دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

یکی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه می‌ شوند بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می باشد. بسیاری از افرادی که دارای اضافه وزن بالا هستند، تصمیم به انجام عمل اسلیو می گیرند. با کمک این عمل لاغری، فرد مبتلا به بیماری چاقی مرضی، می‌ تواند در سریع ترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود برسد.البته در نظر داشته باشید بعد از انجام این جراحی معده حالت ارتجاعی خود را حفظ کرده و می تواند منبسط و منقبض شود.

آیا بعد از عمل اسلیو بازگشت وزن اتفاق می‌افتد؟

این نکته را به یاد داشته باشید که عمل اسلیو معده، مانند هر جراحی لاغری دیگری، یک ابزار به حساب می‌آید. هنگامی که فرد تحت این عمل قرار می‌گیرد، حجم غذای مصرفی او به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند؛ ضمن اینکه با تغییر رژیم غذایی و اضافه کردن ورزش به برنامه روزمره، سرعت کاهش وزن به شدت افزایش می‌یابد. اما اگر حجم غذای مصرفی شخص به تدریج افزایش پیدا کرده، و مراقبت‌های غذایی را به درستی انجام ندهد، قطعا دچار اضافه وزن خواهد شد. عوامل زیر می‌توانند باعث بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو شوند:

 • پرخوری کردن
 • غذا خوردن بعد از احساس سیری
 • غذا خوردن خارج از کنترل
 • ریزه‌خواری و خوردن مداوم در طول روز
 • خوردن فست فود

8 اقدام برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو

در ادامه به مهم ترین دلایل بازگشت وزن بعد از عمل کوچک کردن معده می پردازیم:

1- از پرخوری اجتناب کنید:

هنگامی که به طور مکرر پرخوری های خود را ادامه دهید و احساس سیری کوتاه تری داشته باشید، عادت غذایی ناسالم برای شما به وجود آمده و بافت معده بیشتر کش می آید. پس در نظر داشته باشید که بعد از انجام عمل بهتر است از پرخوری جداً خودداری نمایید. زیرا یک عامل بسیار مهم برای بازگشت به وزن قبلی همین موضوع است. در بعضی موارد افراد حتی از وزن اولیه خود نیز چاق تر شده و دچار اضافه وزن بیش از حد می شوند.

 

2- ممنوعات بعد از عمل اسلیو

پس از جراحی اسلیو معده یا جراحی لاغری معده، به منظور بهبود و پیشگیری از مشکلات پس از عمل، توصیه می‌شود از برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها خودداری کنید. در ادامه، تعدادی از مواد غذایی که ممنوع است یا بهتر است با احتیاط مصرف شوند، آورده شده است:

۱. غذاهای چرب و سنگین:

مصرف غذاهای چرب و دستورهای چربی‌دهی بالا پس از عمل توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند باعث تحریک معده یا مشکلات گوارشی شود.

۲. غذاهای حاوی قند زیاد:

مصرف غذاهای شیرین و پر قند پس از جراحی به دلیل تأثیرات نامطلوب روی ترشح انسولین توصیه نمی‌شود.

۳. مواد آهن:

مصرف مکمل‌های آهن و غذاهای غنی از آهن باعث ایجاد عوارض معدی مانند تهوع و استفراغ می‌شود.

۴. فیبرهای غذایی قوی:

مصرف غذاهای پرفیبر ممکن است در مرحله اول پس از جراحی مشکل‌ساز باشد. بهتر است مقدار فیبر مصرفی خود را به آرامی افزایش دهید و از مواد غذایی با فیبر بالا با احتیاط استفاده کنید.

۵. نوشیدنی‌های حاوی قند:

از نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه‌های گازدار و شربت‌های شیرین خودداری کنید.

۶. غذاهای خرد شده نکرده:

پس از جراحی، اگر چه مصرف غذاهای خرد شده و مایع می‌تواند راحت‌تر باشد، اما از مصرف غذاهای کاملاً پخته و خرد شده نشده (مثل آجیل‌ها و دانه‌های کوچک) خودداری کنید.

۷. نوشیدنی‌های حاوی کافئین:

مصرف زیاد کافئین ممکن است تحریک معده و گوارش را افزایش دهد، بنابراین بهتر است از میزان کافئین خودداری کنید.

3- در خود عادت ورزش کردن ایجاد کنید:

یک راهکار عالی برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل شروع کردن عادات ورزشی است. بهتر است شما بعد از انجام جراحی، ورزش های هوازی و فعالیتهای بدنی را مجددا آغاز کنید. این کار سبب می شود که شما دچار اضافه وزن مجدد نشوید. علاوه بر آن می‌ تواند به سفت شدن عضلات شما کمک زیادی نماید.ممکن است در حین عمل و در دوران نقاهت پس از آن، شما با از بین رفتن توده های عضلانی مواجه شوید.

بنابراین بهترین راه برای شکل‌گیری دوباره توده های عضلانی در بدن ورزش کردن می باشد. از طریق تمرینات با وزنه و تمرینات مقاومتی می توان عضلات موجود را تقویت کرده و عضلات جدید بسیار خوبی در بدن خود بسازید.

فعالیتهای بدنی منظم، می تواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد. ورزش کردن اگر به صورت درست و اصولی باشد ، همیشه یک عادت بسیار عالی به حساب می آید. پس اگر می خواهید بعد از عمل کوچک کردن معده دچار اضافه وزن مجدد نشوید بهتر است انجام ورزش را درون برنامه زندگی خود بگنجانید.

همچنین بخوانید: ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

 

4- بررسی میزان غذای مصرفی:

بررسی کردن میزان غذای مصرفی یک راه عالی برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از افراد بعد از انجام این عمل، دیگر توجهی به میزان کالری غذای مصرفی خود ندارند و به مصرف غذاهای پرکالری روی می آورند.

بهتر است بعد از انجام این عمل از برنامه‌ هایی مانند کالری یاب استفاده کنید تا بتوانید از میزان و نوع غذایی که مصرف می کنید اطلاعات دقیق به دست آورده و نوع کالری و میزان کالری مصرفی در طول روز را به دست بیاورید. با ثبت میزان غذای مصرفی خود در طول روز می‌ توانید بعد از گذشت مدت زمانی عادات غذای خود را تغییر داده و میل به غذا خوردن را در خود کاهش دهید.

بهتر است غذاهایی که سالم تر اند مصرف کنید. در نظر داشته باشید برای اینکه بعد از عمل کوچک کردن معده، دچار اضافه وزن نشوید نیاز به رژیم‌ های سخت و سنگین نیست. تنها با کم کردن ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری در روز می توانید وزن ایده آل خود را نگه داشته و دارای اندامی زیبا و خوش فرم باشید. پس توجه نکردن به میزان غذای مصرفی، سبب بازگشت به وزن قبلی خواهد شد.

 

5- مصرف پروتئین های کم چرب:

بعد از کاهش وزن متخصصین تغذیه به افراد توصیه هایی دارند. یکی از این توصیه این است که بر روی پروتئین ها به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن خود تمرکز کنند. مصرف این پروتئین ها سبب کاهش گرسنگی و رفع نیازهای تغذیه ای افراد می شوند. پروتئین همیشه باید اولین چیزی باشد که افراد در وعده‌های غذایی خود قرار می‌ دهند.

زیرا پروتئین می تواند سبب سرکوب گریلین شود. گریلین یک هورمون گرسنگی می باشد که درون معده ترشح می شود و افراد به واسطه آن احساس گرسنگی می کنند. در نتیجه مصرف پروتئین در طول روز سبب می‌ شود تا افراد احساس سیری داشته و این هورمون به میزان کمتری در بدن افراد و درون معده آن ها ترشح شود.

 

6- مصرف آب کافی:

مصرف آب نیز یکی از روش های بسیار مناسب و در عین حال ساده برای جلوگیری از بازگشت وزن می باشد. یکی دیگر از کار های حیاتی در رژیم متابولیک و جراحی های چاقی مصرف مقدار زیاد آب می باشد. این کار سبب می‌ شود که شکم پر شده و احساس سیری طولانی مدتی به افراد دست دهد.

در نتیجه افراد مقدار غذای کمتری مصرف می کنند. اگر قهوه و چای ساده بدون کافئین و یا نوشیدنی های بدون قند را نیز مصرف کنید، می‌ توانند جایگزین بسیار مناسبی به جای آب باشند. روزانه مصرف ۸ لیوان آب کمک بسیار زیادی به داشتن تناسب اندام در افراد می کند. آب علاوه بر اینکه می‌ تواند احساس سیری را به افراد القا کند، تاثیرات بسیار عالی بر روی سلامت پوست و شادابی آن نیز دارد. پس با مصرف آب، در کنار داشتن یک اندام زیبا می توانید پوستی سالم و بشاش نیز داشته باشید.

 

7- داشتن خواب کافی:

شاید برای شما جالب باشد که بدانید داشتن خواب کافی از اهمیت بسیار زیادی برای ایجاد تناسب اندام برخوردار است. اهمیت خواب پس از جراحی کاهش وزن نیز بسیار حیاتی است. نداشتن خواب کافی سبب می شود که کالری های درون بدن شما سخت و دشوار تر بسوزند.

هر چه شما بیشتر بیدار باشید احتمال گرسنه شدن و مصرف غذا نیز در شما بیشتر می شود. پس با داشتن خواب کافی می توانید از پرخوری نیز جلوگیری نمایید. یک روش بسیار عالی و ساده برای جلوگیری از افزایش وزن و داشتن تناسب اندام  خواب کافی و با کیفیت می باشد.

8- داشتن دفترچه برای ثبت میزان غذا، وزن و فعالیت های ورزشی:

پلاتو چاقی یعنی توقف کاهش وزن پس از جراحی چاقی‌ روشی برای کاهش وزن بیماران می باشد. در اکثر موارد بیمارانی که تحت این روش قرار می گیرند در هفته‌ های پس از جراحی چاقی دارای کاهش وزن فوری و قابل توجهی می باشند. در بعضی مواقع پس از انجام این جراحی افراد با توقف در کاهش وزن خود مواجه می شوند.

بهتر است ابتدا متوجه شوید که چه چیزی در مسیر کاهش وزن شما قرار گرفته است. دلایل زیادی وجود دارند که باعث می شود بعد از جراحی اسلیو کاهش وزن افراد متوقف شود. در هر صورت این اتفاق یک امر طبیعی است و در صورت به وجود آمدن آن نباید نگرانی خاصی داشته باشید.

برخی از بیماران ممکن است این مشکل را تجربه کنند. علت آن نیز این است که نمی‌ توانند رژیم غذایی و ورزش مناسب داشته باشند. افرادی که عمل را انجام می‌ دهند بهتر است یک دفترچه برای ثبت غذا و وزن و ورزش خود در نظر بگیرند. این دفترچه برای تجزیه و تحلیل این موارد بسیار مناسب می باشد. رعایت کردن رژیم غذایی و کالری آن و انجام فعالیت های ورزشی، جزو روش های بسیار عالی در جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده می باشند.

 

همچنین بخوانید: علت پشیمانی بعد از عمل کوچک کردن معده

دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو چیست؟

عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند باعث بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو شوند، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو چیست؟

خوردن استرسی

برخی از افراد عادت دارند که مشکلات روحی و روانی خود، مانند استرس و اضطراب را، با خوردن غذا کاهش می‌دهند. مسلما این گونه غذا خوردن، می‌تواند احتمال چاقی را افزایش دهد. در اصل، با اینکه جراحی اسلیو معده می‌تواند حجم غذای مصرفی فرد و مقدار جذب کالری را کاهش دهد، اما استرس‌ها و مکانیزم‌های مقابله‌ای که شخص به کار می‌برد، می‌تواند تاثیر جراحی چاقی را از بین ببرد. این گونه بیماران، برای اینکه بتوانند از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری کنند، باید مشکلات سلامت روان خود را از راه اصولی و نزد یک روانپزشک متخصص درمان نمایند؛ نه از راه غذا خوردن!

کش آمدن معده

در جراحی اسلیو معده و همچنین عمل بای پس، حجم زیادی از معده برداشته می‌شود. بنابراین، کیسه معده کوچک‌تر خواهد شد، و فضای کمی برای نگهداری غذا دارد. اما اگر فرد، به تدریج وعده‌های غذایی بزرگتری را انتخاب کند، کم کم معده کش می‌آید و حجم آن افزایش پیدا می‌کند. این حالت، باعث می‌شود تا مقدار غذای مصرفی شما به تدریج افزایش یافته، و جذب کالری بالا رود؛ ادامه این فرایند، باعث بازگشت وزن بعد از عمل لاغری خواهد شد.

برای پیشگیری از این موضوع، لازم است حجم غذای خود را کاهش داده، و به هیچ عنوان همراه با غذا، آب ننوشید. در عوض، سعی کنید در طول روز، مطابق با دستوری که پزشک به شما داده است، مقدار آب بیشتری مصرف کنید.

ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که افراد باید بعد از جراحی اسلیو انجام دهند، ورزش کردن به صورت روزانه و منظم است. کسانی که فعالیت‌های بدنی دارند، و از یک رژیم غذایی مناسب استفاده می‌کنند، سرعت کاهش وزن بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. برای کسانی که تحت عمل اسلیو بوده‌اند نیز لازم است تمرینات مقاومتی انجام دهند، تا روند کاهش وزن آن‌ها ادامه یابد؛ در غیر این صورت، ممکن است پس از مدتی، دچار بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده شوند.

برای چه کسانی عمل اسلیو معده برگشت‌پذیر است؟

کسانی که دچار پرخوری عصبی هستند، و به اختلالات روانی خوردن مبتلا می‌شوند، باید حتما مشکل خود را با یک روانپزشک در میان بگذارند. در صورت عدم انجام اقدامات درمانی در این باره، پس از مدتی وزن آن‌ها به حالت قبل بازگشته و نتایج عمل اسلیو معده، از بین می‌روند.

برای چه کسانی عمل اسلیو معده برگشت‌پذیر است؟

همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب و کاهش حجم غذای مصرفی فرد، باعث می‌شود تا روند کاهش وزن ادامه یابد. افرادی که این اصول را رعایت نکرده و از وعده‌های غذایی سنگین استفاده می‌کنند، خیلی زود به وزن قبل از جراحی خود باز می‌گردند. این گونه افراد، باید به محض اینکه احساس سیری دارند، دست از غذا خوردن بکشند.

ورزش کردن نیز باید به عنوان بخش اصلی برنامه زندگی بعد از جراحی اسلیو معده در نظر گرفته شود. زیرا داشتن فعالیت بدنی و انجام ورزش‌های اصولی، سرعت سوزاندن کالری را افزایش می‌دهد. کسانی که از وعده‌های غذایی غیر اصولی با حجم زیاد استفاده می‌کنند، و در عین حال، فعالیت بدنی کافی ندارند، نمی‌توانند نتایج جراحی اسلیو معده را حفظ کنند.

در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟

در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟

برای کسانی که به هر دلیلی، دچار بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می‌شوند، توصیه‌های زیر می‌توانند کمک‌کننده باشند:

 • تمام قندهای اضافه شده به برنامه غذایی را باید از رژیم غذایی خود حذف کنند.
 • مصرف آب در طول روز را باید افزایش دهند.
 • برای یک رژیم غذایی مناسب، از متخصص تغذیه کمک بگیرند
 • برنامه غذایی خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که بتوانند در مدت زمان مشخص، حجم معده خود را به حالت قبل بازگردانند.

علاوه بر تغییرات یاد شده، بیمار باید بتواند یک روتین ورزشی مناسب برای خود انتخاب کند. فعالیت بدنی زیاد و ورزش کردن، به مصرف کالری بیشتر کمک کرده و باعث لاغری افراد می‌شود.

ممکن است افراد در اثر مصرف برخی از داروها، دچار چاقی و اضافه وزن گردند. چنانچه به تازگی دارویی مصرف می‌کنید که روال کاهش وزن شما را مختل کرده است، حتما با پزشک خود صحبت کنید، تا داروهای جایگزین برایتان تجویز کند.

در صورت بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده چه کنیم؟

نیاز به جراحی اصلاحی اسلیو معده

روش دیگری که می‌تواند به اصلاح روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده کمک کند، انجام جراحی اصلاحی است. درباره این مساله، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید؛ ممکن است لازم باشد تا یکی از روش‌های اصلاحی زیر را انجام دهید:

 • تبدیل عمل اسلیو معده به بای پس معده
 • تغییر عمل اسلیو به مینی بای پس

جمع بندی

در این مقاله، به دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده و انجام روش های جلوگیری از آن پرداختیم. این روش‌ ها می‌ توانند تا حدود بسیار زیادی از برگشت وزن افراد جلوگیری به عمل بیاورند. افرادی که این عمل را انجام می دهند همواره با دوره نقاهت روبرو هستند.

پس بهتر است که با رعایت یکسری نکات کلیدی و کاربردی زحماتی که کشیده اید را از بین نبرید. البته شما می توانید از پزشک متخصص خود نیز مشورت های لازم را گرفته و طبق دستورالعمل های پزشک خود یک رژیم غذایی و ورزشی بسیار مناسب را در پیش بگیرید. در نظر داشته باشید که ورزش کردن جزو عادت های بسیار عالی می باشد که همه افراد باید آن را رعایت کنند.

پس بعد از انجام این عمل با ورزش کردن می توانید بافت عضله خود را مجدداً جایگزین کرده و اندامی متناسب و در عین حال زیبا داشته باشید. عمل کوچک کردن معده یک روش بسیار عالی برای رسیدن افراد به اندام رویایی خود می باشد. افراد می‌ توانند با جراحی های لاغری به راحتی و در سریعترین زمان ممکن کاهش وزن بسیار زیادی را تجربه کنند.

منبع: clevelandclinic

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *