بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم می کنیم؟

یکی از روش‌های عملی ثابت شده برای کاهش وزن با اثربخشی بالا و درمان سریع، جراحی لاغری به روش اسلیو معده است. کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده موجب بهبود سلامت بیماران شده و تناسب اندام را برای آن‌ها به همراه دارد. یکی از سوالات رایج در این زمینه، این است که بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم می‌شود؟

شما در زمان صحبت با پزشک جراح خود، باید در رابطه با کاهش وزن مورد انتظار خود بعد از عمل صحبت کرده و میانگین کاهش وزن در هر هفته، هر ماه و بعد از یکسال را بررسی کنید.

در اغلب موارد، میانگین کاهش وزن بعد از این جراحی بین 65 تا 70 درصد اضافه وزن در یک سال اول خواهد بود. اگر شما به رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک و انجام روزانه فعالیت‌های ورزشی مشخص، پایبند باشید، تا همیشه از شر چاقی و اضافه وزن راحت می‌شوید. همچنین از بین رفتن این بیماری، موجب افزایش طول عمر شما شده و علائم بروز بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی نیز کاهش می‌یابد. در ادامه به طور کامل و با جزئیات، میانگین کاهش وزن ماهیانه بعد از عمل اسلیو معده مورد بررسی قرار می‌گیرد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده

به طور کلی، بعد از انجام عمل معده در چند ماه اول، وزن بیمار به سرعت کاهش می‌یابد. با گذشت زمان، سرعت این کاهش وزن نیز کمتر خواهد شد. بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته‌اند، معمولاً تا 60 درصد اضافه وزن خود را طی مدت 12 تا 18 ماه از دست می‌دهند. اما شاید برایتان جالب باشد که اضافه وزن هر فرد چگونه محاسبه خواهد شد. در واقع اضافه وزن، همان اختلاف میان وزن فعلی فرد و وزن ایده‌آل او خواهد بود.

بیماران در طی 12 تا 18 ماه اول بعد از جراحی باید تحت ویزیت و معاینه منظم پزشک قرار بگیرند تا وضعیت سلامت آن‌ها، بررسی و پایش شود. در صورتی که بیماران محدودیت‌های غذایی و فعالیت‌های ورزشی خود را با جدیت پیش ببرند، میزان کاهش وزن ماهیانه آن‌ها، چشمگیر خواهد بود. در واقع کاهش وزن هر بیمار، به نسبت شاخص توده بدنی اولیه او، بیماری‌های ناشی از چاقی و اضافه وزن، سن و دیگر عوامل مرتبط، تغییر می‌کند.

بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم می‌شود؟

بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم می‌ شود؟

با انجام اسلیو معده، 25 تا 35 درصد وزن کل یا 50 تا 75 درصد از اضافه وزن، کاهش می‌یابد و شاخص توده بدنی در محدوده نرمال قرار می‌گیرد. در برخی از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند، ممکن است تا 80 درصد اضافه وزن خود را نیز از دست بدهند و برای برخی دیگر نیز این مقدار کمتر از 70 درصد خواهد بود.

شما می‌توانید از طریق برآوردگر میزان کاهش وزن، مقدار کاهش وزن را به صورت حدودی در ماه‌های بعدی محاسبه نمایید. در اغلب موارد، بیمار در طی 6 تا 12 ماه اول بعد از جراحی، هر هفته بین 9/0 تا 8/1 کیلوگرم، کاهش وزن دارند. در واقع می‌توان گفت کاهش وزن ماهانه در بین بیماران 5/3 تا 7 کیلوگرم خواهد بود. البته این کاهش وزن در ماه اول، نسبت به سایر ماه‌ها بیشتر بوده و با پیشرفت زمان، سرعت کاهش وزن نیز کمتر می‌شود. البته این کاهش وزن بیشتر، اغلب به دلیل مسائل مربوط به سختی غذا خوردن در ماه اول خواهد بود.

برای فهم بهتر این مطلب، یک مثال فرضی از کاهش وزن ماهانه یک بیمار معمولی بعد از عمل اسلیو معده برای شما قرار داده‌ایم:

 • ماه اول: ۹ کیلوگرم
 • ماه دوم: ۷ کیلوگرم
 • ماه سوم: ۵.۵ کیلوگرم
 • ماه چهارم: ۴.۵ کیلوگرم
 • ماه پنجم: ۳ کیلوگرم
 • ماه ششم: ۲ کیلوگرم

پس از حدود ۶ تا ۱۲ ماه، می‌توان گفت که روند کاهش وزن تقریباً به سمت متوقف شدن خواهد رفت. به همین دلیل باید برای بهبود مجدد روند کاهش وزن، از موارد موثر بیرونی نظیر فعالیت‌های ورزشی کمک گرفت. بنابراین پزشک وضعیت شما را مورد بررسی قرار داده و با توجه به این وضعیت، برنامه زندگی شما را تغییر خواهد داد. معمولاً توصیه می‌شود تحرک خود را افزایش داده و بر میزان فعالیت‌های ورزشی اضافه کنید. همچنین با دقت کامل به برنامه غذایی توصیه شده توسط پزشک نیز عمل نمایید.

برآورد زمانی کاهش وزن با عمل اسلیو معده

برای برآورد زمانی میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، یک برآوردگر وجود دارد که یک ابزار دقیق برای تعیین این مقدار است. شما می‌توانید از طریق مراحل زیر و با انجام اقدامات ساده‌ای، بدست آورید که بعد از عمل اسلیو در ماه چند کیلو وزن کم می‌شود؟:

مرحله اول: وزن ایده‌آل خود را محاسبه کنید.

با توجه به گزارش مرکز مبارزه با بیماری‌ها (CDC)، شاخص BMI ایده‌آل برای شما در محدوده 5/18 تا 9/24 قرار می‌گیرد. در حالتی که BMI ایده‌آل شما 25 باشد و قد شما نیز 80/1 متر باشد، آنگاه وزن ایده‌آل از حاصل ضرب BMI در توان دو قد بدست می‌آید (80/1*80/1*25=80) و وزن ایده‌آل شما، 80 کیلوگرم خواهد بود. برای محاسبه BMI خود نیز وزن(کیلوگرم) را به مجذور قد(متر) تقسیم کنید.

مرحله دوم: وزن فعلی و واقعی خود را مشخص کنید.

در این مرحله، به طور مثال و برای فهم بیشتر مطلب، وزن فعلی شما را 120 در نظر می‌گیریم.

مرحله سوم: اضافه وزن خود را تعیین کنید.

همانطور که گفته شد، اضافه وزن در واقع اختلاف میان وزن فعلی و وزن ایده‌آل است. در اینجا اختلاف میان 120 (وزن فعلی) و 80 (وزن ایده‌آل بدست آمده در مرحله اول)، 40 کیلوگرم خواهد بود.

مرحله چهارم: کاهش وزن مورد انتظار خود بعد از عمل اسلیو معده را مشخص کنید.

 • کاهش وزن ماه اول، 15 درصد اضافه وزن: 6 کیلوگرم
 • کاهش وزن در 3ماه، 25 درصد اضافه وزن: 10 کیلوگرم
 • کاهش وزن در 6 ماه، 50 درصد اضافه وزن: 20 کیلوگرم
 • کاهش وزن در 12 ماه، 70 درصد اضافه وزن: 28 کیلوگرم

بنابراین با توجه به ابزار برآوردگر زمانی کاهش وزن اسلیو معده، بعد از گذشت یکسال از جراحی اسلیو معده، وزن شما برابر با 92 کیلوگرم می‌شود (92 = 28 – 120).

کاهش وزن مورد انتظار خود بعد از عمل اسلیو معده

کاهش وزن بلندمدت بعد از اسلیو معده

به طور کلی، کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، می‌تواند نتایج بلندمدتی به دنبال داشته که در نهایت برای بیمار بسیار رضایت‌بخش خواهد بود. بعد از انتخاب یک جراح حرفه‌ای و کاربلند و انجام جراحی در بهترین حالت، شما باید یک سبک زندگی سالم و فعال را پیش بگیرید تا به وزن ایده‌آل خود برسید.

مطمئناً بعد از کاهش وزن، متوجه بهبود علائم بیماری‌های مزمن و خودایمنی که در زمان چاقی به آن‌ها مبتلا شده بودید نظیر دیابت نوع دو، فشار خون بالا، آرتروز، آپنه خواب و غیره، خواهید شد. بدن در حالت بهبودی و سلامتی قرار گرفته و اعتماد به نفس شما برای داشتن یک زندگی موفقیت‌آمیز و شخصیتی حرفه‌ای افزایش می‌یابد.

چهار سال یعد از عمل اسلیو معده

کاهش وزن در بسیاری از بیماران بعد از چهارسال از گذشت جراحی نیز ادامه پیدا می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شاخص توده بدنی بیمار در سال چهارم یا پنجم به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. همچنین در بسیاری از موارد نیز، در طول این 4 سال، بیماری‌های مرتبط با چاقی تقریباً به طور کامل درمان خواهند شد.

اما نباید فراموش کرد که بعد از رسیدن به وزن نرمال، کاهش وزن دوباره، انتظار بیجایی است. معمولاً بیماران بعد از رسیدن به وزن ایده‌آل خود، دچار استپ وزنی می‌شوند. بعد از استپ وزنی، در حدود 10 درصد از وزنی که تاکنون از دست رفته است، دوباره باز می‌گردد که این موضوع کاملاً طبیعی است. در صورت بازگشت وزن، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید تا اصلاحاتی را در سبک تغذیه و زندگی شما ایجاد کند.

ده سال بعد از عمل اسلیو معده

در صورت عمل به تمامی توصیه‌های جراح، تا ده سال بعد از انجام جراحی اسلیو معده، از مزایای آن بهره‌مند خواهید بود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد، بیمارانی که عمل اسلیو را برای جراحی لاغری خود انتخاب کرده‌اند، در مقایسه با سایر بیمارانی که عمل نکرده‌اند، طول عمر بیشتری خواهند داشت.

برای سرعت بخشید به روند کاهش وزن بعد از اسلیو معده چه باید کرد؟

یکی از شایع‌ترین چالش‌ها بعد از عمل‌های جراحی، افسردگی‌های مقطعی یا تجربه اختلال اضطراب است. برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ای، باید با مشاهده اولین نشانه‌ها، به یک روانپزشک مجرب مراجعه نمایید. البته در بسیاری از موارد با رعایت ورزش و داشتن تحرک بدنی، می‌توان تا حد زیادی از بروز افسردگی و استرس جلوگیری کرد.

برای سرعت بخشید به روند کاهش وزن بعد از اسلیو معده چه باید کرد؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در حالی که با عمل اسلیو، بخشی از معده برداشته می‌شود، اما در صورت عدم رعایت رژیم غذایی، وزن شما افزایش می‌یابد. اگر به دنبال یک تغییر اساسی در ظاهر خود هستید، باید پشتکار زیادی نیز داشته باشید. عوامل زیر می‌توانند علاوه بر تأثیر زیادی که بر روی روند کاهش وزن می‌گذارند، سرعت آن را نیز افزایش دهند:

 • رعایت رژیم غذای تجویز شده توسط پزشک
 • فعالیت ورزشی منظم و تحرک بدنی بالا
 • اجتناب از مصرف الکل و سایر موادمخدر
 • دوری از عوامل استرس‌زا و اضطراب
 • درمان اختلالات روانی و افسردگی

جمع‌بندی

در روند کاهش وزن ماهیانه بعد از عمل اسلیو معده، عوامل زیادی دخالت دارند. از جمله این عوامل می‌توان به پزشکی که جراحی را انجام داده است، رعایت نکات مربوط به رژیم و ورزش و غیره اشاره کرد. به طور دقیق نمی‌توان اعلام کرد که برای هر فرد بعد از انجام این عمل، چه مقدار کاهش وزن اتفاق می‌افتد. اما در صورت رعایت نکات و استانداردهای گفته شده، حجم مشخصی از بدن با توجه به ابزار برآوردگر، به طور میانگین از اضافه وزن فرد کاهش می‌یابد.

اگر شما متقاضی از بین بردن اضافه وزن و چاقی خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم مسئولیت جراحی اسلیو معده و بهبود خود را به دکتر ناصر یاهو جراح چاقی و فوق تخصص لاپاراسکوپی با تجربه بالا و مهارت زیاد در این زمینه بسپارید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *