساده نبوده و باید برای ترمیم زخم ها و رسیدن به نتیجه مطلوب، از مراقبت های پس از عمل کمک گرفت.

در این مقاله سایت دکتر ناصر یاهو سعی کردیم در رابطه با مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه صحبت کنیم تا راحت تر این عمل جراحی را انجام دهید. در صورتی که شما هم به تازگی تحت عمل جراحی  قرار گرفته اید، می توانید با رعایت نکات ذکر شده، خیلی راحت به زندگی عادی خودتان برگردید.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپتلفن