مدت زمان عمل کوچک کردن معده چقدر است؟

عمل کوچک کردن معده که با نام اسلیو معده نیز شناخته می‌شود، یک جراحی ساده و معمولی نیست و باید توسط پزشکان جراح فوق تخصص لاپاراسکوپی انجام شود. در واقع جراح عمومی نمی‌تواند این عمل را با نتایج عالی به انجام برساند. این جراحی به منظور محدود کردن کالری دریافتی بدن و به دنبال آن کاهش وزن افراد دارای اضافه وزن انجام می‌گیرد. با انجام عمل اسلیو معده، فرد دائماً احساس گرسنگی نخواهد داشت.

اما مدت زمان عمل کوچک کردن معده چقدر است؟ مدت زمان عمل اسلیو معده به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. ولی باید توجه داشت که به نسبت سایر انواع جراحی لاغری، عمل اسلیو، مدت زمان کوتاه‌تری دارد و به طور میانگین بین 30 تا 40 دقیقه به طول می‌انجامد. اما با احتساب مدت زمان دریافت داروی بیهوشی و زمانی که فرد تا موقع به هوش آمدن در اتاق ریکاوری می‌ماند، ممکن است مدت زمان عمل اسلیو طولانی‌تر شود. در ادامه بیشتر در رابطه با عوامل موثر بر طول عمل جراحی و میانگین مدت زمان این عمل صحبت می‌کنیم. تا انتهای این مقاله کاربردی از دکتر یاهو با ما همراه باشید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

مراحل انجام عمل کوچک کردن معده

به طور کلی، عمل کوچک کردن معده، مراحل مختلفی دارد که به شرح زیر است:

  • برای انجام این عمل، اغلب از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌شود و نیاز به بیهوشی عمومی در بیمارستان خواهد بود. در این روش، پزشک جراح با استفاده از برش‌های کوچک در شکم، عمل را انجام می‌دهد.
  • جراح در این عمل، با استفاده از یک لوله تلسکوپی نازک و بلند که در انتهای آن یک دوربین کوچک قرار دارد، به داخل بدن بیمار وارد می‌شود. از این ابزار برای برداشتن 80درصد معده استفاده خواهد شد.
  • سپس به شکم، گاز دی‌اکسیدکربن وارد می‌شود و در نتیجه آن، شکم متورم خواهد شد. بعد از این اقدام، از ابزاری به نام تروکار برای ورود به قسمت داخلی شکم استفاده می‌شود. در ابتدا، یک لوله سیلیکونی از دهان به خروجی معده فرستاده شده تا عرض مقدار باقی‌مانده معده را مشخص کند و آن را از عروق موجود، طحال و بافت‌های چربی اطراف معده جداسازی نماید. بعد از این جداسازی، بخش اضافی معده برش داده شده و با دستگاهی به نام منگنه از قسمت اصلی جدا می‌شود. در نهایت حدود 80 تا 150 میلی‌متر از حجم معده باقی خواهد ماند.
  • بخش جدا شده معده، از شکم خارج شده و برای بررسی بیشتر به بخش پاتولوژی یا آسیب‌شناسی فرستاده می‌شود. در این مرحله، محل برش‌ها و قسمت منگنه شده معده از نظر خونریزی تحت کنترل قرار می‌گیرند. برای بستن این بخش‌ها می‌توان از گیره‌های فلزی اضافی استفاده کرده یا محل را بخیه زد.
  • همچنین در صورت زیاد بودن خونریزی بیمار، از برخی داروهای خاص برای متوقف کردن خونریزی او در محل زخم استفاده می‌کنند. در نهایت یک درن سیلیکونی در ناحیه جراحی قرار داده می‌شود. این درن کمک می‌کند تا مایعات انباشته شده در محل به طور کامل تخلیه شوند. در این مرحله، زخم کاملاً بسته شده و جراحی به پایان می‌رسد.

مراحل پذیرش بیمار در بیمارستان و تکمیل مدارک برای جراحی اسلیو معده

بیمار زمانی که برای انجام جراحی وارد بیمارستان می‌شود، باید به قسمت پذیرش رفته و با پر کردن چند فرم اداری برای انجام روند جراحی، در بیمارستان بستری شود. روند پذیرش و بستری بیمار حدوداً 30 تا 40 دقیقه زمان می‌برد. به طور معمول، پزشک جراح در زمان نهایی شدن تصمیم شما برای جراحی، به شما می‌گوید که چه ساعتی در بیمارستان برای انجام مراحل پذیرش و بستری حاضر باشید.

بستری در بخش جهت عمل کوچک کردن معده

بعد از پایان یافتن کارهای اداری مربوطه، پرستار از شما می‌خواهد تا کمی صبر کنید تا برای ورود به بخش آمده شوید. بعد از بستری شدن در بخش، معاینات لازم روی شما انجام شده و مشاوره پزشکی می‌گیرید. بعد از این مراحل، شما باید لباس مخصوص عمل را پوشیده و از جوراب‌های ضدلخته خون استفاده کنید. در این مرحله، تنها باید منتظر بمانید تا نوبت به جراحی شما برسد. تمام موارد گفته شده، در حدود یک ساعت زمان می‌برند. باید توجه داشته باشید، زمان‌های گفته شده تقریبی هستند و ممکن است کمتر یا بیشتر به طول انجامند. اما تا پایان این مراحل، شما قادر به رفتن به اتاق عمل نخواهید بود.

مشاوره پزشکی قبل از عمل اسلیو معده

قبل از انجام عمل کوچک کردن معده، پزشک باید از آمادگی بدن شما برای انجام جراحی، مطمئن شود. به همین دلیل، قبل از رفتن به اتاق عمل باید علائم زیر مورد بررسی قرار بگیرد:

  • علائم حیاتی: تمامی این علائم اعم از فشار خون، تعداد تنفس، ضربان قلب و دمای بدن چک می‌شوند.
  • وزن: میزان وزن بیمار به طور دقیق اندازه‌گیری خواهد شد.
  • سطح اکسیژن خون: برای بررسی این امر از دستگاه پالس اکسی متر استفاده می‌شود.
  • رگ داخل وریدی: یک رگ خوب برای تزریق وریدی داروی بیهوشی انتخاب خواهد شد.
  • تجویز دارو: تجویز انواع داروها به تشخیص پزشک نظیر داروهای ضدانعقاد و داروهای رقیق‌کننده خون

مدت زمان عمل کوچک کردن معده چقدر است؟

بعد از پایان یافتن معاینات پزشکی و انجام اقدامات لازم قبل از ورود به اتاق عمل، شما برای مشاوره بیهوشی و انجام جراحی به اتاق عمل منتقل خواهید شد. متخصص بیهوشی بعد از بررسی پرونده و آزمایشات و همچنین شرایط فیزیکی شما، میزان دوز دارو را مشخص کرده و عملیات بیهوشی را آغاز می‌کند.

مدت زمان عمل کوچک کردن معده چقدر است؟

1. مدت زمان عمل کوچک کردن معده

آخرین چیزی که بیمار قبل از بیهوش شدن آن را می‌بیند و متوجه آن می‌شود، نورهای داخل اتاق است. اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید مراحل عمل کوچک کردن معده، چه مدت طول می‌کشد. همانطور که اشاره شد، عمل اسلیو معده، از طریق روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. این جراحی بین 45 دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد که زمان آماده کردن بیمار، مراحل بخیه زدن و درن‌گذاری را نیز باید به آن اضافه کرد.

2. مدت زمان ریکاوری و بستری مجدد در بخش

بعد از پایان یافتن مراحل جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا به هوش آمده و برای ورود مجدد به بخش آماده شود. این مرحله نیز در حدود 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد. بعد از به هوش آمدن شما در اتاق ریکاوری، پزشک مجدداً شما را معاینه کرده و مجوز انتقال شما به بخش بستری را صادر می‌کند.

2. مدت زمان ریکاوری و بستری مجدد در بخش

به طور کلی، مدت زمان بستری شما در بخش بعد از انجام عمل کوچک کردن معده، به وضعیت فیزیکی و بدنی شما و نتایج آزمایشتتان بستگی دارد. در اکثر موارد، بیماران تنها یک شب را در بیمارستان بستری شده و تحت مراقبت‌های بعد از عمل قرار می‌گیرند. البته گاهی ممکن است به علت شرایط جسمی شما، پزشک جراح بخواهد تا حداقل دو شب، شما را در بیمارستان نگه دارد تا علائم حیاتی به طور کامل پایش شوند و به ثبات لازم برسند.

عصر روز بعد از جراحی، از شما خواسته می‌شود تا از تخت بلند شده و با کمک همراه خود یا پرسنل بیمارستان، در راهرو بخش کمی راه بروید. این اقدام می‌تواند روند بهبودی شما بسیار مهم و تأثیرگذار باشد. در واقع در تمام طول مدت بستری شما در بیمارستان، از شما خواسته می‌شود تا به طور منظم و آرام قدم بزنید.

3. مدت زمان مراقبت‌های بعد از عمل اسلیو معده در بیمارستان

تا زمانی که شما در بیمارستان بستری هستید، پرستاران بخش، وضعیت شما را تحت نظر داشته و آزمایشاتی را برای اطمینان از عدم نشتی یا مشکل در برش‌ها، برای شما انجام می‌دهند. همچنین تمامی تمرینات تنفسی و حرکتی لازم را نیز به شما آموزش می‌دهند. بعد از بررسی آزمایشات انجام شده توسط پزشک جراح و پایدار بودن علائم حیاتی، شما می‌توانید برای طی ادامه روند بهبودی، به خانه بازگردید.

قبل از ترخیص، تمامی دستورالعمل‌های مراقبتی و رژیم غذایی لازم برای بعد از عمل، به شما داده می‌شود. شما باید بعد از خارج شدن از بیمارستان، به مدت سه روز استراحت مطلق بوده و تمامی دستورات غذایی و آموزش‌های تنفسی را به درستی انجام دهید. وضعیت شما بعد از 7 تا 10 روز به حالت عادی بازمی‌گردد.

زمان مشخص شدن نتایج بعد از عمل کوچک کردن معده

زمان مشخص شدن نتایج بعد از عمل کوچک کردن معده در هر بیمار با دیگری متفاوت خواهد بود. در صورتی که بیماران، دستورالعمل‌های پزشک جراح که شامل رژیم غذایی، تحرک و مکمل‌های مصرفی می‌شود را به مدت دو ماه، کاملاً رعایت کنند، شاهد کاهش وزن چشمگیری خواهند بود.

زمان مشخص شدن نتایج بعد از عمل کوچک کردن معده

این بدان معنی است که زمان مشاهده نتایج کاملاً به خود بیمار بستگی دارد. اما به طور معمول، بیماران طی گذشت یکسال از عمل جراحی، تقریباً تمامی اضافه وزن خود را از دست می‌دهند. با رعایت یک رژیم غذایی مغذی و باارزش، داشتن فعالیت ورزشی منظم و تحرک کافی و همچنین مصرف مکمل‌های دارویی توصیه شده توسط پزشک، شما می‌توانید وزن جدید خود را تا سال‌ها ثابت نگه دارید.

جمع‌بندی

این مقاله به بررسی پاسخ این سوال که “مدت زمان عمل کوچک کردن معده چقدر است؟” پرداخت. شما باید به نکته توجه داشته باشید که مدت زمان این عمل و هر نوع جراحی دیگری برای هر بیمار با توجه به شرایط بدنی و روانی او متفاوت خواهد بود. به همین دلیل، برای تشخیص زمان دقیق عمل کوچک کردن معده باید با پزشک جراح خود مشورت کرده و از او سوال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *