ماموپلاستی نوعی جراحی زیبایی یا ترمیمی پستان است که شامل تغییر اندازه، شکل یا ظاهر سینه می شود. این نوع جراحی معمولاً برای بهبود زیبایی ظاهری سینه، اصلاح عدم تقارن یا کاهش مشکلات ناشی از سینه های بیش از حد بزرگ استفاده می شود.

این عمل همچنین می تواند برای بازسازی سینه پس از جراحی سرطان یا سایر روش های پزشکی استفاده شود. از مزایای آن می توان به بالابردن اعتماد به نفس و استایل بدن، کاهش مشکلات جسمانی و فیزیکی اشاره کرد.به خاطر پایین بودن عوارض این جراحی، میزان رضایت کاربران از این جراحی بسیار بالا است.

دکتر ناصر یاهو با بیش از 20 سال سابقه در انجام عمل های سینه نظیر ماموپلاستی و پروتز سینه، توانسته است رضایت حداکثری افراد متقاضی عملهای زیبایی سینه را بدست آورد. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته ممتاز رشته جراحی از دانشگاه شهید بهشتی، نامی آشنا در بین جراحان پلاستیک و زیبایی می باشد.

 

خدمات ماموپلاستی دکتر ناصر یاهو

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یکی از جراحی های رایج برای زیبایی اندام است. امروزه شاهد این موضوع هستیم که افراد بیش از هر موقع دیگری به زیبایی ظاهری و همچنین خوش فرمی اندام خود اهمیت زیادی می دهند. بعضی از خانم ها به دنبال پروتز سینه و افزایش حجم سینه هایشان هستند تا زیباتر به نظر برسند.

اما در این میان بعضی از خانم ها به دنبال کوچک کردن سایز سینه هستند. به همین علت برای جراحی کوچک کردن سینه اقدام می کنند. آنچه در این بخش می خوانید، تمام آن چیزی است که باید در مورد جراحی تغییر سایز سینه و کوچک کردن آن بدانید. با ما همراه باشید.

ماموپلاستی چیست؟

عمل کوچک کردن سینه چگونه انجام می شود؟

شاید کمتر در مورد عمل کوچک کردن سینه شنیده باشید. زیرا معمولا اکثر خانم ها به دنبال افزایش حجم و سایز سینه هایشان هستند. اما خوب است تا بدانید بزرگی سینه ها برای بعضی خانم ها اصلا خوشایند نیست. گاهی ممکن است بانوان به دلایل مختلفی، سینه های بسیار بزرگ و غیر طبیعی داشته باشند. این موضوع که به عنوان خللی در اعتماد به نفس آنها است، با عمل جراحی قابل حل و درمان است.

طی عمل جراحی ماموپلاستی، سایز سینه ها متناسب با اندام خانم ها کوچک می شود و آنها می توانند از ظاهر ایده آل خود برخوردار شوند. این جراحی باعث می شود تا ضمن زیباتر شدن اندام، انجام فعالیت های روزانه برای خانم ها راحت تر شود.

چه کسانی به عمل ماموپلاستی نیاز دارند؟

بسیاری از خانم هایی که از فرم سینه های خود ناراضی هستند، می توانند این جراحی سینه را انجام دهند. زیرا بزرگی سینه ها برای آنها مشکلات متعددی از جمله درد و آسیب به مهره های گردن را به همراه دارد.

ضمن این موارد، سینه های بزرگ در فصل تابستان دچار تعریق زیادی می شود و به دنبال آن عرق سوز شدن و ایجاد زخم های پوستی همراه است. بنابراین تمام خانم هایی که سینه های بسیار بزرگی دارند و البته در دوران شیردهی نیستند، می توانند با انجام جراحی کوچک کردن سینه به این مشکل خاتمه دهند.

عموما افراد زیر متقاضی این عمل هستند؟

 • خانم هایی که سینه بزرگ مانع فعالیت های ورزشی آنها شده.
 • خانم های که می خواهند استایل بهتری داشته باشند و سینه هایشان متناسب شود.
 • خانم هایی که به صورت مادرزادی دارای سینه های نامتقارن هستند.
 • خانم هایی که در اثر شیردهی یا افزایش سینه دچار دفرمه شدن سینه شده اند.

مراقبت های قبل از عمل کوچک کردن سینه زنان

در صورتی که تصمیم گرفتید برای انجام عمل کوچک کردن سینه اقدام کنید، باید یک سری مراقبت های خاص انجام دهید. به مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، توجه کنید.

 •  حتما طی یک جلسه حضوری با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که بیماری خاصی دارید یا از داروی به خصوصی استفاده می کنید، حتما این موضوع را عنوان کنید.
 • قبل از عمل حتما در مورد سطح انتظاراتتان با پزشک صحبت کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.
 •  حتما چکاپ ها و معایناتی که پزشک از شما می خواهد را انجام دهید.
 • دو هفته قبل از جراحی، از مصرف داروها یا مواد غذایی که رقیق کننده خون هستند، خودداری کنید.

پروسه عمل کاهش سایز سینه 

پروسه عمل کاهش سایز سینه

پیش از انجام عملهای زیبایی و چاقی نظیر ماموپلاستی و اسلیو معده، پزشک سوابق بیمار را به خوبی بررسی می کند. زیرا باید سطح آمادگی بیمار برای عمل مشخص شود و همچنین وضعیت جسمی اش بررسی شود. پس از آن بیمار بیهوش می شود. پزشک قبل از بیهوشی، محل هایی که باید برش داده شوند را مشخص می کند. سپس جراحی شروع می شود.

پس از ایجاد برش، مقداری از بافت سینه برداشته می شود تا سینه به سایز مورد نظر برسد. پس از به پایان رسیدن برش و خروج بافت سینه، متقارن سازی انجام می شود. دقت داشته باشید به علت از دست رفتن بافت سینه، قطعا جای نوک سینه تغییر می کند .

بنابراین پزشک در مرحله آخر، محل نوک سینه را نیز مشخص کرده و آن را تغییر می دهد. پس از آن محل های برش داده شده بخیه می شوند و عمل با موفقیت به پایان می رسد.

مراقبت های بعد از عمل کاهش سایز سینه

پس از پایان جراحی، برای گذراندن دوره نقاهت و همچنین بهبودی شما باید یک سری نکات و موارد مهم را در نظر بگیرید. رعایت کردن این موارد به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود پیدا کنید.

 • در دوره نقاهت طرز صحیح خوابیدن شما باید به صورت طاق باز باشد. به هیچ عنوان روی سینه هایتان نخوابید.
 • حتما به دستورات پزشک عمل کنید و داروهایی که برایتان تجویز شده است را به موقع استفاده کنید.
 • از لمس، فشار یا ماساژ سینه ها خودداری کنید.
 • تا یک ماه پس از عمل از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و از غذاهای چرب و شور استفاده نکنید.
 • مصرف میوه جات و سبزیجات را بالا ببرید. خصوصا میوه هایی مانند آناناس که به بهبود شما کمک زیادی می کند.
 • یک الی دو روز پس از جراحی کوچک کردن سینه، حمام نروید. پس از آن با آب داغ و پرفشار دوش نگیرید.
 • سعی کنید تا چند ماه پس از عمل، وزنتان را ثابت نگه دارید.

میزان درد عمل ماموپلاستی چقدره؟

میزان درد عمل ماموپلاستی چقدره؟

میزان درد پس از عمل در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله نوع عمل، تحمل درد فرد و تکنیک جراح بستگی دارد. به طور کلی، اکثر بیماران درجاتی از درد، ناراحتی و تورم را پس از جراحی تجربه می کنند. درد را می توان با داروهای تجویز شده توسط جراح، مانند مسکن ها یا شل کننده های عضلانی کنترل کرد.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که ناراحتی و درد پس از این جراحی شایع است، اکثر بیماران درد را قابل تحمل می دانند و می توانند در عرض چند روز تا یک هفته پس از عمل به فعالیت های عادی خود ادامه دهند. با این حال، پیروی از دستورالعمل‌های بعد از عمل پزشک و اجتناب از فعالیت‌های سنگین، برای بهبودی کامل فرد ضروری است.

مزایای جراحی کوچک کردن سینه

آیا می دانید با انجام عمل کوچک کردن سایز سینه از چه مزیت هایی برخوردار می شوید؟ به طور کلی پس از کوچکتر شدن سایز سینه ها، اعتماد به نفس شما بالا می رود و احساس خوبی نسبت به ظاهرتان پیدا می کنید. یکی از مزایای ماموپلاستی این است که باعث جوان تر شدن، زیباتر شدن و سفت تر شدن سینه ها می شوند.

به همین علت می توان گفت از زیبایی ظاهری بیشتری برخوردار خواهید شد. همچنین با انجام این عمل، فشار از روی ناحیه شانه و گردن برداشته می شود. در نتیجه بیمار می تواند به راحتی کارها و فعالیت های روزانه اش را انجام دهد. بنابراین انجام این عمل جراحی برای خانم هایی که سینه های بسیار بزرگی دارند، مزایای بسیار زیادی دارد.

مزایای جراحی کوچک کردن سینه

نتیجه ماموپلاستی بعد از عمل چگونه است؟

بلافاصله پس از به پایان رسیدن عمل، نتیجه آن قابل مشاهده است. یعنی بیمار می تواند تغییر سایز سینه هایش را به وضوح مشاهده کند. اما به دلیل تورم و کبودی پس از عمل، ممکن است نتایج آن چندان قابل رویت نباشد. بنابراین بهتر است تا کمی صبور باشید و اجازه دهید تا دوره نقاهت بعد از عمل سپری شود.

خوب است تا بدانید نتایج حقیقی این عمل جراحی پس از یک سال و نیم آشکار می شوند. اما تا آخر عمر ماندگاری دارند و دیگر تغییر شکل نمی دهند.

سن مناسب عمل ماموپلاستی

بسیاری از کسانی که قصد دارند با عمل جراحی تغییر سایز سینه را تجربه کنند این سوال برایشان پیش می آید که آیا برای این عمل محدودیت سنی وجود دارد؟ به طور کلی هیچ محدودیت سنی برای این عمل جراحی وجود ندارد.

اما بهترین زمان برای جراحی زمانی است که سینه ها کاملا رشد کرده باشند. بنابراین انجام این عمل قبل از 22 سالگی توصیه نمی شود. همچنین این عمل جراحی برای خانم های شیرده انجام نمی شود و آنها باید منتظر پایان شیردهی باشند.

جای بخیه در عمل مامو چگونه است؟

بلافاصله پس از به پایان رسیدن عمل، نتیجه آن قابل مشاهده است. یعنی بیمار می تواند تغییر سایز سینه هایش را به وضوح مشاهده کند. اما به دلیل تورم و کبودی پس از عمل، ممکن است نتایج آن چندان قابل رویت نباشد. بنابراین بهتر است تا کمی صبور باشید و اجازه دهید تا دوره نقاهت بعد از عمل سپری شود.

خوب است تا بدانید نتایج حقیقی این عمل جراحی پس از یک سال و نیم آشکار می شوند. اما تا آخر عمر ماندگاری دارند و دیگر تغییر شکل نمی دهند.

نکروز چربی بعد از عمل اصلاح سایز سینه

نکروز چربی وضعیتی است که می تواند پس از ماموپلاستی رخ دهد. نکروز چربی زمانی اتفاق می‌افتد که بافت چربی سینه منبع خون خود را از دست می‌دهد و از بین می رود. این مسئله می تواند منجر به تشکیل توده ها یا مناطق سختی در پستان شود که به صورت یک توده توسط فرد احساس شده و یا در ماموگرافی تشخیص داده می شود.

نکروز چربی ممکن است بعد از هر نوع جراحی سینه رخ دهد، اما بعد از جراحی کوچک کردن سینه شایع تر است.

نکروز چربی بعد از عمل اصلاح سایز سینه

علائم نکروز چربی بعد از جراحی اصلاح سایز سینه

 • ایجاد یک توده یا ناحیه سخت در سینه که ممکن است در هنگام لمس کردن آن، دردناک باشد.
 • درد یا حساسیت: نکروز چربی می تواند باعث درد یا حساسیت در سینه شود، به خصوص در ناحیه ای که توده وجود دارد.
 • تغییرات پوستی: پوست ناحیه آسیب دیده ممکن است به رنگ قرمز یا بنفش درآید و ممکن است در لمس گرم باشد.
 • ترشح از نوک پستان: در برخی موارد، نکروز چربی ممکن است باعث ترشح از نوک پستان شود که ممکن است به رنگ سفید، زرد یا قهوه ای باشد.
 • سفت شدن سینه: در برخی موارد، سینه ممکن است سخت تر از حد معمول شود، به خصوص در ناحیه ای که توده یا توده وجود دارد.

درمان نکروز چربی ممکن است به شدت بیماری بستگی داشته باشد. در برخی موارد، توده ممکن است خود به خود یا با ماساژ از بین برود. در موارد دیگر، ممکن است جراحی برای برداشتن توده مورد نیاز باشد.

آیا امکان شیردهی پس از جراحی ماموپلاستی وجود دارد؟

برای اینکه شیردهی بدون مشکل صورت گیرد نباید به سیستم عصبی در مجاری سینه آسیبی برسد چراکه در این صورت، در آزاد شدن هورمون های مورد نیاز جهت شیردهی یعنی پرولاکتین و اکسیتوسین اختلال ایجاد می شود.

در روشهای جدید جراحی ماموپلاستی، سعی می شود تا به قسمت آرئولا سینه (همان هالۀ قهوه‌ای رنگ اطراف نوک سینه) و اعصاب ناحیه شیردهی آسیبی وارد نشود تا امکان شیردهی برای خانم ها محفوظ بماند.

آیا امکان شیردهی پس از جراحی ماموپلاستی وجود دارد؟

علت خارش بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه چیست؟

احساس خارش بعد از جراحی ماموپلاستی، معمولاً بخاطر ترشح هیستامین در طول فرآیند بهبودی و همچنین ریکاوری و بازگشت سیستم عصبی ناحیه تحت درمان، به حالت اولیه و طبیعی خود است.

۵ اقدام مهم هنگام خارش بعد از عمل

 1. خودداری از خاراندن محل برش
 2. خنک کردن محل خارش
 3. از مصرف کرم های ضد خارش خودداری کنید
 4. بدن خود را هیدراته نگه دارید
 5. از مصرف الکل اجتناب کنید

علت خارش بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه چیست؟

6 اقدام جهت کاهش ورم سینه بعد از عمل کاهش سایز

ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی کاملا رایج بوده و ممکن است ۶ تا ۹ ماه طول بکشد تا عمل نتیجه ی خود را به صورت کامل نشان دهد. انجام اقدامات زیر کمک زیادی به کاهش ورم سینه خواهد نمود:

1. نوشیدن مایعات زیاد:

باید بدن بیمار بعد از عمل به خوبی هیدراته بماند. بیمار می تواند با مصرف روزانه دو لیتر آب یا بیشتر بدن خود را هیدراته نگه دارد.

2. خوردن رژیم غذایی سالم و متنوع:

رژیم غذایی سالم و متعادل شامل مواد ویتامینه و فیبرها و سبزیجات  به بیمار کمک می کند تا کبودی و تورم بعد از عمل به دلیل افزایش ترمیم بافت کاهش پیدا کند.

3. بی تحرک نبودن:

بعد از جراحی فرد هر روز باید فعالیت های بدنی متعادل داشته باشد.

4. خوردن آنتی اکسیدان های طبیعی:

غذاهای غنی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها شامل انواع میوه ها مانند خرما، انگور، توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و سبزیجات مانند کلم پیچ و کلم قرمز، اسفناج، هویج، چغندر، سیب زمینی شیرین می باشد.

5. رعایت نکات بهداشتی:

تعویض پانسمان و رعایت نکات بهداشتی می تواند تورم ناشی از عفونت در زخم ها را کنترل کرد. همچنین با مصرف منظم آنتی بیوتیک های تجویز شده بیمار می تواند از بروز عفونت جلوگیری به عمل آورد.

6. استفاده از کمپرس آب سرد:

با قرار دادن کمپرس آب سرد در دو الی سه روز ابتدایی، بر روی نواحی دارای تورم و درد می توان تا حد زیادی موجب کاهش میزان ورم و درد موجود در آن قسمت شد.

4 نکته راجب طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی​

طرز خوابیدن بعد از عمل بسیار مهم است. زیرا بافت سینه هنوز ترمیم نشده است و احتمال آسیب بسیار بالا خواهد بود. بنابراین رعایت 4 نکته زیر حیاتی است:

 • به پشت بخوابید
 •  از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید
 •  پوزیشن خواب خود را تغییر دهید
 •  تشک و بالش مناسب را انتخاب کنید

4 نکته راجب طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی​

آیا موقع خوابیدن باید از سوتین ماموپلاستی استفاده کنیم؟

در کنار توجهی که به طرز خوابیدن بعد از عمل دارید باید از سوتین مخصوص نیز استفاده کنید. استفاده از سوتین یا سینه بند طبی بعد از جراحی ماموپلاستی به حفظ فرم و موقعیت سینه ها کمک زیادی می کند. همچنین از وارد شدن هر نوع فشار یا ضربه ای به پستان ها جلوگیری می کند.

بهتر است طبق توصیه جراح، سوتین مناسب برای بعد از عمل تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید. این موضوع را به خاطر داشته باشید که هنگام خواب و استراحت شما هیچ کنترلی روی بدنتان ندارید و ممکن است به صورت غیر ارادی به پهلو بچرخید یا به سینه ها فشاری وارد کنید. به همین علت بهتر است تا حتما قبل از خواب از این سوتین ها استفاده کنید.

آیا موقع خوابیدن باید از سوتین ماموپلاستی استفاده کنیم؟

هزینه ماموپلاستی به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه عمل کوچک کردن سایز سینه مانند سایر عمل های جراحی به عوامل متعددی بستگی دارد. سن بیمار، شرایط جسمی او، تجربه و تخصص پزشک، خصوصی یا دولتی بودن مرکز درمانی، حجم سینه ها و… همگی در تعیین هزینه جراحی تاثیرگذار هستند. شما می توانید پس از مراجعه حضوری و مشاوره با پزشک، هزینه عمل را جویا شوید. اما بطور تقریبی می توان گفت هزینه این جراحی 30 تا 40 میلیون تومان می باشد .

انجام عمل ماموپلاستی را از دکتر ناصر یاهو، پزشک متخصص و باتجربه بخواهید. دکتر  ناصر یاهو پزشکی توانمند در زمینه انجام عمل های جراحی زیبایی است. ایشان به پاس سالیان متمادی تلاش، تجربه ، تخصص و تبحر بالایی در انجام عمل های چاقی و زیبایی نظیر پیکرتراشی ، مامو و بسیاری جراحیهای دیگر دارند.

 

ماستوپکسی یا لیفت سینه

سوالات متداول ماموپلاستی

طی این عمل جراحی ، سایز سینه ها متناسب با اندام خانم ها کوچک می شود و آنها می توانند از ظاهر ایده آل خود برخوردار شوند. این جراحی باعث می شود تا ضمن زیباتر شدن اندام، انجام فعالیت های روزانه برای خانم ها راحت تر شود.

انجام این عمل، فشار از روی ناحیه شانه و گردن برداشته می شود. در نتیجه بیمار می تواند به راحتی کارها و فعالیت های روزانه اش را انجام دهد. یکی دیگر از مزایای این جراحی زیبایی این است که باعث جوان تر شدن، زیباتر شدن و سفت تر شدن سینه ها می شوند.

انجام این عمل قبل از 22 سالگی توصیه نمی شود. همچنین این عمل جراحی برای خانم های شیرده انجام نمی شود و آنها باید منتظر پایان شیردهی باشند. 

زمان این عمل برای افراد مختلف یکسان نیست ولی عموما این عمل بین 2 تا 3 ساعت بطول می انجامد.

این عمل خطرات جانی ندارد. از جمله عوارض نادر جراحی mammoplasty می توان به : احتمال بروز تورم و عفونت، جراحات پوستی و ایجاد خارش اشاره نمود.

6 نظرات

 • وقت بخیر سوالی داشتم از خدمتتون ، لیفت سینه با ماموپلاستی چه تفاوتی داره؟

  • در عمل لیفت سینه فقط شکل سینه را بدون برداشتن بافت تغییر می دهیم، اما در عمل ماموپلاستی سینه را بلند کرده و در عین حال بافت اضافی سینه را خارج می کنیم.

  • همانطور که میدانید عموماً این عمل در زمانی انجام می شود که افراد مرحله ی بارداری و شیردهی را پشت سر گذاشته اند. بنابراین قطعا در دوره ی میانسالی می باشند. با انجام این عمل حجم زیادی از پوست و بافت اضافه برداشته شده و سینه مانند سینه ی یک فرد جوان فرم میگیرد. گذشت زمان و تاثیرات ناشی از آن بر روی پوست همه قسمت های بدن اتفاق می افتد. اما در صورت مراقبت، عدم حاملگی مجدد و استفاده از لباس زیر مناسب سینه دچار افتادگی چندانی نخواهد شد.

 • سلام دکتر یاهوی عزیز میخواستم بپرسم خدمتتون آیا بعد عمل ماموپلاستی مشکلی در شیردهی خانم ها بوجود نمیاد؟

  • با توجه به برش ها و برداشتن بافت از پستان می توان گفت که جراحی ماموپلاستی کیفیت شیردهی را تحت تاثیر قرار می دهد. زیرا با بریدن هاله و از بین بردن کانال های شیردهی در یک نقطه، فرآیند تولید شیر و شیردهی از کیفیت پایین تری برخوردار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *