معرفی روش های لیپوساکشن برای لاغری

قبل از بررسی روش های لیپوساکشن، بهتر است توضیح مختصر و کوتاهی در مورد این روش داشته باشیم. یکی از جدیدترین روش ها و جراحی های لاغری بدن، لیپوساکشن می باشد.

امروزه افراد زیادی برای عمل زیبایی به این جراحی روی می آورند، همین امر موجب شده است که پیشرفت های بسیار مثبتی را در انجام عمل های زیبایی داشته باشیم. این جراحی شامل روش های گوناگون و متعددی می باشد و هر کدام از این روش ها دارای امنیت بالایی هستند.

جراحی لیپوساکشن با استفاده از یک لوله و دستگاه مکش صورت می پذیرد، به این صورت که با استفاده از لوله، چربی ها تخریب شده و به وسیله ی دستگاه مکش به بیرون از بدن منتقل می شوند.

معرفی روش های لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن انواع گوناگونی دارد که ما در این بخش همه نوع های جراحی این روش اشاره کرده ایم

روش کلاسیک

در این عمل بیمار بیهوش می شود و بعد از بیهوشی در قسمت هایی از بدن او به وسیله ی کاتر، سوراخ هایی ایجاد می شود. لوله ی کانولا را از این سوراخ ها وارد ناحیه ی مورد نظر می کنند.

روش کلاسیک لیپوساکشن

کانولا چربی ها را تخریب کرده و چربی های تخریب شده به وسیله ی دستگاه ساکشن از بدن خارج می شوند. در این عمل برای تخریب بافت های چربی، به وسیله ی جراح فشار زیادی بر بدن وارد می شود، برای همین خاطر در این روش ممکن است به قسمت های دیگر بدن صدمه وارد شود.

روش اولتراسونیک یا ویزر

اولتراسونیک یکی دیگر از روش های لیپوساکشن می باشد که برای انجام این عمل، در ابتدا، ناحیه ی مورد نظر را با ماده ی بی حسی، بی حس می کنند.

سپس با استفاده از امواج اولتراسونیک، به چربی ها شوک وارد می کنند. انرژی ماورای صوت، باعث می شود که بافت های چربی ذوب شوند.

بعد از این که چربی ها ضعیف شدند و دیواره ی سلولی آن ها به کل از بین رفت و به حالت مایع در آمد، اقدام به خارج کردن آن می کنند. در این روش عمل جراحی لیپوساکشن، بدن سطحی صاف و یکدست پیدا می کند.

روش لیپولیزر

در این جراحی از اشعه ی لیزر برای ذوب کردن چربی ها استفاده می شود. بعد چربی های ذوب شده با آسیب خیلی کمتر به بیرون کشیده می شوند.

روش لیپولیزر

به دلیل استفاده از لیزر، این جراحی از دوره ی نقاهت کمتری برخوردار است. این عمل جراحی لاغری دارای عوارض کمتری بوده و موجب ایجاد پوستی صاف و یکنواخت می شود. میزان چربی های استخراج شده با این روش بسیار زیادتر از روش های دیگر است.

روش تامسنت

انجام این روش خونریزی کمتری به همراه دارد، برای همین خاطر بیشتر جراحان از این روش لیپوساکشن استفاده می کنند. در روش تامسنت یا تامی سنت، یک محلولی به محل جراحی تزریق می شود.

این محلول متشکل از بی حس کننده ی لیدوکائین، اپی نفرین (هورمون آدرنالین) و بی حس کننده ی موضعی است و منجر به انقباض عروق محیطی می شود.

انقباض عروق محیطی موجب می شود که آسیب کمتری به دیگر اعضای بدن برسد و چربی ها برای ساکشن آماده شوند. بعد از تزریق محلول ذکر شده و انقباض عروق محیطی، چربی ها به وسیله ی لوله ی کانولا و دستگاه مکنده خارج می شوند.

روش لیپو پال

روش لیپو پال که جزء متدهای جدید لاغری است. در این روش لاغری، از دستگاه پال به کمک نیرو استفاده می شود. به این صورت که برای شکستن سلول های چربی، کانولا ها لرزش های ریزی را ایجاد کرده و موجب خارج شدن چربی ها از بدن می شود. این دستگاه موجب می شود که در مدت زمان کمتر، چربی خیلی بیشتری نسبت به دیگر روش ها از بدن خارج شود.

لیپوماتیک

لیپوماتیک یا پیکرتراشی یکی از روش های جدید لیپوساکشن می باشد. در این روش بیشتر عوارض و محدودیت های دیگر روش ها از بین رفته است و همین امر موجب می شود تا نتیجه ی عمل خیلی بهتر شود.

از لیپوماتیک بیشتر برای تخلیه ی چربی در نواحی شکم و پهلو استفاده می شود. در لیپوماتیک، از کانولای لرزشی و مرتعشی استفاده می شود. استفاده از این روش باعث می شود که پوست صاف و یکدست شود.

لیپوماتیک

در لیپوماتیک برای تخلیه ی چربی، از روش های شیمیایی یا فیزیکی استفاده می شود و این روش ها موجب می شود که توده ی چربی در بدن متلاشی شوند. بعد از متلاشی شدن چربی ها، با استفاده از دستگاه مکش، به بیرون مکیده می شوند.

لیپوساکشن با استفاده از لیزر

روش لیپوساکشن با استفاده از لیزر جراح با استفاده از اشعه ی لیزر، موجب ذوب شدن بافت های چربی شده و سلول های چربی را به حالت مایع در می آورد. در انجام این روش از لیپوساکشن، در ابتدا ناحیه ی مورد نظر علامت گذاری شده و بعد از ضدعفونی، داروی بی حسی به آن تزریق می شود.

بعد از ذوب شدن چربی ها به وسیله ی اشعه ی لیزر، چربی ها به صورت یکنواخت تخلیه می شوند. استفاده از این روش موجب تحریک کلاژن سازی پوست شده و پوست کشیده و صاف می شود. این امر نیاز به عمل لیفت بعد از جراحی را کاهش می دهد.

لیپوساکشن قدرتی

در جراحی لیپوساکشن قدرتی  کانولای لرزشی دستگاه موجب می شود که سلول های چربی شکسته شده و بافت های آن تخریب شوند. برای همین خاطر روش مکش هم آسان تر می شود و دیگر نیازی به اعمال فشارهای فیزیکی به وسیله ی پزشک نمی باشد.

این امر موجب می شود که چربی ها در مدت زمان کوتاه تری با دقت و ظرافت بیشتر جداسازی شود. از همه مهم تر به دلیل تمرکز زیاد جراح،  حجم بیشتری از چربی ها خارج می شوند. مدت زمان کوتاه تر استخراج چربی ها در این روش موجب بهبودی سریع، و نتایج پیشرفته و ایمن تر می شود.

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی (UAL)

در این روش برای امولسیون سلول ها و بافت های چربی از امواج صوتی استفاده می شود. بعد از این که امواج صوتی موجب ذوب شدن چربی ها شد، با استفاده از لوله ی کانولا، تمامی چربی های ذوب شده را با دستگاه مکش متصل به لوله به بیرون می کشند.

همچنین بخوانید : آیا می دانید عمل لاغری اسلیو معده مناسب چه کسانی است ؟

استفاده از این روش موجب کاهش خونریزی و یا حذف آن می شود. چون لیپوساکشن با کمک سونوگرافی به شکسته شدن بافت های خون  کمک های زیادی می کند.

آیا روش لیپوساکشن برای شما مناسب است؟

لیپوساکشن از روش ها و انواع گوناگونی برخوردار است. در جلسه ی اول، جراح نیازهای بیمار خود را بررسی کرده و تصمیم می گیرد که آیا این روش عمل لاغری برای او مناسب است یا خیر.

آیا روش لیپوساکشن برای شما مناسب است؟

در صورتی که مراجعه کننده، دچار بیماری های خاصی باشد و یا در پرونده ی پزشکی خود دارای برخی عمل های جراحی باشد، نمی تواند عمل لیپوساکشن را انجام دهد.  افرادی که نمی توانند عمل لیپوساکشن انجام دهند، دارای شرایط زیر هستند:

  • افرادی که از سیستم ایمنی خیلی ضعیفی برخوردار هستند.
  • افرادی که دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند
  • افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند.
  • افرادی که از جریان خونی محدودی برخوردار هستند.

از افرادی که کاندیدای عمل لاغری لیپوساکشن هستند، قبل از انجام عمل لاغری، برخی آزمایش های لازم گرفته می شود تا در صورت داشتن بیماری، از انجام عمل جراحی لیپوساکشن خودداری کنند.

آیا پس از انجام یکی از روش های لیپوساکشن جای زخم باقی می ماند؟

در انواع روش های لیپوساکشن، تنها چند سوراخ به طول سه سانتی متر، برای وارد کردن لوله کانولا ایجاد می شود.  بعد از اتمام جراحی، فقط چند سوراخ ریز بر روی بدن باقی می ماند، که زیاد قابل رویت نمی باشند.

در صورتی که روش عمل جراحی، اصولی نباشد و از زخم ها به درستی مراقبت نشود، امکان ایجاد اسکارهای کوچک در جای سوراخ ها وجود دارد. برای محو شدن جای زخم، بهترین روش استفاده از گن های طبی می باشد.

آیا پس از انجام یکی از روش های لیپوساکشن جای زخم باقی می ماند؟

ولی در کل، جای زخم  در عمل هایی ایجاد می شود که در آن از تیغ استفاده شده باشد. در صورتی که جراح دارای تبحر خاصی در این زمینه نباشد، برخی آثار عمل جراحی بر روی بدن باقی می ماند. برای همین خاطر است که توصیه می شود در انتخاب جراح لاغری، نهایت دقت را داشته باشید و انجام عمل را به دست هر پزشکی ندهید.

قیمت لیپوساکشن

قیمت انجام عمل لیپوساکشن با در نظر گرفتن هر کدام از  روش های لیپوساکشن ،متغیر می باشد. از جمله عواملی که می تواند در قیمت لیپوساکشن تاثیر بگذارد، به شرح زیر است:

  • ناحیه ی تحت درمان
  • مقدار برداشت چربی
  • محل جغرافیایی
  • نوع بیهوشی
  • هزینه ی امکانات اتاق عمل
  • تجربه و تبحر جراح

دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی اسلیو معده

دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی چاقی و زیبایی با بیش از ۲۷ سال سابقه کار حرفه ای در حوزه های: بای پس معده ، اسلیو معده ابدومینوپلاستی ، بلفاروپلاستی ، پروتز سینه ، لیپوساکشن ، ماموپلاستی و ژنیکوماستی در تهران می باشد.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *