طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح چاقی و زیبایی با بیش از 30 سال سابقه در انجام عمل های زیبایی سینه ماموپلاستی و پروتز سینه در خانم ها می باشد. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام صدها عمل جراحی ماموپلاستی و پروتز سینه گزینه مطمئن و مناسبی برای انجام این عمل محسوب می شود.

خدمات پروتز سینه دکتر ناصر یاهو

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی در میزان رضایت بخشی از نتیجه عمل بسیار موثر است. عمل ماموپلاستی با هدف تغییر شکل و سایز سینه انجام می شود. پس از عمل جراحی به توصیه جراحان پستان و فلوشیپ می بایست یک سری مراقبت های خاص انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

همچنین توجه به این مراقبت ها برای جلوگیری از بروز مشکل در دوران نقاهت بعد از عمل ضروری است. نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بسیار مهم است. به همین علت می خواهیم تمام موارد مهم در این خصوص را بررسی کنیم.

5 نکته کلیدی در خوابیدن بعد از جراحی ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی باید به گونه ای باشد که به سینه ها فشاری وارد نشود. خوابیدن نادرست باعث بروز یک سری مشکلات و آسیب های جدی به سینه ها می شود. گاهی اوقات این آسیب ها جبران ناپذیر هستند و عوارض جدی را به دنبال دارند. بنابراین باید به نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی توجه داشته باشید و به نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم، دقت کنید.

1- به پشت بخوابید

بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، خوابیدن به پشت است. به پشت خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی هم باعث می شود در حین خواب احساس راحتی بیشتری داشته باشید و هم باعث کاهش درد و تورم بعد از عمل می شود.

به پشت بخوابید

2- از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی فقط برای مراقبت از سینه ها نیست، بلکه شما باید برای اینکه احساس راحتی بیشتری داشته باید به نحوه صحیح خوابیدن خود دقت کنید. برای اینکه احساس راحتی بیشتری داشته باشید می توانید از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید. بدین ترتیب سر و گردنتان بالاتر از قفسه سینه قرار می گیرد و خواب راحت تری را تجربه می کنید.

از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید

3- از داروهای ضد التهابی تجویز شده برای کاهش درد و تورم استفاده کنید

همزمان با اینکه طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی را رعایت می کنید بهتر است تا از داروهای ضد التهابی برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. یکی از فاکتورهایی که بعد از عمل برای بیمار درد و ناراحتی زیادی به وجود می آورد همین تورم و درد توام با آن است. مصرف به موقع داروهای ضد التهابی می تواند به روند بهبود سرعت ببخشد.

از داروهای ضد التهابی تجویز شده برای کاهش درد و تورم استفاده کنید

4- پوزیشن خواب خود را تغییر دهید

از آنجایی که طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بسیار مهم است می بایست نسبت به تغییر پوزیشن خواب خود اقدام کنید. همانطور که گفتیم بهترین پوزیشن خوابیدن بعد از جراحی ماموپلاستی، به پشت یا روی کمر خوابیدن است. بعد از عمل به مدت تقریبا سه هفته هرگز به پهلو یا به شکم نخوابید. این کار به شدت برای سلامتی تان مضر است و ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

5- تشک و بالش مناسب را انتخاب کنید

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که بعد از عمل ماموپلاستی باید به آن توجه داشته باشید انتخاب تشک و بال مناسب است. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که کیفیت خواب بعد از عمل به ریکاوری و بهبودی شما کمک زیادی می کند.از این رو لازم است تا بالش و تشک مناسبی را انتخاب کنید تا احساس راحتی کامل داشته باشید. بهتر است بالش بلندتر اما نرم باشد. همچنین تشک های طبی و استاندارد گزینه مناسبی برای خواب و استراحت شما در این دوران هستند.

همچنین بخوانید: رفع ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی

آیا موقع خوابیدن باید از سوتین ماموپلاستی استفاده کنیم؟

در کنار توجهی که به طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی دارید باید از سوتین مخصوص ماموپلاستی نیز استفاده کنید. استفاده از سوتین یا سینه بند طبی بعد از جراحی ماموپلاستی به حفظ فرم و موقعیت سینه ها کمک زیادی می کند. همچنین از وارد شدن هر نوع فشار یا ضربه ای به پستان ها جلوگیری می کند.

خوب است تا بدانید سوتین های طبی که بعد از عمل ماموپلاستی برای بیمار تجویز می شود به کاهش درد و تورم بعد از عمل نیز کمک زیادی می کند. استفاده از سوتین های ماموپلاستی بعد از جراحی به بهبود وضعیت جسمی کمک زیادی می کند.

بهتر است طبق توصیه جراح، سوتین مناسب برای بعد از عمل تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید. این موضوع را به خاطر داشته باشید که هنگام خواب و استراحت شما هیچ کنترلی روی بدنتان ندارید و ممکن است به صورت غیر ارادی به پهلو بچرخید یا به سینه ها فشاری وارد کنید. به همین علت بهتر است تا حتما قبل از خواب از این سوتین ها استفاده کنید.

سوتین طبی مخصوص ماموپلاستی

تا چه مدت باید به پشت بخوابیم؟

پس از انجام عمل ماموپلاستی می بایست به مدت 6 الی 8 هفته به پشت بخوابید. به طور کلی بهتر است که یک سری عادت های خواب خود را تغییر دهید و برای رفاه حال خودتان و جلوگیری از آسیب به سینه ها به پشت و روی کمر بخوابید. به خاطر داشته باشید که طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی تاثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی دارد.

چه مدت بعد از عمل ماموپلاستی می توان بدون سوتین خوابید؟

ممکن است طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی برای بعضی از خانم ها کمی سخت و دشوار باشد. در این صورت استفاده از سوتین طبی مخصوص می تواند تا حد زیادی به مراقبت صحیح از سینه ها در حین خواب کمک کند. در این خصوص حتما باید به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

مدت زمان استفاده از سوتین های طبی بسته به وضعیت جسمی بیمار متفاوت خواهد بود. به طور کلی استفاده از سوتین های طبی مخصوص تا 6 هفته بعد از عمل توصیه می شود. شما می توانید از نیم تنه های ورزشی مناسب نیز استفاده کنید. استفاده از سوتین ها طبی در تمام طول شب به بیمار توصیه می شود.

چه مدت بعد از عمل ماموپلاستی می توان بدون سوتین خوابید؟

همچنین بخوانید: بررسی مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

مدت زمان مناسب برای استفاده از سوتین طبی بعد از ماموپلاستی

علاوه بر طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، استفاده دائمی از سوتین مخصوص تا 6 الی 8 هفته نقش مهمی در فرم گیری سینه ها دارد. بسیاری از بیماران حتی پس از انجام عمل جراحی از سایز و فرم سینه های خود رضایت ندارند. آیا می دانید به چه علت؟ زیرا بخش مهمی از میزان رضایت بخشی بعد از عمل به مراقبت های پس از آن بستگی دارد.

یکی از مهمترین و ضروری ترین مواردی که ملزم به رعایت آن هستید، استفاده دائمی (حتی در هنگام خواب) از سوتین های مخصوص ماموپلاستی است. این سوتین ها کاملا طبی و استاندارد هستند و نقش بسیار مهمی در لیفت و بالا کشیدن سینه ها پس از عمل دارند. خصوصا خانم هایی که عمل کوچک کردن سینه را انجام می دهند باید نسبت به استفاده از این سوتین ها حساس تر و دقیق تر باشند.

ضمن تمام مواردی که به آنها اشاره کردیم، سوتین های ماموپلاستی نقش موثری در بسته شدن زخم و ترمیم جای زخم دارند. این گن ها یا سوتین ها به خارج شدن مایع از زیر پوست و کاهش درد و تورم کمک بسیار زیادی می کنند. در خصوص نوع سوتین ماموپلاستی باید به توصیه و تجویز پزشکتان عمل کنید.

به خاطر داشته باشید استفاده از سوتین نامناسب بعد از عمل نه تنها مزایایی ندارد بلکه ممکن است آسیب ها و عوارضی را نیز به همراه داشته باشد. بنابراین حتما در خصوص سوتین مناسب با پزشکتان مشورت کنید.

مدت زمان مناسب برای استفاده از سوتین طبی بعد از ماموپلاستی

4 اقدام جهت افزایش کیفیت خواب بعد از ماموپلاستی

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی و بالا بردن کیفیت خواب یکی از مهمترین بخش های مراقبت از سینه ها بعد از عمل است. به خاطر داشته باشید بالا بردن کیفیت خواب و استراحت شما می تواند در روند بهبودی تان موثر باشد. همانطور که می دانید در دوران نقاهت بعد از عمل شما شرایط جسمی خاصی دارید.

ممکن است بعد از عمل بنا به دلایل مختلفی از جمله تغییر پوزیشن حین خواب، محدودیت در چرخش بدن و… احساس راحتی نداشته باشید. به همین علت می بایست حتما از روش های مختلف برای بالا بردن کیفیت خواب و استراحتتان استفاده کنید. در اینجا یک سری راهکار مناسب برای بالا بردن کیفیت خواب و استراحت به شما معرفی می کنیم که قطعا موثر است.

1- زودتر از عادت همیشگی خودتان را برای خواب آماده کنید

با توجه به محدودیت هایی که در طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی وجود دارد، می بایست زودتر از زمان خواب خودتان را آماده کنید و به رختخواب بروید. همانطور که می دانید تغییر وضعیت بدن در این شرایط بسیار دشوار است.

در نتیجه برای بالا بردن کیفیت خواب و همچنین استراحت کافی زودتر به رختخواب بروید تا از زمان خواب و استراحتتان نگذرد. همچنین برای راحتی بیشتر، قبل از اینکه به رختخواب بروید چند بالش اضافه در اطرافتان قرار دهید تا در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.

زودتر از عادت همیشگی خودتان را برای خواب آماده کنید

2- دوش آب گرم بگیرید

برای بالا بردن کیفیت خواب می توانید دوش آب گرم بگیرید. البته این کار در روزهای ابتدایی پس از عمل توصیه نمی شود. با دوش آب گرم در زمان عصر عضلات شما شل می شوند و فشار و استرس از روی عضلات برداشته می شود. در نتیجه این موضوع به بالا رفتن کیفیت خواب کمک زیادی می کند.

3- از خوردن نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید

زمانی که طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی به پوزیشن خاصی محدود باشد، قطعا خوابیدن سخت تر می شود. برای اینکه سختی به خواب رفتن چند برابر نشود، از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه، نوشابه، چای و… در عصرها خودداری کنید. در صورت تمایل می توانید این نوشیدنی ها را صبح ها مصرف کنید.

4- پیاده روی کنید

برای بالا بردن کیفیت خواب بعد از عمل ماموپلاستی می توانید پیاده روی با سرعت متوسط داشته باشید. البته باید به این موضوع دقت کافی داشته باشید که فعالیت سنگین و خسته کننده بعد از عمل مطلقا ممنوع است. اما روزانه نیم ساعت پیاده روی آرام هم به سلامت جسمی شما و هم به داشتن خواب با کیفیت کمک زیادی می کند.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *