دکتر ناصر یاهو یکی از بنام ترین جراحان لاغری و زیبایی با انجام صدها عمل موفق بای پس معده و اسلیو در کشور است. افراد زیادی با کمک ایشان توانسته اند عمل بای پس معده انجام دهند و به وزن ایده آل خود برسند. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته و فارغ التحصیل ممتاز رشته جراحی لاپاراسکوپی دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشند.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

عمل بای پس معده (Gastric Bypass) به زبان ساده

با کمک این جراحی میانبری در دستگاه گوارش، برای دفع غذای اضافی ایجاد می شود. این امر موجب هضم سریع تر مواد غذایی ورودی به بدن خواهد شد. این عمل جراحی، یکی از موثرترین روشهای رفع چاقی مرضی محسوب می شود که افراد می توانند با کمک آن، مقدار زیادی از اضافه وزن خود را به سرعت کاهش دهند.

افراد با کاهش وزن می توانند ریسک و خطر مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا، سکته های قلبی، مشکلات خواب، مشکلات تنفسی و دیابت را رفع نمایند. این نوع جراحی لاغری با کاهش مسیر عبور غذا در دستگاه گوارش و مدت زمان ماندگاری غذا در بدن، موجب کاهش میزان جذب مواد غذایی خواهد شد. درنتیجه مقدار کالری ورودی به بدن با کاهش حجم معده و تغییر در متابولیسم روده کاهش یافته و وزن افراد پایین خواهد آمد.

عدم تحرک، استفاده از انواع غذاهای فست فود و … از عوامل مهم ایجاد چاقی و افزایش وزن در افراد مختلف می باشند.در این میان خیلی از افراد به دنبال از بین بردن چربی های بدن خود و یا کمتر غذا خوردن می باشند. بای پس معده روشی علمی برای کاهش وزن و لاغری افراد می باشد.

در عمل بای پس معده پزشکان سعی می کنند معده و روده را کوچک کنند تا بدن بتواند کالری کمتری را جذب کند. زیرا افراد به دلایل مختلفی مانند خوردن غذای زیاد در وعده های مختلف غذایی، گشادی معده، دلایل ژنتیکی، مصرف برخی از داروها، بالا رفتن سن و کم خوابی دچار افزایش وزن و چاقی می شوند.

عمل بای پس معده زیر نظر دکتر ناصر یاهو

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید.

انواع جراحی بای پس معده

انواع روش های این نوع جراحی شامل نوع کلاسیک، مینی بای پس، ساسی بای پس و ساسج بای پس می باشند. هدف همه این روش ها یک چیز می باشد اما به طرق مختلف انجام می شوند.

بای پس کلاسیک

در عمل بای پس معده، مقداری از حجم معده جدا می شود و سپس روده کوچک از ناحیه ابتدایی و انتهایی بریده می شود.در مرحله بعد روده ها به یکدیگر دوخته می شوند و سپس رود کوچک ایجاد شده به معده دوخته می شود.در این میان معده غذای کمتری را در خود جای می دهد و افراد احساس سیری می کنند.همچنین روده نیز فضای کمتری برای نگهداری غذا در خود دارد و غذا کمتر جذب می شود، به طوری که انواع مواد غذایی زودتر از بدن دفع می شوند.برای مطالعه بیشتر راجب عمل بای پس کلاسیک کلیک نمایید.

ساسی بای پس

یکی از روش های مدرن بای پس معده، عمل ساسی بای پس می باشد. در این روش از لاپاراسکوپ استفاده می شود.
پزشکان در این عمل جراحی ابتدا تمامی متعلقاتی که به معده متصل شده اند را از معده جدا می کنند. در مرحله بعد بخش بزرگی از معده جدا و یا اسلیو می شود.در مرحله آخر نیز بخش کوچکی از ابتدای روده به معده وصل می شود تا عمل جراحی به اتمام برسد. این روش جراحی تلفیقی از روش جراحی بای پس و اسلیو می باشد. به همین دلیل تاثیرگذاری خوبی بر کاهش وزن و لاغری دارد. برای مطالعه بیشتر راجب عمل بای پس ساسی کلیک نمایید.

مینی بای پس یا omega loop bypass (OAGB)

در عمل جراحی مینی بای پس معده که یک روش جایگزین برای بای پس کلاسیک محسوب می شود، نسبت به بای پس کلاسیک عوارض کمتری داشته و مدت زمان عمل نیز کوتاه تر شده است. در این نوع جراحی لاغری معده، روده کوچک با یک پیوند (آناستوموز) به کیسه معده متصل می شود. این پیوند به شکل حرف اومگای لاتین می باشد. به همین خاطر نام دیگر این نوع عمل لاغری معده، بای پس اومگا می باشد. 

 

ساسج بای پس

این روش جراحی نیز از مدرن ترین روش های جراحی می باشد که در آن حجم بزرگی از معده برداشته می شود و قسمت انتهایی روده کوچک به معده متصل می شود تا فاصله گوارش و جذب مواد غذایی کمتر شود و کالری کمتری جذب بدن شود.

انواع جراحی بای پس معده​

در عمل جراحی لاغری بای پس معده (Gastric Bypass) با ایجاد یک میانبر در مسیر عبور مواد غذایی، ضمن هضم سریع تر و راحت تر مواد غذایی، مقدار کالری کمتری در بدن جذب می شود و کاهش وزن در فرد رخ می دهد.

جراحی بای پس مناسب چه افرادی است؟

برخی از افراد که دچار چاقی و یا اضافه وزن هستند، می توانند با ورزش کردن، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و یا خوردن غذای کمتر لاغر شوند. اما برخی از افراد با انجام دادن تمامی این کارها، باز هم لاغر نمی شوند و هیچ تغییری در وزن آنها ایجاد نمی شود. این افراد می توانند از انواع روش های جراحی کوچک کردن معده استفاده کنند.

در بسیاری از موارد افراد به دلیل چاقی و افزایش وزن به بیماری های قلبی و عروقی و یا دیابت مبتلا می شوند. این افراد نیز می توانند از این عمل های جراحی استفاده کنند تا به بهبودی بیماری های خود کمک کنند.

وزن مناسب برای جراحی gastric bypass

برای استفاده از این روش های جراحی، علاوه بر وزن، سن و سال و همچنین قد نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در این میان پزشکان ابتدا از یک فرمول به نام bmi برای محاسبه شاخص توده بدنی بیماران استفاده می کنند. اندازه قد و وزن برای فهمیدن اندازه شاخص توده بدنی مهم می باشد.

به همین دلیل به طور کلی می توان گفت افرادی که اندازه شاخص توده بدنی آنها 35 تا 40 می باشد، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند. البته اندازه دور شکم و کمر خانم ها و آقایان نیز می توانند در استفاده از این عمل های جراحی حائز اهمیت باشند.

عمل بای پس معده زیر نظر دکتر ناصر یاهو

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید.
اقدامات لازم قبل از انجام عمل bypass​

اقدامات لازم قبل از انجام عمل bypass

پزشکان قبل از انجام عمل بای پس معده ابتدا معاینات و آزمایشات لازم را روی بیمار انجام می دهند تا ببینند که فرد در چه شرایطی است و نیازمند استفاده از این عمل می باشد یا خیر.بعد از تایید پزشک، بیمار باید به مدت 15 روز یک رژیم غذایی که دارای کربوهیدرات کمی است را در پیش بگیرد تا کبد او کوچکتر شود و بتوان معده را کوچک کرد.

در این مدت افراد باید به مصرف مایعات و گاهی هم سبزیجات بپردازند.افراد باید استفاده از قلیان، سیگار و تنباکو را نیز از شش هفته قبل از عمل جراحی قطع کنند تا خون آنها لخته نشود و در هنگام عمل مشکلی ایجاد نگردد.

نحوه انجام عمل لاغری بای پس

در این عمل جراحی، پزشکان میزان اکسیژن، ضربان قلب و دیگر علائم حیاتی بدن را در حین عمل در نظر می گیرند و سپس بیمار را بیهوش می کنند.

این عمل جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپ انجام می شود. در عمل باز شکم بیمار به طور کامل برش می خورد. اما در عمل لاپاراسکوپ، چند برش ساده روی شکم بیمار صورت می گیرد تا لوله مجهز به دوربین وارد بدن بیمار شود.

بعد از این اقدامات پزشک ابتدا تمام اتصالات معده را از آن جدا می کند و سپس قسمتی از حجم انتهایی معده که درشت تر است را جدا می کند.

در ادامه کمی از قسمت ابتدایی روده کوچک و همچنین انتهایی روده کوچک را برش می زند و سپس آنها را به هم می دوزد.

در مرحله بعد روده کوچک شده را به معده متصل می کند. در نتیجه استفاده از این روش، هم معده و هم روده به خوبی کوچک می شوند و افراد نمی توانند غذای زیادی بخورند و همچنین غذا به مدت خیلی کمتری در روده باقی می ماند.

نحوه انجام عمل لاغری بای پس ​

مدت زمان جراحی لاغری بای پس

زمان این عمل جراحی عموما به مهارت پزشک و کادر حرفه ای همراه او بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که این عمل جراحی تقریبا نیاز به سه تا چهار ساعت زمان دارد. 

هزینه ی عمل بای پس معده

به طور کلی این عمل جراحی نیازمند صرف هزینه زیادی نمی باشد و با این وجود هزینه کلی انجام این عمل جراحی به مهارت پزشک متخصص، نوع عمل جراحی بای پس معده، مکان و بیمارستان مورد نظر، نوع ابزار استفاده شده برای انجام عمل جراحی بستگی دارد. 

مراقبت های لازم بعد از عمل gastric bypass

نحوه مراقبت از افرادی که بای پس معده را به صورت باز و یا با استفاده از لاپاراسکوپ انجام داده اند، متفاوت می باشد. زیرا زمان بستری آنها و ترمیم جای زخم های آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

1- افراد بعد از دو تا سه روز از انجام عمل جراحی بای پس باید هر روز بین دو تا سه بار برای مدت کمی راه بروند تا روند سوخت و ساز بدن به خوبی انجام گیرد.

2- بیماران باید داروهای مسکن خود را به صورت منظم مصرف کنند تا دردهایشان کاسته شود. بیماران نباید بگذارند که بدنشان دچار کم آبی شود و باید آب را بسیار آرام بنوشند.

3- عطسه و سرفه می تواند به معده این افراد آسیب بزند و سبب ایجاد درد در آنها شود. به همین دلیل این بیماران باید فشار کمتری به معده و بدن خود وارد کنند.

4- تعداد ویزیت و زمان مراجعه به پزشک، نیز توسط خود پزشک و با توجه به وضعیت بیمار تعیین می شود.

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس برای معده

بیماران بعد از انجام عمل های لاغری مانند : بای پس و اسلیو معده و یا پیکر تراشی باید دارای یک رژیم غذایی مناسب باشند که هم مقدار کالری روزانه آنها تامین شود و هم به معده جراحی شده آسیبی وارد نشود. بیماران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که معده آنها کوچک شده است و نمی تواند غذاهای دیرهضم و چربی ها را تحمل کند، پس بهتر است در پخت غذا نهایت دقت را داشته باشند. همچنین این افراد باید تا یک ماه از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند.

قابل ذکر است که افراد در این مدت باید از غذاهایی استفاده کنند که انواع ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی ضروری بدن را برای آنها تامین کنند.گفتنی است که افراد در هفته های ابتدایی بعد از این نوع جراحی باید از خوردن انواع آجیل ها، کرفس، گوشت قرمز، مشروبات الکلی، سس مایونز، غذاهای سرخ شده، نوشیدنی های گازدار خودداری کنند. این مواد غذایی دارای قند، کربوهیدرات و چربی زیادی می باشند و برای هضم شدن، فشار زیادی به معده وارد می کنند.

مزایای جراحی بای پس

استفاده از این عمل جراحی دارای مزایای زیادی می باشد، به طوری که می تواند رضایت بسیاری از افراد را جلب کند. 

تاثیر آن بر تسریع روند کاهش وزن

این عمل سبب می شود که فرد مورد نظر در مدت کمی بعد از عمل جراحی، لاغر شود. زیرا این فرد دارای معده کوچکتری است و کمتر غذا می خورد و خیلی زودتر احساس سیری می کند. همچنین روده های فرد کالری کمتری را جذب می کنند و بدن برای تامین کالری روزانه خود نیازمند استفاده از چربی های تجمع یافته در بدن می باشد.

تاثیر آن بر از بین بردن بیماری ها

افرادی که از این روش استفاده می کنند، می توانند با استفاده از نظر پزشکان دوز داروهای مصرفی برخی از بیماری ها مانند فشار خون، کلسترول و ضد التهاب خود را پایین بیاورند.
این افراد با استفاده از بای پس معده می توانند به بهبود بیماری دیابت خود که سرچشمه آن چاقی و افزایش وزن است، نیز کمک کنند.

تاثیر آن بر تنظیم هورمون ها

همچنین افراد با استفاده از این روش درمانی می توانند هورمون های خود را تنظیم کنند و در نتیجه به روند سوخت و ساز بدن خود کمک کنند.

آیا جراحی بای پس معده سرطان زاست؟

خیلی از شایعات مبنی بر این است که افراد در صورت استفاده از این عمل های جراحی دچار بیماری سرطان می شوند.
در صورتی که اینگونه نیست و انجام این عمل جراحی ربطی به ابتلا به سرطان های مختلف ندارد و فقط در جذب کمتر مواد غذایی دخالت می کند.در این میان افراد باید در نظر بگیرند که با برطرف کردن چاقی و استفاده از این عمل جراحی می توانند به بهبود بسیاری از بیماری های قلبی، دیابت و دیگر بیماری ها که خود زمینه ساز ابتلا به بسیاری از سرطان ها هستند، کمک کنند.

حالا که با این عمل جراحی آشنا شدیم باید بگوییم که افراد باید تحقیق کنند و از یک پزشک حرفه ای برای استفاده از این عمل جراحی بهره بگیرند. دکتر ناصر یاهو یکی از متخصصان با تجربه انواع عمل های جراحی کوچک کردن معده، پروتز سینه و سایر جراحی های زیبایی محسوب می شوند.این متخصص با توجه به سن و سال و وضعیت بیمار، بهترین نوع جراحی را برای او انتخاب می کند. 

سوالات متداول راجب عمل بای پس معده​

به طور کلی می توان گفت افرادی که اندازه شاخص توده بدنی آنها ۳۵ تا ۴۰ می باشد، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند. البته اندازه دور شکم و کمر خانم ها و آقایان نیز می توانند در استفاده از این عمل های جراحی حائز اهمیت باشند.

به طور کلی این عمل جراحی نیازمند صرف هزینه زیادی نمی باشد و با این وجود هزینه کلی انجام این عمل جراحی به مهارت پزشک متخصص، نوع عمل جراحی بای پس معده، مکان و بیمارستان مورد نظر، نوع ابزار استفاده شده برای انجام عمل جراحی بستگی دارد. 

زمان این عمل جراحی عموما به مهارت پزشک و کادر حرفه ای همراه او بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که این عمل جراحی تقریبا نیاز به سه تا چهار ساعت زمان دارد. 

 

بیماران بعد از انجام عمل های لاغری مانند : بای پس و اسلیو معده و یا پیکر تراشی باید دارای یک رژیم غذایی مناسب باشند که هم مقدار کالری روزانه آنها تامین شود و هم به معده جراحی شده آسیبی وارد نشود. بیماران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که معده آنها کوچک شده است و نمی تواند غذاهای دیرهضم و چربی ها را تحمل کند، پس بهتر است در پخت غذا نهایت دقت را داشته باشند. همچنین این افراد باید تا یک ماه از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند.

 

این عمل سبب می شود که فرد مورد نظر در مدت کمی بعد از عمل جراحی، لاغر شود. زیرا این فرد دارای معده کوچکتری است و کمتر غذا می خورد و خیلی زودتر احساس سیری می کند. همچنین روده های فرد کالری کمتری را جذب می کنند و بدن برای تامین کالری روزانه خود نیازمند استفاده از چربی های تجمع یافته در بدن می باشد.

 

6 نظرات

    • عملاً می توان گفت که تمام عمل ها دارای عوارض جانبی هستند. چنین عوارضی شامل دوره نقاهت طولانی، تغییر سبک زندگی و غیره است.

  • سلام دکتر جان
    من حدودا 20 کیلو اضافه وزن دارم. برای من ساسی بای پس معده بهتر است یا اسلیو معده؟

    • بای پس معده برای افراد مسن و مبتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت و فشار خون مفید است و اسلیو معده برای افرادی که زیاد غذا می خورند مناسب است.

  • سلام آقای دکتر به دوست من که عمل بای پس انجام داده دکترش گفته باید مولتی ویتامین و یه سری مکمل مصرف کنه. میخواستم نظر شما رو بدونم که آیا خوردن این مکمل ها ضروریه؟

    • از آنجایی که رژیم غذایی فرد پس از جراحی بای پس معده محدود می شود، ممکن است فرد تمام مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت نکند. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی برای متابولیسم بدن بسیار مهم هستند. به همین دلیل افراد پس از جراحی باید برای جبران کمبود این مواد غذایی از مکمل های غذایی خاص استفاده کنند. به طور کلی این مکمل های غذایی حاوی آهن، کلسیم، ویتامین های مختلف و … هستند. مصرف این مکمل ها با تجویز پزشک متخصص باید صورت گیرد و ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *