شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح چاقی و زیبایی با انجام بیش از صدها عمل لاغری مختلف نظیر : اسلیو معده، بای پس معده و انواع جراحی های پیکر تراشی، توانسته است 100 ها نفر از افرادی که شاخص توده بدنی (جدول bmi) آنها بالاتر از حد استاندارد بوده را درمان نماید.

دکتر ناصر یاهو با بررسی فرمول bmi برای خانم ها و آقایان و با معاینه و بررسی سایر آزمایشات لازم، نوع عمل مورد نیاز را به مراجعه کنندگان خود اعلام می کند. جهت اطلاع از وضعیت اضافه وزن خود، می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و با دکتر یاهو مشاوره نمایید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

از کجا بفهمیم اضافه وزن داریم؟ برای این منظور قبل از آن، باید بدانیم شاخص bmi چیست؟ و دانستن مقدار آن در هر فرد چگونه به داشتن اندامی متناسب کمک میکند؟ محاسبه بی ام آی یا شاخص توده بدنی بدن یکی از ابزارهای مهم برای تشخیص میزان چاقی در افراد می باشد.

چاقی و لاغری از جمله ویژگی ها و صفت هایی هستند که به انسان ها نسبت داده می شوند. در واقع میزان چربی و bmi موجود در بدن مشخص می کند که فردی چاق و یا لاغر است. چاق و یا لاغر بودن بیشتر و یا کمتر از حد نرمال می تواند سلامتی بدن را با خطراتی مواجه نماید.

بررسی فرمول BMI از نظر دکتر ناصر یاهو

در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی را درباره ی محاسبه این شاخص ارائه دهیم. قبل از تصمیم برای انجام هر اقدامی برای لاغری بهتر است حتما از bmi خود مطلع گردید.

جدول bmi چیست؟ و دانستن مقدار آن در هر فرد چگونه به داشتن اندامی متناسب کمک میکند؟

در واقع bmi به معنی شاخص توده بدنی می باشد. هر فردی متناسب با قد و وزن خود میزانی از چربی در بدن خود دارد. این شاخص و محاسبه ی آن می تواند میزان سلامتی بدن را مشخص نماید. در افراد چاق این شاخص بیشتر از اندازه ی استاندارد می باشد و در افراد بسیار لاغر نیز این شاخص کمتر از میزان استاندارد است. کم یا زیاد بودن این عدد می تواند عوارضی را برای سلامتی در پی داشته باشد.

فرمول bmi چیست؟

فرمول حساب کردن شاخص bmi به این صورت است که وزن خود را بر حسب کیلو گرم تقسیم بر قد برحسب متر به توان 2 می کنیم. توجه داشته باشید که وزن باید بر حسب کیلوگرم و قد بر حسب متر باشد. در صورتی که عدد به دست آمده بیشتر از 30 باشد فرد چاق به حساب می آید و حتما باید اقداماتی را برای کم کردن وزن و تناسب اندام انجام دهد. پیاده روی، کاهش استرس، ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی سالم می تواند شاخص بی ام آی را کنترل نماید.

فرمول bmi

محاسبه بی ام آی چه کاربردی دارد؟

کاربرد اندازه گیری bmi مشخص نمودن میزان چربی و عضله در بدن است. مقدار چربی باید در بدن استاندارد و نرمال باشد. کم بودن و یا زیاد بودن آن عواقب منفی را برای سلامتی در پی خواهد داشت. با استفاده از این فرمول می توان میزان سلامتی بدن را مشخص نموده و اقداماتی برای بهبود آن انجام داد.

به طور مثال در صورتی که شاخص توده بدنی فردی کمتر از میزان استاندارد باشد حتما باید با استفاده از مکمل ها و رژیم غذایی سالم این عدد را به مقدار استاندارد رساند. به طور کلی دانستن این شاخص می تواند کمکی در جهت بهبود سلامتی بدن باشد. در مواردی که bmi بیشتر از 35 و 40 است ممکن است آسیب های جدی به اندام های بدن وارد گردد.

فرمول اصلی محاسبه bmi

با محاسبه ی این شاخص می توان تصمیم و روش مناسبی را برای لاغری و کاهش وزن انتخاب نمود. در مواردی چاره ای جز انجام عمل جراحی لاغری وجود ندارد و فرد حتما باید تحت یکی از عمل ها قرار گیرد تا موفق به کاهش وزن شود. در صورتی که به موقع اقدام برای این کار صورت نگیرد قطعا فرد دچار مشکلاتی خواهد شد.

در اغلب موارد بیمارانی که مبتلا به چاقی مفرط هستند از بیماری هایی مانند فشار خون و دیابت نیز رنج می برند. جراحی هایی مانند بای پس معده می تواند درمانی برای دیابت نوع دو باشد.

همچنین بخوانید : آیا تفاوت بای پس و اسلیو معده را می دانید؟

اندازه گیری شاخص توده بدنی مناسب چه کسانی است؟

محاسبه bmi برای تمامی افراد مناسب است و هر کس می تواند با استفاده از شاخص توده بی ام آی میزان سلامتی بدن خود را بسنجد. زن، مرد، مسن، کودک، جوان و ورزشکار همه و همه با اندازه گیری شاخص توده بدنی خود می توانند میزان چاقی و یا لاغری خود را بدانند.

البته در مواردی ممکن است محاسبه bmi مناسب نباشد و عدد به دست آمده اطلاعات دقیقی را به دست ندهد. به طور مثال در صورتی که یک خانم باردار با استفاده از این فرمول میزان چاقی خود را اندازه گیری نماید قطعا اطلاعات صحیحی را به دست نخواهد آورد.

نتایج شاخص بی ام آی به چه معناست؟

خب عدد به دست آمده از محاسبه bmi اطلاعاتی را در دست ما قرار می دهد که به قرار زیر می باشد:

  • اگر عدد به دست آمده بین 18.5 و 24.9 قرار داشته باشد فرد دارای وزن نرمالی است و چاق یا لاغر به حساب نمی آید.
  • در صورتی که شاخص کمتر از عدد 18.5 باشد فرد لاغر بوده و وزن او کمتر از میزان استاندارد می باشد.
  • فردی که شاخص بدنی او بین 25 تا 29.9 قرار دارد دارای اضافه وزن می باشد و حتما باید با رعایت رژیم ورزش کردن وزن خود را کمتر نماید.
  • اگر عدد شاخص بیشتر از 30 باشد فرد دچار چاقی می باشد
  • در صورت بیشتر بودن شاخص از عدد 35 فرد از چاقی مفرط رنج می برد.

افرادی که bmi آن ها بین 25 تا 30 می باشد با رعایت مواردی می توانند کاهش وزن داشته باشند. در این مورد نیازی به انجام عمل جراحی لاغری نیست. کاهش استرس نیز از جمله عوامل بسیار موثر در داشتن اندام ایده آل می باشد. بسیاری از افراد پرخوری عصبی دارند و زمانی که استرس زیادی را تجربه می نمایند اقدام به خوردن غذا و خوراکی های مضر می نمایند.

بنابراین توصیه می شود حتما اقداماتی در جهت کاهش استرس انجام دهید. متاسفانه در زندگی های شهری و پیشرفته امروز استرس بسیار زیادی وجود دارد. انجام مراقبه و پناه بردن به طبیعت می تواند استرس شما را کاهش دهد.

نتایج شاخص بی ام آی

همچنین بخوانید: شناخت انواع روش های لاغری

جدول bmi در سنین مختلف

در ادامه به بررسی جدول bmi در سنین مختلف می پردازیم. توده های بدنی در جدول زیر را بر اساس سن افراد مشاهده می کنید:

جدول bmi در سنین مختلف

شاخص بی ام آی در سنین مختلف

قطعا مشخص کردن عدد bmi در سنین مختلف متفاوت می باشد. اگر بخواهیم اطلاعات درستی از این فرمول دریافت کنیم بهتر است آن را برای افراد بزرگسال و بالغ محاسبه نماییم. در کودکان و افراد مسن توجه به سایر فاکتورهای سلامتی و وزن از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته در تمامی گروه های سنی می توان این عدد را مشخص نموده و اطلاعاتی را درباره ی سلامتی به دست آورد.

شاخص توده بدنی در سنین مختلف

محاسبه فرمول bmi برای خانم ها

محاسبه شاخص توده بدنی و bmi در زنان می تواند نقش مهمی در سلامتی و تنظیم ورزش و تغذیه داشته باشد. خانم ها در طول زندگی تغییرات فیزیکی بسیاری را تجربه می نمایند. بارداری، زایمان و شیردهی می تواند وزن و میزان چربی موجود در بدن یک زن را دچار تحول نماید.

تناسب اندام برای اغلب خانم ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توصیه می شود در هر دوره از زندگی با توجه به عدد شاخص توده بدنی رژیم غذایی و فعالیت های مناسبی برای فرد انتخاب گردد. وجود چند کیلو اضافه وزن می تواند سبب از دست رفتن تناسب اندام شود.

جدول توده بدنی زنان

محاسبه شاخص توده بدنی در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا در این دوران وزن جنین و جفت نیز بر روی وزن مادر اضافه می شود. وجود این اضافه وزن سبب می شود تا نتیجه درستی از شاخص حاصل نگردد. بهتر است بعد از زایمان اقدام به اندازه گیری bmi خود نمایید.

البته توجه داشته باشید که رعایت رژیم غذایی سالم در دوران بارداری سبب می شود تا با اضافه وزن زیاد روبرو نشوید و یک اندام متناسب داشته باشید. اگر شاخص توده بدنی 25 و کمتر از آن باشد یعنی دارای اندامی متناسب می باشد. در صورت بیشتر بودن این عدد بهتر است اقدامات لازم برای کاهش وزن را انجام دهید.در زیر فرمول bmi برای خانم ها به همراه وضعیت اضافه وزن در زنان را مشاهده می نمایید:

فرمول bmi برای خانم ها

جدول توده بدنی زنان بر اساس قد و وزن (جدول bmi زنان)

در ادامه توده بی ام آی زنان را بر اساس مقدار قد و وزن خانم ها مشاهده می نمایید:

جدول توده بدنی زنان

محاسبه bmi در کودکان

شاخص توده بدنی در کودکان نیز یکی از موارد برای تشخیص میزان سلامتی بدن آن ها می باشد. البته که نحوه ی محاسبه bmi در کودکان متفاوت تر از بزرگسالان می باشد . برای کسب اطلاعات دقیق در این باره بهتر است جدول شاخص توده بدنی کودکان را مورد بررسی قرار دهید.

قد، وزن و نوع استخوان بندی از جمله عوامل تاثیر گذار در شاخص توده بدنی کودکان می باشد. همچنین جنسیت کودکان نیز بر روی این عدد تاثیرگذار است. بهتر است در صورت وجود کمبود و یا اضافه وزن به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جدول bmi در کودکان

راه های کاهش شاخص توده بدنی

برای این منظور 3 روش وجود دارد که به توضیح مختصری از آن ها می پردازیم

ورزش کردن

در صورتی که شاخص توده بدنی و bmi بیش از 25 باشد فرد دچار اضافه وزن است. این اضافه وزن می تواند 2 تا 10 کیلو باشد. در این شرایط با انتخاب یک سبک زندگی سالم، رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن می توان شاخص توده بدنی را کاهش داد. معمولا در این شرایط فرد تقریبا دارای اندام متناسبی است و نیازی به روش های سخت برای لاغری نیست. البته باید توجه داشت که بی توجهی به سبک زندگی سالم می تواند به مرور سبب افزایش بیشتر شاخص توده بدنی گردد و این خطرناک است.

ورزش کردن

کاهش استرس

افرادی که bmi آن ها بین 25 تا 30 می باشد با رعایت مواردی می توانند کاهش وزن داشته باشند. در این مورد نیازی به انجام عمل جراحی لاغری نیست. کاهش استرس نیز از جمله عوامل بسیار موثر در داشتن اندام ایده آل می باشد. بسیاری از افراد پرخوری عصبی دارند و زمانی که استرس زیادی را تجربه می نمایند اقدام به خوردن غذا و خوراکی های مضر می نمایند.

بنابراین توصیه می شود حتما اقداماتی در جهت کاهش استرس انجام دهید. متاسفانه در زندگی های شهری و پیشرفته امروز استرس بسیار زیادی وجود دارد. انجام مراقبه و پناه بردن به طبیعت می تواند استرس شما را کاهش دهد.

استرس

همچنین بخوانید: بررسی ارتباط چاقی و افسردگی

عمل جراحی لاغری

اگر خانم هستید یا آقا، می توانید با در نظر گرفتن فرمول bmi برای خانم ها و آقایان و در صورتی که شاخص توده بدنی شما در جدول bmi بیشتر از حد مجاز باشد، نشانه بالا بودن میزان چربی و اضافه وزن شما خواهد بود و حتما باید روش مناسبی را برای کاهش شاخص توده بدنی خود انتخاب نماید. در مراحل اول تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی توصیه می شود. پیاده روی و ورزش روزانه نیز می تواند کمک بزرگی برای سلامتی باشد.

عمل جراحی لاغری

اگر اضافه وزن به اندازه ای باشد که فشار و وزن بسیار زیادی به استخوان ها وارد شود و فرد نتیجه ی خوبی را از رژیم و ورزش نگیرد. توصیه می شود تا عمل جراحی لاغری مانند اسلیو معده یا بای پس معده انجام گردد. افرادی که bmi بالای 35 و 40 دارند حتما باید از روش های جراحی استفاده نمایند.

در پایان شایان ذکر می شویم که دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی چاقی و زیبایی به همراه تیم حرفه ایی خود آماده ارائه مشاوره و خدمات جراحی چاقی به شما عزیزان می باشد.

سوالات متدوال

شاخص توده بدنی زنان و مردان و حتی کودکان با یکدیگر متفاوت هستند.BMI خانم ها اگر بین 18.5 تا 24.9 باشد شاخص توده بدنی نرمال محسوب می شود.

بله. افراد با BMI بالا می توانند به روشهای مختلفی که در این مقاله آمده مانند: ورزش، اصلاح رژیم غذایی و… این شاخص را پایین بیاورند.

 

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *