دکتر ناصر یاهو جراح زیبایی و چاقی ، با سالها سابقه درخشان در انجام موفق عمل های زیبایی سینه نظیر ژنیکوماستی توانسته اندام زیبا را برای بسیاری از آقایانی که خواهان اصلاح فرم سینه خود هستند، به ارمغان بیاورد. دکتر ناصر یاهو فارغ التحصیل ممتاز رشته جراحی از دانشگاه شهید بهشتی در جامعه پزشکی و جراحان زیبایی نام آشنا است.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

ژنیکوماستی یا عمل کوچک کردن سینه مردان، یکی از رایج ترین عمل های جراحی برای برطرف کردن بزرگی سینه در مردان است. بزرگی سینه مردان که به دنبال چاقی و اضافه وزن به وجود می آید، یکی از مشکلات رایج بین آقایان است. این مشکل تقریبا شامل حال 36 درصد از مردان در کل دنیا می شود. البته دلایل دیگری نیز برای این مشکل وجود دارد که قصد داریم آنها را در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم. 

همه چیز راجب ژنیکوماستی کاذب
ژنیکوماستی چیست؟​

ژنیکوماستی چیست؟

به طور کلی در آناتومی بدن آقایان، برجستگی سینه یک موضوع کاملا غیر عادی است. بزرگ شدن سینه در مردان در سنین مختلفی مشاهده می شود. این مشکل که به علت تجمع بیش از حد چربی در زیر سینه به وجود می آید، در ظاهر و گاها سلامت بدن تاثیر گذار است.

به همین علت عمل کوچک کردن پستان در مردان یا همان ژنیکوماستی راه چاره است. البته اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان جلوی آن را گرفت. اما در مواردی ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.بزرگ شدن سینه در آقایان به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. گاهی اضافه وزن بالا و گاهی تغییرات هورمونی در بدن باعث بروز این اختلال می شود.

همچنین افرادی که عارضه کبدی دارند یا کسانی که از برخی داروهای خاص استفاده می کنند، ممکن است با این مشکل روبرو شوند. بزرگی سینه در آقایان ممکن است در یک یا هر دو سینه اتفاق بیفتد. این موضوع ظاهر و زیبایی اندام آنها را مختل می کند. به همین دلیل بسیاری از آقایان برای درمان جراحی کوچک کردن سینه را انتخاب می کنند که البته روش درست و بی خطری است.

علائم ژنیکوماستی کدامند؟

همانطور که میدانید تمام علائم یک بیماری در بدن فرد به یکباره بروز پیدا نمی کنند. بزرگی پستان آقایان نیز شامل این موضوع می شود و به یکباره تمام علائم در بدن آنها بروز پیدا نمی کند. اما در حالت کلی یک سری علائم وجود دارند که با بررسی آنها می توان به وجود این بیماری پی برد. به موارد زیر توجه کنید:

1 – احساس درد در قسمت شانه و بالای سینه

2- احساس درد در سینه

3- حساسیت در نوک سینه

4- خروج ترشحات از نوک پستان

جراحی ژنیکوماستی مناسب چه کسانی است؟

آیا میدانید عمل کوچک کردن سینه مردان مناسب چه کسانی است؟ به طور کلی مردانی می توانند از این عمل جراحی به عنوان روش درمانی استفاده کنند که:

 • برخلاف پیگیری و اقدامات درمانی، هنوز در ناحیه سینه احساس درد و ناراحتی دارند.
 • مردانی که از سلامت فیزیکی کامل برخوردارند.
 • مردانی که هیچ گونه اعتیادی به مواد مخدر، دخانیات و مشروبات الکلی ندارند.
 • آقایانی که وزن خود را پایین آورده اند.
 • آقایانی که رشد سینه در آنها به تکامل رسیده و دیگر متوقف شده است.
 • کسانی که از این موضوع ناراحت هستند و به خاطر اندازه پستان خجالت می کشند.

چه مواردی را پیش از عمل ژنیکوماستی باید رعایت کنید؟

پیش از انجام عملهای زیبایی نظیر ژنیکوماستی، پروتز سینه در خانمها وسایر جراحی ها،  بیمار باید توسط پزشک به طور کامل معاینه شود. پس از آن پزشک یک سری آزمایشات برای بررسی وضعیت جسمانی بیمار تجویز می کند. بنابراین بیمار باید این آزمایشات درخواستی را انجام دهد و نتیجه را به پزشک اعلام کند. اما خوب است تا یک سری اطلاعات در خصوص اقدامات پیش از عمل داشته باشید.

 • در صورتی که از داروهای خاصی استفاده می کنید، حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. در صورت نیاز و صلاحدید پزشک مصرف بعضی از داروها باید قطع شود.
 • در صورت استفاده از مشروبات الکلی، دخانیات و هر گونه مخدر، باید آن را کنار بگذارید.
 • به هیچ عنوان پیش از عمل جراحی، از داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین استفاده نکنید.
 • یک شب قبل از عمل، حتما استحمام کنید.
 • 8 ساعت قبل از عمل جراحی، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • روز عمل شما باید کاملا ناشتا باشید.

ژنیکوماستی چگونه انجام می شود؟

زمانی که روز عمل ژنیکوماستی فرا برسد، شما باید از قبل آمادگی های لازم را داشته باشید. این آمادگی ها همان موارد مهمی هستند که در بخش قبلی برایتان عنوان کردیم. نحوه انجام عمل کوچک کردن سینه مردان به صورت زیر است:

1- ابتدا برای آرامش و خونسردی بیمار، او را با استفاده از داروهای مناسب بیهوش می کنند. بیهوشی از طریق تزریق انجام می شود.

2- در صورتی که پزشک تشخیص دهد علت بزرگی سینه در بیمار، تجمع چربی است از تکنیک لیپوساکشن استفاده می کند. در این تکنیک با استفاده از کانولا ( لوله ظریف و تو خالی) چربی های اضافه از زیر پوست خارج می شود.

3- در صورتی که به تشخیص پزشک نیاز به برش پوست و برداشت بافت چربی باشد، قسمت هایی از پوست برش داده می شود.

4- الگوی برش در این روش صد در صد به اولویت های جراحی و صلاحدید پزشک بستگی دارد.

5- گاهی اوقات ممکن است در این عمل از ترکیب دو تکنیک لیپوساکشن و برش استفاده شود.

6- در صورتی که روی اندام بیمار، پوست اضافه زیادی وجود داشته باشد، پزشک برش پوست و لیفت را انجام خواهد داد. 

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

در صورتی که برای درمان بزرگی سینه در مردان از عمل ژنیکوماستی استفاده شده باشد، رعایت یک سری نکات پس از عمل الزامی است. این موارد باعث نتیجه رضایت بخش از عمل و تسریع بهبودی پس از عمل می شود.

1- پس از عمل برای محافظت از بخیه و کنترل عضو جراحی شده، پانسمان ارتجاعی روی زخم قرار می گیرد. این پانسمان به کاهش التهابات و همچنین حفاظت از قفسه سینه کمک زیادی می کند. بنابراین به هیچ عنوان آن را برندارید.

2- تا سه روز پس از عمل جراحی، بیمار به استراحت مطلق نیاز دارد.

3- بیمار با گذشت سه روز بعد از جراحی می تواند به حمام برود.

4- از دستکاری کردن ناحیه جراحی شده به شدت خودداری کنید.

5- حتما از گن شکمی یا باندهای کشی استفاده کنید.

6- پس از جراحی، پزشک برای جلوگیری از عفونت یک سری داروهای مخصوص برای بیمار تجویز می کند. این داروها حتما باید سر موقع استفاده شوند 

7- کبودی، التهاب و گاها درد تا دو هفته پس از جراحی ادامه خواهد داشت. پس مراقبت های لازم باید تا پایان این مدت انجام شوند.

8- به مدت دو الی سه هفته از انجام هرگونه فعالیت سنگین ورزشی و یا حتی فعالیت های سبک خودداری کنید.

9- چهار الی شش هفته نباید هیچ گونه فشاری به قفسه سینه و قسمت های بالایی سینه وارد شود.

10 تا بهبودی کامل، استعمال هرگونه دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی غیر مجاز است.

11-در صورت مشاهده هر گونه علائمی همچون تنگی نفس، درد قفسه سینه، تپش قلب و… به پزشک مراجعه کنید.

12- استفاده از مواد غذایی حاوی قند و شکر را تا دو الی سه هفته محدود کنید.

دوره بهبودی ژنیکوماستی بعد از عمل​

دوره بهبودی ژنیکوماستی بعد از عمل

پس از جراحی ژنیکوماستی، بیمار تا چهار الی شش هفته تورم و کبودی را در ناحیه تحت درمان تجربه می کند. بنابراین در این دوران نقاهت، بیمار باید نکات مهم پس از عمل را به خوبی رعایت کند. در صورتی که موارد ذکر شده برای مراقبت های پس از عمل به خوبی رعایت نشود، قطعا دوره نقاهت و بهبودی طولانی تر خواهد شد.

بزرگی سینه در مردان با روش های مختلفی درمان می شود. اما در صورتی که این روش ها برای درمان تاثیرگذار نباشند، عمل جراحی توصیه می شود. به طور کلی باید بگوییم دوره نقاهت پس از جراحی دوره سخت یا دردناکی نیست. اما ممکن است بیمار دردی مشابه درد عضلانی بعد از ورزش را داشته باشد.

البته این درد کاملا قابل تحمل و قابل کنترل است. پس جای نگرانی وجود نخواهد داشت. خوب است تا بدانید این درد و ناراحتی به مرور از بین خواهد رفت و گاهی ممکن است پس از یک هفته بیمار هیچ دردی نداشته باشد. اما در حالت کلی باید بدانید ریکاوری و بهبودی پس از این عمل بسیار سریع اتفاق می افتد و با درد و ناراحتی زیادی همراه نیست.

هزینه ژنیکوماستی چقدر است؟

همانطور که در بخش های ابتدایی نیز به این موضوع اشاره کردیم، ژنیکوماستی به روش های مختلفی انجام می شود. بنابراین هزینه این عمل، با توجه به روش انجام آن متفاوت خواهد بود. در صورتی که پس از عمل، به لیفت و کشیدن پوست نیاز باشد، قطعا هزینه عمل بالاتر می رود.

البته عوامل مهمی در هزینه انجام این عمل تاثیر گذار هستند. میزان بزرگی سینه بیمار و علت آن، تجربه و تخصص پزشک، خصوصی یا دولتی بودن مرکز درمانی و… همگی جزو عواملی هستند که در هزینه این جراحی تاثیر می گذارند. بهتر است برای اطلاع از هزینه جراحی، پس از مراجعه حضوری و معاینه هزینه را از پزشک جویا شوید. 

کلام آخر : جراحی ژنیکوماستی، جراحی پیچیده یا سنگینی نیست. اما حتما باید توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود تا نتایج رضایت بخشی را برای بیمار به همراه داشته باشد. اگر می خواهید جراحی کوچک کردن سینه آقایان را به خوبی و با رضایت بخشی بالا انجام دهید، حتما دکتر ناصر یاهو را برای جراحی انتخاب کنید.

دکتر یاهو متخصص و جراح عمومی با 27 سال سابقه درخشان در انواع جراحی های زیبایی مانند ماموپلاستی ، اسلیو معده و پیکرتراشی هستند که اکثر بیماران رضایت کامل از نتیجه عمل با ایشان را داشته اند. سلامت و زیبایی شما گرانبهاترین و دست نیافتنی ترین دارایی تان است، آن را با اطمینان به دستان توانمند دکتر یاهو بسپارید.

هزینه ژنیکوماستی چقدر است؟ ​

سوالات متداول ژنیکوماستی

 عمل کوچک کردن سینه مردان، یکی از رایج ترین عمل های جراحی برای برطرف کردن بزرگی سینه در مردان است. بزرگی سینه مردان که به دنبال چاقی و اضافه وزن به وجود می آید، یکی از مشکلات رایج بین آقایان است. این مشکل تقریبا شامل حال ۳۶ درصد از مردان در کل دنیا می شود. البته دلایل دیگری نیز برای این مشکل وجود دارد که قصد داریم آنها را در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم. 

 احساس درد در قسمت شانه و بالای سینه، حساسیت در نوک سینه، خروج ترشحات از نوک پستان از علائم این عارضه محسوب می شود.

 

آقایانی که وزن خود را پایین آورده اند یا رشد سینه در آنها به تکامل رسیده و دیگر متوقف شده است و کسانی که از این موضوع ناراحت هستند و به خاطر اندازه پستان خجالت می کشند جزء کاندیداهای این جراحی محسوب می شود.

 

6 نظرات

 • سلام وقتتون بخیر دکتر یاهو عزیز
  ببخشید خط بخیه بعد از عمل ژنیکوماستی باقی میمونه؟

  • در این روش، بافت غده سینه از طریق یک برش کوچک در اطراف مرز بین پوست بدن و ناحیه قهوه‌ای رنگ برداشته می‌شود و خط بخیه به مرور زمان محو می‌شود.

  • هزینه جراحی به میزان چربی برداشته شده، تغییر شکل بدن، تکنیک مورد استفاده و سایر هزینه ها بستگی دارد. هزینه بزرگ کردن سینه شامل: معاینات قبل از عمل، مشاوره قبل از عمل با جراح، نوع عمل جراحي، مشاوره بعد از عمل ، مراقبت های پزشکی در طول بستری شدن در بیمارستان و داروهای مورد نیاز در طول بستری شدن و بسیاری مولفه های دیگر بستگی دارد.

 • دکتر جان سلام سوالی خدمتتون داشتم. آیا بعد جراحی عضلات سینه‌ام دوباره رشد میکنه؟

  • ژنیکوماستی ماهیچه های طبیعی قفسه سینه را پنهان می کند. اگرچه جراحی کوچک کردن سینه مردان بر برداشتن لایه های بیش از حد رشد شده بافت سینه متمرکز است، اما ماهیچه های سینه را از بین نمی برد. پس از جراحی، بیماران ماهیچه های سینه مشخص تری خواهند داشت. با رژیم غذایی مناسب و ورزش، بیماران می توانند پس از بهبودی استحکام طبیعی ماهیچه های سینه خود را بازیابند و در نتیجه ظاهری مردانه تر خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *