علائم پارگی پروتز سینه

پروتز سینه سیلیکونی نزدیک به 6 دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد. این پروتز، دستخوش تغییرات بسیار زیادی در طراحی و استفاده شده است بررسی های مختلفی در مورد پاره شدن پروتز سینه به مدت 10 سال، انجام شده اند. پارگی پروتز سینه در ابتدا جایگذاری این پروتز بسیار کم است؛ اما پس از گذشت 6 تا 8 سال از کاشت، احتمال پاره شدن پروتز سینه افزایش پیدا می کند.

پارگی پروتز سینه ممکن است با کمک معاینه فیزیکی، سونوگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی تشخیص داده شود. اغلب افرادی که با پاره شدن پروتز سینه مواجه اند، دارای علامت خاصی نیستند، ولی ممکن است که برخی از بیماران با تغییر شکل سینه و توده های سینه ای، به پزشک مراجعه کنند.

دکتر ناصر یاهو با بیش از ۲۷ سال سابقه انواع عمل های پروتز سینه مانند: پروتز سینه سیلیکونی ، پروتز سینه آب نمکی یا سالین و پروتز سینه ثابت را انجام می دهد.برای کسب اطلاعات بیشتر راجب جراحی پروتز سینه و مشاوره رایگان با دکتر ناصر یاهو می توانید با شماره ۸۸۶۵۱۳۷۵ تماس بگیرید.

عمل پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد پارگی پروتز سینه، علت ها و جزئیات مربوط به این اتفاق صحبت کنیم. بنابراین، اگر به تازگی اقدام به کاشت پروتز سینه کرده اید، بهتر است که با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

نرخ پارگی پروتز سینه

هر یک از تولید کنندگان پروتز سینه، آمارهایی را مبنی بر میزان پارگی پروتز سینه خودشان منتشر کرده اند که این آمارها به تایید FDA نیز رسیده اند. تا به امروز، هیچ روش استانداردی برای گزارش میزان پارگی پروتز که تایید شده باشد، وجود ندارد. به همین خاطر، نرخ ها و آمارهای گزارش شده در مورد پاره شدن پروتز سینه ، می توانند به طور قابل توجهی میان تولیدکنندگان پروتز سینه متفاوت باشند.

برخی از بیماران فقط با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی به نام ام آر آی غربالگری شده اند. در حالی که برخی از بیماران دیگر، تنها زمانی مورد ارزیابی قرار گرفتند که علائم فیزیکی که نشان دهنده شکست پروتز هستند را داشتند.

مقایسه میزان پارگی ایمپلنت بیمار، منتشر شده در Kaplan-Meier تولیدکننده ایمپلنت

مقایسه میزان پارگی ایمپلنت بیمار، منتشر شده در Kaplan-Meier تولیدکننده ایمپلنت

بررسی روند پارگی پروتزهای سینه

به غیر از آمارهای منتشر شده توسط FDA، مقالات مختلفی نیز وجود دارند که میزان پارگی پروتز سینه را توصیف می کنند. در یکی از مطالعات، حدود 149 بیمار مورد بررسی قرار گرفتند که این بیماران از پروتزهای سینه سیلیکونی بافت دار نسل شوم برای بزرگ کردن سینه و یا بازسازی آن استفاده کرده بودند. اطلاعات در این تحقیق نشان می دهند که پارگی پروتز سینه از 6 تا 7 سال پس از کاشت شروع می شود و پس از گذشت 13 سال، حدود 11.8 درصد از کل پروتز سینه پاره شده است.

(A) ایمپلنت سالم با شواهدی از ژل
(A) ایمپلنت سالم با شواهدی از ژل خونریزی

در یک مطالعه دیگر در دانمارک، برای بررسی میزان پارگی پروتز سینه، بیمارانی که از این پروتز استفاده کرده اند هر سه سال یک بار مورد ارزیابی قرار می گرفتند. این بیماران نیز از پروتز سینه نسل سوم استفاده کرده اند. طبق آمارهای این مطالعه، مشخص شده که پارگی پروتزهای مدرن و جدید، در 5 سال اول کمتر از 2 درصد (98 درصد بدون پارگی و در 10 سال پس از کاشت به نزدیک 15 الی 17 درصد (83 تا 85 درصد بدون پارگی) بوده است.

(ب) ایمپلنت نسل دوم پاره شده با نشت سیلیکون آزاد.
(ب) ایمپلنت نسل دوم پاره شده با نشت سیلیکون آزاد.

با توجه به فقدان غربالگری و روش گزارش استاندارد برای پارگی پروتز سینه، ارائه اطلاعات قابل مقایسه برای نرخ پارگی پروتزهای سینه، یک کار دشوار است. در واقع، برای مقایسه اصولی نرخ پاره شدن پروتز سینه ، باید دقت کرد که این نرخ در شرایط یکسان بررسی شود. به طور مثال، روش های تشخیص پارگی و آماری باید به طور یکسان باشند.

(C) پارگی داخل کپسولی ایمپلنت سیلیکون در یک بیمار که با توده سینه مراجعه کرده است.
(C) پارگی داخل کپسولی ایمپلنت سیلیکون در یک بیمار که با توده سینه مراجعه کرده است.
همچنین بخوانید: علت افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه 

نحوه تشخیص پارگی ایمپلنت سینه

اکثر بیمارانی که با مشکل پارگی پروتز سینه مواجه اند، علائم بالینی خاصی ندارند. به همین خاطر، این بیماران دارای پارگی های پروتز سینه خاموش هستند. برای بررسی و تشخیص پارگی ایمپلنت سینه، نیاز است که تغییر شکل در سینه، تغییر اندازه سینه، تغییر سفتی سینه و انقباض کپسول سینه، توده های قابل لمس در سینه و در پستان به طور دقیق بررسی شوند.

نحوه تشخیص پارگی ایمپلنت سینه

روش های تشخیصی دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای ارزیابی پارگی پروتز سینه مورد استفاده قرار گیرند که عبارتند از:

1- معاینه های فیزیکی

معاینه فیزیکی اولین قدم برای تشخیص پارگی پروتز سینه است. با معاینه فیزیکی پروتز سینه، می توان عدم تقارن سینه ها، انقباض های کپسول ها، پوسته های ایمپلنت و … را تشخیص داد.

2- ام آر آی (MRI)

در میان تمامی روش های تشخیصی پارگی پروتز سینه، استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا ام آر آی محبوب تر است.

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ایمپلنت نسل دوم با پارگی داخل کپسولی، مایع سیلیکونی آزاد درون کپسول وجود دارد.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ایمپلنت نسل دوم با پارگی داخل کپسولی، مایع سیلیکونی آزاد درون کپسول وجود دارد.

3- سونوگرافی

زمانی که هزینه مربوط به گرفتن ام آر آی برای بیمار زیاد باشد، می توان از روش جایگزین مانند سونوگرافی کمک گرفت. مزیت های استفاده از سونوگرافی، کاهش هزینه و زمان اسن. سونوگرافی می تواند هم پارگی خارج از کپسول و هم پارگی داخل کپسول را تشخیص دهد.

4- ماموگرافی

ماموگرافی یک روش تصویربرداری نسبتا ارزان و مکرر برای زنانی که دارای پروتز سینه یا بدون پروتز سینه هستند، می باشد. پارگی خارج از کپسولی با کمک این روش به راحتی قابل تشخیص است. ماموگرافی برای تشخیص پارگی پروتز ایمپلنت داخل کپسول مناسب نیست. به همین خاطر، کاربرد ماموگرافی برای تشخیص پارگی ایمپلنت سینه محدود است.

همچنین بخوانید: واقعیت هایی که درباره ی عمل لیفت سینه نمی دانید

غربالگری پروتز سینه باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

افرادی که از پروتز سینه استفاده می کنند، باید در مورد غربالگری پروتز سینه نیز اطلاعات کافی کسب کنند. طبق اطلاعات و استانداردهای FDA، بهتر است که زنان پس از گذشت 3 سال از کاشت یک بار مورد بررسی قرار گیرند. همچنین، نیاز است که هر 2 سال یک بار (یعنی از سال سوم به بعد) غربالگری پروتز سینه را انجام دهند.

غربالگری پروتز سینه باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

مکانیسم های پارگی پروتز سینه

با توجه به اهمیت بسیار زیاد پارگی پروتز سینه، مکانیسم هایی که منجر به پارگی ایمپلنت سینه می شوند مورد بررسی قرار گرفتند. مکانیسم های مختلفی می توانند باعث پارگی این پروتز شوند که عبارتند از:

  • آسیب ناشی از ابزار جراحی
  • تورم پوسته پروتز سینه
  • ضربه به ایمپلنت مانند وارد کردن نیرو به قفسه سینه

هر یک از سازندگان ایمپلنت، مکانیسم های پارگی ایمپلنت را روی دستگاه های خاص بررسی کرده اند. طبق برخی از مطالعات، می توان مشخص کرد که حدود 50 تا 4 درصد از پارگی پروتز سینه ناشی از آسیب توسط ابزارهای جراحی بوده اند.

تورم پوسته ایمپلنت یا همان پروتز سینه، از جمله مشکلاتی است که پس از کاشت ایمپلنت رخ می دهد. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که استحکام پوسته به دلیل خروج مایع سیلیکونی از ژل به پوسته، کاهش پیدا کند. در یک مطالعه تاثیر تورم پوسته در پاره شدن پروتز سینه  بررسی شد. در این مطالعه، مشخص شد که استحکام پوسته با تورم آن بسیار کاهش پیدا می کند. به همین خاطر است که تورم پوسته پروتز سینه، می تواند منجر به پارگی آن شود.

همچنین بخوانید: ساده ترین راهکارهای داشتن سینه های خوش فرم

شایع ترین علت برای پارگی پروتز سینه

شایع ترین علت برای پارگی پروتز سینه، آسیب به پروتز سینه در حین کاشت است. پاره شدن پروتز سینه  ممکن است فقط به بخش اطراف پروتز سینه محدود شود، گاهی نیز آنقدر پارگی پیشرفت می کند که به بافت نزدیک پستان نیز وارد می شود. تا به حال، بیمارانی که با مشکل پارگی پروتز سینه ای مواجه بوده اند، مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته اند و مشخص شده است که پاره شدن پروتز سینه  تاثیر زیادی بر روی سلامت انسان ها دارند.

شایع ترین علت برای پارگی پروتز سینه

عوارض پاره شدن پروتز سینه و تاثیر آن بر روی ابتلا به بیماری های بافت همبند

عوارض پارگی پروتز سینه، موضوع بسیار مهمی در مطالعات سال های اخیر بوده است. طبق مطالعات منتشر شده در مورد این موضوع، مشخص شده است که پاره شدن پروتز سینه تاثیر بسیار زیادی بر روی افزایش خطر ابتلا به بیماری های بافت همبند در زنان ندارد. در مطالعات مختلف جدید دیگر، مشخص شد که پارگی پروتز سینه، هیچ تاثیری بر روی بیماری های بافت همبند ندارد.

بنابراین، حتی با پاره شدن پروتز سینه، نیازی به نگرانی نیست و می توان با مراجعه به پزشک، این مشکل را رفع کرد.

پارگی داخل کپسولی و خارج کپسولی پروتز سینه

در یک مطالعه که پارگی پروتز سینه با مدل های مختلف پروتز سینه بررسی شد، مشخص شد که حدود سه چهارم از کل پارگی های پروتز سینه ناشی از پارگی داخل کپسولی است. یک چهارم باقی مانده از آمار نیز مربوط به پاره شدن پروتز سینه به صورت خارج کپسولی است.

از میان کل بیمارانی که دارای پارگی پروتز سینه می باشند، تنها 10 درصد با مشکل پیشرفت پارگی داخل کپسولی به خارج کپسولی مواجه بوده اند.

پارگی داخل کپسولی و خارج کپسولی پروتز سینه

همچنین بخوانید: نحوه انتخاب سایز مناسب پروتز سینه 

نحوه درمان پارگی پروتز سینه

افرادی که دارای پارگی پروتز سینه خاموش هستند، باید از جراحی مجدد برای رفع مشکل خودشان استفاده کنند. با این حال ممکن است که افراد با داشتن علائم پاره شدن پروتز سینه، علاقه بیشتری به انجام جراحی داشته باشند. با این حال چه پارگی پروتز سینه خاموش باشد چه علامت دار، نیاز است که به صورت اصولی مراحل رفع و درمان آن انجام شود. در صورتی که احساس می کنید پروتز سینه شما پاره شده است و یا آزمایش های تشخیصی این موضوع را اثبات می کنند، حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

نحوه درمان پارگی پروتز سینه

نتیجه گیری

پارگی پروتز سینه سیلیکونی، یک عارضه شناخته شده است که هم می تواند زیبایی پروتز سینه را تحت تاثیر قرار دهد و هم نیاز به بازسازی پروتز سینه داشته باشد. میزان پارگی پروتز سینه، در اثر افزایش زمان کاشت نیز افزایش پیدا می کند. با این حال با توجه به تفاوت های معناداری که میان ایمپلنت های سینه و نوع ارزیابی پارگی آن ها وجود دارد، نمی توان به طور دقیق آمارها را با هم مقایسه کرد.

یکی از علت های شایع که در مورد آن در مقاله هم توضیح دادیم، پارگی پروتز سینه در اثر آسیب به پروتز با ابزارهای جراحی بوده است. اکثر پارگی های پروتز سینه، از نظر بالینی غیر قابل تشخیص اند و هیچ خطر قابل توجهی برای بیماران به دنبال ندارند.

منبع: Gland Surgery

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar photo

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *