علائم پارگی پروتز سینه

ایمپلنت های سیلیکونی سینه، نزدیک به 6 دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از ایمپلنت، دستخوش تغییرات بسیار زیادی در طراحی و استفاده شده و بررسی های مختلفی در مورد پاره شدن آن به مدت 10 سال، انجام شده است و حاکی از آن است که پس از گذشت 6 تا 8 سال از کاشت، احتمال پارگی پروتز سینه افزایش پیدا خواهد کرد.

این مشکل با کمک معاینه فیزیکی، سونوگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قابل تشخیص است. اغلب افرادی که با این مسئله مواجه می شوند، علائم خاصی ندارند، ولی ممکن است برخی از بیماران با تغییر شکل سینه و توده های سینه ای، روبرو شوند.

در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد این عارضه، علت ها و جزئیات مربوط به آن صحبت کنیم. بنابراین، اگر به تازگی اقدام به انجام این جراحی کرده اید، بهتر است که با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

نرخ پارگی ایمپلنت های سینه به چه شکل است؟

هر یک از تولید کنندگان، آمارهایی را مبنی بر میزان پارگی پروتزهای تولیدی خودشان منتشر کرده اند که این آمارها به تایید FDA نیز رسیده اند. تا به امروز، هیچ روش استانداردی برای گزارش میزان بروز این عارضه که تایید شده باشد، وجود ندارد. به همین خاطر، نرخ ها و آمارهای گزارش شده در مورد این مسئله ، می توانند به طور قابل توجهی میان تولیدکنندگان متفاوت باشند.

برخی از بیماران فقط با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (به نام ام آر آی) غربالگری می شوند. در حالی که برخی از بیماران دیگر، تنها زمانی مورد ارزیابی قرار می گیرند که علائم فیزیکی مربوطه را داشته باشند.

مقایسه میزان پارگی ایمپلنت بیمار، منتشر شده در Kaplan-Meier تولیدکننده ایمپلنت

مقایسه میزان پارگی ایمپلنت بیمار، منتشر شده در Kaplan-Meier تولیدکننده ایمپلنت

بررسی روند پارگی ایملنت

به غیر از آمارهای منتشر شده توسط FDA، مقالات مختلفی نیز وجود دارند که میزان پارگی ایمپلنت را توصیف می کنند. در یکی از مطالعات، حدود 149 بیمار مورد بررسی قرار گرفتند که این بیماران از نوع سیلیکونی بافت دار نسل سوم برای بزرگ کردن سینه و یا بازسازی آن استفاده کرده بودند.

اطلاعات در این تحقیق نشان می دهند که عارضه پارگی از 6 تا 7 سال پس از کاشت شروع می شود و پس از گذشت 13 سال، حدود 11.8 درصد از کل ایمپلنت پاره شده است.

(A) ایمپلنت سالم با شواهدی از ژل "خونریزی"
(A) ایمپلنت سالم با شواهدی از ژل “خونریزی”

در یک مطالعه دیگر در دانمارک، بیمارانی که از این نوع پروتز استفاده کرده اند هر سه سال یک بار مورد ارزیابی قرار می گرفتند. این بیماران نیز از نسل سوم استفاده کرده اند. طبق آمارهای این مطالعه، مشخص شده که پارگی پروتزهای مدرن و جدید، در 5 سال اول کمتر از 2 درصد (98 درصد بدون پارگی و در 10 سال پس از کاشت به نزدیک 15 الی 17 درصد (83 تا 85 درصد بدون پارگی) بوده است.

(ب) ایمپلنت نسل دوم پاره شده با نشت سیلیکون آزاد.
(ب) ایمپلنت نسل دوم پاره شده با نشت سیلیکون آزاد.

با توجه به فقدان غربالگری و روش گزارش استاندارد، ارائه اطلاعات قابل مقایسه برای نرخ پارگی، یک کار دشوار است. در واقع، برای مقایسه اصولی نرخ پاره شدن ، باید دقت کرد که این نرخ در شرایط یکسان بررسی شود. به طور مثال، روش های تشخیص پارگی و آماری باید به طور یکسان باشند.

(C) پارگی داخل کپسولی ایمپلنت سیلیکون در یک بیمار که با توده سینه مراجعه کرده است.
(C) پارگی داخل کپسولی ایمپلنت سیلیکون در یک بیمار که با توده سینه مراجعه کرده است.
همچنین بخوانید: علت افتادگی سینه بعد از عمل کاشت ایمپلنت سینه

نحوه تشخیص پارگی ایمپلنت سینه

اکثر بیمارانی که با این مشکل مواجه اند، علائم بالینی خاصی ندارند. به همین خاطر، این بیماران دارای پارگی های خاموش هستند. برای بررسی و تشخیص پارگی ایمپلنت سینه، نیاز است که تغییر شکل در سینه، تغییر اندازه سینه، تغییر سفتی سینه و انقباض کپسول سینه، توده های قابل لمس در سینه و در پستان به طور دقیق بررسی شوند.

نحوه تشخیص پارگی ایمپلنت سینه

روش های تشخیصی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای ارزیابی پارگی ایمپلنت سینه، مورد استفاده قرار گیرند که عبارتند از:

1- معاینه های فیزیکی

معاینه فیزیکی اولین قدم برای تشخیص این عارضه است. با معاینه فیزیکی، می توان عدم تقارن سینه ها، انقباض های کپسول ها، پوسته های ایمپلنت و … را تشخیص داد.

2- ام آر آی (MRI)

در میان تمامی روش های تشخیصی پارگی ، استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا ام آر آی محبوب تر است.

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ایمپلنت نسل دوم با پارگی داخل کپسولی، مایع سیلیکونی آزاد درون کپسول وجود دارد.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ایمپلنت نسل دوم با پارگی داخل کپسولی، مایع سیلیکونی آزاد درون کپسول وجود دارد.

3- سونوگرافی

زمانی که هزینه مربوط به گرفتن ام آر آی برای بیمار زیاد باشد، می توان از روش جایگزین مانند سونوگرافی کمک گرفت. مزیت های استفاده از سونوگرافی، کاهش هزینه و زمان اسن. سونوگرافی می تواند هم پارگی خارج از کپسول و هم پارگی داخل کپسول را تشخیص دهد.

4- ماموگرافی

ماموگرافی یک روش تصویربرداری نسبتا ارزان برای تمامی زنان (چه دارای ایمپلمنت سینه یا بدون آن) می باشد. پارگی خارج از کپسولی با کمک این روش به راحتی قابل تشخیص است. ماموگرافی برای تشخیص پارگی ایمپلنت داخل کپسول مناسب نیست. به همین خاطر، کاربرد ماموگرافی برای تشخیص پارگی ایمپلنت سینه محدود است.

همچنین بخوانید: واقعیت هایی که درباره ی عمل لیفت سینه نمی دانید

غربالگری باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

افرادی که از پروتز استفاده می کنند، باید در مورد غربالگری نیز اطلاعات کافی کسب کنند. طبق اطلاعات و استانداردهای FDA، بهتر است که زنان پس از گذشت 3 سال از کاشت یک بار مورد بررسی قرار گیرند. همچنین، نیاز است که هر 2 سال یک بار (یعنی از سال سوم به بعد) غربالگری انجام دهند.

غربالگری پروتز سینه باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

مکانیسم های پارگی پروتزهای سینه

با توجه به اهمیت بسیار زیاد مشکل پارگی ، مکانیسم هایی که منجر به پارگی می شوند مورد بررسی قرار گرفتند. مکانیسم های مختلفی می توانند باعث پارگی شوند که عبارتند از:

  • آسیب ناشی از ابزار جراحی
  • تورم پوسته ایمپلنت
  • ضربه به ایمپلنت مانند وارد کردن نیرو به قفسه سینه

هر یک از سازندگان ایمپلنت، مکانیسم های پارگی ایمپلنت را روی دستگاه های خاص بررسی کرده اند. طبق برخی از مطالعات، می توان مشخص کرد که حدود 50 تا 4 درصد از پارگی ، ناشی از آسیب توسط ابزارهای جراحی بوده اند.

تورم پوسته ایمپلنت پستان، از جمله مشکلاتی است که پس از کاشت ایمپلنت رخ می دهد. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که استحکام پوسته به دلیل خروج مایع سیلیکونی از ژل به پوسته، کاهش پیدا کند.

در یک مطالعه تاثیر تورم پوسته در بروز این عارضه بررسی شد. در این مطالعه، مشخص شد که استحکام پوسته با تورم آن بسیار کاهش پیدا می کند. به همین خاطر است که تورم پوسته ایمپلنت، می تواند منجر به پارگی آن شود.

همچنین بخوانید: ساده ترین راهکارهای داشتن سینه های خوش فرم

شایع ترین علت پارگی ایمپلنت سینه چیست؟

شایع ترین علت این مسئله، آسیب رسیدن به آن، در حین کاشت است. پاره شدن ایمپلنت، ممکن است فقط به بخش اطراف آن محدود شود، گاهی نیز آنقدر پارگی پیشرفت می کند که به بافت نزدیک پستان نیز وارد می شود. تا به حال، بیمارانی که با مشکل پارگی مواجه بوده اند، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند و مشخص شده است که این مسئله، تاثیر زیادی بر روی سلامت انسان ها دارند.

شایع ترین علت برای پارگی پروتز سینه

تاثیر پاره شدن پروتزهای سینه بر ابتلا به بیماری بافت همبند

عوارض پارگی ایمپلنت پستان، موضوع بسیار مهمی در مطالعات سال های اخیر بوده است. طبق مطالعات منتشر شده در مورد این موضوع، مشخص شده است که این عارضه، تاثیر بسیار زیادی بر روی افزایش خطر ابتلا به بیماری های بافت همبند در زنان ندارد. در مطالعات مختلف جدید دیگر، مشخص شد که پارگی ایمپلنت ها، هیچ تاثیری بر روی بیماری های بافت همبند ندارد.

بنابراین، حتی با بروز این مشکل، نیازی به نگرانی نیست و می توان با مراجعه به پزشک، این مشکل را رفع کرد.

پارگی داخل کپسولی و خارج کپسولی

در یک مطالعه که پارگی با مدل های مختلف پروتزهای سینه بررسی شد، مشخص شد که حدود سه چهارم از کل پارگی ها، ناشی از پارگی داخل کپسولی است. یک چهارم باقی مانده از آمار نیز مربوط به پارگی خارج کپسولی است.

از میان کل بیمارانی که این مشکل را پیدا می کنند، تنها 10 درصد با مشکل پیشرفت پارگی داخل کپسولی به خارج کپسولی مواجه بوده اند.

نحوه درمان پارگی

افرادی که دارای پارگی ایمپلنت خاموش و بدون علامت هستند، باید از جراحی مجدد برای رفع مشکل خودشان استفاده کنند. با این حال ممکن است که افراد با داشتن علائم پارگی، علاقه بیشتری به انجام جراحی داشته باشند. با این حال چه پارگی خاموش باشد چه علامت دار، نیاز است که به صورت اصولی مراحل رفع و درمان آن انجام شود. در صورتی که احساس می کنید پروتزهای سینه شما پاره شده است و یا آزمایش های تشخیصی این موضوع را اثبات می کنند، حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

نحوه درمان پارگی پروتز سینه

خدمات جراحی زیبایی سینه دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو دارای بیش از ۲۷ سال سابقه در انجام انواع عمل های زیبایی سینه مانند: عمل جراحی پروتز سینه، ماموپلاستی و ژنیکوماستی می باشند.برای کسب اطلاعات بیشتر راجب جراحی های مختلف دکتر ناصر یاهو و مشاوره رایگان با دکتر می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

نتیجه گیری

پارگی پروتز سینه ، یک عارضه شناخته شده است که هم می تواند زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد و هم نیاز به بازسازی آن را افزایش خواهد داد. میزان پارگی، در اثر افزایش زمان کاشت نیز افزایش پیدا می کند. با این حال با توجه به تفاوت های معناداری که میان ایمپلنت های سینه و نوع ارزیابی پارگی آن ها وجود دارد، نمی توان به طور دقیق آمارها را با هم مقایسه کرد.

یکی از علت های شایع که در مورد آن در مقاله هم توضیح دادیم، بروز پارگی در اثر آسیب به ایمپلنت با ابزارهای جراحی بوده است. اکثر پارگی ها، از نظر بالینی غیر قابل تشخیص اند و هیچ خطر قابل توجهی برای بیماران به دنبال ندارند.

منبع: Gland Surgery

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *