لیپوساکشن صورت

لیپوساکشن صورت یکی از روش های رایج عمل زیبایی برای فرم دهی و مشخص کردن خط فک و گردن می باشد. در این عمل زیبایی، بافت های چربی اضافی به صورت دائمی  حذف می شوند. افرادی که مشکل غبغب دارند و یا در گونه ها و گردن خود از چربی اضافی برخوردار هستند، این روش برای آن ها می تواند بهترین نوع درمان برای حذف دائمی چربی های انباشته شده، باشد.

چون لیپوساکشن یکی از متداول ترین و رایج ترین روش ها برای حذف دائمی چربی های انباشته شده در زیر چانه و صورت و گونه می باشد.  لیپوساکشن صورت یک عمل زیبایی سرپایی می باشد. به این صورت که، مراجعه کننده می تواند در همان روز به مطب مراجعه کرده و این عمل زیبایی را انجام دهد و بعد مرخص شود.

مزیت های لیپوساکشن

چربی هایی که در اندام های بدن انباشته می شوند را می توان با انجام تمریناتی مانند ورزش و رژیم غذایی کاهش داد، ولی چربی هایی که در داخل بافت های صورت ایجاد می شوند را به هیچ عنوان نمی توان با ورزش و یا رژیم غذایی از بین برد. به همین خاطر بهترین روش برای از بین بردن چربی های انباشته شده در صورت، انجام جراحی زیبایی لیپوساکشن صورت می باشد.

بررسی تخصصی لیپوساکشن صورت

با استفاده از این روش می توان در مدت زمان خیلی کم، چربی های صورت را خارج کرده و ناهمواری و برآمدگی های آن را برطرف نمود. با استفاده از این روش می توان فرم و ظاهری مناسب ایجاد کرد.  از دیگر مزیت های لیپوساکشن صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیپوساکشن موجب زاویه سازی صورت و جوانسازی آن می شود.
 • بعد از اتمام لیپوساکشن هیچ گونه جای زخم و بخیه بر روی صورت باقی نمی ماند.
 • انجام این روش عمل زیبایی از دوره ی نقاهت خیلی کوتاه تری برخوردار است.
 • در صورتی که چربی های صورت به شکل استاندارد تخلیه شوند، علاوه بر این که مشکلی در فرد ایجاد نمی کند، بلکه کاهش چربی صورت می تواند به سلامتی فرد بیمار هم کمک های زیادی کند.
 • هزینه ی انجام این عمل جراحی زیبایی با در نظر گرفتن تغییراتی که بر روی صورت انجام می شود، خیلی کمتر می باشد.
 • مدت زمان انجام عمل لیپوساکشن خیلی کوتاه تر می باشد.
 • نتایج ارائه شده از این عمل به صورت کاملا طبیعی می باشد.
 • عمل لیپوساکشن یک روش کم تهاجمی می باشد.
 • این عمل از حداقل عوارض جانبی و خطرات بعد از عمل برخوردار است.
 • در زمان عمل لیپوساکشن صورت، زاویه ی خط فک موجب ایجاد تعادل و تقارن در فرم صورت می شود.
 • چربی های انباشته شده در زیر چانه و گردن و گونه ها به صورت دائم از بین می روند.

مزیت های لیپوساکشن

همچنین بخوانید: آیا عمل لیپوساکشن خطرناک است؟

بررسی اطلاعات کلی در مورد لیپوساکشن صورت

با افزایش سن، بافت های همبند صورت قدرت خود را از دست می دهند و این موضوع موجب تجمع چربی در قسمت های پایین صورت و در امتداد چانه و گونه ها می شود. تنها راه از بین بردن این چربی ها، لیپوساکشن صورت می باشد. لیپوساکشن صورت یک روش شکل دهی به آناتومی صورت می باشد.

لیپوساکشن صورت جراحی ساده ای نمی باشد، چون لایه های چربی صورت در مقایسه با چربی های بدن خیلی نازک می باشند. میکرو کانولا  از طریق برش های ایجاد شده وارد قسمت هایی که تجمع چربی در آن ها زیاد است، می شود. سپس چربی های اضافی را ساکشن می کند. چربی های اضافه در داخل یک پاکت جمع می شوند.

بررسی اطلاعات کلی در مورد لیپوساکشن صورت

کاندیدای مناسب برای انجام این عمل

در پاسخ به این سوال که لیپوساکشن صورت و گردن برای چه افرادی مناسب می باشد، می توان گفت کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن باید از سلامتی کامل برخوردار باشد. این عمل برای افرادی که سن آن ها بین 20 تا 50 سال می باشد، مناسب است. افرادی که غبغب آن ها با ورزش و رعایت کردن رژیم غذایی از بین نمی روند.

افرادی که بافت و لایه های چربی در گردن آن ها ایجاد شده است. در مواقعی که سایر روش ها برای بیمار موثر و کارساز نباشد. افراد غیر سیگاری هم کاندیدای مناسب برای عمل لیپوساکشن صورت می باشند.

کاندیدای مناسب برای انجام این عمل

نحوه ی انجام عمل زیبایی لیپوساکشن صورت

مدت زمان عمل لیپوساکشن صورت بین 30 دقیقه تا 1 ساعت می باشد. نحوه ی انجام عمل زیبایی لیپوساکشن صورت به این شکل است که در ابتدا بی حسی موضعی به صورت داخل وریدی به مراجعه کننده تزریق می شود. این بی حسی موجب می شود که مراجعه کننده به خواب عمیق برود، به همین خاطر بیمار به هیچ عنوان در طول عمل دردی را حس نخواهد کرد.

سپس جراح  برش های کوچکی در زیر چانه که معمولا یک یا دو سانتی متر هستند، ایجاد می کند. در برخی مواقع ممکن است در صورت نیاز برش های کوچکی هم از پشت لاله ی گوش ایجاد شوند. بعد از ایجاد برش های مورد نیاز با استفاده از لوله ی دستگاه لیپوساکشن، چربی ها از آن قسمت ها ساکشن می شوند. برای دوخت برش های ایجاد شده، جراح از بخیه های قابل حل استفاده می کند.

ریکاوری لیپوساکشن صورت در همان روز، بلافاصله  بعد از جراحی انجام می شود. بعضی از بیماران می توانند در عرض چند روز بعد از عمل لیپوساکشن صورت به روال عادی زندگی خود باز گردند. به همین خاطر دوره نقاهت بیماری را می توان براساس میزان دردی که بیمار تجربه می کند، تعیین کرد. درد در برخی افراد ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد. این افراد در طول این مدت نباید فعالیت شدید داشته باشند.

لیپوساکشن صورت مانند جراحی های دیگر احتمال دارد که عوارضی از خود نشان دهد. از جمله خطرات لیپوساکشن صورت می توان به عفونت، خونریزی و یا افتادگی و نامتقارن بودن پوست صورت اشاره کرد. از این رو توصیه می شود که عمل جراحی زیبایی لیپوساکشن صورت را توسط یک متخصص پوست  که دارای مجوز رسمی می باشد، انجام دهید.

نحوه ی انجام عمل زیبایی لیپوساکشن صورت

همچنین بخوانید: بررسی تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

اقداماتی که باید قبل از انجام این عمل رعایت کرد

قبل از شروع درمان لیپوساکشن صورت، از مراجعه کننده برخی سوالاتی پرسیده می شود تا ارزیابی های لازم برای مناسب بودن این عمل برای مراجعه کننده بررسی شود. همین طور از جمله اقداماتی که باید قبل از عمل لیپوساکشن باید رعایت کرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از مصرف دخانیات دوری کرد.
 • باید حداقل 2 هفته قبل از عمل، مصرف مشروبات الکلی را متوقف کرد. چون مصرف الکل موجب ایجاد کبودی و تورم بیشتری می شود.
 • اجتناب از مصرف عصاره سیر، روغن ماهی و ویتامین ای
 • قطع کردن مصرف آسپرین، ایبوپروفن و تمامی داروهای رقیق کننده ی خون، چون مصرف این داروها موجب افزایش خطر خونریزی می شود.
 • پرهیز از مصرف داروهای گیاهی و طبیعی

اقداماتی که باید قبل از انجام این عمل رعایت کرد

اقداماتی که بعد از انجام این عمل باید رعایت کرد

بعد از انجام عمل جراحی لیپوساکشن صورت، احتمال متورم شدن صورت وجود دارد و این موضوع کاملا طبیعی می باشد. برای افزایش روند بهبودی، بهتر است از مسکن ها و پمادها استفاده شود. پوشیدن بانداژ فشاری هم در افزایش روند بهبودی بی تاثیر نمی باشد.

همین طور توصیه می شود که بیمار بعد از انجام عمل لیپوساکشن صورت، تا حد امکان از حالات صورت خود کمتر استفاده کند. این موضوع ماهیچه های جونده را هم شامل می شود. به همین خاطر تا حد امکان بیمار بعد از انجام این عمل باید سعی کند ماهیچه های جونده را تحت فشار قرار ندهد و از غذاهای نرم، مانند فرنی و سوپ استفاده نماید.

همین طور بعد از انجام عمل جراحی لیپوساکشن صورت بهتر است تا مدتی از قرار گرفتن در معرض آفتاب و آرایش صورت خودداری شود.

اقداماتی که بعد از انجام این عمل باید رعایت کرد

انواع لیپوساکشن صورت

در ادامه به بررسی انواع مختلف لیپوساکشن صورت می پردازیم:

1-لیپوساکشن چانه:

لیپوساکشن چانه برای از بین بردن چانه ی دوم یا همان غبغب مورد استفاده قرار می گیرد. غبغب بیشتر در افرادی که از اضافه وزن خود رنج می برند، رایج می باشد. البته غبغب علاوه بر این که به دلیل از بین رفتن روند خاصیت ارتجاعی بافت های همبند ایجاد می شود، در برخی از افراد هم ارثی می باشد.

انواع لیپوساکشن صورت

2-لیپوساکشن گونه:

گونه های بزرگ حتی در بیمارانی که اضافه وزن ندارند، می تواند از جذابیت کلی صورت بکاهد. گونه های بزرگ یا می تواند به دلیل اضافه وزن ایجاد شود و یا به خاطر ژنتیک. به مرور زمان و با افزایش سن، بافت های همبند خاصیت ارتجاعی خود را از دست خواهند داد و موجب تجمع چربی ها در قسمت پایین گونه ها خواهند شد.

گونه های افتاده قطعا ظاهری ناخوشایند ایجاد  خواهند کرد. تنها راه از بین بردن این چربی ها، استفاده از لیپوساکشن گونه می باشد. لیپوساکشن گونه موجب استخراج چربی ها از گونه شده و در عین حال استخوان های گونه را بیشتر نمایان می کند.

لیپوساکشن گونه

3-لیپوساکشن گردن:

لیپوساکشن گردن معمولا همراه با لیپوساکشن چانه و گونه انجام می شود. چون درمان این سه ناحیه به صورت همزمان موجب ایجاد موفقیت قابل مشاهده ای خواهد شد. به مرور زمان و با افزایش سن افتادگی گونه ها، ایجاد غبغب و گردنی چروک در افراد ایجاد می شود که ناشی از رسوب چربی در این قسمت ها و نواحی می باشد.

چین و چروک های ایجاد شده بر روی گردن موجب ایجاد ظاهری پیر خواهد شد. از همه مهم تر لیپوساکشن گردن باعث تحریک بافت های همبند می شود و این امر موجب می شود که گردن باریک تر دیده شود.

نتیجه گیری

در این مقاله از وبسایت دکتر ناصر یاهو به صورت تخصصی و جامع به انواع عمل لیپوساکشن صورت و گردن و روشهای انجام عمل و مزایای این نوع جراحی پرداختیم. در پایان اقدامات قبل و بعد از عمل را نیز بازگو کردیم.امید است برای افرادی که قصد انجام این عمل را دارند و یا این عمل را قبلا انجام داده اند مفید بوده باشد.

منبع: spectrumsurgical

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *