این جراحی که به نام بای پس معده Roux-en-Y نیز شناخته می شود، نوعی جراحی کاهش وزن است که شامل ایجاد یک کیسه کوچک معده و تغییر مسیر روده کوچک به این کیسه جدید است.

این عمل منجر به کاهش مقدار مواد مغذی ورودی به بدن فرد و کاهش جذب کالری می شود. این جراحی لاغری معمولا برای افرادی توصیه می شود که دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا BMI 35 به بالا باشند و یا حداقل یک بیماری مرتبط با چاقی داشته باشند.

این جراحی معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود که شامل ایجاد برش‌های کوچک در شکم و استفاده از ابزارهای تخصصی برای انجام این عمل است. در حالی که این جراحی لاغری می تواند راهی موثر برای دستیابی به کاهش وزن قابل توجه باشد، ولی فرد نیاز به تغییرات مادام العمر در رژیم غذایی ، عادات ورزشی و لایف استایل خواهد داشت.

دکتر ناصر یاهو یکی از بنام ترین جراحان لاغری و زیبایی با انجام صدها عمل موفق بای پس معده و اسلیو در کشور است. افراد زیادی با کمک ایشان توانسته اند به وزن ایده آل خود برسند. دکتر ناصر یاهو دانش آموخته و فارغ التحصیل ممتاز رشته جراحی لاپاراسکوپی دانشگاه شهید بهشتی تهران می باشند.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

جراحی بای پس معده (Gastric bypass) چیست؟

با کمک این جراحی میانبری در دستگاه گوارش، برای دفع غذای اضافی ایجاد می شود. این امر موجب هضم سریع تر مواد غذایی ورودی به بدن خواهد شد. این عمل جراحی، یکی از موثرترین روشهای رفع چاقی مرضی محسوب می شود که افراد می توانند با کمک آن، مقدار زیادی از اضافه وزن خود را به سرعت کاهش دهند.

افراد با کاهش وزن می توانند ریسک و خطر مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا، سکته های قلبی، مشکلات خواب، مشکلات تنفسی و دیابت را رفع نمایند. این نوع جراحی لاغری با کاهش مسیر عبور غذا در دستگاه گوارش و مدت زمان ماندگاری غذا در بدن، موجب کاهش میزان جذب مواد غذایی خواهد شد. درنتیجه مقدار کالری ورودی به بدن با کاهش حجم معده و تغییر در متابولیسم روده کاهش یافته و وزن افراد پایین خواهد آمد.

عدم تحرک، استفاده از انواع غذاهای فست فود و … از عوامل مهم ایجاد چاقی و افزایش وزن در افراد مختلف می باشند.در این میان خیلی از افراد به دنبال از بین بردن چربی های بدن خود و یا کمتر غذا خوردن می باشند. بای پس معده روشی علمی برای کاهش وزن و لاغری افراد می باشد.

در این عمل جراحی لاغری، پزشکان سعی می کنند معده و روده را کوچک کنند تا بدن بتواند کالری کمتری را جذب کند. زیرا افراد به دلایل مختلفی مانند خوردن غذای زیاد در وعده های مختلف غذایی، گشادی معده، دلایل ژنتیکی، مصرف برخی از داروها، بالا رفتن سن و کم خوابی دچار افزایش وزن و چاقی می شوند.

فاکتورهای موثر بر هزینه عمل گاستریک بای پس (gastric bypass)

به طور کلی این عمل جراحی نیازمند صرف هزینه زیادی نمی باشد. عوامل متعددی می توانند بر هزینه گاستریک بای پس تأثیر بگذارند، از جمله:

1. نوع بیمارستان یا کلینیک:

نوع تسهیلاتی که در آن جراحی انجام می شود نیز می تواند بر هزینه آن تأثیر بگذارد. بیمارستان ها و کلینیک های سطح بالا ممکن است هزینه بیشتری نسبت به امکانات کوچکتر و کمتر شناخته شده داشته باشند.

2. هزینه جراح:

تجربه و تبحر جراح نیز می تواند بر هزینه جراحی تاثیر بگذارد. جراحانی که مهارت و تجربه بالایی دارند ممکن است هزینه بیشتری برای خدمات خود دریافت کنند.

3. بیهوشی و داروها:

هزینه بیهوشی و داروهای مورد استفاده در طول جراحی نیز می تواند به هزینه کلی اضافه کند.

4. آزمایشهای قبل از عمل:

ممکن است بیماران قبل از جراحی نیاز به انجام آزمایشات پزشکی مختلفی مانند آزمایش خون یا تصویربرداری داشته باشند. هزینه این آزمایش ها همچنین می تواند بر هزینه تمام شده عمل تاثیر بگذارد.

5. مراقبت های بعد از عمل:

بیماران ممکن است نیاز داشته باشند تا چند روز پس از جراحی در بیمارستان بمانند و ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی مداوم و قرار ملاقات های بعدی داشته باشند. هزینه این خدمات نیز می تواند به هزینه کلی جراحی اضافه می شود.

6. پوشش بیمه ای:

هزینه جراحی بسته به بیمه نامه و میزان پوشش بیمه ممکن است متغیر باشد. بیماران برای تعیین میزان پوشش بیمه خود برای این جراحی باید با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنند.

درباره عمل بای پس معده نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما با شماره 88651375-021 تماس بگیرید.

انواع روشهای جراحی گاستریک بای پس

انواع روش های این نوع جراحی شامل نوع کلاسیک، مینی بای پس، ساسی و ساسج می باشند. هدف همه این روش ها یک چیز می باشد اما به طرق مختلف انجام می شوند.

1. روش کلاسیک

در نوع کلاسیک، مقداری از حجم معده جدا می شود و سپس روده کوچک از ناحیه ابتدایی و انتهایی بریده می شود.در مرحله بعد روده ها به یکدیگر دوخته می شوند و سپس رود کوچک ایجاد شده به معده دوخته می شود.در این میان معده غذای کمتری را در خود جای می دهد و افراد احساس سیری می کنند.همچنین روده نیز فضای کمتری برای نگهداری غذا در خود دارد و غذا کمتر جذب می شود، به طوری که انواع مواد غذایی زودتر از بدن دفع می شوند.

2. ساسی بای پس

این تکنیک یکی از روش های مدرن محسوب می شود. در این روش از لاپاراسکوپ استفاده می شود.پزشکان در این عمل جراحی ابتدا تمامی متعلقاتی که به معده متصل شده اند را از معده جدا می کنند. در مرحله بعد بخش بزرگی از معده جدا و یا اسلیو می شود.

در مرحله آخر نیز بخش کوچکی از ابتدای روده به معده وصل می شود تا عمل جراحی به اتمام برسد. این روش جراحی تلفیقی از روش جراحی بای پس و اسلیو می باشد. به همین دلیل تاثیرگذاری خوبی بر کاهش وزن و لاغری دارد.

3. مینی بای پس یا omega loop bypass (OAGB)

در این روش که یک روش جایگزین برای نوع کلاسیک محسوب می شود، نسبت به روش جراحی کلاسیک عوارض کمتری داشته و مدت زمان عمل نیز کوتاه تر شده است. در این نوع جراحی لاغری معده، روده کوچک با یک پیوند (آناستوموز) به کیسه معده متصل می شود. این پیوند به شکل حرف اومگای لاتین می باشد. به همین خاطر نام دیگر این نوع عمل لاغری معده، بای پس اومگا می باشد.

4. روش ساسج

این روش جراحی نیز از مدرن ترین روش های جراحی می باشد که در آن حجم بزرگی از معده برداشته می شود و قسمت انتهایی روده کوچک به معده متصل می شود تا فاصله گوارش و جذب مواد غذایی کمتر شود و کالری کمتری جذب بدن شود.

انواع جراحی بای پس معده​

در عمل جراحی لاغری بای پس معده (Gastric Bypass) با ایجاد یک میانبر در مسیر عبور مواد غذایی، ضمن هضم سریع تر و راحت تر مواد غذایی، مقدار کالری کمتری در بدن جذب می شود و کاهش وزن در فرد رخ می دهد.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

عمل ساسی در واقع ترکیب دو روش اسلیو معده و عمل بای پس معده می باشد. یعنی در طی جراحی ساسی هر دو روش با هم ترکیب می شوند. ابتدا عمل اسلیو برای معده انجام می شود و قسمتی از معده برداشته می شود سپس قسمتی از روده کوچک به معده وصل می گردد.

طبق تحقیقات اخیر دانشمندان پی بردند که در ماه ششم پس از جراحی ساسی، بیمار حدود ۷۵٪ از وزن اضافی خود را از دست می دهد و ۱۲ ماه پس از جراحی ساسی نیز ۹۰٪ از وزن اضافی بیمار کاهش می یابد.

همچنین در این نوع عمل جراحی لاغری  ویتامین ها و مواد معدنی در بدن فرد بخوبی جذب می شود.در کل عملکرد آن بهتر از عمل اسلیو و عمل بای پس تنهایی می باشد.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

عمل بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

کاری که در این عمل انجام می گردد برداشتن ۷۰ درصد از حجم معده و اتصال آن به روده کوچک است.

در عمل اسلیو کار با برداشته شدن قسمتی از معده تمام می شود اما در روش کلاسیک، روده کوچک به معده وصل می گردد.

در این حالت میزان کالری دریافتی بدن بسیار کمتر از قبل می شود و بیمار در مدت زمان کوتاه وزن خود را از دست می دهد. پس می توان گفت روش جراحی کلاسیک به طور کلی در دو مرحله انجام می شود.

 • مرحله اول برداشتن بخشی از معده
 • مرحله دوم ایجاد برش هایی در انتهای روده و معده برای اتصال آن ها به یکدیگر می باشد.

عمل بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

جراحی گاستریک بای پس مناسب چه افرادی است؟

برخی از افراد که دچار چاقی و یا اضافه وزن هستند، می توانند با ورزش کردن، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و یا خوردن غذای کمتر لاغر شوند. اما برخی از افراد با انجام دادن تمامی این کارها، باز هم لاغر نمی شوند و هیچ تغییری در وزن آنها ایجاد نمی شود. این افراد می توانند از انواع روش های جراحی کوچک کردن معده استفاده کنند.

در بسیاری از موارد افراد به دلیل چاقی و افزایش وزن به بیماری های قلبی و عروقی و یا دیابت مبتلا می شوند. این افراد نیز می توانند از این عمل های جراحی استفاده کنند تا به بهبودی بیماری های خود کمک کنند.

وزن مناسب برای جراحی gastric bypass

برای استفاده از این روش های جراحی، علاوه بر وزن، سن و سال و همچنین قد نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند. در این میان پزشکان ابتدا از یک فرمول به نام bmi برای محاسبه شاخص توده بدنی بیماران استفاده می کنند. اندازه قد و وزن برای فهمیدن اندازه شاخص توده بدنی مهم می باشد.

به همین دلیل به طور کلی می توان گفت افرادی که اندازه شاخص توده بدنی آنها 35 تا 40 می باشد، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند. البته اندازه دور شکم و کمر خانم ها و آقایان نیز می توانند در استفاده از این عمل های جراحی حائز اهمیت باشند.

درباره عمل بای پس معده نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما با شماره 88651375-021 تماس بگیرید.

اقدامات لازم قبل از انجام عمل bypass

پزشکان قبل از انجام عمل بای پس معده ابتدا معاینات و آزمایشات لازم را روی بیمار انجام می دهند تا ببینند که فرد در چه شرایطی است و نیازمند استفاده از این عمل می باشد یا خیر.بعد از تایید پزشک، بیمار باید به مدت 15 روز یک رژیم غذایی که دارای کربوهیدرات کمی است را در پیش بگیرد تا کبد او کوچکتر شود و بتوان معده را کوچک کرد.

در این مدت افراد باید به مصرف مایعات و گاهی هم سبزیجات بپردازند.افراد باید استفاده از قلیان، سیگار و تنباکو را نیز از شش هفته قبل از عمل جراحی قطع کنند تا خون آنها لخته نشود و در هنگام عمل مشکلی ایجاد نگردد.

اقدامات لازم قبل از انجام عمل bypass​

نحوه انجام عمل گاستریک بای پس

 1. در این عمل جراحی، پزشکان میزان اکسیژن، ضربان قلب و دیگر علائم حیاتی بدن را در حین عمل در نظر می گیرند و سپس بیمار را بیهوش می کنند.
 2.  این عمل جراحی به صورت باز و یا لاپاراسکوپ انجام می شود. در عمل باز شکم بیمار به طور کامل برش می خورد. اما در عمل لاپاراسکوپ، چند برش ساده روی شکم بیمار صورت می گیرد تا لوله مجهز به دوربین وارد بدن بیمار شود.
 3. بعد از این اقدامات پزشک ابتدا تمام اتصالات معده را از آن جدا می کند و سپس قسمتی از حجم انتهایی معده که درشت تر است را جدا می کند.
 4. در ادامه کمی از قسمت ابتدایی روده کوچک و همچنین انتهایی روده کوچک را برش می زند و سپس آنها را به هم می دوزد.
 5. در مرحله بعد روده کوچک شده را به معده متصل می کند. در نتیجه استفاده از این روش، هم معده و هم روده به خوبی کوچک می شوند و افراد نمی توانند غذای زیادی بخورند و همچنین غذا به مدت خیلی کمتری در روده باقی می ماند.

نحوه انجام عمل لاغری بای پس ​

مدت زمان جراحی لاغری گاستریک بای پس

زمان این عمل جراحی عموما به مهارت پزشک و کادر حرفه ای همراه او بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که این عمل جراحی تقریبا نیاز به سه تا چهار ساعت زمان دارد.

مراقبت های بعد از عمل

نحوه مراقبت از افرادی که بای پس معده را به صورت باز و یا با استفاده از لاپاراسکوپ انجام داده اند، متفاوت می باشد. زیرا زمان بستری آنها و ترمیم جای زخم های آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.

1- افراد بعد از دو تا سه روز از انجام این عمل جراحی، باید هر روز بین دو تا سه بار برای مدت کمی راه بروند تا روند سوخت و ساز بدن به خوبی انجام گیرد.

2- بیماران باید داروهای مسکن خود را به صورت منظم مصرف کنند تا دردهایشان کاسته شود. بیماران نباید بگذارند که بدنشان دچار کم آبی شود و باید آب را بسیار آرام بنوشند.

3- عطسه و سرفه می تواند به معده این افراد آسیب بزند و سبب ایجاد درد در آنها شود. به همین دلیل این بیماران باید فشار کمتری به معده و بدن خود وارد کنند.

4- تعداد ویزیت و زمان مراجعه به پزشک، نیز توسط خود پزشک و با توجه به وضعیت بیمار تعیین می شود.

5 دلیل بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس

افزایش وزن پس از جراحی به روش مینی، در صورتی رخ می دهد که بیمار رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی توصیه شده را رعایت نکند.در حالی که این روش جراحی می تواند به افراد کمک کند تا وزن قابل توجهی کاهش دهند، اما این یک درمان جادویی نیست و نیازمند تعهد مادام العمر به عادات سالم است. دلایل متداول افزایش وزن پس از جراحی مینی بای پس عبارتند از:

1. انتخاب‌های غذایی نادرست

بیمارانی که غذاهای پرکالری، پرچرب یا شیرین مصرف می‌کنند، پس از جراحی دوباره افزایش وزن پیدا خواهند کرد. این جراحی ظرفیت معده را کاهش می دهد، اما بیماران همچنان باید انتخاب های غذایی سالمی برای حفظ کاهش وزن داشته باشند.

2. پرخوری

بیمارانی که بیش از اندازه های توصیه شده غذا می خورند یا خیلی سریع غذا می خورند، می توانند کیسه معده را کشیده و به آنها اجازه می دهند که مقادیر بیشتری غذا بخورند.

3. عدم تحرک

ورزش بخش مهمی از کاهش وزن پس از جراحی است. بیمارانی که فعالیت بدنی منظمی ندارند، به وزن قبلی خود بر می گردند.

4. مصرف الکل

الکل کالری بالایی دارد و همچنین می تواند خطر سوء تغذیه بعد از جراحی را افزایش دهد. بیماران باید مصرف الکل را محدود کنند یا از آن اجتناب کنند.

5. تغییرات هورمونی

عدم تعادل یا تغییرات هورمونی، مانند یائسگی یا اختلالات تیروئید، می تواند بر افزایش وزن پس از جراحی تأثیر بگذارد.

بازگشت وزن بعد از عمل مینی بای پس

رژیم غذایی بعد از عمل

بیماران بعد از انجام عمل های لاغری مانند : بای پس و اسلیو معده و یا پیکر تراشی باید دارای یک رژیم غذایی مناسب باشند که هم مقدار کالری روزانه آنها تامین شود و هم به معده جراحی شده آسیبی وارد نشود. بیماران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که معده آنها کوچک شده است و نمی تواند غذاهای دیرهضم و چربی ها را تحمل کند، پس بهتر است در پخت غذا نهایت دقت را داشته باشند. همچنین این افراد باید تا یک ماه از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند.

قابل ذکر است که افراد در این مدت باید از غذاهایی استفاده کنند که انواع ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی ضروری بدن را برای آنها تامین کنند.گفتنی است که افراد در هفته های ابتدایی بعد از این نوع جراحی باید از خوردن انواع آجیل ها، کرفس، گوشت قرمز، مشروبات الکلی، سس مایونز، غذاهای سرخ شده، نوشیدنی های گازدار خودداری کنند. این مواد غذایی دارای قند، کربوهیدرات و چربی زیادی می باشند و برای هضم شدن، فشار زیادی به معده وارد می کنند.

آیا گرسنگی بعد از جراحی گاستریک بای پس طبیعی است؟

با گذشت زمان بدن شروع به سازگاری می کند و مقاومت آن در برابر لپتین شروع به کاهش می کند.

از آنجایی که سایز معده شما پس از این جراحی کاهش می‌یابد، نمی‌توانید به اندازه قبل غذا بخورید. با این حال، با افزایش سطح لپتین بدن، با مصرف غذای کمتر، می توانید برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

با این حال، جراحی چاقی به طور کلی بر گرسنگی تأثیر قابل توجهی ندارد. حدود نیمی از بیماران بعد از جراحی، به علت برداشتن فوندوس معده (که منبع اصلی گرلین و هورمون گرسنگی است)، احساس گرسنگی کمتری خواهند داشت.

آیا گرسنگی بعد از جراحی بای پس معده طبیعی است؟

مزایای جراحی بای پس

استفاده از این عمل جراحی دارای مزایای زیادی می باشد، به طوری که می تواند رضایت بسیاری از افراد را جلب کند.

تاثیر آن بر تسریع روند کاهش وزن

این عمل سبب می شود که فرد مورد نظر در مدت کمی بعد از عمل جراحی، لاغر شود. زیرا این فرد دارای معده کوچکتری است و کمتر غذا می خورد و خیلی زودتر احساس سیری می کند. همچنین روده های فرد کالری کمتری را جذب می کنند و بدن برای تامین کالری روزانه خود نیازمند استفاده از چربی های تجمع یافته در بدن می باشد.

تاثیر آن بر از بین بردن بیماری ها

افرادی که از این روش استفاده می کنند، می توانند با استفاده از نظر پزشکان دوز داروهای مصرفی برخی از بیماری ها مانند فشار خون، کلسترول و ضد التهاب خود را پایین بیاورند.
این افراد با استفاده از بای پس معده می توانند به بهبود بیماری دیابت خود که سرچشمه آن چاقی و افزایش وزن است، نیز کمک کنند.

تاثیر آن بر تنظیم هورمون ها

همچنین افراد با استفاده از این روش درمانی می توانند هورمون های خود را تنظیم کنند و در نتیجه به روند سوخت و ساز بدن خود کمک کنند.

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

 • تفاوت این دو جراحی در نحوه ی انجام و میزان تهاجم جراحی می باشد.
 • برای انجام عمل بای پس نیاز است تا بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد.
 • میزان دستکاری در سیستم گوارش در روش بای پس بیشتر از عمل اسلیو می باشد.
 • در مواردی که افراد نیازی به کاهش وزن سریع نداشته باشند معمولا عمل اسلیو معده توصیه می گردد.
 • در صورتی که شاخص توده بدنی فرد بسیار بالا باشد انجام عمل gastric bypass توصیه می گردد.
 • قطعا هر یک از این روش های خطرات و عوارض خاص خود را دارند.
 • افرادی که ریزه خوار هستند و دچار رفلاکس معده می باشند در اغلب موارد بهتر است جراحی بای پس انجام دهند.
 • برای افراد حجیم خوار انجام عمل اسلیو بهتر می باشد.
 • توجه داشته باشید که هزینه ی انجام عمل gastric bypass به دلیل وجود پیچیدگی در عمل بیشتر از عمل اسلیو می باشد.
 • با بررسی وضعیت بیمار، بودجه مالی و نظر پزشک متخصص صلاحیت یکی از این جراحی ها مشخص می گردد. تفاوت بای پس و اسلیو معده باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • توجه داشته باشید که این جراحی ها تنها برای افراد بسیار چاق انجام می گردد.
 • در صورتی که با انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی می توانید تناسب اندام خود را کنترل نمایید هرگز نباید به سمت این نوع عمل های جراحی بروید.

مینی بای پس بهتره یا روش کلاسیک؟

هر دو نوع جراحی چاقی هستند که برای کمک به کاهش وزن افراد طراحی شده اند. در حالی که این دو عمل شباهت هایی با هم دارند، ولی در برخی فاکتورها تفاوت های کلیدی بین آنها وجود دارد. در اینجا به بررسی کامل این موضوع پرداخته ایم:

1. روش جراحی:

روش جراحی کلاسیک یک روش پیچیده تر از جراحی مینی بای پس است. این شامل تقسیم معده به یک کیسه فوقانی کوچک و یک کیسه پایینی بزرگتر و سپس تغییر مسیر بخشی از روده کوچک به کیسه بالایی است. روش جراحی مینی شامل ایجاد یک کیسه کوچک معده و سپس اتصال مستقیم آن به روده کوچک، دور زدن بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک است.

2. کاهش وزن:

در روش جراحی کلاسیک به طور کلی از نظر کاهش وزن کلی موثرتر از جراحی نوع مینی است. با این حال، نشان داده شده است که هر دو روش منجر به کاهش وزن قابل توجه و بهبود شرایط سلامت مرتبط با چاقی می شوند.

3. خطر سوء تغذیه:

در جراحی به روش مینی به دلیل بای پس شدن بیشتر روده کوچک، خطر سوء تغذیه بیشتری را به همراه دارد. در جراحی به روش کلاسیک، احتمال سوء تغذیه کمتر است.

4. عوارض:

در روش کلاسیک، جراحی پیچیده تر است و خطر عوارضی مانند خونریزی، عفونت و نشت را در پی دارد، در حالیکه در جراحی به روش مینی، پیچیدگی عمل کمتر بوده و خطر عوارض کمتری را به همراه دارد.

5. برگشت پذیری:

جراحی مینی بای پس به طور بالقوه برگشت پذیر است، در حالی که جراحی به روش کلاسیک برگشت پذیرتر است.

6. زمان نقاهت:

جراحی مینی بای‌پس معمولاً شامل بستری کوتاه‌تر و زمان بهبودی سریع‌تر نسبت به جراحی بای‌پس کلاسیک است.

مینی بای پس بهتره یا بای پس کلاسیک؟

مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

 • بیشترین میزان کاهش وزن بعد از عمل از جمله مزایای این عمل می باشد.
 • بعد از عمل بای پس معده فرد در سریع ترین زمان اضافه وزن خود را از دست می دهد و به یک اندام متناسب دست پیدا می کند.
 • احتمال بازگشت چاقی بعد از عمل بای پس معده تقریبا وجود ندارد و در مواردی نادر حدود ۱ الی ۳ درصد احتمال وجود دارد.
 • یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که قصد انجام جراحی لاغری دارند بازگشت وزن به حالت قبل است. در صورتی که بای پس معده را انجام دهید، لازم نیست نگران این مورد باشید.
 • ریزه خواری و خوردن شیرینی جات از عوامل بسیار مهم در چاقی مفرط می باشد. با کاهش حجم معده این ریزه خواری ها و هوس شیرینی وجود نخواهد داشت.
 • این جراحی برای افراد کم تحرک نیز مزایای بسیاری دارد.

مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

آیا جراحی بای پس معده سرطان زاست؟

خیلی از شایعات مبنی بر این است که افراد در صورت استفاده از این عمل های جراحی دچار بیماری سرطان می شوند.
در صورتی که اینگونه نیست و انجام این عمل جراحی ربطی به ابتلا به سرطان های مختلف ندارد و فقط در جذب کمتر مواد غذایی دخالت می کند.در این میان افراد باید در نظر بگیرند که با برطرف کردن چاقی و استفاده از این عمل جراحی می توانند به بهبود بسیاری از بیماری های قلبی، دیابت و دیگر بیماری ها که خود زمینه ساز ابتلا به بسیاری از سرطان ها هستند، کمک کنند.

حالا که با این عمل جراحی آشنا شدیم باید بگوییم که افراد باید تحقیق کنند و از یک پزشک حرفه ای برای استفاده از این عمل جراحی بهره بگیرند. دکتر ناصر یاهو یکی از متخصصان با تجربه انواع عمل های جراحی کوچک کردن معده، پروتز سینه و سایر جراحی های زیبایی محسوب می شوند.این متخصص با توجه به سن و سال و وضعیت بیمار، بهترین نوع جراحی را برای او انتخاب می کند.

سوالات متداول راجب عمل بای پس معده​

به طور کلی می توان گفت افرادی که اندازه شاخص توده بدنی آنها ۳۵ تا ۴۰ می باشد، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند. البته اندازه دور شکم و کمر خانم ها و آقایان نیز می توانند در استفاده از این عمل های جراحی حائز اهمیت باشند.

به طور کلی این عمل جراحی نیازمند صرف هزینه زیادی نمی باشد و با این وجود هزینه کلی انجام این عمل جراحی به مهارت پزشک متخصص، نوع عمل جراحی بای پس معده، مکان و بیمارستان مورد نظر، نوع ابزار استفاده شده برای انجام عمل جراحی بستگی دارد. 

زمان این عمل جراحی عموما به مهارت پزشک و کادر حرفه ای همراه او بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت که این عمل جراحی تقریبا نیاز به سه تا چهار ساعت زمان دارد. 

 

بیماران بعد از انجام عمل های لاغری مانند : بای پس و اسلیو معده و یا پیکر تراشی باید دارای یک رژیم غذایی مناسب باشند که هم مقدار کالری روزانه آنها تامین شود و هم به معده جراحی شده آسیبی وارد نشود. بیماران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که معده آنها کوچک شده است و نمی تواند غذاهای دیرهضم و چربی ها را تحمل کند، پس بهتر است در پخت غذا نهایت دقت را داشته باشند. همچنین این افراد باید تا یک ماه از خوردن غذاهای جامد خودداری کنند.

 

این عمل سبب می شود که فرد مورد نظر در مدت کمی بعد از عمل جراحی، لاغر شود. زیرا این فرد دارای معده کوچکتری است و کمتر غذا می خورد و خیلی زودتر احساس سیری می کند. همچنین روده های فرد کالری کمتری را جذب می کنند و بدن برای تامین کالری روزانه خود نیازمند استفاده از چربی های تجمع یافته در بدن می باشد.

 

6 نظرات

  • عملاً می توان گفت که تمام عمل ها دارای عوارض جانبی هستند. چنین عوارضی شامل دوره نقاهت طولانی، تغییر سبک زندگی و غیره است.

 • سلام دکتر جان
  من حدودا 20 کیلو اضافه وزن دارم. برای من ساسی بای پس معده بهتر است یا اسلیو معده؟

  • بای پس معده برای افراد مسن و مبتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت و فشار خون مفید است و اسلیو معده برای افرادی که زیاد غذا می خورند مناسب است.

 • سلام آقای دکتر به دوست من که عمل بای پس انجام داده دکترش گفته باید مولتی ویتامین و یه سری مکمل مصرف کنه. میخواستم نظر شما رو بدونم که آیا خوردن این مکمل ها ضروریه؟

  • از آنجایی که رژیم غذایی فرد پس از جراحی بای پس معده محدود می شود، ممکن است فرد تمام مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت نکند. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی برای متابولیسم بدن بسیار مهم هستند. به همین دلیل افراد پس از جراحی باید برای جبران کمبود این مواد غذایی از مکمل های غذایی خاص استفاده کنند. به طور کلی این مکمل های غذایی حاوی آهن، کلسیم، ویتامین های مختلف و … هستند. مصرف این مکمل ها با تجویز پزشک متخصص باید صورت گیرد و ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *