شیردهی بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

به طور کلی، لاغری و کاهش وزن به خانم‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر باردار شده و دوران بارداری آسان‌تری داشته باشند. لاغری همچنین در افزایش شیر مادر نیز تأثیرگذار خواهد بود. معمولاً بیمارانی که متقاضی انجام جراحی چاقی هستند و قصد بارداری یا شیردهی بعد از انجام جراحی لاغری را دارند، این سوال برایشان پیش می‌آید که جراحی چاقی نظیر اسلیو معده، چه تأثیری بر مادر، کودک و حجم شیر می‌گذارد.

به طور کلی، جراحی اسلیو معده، مانعی برای شیردهی به حساب نمی‌آید، اما باید مادر تمامی مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی که توسط پزشک برای او تجویز شده را به طور منظم مصرف کند تا ارزش غذایی شیر و حجم آن برای کودک مناسب و کافی باشد. همچنین توصیه می‌شود تا حداقل دو سال بعد از عمل جراحی برای باردار شدن صبوری کرد. در ادامه به تمامی نکات لازم برای شیردهی بعد از عمل اسلیو معده اشاره می‌شود که مادران می‌توانند با استناد به این مطالب و رعایت نکات گفته شده، به نوزاد خود شیر بدهند.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

شیردهی بعد از عمل اسلیو معده

به طور کلی، شیردهی بعد از عمل اسلیو معده، هیچ ممنوعیتی نخواهد داشت اما باید توجه داشت که اگر بعد از عمل زایمان، بیمار تحت عمل لاغری قرار بگیرد، نمی‌تواند بلافاصله بعد از این عمل به نوزاد خود شیر بدهد. زیرا هنوز تحت درمان دارویی قرار دارد. بیماران بعد از کاهش وزن سریع ناشی از جراحی اسلیو معده، در خطر کم‌آبی بدن، کمبود پروتئین، کالری و دیگر مواد مغذی هستند که این کمبودها می‌توانند در رشد نوزاد نیز اختلال ایجاد کرده و خطرناک باشند.

شیردهی بعد از عمل اسلیو معده

بعد از انجام اسلیو معده، بدن بافت چربی زیادی را از دست می‌دهد و ممکن است پوست اضافی در محل سینه‌ها و نوک سینه به وجود بیاید. این امر ممکن است در روند شیردهی اختلال ایجاد کند. به علت موارد گفته شده، توصیه می‌شود برای شیردهی بعد از عمل جراحی، از متخصص جراح چاقی، زنان زایمان و تغذیه مشاوره حرفه‌ای بگیرید.

همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اسلیو معده روی تولید شیر مادر، تأثیر نمی‌گذارد. شما می‌توانید با مصرف مواد مغذی کافی، تولید شیر کافی را در بدن خود حفظ کنید. در واقع تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهند که برای شیردهی بعد از عمل اسلیو، باید وزن خود را ثابت نگه دارید. اگرچه کاهش وزن هفته‌ای نیم‌کیلو بر روی تولید شیر تأثیری نخواهد گذاشت.

نکات مهم برای شیردهی بعد از عمل اسلیو معده

نکات مهم برای شیردهی بعد از عمل اسلیو معده

مادران بارداری که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، برای شیردهی بعد از عمل جراحی باید نکاتی را رعایت کنند تا علاوه بر حفظ سلامت خود، از سلامت نوزاد نیز مطمئن شوند. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

1. رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی

مادران شیرده باید از رژیم غذایی که بعد از جراحی و در دوران بارداری برای آن‌ها تجویز شده، تبعیت کنند. مصرف پروتئین، مکمل‌های معدنی و ویتامین‌ها در دوران شیردهی بسیار اهمیت دارد. تغذیه نامناسب و ناکافی می‌تواند بر مقدار و کیفیت شیر مادر تأثیر داشته باشد.

2. مصرف مرتب و روزانه مکمل‌ها

مطمئناً افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند و در حال حاضر خواهان شیردهی به فرزندان خود هستند، نمی‌توانند با مقدار غذایی که در روز مصرف می‌کنند، تمام مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز خود و فرزندشان را تأمین کنند. بنابراین باید برای حفظ سلامت خود و کودکشان از مکمل‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایند.

یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای رشد چشم و مغز کودک، روی است. همچنین ویتامین D که یکی از انواع ویتامین‌های محلول در چربی است، برای رشد استخوان‌ها و جلوگیری از بیماری راشیتیسم بسیار اهمیت دارد. ویتامین B12 نیز علاوه بر تأثیر بر رشد مغز، در رشد سلول‌های قرمز خون نیز مهم است. این سه مورد بر ترکیب شیر مادران چه عمل جراحی انجام داده‌اند چه نه، تأثیرگذار است. برای تأمین این مواد، باید تغییر در مصرف مواد مغذی اتفاق افتد و نوع رژیم غذایی و میزان ذخیره مواد مغذی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نظر در شیر مادر به اندازه کافی وجود نداشته باشد، از بدن مادر تأمین می‌شود و برای تغذیه به شیر منتقل خواهند شد. همین امر میزان اهمیت مصرف مکمل‌ها را نشان می‌دهد تا بدن مادر دچار فقر مواد معدنی و ویتامین نشده و سلامت او در خطر نیافتد.

3. حجم شیر کافی برای فرزند

بسیاری از مادرانی که عمل جراحی اسلیو معده انجام داده‌اند، نگران این موضوع هستند که آیا شیرشان به برای تغذیه کودک کافی است یا خیر. به طور معمول، حجم شیر مادران بعد از جراحی برای تغذیه کودک خود کافی خواهد بود. اما در صورتی که کالری کافی دریافت نکنند، ممکن است حجم شیر کاهش یابد. این در حالی است که طی یک هفته، حجم شیر در مادرانی که کمتر از 1500 کالری در روز مصرف می‌کنند، به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.

4. صبوری برای بارداری

توصیه می‌شود خانم‌هایی که عمل جراحی اسلیو معده انجام داده‌اند، برای اقدام به بارداری حداقل یکسال صبر کنند. کاهش وزن بعد از این عمل جراحی می‌تواند احتمال باروری را نیز افزایش دهد. خانم‌ها در همان چند ماه اول، 50 تا 60 درصد وزن اضافی خود را از دست می‌دهند. البته به دلایل متعدد، پزشکان پیشنهاد می‌کنند بارداری دو سال به تعویق بیافتد.

5. مصرف آب به اندازه کافی

نوشیدن آب کافی، معجزه‌ای در افزایش حجم شیر به وجود نمی‌آورد. اما به طور کلی برای عملکرد بهتر و درست‌تر بدن، باید آب کافی در بدن وجود داشته باشد. توصیه می‌شود مادران روزانه حدود 2 تا 5/2 لیتر آب بنوشند.

6. آگاهی از علائم کمبود مواد مغذی در کودک

به طور کلی، در صورتی که بعد از جراحی اسلیو معده در حال شیردهی هستید و مطابق با توصیه و تجویز پزشک، انواع مکمل‌ها را مصرف می‌کنید، مشکلی برای شما و کودکتان به وجود نمی‌آید. اما باید به علائم کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها در کودک خود توجه کرده و از این موضوع آگاه باشید. به طور مثال، کمبود ویتامین B12 یک مورد بسیار نگران‌کننده خواهد بود.

در طی شیردهی بعد از عمل اسلیو معده، باید توجه کنید که کودک دچار استفراغ‌های شدید می‌شود، کم خونی دارد یا حالت خستگی شدید در آن وجود دارد یا خیر. همچنین عدم توانایی در رشد نیز از دیگر علائم کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن کودک است. این علائم باید به طور دقیق بررسی شده و بعد از تشخیص سریع، طی یک هفته برطرف می‌شوند.

مواد غذایی که باید برای شیردهی بعد از عمل اسلیو معده مصرف کنید

همانطور که گفته شد، خانم‌های شیرده باید کالری بیشتری در روز مصرف کنند، اما معمولاً خانم‌هایی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، عمدتاً تمایلی به مصرف حجم بیشتر مواد غذایی ندارند. بنابراین این افراد باید از مواد غذایی غنی و سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌ها استفاده کنند. از جمله این مواد غذایی مغذی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آجیل‌ها و مغزیجات
  • کره انواع مغزها
  • پنیر و دیگر لبنیات
  • غذاهای تهیه شده با حبوبات، نظیر حمص
  • آووکادو
  • پروتئین‌های بدون چربی

این موارد چند نمونه از بهترین مواد مغذی هستند که به خانم‌ها برای شیردهی بعد از عمل اسلیو معده کمک می‌کنند.

مصرف چه مواد غذایی در این دوران ممنوع است؟

مصرف چه مواد غذایی در این دوران ممنوع است؟

مادران شیرده که عمل جراحی انجام داده‌اند باید از مصرف هر نوع نوشیدنی شیرین نظیر نوشابه، آبمیوه و دیگر انواع نوشیدنی که منجر به افزایش حس تشنگی در فرد می‌شود، خودداری کنند. این نوع نوشیدنی‌ها موجب بروز سندروم دامپینگ در مادر می‌شود. علاوه بر این موارد، مادران باید از مصرف تکه گوشت‌های خشک و رشته رشته نیز خودداری کنند. در واقع گوشت باید کاملاً خرد شده باشد یا همراه آب گوشت مصرف شود.

جمع‌بندی

بسیاری از خانم‌هایی که دارای اضافه وزن هستند، با چالش بارداری روبه‌رو می‌شوند. کاهش اضافه وزن می‌تواند موجب تغییرات سبک زندگی افراد شده و میزان باروری آن‌ها را افزایش دهد. با گذشت این موارد، خانم‌ها با چالش شیردهی بعد از عمل اسلیو معده روبه‌رو می‌شوند. به طور کلی، هیچ نوع جراحی نمی‌تواند مانعی برای شیردهی مادر باشد. اما به علت محدودیت در مصرف مواد غذایی و کالری روزانه، مادران باید مکمل‌های روزانه مصرف کرده و سلامت خود و کودکشان را پایش کنند. همچنین می‌توانند در کنار شیر مادر، شیر کمکی نیز به کودک بدهند تا از نظر حجم شیر مطمئن بوده و کودک کامل تغذیه شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *