عوارض عمل اسلیو معده

عمل اسلیو یک روش جراحی لاغری است که به طور دائم اندازه معده در آن تغییر کرده و بعد از آن، تنها 20 درصد از معده اصلی باقی می‌ماند. این امر موجب می‌شود تا مقدار غذای مصرفی فرد محدود شده و در طولانی مدت در کاهش وزن موثر است.

پزشک متخصص این روش را برای افراد مبتلا به چاقی که از سایر روش‌های کاهش وزن نتیجه نگرفته‌اند، توصیه می‌کند. اگرچه این جراحی به افراد مبتلا به چاقی در جهت کاهش وزنشان کمک می‌کند، اما عوارض و خطراتی را نیز به دنبال دارد. علاوه بر این، افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند، باید از یک رژیم غذایی پایدار و برنامه ورزشی منظم پیروی کنند تا کاهش وزن آن‌ها تثبیت شود.

در ادامه به عوارض مختلف این جراحی و روش‌های جلوگیری از آن اشاره می‌شود. برای آگاهی بیشتر در این زمینه، تا انتهای این مقاله جذاب و چالشی با ما همراه باشید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

هر عمل جراحی عوارض خاص خود را دارد!

قبل از اینکه به سراغ عوارض عمل اسلیو معده برویم، باید به این نکته مهم اشاره داشت که تمامی عمل‌های جراحی در سراسر دنیا، از ساده‌ترین آن‌ها گرفته تا تهاجمی‌ترینشان، شامل عوارض احتمالی می‌شوند. عوارض احتمالی به این معنی است که ممکن است در پی انجام عمل مشکلاتی به وجود بیاید، اما این مشکلات دائمی و قطعی نیستند و تنها صحبت بر سر احتمالات است.

عمل اسلیو معده نیز از این قاعده مستثنی نیست!

در خصوص عوارض عمل اسلیو معده نیز این مسئله وجود دارد. زمانی که به طور مثال گفته می‌شود عوارض اسلیو 10 مورد است، یعنی احتمال بروز یا عدم بروز این مشکلات وجود دارد و قرار نیست تمامی افرادی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند، همه این 10 عارضه را تجربه کنند. بلکه در صورت پیشرفت خوب عمل جراحی، چه بسا هیچ کدام از این عوارض به وجود نیایند یا تنها چند مورد جزئی اتفاق بیوفتد.

در چه صورت کمترین عوارض اسلیو معده بروز می‌کند؟

در صورتی که متقاضی انجام عمل اسلیو معده هستید، باید بدانید که در صورت ایجاد تغییر مثبت و سالم روی سبک زندگی و عمل به تمامی توصیه‌های پزشک، می‌توانید یک عمل بدون عارضه را داشته باشید. همچنین با انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه و انجام عمل در یک بیمارستان کاملاً مجهز و پیشرفته می‌تواند احتمال بروز خطر و عوارض را به صفر برساند. با رعایت توصیه‌های بعد از عمل نیز شما می‌توانید عوارض بعد از عمل را نیز به شدت کاهش دهید.

درصد عوارض جراحی اسلیو در ایران و جهان

نرخ جهانی عوارض عمل اسلیو معده به طور کلی، حدوداً 10 درصد است که از این بین، تنها 3/0 درصد آن، نرخ مرگ و میر را تشکیل می‌دهد. این بدان معنی است که از بین تمامی بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار می‌گیرند، تنها حدود 10 درصد آن‌ها دچار عوارض جزئی تا متوسط می‌شوند و کمتر 3/0 درصد از آن‌ها، متاسفانه فوت می‌کنند.

عوارض اسلیو معده

عوارض اسلیو معده

با توجه به موارد گفته شده، مهم‌ترین عوارض اسلیو معده، شامل موارد زیر می‌شود:

1. نشت در محل منگنه

اولین عارضه‌ای که بعد از انجام اسلیو معده ممکن است به وجود بیاید، نشت مواد غذایی در حفره شکم است. جراح بعد از برش معده، باقی‌مانده آن را می‌دوزد و به یکدیگر منگنه می‌زند. ممکن است مواد غذایی از محل منگنه‌ها عبور کرده به داخل شکم وارد شوند. بروز چنین عارضه‌ای، با وجود خطرناک بدن آن، احتمال خیلی خیلی کمی دارد. در صورتی که در محل منگنه، سوراخ کوچکی به وجود بیاید، ترشحات معده و روده وارد شکم می‌شوند. این عارضه حتی ممکن است به مرگ بیمار ختم شود. بروز نشت در حفره شکم، تا سه ماه بعد از عمل، امکان‌پذیر است.

2. خونریزی در خط مگنه

امکان خونریزی خط منگنه نیز وجود دارد. احتمال بروز چنین عارضه‌ای کمتر از یک درصد است و در صورت بروز می‌توان بدون جراحی، آن را مدیریت کرد. اما در برخی مواد لازم است که مجدداً بیمار تحت جراحی لاپاراسکوپی قرار گیرد تا تمامی خونی که در حفره شکمی جمع شده است، بیرون کشیده شود.

3. لخته شدن یا آمبولی خون در پاها

عارضه بعدی که ممکن است در اثر انجام عمل اسلیو معده بروز کند، ترومبوز یا لخته شدن خون است. این عارضه نیز احتمال بروز کمتر از یک درصد دارد، اما نباید خطر آن را در صورت بروز دست کم گرفت. افراد چاق همیشه در معرض خطر لخته شدن خون در رگ‌های پا هستند. به همین ترتیب، پزشک قبل از انجام جراحی برای ایشان، داروهای رقیق‌کننده خون تجویز می‌کند. همچنین با استفاده از دستگاه‌هایی که به طور مرتب، کف پای بیمار را ماساژ می‌دهد، از احتمال لخته شدن خون در پاها جلوگیری می‌شود.

4. مشکلات افتادگی پوست

افتادگی پوست از جمله عوارض اسلیو معده است که برای بعضی از افراد به وجود می‌آید. عوامل مختلفی در بروز این حادثه نقش دارند، بنابراین نمی‌توان قبل از عمل مشخص کرد که آیا فرد بعد از عمل و کاهش وزن دچار افتادگی و شل‌شدگی پوست می‌شود یا خیر. از جمله عوامل موثر بر روی این عارضه می‌توان به سن، ورزش، سرعت کاهش وزن و غیره اشاره کرد. البته خبر خوب برای کسانی که بعد از عمل جراحی دچار افتادگی پوست شده‌اند، می‌توانند به راحتی با انجام یک عمل پیکرتراشی، مشکل را برطرف نمایند.

5. فتق از عوارض عمل اسلیو معده

هر قسمتی از بدن که تحت عمل جراحی قرار بگیرد، مستعد بروز فتق خواهد بود. این عارضه به دلیل تضعیف عضلات نگهدارنده آن اندام به وجود می‌آید. در صورت بروز فتق، عضله از جای خود خارج شده و تورم و خونریزی داخلی ایجاد می‌شود.

لازم به ذکر است که احتمال بروز این عارضه کم است و در اغلب موارد به علت عدم رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی مانند انجام ورزش‌های سنگین در دوران نقاهت، رخ می‌دهد. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که فتق ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها بعد از انجام جراحی نیز بروز کند. بنابراین در صورت مشاهده اولین علامت و نشانه، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

6. عفونت ریه در جراحی اسلیو معده

یکی دیگر از عوارض عمل اسلیو معده، بروز عفونت ریوی است. برای پیشگیری از این عارضه بعد از عمل جراحی، از بیمار خواسته می‌شود تا نفس‌های عمیق بکشد. برای تنفس عمیق، بیمار باید از دستگاهی به نام اسپیرومتری استفاده کند. این دستگاه مشابه قلیان بوده و بیمار را تشویق می‌کند تا تنفس عمیق داشته باشد. بنابراین با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل، احتمال بروز عفونت ریوی کاهش می‌یابد.

7. حالت تهوع شدید و دائمی

حالت تهوع از جمله عوارضی است که نباید از آن به سادگی عبور کرد. تقریباً تمامی بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، این عارضه را تجربه خواهند کرد. اما جای نگرانی نیست. این عارضه موقتی بوده و بعد از گذشت چند روز از بین می‌رود.

ریزش مو از عوارض عمل اسلیو معده

8. ریزش مو از عوارض عمل اسلیو معده

ریزش مو بعد از جراحی اسلیو معده کاملاً طبیعی است. این عارضه موقتی بوده و معمولاً به علت کمبود مواد معدنی و پروتئین در بدن به وجود می‌آید. در واقع بعدن در این مدت بعد از جراحی، تمامی حواس خود را به سلامت اعضای اصلی نظیر کبد، کلیه، مغز و غیره معطوف می‌کند و ریزمغذی‌ها در اولین قدم به این ارگان‌ها ارسال می‌شوند. در نتیجه سهم دیگر ارگان‌ها نظیر موها از مواد مغذی کمتر می‌شود. برای رفع این مشکل، پزشک توصیه می‌کند تا از مکمل‌های معدنی و پروتئینی استفاده شود. معمولاً بیمارانی که دچار ریزش مو بعد از عمل شده‌اند، بعد از گذشت چند ماه، شاهد رشد مجدد موهای خود خواهند بود.

9. کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی

تعداد کمی از بیماران، بعد از انجام اسلیو معده، دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی می‌شوند. زیرا برخلاف عمل بای پس، در عمل اسلیو معده، تغییری در روده ایجاد نمی‌شود. بنابراین جای نگرانی نیست. حتی در صورت تشخیص کمبود توسط پزشک، با مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی، این مشکل به راحتی حل خواهد شد.

10. بروز دل درد و مشکلات گوارشی

درد شکمی و مشکلات گوارشی از دیگر عوارض اسلیو معده به حساب می‌آید. بروز این عارضه دلایل مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به غذا خوردن با سرعت بالا، زخم در دستگاه گوارش، فتق و غیره اشاره کرد. البته معمولاً این مشکلات تا 6 ماه بعد از جراحی از بین می‌روند.

جلوگیری و کاهش عوارض عمل اسلیو معده

جلوگیری و کاهش عوارض عمل اسلیو معده

در جهت جلوگیری از بروز عوارض احتمالی، می‌توان اقدامات و ملاحظاتی را قبل از انجام جراحی در نظر داشت که در ادامه شرح داده می‌شوند:

  • انتخاب درست پزشک جراح و بیمارستان معتبر و مجهز
  • انجام انواع آزمایشات و بررسی‌های بدنی در زمان مقرر
  • در صورت دارا بودن بیماری خاص یا مصرف دارو، پزشک جراح باید از قبل در جریان قرار گرفته باشد.
  • رعایت رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک، به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی که موجب کاهش حجم کبد شده و جراح راحت‌تر به معده دسترسی خواهد داشت.
  • عدم استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون نظیر آسپرین، به مدت یک هفته قبل از عمل جراحی، برای جلوگیری از بروز خونریزی در حین جراحی و بعد از آن
  • مراجعه به بیمارستان با شکم خالی برای انجام جراحی اسلیو معده. در صورت وجود غذایی در معده، در زمان جراحی امکان مسدود شدن ریه‌ها و راه تنفسی وجود دارد.

جمع‌بندی

به طور کلی، عمل اسلیو معده به نسبت سایر روش‌های جراحی لاغری، عوارض کمتری دارد. عوارض عمل اسلیو معده به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول عوارضی که به علت نوع انجام عمل به وجود می‌آیند و دسته دوم شامل عوارضی می‌شوند به علت عدم آموزش صحیح به بیمار و عدم انجام مراقبت‌های بعد از عمل اتفاق می‌افتند. برای جلوگیری از بروز عوارض هر دو دسته، باید پزشک جراح درجه یکی را انتخاب کنید.

تجربه پزشک می‌تواند برگ برنده اصلی شما برای انجام این جراحی باشد و خطر بروز عوارض احتمالی جراحی اسلیو را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. در این زمینه می‌توانید به دکتر ناصر یاهو اعتماد کنید. تجربه ایشان در زمینه انواع جراحی‌لاغری و موفقیت‌آمیز بودن عمل‌های اسلیو معده توسط این پزشک، نشان از قابل اعتماد بودن جراح داشته و دکتر یاهو را به گزینه مورد اعتمادی تبدیل می‌کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *