دلایل بی حسی نوک سینه پس از پروتز

کاهش احساس نوک سینه پس از عمل پروتز سینه، زمانی ایجاد می شود که اعصاب کشیده یا کبود می شوند. متأسفانه، بی‌حسی که بیش از 18 ماه تا 2 سال طول می‌کشد، معمولاً دائمی است. با این وجود، احتمال از دست رفتن عصب به شکل دائم، بعد از ایمپلنت پستان بسیار کم است.

حدود 5 درصد از زنانی که تحت عمل بزرگ کردن سینه قرار می گیرند، بعد از جراحی بی حسی دائمی نوک سینه را تجربه می کنند. معمولاً درصد بیشتری از بیماران در چند ماه اول پس از جراحی پروتز سینه، دچار بی حسی نوک سینه می شوند. برای اکثر افراد، احساس نوک پستان در عرض یک سال پس از عمل باز می گردد، با این حال بازسازی کلی عصب بسته به شرایط فردی تا دو سال طول می کشد.

 

علل تغییر شکل سینه در خانم ها چیست؟

 • فعالیت های بدنی شامل تغییر جهت ناگهانی، پریدن و حرکات شدید، بدون استفاده از سوتین ورزشی می تواند در دراز مدت منجر به تغییر شکل سینه شود.
 • بارداری و شیردهی می تواند باعث تغییر شکل سینه شود.
 • تغییرات ناگهانی در وزن بدن، که ممکن است پیامد مورد نظر تکنیک های کاهش وزن یا نتیجه یک بیماری باشد، می تواند باعث تغییر شکل سینه شود.
 • روند پیری باعث کاهش انعطاف پذیری در پوست سینه ها می شود که عامل اصلی افتادگی سینه است.
 • اضافه وزن یا چاقی می تواند باعث سنگین شدن سینه ها و تغییر شکل آن شود.
 • ژنتیک نیز می تواند باعث تغییر شکل سینه شود.

ماستوپکسی یا لیفت سینه

عوارض جراحی پروتز یا ایمپلنت سینه

روش های متعدد و تکنیک های متفاوتی برای زیبایی اندام به ویژه فرم دهی سینه وجود دارد. با این حال، هر کدام از این اقدامات می توانند با عوارض و مشکلاتی همراه باشند. به عنوان مثال برخی از روش‌ های کوچک کردن سینه و لیفت سینه خطر بیشتری نسبت به جراحی ایمپلنت سینه دارند. به ‌خصوص اگر بیمار مسن‌ تر باشد، سیگار بکشد یا از تنباکو استفاده ‌کند، یا دارای یک بیماری مزمن باشد که بر گردش خون و بهبودی زخم های جراحی تأثیر بگذارد، مانند دیابت یا بیماری قلبی.

جالب است بدانید برخی از بیماران، ممکن است حساسیت بیش از حد را در نوک سینه و آرئول ها تجربه کنند. این عارضه نیز باید در ماه های بعد از جراحی کاهش یابد.مهم است که هر گونه نگرانی در مورد این عوامل خطر را در مشاوره اولیه خود بیان کنید تا جراحان پلاستیک بتوانند بلافاصله به آن ها رسیدگی کنند.

عوارض پروتز سینه

پیشگیری از بی حسی نوک سینه

زنانی که به دنبال بزرگ کردن سینه‌ های خود با کاشت سالین یا ژل سیلیکونی هستند، باید اندازه و شکل این پروتزها را متناسب با تیپ بدن خود انتخاب کنند. زنان ریزه اندام که تصمیم به ایمپلنت سینه های بزرگ تر گرفته اند، در معرض خطر بی حسی نوک سینه بعد از عمل قرار دارند. این موضوع به دلیل کشیده شدن عصب سینه اتفاق می افتد.

زنانی که تحت روش بزرگ کردن سینه آرئولار قرار می گیرند، نیز در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن حس نوک سینه هستند.

زنانی که قبلاً بچه‌ هایی به دنیا آورده‌ اند و دوران شیردهی داشته اند، ممکن است در معرض کاهش خطر بی حسی نوک سینه بعد از بزرگ کردن سینه باشند. زیرا سینه ‌هایشان کمی کشیده شده است.

از دیگر روش های پیشگیری بی حسی نوک پستان ، ترک سیگار است. نیکوتین، رگ های خونی را منقبض می کند و گردش خون لازم برای التیام ناحیه جراحی و بازیابی حس را کاهش می دهد. سیگاری ها باید حداقل سه یا چهار هفته قبل و بعد از عمل بزرگ کردن سینه، سیگار خود را ترک کنند. کاندیداهایی که تنباکو می جوند یا ماری جوانا می کشند، نیز باید برای بهبود گردش خون، مصرف را متوقف کنند.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

6 روش درمانی برای بی حسی نوک سینه بعد از پروتز

بی حسی نوک سینه بعد از جراحی سینه به شکل 100 درصد، قابل درمان نیست. زیرا اعصابی که نوک پستان و آرئول را پوشش می دهند، بسیار کوچک هستند و نمی توان آن ها را با جراحی ترمیم کرد. در ادامه به معرفی 6 راهکار برای کم کردن بی حسی نوک سینه ها پس از جراحی می پردازیم:

 1. بیمارانی که بی حسی نوک سینه بعد از عمل را تجربه می کنند، باید هر کاری که می توانند برای به حداقل رساندن تورم ناحیه جراحی انجام دهند. استفاده از کمپرس یخ یا لباس های فشرده می تواند از جمله روش های کاهش ورم بعد از جراحی بزرگ کردن سینه باشد.
 2. اگر چه هیچ نوع درمان قطعی برای بازگشت صد در صد حس نوک سینه بعد از جراحی وجود ندارد اما برخی از روش ها و تکنیک ها می توانند روند بازگشت عصب را سرعت ببخشند.
 3. بعد از سه یا چهار هفته، بهتر است تمرینات روتین را شروع کنید. حرکات کششی و تمریناتی که از عضلات سینه ای استفاده می کنند، ممکن است برای درمان بی حسی نوک سینه مفید باشند. این تمرینات شامل شنا، بلند کردن وزنه های سبک و یوگا می باشد. احتیاط کنید. چرا که زیاده روی در تمرینات می تواند تأثیر مضری بر بهبودی داشته باشد. از طرفی ورزش شدید می تواند کبودی و تورم را بدتر کند و مانع از بهبودی شود.
 4. ماساژ سبک می تواند برای درمان بی حسی نوک سینه، کمک کننده باشد. باز هم، ظریف بودن ماساژ، مهم است. فشار دادن بیش از حد می تواند باعث کبودی بیشتر بافت سینه و پارگی ایمپلنت شود.
 5. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین های B در ترمیم آسیب های عصبی مفید هستند. حتما آن ها را از طریق منابع غذایی و همچنین مکمل ها در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 6. با این حال، برگشت و بازیابی حس یا همان عصب نوک سینه می تواند دردناک باشد. برخی از بیماران برای این بازیابی، احساس گزگز یا سوزش را توصیف می کنند.

انجام جراحی ماموپلاستی

خدمات جراحی زیبایی سینه دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح زیبایی دانش آموخته و فارغ التحصیل رشته جراحی دانشگاه شهید بهشتی تهران، صدها عمل موفق زیبایی سینه در خانم ها نظیر: پروتز سینه و ماموپلاستی و عملهای رفع بزرگی سینه (ژنیکوماستی) در آقایان را در رزومه کاری خود دارد. دکتر ناصر یاهو با بیش از 30 سال سابقه درخشان در حوزه جراحی های زیبایی و لاغری، نامی آشنا در میان متقاضیان عملهای زیبایی محسوب می شود.
جهت اطلاع از هزینه های عمل و سوالات متداول خود می توانید به صفحات مربوطه در این سایت وارد شوید و از طریق شماره های مندرج مستقیما با دکتر ناصر یاهو مشاوره نمایید.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

بزرگ ترین نگرانی بعد از جراحی بزرگ کردن سینه چیست؟

یکی از بزرگترین نگرانی های بیماران در این مورد، احتمال بی حسی نوک سینه یا کل سینه است. به طور کلی، از دست دادن کمی از عصب، درست بعد از بزرگ کردن سینه چندان غیرعادی نیست. سینه ها معمولاً در طی چند ماه دوباره عصب خود را بازیابی می کنند.

یک مطالعه نشان داد که 40 درصد از زنان پس از جراحی بزرگ کردن، عصب سینه را از دست دادند. همین مطالعه همچنین نشان داد که تنها 2 درصد از بیماران، بی حسی مداوم را گزارش کردند. جالب است که نعوظ نوک پستان، صرف نظر از عصب و حس، به طور کلی تحت تأثیر این موضوع قرار نمی گیرد.

علل بی حسی سینه بعد از بزرگ کردن سینه

دلایل زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

1- عدم تطبیق قطر سینه با قطر پروتز:

یکی از عوامل کلیدی در بروز بی حسی نوک سینه بعد از جراحی، قطر ایمپلنت سینه است. هرچه ایمپلنت پهن تر باشد، اعصاب اطراف ممکن است بیشتر کشیده شوند. در نتیجه بیشتر آسیب  می بینند یا حتی قطع می شوند.

طبق تحقیقات بعمل آمده وبسایت  marinaesthetics :

به عنوان مثال، خانمی که یک ایمپلنت با قطر 14 سانتی‌ متر را در سینه ‌ای که قطر آن فقط 13 سانتی ‌متر است، قرار می دهد، نسبت به خانمی با سینه های قطر 15 سانتی ‌متر که دارای ایمپلنت ‌هایی با قطر 14 سانتی ‌متر است، بیشتر در معرض خطر بی ‌حسی سینه قرار می ‌گیرد. علاوه بر این، ایمپلنت ‌هایی با قطر کمتر، به تشریح کمتری نیز نیاز دارند تا در داخل سینه قرار بگیرند. بنابراین در این نوع جای گذاری ها، خطر آسیب دیدن یا قطع شدن اعصاب سینه کمتر است.

2- تکنیک برش نامناسب:

بی حسی نوک سینه بعد از عمل، ممکن است به محل قرارگیری ایمپلنت ها و اینکه آیا برش ها از نوک پستان و هاله اطراف آن می گذرند یا خیر، بستگی داشته باشد. تکنیک برش آرئول ممکن است بعد از جراحی باعث بی حسی نوک سینه شود. ایمپلنت هایی که با استفاده از روش زیر غده ای قرار می گیرند نیز در مقایسه با روش زیر عضلانی با بروز بی حسی نوک پستان بیشتری همراه هستند.

روند عمل لیفت سینه

بازیابی عصب سینه بعد از جراحی پروتز

بی حسی سینه در مرحله بهبودی اولیه پس از بزرگ کردن سینه شایع است. ممکن است بیماران از چند هفته تا 12 ماه پس از جراحی، دچار کاهش حس شوند. اگر بیمار بیش از یک سال پس از جراحی همچنان بی حسی سینه را تجربه کند، این احتمال وجود دارد که عصب کامل سینه ها را به دست نیاورد.

برخی از تکنیک ‌های ماساژ وجود دارند که بیماران می‌ توانند به امید بازیابی حس در سینه ‌و نوک سینه ‌ها انجام دهند. یکی از موثرترین آن ها استفاده از لمس سبک است که در آن بیمار به آرامی سینه و نوک سینه ها را با حرکات دایره ای به مدت چند دقیقه و چند بار در روز ماساژ می دهد.

اگر بیمار سینه های خود را ماساژ دهد، به بازسازی مسیرهای عصبی و بازیابی حس سینه ها کمک می کند. به همین ترتیب، این تکنیک ماساژ را می ‌توان برای نوک سینه‌ و سینه ‌هایی که بعد از جراحی بیش از حد حس دارند (به نوعی حساس شده اند) نیز استفاده کرد.

همکاری نزدیک بیمار با جراح خود برای کاهش احتمال بی حسی نوک سینه بعد از پروتز سینه بسیار مهم است. انتخاب جراح پلاستیک دارای گواهی بورد، اندازه صحیح ایمپلنت، محل مناسب ایمپلنت و تکنیک جراحی می تواند احتمال آسیب دائمی عصب سینه و نوک سینه ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

منبع: marinaesthetics

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *