دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده

یکی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه می‌ شوند بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می باشد. بسیاری از افرادی که دارای اضافه وزن بالا هستند، تصمیم به انجام عمل اسلیو معده می گیرند. با کمک این عمل لاغری، فرد مبتلا به بیماری چاقی مرضی، می‌ تواند در سریع ترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود برسد.البته در نظر داشته باشید بعد از انجام این جراحی معده حالت ارتجاعی خود را حفظ کرده و می تواند منبسط و منقبض شود.

7 اقدام برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو

در ادامه به مهم ترین دلایل بازگشت وزن بعد از عمل کوچک کردن معده می پردازیم:

1- از پرخوری اجتناب کنید:

هنگامی که به طور مکرر پرخوری های خود را ادامه دهید و احساس سیری کوتاه تری داشته باشید، عادت غذایی ناسالم برای شما به وجود آمده و بافت معده بیشتر کش می آید. پس در نظر داشته باشید که بعد از انجام عمل بهتر است از پرخوری جداً خودداری نمایید. زیرا یک عامل بسیار مهم برای بازگشت به وزن قبلی همین موضوع است. در بعضی موارد افراد حتی از وزن اولیه خود نیز چاق تر شده و دچار اضافه وزن بیش از حد می شوند.

از پرخوری اجتناب کنید

2- در خود عادت ورزش کردن ایجاد کنید:

یک راهکار عالی برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل شروع کردن عادات ورزشی است. بهتر است شما بعد از انجام جراحی، ورزش های هوازی و فعالیتهای بدنی را مجددا آغاز کنید. این کار سبب می شود که شما دچار اضافه وزن مجدد نشوید. علاوه بر آن می‌ تواند به سفت شدن عضلات شما کمک زیادی نماید.ممکن است در حین عمل و در دوران نقاهت پس از آن، شما با از بین رفتن توده های عضلانی مواجه شوید.

بنابراین بهترین راه برای شکل‌گیری دوباره توده های عضلانی در بدن ورزش کردن می باشد. از طریق تمرینات با وزنه و تمرینات مقاومتی می توان عضلات موجود را تقویت کرده و عضلات جدید بسیار خوبی در بدن خود بسازید.

فعالیتهای بدنی منظم، می تواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد. ورزش کردن اگر به صورت درست و اصولی باشد ، همیشه یک عادت بسیار عالی به حساب می آید. پس اگر می خواهید بعد از عمل کوچک کردن معده دچار اضافه وزن مجدد نشوید بهتر است انجام ورزش را درون برنامه زندگی خود بگنجانید.

همچنین بخوانید: ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

در خود عادت ورزش کردن ایجاد کنید

3- بررسی میزان غذای مصرفی:

بررسی کردن میزان غذای مصرفی یک راه عالی برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از افراد بعد از انجام این عمل، دیگر توجهی به میزان کالری غذای مصرفی خود ندارند و به مصرف غذاهای پرکالری روی می آورند.

بهتر است بعد از انجام این عمل از برنامه‌ هایی مانند کالری یاب استفاده کنید تا بتوانید از میزان و نوع غذایی که مصرف می کنید اطلاعات دقیق به دست آورده و نوع کالری و میزان کالری مصرفی در طول روز را به دست بیاورید. با ثبت میزان غذای مصرفی خود در طول روز می‌ توانید بعد از گذشت مدت زمانی عادات غذای خود را تغییر داده و میل به غذا خوردن را در خود کاهش دهید.

بهتر است غذاهایی که سالم تر اند مصرف کنید. در نظر داشته باشید برای اینکه بعد از عمل کوچک کردن معده، دچار اضافه وزن نشوید نیاز به رژیم‌ های سخت و سنگین نیست. تنها با کم کردن ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری در روز می توانید وزن ایده آل خود را نگه داشته و دارای اندامی زیبا و خوش فرم باشید. پس توجه نکردن به میزان غذای مصرفی، سبب بازگشت به وزن قبلی خواهد شد.

بررسی میزان غذای مصرفی

4- مصرف پروتئین های کم چرب:

بعد از کاهش وزن متخصصین تغذیه به افراد توصیه هایی دارند. یکی از این توصیه این است که بر روی پروتئین ها به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن خود تمرکز کنند. مصرف این پروتئین ها سبب کاهش گرسنگی و رفع نیازهای تغذیه ای افراد می شوند. پروتئین همیشه باید اولین چیزی باشد که افراد در وعده‌های غذایی خود قرار می‌ دهند.

زیرا پروتئین می تواند سبب سرکوب گریلین شود. گریلین یک هورمون گرسنگی می باشد که درون معده ترشح می شود و افراد به واسطه آن احساس گرسنگی می کنند. در نتیجه مصرف پروتئین در طول روز سبب می‌ شود تا افراد احساس سیری داشته و این هورمون به میزان کمتری در بدن افراد و درون معده آن ها ترشح شود.

مصرف پروتئین های کم چرب

5- مصرف آب کافی:

مصرف آب نیز یکی از روش های بسیار مناسب و در عین حال ساده برای جلوگیری از بازگشت وزن می باشد. یکی دیگر از کار های حیاتی در رژیم متابولیک و جراحی های چاقی مصرف مقدار زیاد آب می باشد. این کار سبب می‌ شود که شکم پر شده و احساس سیری طولانی مدتی به افراد دست دهد.

در نتیجه افراد مقدار غذای کمتری مصرف می کنند. اگر قهوه و چای ساده بدون کافئین و یا نوشیدنی های بدون قند را نیز مصرف کنید، می‌ توانند جایگزین بسیار مناسبی به جای آب باشند. روزانه مصرف ۸ لیوان آب کمک بسیار زیادی به داشتن تناسب اندام در افراد می کند. آب علاوه بر اینکه می‌ تواند احساس سیری را به افراد القا کند، تاثیرات بسیار عالی بر روی سلامت پوست و شادابی آن نیز دارد. پس با مصرف آب، در کنار داشتن یک اندام زیبا می توانید پوستی سالم و بشاش نیز داشته باشید.

مصرف آب کافی

6- داشتن خواب کافی:

شاید برای شما جالب باشد که بدانید داشتن خواب کافی از اهمیت بسیار زیادی برای ایجاد تناسب اندام برخوردار است. اهمیت خواب پس از جراحی کاهش وزن نیز بسیار حیاتی است. نداشتن خواب کافی سبب می شود که کالری های درون بدن شما سخت و دشوار تر بسوزند.

هر چه شما بیشتر بیدار باشید احتمال گرسنه شدن و مصرف غذا نیز در شما بیشتر می شود. پس با داشتن خواب کافی می توانید از پرخوری نیز جلوگیری نمایید. یک روش بسیار عالی و ساده برای جلوگیری از افزایش وزن و داشتن تناسب اندام  خواب کافی و با کیفیت می باشد.

7- داشتن دفترچه برای ثبت میزان غذا، وزن و فعالیت های ورزشی:

پلاتو چاقی یعنی توقف کاهش وزن پس از جراحی چاقی‌ روشی برای کاهش وزن بیماران می باشد. در اکثر موارد بیمارانی که تحت این روش قرار می گیرند در هفته‌ های پس از جراحی چاقی دارای کاهش وزن فوری و قابل توجهی می باشند. در بعضی مواقع پس از انجام این جراحی افراد با توقف در کاهش وزن خود مواجه می شوند.

بهتر است ابتدا متوجه شوید که چه چیزی در مسیر کاهش وزن شما قرار گرفته است. دلایل زیادی وجود دارند که باعث می شود بعد از جراحی اسلیو معده کاهش وزن افراد متوقف شود. در هر صورت این اتفاق یک امر طبیعی است و در صورت به وجود آمدن آن نباید نگرانی خاصی داشته باشید.

برخی از بیماران ممکن است این مشکل را تجربه کنند. علت آن نیز این است که نمی‌ توانند رژیم غذایی و ورزش مناسب داشته باشند. افرادی که عمل را انجام می‌ دهند بهتر است یک دفترچه برای ثبت غذا و وزن و ورزش خود در نظر بگیرند. این دفترچه برای تجزیه و تحلیل این موارد بسیار مناسب می باشد. رعایت کردن رژیم غذایی و کالری آن و انجام فعالیت های ورزشی، جزو روش های بسیار عالی در جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده می باشند.

داشتن دفترچه برای ثبت میزان غذا، وزن و فعالیت های ورزشی

همچنین بخوانید: علت پشیمانی بعد از عمل کوچک کردن معده

جمع بندی

در این مقاله، به دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده و انجام روش های جلوگیری از آن پرداختیم. این روش‌ ها می‌ توانند تا حدود بسیار زیادی از برگشت وزن افراد جلوگیری به عمل بیاورند. افرادی که این عمل را انجام می دهند همواره با دوره نقاهت روبرو هستند.

پس بهتر است که با رعایت یکسری نکات کلیدی و کاربردی زحماتی که کشیده اید را از بین نبرید. البته شما می توانید از پزشک متخصص خود نیز مشورت های لازم را گرفته و طبق دستورالعمل های پزشک خود یک رژیم غذایی و ورزشی بسیار مناسب را در پیش بگیرید. در نظر داشته باشید که ورزش کردن جزو عادت های بسیار عالی می باشد که همه افراد باید آن را رعایت کنند.

پس بعد از انجام این عمل با ورزش کردن می توانید بافت عضله خود را مجدداً جایگزین کرده و اندامی متناسب و در عین حال زیبا داشته باشید. عمل کوچک کردن معده یک روش بسیار عالی برای رسیدن افراد به اندام رویایی خود می باشد. افراد می‌ توانند با جراحی های لاغری به راحتی و در سریعترین زمان ممکن کاهش وزن بسیار زیادی را تجربه کنند.

منبع: obesitycoverage.com

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *