شکم بند بعد از عمل اسلیو معده

در این مقاله به بررسی پوشیدن گن و شکم بند بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازیم. برخی از افراد برای کاهش وزن و از بین بردن چاقی خود، نیاز به انجام عمل‌های چاقی دارند. یکی از انواع عمل‎ های مناسب این افراد، انجام اسلیو معده است که با نام گاسترکتومی نیز شناخته می‌شود. در این روش، با برداشتن قسمتی از معده، حجم معده کاهش یافته و در میزان غذای مصرفی فرد، محدودیت ایجاد می‌گردد. در نهایت با کاهش اشتهای بیمار و احساس سیری زودرس، وزن او در مدت زمان کمی کاهش یافته و سلامت جسمی و روحی او بهبود می‌یابد.

نیاز به استفاده از شکم بند بعد از اسلیو معده یکی از رایج‌ترین مسائلی است که بعد از جراحی، بیماران با آن مواجه خواهند شد. شکم بند یا گن که با نام چسب شکمی نیز شناخته می‌شود، یک لباس فشاری است که با پیچیده شدن به دور شکم، از محل برش حمایت کرده و از میزان تورم محل زخم می‌کاهد. این محصول می‌تواند موجب شکل‌گیری مناسب بافت اسکار شده و با حمایت از ماهیچه‌های معده، به بهبودی سریع‌تر آن‌ها و بازگشت به حالت عادی کمک می‌کند. این مقاله از دکتر یاهو، راهنمای جامعی برای پوشیدن گن بعد از عمل اسلیو است که اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

استفاده از شکم بند بعد از اسلیو معده

شکم بندها، از انواع لباس‌های فشاری هستند که برای از بافت شکمی طراحی شده‌اند. این محصولات از پارچه‌های نرم و قابل تنفس دوخته شده‌اند که با پیچیدن به دور کمر، فشار ملایمی را به شکم وارد می‌کنند. با وارد شدن این فشار به شکم، تورم کاهش یافته و ناراحتی بعد از عمل نیز تا حد زیادی از بین می‎رود. فشرده‌سازی شکم همچنین موجب گردش خون بهتر شده و خطر آسیب به فرد در حین فعالیت بدنی را کاهش می‌دهند.

گن‌ها باید بلافاصله بعد از عمل اسلیو معده و در مراحل اولیه بعد از عمل، در دوران نقاهت باید پوشیده شوند. این محصولات به مدت حداقل دو هفته و به طور مداوم یا تا زمان وجود تورم و ناراحتی در ناحیه عمل، باید مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، توصیه می‌شود قبل از استفاده از شکم بند با پزشک خود مشورت کرده از بی‌خطر بودن آن مطمئن شوید.

استفاده از شکم بند بعد از اسلیو معده

علت استفاده از شکم بند بعد از اسلیو معده چیست؟

استفاده از شکم بند بعد از عمل اسلیو می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • حمایت و راحتی: بعد از جراحی اسلیو معده، بیماران در ناحیه برش شکم، احساس ناراحتی و درد دارند. شکم بندها با فشرده‌سازی محل جراحی، به کاهش درد و بهبودی راحت‌تر و سریع‌تر بیمار کمک می‌کنند.
 • کاهش تورم: شکم بند و گن، با کاهش تورم و جلوگیری از جمع شدن مایعات، از بروز عوارضی نظیر عفونت جلوگیری می‌کند.
 • بهبود وضعیت جسمی: با استفاده از این محصول، وضعیت بدنی و جسمی، بهبود یافته و از خمیدگی که منجر به بروز فشار بیشتر به ناحیه زخم می‌شود، جلوگیری خواهد کرد.
 • کنترل اسکار: شکم بند همچنین می‌تواند با مدیریت و کنترل جای زخم، موجب جلوگیری از تشکیل کلوئید شوند.

عوارض و خطرات پوشیدن گن بعد از عمل اسلیو

همانطور که گفته شد، استفاده از شکم بند بعد از عمل اسلیو معده، مزایای زیادی دارد. اما در کنار این مزایا، خطرات و عوارض جانبی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک یا بثورات پوستی در اثر استفاده طولانی مدت و بیشتر از توصیه پزشک
 • اختلال در گردش خون یا کاهش جریان خون در محل برش در اثر بستن خیلی سفت و محکم شکم بند
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن بافت شکمی در صورت استفاده طولانی مدت از این محصول
 • امکان بروز آلرژی و واکنش‌های آلرژیک به مواد اولیه ساخت شکم بند.

عوارض و خطرات پوشیدن گن بعد از عمل اسلیو

چگونگی پوشیدن شکم بند بعد از عمل اسلیو

بستن شکم بند نیاز به تکنیک‌ها و مراقبت‌های لازم و مناسب دارد. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین و ضروری‌ترین موارد در پوشیدن گن و شکم بند اشاره می‌شود:

 • تمیزی: شکم بند کاملاً باید تمیز و خشک باشد تا از بروز عفونت پوستی و بوی نامطبوع جلوگیری شود.
 • موقعیت قرارگیری: گن باید در ناحیه‌ای از شکم قرار گیرد که محل برش معده کاملاً پوشیده شده و فشرده‌سازی کافی اتفاق بیافتد.
 • سفت بودن: سفتی شکم بند با توجه به میزان راحتی بیمار تنظیم می‌شود. گن نباید بیش از اندازه سفت باشد، اما باید محکم بسته شود.
 • مدت زمان استفاده: مدت زمان حداقلی استفاده از شکم بند، دو تا شش هفته است. اما اصلی‌ترین عامل برای مشخص شدن مدت زمان استفاده، توصیه پزشک خواهد بود. به هیچ عنوان نباید بیشتر از توصیه پزشک از این محصول استفاده نمود.
 • برداشتن شکم بند: شما می‌توانید قبل از دوش گرفتن و حمام، شکم بند را باز کرده و بلافاصله بعد از حمام و خشک کردن کامل بدن، دوباره آن را استفاده کنید.

چگونگی پوشیدن شکم بند بعد از عمل اسلیو

جمع‌بندی

شکم بندها یا گن از جمله محصولات مفید در بهبودی سریع‌تر بعد از عمل اسلیو معده هستند که ناراحتی‌ها و دردهای بعد از عمل را نیز کاهش می‌دهند. این محصول با فشرده‌سازی ملایم شکم، گردش خود را بهبود بخشیده و عضلات شکم را پشتیبانی می‌کند تا سریع‌تر به حالت عادی خود بازگردند.

برخی از پزشکان، استفاده از این محصول را در دوران نقاهت و بلافاصله بعد از عمل توصیه کرده و برای پوشیدن گن، مدت زمان خاصی را مشخص می‌کنند. این در حالی است که از نظر برخی دیگر از جراحان، پوشیدن گن بعد از عمل اسلیو معده نیازی نبوده و توصیه می‌کنند به جای استفاده از شکم بند، با رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی کافی، از افتادگی پوست جلوگیری کرده و کاهش وزن خود را مدیریت کنند. بر همین اساس، استفاده از این محصول برای شما، تنها منوط به نظر پزشکتان خواهد بود. شما باید قبل از استفاده از شکم بند بعد از عمل اسلیو با پزشک خود مشورت کرده و از بی‌خطر بودن این محصول اطمینان حاصل کنید.

دکتر ناصر یاهو، به عنوان یکی از پزشکان برجسته این حوزه، برای دوران قبل از عمل و بعد از آن، برنامه مشخصی برای شما تدوین کرده و توصیه‌های لازم را انجام می‌دهند. همچنین به علت پیگیری‌های بعد از عمل، در صورت بروز هرگونه مشکل و نگرانی از بابت شکم بند و خطرات استفاده از آن، می‌توانید پزشک را در جریان بگذارید و بر اساس توصیه‌های ایشان عمل کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *