عمل اسلیو معده، یک روش جراحی لاغری کم تهاجم محسوب می شود که در آن اندازه معده را کاهش می دهند و در طول جراحی، بخش بزرگی از معده برداشته شده و یک معده کوچک آستین‌شکل باقی می‌ماند. این کار منجر به کاهش قابل توجه ظرفیت معده می شود که موجب احساس سیری با مقادیر کمتر غذا می شود.

تحقیقات نشان داده که جراحی مذکور، باعث کاهش وزن قابل توجه در افراد شده و به بهبود شرایط سلامت افراد و افزایش کیفیت لایف استایل می شود.

دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی اسلیو معده با بیش از ۲۷ سال سابقه درخشان در تهران می باشد. ایشان فارغ التحصیل رشته جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانش آموخته دوره لاپاراسکوپی چاقی (Bariatric) در دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد. افراد زیادی با انجام عمل کوچک کردن معده توسط دکتر ناصر یاهو توانسته اند به وزن ایده آل خود برسند.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

لیست محتوا

انواع جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده، یک جراحی بسیار حساس و مهم است و بنابر تشخیص پزشک، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. هرکدام از این روش‌ها، مناسب بیمارانی است که شرایط جسمی آن‌ها، با ویژگی‌ها روش جراحی سازگار است.

1. اسلیو معده نوع گشاد

یکی از انواع روش‌ های انجام جراحی اسلیو، نوع گشاد است. در این روش، حدود 60 درصد از معده بیمار خارج شده و اغلب برای افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها، بین 30 تا 35 است، مناسب خواهد بود.

2. اسلیو معده نوع تنگ

روش تنگ، نوع دیگری از جراحی اسلیو معده است که در آن، تقریباً 80 درصد معده بیمار برداشته خواهد شد. این روش مناسب افرادی که شاخص توده بدنی بالاتری دارند و BMI آن‌ها بین 35 تا 40 است.

جدول مقایسه انواع تنگ و گشاد اسلیو معده

اسلیو معده گشاد اسلیو معده تنگ ویژگی‌ها
بیشتر از حجم معده تنگ بسیار کمتر از حجم معده گشاد حجم معده
همان عملکرد خود را ادامه می دهد کمتر به اندازه قبل قابلیت هضم غذا دارد عملکرد معده
گاز، دل درد، تهوع و استفراغ گاز، دل درد، تهوع و استفراغ عوارض جانبی
بهترین گزینه برای تنگ شدن دوباره است کمتر برای تنگ شدن دوباره مناسب است قابلیت انجام دوباره جراحی

عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده، نوعی عمل لاغری است که برای کاهش وزن شدید در مدت زمان کوتاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، قسمت زیادی از معده برداشته شده و عملی غیرقابل برگشت است. با برداشته شدن حدود 80 درصد از حجم معده، فرد با خوردن مقدار غذای کمتری، احساس سیری می‌کند. البته در این نوع جراحی، آسیبی به روده وارد نشده و مسیر آن تغییر نمی‌کند.

علاوه بر این، با کوچک‌تر شدن معده، سطح کمتری از هورمون گرسنگی (گرلین)، ترشح می‌شود که در نهایت موجب سرکوب اشتهای فرد خواهد شد. این جراحی با هدف کاهش وزن و از بین بردن بیماری‌های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع دو، پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی عروقی و غیره انجام می‌گیرد.

هرچند اسلیو معده، کاهش وزن چشمگیری را به دنبال دارد، اما با خطرات و عوارض احتمالی نیز همراه است. از همین رو، تصمیم‌گیری برای انجام این عمل، برعهده پزشک متخصص جراحی چاقی است و بیمار، تنها زمانی می‌تواند از این عمل استفاده کند که سود آن برای او، از ضررش بیشتر باشد.

 

جدول اختصاری اسلیو معده
اسامی معروف عمل اسلیو گاسترکتومی، گاسترکتومی آستینی، عمل معده
نام لاتین جراحی sleeve gastrectomy
تکنیک های مورد استفاده جراحی باز و لاپاراسکوپی
اهداف کاهش وزن، بهبود مشکلات مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلب و عروقی
نوع تغییرات برش 80 در صدی معده، کاهش ترشح میزان هورمون گرلین
مدت زمان جراحی حدود 1 تا 2 ساعت
مدت اقامت در بیمارستان 1 تا 2 روز
شاخص توده بدنی(bmi) لازم برای جراحی بالای 35
مدت زمان جراحی حدود 1 تا 2 ساعت
میزان کاهش وزن 60 تا 70 درصد وزن اضافی
بهبودی بعد عمل حدود 2 تا 3 هفته
میزان مرگ و میر کمتر از 1 درصد
پزشک مربوطه جراح چاقی و متخصص لاپاراسکوپی

عمل اسلیو معده چگونه انجام می‌شود؟  

جراحی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی و توسط متخصص جراحی چاقی انجام می‌شود که مراحل انجام عمل به شرح زیر است:

 • این جراحی نیمه‌تهاجمی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی آغاز می‌شود.
 • سپس پنج برش کوچک و عمیق روی شکم بیمار ایجاد خواهد شد تا از این طریق، دستگاه‌های لازم به حفره شکمی وارد شوند.
 • جراح برای برداشتن 80 درصد حجم معده، نیاز به تلسکوپ بلند و نازک دارد که در انتهای آن نیز یک دوربین قرار گرفته تا تمامی مراحل زیر نظر پزشک و به درستی انجام گیرد.
 • در این مرحله، حفره شکمی با کمک گاز دی‌اکسید‌کربن متورم شده و از ابزار تروکار برای ورود به شکم استفاده خواهد شد.
 • سپس با وارد کردن لوله سیلیکونی از طریق دهان به خروجی معده، عرض معده تنظیم شده و از بافت چربی، عروق خونی و طحال دور می‌شود.
 • حال وقت آن رسیده است تا قسمت اضافی معده توسط منگنه، جدا شود. بعد از آن، این قسمت اضافی از شکم خارج می‌شود تا امکان کنترل خونریزی وجود داشته باشد.
 • در صورت نیاز، جراح برای جلوگیری از خونریزی، داروهای مخصوصی روی زخم می‌گذارند. در غیر این صورت، یک درن سیلیکونی برای تخلیه مایعات جمع شده در محل جراحی قرار می‌گیرد و با بستن زخم، فرآیند عمل اسلیو به پایان می‌رسد.

درمان چاقی مرضی با جراحی اسلیو معده

چاقی مرضی در افرادی پیش می‌آید که شاخص توده بدنی بالاتر از 35 دارند. در واقع BMI معیاری است که از طریق آن، میزان چربی کل بدن ارزیابی می‌شود. با استفاده از این شاخص، شما می‌توانید میزان تناسب اندازم و سلامت فرد را بر اساس نسبت وزن او به قد به دست آورید. البته این شاخص، یک معیار تمام و کمال و بدون خطا نیست؛ در واقع یک دیدگاه کلی در مورد وزن ایده‌آل فرد بر اساس قد او ارائه خواهد داد.

بر همین اساس، افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالاتر از 35 دارند و روش‌های دیگر کاهش وزن را امتحان کرده ولی نتیجه مورد نظر آن‌ها حاصل نشده است، می‌توانند از جراحی اسلیو برای درمان چاقی خود استفاده کنند. این جراحی خطر بروز سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع دو، پرفشاری خون، وقفه تنفسی و آپنه خواب را کاهش داده و از بین می‌برد.

علت نامگذاری عمل لاغری اسلیو چیست؟

عمل اسلیو معده یک روش جراحی برای کاهش وزن است که در آن، بخشی از معده برداشته می‌شود. بخش باقی‌مانده معده، تغییر شکل داده و شبیه موز یا آستین لباس است. از آن‌جایی که آستین در زبان انگلیسی، اسلیو (Sleeve) خوانده می‌شود، به همین دلیل در تمامی زبان‌ها، به این جراحی اسلیو گفته می‌شود.

هزینه عمل اسلیو معده در تهران چقدر است؟  

به طور کلی، هزینه عمل جراحی اسلیو معده، میانگین بین 60 تا 120 میلیون تومان است. البته باید توجه داشته باشید که هزینه‌های این عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • شهر و منطقه زندگی بیمار: به طور کلی، هزینه جراحی در شهر تهران به دلیل وجود پزشکان حرفه‌ای و باتجربه، بیشتر است.
 • محل کلینیک و بیمارستان: انجام عمل در کلینیک‌های خصوصی، گران‌تر از بیمارستان‌های دولتی است.
 • میزان مهارت و تجربه پزشک: دستمزد جراحان با دانش، مهارت و تخصص بالاتر، کمی بیشتر است.
 • تجهیزات و وسایل مورد استفاده: استفاده از ابزار و وسایل پیشرفته و به روز، هزینه بیشتری به دنبال دارد.
 • سایر دلایل: هزینه‌های ویزیت قبل و بعد از جراحی، دارو و آزمایشات لازم و غیره

هزینه عمل اسلیو معده در تهران چقدر است؟  

هزینه جراحی اسلیو معده با بیمه تکمیلی

عمل اسلیو معده یک جراحی نسبتاً گران محسوب می‌شود. با این وجود اگر بیمه تکمیلی داشته باشید بخشی از هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت می‌شود. این به نوع بیمه، فرانشیز و قرارداد شما با بیمه بستگی دارد. در اکثر موارد اگر جراحی اسلیو معده با هدف درمان انجام شود بیمه تکمیلی بخش عمده‌ای از هزینه‌ها را به عهده خواهد گرفت. برای استفاده از مزایای بیمه تکمیلی شما باید مدارک خود را قبل از عمل به بیمارستان طرف قرارداد برده تا کاهش هزینه‌ها برای شما اعمال شود. در صورتی که بیمارستان طرف قرارداد با بیمه نباشد می‌توانید فاکتور هزینه‌ها را به بیمه برده تا هزینه عمل به شما برگردانده شود.

در موسسات بیمه‌ای مختلف سقف تعهد بیمه متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است یک شرکت بیمه‌ای سقف تعهدش ۲۰ میلیون تومان باشد و درصد فرانشیز آن حدود ۲۰ درصد باشد. در این صورت بیمه ۱۶ میلیون تومان از هزینه عمل را پرداخت می‌کنند و ۴ میلیون باقی را خودتان باید بپردازید.

برای آگاهی دقیق از چگونگی پرداخت هزینه‌ها توسط بیمه قبل از اقدام به جراحی با نمایندگی بیمه طرف قرارداد خود صحبت کنید تا با خیالی آسوده و بدون نگرانی از هزینه‌ها جراحی را انجام دهید.

کادر دکتر ناصر یاهو هنگام عمل اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم میشود؟

میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، به عوامل مختلفی نظیر اضافه وزن اولیه، تغییرات سبک زندگی، رعایت دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بعد از جراحی، می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور میانگین، افراد ماهیانه بین 5 تا 7 کیلوگرم وزن کم می‌کنند. البته کاهش وزن از فردی به فرد دیگر نیز با توجه به شرایط بدنی و روحی نیز متفاوت است و برخی ممکن است با سرعت بیشتری وزن کم کنند. این در حالی است که برخی دیگر ممکن است کاهش وزن کندتری داشته باشد. تنها عامل مهم این است که افراد رژیم غذایی خود را به طور کامل رعایت کنند و فعالیت ورزشی خود را روزانه ادامه دهند.

آیا اسلیو معده برگشت پذیر است؟  

با توجه به پیچیدگی‌های جراحی و برش‌هایی که روی معده انجام می‌شود باید گفت که اسلیو معده یک جراحی کاملاً برگشت ناپذیر است و پس از انجام جراحی و کاهش وزن شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که معده به حالت اولیه برگردد، زیرا بخش بزرگی از معده برش داده و از آن جدا شده است. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به این جراحی با انجام مشاوره و تحقیقات لازم تصمیم نهایی خود را بگیرید. شما با یک معده کوچک نیز می‌توانید مانند افراد عادی به زندگی خود ادامه دهید، فقط نحوه دریافت مواد غذایی شما نسبت به گذشته کمتر خواهد شد.

البته در صورت عدم رعایت مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های بعد جراحی مانند رعایت رژیم غذایی، حجم معده پس از مدتی بیشتر خواهد شد. این می‌تواند نتایج بعد عمل را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. با این وجود اگر نگران چنین تغییرات گسترده‌ای روی معده هستید می‌توانید تکنیک‌های دیگر جراحی متابولیک مانند باندینگ معده یا بالون را انجام دهید. استفاده از این روش‌ها نتایج سریع و موفقیت آمیز مانند اسلیو معده به همراه ندارند. اما با این وجود روش‌های برگشت پذیر محسوب می‌شویم و شما بعد از انجام عمل و رسیدن به وزن دلخواه می‌توانید معده خود را به شکل اول برگردانید.

درمان دیابت با جراحی کوچک کردن معده

چاقی و اضافه وزن می‌تواند موجب بروز دیابت نوع 2 در افراد شود. در واقع افراد چاق، توانایی موثر استفاده از انسولین را دست می‌دهند و برای از بین بردن آن، می‌توانند جراحی اسلیو انجام دهند. با کاهش وزن، مقاومت به انسولین کاهش یافته و سطح قند خون نیز پایین می‌آید. در نتیجه همین امر، علائم و عوارض دیابت نوع 2 تا 81 درصد از بین می‌رود و در 62 درصد موارد نیز درمان کامل اتفاق می‌افتد.

مقاله مرتبط: درمان دیابت با جراحی لاغری

درمان فشار خون بالا با جراحی لاغری اسلیو

دلایلی مختلفی برای ابتلا به فشار خون وجود دارد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، اضافه وزن و چاقی است. چاقی بیش از حد، موجب سخت‌تر کار کردن قلب شده و فشار خون را بالا می‌برد. اسلیو معده با کاهش وزن، فشار کاری قلب را کاهش داده و درنتیجه موجب درمان پرفشاری خون می‌شود. همچنین با از بین رفتن چاقی، احتمال بروز مشکلات قلبی و عروقی ناشی از فشار خون بالا نیز کاهش یافته و درمان خواهد شد.

مقاله مرتبط: درمان فشار خون با جراحی اسلیو معده

آمادگی قبل از انجام عمل اسلیو معده چگونه است؟  

آمادگی قبل از عمل می‌تواند به تسریع روند بهبودی بیمار، بعد از انجام جراحی کمک کند:

 • بهتر است قبل از عمل اسلیو معده، تمامی سوالات خود را از پزشک جراح بپرسید.
 • توصیه می‌شود، حدود یک ماه قبل از جراحی، مصرف سیگار و انواع دخانیات را قطع کنید.
 • حداقل یک هفته قبل از عمل، از مصرف انواع نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک برای قبل از اسلیو معده را رعایت نمایید.
 • آمادگی جسمانی قبل از انجام عمل را فراموش نکنید و برنامه ورزشی منظمی داشته باشید.
 • از مصرف داروهایی که پزشک آن‌ها را برای شما ممنوع کرده است، خودداری کنید.

لیست سایر بیماری هایی که با کمک این جراحی درمان می شوند

در ادامه لیستی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که با کمک این جراحی درمان می‌شوند، آورده شده است:

 1. آپنه خواب (Sleep Apnea): این بیماری نوعی اختلال مربوط به خواب است که موجب اختلال در عملکرد بافت‌های گلو شده و به طور موقت، تنفس را قطع می‌کند. با کاهش وزن ناشی از اسلیو معده می‌توان 80 تا 85 درصد، این بیماری را درمان کرد.
 2. ناباروری: با کاهش وزن، هورمون‌ها به تعادل می‌رسند و عوارض چاقی از جمله ناباروری در آقایان و خانم‌ها از بین می‌رود.
 3. درد مفاصل: هرچه افراد وزن بیشتری داشته باشند، به زانوها و لگن آن‌ها، فشار بیشتری وارد می‌شود. این فشار زیاد در نهایت می‌تواند منجر به آرتروز و درد مفاصل شود. با کاهش وزن، این فشار از روی مفاصل برداشته شده و درد کاملاً درمان خواهد شد.
 4. بیماری‌های ریوی و آسم: چاقی می‌تواند بر عملکرد ریه نیز تأثیرگذار باشد. با کاهش وزن، عملکرد ریه بهبود یافته و علائم آسم کمتر می‌شود.
 5. کبد چرب: این عمل می‌تواند موجب بهبود یا درمان کامل بیماری کبد چرب شود. این بیماری در واقع وضعیتی است که در آن، چربی در بافت کبدی تجمع یافته و موجب بروز التهاب و زخم می‌گردد.

انتخاب بهترین دکتر اسلیو معده تهران

زمانی که صحبت از کاهش وزن از طریق جراحی چاقی می‌شود، به طور حتم مهم‌ترین سوالی که در ذهن متقاضیان پیش می‌آید، نحوه انتخاب بهترین دکتر اسلیو معده تهران است؛ اینکه چگونه می‌توان بهترین جراح اسلیو معده را انتخاب کرد. در شهرهای بزرگی مانند تهران، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پیشرفته بسیاری وجود دارد که بیماران می‌توانند از طریق آن‌ها، به متخصصان باتجربه و حرفه‌ای دسترسی داشته باشند.

اگر شما هم به دنبال یک جراحی عالی و موفقیت‌آمیز هستید، باید بررسی‌های لازم جهت انتخاب جراح را جدی بگیرید. بدین منظور می‌توانید از راهنمایی‌های زیر استفاده نمایید:

 • تمامی مدارک، گواهینامه‌های عملی، بورد تخصصی و سابقه کاری جراح مورد نظر خود را بررسی کنید و از صحت و سقم آن‌ها مطمئن شوید.
 • سایت پزشکی جراح را مطالعه کرده و نظرات کاربران را در رابطه با تجربه و مهارت پزشک، بخوانید.
 • از افرادی که قبلاً تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، کمک بگیرید و به توصیه‌ آن‌ها گوش کنید. از این طریق می‌توانید اطلاعات مفیدی در رابطه با جراحان مختلف بدست آورید.

اگر به دنبال یک پزشک حرفه‌ای و مجرب و باسابقه هستید، دکتر ناصر یاهو می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. ایشان با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به‌روز و تکنیک‌های جهانی، به شما کمک می‌کنند تا دوران عمل خود را با حداقل عوارض پشت سر گذاشته و به بهترین نتایج دست یابید.

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

در ادامه ویدئوی نظرات برخی از مراجعه کننده هایی که توسط دکتر ناصر یاهو، این جراحی را انجام داده اند و به نتیجه دلخواه خود رسیده اند را مشاهده می کنیم

فیلم عمل اسلیو معده توسط دکتر ناصر یاهو

در ادامه فیلم عمل کوچک کردن معده توسط دکتر ناصر یاهو، جراح و متخصص چاقی را مشاهده می نمایید که در آنها دکتر، حین انجام عمل ، مراحل جراحی را تشریح می کند. افراد دارای چاقی مرضی (چاقی مفرط) گزینه مناسبی برای انجام این عمل محسوب می شوند. طبق فیلم عمل لاپاراسکوپی معده که در زیر مشاهده می نمایید، در آخرین مرحله از جراحی، دکتر ناصر یاهو، پس از بریدن 80 درصد معده ، قسمت های بریده شده را از شکم فرد خارج می کند.

گاسترکتومی اولین بار در سال ۱۸۸۱ توسط تئودور بیلروت (به انگلیسی: Theodor Billroth) جراح شهیر آلمانی صورت پذیرفت. این عمل برای درمان سرطان معده انجام شد.

عکس قبل و بعد از عمل اسیلو معده

عکس قبل و بعد از عمل اسلیو معده

عکس قبل و بعد از عمل اسلیو معده

 

عکس قبل و بعد از عمل اسلیو معده

نحوه انجام عمل توسط متخصص جراحی لاغری

شاید اکثراً گمان کنند این جراحی، نوعی عمل پیچیده و خطرناک است که در حقیقت اینطور نیست. در صورتی که عمل اسلیو معده توسط یک پزشک متخصص و ماهر انجام شود، موفقیت آن نیز افزایش می‌یابد. زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می‌کند، بررسی‌ها و معاینات لازم برای او انجام می‌شود تا در نهایت مشخص شود که آیا بیمار، کاندید مناسبی برای جراحی اسلیو است یا خیر.

بعد از مشخص شدن این موضوع، یک جلسه مشاوره برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. در این جلسه، تمامی مزایا و معایب جراحی، شرح داده می‌شود. در مرحله بعدی، یک رژیم غذایی مخصوص توسط پزشک تدوین می‌گردد که محدود کردن برخی مواد غذایی در آن، اولویت دارد. این رژیم غذایی و برنامه ورزشی زمینه‌ساز عمل جراحی موفق است.

جراحی به این صورت انجام می‌شود که چند برش کوچک روی شکم ایجاد می‌شود و وسیله‌ای به نام لاپاراسکوپ از طریق این برش‌ها به داخل بدن فرستاده خواهد شد. جراح با استفاده از این وسیله و دیگر ابزارهای مخصوص جراحی، قسمت بزرگی از معده را برش داده و از بدن بیمار خارج می‌کند. سپس برش‌های شکمی، بخیه شده و عمل با موفقیت به پایان می‌رسد.

مدت زمان عمل کوچک کردن معده

همانطور که گفته شد، عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد. طول عمل با این روش بین 45 دقیقه تا یک ساعت خواهد بود. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که آماده کردن بیمار مانند گذراندن مراحل آماده‌سازی، پوشیدن گان، بیهوشی عمومی قبل از شروع عمل و همچنین انتقال بیمار به اتاق ریکاوری بعد از پایان جراحی، باعث افزایش مدت زمان عمل کوچک کردن معده شده و حدود یک ساعت به مدت زمان کل عمل اضافه می‌کند. البته به هوش آمدن بیمار در اتاق ریکاوری و آمادگی ورود او به بخش، حدود 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد.

مقاله مرتبط: مدت زمان عمل کوچک کردن معده

دوره نقاهت اسلیو معده چقدر است؟

به طور متوسط دوران نقاهت اسلیو معده، 2 تا 3 هفته به طول می‌انجامد تا تمامی برش‌های معده بهبود یابند. همچنین، 6 تا 8 هفته زمان لازم است خط منگنه معده، بهبود یافته و به حالت نرمال برگردد. اکثر بیماران بعد از گذشت یک ماه از جراحی اسلیو معده بهبود یافته و می‌توانند تمرینات ورزشی عادی را شروع کنند و در مسیر بهبودی و سلامت کامل قرار بگیرند.

به طور کلی، دوران نقاهت اسلیو معده شامل دو مرحله اصلی است. افراد بعد از عمل اسلیو باید به مدت 21 تا 30 روز، استراحت کامل داشته باشند که هفته اول آن، استراحت مطلق است. در مرحله اول دوران نقاهت، فرد نباید به مدت یک هفته، هیچ‌گونه فعالیتی داشته باشد و تنها برای انجام کارهای ضروری مانند دستشویی می‌توانند از بستر خود بلند شود. در مرحله بعدی، تا سه هفته بعد، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد و دیگر نیازی به استراحت مطلق نیست. مدت زمان دوره اول نقاهت و دوره دوم آن، کلاً یک ماه به طول می‌انجامد.

اسلیو معده یا بای پس کدام بهتر است؟  

یکی دیگر از روش‌های جراحی لاغری استفاده از تکنیک بای پس معده است. در این روش پزشک علاوه بر ایجاد تغییرات بر روی معده، تغییراتی را نیز در روده کوچک ایجاد می‌کند. در بای پس اتصال جدیدی بین معده برش داده شده و روده کوچک ایجاد شود. در واقع پس از اسلیو، کیسه کوچک معده مستقیم به روده کوچک متصل می‌شود. در این صورت غذای بلعیده شده قسمت اعظم معده و بخشی از روده کوچک را دور زده تا علاوه بر کاهش دریافت مواد غذایی جذب نیز کمتر اتفاق بیفتد. برای اینکه بدانید کدام تکنیک بهتر است، بهتر است شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو جراحی را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار دهیم:

شباهت اسلیو و بای پس 

 • در هر دو روش، معده برش داده شده و به شکل آستین لوله‌ای در می‌آید
 • نیاز به بستری شدن در بیمارستان بعد از اسلیو و بای پس خواهد بود
 • ۶۰ و ۷۰ درصد وزن اضافی بدن کاهش پیدا خواهد کرد

تفاوت اسلیو و بای پس

 • کاهش وزن در بای پس سریع‌تر اتفاق می‌افتد
 • علاوه بر معده، تغییرات روی روده کوچک نیز انجام میشوند
 • انجام بای پس برای افرادی که ریفلاکس معده یا سوزش سر دل دارند، گزینه بهتری می‌باشد.
 • بای پس نتایج طولانی مدت و ماندگار بیشتری برای لاغری و کاهش وزن به همراه دارد

پزشک با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، شرایط سلامتی  شاخص توده بدنی و نوع سبک زندگی فرد تصمیم خواهد گرفت که کدام جراحی انجام شود.

آیا خطر مرگ با اسلیو معده وجود دارد؟  

مرگ با اسلیو معده یکی از نگرانی‌های افراد قبل از جراحی است، اما این تا چه حد واقعیت دارد؟ چاقی با مسائل و خطرات بسیاری برای سلامتی همراه است. امروزه برخلاف گذشته چاقی و اضافه وزن در بین کودکان و نوجوانان بسیار شایع شده، طوری که شرایط جدی برای سلامت جسمی و حتی روحی آنها ایجاد نموده است. با افزایش سن مشکلات مرتبط با سلامتی نیز بیشتر خواهند شد. افرادی که از چاقی و اضافه وزن بالا رنج می‌برند بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی، دیابت، و فشار خون  قرار دارند. هر کدام از این‌ها به تنهایی می‌توانند تهدید کننده زندگی فرد باشند. اسلیو معده با هدف کنترل این شرایط انجام می‌شود. با این وجود هر جراحی خطرات و ریسک مرتبط به خود را دارد، اما مرگ با اسلیو معده بسیار نادر است. مطالعات انجام شده در بیش از 3.6 میلیون نفر نشان داد که خطر مرگ پس از انجام این جراحی کاهش وزن کمتر از یک درصد بوده است. بنابراین یک جراحی بی‌خطر و امن شناخته می‌شود که می‌تواند به بهبود وضعیت سلامتی افراد بسیار کمک کند.

پس با خیال راحت و بدون هیچگونه نگرانی می‌توانید این جراحی را انجام داده و از مزایای سلامتی مرتبط با آن تا آخر عمر بهره‌مند شوید.

عمل اسلیو معده اقساطی

دکتر ناصر یاهو برای افزایش رضایت مراجعه کنندگان ، امکان عمل اسلیو معده اقساطی فراهم نموده است.برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شرایط پرداخت اقساطی، با شماره های ۸۸۶۵۱۳۷۵-۰۲۱ | ۰۹۱۲۲۰۵۶۶۴۲ تماس بگیرید.

تجربه و تخصص پزشک، دولتی یا خصوصی بودن مرکز درمانی و بسیاری از عوامل دیگر همگی در هزینه این عمل تاثیر می گذارند. به همین علت شما برای مطلع شدن از قیمت این عمل جراحی باید به پزشک و جراح مورد نظرتان مراجعه کنید و پس از معاینه از مبلغ دقیق این عمل مطلع شوید. برای کسب اطلاعات تکمیلی ویدئوی زیر را حتما ببینید:

تفاوت عمل اسلیو با پیکر تراشی چیست؟

برخلاف عمل‌های اسلیو معده و بای پس که برای حل مشکلات چاقی و از بین بردن اضافه وزن مفرط انجام می‌شوند، نوع دیگری از عمل‌های جراحی وجود دارند که تنها برای افرادی که به دنبال از بین بردن چاقی در برخی از قسمت‌های بدن خود هستند و هدف آن‌ها زیبایی اندام است، کاربرد دارد.

در این عمل‌ها که با عنوان پیکرتراشی شناخته می‌شوند، چربی‌های موضعی بعضی قسمت‌های بدن، بدون درد و خون‌ریزی با استفاده از تکنیک‌های روز دنیا، تخلیه خواهد شد. به همین دلیل، این عمل لاغری، به عنوان عمل زیبایی شناخته می‌شود و جنبه درمانی زیادی ندارد.

به طور کلی، جراحی اسلیو معده و پیکرتراشی، هر دو موجب کاهش وزن افراد می‌شود؛ اما تفاوت‌های آن‌ها زیاد که در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهد شد:

 • جراحی پیکرتراشی، برای افرادی که قصد کاهش وزن شدید را ندارند، مناسب‌تر است. اما افراد مبتلا به چاقی مرضی، باید از اسلیو معده برای از بین بردن اضافه وزن خود استفاده کنند.
 • عمل پیکرتراشی، جنبه زیبایی و فرم‌دهی به بدن را داشته، در حالی که اسلیو معده با هدف حفظ سلامتی افراد انجام می‌شود.
 • امکان بازگشت وزن در جراحی پیکرتراشی، بیشتر از عمل اسلیو معده است، زیرا در این عمل، تغییری روی سیستم گوارش و معده افراد اتفاق نمی‌افتد و بیماران می‌توانند بعد از این جراحی نیز، بیش از حد غذا بخورند. این در حالی است که در عمل اسلیو معده، بیمار دیگر امکان پرخوری ندارد.
 • پیکرتراشی اغلب برای افراد با شاخص توده بدنی زیر 30 انجام شده و افرادی که BMI بالاتر از 35 دارند، اسلیو معده برای آن‌ها مناسب‌تر است.

مقاله مرتبط: تفاوت اسلیو معده و پیکرتراشی

تفاوت اسلیو معده با جراحی لاغری بای پس معده چیست؟

هر دو عمل‌های اسلیو معده و بای پس معده، به لاغر شدن افراد می‌انجامند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا بدون احساس گرسنگی و راحت، کاهش وزن را تجربه نمایند و در مدت زمان کوتاهی به وزن دلخواه خود برسند.

 1. مدت زمان جراحی: عمل اسلیو معده نهایت به یک ساعت بیهوشی نیاز دارد و در اغلب موارد، مدت عمل کمتر از یک ساعت خواهد بود. این در حالی است که عمل بای پس معده به بیش از دو ساعت بیهوشی نیاز دارد.
 2. احساس گرسنگی کمتر: افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، به نسبت افرادی که عمل بای پس معده انجام داده‌اند، احساس گرسنگی کمتری خواهند داشت.
 3. جلوگیری از شل شدن و افتادگی پوست: سرعت کاهش وزن در عمل اسلیو معده، کمتر از بای پس معده بوده و این موضوع کمک می‌کند تا فرد کمتر دچار افتادگی و شل‌شدگی پوست شود.
 4. عوارض بعد از جراحی: عوارض بعد از جراحی نظیر حالت تهوع، استفراغ، اسهال، دل‌درد، سرگیجه، تپش قلب و غیره بیشتر رواج دارد.
 5. مدت زمان نقاهت: مدت زمان بستری شدن و دوران نقاهت در منزل در عمل بای پس معده به نسبت افرادی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، بیشتر است.
 6. تغییر در روند هضم و دفع: در عمل اسلیو به دلیل عدم تغییر در روند و مسیر گوارش، هضم و دفع مانند قبل به کار خود ادامه می‌دهد. اما در عمل بای پس، قسمتی از روده نیز دچار تغییر شده و روند هضم و جذب مواد غذایی، سخت‌تر خواهد شد.

نحوه انجام عمل توسط متخصص جراحی لاغری دکتر ناصر یاهو

فیلم برداشتن معده هنگام عمل اسلیو

چه مکمل هایی را باید بعد از جراحی اسلیو بخوریم؟

بعد از جراحی اسلیو معده، به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از کمبود مواد مغذی در بدن، بیمار باید انواع مکمل‌ها را مصرف نماید. میزان مصرف مکمل بستگی به نیاز جسمی بیمار و تشخیص پزشک دارد. لیست مهم‌ترین مکمل‌ها در ادامه آمده است:

1. کلسیم و ویتامین D

کلسیم، از مهم‌ترین مواد معدنی برای بدن است که در سلامت استخوان‌ها اثر داشته و نقش مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان دارد. همچنین ویتامین D به جذب کلسیم کمک می‌کند.

2. ویتامین B12

جراحی اسلیو می‌تواند روی تولید گلیکوپروتئینی که موجب جذب ویتامین B12 می‌شود، تأثیر منفی داشته باشد. با مصرف ویتامین B12، این مشکل حل خواهد شد.

3. مکمل آهن

کمبود آهن از دیگر عوارض اسلیو معده است که موجب بروز کم‌خونی و احساس بی‌حالی و خستگی می‌شود. بیماران باید توجه داشته باشند که مصرف مکمل آهن را جدا از مکمل کلسیم انجام دهند.

4. مکمل‌های پروتئینی

اختلال در جذب پروتئین از دیگر مشکلات بعد از اسلیو معده است که برای رفع آن، بیماران می‌توانند از مکمل‌های پروتئینی به شکل شیک یا پودر استفاده کنند.

5. مولتی‌ویتامین

بیماران می‌توانند با مصرف یک مولتی‌ویتامین باکیفیت، تمامی ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را تأمین نمایند.

توصیه های قبل از عمل معده

 1. سعی کنید که یک هفته مانده به عمل، حداقل 3 تا 5 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.
 2. تجهیزات مربوط به جراحی را حداقل 48 ساعت قبل، آماده نمایید.
 3. بیماران مبتلا به واریس از شب قبل عمل تا سه هفته بعد از آن، باید از جوراب واریس استفاده کنند.
 4. شب قبل عمل حتماً غذای سبک مصرف کنید.
 5. از ساعت 11 شب قبل از عمل، دیگر مواد غذایی میل نکنید.
 6. بیماران دیابتی تا 12 شب قبل از عمل، باید داروها را طبق دستور مصرف کرده و از 12 شب به بعد دیگر چیزی میل نکنند.
 7. از 6 هفته قبل از عمل، مصرف الکل را قطع کنید.
 8. حتماً از ساعت 7:30 صبح در بیمارستان حاضر باشید تا اقدامات لازم جهت پذیرش، انجام آزمایشات و معاینات لازم، سریع‌تر انجام شود.
 9. کپی تمامی مدارک پزشکی خود از جمله کلیه آزمایشات، سونوگرافی، آندوسکپی و رضایت‌نامه عمل را برای روز عمل آماده کنید تا در زمان بستری، ضمیمه پرونده بیمارستان شما شود.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی اسلیو معده

بعد از عمل جراحی اسلیو معده، در جهت بهبودی سریع‌تر و مشاهده نتایج مورد انتظار، باید به مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی اسلیو معده و دستورالعمل‌هایی که پزشک در اختیار بیمار قرار داده است، عمل شود. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل به شرح زیر است:

 • بیمار برای تغذیه باید مطابق با برنامه رژیم تدوین شده توسط پزشک، عمل کند.
 • در هفته اول بعد از جراحی، بیمار تنها باید از مایعات شفاف برای تغذیه استفاده نماید.
 • انجام پیاده‌روی و تمرینات بدنی سبک برای روزهای بعد از عمل کاملاً ضروری بوده و به بهبود سریع‌تر بیمار کمک می‌کند.
 • در صورت بروز درد، بیمار می‌تواند از مسکن‌های تجویزی پزشک استفاده کند.
 • به منظور مراقبت از محل زخم‌ها و جلوگیری از بروز عفونت، باید بهداشت زخم رعایت شده و مطابق دستور پزشک، ضدعفونی و تمیز شود.
 • خوابیدن روی شکم، می‌تواند فشار زیادی به محل جراحی وارد کند، بنابراین بیمار باید به نوع خوابیدن خود توجه داشته باشد.
 • رانندگی در روزهای ابتدایی بعد از عمل ممنوع است.

عمل اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است؟

با توجه به پژوهش‌های انجام شده، مبنای وزن مناسب برای عمل اسلیو معده، شاخص BMI است. در صورتی که افراد یکی از مشخصات زیر را داشته باشند، در واقع وزن مناسب برای انجام این جراحی را دارند:

 • نسبت به وزن ایده‌آل و مورد نظر خود، 50 کیلوگرم اضافه وزن دارند.
 • شاخص توده بدنی آن‌ها بیشتر از 40 است.
 • شاخص توده بدنی آن‌ها بین 35 تا 9/39 است ولی مبتلا به یکی از بیماری‌های مرتبط با چاقی نظیر پرفشاری خون یا دیابت هستند.

شیردهی بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

در ماه های ابتدایی پس از عمل به علت بی اشتهایی مادر و رژیم غذایی که فرد باید پس از این عمل رعایت کند و عمدتا شامل مواد آبکی و مایع جات است.

بنابراین بدن مادر دچار کمبود موادمغذی می شود که کیفیت شیرمادر را پایین می آورد که این موضوع برای نوزاد شیرخوار خطرناک است و احتمال خشک شدن شیر مادر وجود دارد.

بنابراین توصیه اکثر جراحان برای شیردهی بعد از عمل اسلیو این است که باید تا اتمام دوران شیردهی، این عمل لاغری را انجام ندهند.

مدت زمان عمل کوچک کردن معده

بارداری بعد از عمل اسلیو چگونه است؟

بارداری بعد از عمل اسلیو معده در صورت ثابت ماندن وزن مادر، بی‌خطر خواهد بود. در صورتی که قبل از ثبیت وزن، قصد بارداری داشته باشید، تغییرات هورمونی، شرایط استرس‌زا و نوع تغذیه شما می‌تواند مشکلاتی برای جنین در حال رشد شما ایجاد کند و معمولاً این جنین‌ها معمولاً کوچک‌تر هستند و وزن کمتری نسبت به کودکان نرمال دارند. با توجه به نظر برخی پزشکان و جراحان لاپاراسکوپی، اقدام به بارداری خانم‌هایی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، بعد از یکسال بلامانع است. البته برخی دیگر معتقدند بیماران باید حداقل دو سال برای اقدام به بارداری صبر کنند.

همچنین مادران باید به تغذیه خود و دریافت تمامی مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز برای بدن خود و جنین، توجه کنند. دریافت ریز مغذی‌ها در دوران بارداری به مقدار کافی، بسیار دارای اهمیت است. کمبود تغذیه‌ای در این مدت می‌تواند مشکلات و عوارض زیادی برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به کم‌خونی مادر، نقص لوله عصبی، زایمان زودرس و غیره اشاره کرد.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

همانطور که گفته شد، رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده، اهمیت بسیار بالایی داشته و در پایداری وزن تأثیر مستقیم دارد.

 • یک تا هفت روز اول بعد از جراحی: در این مدت بیمار تنها باید مایعات مصرف کند تا از بروز مشکلاتی نظیر یبوست، نشتی معده، اسهال، انسداد روده و کم‌آبی جلوگیری شود. مصرف ژله و نوشیدنی‌هایی با کافئین کم نیز مانعی ندارد.
 • هفت تا 14 روز بعد از جراحی: بیمار در این هفته می‌تواند سوپ‌های رقیق و خامه‌ای را در مقادیر کم مصرف کنند. همچنین مصرف شیر کم‌چرب و بدون قند، شیک‌های حاوی پروتئین و آبمیوه‌های طبیعی بلامانع است.
 • 14 تا 21 روز بعد از عمل اسلیو: با شروع هفته سوم، بیمار می‌تواند انواع غذاهای پوره شده و نرم را میل کند. البته باید در نظر داشت که غذاها کاملاً جویده شده و به آرامی مصرف شوند. غذاهای کودک، سوپ‌های نرم، تخم مرغ، ماهی پوره شده و کنسروهای میوه، بهترین غذاها برای این دوران هستند.
 • یک ماه بعد از عمل: بعد از یک ماه، بیمار می‌تواند غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کند. مصرف انواع پنیر کم‌چرب، میوه‌ها، غلات کم‌قند، سبزیجات پخته، مرغ و ماهی در این دوران امکان‌پذیر خواهد بود.
 • دو ماه بعد از جراحی: در این زمان، پزشک رژیم غذایی جدیدی را برای بیمار تنظیم می‌کند و او می‌تواند انواع غذاهای جامد را مصرف کند. مصرف پروتئین و میوه و سبزیجات در ر/زیم جدید حفظ می‌شود ولی مصرف نوشیدنی‌های گازدار و شیرین، همچنان ممنوع است.

میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو

به طور معمول، بیماران بعد از عمل اسلیو معده در حدود 25 تا 35 درصد کل وزن خود را از دست می‌دهند یا به عبارتی، 50 تا 75 درصد میزان اضافه وزن آن‌ها از بین رفته و شاخص توده بدنی بیمار در محدوده سالم قرار می‌گیرد. البته برخی از بیماران ممکن است تا 80 درصد وزن خود را نیز با این روش از دست بدهند، این در حالی است که کاهش وزن برای برخی دیگر، کمتر از 70 درصد است.

با این کاهش وزن، اعتماد به نفس افراد بازگردانده شده و به تناسب اندام نسبی می‌رسند که می‌توانند با رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت ورزشی کافی، وزن خود را ثابت نگه داشته و به اندام ایده‌آل خود دست یابند.

علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو

به طور کلی، بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده به 4 علت زیر اتفاق می‌افتد:

1. متابولیسم کتوزیس

زمانی که بعد از عمل اسلیو معده، مصرف کربوهیدرات‌ها کاهش می‌یابد، بدن به جای کلوگز، رو به مصرف و سوزاندن چربی می‌آورد. در زمان چربی‌سوزی، کتون در بدن افزایش یافته که یکی از روش‌های دفع آن، از طریق تنفس است. همین امر موجب می‌شود تا دهان افراد مبتلا به متابولیسم کتوزیس، بوی ناخوشایندی بدهد.

2. کم‌آبی بدن

کم آبی حتی در افرادی که جراحی اسلیو معده انجام نداده‌اند و در شرایط نرمال نیز می‌تواند باعث خشکی دهان و در نتیجه بوی بد خواهد شد. اگر بعد از عمل مقدار مایعات و آب کافی مصرف نشود، علاوه بر بی‌حالی، بوی بد دهان نیز اتفاق می‌افتد.

3. استاز مواد غذایی

یکی دیگر از دلایل رایج بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو معده، ماندن بیش از حد مواد غذایی در معده است. برخی از افراد، مطابق با رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک عمل نکرده یا لقمه‌های خود را به اندازه کافی نمی‌جوند که همین عوامل، احتمال استاز مواد غذایی در معده را افزایش می‌دهند. هرچه غذا در معده بیشتر بماند، بدبوتر شده و در نتیجه این بو در دهان نیز احساس خواهد شد.

4. رفلاکس معده

رفلاکس اسید معده در برخی بیماران می‌تواند موجب بدبو شدن دهان شود. از آن‌جایی که برخی از افراد بعد از این عمل دچار رفلاکس می‌شوند، باید انتظار بوی بد دهان را نیز داشته باشند.

آیا بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو رخ می دهد؟

بدون شک، در صورتی که توصیه‌های پزشک و رژیم غذایی به طور کامل رعایت نشوند و همچنین بیمار، فعالیت ورزشی مناسب نداشته باشد، امکان بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد. همچنین در صورتی که نوع جراحی، به درستی انتخاب نشده و پزشک نیز عمل را به خوبی انجام نداده باشد، این احتمال وجود دارد که بازگشت وزن اتفاق بی‌افتد.

برای جلوگیری از این موضوع، بیمار باید ابتدا یک جراح ماهر و باتجربه را انتخاب کند که مهارت و تخصص کافی برای جراحی لاپاراسکوپی را داشته باشد تا بتواند بهترین نوع عمل لاغری را برای بیمار انتخاب کند. همچنین نکته حائز اهمیت دیگر در این زمینه، این است که تیم پزشکی نباید بیمار را بعد از جراحی به حال خود رها کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

اهمیت ورزش بعد از عمل اسلیو معده

ورزش و فعالیت بدنی مناسب، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که به بیماران کمک می‌کند تا بعد از عمل اسلیو معده، سلامت خود را حفظ کنند. به طور کلی افراد می‌توانند با ورزش، عضلات خود را حفظ کنند و در کنار آن، وزن خود را نیز کاهش دهند؛ در واقع ورزش، یک روش کاملاً موثر و ایمن برای حفظ توده بدون چربی بدن بوده و کاهش وزن را آسان‌تر می‌کند.

همچنین بیماران می‌توانند با ورزش و فعالیت بدنی منظم، قلب و استخوان‌های خود را تقویت کنند و در نتیجه با تقویت سیستم ایمنی بدن، از بروز عوارض و بیماری‌ها بعد از جراحی جلوگیری نمایند. ورزش کردن می‌تواند از بدن در برابر مشکلات روحی و روانی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی، محافظت کند؛ در واقع فعالیت ورزشی با ایجاد جریان خون بیشتر در مغز، اندروفین بیشتری نیز تولید می‌کند که می‌تواند منجر به تنظیم و بهبود خلق و خوی بیمار گردد.

عمل معده مناسب چه کسانی است؟

 1. بیمارانی دارای شاخص توده بدنی 40 به بالا و مبتلا به چاقی مرضی، می‌توانند عمل اسلیو معده انجام دهند.
 2. افراد با اضافه وزن بیشتر از 45 کیلوگرم، کاندیدای مناسبی برای عمل معده هستند.
 3. جراحی اسلیو معده می‌تواند برای افراد 18 تا 65 سال انجام شود.
 4. افراد مبتلا به پرفشاری خون، دیابت یا دیگر بیماری‌های زمینه‌ای و مرتبط با چاقی که شاخص توده بدنی بین 35 تا 9/39 دارند، یکی از کاندیدهای مناسب این عمل هستند.
 5. افراد مبتلا به بیماری‌های روان‌شناختی که به عبارتی دچار چاقی عصبی و روانی هستند، می‌توانند از اسلیو معده برای لاغری استفاده کنند.

چه کسانی نمی توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟

 1. افراد با BMI کمتر از 35 امکان انجام عمل اسلیو را ندارند و پزشک روش‌های دیگری را برای کاهش وزن توصیه می‌کند
 2. افراد با سابقه بیماری رفلاکس معده (GERD) بهتر است عمل اسلیو را انجام ندهند زیرا با انجام این عمل، علائم بیماری بدتر و شدیدتر شده و می‌تواند منجر تنگی مری یا مری بارت گردد.
 3. افرادی که قبلاً جراحی معده انجام داده‌اند، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو نیستند.
 4. عمل اسلیو معده به برای زنان باردار توصیه نمی‌شود، زیرا خطرات زیادی برای مادر و جنین به همراه دارد.
 5. افراد با شرایط پزشکی خاص مانند بیماران کلیوی، اختلال خونریزی و بیماران کبدی نمی‌توانند عمل اسلیو انجام دهند.

7 علت شایع استپ وزنی بعد از اسلیو

استپ وزنی دلایل مختلفی دارد که در ادامه به  علت آن اشاره می کنیم:

۱. رعایت نکردن رژیم غذایی بعد از جراحی

پایبند بودن به رژیم غذایی که پزشک برای شما در نظر می‌گیرد، اهمیت زیادی در کاهش وزن پس از عمل دارد.

۲. کمبود پروتئین در رژیم غذایی

۹۰ درصد فعالیت‌های بدن توسط پروتئین‌ها انجام می‌شود. اگر روزانه کمتر از ۶۰ الی ۹۰ گرم پروتئین مصرف کنید، واضح است که آنزیم‌ها (نوعی پروتئین) نمی‌توانند سوخت‌وساز بدن را سازمان‌دهی کنند.

۳. کم‌آبی بدن

برای اینکه سموم و مواد غیرضروری بدن بتوانند به‌راحتی از بدن دفع شوند، می‌بایست روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

۴. مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های الکی

نوشیدنی‌های غیرطبیعی سرشار از قند و کالری هستند. مصرف این نوشیدنی‌ها علاوه بر افزایش قند خون و احساس سیری کاذب، روند کاهش وزن شما بعد از جراحی اسلیو را متوقف می‌کنند.

۵. استرس و اضطراب

استرس می‌تواند تولید هورمون کورتیزول در بدن را افزایش دهد. افزایش این هورمون در بدن می‌تواند منجر به افزایش تولید سلول‌های چربی، کاهش سوخت‌وساز بدن و حتی افزایش سطح هورمون چاقی در بدن شود.

۶. افراط و تفریط در مصرف غذا

همان‌طور که زیاد غذا خوردن برای بدن ضرر دارد، کاهش میزان خوردوخوراک نیز می‌تواند تأثیرات بدی برای بدن داشته باشد. لطفاً به بهانه لاغر شدن، مصرف مواد ضروری برای بدن را کاهش ندهید.

7. کاهش فعالیت‌های بدنی و ورزش نکردن

متأسفانه اغلب افراد فکر می‌کنند که جراحی اسلیو یک وِرد جادویی‌ست و پس عمل باید گوشه‌ای بنشینند و منتظر باشند تا تأثیر جراحی را ببینند! واقعیت این است که پس از عمل اسلیو باید فعالیت بدنی خودتان را بیشتر کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید.

 

مراجعه کننده عمل اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

مزایا و معایب عمل لاپاراسکوپی معده

از جمله مهم‌ترین مزایای عمل لاپاراسکوپی معده، می‌تواند به موارد زیر اشاره داشت:

 • حداقل تهاجم در این نوع عمل جراحی: به علت برش‌های کوچک، آسیب کمتری به بدن وارد شده و درد و جای زخم بیمار نیز به نسبت روش‌های سنتی، بسیار کمتر است.
 • بهبودی سریع‌تر: در روش لاپاراسکوپی، زمان بهبودی بیمار به علت کم بودن تعداد زخم‌ها، سریع‌تر است و مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان نیز کوتاه‌تر خواهد بود.
 • کاهش وزن قابل توجه: اسلیو معده با روش لاپاراسکوپی، نتایج موفقیت‌آمیز و ماندگاری دارد. به طوری که بیماران در حدود 80 درصد اضافه وزن خود را در سال اول بعد از عمل از دست می‌دهند
 • بهبود سلامت و کیفیت زندگی: عمل اسلیو معده نه تنها موجب کاهش وزن شده، بلکه می‌تواند بیماری‌های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع 2، پرفشاری خون، آپنه خواب و غیره را نیز درمان کند.

از جمله مهم‌ترین معایب این روش کوچک کردن معده، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هزینه اولیه این جراحی به علت نیاز به وسایل تخصصی و پیشرفته‌تر، گران‌تر از روش سنتی خواهد بود.
 • در صورتی که جراحی لاپاراسکوپی توسط پزشکان غیرماهر انجام گیرد، می‌تواند عوارض و خطرات غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.
 • مهم‌ترین عوارض این نوع جراحی، عفونت زخم، امکان سوراخ شدن روده، انسداد روده، آبسه، نشت، مشکلات ریوی و لخته شدن خون در رگ‌ها است که احتمال بروز آن‌ها در حدود 10 درصد است.
 • کمبود آهن، ویتامین B12 و فولیک اسید که در نهایت منجر به کم‌خونی بعد از عمل می‌شود.

خوردن قهوه بعد از عمل جراحی اسلیو چگونه است؟

طبق تحقیقات وبسایت mexicobariatriccenter:

پس از انجام عمل اسلیو معده برای کاهش وزن، باید ۲ الی ۳ ماه صبر کنید و سپس قهوه را به برنامه غذایی روزانه خودتان اضافه کنید. این موضوع هم برای افرادی که این عمل را انجام داده اند، صادق است و هم برای افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند.

ورزش بعد از عمل اسلیو معده

چه مکمل هایی را باید بعد از جراحی اسلیو بخوریم ؟

پس از انجام این عمل، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای حمایت از روند بهبودی و حفظ سلامتی ضروری است. در حالی که نیازهای غذایی هر فرد ممکن است متفاوت باشد، برخی مکمل‌ها وجود دارند که معمولاً پس از جراحی اسلیو معده توصیه می‌شوند در ادامه به مکمل های لازم بعد از جراحی اسلیو معده می پردازیم.

1. مولتی ویتامین

جراحی اسلیو معده می تواند میزان جذب مواد مغذی را محدود کند، بنابراین مصرف روزانه مولتی ویتامین می تواند به شما کمک کند تا ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

2. کلسیم

از آنجایی که انجام این جراحی، می تواند جذب کلسیم را نیز محدود کند، مصرف مکمل های کلسیم برای کمک به جلوگیری از کمبودهایی که می تواند منجر به پوکی استخوان یا تحلیل استخوان شود، ضروری است.

3. ویتامین B12

بدن برای تولید گلبول های قرمز خون و پشتیبانی از عملکرد مغز به ویتامین B12 نیاز دارد، اما ممکن است این ویتامین پس از جراحی اسلیو معده به اندازه کافی جذب نشود. مصرف مکمل های ویتامین B12 می تواند به جلوگیری از کمبود کمک کند.

4. آهن

این جراحی لاغری می تواند خطر کم خونی ناشی از فقر آهن را افزایش دهد، بنابراین مصرف مکمل های آهن برای اطمینان از سطح کافی این ماده مغذی مهم ضروری است.

5. ویتامین D

سطوح کافی ویتامین D برای سلامت استخوان و عملکرد سیستم ایمنی ضروری است، اما بدن ممکن است این ماده غذایی را پس از جراحی  به خوبی جذب نکند. مصرف مکمل های ویتامین D می تواند به جلوگیری از کمبود کمک کند.

چه مکمل هایی را باید بعد از جراحی اسلیو بخوریم ؟

نحوه جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

از جمله شایع‌ترین مشکلات بعد از عمل اسلیو معده، افتادگی و شل‌شدگی پوست است. در ادامه به چند راهکار برای جلوگیری از این موضوع، اشاره می‌شود:

 • نوشیدنی آب کافی: مصرف آب و مایعات به میزان کافی، می‌تواند از خشکی و افتادگی پوست جلوگیری کند.
 • تراپی‌های پوستی: بیماران می‌توانند با انجام تراپی‌های پوستی مانند ماساژ صورت، لیفتینگ پوست و دیگر روش‌ها، انعطاف‌پذیری پوست خود را حفظ کرده و از افتادگی پوست جلوگیری کنند.
 • ورزش و تمرینات ورزشی: تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی مناسب، جریان خون را در بدن افزایش داده و به اکسیژن‌رسانی بهتر کمک می‌کند. در نتیجه همین امر، پوست شل نمی‌شود.
 • رعایت رژیم غذایی مناسب: رژیم غذایی بیماران باید متنوع و مناسب باشد و انواع مواد مغذی از جمله پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی را تأمین کند تا سلامت پوست هم حفظ شود.
 • استفاده از کرم‌های مخصوص: کرم‌های مرطوب‌کننده موجب حفظ رطوبت پوست شده و با استفاده از کرم‌های آبرسان، بیماران می‌توانند رطوبت پوست خود را حفظ کنند؛ در نتیجه پوست انعطاف‌پذیر می‌ماند.
 • عدم استعمال دخانیات و سیگار: سیگار و دخانیات می‌تواند موجب افزایش چین و چروک پوست شده و روند افتادگی پوست را تشدید کند.
 • مصرف ویتامین E: ویتامین E یکی از بهترین مواد برای بهبود وضعیت پوستی است که از افتادگی آن نیز جلوگیری می‌کند.

خوردن بستنی بعد از عمل کوچک کردن معده

برای خوردن بستنی بعد از عمل کوچک کردن معده، باید به عوامل مختلفی توجه کرد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مرحله بهبودی بیمار و نوع بستنی اشاره کرد. در طی چند هفته اول بعد از عمل جراحی اسلیو، بدن در حال بهبودی است و باید کاملاً مطابق با رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک پیش رفت تا از بروز عوارض احتمالی، جلوگیری گردد. این امر بدانن معنا است که در این مدت بیمار باید از مصرف مواد غذایی دارای چربی، قند و افزودنی‌های مصنوعی اجتناب کند؛ زیرا این مواد موجب تحریک معده شده و می‌توانند سندرم دامپینگ را به دنبال داشته باشند.

بنابراین بهتر است در مراحل اول بهبودی، از خوردن بستنی پرهیز نمود، زیرا می‌تواند موجب سنگین شدن معده شده و در نهایت حالت تهوع، اسهال و سایر مشکلات گوارشی را در پی دارد. با این حال، بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه از جراحی اسلیو معده، بیمار به رژیم غذایی منعطف‌تری دست یافته و می‌تواند به عنوان بخشی از این رژیم غذایی، بستنی را در حد و اندازه متعادل، مصرف کند. البته باز هم بهتر است انواع کم‌چرب یا بدون قند میل شود و از اضافه کردن موادی مانند آجیل، کارامل و شکلات که می‌توانند کالری و چربی بستنی را افزایش دهند، خودداری نمود.

خوردن برنج بعد از عمل اسلیو معده

در اکثر رژیم‌های تدوین شده برای دوران بعد از عمل اسلیو معده، توصیه می‌شود مصرف برنج به مدت 3 ماه به تعویق بی‌افتد. در این مدت شما باید به مصرف روزانه و کافی پروتئین عادت کرده و مطابق با برنامه خود، هر روز میوه و سبزیجات مصرف نمایید.

به طور معمول، تحمل برنج بعد از عمل اسلیو معده به دلایل متعددی، دشوار است. اولین دلیل این است که برنج می‌تواند در معده متورم شده و احساس سیری ناراحت‌کننده‌ای را به وجود آورد. البته این امر برای همه بیماران آزاردهنده نبوده و تنها برخی افراد با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. همچنین بلعیدن برنج به طرز عجیبی می‌تواند دشوار باشد؛ به طوری که برخی احساس می‌کنند چیزی در گلویشان گیر کرده است.

عوارض عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده، خطرات و عوارض بسیار کمی دارد و خطر مرگ ناشی از این عمل نیز بسیار کم است. با این حال، در ادامه به بررسی عوارض عمل اسلیو معده می‌پردازیم:

 • نشت از محل منگنه: در صورتی که محل جدا کردن معده به خوبی منگنه نشده باشد، خطر التهاب صفاق، عفونت و آبسه وجود دارد و ممکن است مواد غذایی داخل معده به درون حفره شکمی نشت پیدا کند.
 • خونریزی در خط منگنه: ممکن است محل منگنه نیز دچار خون‌ریزی شود که احتمال این عارضه کمتر از یک درصد است. در این صورت معمولاً می‌توان بدون نیاز به جراحی مجدد، خونریزی را کنترل کرد. البته در برخی موارد نیز خون تمامی حفره شکمی را پر می‌کند که در این حالت نیاز به جراحی مجدد لاپاراسکوپی خواهد بود.
 • فتق هیاتل: این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که از معده به درون دیافراگم قفسه سینه فرو می‌رود. این بیماری در افراد مبتلا به چاقی مرضی شایع‌تر است و می‌توان با آندوسکوپی نیز آن را تشخیص داد.
 • افتادگی پوست: بروز شل‌شدگی و افتادگی پوست در کاهش وزن‌های شدید، بیشتر است. در این زمینهف عواملی نظیر سن، سرعت کاهش وزن، ورزش و فعالیت بدنی و کشش پوست نقش اساسی دارند.
 • لخته شدن خون: احتمال لخته شدن خون در ساق پا دیگر عارضه‌ای است که ممکن است در اثر اسلیو معده به وجود آید.
 • عفونت در محل زخم و منگنه: در صورتی که نکات بهداشتی و توصیه‌های پزشک رعایت نشود، احتمال بروز عفونت در محل زخم و منگنه افزایش می‌یابد.

پاسخ به سوالات متداول درباره اسلیو معده

عمل اسلیو معده هیچ ربطی به بارداری ندارد و هیچ اختلالی در بارداری ایجاد نمی کند اما بهتر است بعد از یکسال اقدام به بارداری شود.

۲ روز در بیمارستان و ۳ روز در خانه. و بعد از ۲ هفته می توانید فعالیت های روزانه و حتی فعالیت های ورزشی را انجام دهید.

انتظارات غیر واقعی در مورد نتایج کاهش وزن، چالش های روحی و عاطفی، عوارض جانبی ناشی از جراحی، محدودیت های رژیم غذایی و سبک زندگی سخت می تواند باعث بروز پشیمانی بعد از عمل شود.

در ماه اول ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن خود را از دست می دهید. ۳۰ درصد کاهش وزن در سه تا شش ماه، اما کاهش وزن می تواند تا دو سال طول بکشد.

ماهیت کاهش وزن تدریجی پس از عمل اسلیو در مقایسه با سایر روش ها باعث می شود که پوست بیش از حد آویزان نشود، اما ورزش منظم و شنا می تواند به طور قابل توجهی به کاهش پوست کمک کند.

در مقایسه با سایر عمل های کاهش وزن این عمل ، یک جراحی نسبتا کوتاه و ساده است و حدودا این جراحی بین ۱ تا ۱.۵ ساعت طول می کشد. بسته به نظر دکتر شاید لازم باشد، بیمار ۱ الی ۲ روز در بیمارستان بستری شود.

برخلاف سایر عمل های لاغری مانند بای پس معده، کاهش وزن با جراحی اسلیو دائمی بوده و وزن کم شده برنمی گردد.

در عمل اسلیو بخش عمده معده برداشته می شود. درنتیجه افراد دیگر مانند قبل از عمل نمی توانند به صورت افراطی غذا بخورند. بعد از مدتی با کاهش غذای ورودی به بدن، کاهش وزن انجام خواهد گرفت.

اکثر افرادی که تجربه انجام این عمل را داشته اند، مقدار اندکی درد در ساعات اولیه بعد از عمل اسلیو تجربه کرده اند و طبق گزارشات در روز بعد عمل هیچ گونه دردی حس نکرده اند و درد آنها کاملا از بین رفته است.

طبق تحقیقات بعمل آمده پس از انجام عمل اسلیو، مشکلات بیماران از قبیل: فشار خون بالا، دیابت نوع دو و مشکلات بی خوابی کاملا بهبود یافته است.

بهتر است بیمار بعد از انجام این عمل نوشیدن سودا ، نوشابه و کلیه نوشیدنی های گاز دار را کنار بگذارد.

دو یا سه روز قبل از جراحی، بیمار باید تنها مایعات مصرف کند. تنها خوردن مواد غذایی آبکی مانند: آب، آبگوشت، ژلاتین و نوشیدنی های کم کالری (بدون گاز) مجاز می باشد. بیمار باید از نیمه شب روز جراحی خود باید کاملا ناشتا باشد.

34 نظرات

 • من یک سال تحقیق کردم راجب اینکه کی عمل اسلیو معده انجام داده و چقدر تونسته لاغر بشه. و آخرش طبق معاینات دکتر ناصر یاهو ، ایشون من رو کاندیدای انجام این عمل دونستند و بعد از انجام اسلیو ، توی یک بازه زمانی چند ماهه موفق شدم به وزن ایده آل ام برسم.

 • سلام جناب دکتر یاهو عزیز میخواستم بدونم آیا بعد از عمل لاغری اسلیو باز هم باید رژیم لاغری ام رو باید داشته باشم یا دیگه نیازی به رژیم گرفتن نیست؟

  • شما برای داشتن بدنی سالم حتما پس از جراحی لاغری اسلیو باید رژیم غذایی سالم خود را به همراه فعالیتهای ورزشی منظم ادامه دهید

  • برخلاف عمل های بای پس معده، این عمل یک عمل دائمی و غیر قابل برگشت است. چون برداشتن قسمتی از معده، موجب می شود که سطح هورمونی به نام گرلین در بدن (هورمون گرسنگی) کمتر شود.

  • افرادی که از شاخص توده ی بدنی بیش از ۴۰ برخوردار هستند و اضافه وزن آن ها بیشتر از ۴۵ کیلوگرم است ، کاندیدای مناسب عمل اسلیو هستند.

 • سلام خدمت آقای دکتر یاهو عزیز
  من خودم به همراه دخترم قصد انجام عمل اسلیو رو داریم . دخترم 22 سالشه و من خودم 50 سالم هست .میخواستم بدونم ما میتونیم این جراحی رو انجام بدیم یا نه؟

  • سلام . بله ، عمل اسلیو در بازه سنی 18 تا 60 سال ، در صورت داشتن سایر شرایط امکان پذیر خواهد بود.

  • رژیم غذایی قبل از عمل برای روش اسلیو معده معمولاً 3 هفته قبل از جراحی شروع می شود و باید حتما رعایت شود.

 • سلام خدمت دکتر یاهو. ببخشید سوالم اینه که بعد از این عمل چقدر وزن کم میکنم؟

  • اکثر بیماران حدود 60 درصد از وزن اضافی خود را طی 12 تا 18 ماه آینده از دست می دهند. به عنوان مثال، اگر وزن شما 54 کیلوگرم باشد، به طور متوسط ​​حدود 32 کیلوگرم وزن کم خواهید کرد.

 • سلام سوالی داشتم خدمتتون جناب دکتر آیا جراحی اسلیو در طولانی مدت و سالها بعد از عمل ممکنه به بدن ما آسیب بزنه یا نه ؟

  • این جراحی نسبت به سایر جراحی های کاهش وزن، خطر کمتری دارد. این روش برای بیماران چاق که به دنبال راهی دائمی برای رهایی از وزن اضافی و عوارض بعدی آن هستند، واقعا یک مزیت است.
   در صورتی که این جراحی به درستی انجام شود هیچ عارضه ای وجود نخواهد داشت.

 • میخواستم بدونم این عمل فقط باعث لاغر شدن میشه یا مزایا و فایده های دیگه ای هم داره ؟

  • مزیت اصلی این جراحی واضح است که کم شدن وزن است. ولی بیماران در جراحی کوچک کردن معده به روش اسلیو علاوه بر از دست دادن تقریباً 70 درصد از وزن اضافی بدن، مزایای سلامتی قابل توجه دیگری را مانند :بهبود سلامت قلب، بهبودی طولانی مدت برای دیابت نوع 2، رهایی از مشکل بی خوابی و تسکین درد مفاصل هم تجربه می کنند.

 • بچه ها نظرات کسانی که عمل اسلیو معده انجام دادن رو میخواستم بدونم. آیا احتمال مرگ با عمل اسلیو معده وجود داره؟ فیلم عمل كوچك كردن معده براي لاغري رو دیدم و نظرات در مورد دکتر ناصر یاهو و 10 تا دکتر دیگه رو درباره عمل برش معده خوندم. همه مثبت و خوب بود.کسی هست که تجربه منفی داشته باشه از عمل یا نه؟

  • دوست عزیز به شایعات و اخبار زرد توجه نکنید و در مورد عملهای زیبایی تنها متخصصین و جراحان می توانند نظر کارشناسانه بدهند.

 • دوستان کسی ساکن مشهد هستش که آدرس و تلفن جراح خوب اسلیو در مشهد رو بدونه. کسانی که تجربه این عمل رو داشتن میخواستم بدونم بهترین دکتر اسلیو معده در مشهد کی رو میشناسن ؟ بعد اگه تهران عمل کنم بهتره یا همون مشهد؟ هزینه عمل اسلیو معده در مشهد چقدره؟ کدومش به صرفه تره، عمل تو تهران یا مشهد؟

 • سلام ببخشید آقای دکتر خسته نباشید، من از هر کی پرسیدم بهترین دکتر اسلیو معده در تهران شما رو معرفی کردن به همین خاطر نظر شما رو میخواستم بدونم . سوالم اینه که bmi من 32 هستش آیا برای کاهش وزن، انجام این عمل ضروریه یا نه؟ بعد بعضی ها میگن کاهش وزن بیش از حد پس از عمل ممکنه رخ بده. اگه میشه این سوالات رو پاسخ بدید ممنون میشم

  • سلام خانم فدکی مقدم، ببینید برای انجام عمل اسلیو، تنها معیار BMI شما نیست و باید معاینات دیگری نیز صورت بگیرد. در مورد سوال دومتون باید بگم که مشکل کاهش وزن بیش از حد رخ نخواهد داد، همونطور که در ویدئوی موجود در صفحه توضیح داده شده است.

 • سلام وقتتون بخیر، من برای انجام این جراحی حدود 3 ماه پرس و جو و تحقیق کردم. از تمام نزدیکانم که اطلاعات داشتند در این زمینه و یا عمل اسلیو یا بای پس کرده بودند، آدرس و اطلاعات بهترین متخصص اسلیو معده در تهران رو می گرفتم. همگی به اتفاق دکتر ناصر یاهو رو به من پیشنهاد دادن. در نهایت عملم رو دکتر انجام دادند. خداروشکر دوره نقاهت کوتاهی هم داشتم و با کمک ورزش و رژیم غذایی بعد از عمل، کاهش وزنم رو حفظ کردم.

  • سلام خانم محمدی، خوشحالم که به وزن دلخواهتون رسیدید

 • سلام خدمت دکتر یاهو عزیز. جناب دکتر میخواستم نظرتون رو بدونم برای من که BMI ام 30 هستش و بیماری خاصی هم ندارم آیا نیاز به عمل اسلیو برای لاغری دارم یا نه؟ و در کل با شرایط من جراحی کوچک کردن معده رو توصیه می کنید؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید من رو.

  • سلام دوست عزیز برای تشخیص اینکه شرایط عمل اسلیو رو دارید یا نه باید حضوری به مطب مراجعه نمایید و آزمایشات و معاینات لازم صورت گرفته و تصمیم نهایی برای شما انجام بگیرد و تنها با شاخص BMI نمیشه نظر قطعی داد که آیا کوچک کردن معده برای شما راه حل مناسبی است یا نه.

 • من از اضافه وزنم دیگه خسته شده بودم و یک دو ماه کل اینترنت رو زیر و رو کردم و دنبال بهترین متخصص اسلیو معده تو تهران میگشتم. تمام دوستان و فامیل رو هم بسیج کرده بودم اگه کسی رو میشناسن که عمل اسلیو انجام داده رو به من معرفی کنن تا از تجربیاتش استفاده کنم و در نهایت با کلی تحقیق ، دل و به دریا زدم و عمل اسلیو برای لاغری رو یک ماهی هست که توسط دکتر یاهو انجام دادم.
  من خداروشکر عوارض اسلیو زیادی برام پیش نیومد و کسایی که ترس از عمل اسلیو دارند تجربه شخصی ام اینه که برای من که اضافه وزنم انقدری بود که حتی نمیتونستم پیاده روی طولانی مدت انجام بدم ، تنها راه حل طبق توصیه دکتر یاهو انجام عمل اسلیو بود و خداروشکر به وزن دلخواه ام رسیدم.

  • سلام خانم جیرانی ، خوشحالم که به وزن ایده آل رسیدید. حتما دستورالعمل های بعد از عمل رو رعایت کنید و طبق رژیم غذایی تعیین شده وعده های غذایی تون رو میل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *