جراحی بای پس معده که به نام بای پس معده Roux-en-Y نیز شناخته می شود، نوعی جراحی کاهش وزن است که شامل ایجاد یک کیسه کوچک معده و تغییر مسیر روده کوچک به این کیسه جدید است.

این عمل منجر به کاهش مقدار مواد مغذی ورودی به بدن فرد و کاهش جذب کالری می شود. این جراحی لاغری معمولا برای افرادی توصیه می شود که دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا BMI 35 به بالا باشند و یا حداقل یک بیماری مرتبط با چاقی داشته باشند.

این جراحی معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود که شامل ایجاد برش‌های کوچک در شکم و استفاده از ابزارهای تخصصی برای انجام این عمل است. در حالی که جراحی بای پس معده می تواند راهی موثر برای دستیابی به کاهش وزن قابل توجه باشد، ولی فرد نیاز به تغییرات مادام العمر در رژیم غذایی ، عادات ورزشی و لایف استایل خواهد داشت.

دکتر ناصر یاهو یکی از بنام ترین جراحان لاغری و زیبایی با انجام صدها عمل موفق بای پس معده و اسلیو در کشور است. افراد زیادی با کمک ایشان توانسته اند عمل بای پس معده انجام دهند و به وزن ایده آل خود برسند. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته و فارغ التحصیل ممتاز رشته جراحی لاپاراسکوپی دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشند.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

بای پس معده، یکی از انواع جراحی لاغری و کاهش وزن است که با تغییر نحوه اتصال معده به روده کوچک، فرآیند گوارشی را تغییر داده و کاهش وزن را به همراه دارد. در این جراحی، حجم معده کاهش یافته و کیسه کوچک جدید معده، اتصال تازه‌ای با روده کوچک پیدا کرده و به طور مستقیم به آن وصل می‌شود.

بعد از عمل بای پس معده، غذای بلعیده شده به داخل کیسه کوچک شده معده وارد شده و سپس مستقیماً به روده کوچک ریخته خواهد شد؛ در نتیجه غذای مصرفی شما، دیگر به بخش‌هایی از معده و روده که وظیفه جذب غذا را دارند، وارد نمی‌شود. همین امر موجب می‌شود، بدن بعد از مصرف غذا، امکان دریافت تمامی کالری مواد غذایی را نداشته باشد.

فاکتورهای موثر بر هزینه عمل بای پس معده 

مهم‌ترین عوامل و فاکتورهای موثر بر هزینه‌های عمل بای پس معده به شرح زیر است:

 • نوع بیمارستانی که عمل در آن انجام می‌گیرد: به طور کلی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی، ساختار هزینه‌ها و مدل قیمت‌گذاری متفاوتی با یکدیگر دارند و هر کدام به دلیل ارائه امکانات متفاوت، هزینه‌های بالاتر یا پایین‌تری دریافت می‌کنند.
 • میزان تخصص و شهرت پزشک جراح: تجربه و تخصص پزشک جراحی که قرار است عمل را انجام دهد، می‌تواند بر هزینه‌ها تأثیرگذار باشد؛ به طوری که هرچه تخصص و شهرت جراح بیشتر باشد، ممکن است برای ارائه خدمات، دستمزد بیشتری دریافت کند.
 • ارزیابی و آزمایشات قبل از عمل: بیماران قبل از عمل بای پس، تحت ارزیابی و آزمایش‌های مختلفی قرار می‌گیرند که این موارد می‌تواند به افزایش هزینه‌های جراحی منجر شود.
 • هزینه بیهوشی و تجهیزات اتاق عمل: استفاده از بیهوشی و تجهیزات در اتاق عمل، جز جدانشدنی عمل بای پس معده به شمار می‌رود که هزینه‌های آن‌ها نیز یک بخش عمده و کاملاً ضروری هزینه‌های جراحی بای پس را تشکیل می‌دهند.
 • مراقبت‌ها و پیگیری بعد از جراحی: مراقبت‌های بعد از جراحی بسیار در نتایج موفقیت‌آمیز تأثیر دارند و شامل مشاوره‌های بعدی، حمایت تغذیه‌ای و مشاوره‌های تخصصی ورزشی می‌شوند که هزینه‌ای را به هزینه‌های کلی عمل اضافه می‌کنند.
 • موقعیت جغرافیایی شهری که عمل در آن انجام می‌شود: به طور کلی، موقعیت جغرافیایی جایی که در آن جراحی را انجام می‌دهید، می‌تواند بر هزینه‌های کلی، تأثیرگذار باشد؛ در واقع این امر، به این علت است که هزینه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی به طور قابل توجهی بین مناطق و کشورهای مختلف، متفاوت است.
 • نوع پوشش بیمه‌ای: یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین هزینه‌های جراحی بای پس معده، نوع پوشش بیمه‌ای بیمار است. توصیه می‌شود، قبل از هرگونه اقدامی جهت انجام عمل بای پس معده، جزئیات و محدودیت‌های پوشش بیمه‌ای خود را بررسی کنید.
 • وضعیت سلامت کلی بیمار: بیماران با شرایط یا مشکلات خاص پزشکی، ممکن است نیاز به مداخلات پزشکی اضافی و مراقبت‌های تخصصی داشته باشند که همین موارد، هزینه‌های بیشتری برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

عمل بای پس معده زیر نظر دکتر ناصر یاهو

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید.

انواع جراحی بای پس معده

معمولاً عمل بای پس معده به دو روش مینی بای پس و بای پس کلاسیک انجام می‌شود ولی در ادامه به بررسی انواع مختلف این جراحی می‌پردازیم:

بای پس کلاسیک

از بهترین جراحی‌های کاهش وزن، بای پس کلاسیک است، زیرا درصد برگشت وزن در این جراحی لاغری، بسیار پایین است. در عمل بای پس کلاسیک، حجم معده بسیار کاهش یافته و در اکثر مواقع بخشی از روده نیز حذف می‌شود. در این روش، دو اتصال بین معده و روده ایجاد خواهد شد.

ساسی بای پس

در عمل ساسی بای پس معده که با نام اسلیو ساسی نیز شناخته می‌شود، هر دو روش مینی بای پس (بای پس امگا) و اسلیو معده با یکدیگر ترکیب شده و از هر دو مدل جراحی برای کاهش وزن بیماران استفاده خواهد شد.

 

مینی بای پس یا omega loop bypass (OAGB)

در عمل جراحی مینی بای پس معده که یک روش جایگزین برای بای پس کلاسیک محسوب می شود، نسبت به بای پس کلاسیک عوارض کمتری داشته و مدت زمان عمل نیز کوتاه تر شده است. در این نوع جراحی لاغری معده، روده کوچک با یک پیوند (آناستوموز) به کیسه معده متصل می شود. این پیوند به شکل حرف اومگای لاتین می باشد. به همین خاطر نام دیگر این نوع عمل لاغری معده، بای پس اومگا می باشد. 

 

ساسج بای پس

در عمل بای پس معده با روش ساسج بای پس، بخشی از معده برش داده شده و به انتهای روده، پیوند می‌خورد. البته در این روش، لزوماً معده به انتهای روده پیوند زده نمی‌شود، بلکه می‌توان آن را به بخش‌های دیگر روده که دورتر از معده نیز قرار دارند هم متصل کرد. در این روش که ترکیبی از اسلیو معده و بای پس است، در ابتدا اسلیو انجام شده و سپس بای پس معده روی بیمار انجام می‌شود.

انواع جراحی بای پس معده​

در عمل جراحی لاغری بای پس معده (Gastric Bypass) با ایجاد یک میانبر در مسیر عبور مواد غذایی، ضمن هضم سریع تر و راحت تر مواد غذایی، مقدار کالری کمتری در بدن جذب می شود و کاهش وزن در فرد رخ می دهد.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

به طور متوسط، بعد از انجام عمل ساسی بای پس، بیماران می‌توانند منتظر از دست رفتن 60 تا 70 درصد اضافه وزن خود در همان سال اول باشند. رضایت بیماران و تصاویر آن‌ها نیز به خوبی این ادعا را اثبات می‌کند. البته شرایط کاهش وزن هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و با توجه به رعایت رژیم غذایی و سبک زندگی صحیح، میزان لاغری بیماران تغییر خواهد کرد.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

عمل بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

عمل بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

کاری که در این عمل انجام می گردد برداشتن ۷۰ درصد از حجم معده و اتصال آن به روده کوچک است.

در عمل اسلیو کار با برداشته شدن قسمتی از معده تمام می شود اما در روش بای پس کلاسیک روده کوچک به معده وصل می گردد.

در این حالت میزان کالری دریافتی بدن بسیار کمتر از قبل می شود و بیمار در مدت زمان کوتاه وزن خود را از دست می دهد. پس می توان گفت عمل بای پس کلاسیک به طور کلی در دو مرحله انجام می شود.

 • مرحله اول برداشتن بخشی از معده
 • مرحله دوم ایجاد برش هایی در انتهای روده و معده برای اتصال آن ها به یکدیگر می باشد.

جراحی بای پس مناسب چه افرادی است؟

برخی از افراد که دچار چاقی و یا اضافه وزن هستند، می توانند با ورزش کردن، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و یا خوردن غذای کمتر لاغر شوند. اما برخی از افراد با انجام دادن تمامی این کارها، باز هم لاغر نمی شوند و هیچ تغییری در وزن آنها ایجاد نمی شود. این افراد می توانند از انواع روش های جراحی کوچک کردن معده استفاده کنند.

در بسیاری از موارد افراد به دلیل چاقی و افزایش وزن به بیماری های قلبی و عروقی و یا دیابت مبتلا می شوند. این افراد نیز می توانند از این عمل های جراحی استفاده کنند تا به بهبودی بیماری های خود کمک کنند.

وزن مناسب برای جراحی gastric bypass

در صورتی که افراد تنها با چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند و مبتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی نیستند، شاخص توده بدنی آن‌ها برای انجام جراحی بای پس معده، باید 40 یا بالاتر باشد که این وضعیت با نام چاقی مرضی شناخته می‌شود.

البته در صورتی که شاخص توده بدنی افراد بین 35 تا 9/39 باشد و حداقل با یکی از بیماری‌های مرتبط با چاقی درگیر هستند، می‌توانند گزینه مناسبی برای انجام جراحی بای پس معده باشند که البته تشخیص این امر برعهده پزشک متخصص خواهد بود.

همچنین باید توجه داشت که تمامی افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن، گزینه مناسبی برای عمل بای پس نیستند و برای بررسی دقیق واجد شرایط بودن آن‌ها، باید یک فرآیند غربالگری کامل رویشان انجام شود. علاوه بر این، ممکن است برای واجد شرایط بودن برای انجام جراحی چاقی بای پس معده، نیاز به رعایت دستور‌العمل‌های خاصی نظیر رعایت رژیم غذایی باشد.

عمل بای پس معده زیر نظر دکتر ناصر یاهو

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید.
اقدامات لازم قبل از انجام عمل bypass​

اقدامات لازم قبل از انجام عمل bypass

اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده، شامل موارد زیادی می‌شود که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

 • رعایت رژیم غذایی: یکی از ضروری‌ترین موارد قبل از عمل بای پس، کاهش وزن است که موجب می‌شود تا جراحی لاپاراسکوپی، راحت‌تر و موفقیت‌آمیزتر انجام شود. از طرفی این اقدام، ذهن بیماران را آماده می‌کند تا بعد از جراحی، سبک جدیدی از غذا خوردن و رژیم غذایی را پیش بگیرند.
 • فعالیت ورزشی قبل از عمل بای پس معده: ورزش کردن می‌تواند آمادگی بیماران برای انجام عمل بای پس را افزایش دهد و کاهش وزن مشهودی را نیز به وجود آورد. برای جلوگیری از افتادگی و شل‌شدگی پوست و حفظ سلامت عضلات، انجام ورزش و فعالیت بدنی، قبل و بعد از عمل بای پس معده، ضروری است.
 • انجام آزمایشات مهم: از دیگر اقدامات مهم قبل از عمل بای پس معده، انجام آزمایشاتی نظیر آزمایش ادرار، شمارش تعداد پلاکت‌های خون و آزمایش پانل خون می‌شود. همچنین انواع سونوگرافی نظیر سونوگرافی کامل شکم، پستان، کیسه صفرا و آندوسکوپی معده و اکوکاردیوگرافی باید برای بیمار انجام گیرد.
 • نحوه مصرف داروها: پزشک قبل از انجام هرگونه جراحی باید داروهای مصرفی بیمار را چک کند تا در اثر مصرف آن‌ها، اختلالی در جراحی ایجاد نشود. مصرف داروهای ضدانعقاد مانند آسپرین، ریواروکسابان و وارفارین باید از یک هفته قبل از جراحی قطع شود. همچنین مصرف داروهایی که احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهند مانند قرص‌های ضدبارداری و هورمونی قبل از جراحی ممنوع است.
 • مشاوره: ممکن است برخی بیماران به مشاوره‌های روانپزشکی، صحبت با پزشک متخصص قلب و عروق و در صورت نیاز مشاوره با متخصص بیهوشی نیاز داشته باشند. برای جلوگیری از افسردگی بعد از عمل بای پس، توصیه می‌شود بیماران آمادگی ذهنی لازم برای عمل را بدست آورند که این امر از طریق صحبت با مشاور یا روانشناس اتفاق می‌افتد.

نحوه انجام عمل لاغری بای پس

قبل از انجام بای پس معده، بیمار با رعایت توصیه‌های پزشکی و پیروی از رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک، آماده جراحی می‌شود. با حضور بیمار در اتاق عمل، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب و نبض او چک شده و جراحی با استفاده از تجهیزات پیشرفته لاپاراسکوپی، آغاز می‌شود.

 

در ادامه برش‌های کوچکی روی شکم بیمار ایجاد شده و بخشی از معده و ابتدای روده باریک با استفاده این تجهیزات، برش می‌خورد. سپس معده کوچک شده، با ایجاد یک راه میانبر، به صمت دورتری از معده، متصل می‌شود. قسمت‌های برش خورده از معده و روده، با استفاده از منگنه دوخته شده تا از بروز هرگونه نشتی جلوگیری گردد. تست نشتی در این مرحله انجام شده و در نهایت جراحی به پایان می‌رسد. مراحل انجام این جراحی به نسبت تکنیک انتخاب شده، ممکن است کمی متفاوت باشد.

نحوه انجام عمل لاغری بای پس ​

مدت زمان جراحی لاغری بای پس

مدت زمان جراحی بای پس معده، معمولاً بعد از بیهوشی، به مدت دو تا سه ساعت به طول می‌انجامد. این جراحی می‌تواند به روش باز یا لاپاراسکوپی انجام شود. در روش لاپاراسکوپی، با حداقل برش و بخیه، جراحی انجام می‌گیرد. بعد از عمل، معمولاً فرد جراحی شده، دو الی سه روز در بیمارستان بستری شده و تحت نظر گروه درمانی قرار می‌گیرد. معمولاً بعد از 4 هفته بعد از انجام عمل جراحی، بیمار باید رژیم غذایی معمولی خود را مطابق نظر پزشک، از سر بگیرد. همچنین بعد از عمل، بیمار به ریکاوری و رعایت مراقبت‌های بعد از عمل نیاز دارد.

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

نحوه مراقبت از افرادی که بای پس معده را به صورت باز و یا با استفاده از لاپاراسکوپ انجام داده اند، متفاوت می باشد. زیرا زمان بستری آنها و ترمیم جای زخم های آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

. توصیه‌های غذایی بعد از جراحی

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، بیماران باید از مایعات شفاف برای تغذیه استفاده کنند که مهم‌ترین این غذاها و مایعات، عبارتند از:

 • آبگوشت بدون هرگونه ماده جامد و بر پایه سبزیجات یا استخوان
 • ژلاتین بدون قند، رنگ و طعم
 • چای یا قهوه بدون کافئین

بعد از پایان دوره مصرف مایعات شفاف، بیماران می‌توانند از غذاهای پوره شده و کاملاً نرم نظیر تخم مرغ نرم، سبزیجات کاملاً پخته و نرم شده و پنیر کلبه کم چرب استفاده کنند. در مرحله بعدی، بیماران می‌توانند به سراغ غذاهای نرم بروند و میوه‌های پوره شده، سبزیجات بخارپز و تخم مرغ آبپز مصرف کنند. در مرحله آخر، بیمار می‌تواند رژیم غذایی معمولی داشته باشد.

فعالیت بدنی و ریکاوری

بیماران بلافاصله بعد از عمل باید فعالیت بدنی خود را آغاز کنند. پیاده‌روی بعد از جراحی، منجر به تحریک گردش خون شده و از لخته شدن خون در بدن جلوگیری می‌کند. البته باید از فعالیت شدید در این دوران، اجتناب کرد. بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، بیماران باید میزان فعالیت بدنی خود را افزایش داده و همچنین می‌توانند فعالیت‌هایی مانند شنا، دوچرخه‌سواری و آهسته دویدن را به برنامه ورزشی خود اضافه کنند.

. نظارت و پیگیری بعد از عمل

ارتباط با جراح یا تیم جراحی بعد از عمل بای پس معده بسیار اهمیت دارد. بیمار باید به طور منظم، توسط پزشک معاینه شود و متخصص از پیشرفت کاهش وزن، وضعیت تغذیه و هرگونه عوارض احتمالی، آگاهی یابد. همچنین انواع تست‌های آزمایشگاهی برای ردیابی سطوح ریزمغذی‌ها نظیر آهن، ویتامین B2، کلسیم و ویتامین D نیز باید به صورت دوره‌ای انجام گیرد.

4. هیدراتاسیون بدن

بعد از جراحی بای پس، حفظ سطح آب بدن بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود. شما باید نوشیدن جرعه جرعه آب در طول روز را تمرین کنید. در واقع به جای خوردن مقادیر زیاد آب در یک وعده، باید به طور مداوم و کم کم آب بخورید. همچنین از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار، خودداری کنید، زیرا منجر به از دست رفتن آب بدن شما می‌شوند.

. lorem

lorem

lorem

5 دلیل بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس

روش مینی بای پس، مزایای زیادی به همراه دارد ولی بازگشت وزن بعد از این جراحی، از جمله عوارض آن به شمار می‌رود که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. 5 مورد از مهم‌ترین دلایل بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس، شامل موارد زیر می‌شود:

 • ادامه دادن به عادت ریزه خواری: مهم‌ترین علت بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس، ریزه‌خواری و مصرف شیرینی‌جات بعد از عمل است. با این اقدام، کالری فوق‌العاده زیادی به بدن می‌رسد؛ زیرا بعد از مدتی، بقیه بخش‌های روده نیز عادت کرده و مجدد همان میزان کالری را از مواد غذایی دریافت می‌کنند.
 • عدم رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی: این دو عامل جزو مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند منجر به بازگشت وزن شوند. از بزرگ‌ترین چالش‌ها بعد از عمل مینی بای پس، عدم انطباق بیمار با رژیم غذایی بعد از جراحی است. بسیاری از افراد نمی‌توانند تغییرات جدی در رژیم غذایی خود ایجاد کنند و به راحتی الگوی تغذیه خود را به حالت قبل باز می‌گردانند.
 • عوامل روانی و ژنتیکی: از جمله مهم‌ترین عوامل روانی که موجب بازگشت وزن می‌شود می‌توان به استرس، افسردگی و اضطراب اشاره کرد. همچنین برخی از عوامل ژنتیکی نیز می‌توانند در بازگشت وزن نقش داشته باشند.
 • عوارض جراحی: در برخی موارد، عوارض جراحی نظیر فیستول یا نشت می‌توانند بازگشت وزن را منجر شوند.
 • نقص جراحی: گاهی اوقات ممکن است نقص‌هایی در زمان جراحی اتفاق افتد موجب ایجاد مشکلاتی نظیر تورم مزمن معده یا مشکلات گوارشی شوند. این مشکلات، موجب بازگشت وزن بعد از عمل بای پس معده می‌شوند. در این صورت، باید با پزشک مشورت شود و اقدامات لازم انجام گیرد.

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس برای معده

بیماران باید بلافاصله بعد از جراحی، یک رژیم غذایی اصولی را شروع کنند. رژیم غذایی در روزهای ابتدایی بعد از عمل، با مایعات شفاف شروع می‌شود. البته بعد از ترخیص از بیمارستان، به تدریج مایعات غلیظ‌تری به رژیم غذایی او اضافه خواهد شد.

دو هفته بعد از انجام جراحی، انواع غذاهای مخلوط و پوره شده نیز به رژیم غذایی بیمار اضافه می‌شود. همچنین در این زمان، بیماران می‌توانند از نوشیدنی‌ها یا پودرهای مکمل مایع با پروتئین بالا و کالری کم، برای رفع نیازهای پروتئینی خود استفاده کنند. مهم است که بدانید از آن‌جایی که اندازه معده شما، بسیار کوچک‌تر می‌شود، دهانه‌ای که اجازه می‌دهد غذا از معده شما خارج شود نیز باریک‌تر خواهد شد. به همین دلیل، شما تنها می‌توانید دو تا سه جرعه نوشیدنی یا لقمه غذا در هر وعده غذا میل کنید.

باید توجه داشته باشید که بعد از مصرف هر وعده غذایی، 10 دقیقه صبر کنید؛ این اقدام به شما کمک می‌کند تا محدودیت‌ها را یاد بگیرید و تحمل خود را افزایش دهید. همچنین باید بدانید مایعات سریع‌تر از مواد جامد نرم از معده شما هضم شده و تخلیه می‌شوند. اگر پرخوری کنید یا خیلی سریع، وعده‌های غذایی خود را بخورید، ممکن است دچار حالت تهوع یا درد معده شوید. همچنین اگر بیمار باید از مایعات غنی و خامه‌ای مانند سس، بستنی و غیره خودداری نمایند.

آیا گرسنگی بعد از جراحی بای پس معده طبیعی است؟

گرسنگی بعد از جراحی بای پس، احساسی طبیعی است. در روش بای پس، اندازه معده کاهش یافته و میزان غذا نیز کاهش می‌یابد. البته اگرچه معده کوچک‌تر شده است، اما بیماران همچنان احساس گرسنگی دارند، زیرا بدن هنوز با تغییرات سازگار نشده است. کنترل این گرسنگی نیز می‌تواند بسیار دشوار باشد و اگر به درستی مدیریت نشود، ممکن است منجر به پرخوری و افزایش وزن گردد.

این گرسنگی را می‌توان با روش‌های مختلفی مدیریت و درمان کرد. از مهم‌ترین این روش‌ها، مصرف غذاهای غنی از ریز‌مغذی‌ها که موجب سیری می‌شوند، خواهند بود. با مصرف این مدل غذاها، فرد سریع‌تر احساس سیری کرده و از پرخوری جلوگیری می‌کند. همچنین با خوردن وعده‌های غذای کوچک‌تر در طول روز، می‌توان گرسنگی را مدیریت کرده و از پرخوری پیشگیری نمود. علاوه بر این، نوشیدن آب و هیدراته ماندن بدن، به کاهش احساس گرسنگی کمک می‌کند. 

آیا گرسنگی بعد از جراحی بای پس معده طبیعی است؟

مزایای جراحی بای پس

 • کاهش وزن چشمگیر در دراز مدت، به طوریکه 60 تا 80 درصد وزن اضافی، از بین می‌رود.
 • مقدار غذای مصرفی بیمار محدود می‌شود.
 • تغییرات مطلوب ایجاد شده در سطح هورمون‌های روده، موجب کاهش اشتها و افزایش حس سیری می‌شود.
 • میزان بازگشت وزن بعد از این جراحی، بسیار کم است.
 • در صورت پشیمانی، جراحی قابل برگشت است.
 • جراحی بای پس معده، موجب بهبود دیابت شده و در اغلب موارد، مصرف داروها نیز قطع می‌شود.
 • این جراحی به درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی، کمک زیادی خواهد کرد.

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

جراحی بای پس معده و اسلیو معده از جمله روش‌های متابولیک است که به منظور کاهش وزن برای بیماران مبتلا به چاقی مرضی، استفاده می‌شود. این دو روش تقریباً مشابه یکدیگر هستند؛ اما از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها، می‌توان به خارج کردن بخشی از معده در روش اسلیو معده اشاره کرد. این در حالی است که در روش بای پس، کیسه برش خورده معده، از بدن بیمار خارج نمی‌شود. البته در روش‌های ترکیبی نوین، مانند ساسی یا ساسج بای پس، این اتفاق می‌افتد.

در واقع باید توجه داشته باشید که چیزی به نام بهترین عمل وجود ندارد، زیرا برای هر شخصی، ممکن است عملی مناسب باشد که برای دیگری مناسب نیست. در واقع بیماران باید شرایط خاص خود را بررسی کنند و بر همین اساس بهترین عمل را برای خود انتخاب نمایند. برای اینکه بدانید کدام روش برای شما بهتر است، حتماً باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید و نتایج آزمایشات خود را برای تفسیر نزد ایشان ببرید.

مینی بای پس بهتره یا بای پس کلاسیک؟

برای پاسخ به این سوال، باید به میزان اثربخشی و کارآمدی هرکدام از این روش‌ها توجه کرد. این امر نیاز به نظر یک جراح متخصص چاقی دارد، تا او بنابر شرایط جسمی و فیزیکی بیماران، در رابطه با روش‌های جراحی تصمیم‌گیری کند.

 • مینی بای پس به چه افرادی توصیه می‌شود: این تکنیک لاغری، معمولاً برای افراد با سنین بالاتر توصیه می‌شود. مینی بای پس برای بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفته‌اند، اما چاقی آن‌ها درمان نشده است، یک گزینه خوب و عالی به حساب می‌آید. همچنین این جراحی برای بیماران دیابتی انتخاب بهتری خواهد بود، زیرا زخم و برش کمتری داشته و دوره نقاهت آن کمتر است.
 • بای پس کلاسیک معده برای چه افرادی مناسب است: بیمارانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند و از مشکلات و بیماری‌های مرتبط با چاقی رنج می‌برند، بهتر است از عمل بای پس کلاسیک استفاده کنند. بیمارانی که رژیم و درمان دارویی نتوانسته چاقی آن‌ها را درمان کرده و کاهش وزن مطلوبی را برای آن‌ها به ارمغان آورد، نیز کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی هستند. همچنین بیمارانی که مبتلا به رفلاکس معده هستند، گزینه خوبی برای انجام بای پس خواهند بود.

مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

برخی از مزایای کلیدی جراحی بای پس کلاسیک معده به شرح زیر است:

  • کاهش وزن قابل توجه: جراحی بای پس، به افراد کمک می‌کند تا مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش دهند. در واقع مطالعات نشان می‌دهند که بیماران می‌توانند تا 80 درصد وزن اضافی خود را در طی دو سال اول بعد از جراحی، از بین ببرند.
  • بهبود کیفیت زندگی: کاهش وزن ناشی از جراحی بای پس معده، موجب بهبود کیفیت زندگی بیماران شود. بیمارانی که تحت جراحی بای پس معده قرار گرفته‌اند، اغلب پرانرژی‌تر هستند و می‌توانند مانند دوران قبل از چاقی، در فعالیت‌های فیزیکی شرکت کنند.
  • کاهش بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی: عمل بای پس معده می‌تواند خطرات و مشکلات سلامت مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، پرفشاری خون، آپنه خواب و بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. در بسیاری از موارد، این بیماری‌ها بعد از انجام جراحی و کاهش وزن، برطرف می‌شوند.
  • کاهش مصرف دارو: بعد از جراحی بای پس معده، بسیاری از بیماران می‌توانند مصرف داروهای مرتبط با بیماری‌هایی نظیر فشار خون بالا، دیابت نوع دو و چربی خون بالا را کاهش داده یا حذف کنند. این امر می‌تواند منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های بعد از عمل شود.
  • بهبود سلامت روان: کاهش وزن ناشی از عمل بای پس معده، می‌تواند منجر به بهبود بیماری‌های خلقی و سلامت روان شود. بیماران اغلب بعد از این جراحی، کاهش علائم افسردگی، بهبود خلق‌وخو و اضطراب را مشاهده می‌کنند.
  • افزایش طول عمر: مطالعات نشان می‌دهد، بیمارانی که تحت عمل جراحی بای پس قرار گرفته‌اند، به نسبت سایر بیماران درگیر با چاقی، طول عمر بیشتری دارند. در واقع این افراد 40 درصد کمتر از افرادی که جراحی انجام نداده‌اند، در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند.
مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

آیا جراحی بای پس معده سرطان زاست؟

جراحی بای پس معده می‌تواند کاهش وزن قابل توجه و چشمگیری را در افراد به وجود آورد و در نتیجه آن، ابتلا به سرطان‌های مرتبط با چاقی، تا حد قابل انتظاری، کاهش می‌یابد. همچنین مطالعات نشان می‌دهند، در بیمارانی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفته‌اند، سرطان‌هایی مانند سرطان روده بزرگ، سرطان سینه، روده بزرگ و آندومتر و کلیه کمتر می‌شود.

سوالات متداول راجب عمل بای پس معده​

به طور کلی می توان گفت افرادی که اندازه شاخص توده بدنی آنها ۳۵ تا ۴۰ می باشد، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند. البته اندازه دور شکم و کمر خانم ها و آقایان نیز می توانند در استفاده از این عمل های جراحی حائز اهمیت باشند.

به طور کلی این عمل جراحی نیازمند صرف هزینه زیادی نمی باشد و با این وجود هزینه کلی انجام این عمل جراحی به مهارت پزشک متخصص، نوع عمل جراحی بای پس معده، مکان و بیمارستان مورد نظر، نوع ابزار استفاده شده برای انجام عمل جراحی بستگی دارد. 

زمان این عمل جراحی عموما به مهارت پزشک و کادر حرفه ای همراه او بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که این عمل جراحی تقریبا نیاز به سه تا چهار ساعت زمان دارد. 

 

بیماران بعد از انجام عمل های لاغری مانند : بای پس و اسلیو معده و یا پیکر تراشی باید دارای یک رژیم غذایی مناسب باشند که هم مقدار کالری روزانه آنها تامین شود و هم به معده جراحی شده آسیبی وارد نشود. بیماران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که معده آنها کوچک شده است و نمی تواند غذاهای دیرهضم و چربی ها را تحمل کند، پس بهتر است در پخت غذا نهایت دقت را داشته باشند. همچنین این افراد باید تا یک ماه از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند.

 

این عمل سبب می شود که فرد مورد نظر در مدت کمی بعد از عمل جراحی، لاغر شود. زیرا این فرد دارای معده کوچکتری است و کمتر غذا می خورد و خیلی زودتر احساس سیری می کند. همچنین روده های فرد کالری کمتری را جذب می کنند و بدن برای تامین کالری روزانه خود نیازمند استفاده از چربی های تجمع یافته در بدن می باشد.

 

6 نظرات

  • عملاً می توان گفت که تمام عمل ها دارای عوارض جانبی هستند. چنین عوارضی شامل دوره نقاهت طولانی، تغییر سبک زندگی و غیره است.

 • سلام دکتر جان
  من حدودا 20 کیلو اضافه وزن دارم. برای من ساسی بای پس معده بهتر است یا اسلیو معده؟

  • بای پس معده برای افراد مسن و مبتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت و فشار خون مفید است و اسلیو معده برای افرادی که زیاد غذا می خورند مناسب است.

 • سلام آقای دکتر به دوست من که عمل بای پس انجام داده دکترش گفته باید مولتی ویتامین و یه سری مکمل مصرف کنه. میخواستم نظر شما رو بدونم که آیا خوردن این مکمل ها ضروریه؟

  • از آنجایی که رژیم غذایی فرد پس از جراحی بای پس معده محدود می شود، ممکن است فرد تمام مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت نکند. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی برای متابولیسم بدن بسیار مهم هستند. به همین دلیل افراد پس از جراحی باید برای جبران کمبود این مواد غذایی از مکمل های غذایی خاص استفاده کنند. به طور کلی این مکمل های غذایی حاوی آهن، کلسیم، ویتامین های مختلف و … هستند. مصرف این مکمل ها با تجویز پزشک متخصص باید صورت گیرد و ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *