نحوه جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده

با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی در دنیای امروز و انجام انواع عمل‌های لاغری، متقاضیان کاهش وزن می‌توانند در شرایط خاص و مطابق با نظر پزشک خود، نسبت به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه اقدام نمایند. اما همانطور که مشخص است، کاهش وزن زیاد در یک بازه زمانی کوتاه می‌تواند عوارضی خاصی را به دنبال داشته باشد. یکی از شایع‌ترین این عوارض، افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده و دیگر عمل‌های لاغری است.

برای رفع مشکل افتادگی پوست، باید به صورت اصولی و با مشورت پزشک متخصص اقدام کرد، زیرا هرگونه عمل خودسرانه می‌تواند عوارض دائمی و بسیار خطرناکی را برای بیمار به وجود آورد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا تمامی روش‌های جلوگیری از افتادگی پوست بعد از جراحی اسلیو معده را برای شما شرح داده و بررسی کنیم. شما بعد از مطالعه این مقاله، دیگر نیاز به راهنمای جامع دیگری نخواهید داشت.

دکتر یاهو جراح لاغری

علت افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده

خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری پوست به علت وجود کلاژن و الاستین است. با افزایش وزن فرد، پوست دچار انبساط و کشیدگی خواهد شد. در پی این کشیدگی بیش از اندازه پوست در دوران افزایش وزن و چاقی و طولانی شدن این وضعیت، در نهایت به رشته‌های الاستین و کلاژن، آسیب وارده شده و خاصیت ارتجاعی آن‌ها از بین می‌رود. به همین دلیل، در صورت کاهش وزن شدید و یک دفعه‌ای، افتادگی پوست به وجود می‌آید. در واقع موضوع گفته شده، علت اصلی افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده است.

علت افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده

به طور کلی، هرچه میزان کاهش وزن بعد از جراحی بیشتر باشد، احتمال افتادگی پوست نیز افزایش می‌یابد. همچنین هرچه مدت زمان چاقی و دوران اضافه وزن در افراد طولانی‌تر شود و سن فرد افزایش یابد، احتمال افتادگی پوست بالاتر می‌رود. اما باید توجه داشت که تنها عامل افتادگی پوست، جراحی نیست و عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • میزان چاقی: همانطور که اشاره شد، میزان وزن از دست رفته و مدت زمان چاقی فرد، بر روی افتادگی پوست نقش دارد. این بدان معنی است که هرچه بیمار مدت زمان بیشتری چاق بوده باشد، بعد از جراحی اسلیو معده، پوستش دچار افتادگی بیشتری می‌شود. همچنین کاهش وزن بیشتر از 45 کیلوگرم اغلب موجب آویزان و شل شدن پوست می‌شود. هرچه اضافه وزن بیمار کمتر باشد، میزان این شل‌شدگی کمتر خواهد بود.
  • سن بیمار: از دیگر عواملی که در میزان افتادگی تأثیر مستقیم دارد، سن بیمار است. هرچه سن بیماری که تحت عمل جراحی قرار گرفته بالاتر باشد، پوست کلاژن کمتری تولید کرده و میزان شل‌شدگی آن بعد از جراحی بیشتر خواهد شد.
  • ژنتیک: ژنتیک، جزو عواملی است که در میزان آویزان شدن پوست بعد از جراحی نقش دارد. این عامل موجب می‌شود تا واکنش پوست نسبت به کاهش وزن تغییر کرده و متفاوت باشد.
  • نور خورشید: با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند موجب کاهش تولید کلاژن و الاستین در پوست شود که همین امر در میزان شل‌شدگی پوست تأثیر دارد.
  • سیگار: استعمال سیگار از جمله اقداماتی است که بر روی میزان افتادگی پوست نقش دارد. مصرف سیگار بر تولید کلاژن تأثیرگذار بوده و میزان آن را کاهش می‌دهد. همچنین با آسیب به رشته‌های کلاژن، شل‌شدگی پوست را افزایش می‌دهد.

نحوه جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده

نحوه جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده

بسیاری از متقاضیان جراحی‌ لاغری، با چالش افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده روبه‌رو هستند. اما برای جلوگیری از این عارضه، شما می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که به شرح زیر است:

1. کاهش وزن را به صورت ثابت و سالم حفظ نمایید.

یکی از موثرترین روش‌های برای کاهش شل‌شدگی پوست بعد از عمل جراحی، حفظ سرعت کاهش وزن به طور سالم و ثابت است. کاهش وزن سریع و شدید می‌تواند موجب وارد شدن استرس ناگهانی به پوست شود و بازیابی خاصیت ارتجاعی پوست را دشوارتر کند. به همین علت، برای تعیین نرخ کاهش وزن ایده‌آل و سالم بعد از جراحی باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

2. مصرف آب را فراموش نکرده و هیدراته بمانید.

آبرسانی در سلامت پوست، اهمیت بسیار زیادی دارد. نوشیدن آب کافی از طریق افزایش تولید کلاژن و الاستین، موجب حفظ خاصیت ارتجاعی پوست شده و از افتادگی زود هنگام پوست جلوگیری می‌کند. شما باید 8 تا 10 لیوان آب در روز مصرف کنید. البته اگر فعالیت ورزشی منظم و روزانه دارید، باید میزان مصرف آب خود را افزایش دهید.

3. رژیم غذایی خود را غنی از مواد مغذی نگه دارید.

یک رژیم غذایی غنی از ریز مغذی‌ها می‌تواند در بهبود وضعیت پوست موثر باشد. برای حفظ خاصیت ارتجاعی و جلوگیری از افتادگی زودهنگام پوست، باید از مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های A، C و E و مواد معدنی مانند روی و سلنیوم استفاده کنید. این مواد برای سلامت کلی پوست، حیاتی و ضروری هستند. همچنین بهتر است مقدار زیادی میوه، سبزیجات، پروتئین‌های بدون چربی، چربی‌های سالم و غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

4. فعالیت بدنی و ورزشی منظم داشته باشید.

فعالیت ورزشی منظم و مطابق برنامه، نه تنها موجب کاهش وزن شده، بلکه عضلات را نیز تقویت می‌کند. همچنین این کار، افتادگی ظاهری پوست را به حداقل می‌رساند. شما باید تمرینات هوازی و قدرتی را در روتین ورزشی خود حفظ کنید تا خاصیت کشسانی پوست را افزایش دهید. به طور کلی، حداقل 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط و دو روز ورزش قدرتی در هفته داشته باشید.

5. مراقبت از پوست را فراموش نکنید.

با داشتن یک روتین مراقبت پوستی، شما می‌توانید به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و جلوگیری از افتادگی آن کمک کنید. توصیه می‌شود به طور مرتب پوست خود را تمیز و لایه‌برداری کرده و از مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید. همچنین انواع محصولات مراقبت پوستی نظیر هیالورونیک اسید، رتینول و پپتیدها می‌توانند تولید کلاژن را در پوست تقویت نمایند.

همانطور که گفته شد، نور خورشید یکی از عوامل مهم در افتادگی پوست است، بنابراین شما باید از کرم‌های ضدآفتاب با حداقل SPF 30 به صورت روزانه استفاده کرده و کرم را هر دو ساعت تمدید کنید تا از آسیب‌های نور خورشید دور بمانید.

6. استفاده از لباس‌های فشرده می‌تواند موثر باشد.

استفاده از لباس‌های فشرده یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده است. برای استفاده از لباس با میزان فشرده‌سازی مناسب، شما باید با پزشک متخصص یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود، مشورت کنید.

7. صبوری یک راه‌حل مهم در جلوگیری از افتادگی پوست

شما باید در نظر داشته باشید که بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، نیاز به زمان دارد. پس باید صبور باشید و به بدن خود زمان دهید تا با کاهش وزن اتفاق افتاده، سازگاری پیدا کند. در برخی از موارد، ممکن است حتی تا دو سال، روند افتادگی پوست و بازگشت خاصیت ارتجاعی آن به طول بی‌انجامد.

کانتورینگ بدن برای رفع افتادگی پوست ناشی از اسلیو معده

کانتورینگ بدن برای رفع افتادگی پوست ناشی از اسلیو معده

جراحی کانتورینگ بدن که با نام پیکرتراشی نیز شناخته می‎شود، یکی از روش‎هایی است که برای بهبود افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع جراحی موضعی، برای حذف چربی‌های زائد و افتادگی پوست کاربرد داشته و موجب بهبود شکل بافت حمایتی زیرین می‌شود.

به طور کلی، ران‌ها، باسن، شکم، بازوها، سینه‌ها، صورت و گردن از جمله نواحی هستند که بعد از عمل اسلیو معده دچار افتادگی پوست می‌شوند. جراح زیبایی با توجه به شرایط و خواسته شما، آناتومی بدن را به بهترین و کارآمدترین روش ممکن، تغییر می‌دهد.

عمل پیکرتراشی، انواع مختلفی دارد که اغلب این روش‌ها، نیاز به بی‌هوشی ندارند. همچنین این عمل، بدون درد و خون‌ریزی بوده و دوران نقاهت آن کوتاه است. جراحی کانتورینگ بدن، برای افرادی مناسب است که بدنشان به فرم‌دهی نیاز دارد. در ادامه به دو مورد از مهم‌ترین روش‌های پیکرتراشی اشاره می‌شود.

1. ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های کانتورینگ بدن است که جراح در آن با برداشتن چربی‌های شکم، از افتادگی و چین‌خوردگی آن جلوگیری می‌کند. از این روش برای زیبایی شکم بعد از بارداری نیز استفاده می‌شود. ابدومینوپلاستی همچنین مناسب افرادی است که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند و در حال حاضر با کاهش وزن ناگهانی و شدید، دچار افتادگی پوست شده‌اند.

2. پانیکولکتومی

زمانی که بیمار به علت افتادگی پوست شکم بعد از عمل اسلیو معده، به عفونت مبتلا شده و بخشی از آن دچار از کارافتادگی باشد، جراح به او، عمل پانیکولکتومی را پیشنهاد می‌کند. در این جراحی، تمامی پوست‌های آویزان و اضافه برداشته شده و پوست سفت می‌شود. اما باید توجه داشت که پانیکولکتومی، تأثیری بر روی سفت شدن عضلات نخواهد داشت. این جراحی اغلب تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی کانتورینگ هستند؟

مناسب‌ترین افراد برای جراحی کانتورینگ بدن در جهت رفع افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده، عبارتند از گروه‌های زیر هستند:

  • افرادی که کاهش وزن ایده‌آل را تجربه کرده‌اند و در 6 ماه گذشته، وزن آن‌ها ثابت مانده است. جراحی کانتورینگ و افتادگی پوست برای این افراد طی سالیان طولانی، دوام می‌آورد. اما نوسانات وزنی نیز می‌تواند اثرات منفی روی این موضوع داشته باشد.
  • افرادی که در سلامت کامل به سر می‌برند، کاندیدای مناسبی برای این نوع جراحی‌ها خواهند بود. این مورد برای حفظ ایمنی بیمار اهمیت دارد.
  • افراد باید از جراحی انتظارات واقعی داشته و به دنبال معجزه نباشند. با برداشتن پوست‌های افتاده در این نوع جراحی‌ها، ظاهر فرد تغییر می‌کند اما امکان تعویض بدن و معجزه وجود ندارد.
  • افراد باید متوجه باشند که رد بخیه‌ها ممکن است به طور کامل از بین نرود و تنها جراحان ماهر می‌توانند تا حد قابل قبولی این ردها را کمرنگ کنند. بنابراین در زمان پوشیدن انواع لباس‌های باز نظیر مایو، افراد باید این موضوع را مدنظر قرار دهند.
  • افراد بعد از انجام جراحی باید 2 تا 3 هفته استراحت کافی داشته باشند.

جمع‌بندی

افتادگی پوست یکی از شایع‌ترین عوارضی است بعد از عمل اسلیو معده اتفاق می‌افتد. البته برای جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده، راه‌حل‌های متعددی وجود داشته و با اقدامات اصولی می‌توان این موضوع را رفع کرد یا میزان آن را به حداقل رساند. این نوع شل‌شدگی اغلب بعد از عمل جراحی و به همراه کاهش وزن بیشتر از 40 کیلو بیمار در مدت زمان کوتاه اتفاق می‌افتد.

در زمان کاهش وزن تدریجی، چنین عارضه کمتر بوده و پوست فرصت بیشتری برای کاهش چربی‌ها و بازسازی خود خواهد داشت. البته میزان شل‌شدگی و افتادگی پوست بعد از چنین جراحی، در همه بیماران یکسان نبوده و بیشتر به عواملی نظیر ژنتیک، وزن افراد، مدت زمان چاقی، مصرف دخانیات و غیره بستگی دارد.

این مقاله از دکتر یاهو جراح چاقی، به بررسی روش‌های جلوگیری از افتادگی پوست و راه‌های درمان این عارضه پرداخته است. شما می‌توانید با استفاده روش‌‌های نرمال، نظیر اصلاح رژیم غذایی، ثبات در کاهش وزن، فعالیت ورزشی منظم و داشتن روتین پوستی، میزان افتادگی پوست خود را کاهش داده و آن را درمان کنید. همچنین در صورت نیاز به درمان فوری این عارضه می‌توانید از روش‌های جراحی کانتورینگ نظیر ابدومینوپلاستی و غیره استفاده نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *