جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نوعی عمل لاغری است که در آن جراح پلاستیک چربی ها و پوستهای اضافی ناحیه شکم را از بین برده و ظاهر زیبایی به آن می دهد.در عمل لاغری شکم هدف از بین بردن چین و چروکها و چربی های اضافی است که در اثر زایمان و بالارفتن سن در ناحیه شکمی خانم ها ایجاد شده است.

داشتن تناسب اندام، نیازمند استفاده از یک برنامه غذایی و انجام ورزش های منظم است. اما برخی اوقات به دلایل مختلف مانند بارداری، استفاده از داروهای مختلف و سن بالا، مشکلاتی در ناحیه شکم ایجاد می شود و شکم دارای افتادگی، چربی های زیاد و چین و چروک می شود.این عمل جراحی یکی از بهترین روش ها برای زیبا کردن شکم و برگرداندن شکم به حالت اولیه است.

خدمات پیکرتراشی دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو با سالها سابقه درخشان در انواع روش ها و جراحی های لاغری توانسته بسیاری از خانم ها و آقایانی که اضافه وزن بالایی دارند و با رژیم های مکرر و ورزش های طاقت فرسا نتوانسته اند به وزن مورد نظر خود برسند را درمان کند. دکتر ناصر یاهو فارغ التحصیل رشته جراحی لاپاراسکوپی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای صدها نمونه عمل موفق ابدومینوپلاستی و انواع جراحی های پیکرتراشی است.

ابدومینوپلاستی چیست؟

این روش جراحی به دنبال از بین بردن چروک های شکم و صاف کردن پوست آن، سفت کردن عضلات ناحیه شکم و برگرداندن عضلات شکم به حالت اولیه خود است. در این روش جراحی چربی های تجمع یافته در ناحیه شکم و کمر و قسمت فوقانی لگن از بدن خارج می شوند و ماهیچه های این نواحی شکل اولیه و بافت محکم خود را به دست می آورند.

در عمل جراحی زیبایی شکم تامی تاک ، هدف ازبین بردن چربی ها و پوست اضافی ناحیه شکم و فرم دهی زیبا به شکم می باشد که در اثر زایمان و یا کهولت سن در خانم ها ایجاد شده است.

ابدومینوپلاستی

چگونه از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری کنیم؟

پس از اجرای عمل ابدومینوپلاستی، حفظ شکل و پیشگیری از بازگشت آن به حالت قبلی می‌تواند به وسیله تدابیر زیر امکان‌پذیر باشد:
 1. پیروی از دستورات پزشک: برای حفظ نتیجه عمل، مهم است که دستورات پزشک را رعایت کنید. این شامل، رعایت محدودیت‌های فعالیت بدنی، رژیم غذایی مناسب و داروها است.
 2. رعایت رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی مناسب بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار مهم است. مصرف مواد غذایی سالم و تغذیه متعادل کمک می‌کند تا وزن شما کنترل شده و از بازگشت شکم به حالت قبلی جلوگیری شود. مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های سالم (مانند ماهی، مرغ، لبنیات کم چرب و لبنیات روغن‌دار محدود شده) توصیه می‌شود.
 3. ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی: بعد از مدتی و پس از مشورت با پزشک، شروع به ورزش و فعالیت بدنی منظم کنید. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا، یوگا و تمرینات قدرتی می‌توانند به تقویت عضلات شکم و حفظ شکل بدن کمک کنند.
 4. رعایت وزن مناسب: حفظ وزن مناسب بسیار مهم است. نگهداری وزن سالم کمک می‌کند تا جلوگیری از افزایش چربی در مناطق شکمی و بازگشت به شکل قبلی را ممکن سازد.
 5. توجه به نگهداری و تقویت عضلات شکم: انجام تمریناتی برای تقویت عضلات شکم، مانند پلاک و شکم‌کش، می‌تواند به حفظ شکل بدن و جلوگیری از بازگشت شکم به حالت قبلی کمک کند.

مهم است بدانید که هر فرد و مورد بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است متفاوت باشد. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نصایح و راهنمایی‌های خاصی را برای حفظ شکل بدنتان پس از عمل دریافت کنید.

جراحی زیبایی شکم مناسب چه افرادی است؟

به طور کلی می توان گفت که استفاده از این نوع عمل جراحی برای تمامی خانم ها و آقایانی که به سن بلوغ رسیده اند، امکان پذیر است.

 • برخی از افراد به علل مختلفی کاهش وزن زیادی داشته اند و پوست شکم آنها چروکیده و شل شده است، این افراد می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند و ضمن برداشتن چربی های اضافی موجود در شکم، پوست آن ناحیه از بدن را نیز صاف و یکدست کنند.
 • همچنین خانم های بارداری که بعد از زایمان دچار افتادگی شکم و شل شدن عضلات شکم شده اند، نیز می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند.
 • قابل ذکر است که عضلات شکم با بالا رفتن سن ضعیف می شوند، استحکام اولیه را ندارند و شل و افتاده می شوند. پس افرادی که دچار این مشکل هستند نیز می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند.
 • افرادی که با هدف لاغری، به استفاده از رژیم های غذایی مختلف و انجام ورزش های متعدد تن داده اند، اما نتیجه ای نگرفتند نیز می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند.
 •  همچنین افرادی که شرایط جسمی خوبی دارند، هیچگونه بیماری ندارند و فقط دارای شکم بزرگ و افتاده ای هستند نیز می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند.

خدمات ابدومینوپلاستی دکتر ناصر یاهو

وزن مناسب برای عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

مناسب بودن وزن برای انجام عمل ابدومینوپلاستی به عنوان یکی از مهمترین فاکتورها برای موفقیت عمل و کاهش خطرات پس از عمل محسوب می‌شود. اما باید گفت که وزن مناسب برای انجام عمل ابدومینوپلاستی، به عوامل متعددی بستگی دارد که در هر مورد ممکن است متفاوت باشد.

 • وزن بدن نباید بیشتر از 30 درصد از وزن طبیعی شما باشد
 • برای محاسبه وزن مناسب، از شاخص توده بدن (BMI) استفاده می‌شود و باید در بازه 18.5 تا 30 باشد
 • در صورتی که BMI شما بیشتر از 30 باشد، شما بهتر است قبل از عمل، وزن خود را کاهش دهید
 • در صورتی که وزن شما بیشتر از 120 کیلوگرم باشد، خطرات پس از عمل برای شما بیشتر خواهد بود و ممکن است پزشک شما توصیه کند قبل از عمل، وزن خود را کاهش دهید

معرفی انواع ابدومینوپلاستی

عمل تامی تاک ، یک عمل جراحی زیبایی است که هدف آن برداشتن پوست و چربی اضافی شکم و سفت کردن عضلات شکم است و انواع و تکنیک های مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

1. ابدومینوپلاستی سنتی یا کامل :

در این روش یک برش از ناحیه استخوان لگن و برش دیگری در اطراف ناف ایجاد می شود. پوست و چربی اضافی برداشته می شود، ماهیچه های شکم سفت می شوند و پوست باقی مانده به سمت پایین کشیده می شود و به هم بخیه می شود.

2. مینی ابدومینوپلاستی (Mini Abdominoplasty):

این روش برای بیمارانی که مقدار کمی پوست و چربی اضافی زیر ناف دارند مناسب است. در مینی تامی تاک برش کوچکتری ایجاد می شود و فقط عضلات پایین شکم سفت می شوند.

3. ابدومینوپلاستی طولانی:

این روش شبیه به روش سنتی است، اما شامل یک برش طولانی‌تر از قسمت بالای استخوان‌های ران است. برای بیمارانی که پوست و چربی اضافی در پهلو دارند، مناسب است.

4. ابدومینوپلاستی محیطی:

که به عنوان لیفت پایین بدن نیز شناخته می شود، این روش شامل کشیدن پوست شکم، همراه با لیفت ران و لیفت باسن خواهد بود. این تکنیک برای بیمارانی که به میزان قابل توجهی وزن کم کرده اند و پوست و چربی اضافی در قسمت پایین بدن خود دارند، مناسب است.

5. ابدومینوپلاستی Fleur-de-lis:

این روش برای بیمارانی که پوست و چربی اضافی در قسمت فوقانی و تحتانی شکم خود دارند، مناسب است. در این متد یک برش عمودی علاوه بر برش افقی (مانند تامی تاک سنتی) ایجاد می شود.

نحوه جراحی شکم ابدومینوپلاستی

وجه مشترک و هدف انواع روش های جراحی شکم، زیبایی اندام است، اما تفاوت اساسی این روش ها میزان ایجاد برش در شکم بیماران می باشد.در تمامی این جراحی ها پزشک ابتدا بیمار را بیهوش می کند تا بتواند برش های لازم را روی شکم او ایجاد کند.

بعد از انجام برش های مورد نظر، سعی می کند به آرامی، پوست شکم را از دیواره های ماهیچه های شکم جدا کند و چربی های اضافه را از بافت های عضلات شکم خارج کند.پزشک بعد از برداشتن چربی های اضافه از بافت های شکم، عضلات شکم را صاف می کند به طوری که هیچ گونه برآمدگی و یا فرو رفتگی در عضلات شکم ایجاد نشده باشد.

در مرحله بعد عمل ، ابتدا ماهیچه های شکم سفت می شوند و پوست اطراف شکم به سمت پایین کشیده می شود و سپس به یکدیگر بخیه زده می شوند.

گفتنی است که پزشک از بخیه های سطحی و عمقی برای اتمام کار استفاده می کند. پزشک سعی می کند، طوری بخیه بزند که کمترین اثری از بخیه بر روی پوست دیده شود.در روش هایی که بافت های اطراف ناف نیز برش می خورند، بعد از برداشتن چربی ها و کشیده شدن پوست، ناف در مکان اولیه قرار می گیرد و اطرافش بخیه زده می شود.

در تمامی روش های جراحی زیبایی شکم، پوست به سمت پایین کشیده می شود تا صاف شود و سپس بخیه زده می شود. اما در روش جراحی معکوس، پوست به سمت بالا کشیده می شود تا بافت ها شکل بهتری به خود بگیرند.

راجب عمل ابدومینوپلاستی نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون از طریق شماره 88651375-021 با ما تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

1- افراد بعد از عمل جراحی باید مواظب لوله ای که برای تخلیه مایعات زیر پوست به شکم آنها متصل شده است، باشند و با توجه به آموزش هایی که به آنها داده شده است لوله را تخلیه کنند.

2- افراد باید بعد از این عمل جراحی به مدت دو ماه از گن ابدومینوپلاستی استفاده کنند تا محل جراحی شده، آسیب نبیند و عضله های شکم و همچنین پوست در موقعیت جدید خود تثبیت شوند.

3-افراد بعد از این عمل جراحی باید از مصرف مشروبات الکلی، دخانیات و یا داروهایی ضد التهاب خودداری کنند. زیرا مصرف این مواد سبب عفونت در قسمت های برش زده شده شکم و به تاخیر انداختن دوره بهبودی می شود.

4- احساس درد بعد از استفاده از این عمل جراحی طبیعی می باشد. در این میان پزشک برای تسکین دردهای بیماران، انواع داروهای آنتی بیوتیک و مسکن را تجویز می کنند.

5- افراد باید از جا به جا کردن اجسام سنگین و یا اعمال هر گونه فشاری به شکم خود پرهیز کنند، زیرا بافت های شکم آسیب دیده اند و ممکن است برای بخیه های عمقی و سطحی ناحیه شکم مشکلی ایجاد شود.

6- افراد بعد از این عمل جراحی نباید به استراحت کامل روی بیاورند. بلکه بعد از مدت یک هفته باید پیاده روی کنند و تمرینات سبک ورزشی را انجام دهند تا خون در قسمت جراحی شدن لخته نشود.

7- گفتنی است که عموما بخیه های سطحی قسمت جراحی شده بعد از یک هفته کشیده می شوند، اما بخیه های عمقی بعد از دو ماه کشیده می شوند تا به خوبی ماهیچه ها را به یکدیگر پیوند زده باشند.

8- افراد باید دقت کنند که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و وجود جای زخم در شکم آنها طبیعی است. اما این زخم ها کم کم و به مرور زمان بهبود می یابند و اثری از آنها باقی نمی ماند.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی تا چند مدت وجود دارد؟

بعد از انجام عمل تا دو ماه امکان دارد که شکم بیمار دارای ورم باشد. دلیل این تورم هم به خاطر این است که ، بدن بعد از اتمام عمل جراحی، برای ترمیم برش های ایجاد شده واکنش نشان می دهد، تا زخم های ایجاد شده را ببندد.

برای این کار، گلبول های سفید بدن و دیگر سلول های ترمیم کننده در قسمتی که زخم ایجاد شده است، قرار می گیرند. هجوم ترکیبات ترمیم کننده، حجم زیادی از مایعات را به همراه دارد، برای همین خاطر است که شکم به تدریج بزرگتر می شود و ورم می کند. تورم ناشی از عمل تامی تاک کاملا طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

نکته دیگری که در رابطه با حاملگی بعد از عمل باید بدانید، مدت زمانی است که پس از جراحی می توان برای بارداری اقدام نمود. بهتر است برای بارداری بعد از ابدومینوپلاستی تا زمان ترمیم بافت های شکمی صبر کنید. حداقل زمان مورد نیاز برای ترمیم بافت های شکمی پس از جراحی، حدود شش ماه است.

آیا بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؟

چگونه جای بخیه ابدومینوپلاستی را از بین ببریم؟

جای بخیه‌های ابدومینوپلاستی به طور طبیعی در طول زمان ترک خواهند شد. اما برای کمک به تسریع این فرایند و کاهش ظاهر جای بخیه‌ها، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 1. مراقبت مناسب از بخیه‌ها: رعایت تمیزی و مراقبت مناسب از بخیه‌ها می‌تواند به رشد سریع‌تر بافت و بهبود زخم کمک کند. شما می‌توانید از آب ولرم و ملاحظه بهداشتی مناسب برای تمیزی بخیه‌ها استفاده کنید. همچنین، اجتناب از خارش، خراشیدگی یا کشیدن بخیه‌ها مهم است.
 2. مصرف مواد ترمیم‌کننده پوست: مصرف موادی مانند ژل آلوئه‌ورا، کرم‌های ترمیم کننده پوست یا روغن‌های طبیعی می‌تواند به ترمیم سریع‌تر جای بخیه‌ها کمک کند. قبل از استفاده، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا از مطابقت با وضعیت جراحی و عوارض محتمل مطمئن شوید.
 3. ماساژ: ماساژ بخیه‌ها با استفاده از روغن‌های مرطوب‌کننده می‌تواند خونرسانی به منطقه را افزایش داده و به تسریع رشد بافت کمک کند. ماساژهای نرم و همراه با حرکات دورانی ملایم بر روی منطقه بخیه‌ها مفید است. قبل از انجام هر گونه ماساژ، مطمئن شوید که زخم به خوبی بهبود پیدا کرده است و پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 4. مراجعه به پزشک: در صورتی که بخیه‌ها در طول زمان به طور کامل ترک نشده‌اند و قلاده جایگزین شده است، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند راهنمایی‌های دقیق‌تری ارائه دهد و در صورت لزوم روش‌های دیگر مانند درمان لیزری  را پیشنهاد کند.

مزایای عمل تامی تاک

استفاده از این روش جراحی علاوه بر زیبایی و تناسب اندام دارای مزایای دیگری نیز می باشد.

مزایا عمل ابدو

 • 1- برطرف شدن ترک های موجود در پوست شکم، صاف شدن شکم و پوست آن از مزایای استفاده از انواع روش های این جراحی است.
 • 2- این عمل جراحی ماهیچه های شکم را صاف می کند و با خارج کردن چربی ها می تواند فرم بدن را اصلاح کند و ستون فقراتی که به دلیل سنگینی شکم در حال خم شدن به جلو بوده اند را درمان و آنها را صاف کند.
 • 3- برخی از افراد به دلیل کم و زیاد کردن مکرر وزن خود دچار فتق شکم و یا بیرون زدن قسمتی از عضله های شکم و یا روده می شوند. عمل ابدومینوپلاستی می تواند این مشکل را در آنها برطرف کند و دیواره های شکم را سفت کند.

مدت زمان بهبودی در Abdominoplasty

مدت زمان بهبودی بیماران بعد از این عمل جراحی زیبایی شکم به نوع جراحی، میزان بافت های خارج شده از شکم آنها و مراقبت های بعد از عمل جراحی توسط فرد بیمار بستگی دارد.

با این وجود دوران بهبودی در بیشتر افراد، حدود 45 روز تا 60 روز طول می کشد، بعد از این مدت افراد دردی احساس نمی کنند.
در این میان افراد از لحظه بعد از عمل جراحی می توانند تاثیرات مثبت استفاده از این روش درمانی را مشاهده کنند.

تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی Abdominoplasty برای افرادی مناسب است که شکم های بسیار بزرگ و شلی داشته و سطح شکم آن ها گسترده است. این جراحی می‌تواند علاوه بر برداشتن چربی های اضافه به برداشتن پوست اضافی نیز کمک کند. معمولا افراد مسن تر از این روش استفاده می ‌کنند.

در حالی که لیپوساکشن برای افراد جوان‌تر مناسب است زیرا آن ها عضلات سفت تری داشته و پوست شکم آن ها زیاد افتاده و شل نشده است. پس لیپوساکشن برای کسانی مناسب می باشد که می ‌خواهند تنها چربی های اضافی را خارج کنند و نیاز به برداشتن پوست اضافه ندارند.

تفاوت لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی چیست؟

هزینه ی عمل ابدومینوپلاستی

هزینه عمل تامی تاک به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. به همین علت تقریبا می توان گفت که هزینه این روش 25 تا 35 میلیون می باشد اما توجه داشته باشید تا قبل از اینکه شما به پزشک مراجعه کنید، نمی توان هزینه دقیقی را برای آن مشخص کرد.

تجربه و تخصص پزشک، دولتی یا خصوصی بودن مرکز درمانی و بسیاری از عوامل دیگر همگی در هزینه این عمل تاثیر می گذارند. به همین علت شما برای مطلع شدن از هزینه این عمل جراحی باید به پزشک و جراح مورد نظرتان مراجعه کنید و پس از معاینه از هزینه این عمل مطلع شوید.

بهتر است این عمل را نزد یک پزشک متخصص و ماهر انجام دهید. با توجه به اینکه این عمل جراحی اصلا پیچیده و سخت نیست، اما باید در نظر داشت که حساسیت هایی نیز در این خصوص وجود دارد. دکتر ناصر یاهو با بیش از 27 سال سابقه انجام عملهای چاقی و زیبایی نظیر اسلیو معده ، پیکرتراشی، پروتز سینه و بسیاری از عملهای دیگر گزینه مناسبی برای انجام این جراحی ها محسوب می شود.

دوختن ماهیچه های شکم در عمل ابدومینوپلاستی

در عمل ابدومینوپلاستی، ماهیچه‌های شکم (عضلات شکم) قطع یا تخلیه نمی‌شوند؛ بلکه در این جراحی، طبقه‌بندی مجدد و تقویت ماهیچه‌های شکم انجام می‌شود. این کار به منظور بهبود تناسب و استحکام شکل شکم، کاهش کمربندی و کشیدگی پوست شکم انجام می‌شود.

روش‌های متعددی برای تقویت ماهیچه‌های شکم در ابدومینوپلاستی وجود دارد. یکی از روش‌های رایج استفاده از دوخت ماهیچه‌های شکم است که به عنوان “دوخت ماهیچه ترمیمی” یا “دوخت تقویتی شکم” شناخته می‌شود. این روش شامل اتصال و تقویت مجدد ماهیچه‌های شکم در محل اصلی آنها است. این کار بهبود استحکام ماهیچه‌های شکم را به دنبال دارد و می‌تواند به شکل بدن و کاهش چربی شکم کمک کند.

همچنین، در برخی موارد، عمل ابدومینوپلاستی ممکن است با جراحی ماهیچه‌های شکم (مانند جراحی ترمیمی ماهیچه‌های شکم یا جراحی تقویتی ماهیچه‌های شکم) ترکیب شود تا نتیجه بهتری برای تقویت ماهیچه‌های شکم و کاهش چربی شکم حاصل شود. اما نوع دقیق جراحی و تکنیک مورد استفاده بستگی به وضعیت خاص شما و توصیه پزشک شما دارد.

هزینه ی عمل ابدومینوپلاستی​

سوالات متداول عمل ابدومینوپلاستی

این روش جراحی به دنبال از بین بردن چروک های شکم و صاف کردن پوست آن، سفت کردن عضلات ناحیه شکم و برگرداندن عضلات شکم به حالت اولیه خود است. در این روش جراحی چربی های تجمع یافته در ناحیه شکم و کمر و قسمت فوقانی لگن از بدن خارج می شوند و ماهیچه های این نواحی شکل اولیه و بافت محکم خود را به دست می آورند. 

خانم های بارداری که بعد از زایمان دچار افتادگی شکم و شل شدن عضلات شکم شده اند، می توانند از این عمل جراحی استفاده کنند.​

مینی ابدومینوپلاستی یا ابدومینوپلاستی جزئی​، ابدو کامل و ابدو معکوس از انواع این نوع جراحی محسوب می شوند.

8 نظرات

 • چجوری شکم خودم رو بعد از ابدومینوپلاستی صاف و تخت نگه دارم؟

  • شما باید تا 6 هفته پس از جراحی شکم از فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید. پس از دوره نقاهت، ورزش سبک و رژیم غذایی می تواند به صاف نگه داشتن شکم شما کمک کند.

 • در صورت انجام همزمان عمل ابدومینوپلاستی و پروتز سینه آیا راهکاری برای کم کردن خطر آمبولی وجود داره؟

  • بله، استفاده از داروهای ضد انعقاد قبل از جراحی می تواند خطر این عارضه را کاهش دهد.

  • در صورت افزایش وزن کم، ناف حرکت نمی کند و فقط پوست اضافی زیر شکم برداشته می شود، در حالی که در روش استاندارد ناف باید حرکت داده شود.

 • ابدومینوپلاستی بهتر است قبل از زایمان انجام شود یا بعد از زایمان؟

  • افرادی که مشکل افتادگی شکم دارند می توانند قبل از بارداری ابدومینوپلاستی انجام دهند، اما باید توجه داشت که مقداری از شلی و افتادگی شان ممکن است بعد از زایمان بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *