فواید اسلیو معده

چاقی و اضافه‌وزن یکی از معضلات عمده در دنیای امروز است که می‌تواند باعث بروز بیماری های مختلفی شود. عمل اسلیو معده یکی از راهکارهای مؤثر برای درمان چاقی مفرط محسوب می‌شود. از فواید عمل اسلیو معده می‌توان به کاهش قابل‌توجه وزن و بهبود شاخص توده بدنی شود. علاوه بر این کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و عروقی، آپنه خواب و حتی برخی سرطان‌ها از دیگر فواید عمل اسلیو معده است. در این مقاله به برسی فواید عمل اسلیو معده و نکات آن می‌پردازیم. 

فواید عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده چیست؟

عمل جراحی کوچک‌کردن معده یا اسلیو معده، یک روش درمان چاقی است. در این عمل، بخش اعظم معده برداشته می‌شود و فقط یک بخش باریک از آن باقی می‌ماند. با کوچک‌شدن حجم معده، میزان غذایی که فرد می‌تواند در هر وعده مصرف کند، محدود می‌شود. همین امر باعث می‌شود فرد سریع‌تر احساس سیری کند. علاوه بر این، میزان ترشح هورمون‌های گرسنگی نیز کاهش می‌یابد که به کاهش اشتها و احساس گرسنگی کمک می‌کند. فواید عمل اسلیو معده معمولاً برای افرادی که چاقی شدید دارند و می‌خواهند وزن اضافه خود را به طور مؤثری کم کنند، کاربرد دارد.

جراحی اسلیو معده چیست؟

مزایای عمل اسلیو معده

باتوجه‌به افزایش چاقی در جوامع امروزی و فواید عمل اسلیو معده، برای افرادی باشد که روش‌های متداول کاهش وزن برای آنها جواب نمی‌دهد جراحی اسلیو معده یک روش مؤثر به شمار می‌رود. در ادامه به برسی مهم‌ترین فواید عمل اسلیو معده می‌پردازیم:

کاهش وزن طولانی‌ مدت

یکی از اصلی‌ترین فواید عمل اسلیو معده کاهش وزن و لاغری است. بیماران پس از جراحی اسلیو حدود 50٪ اضافه وزن بدن خود را از دست می‌دهند و این وزن اضافی را بلند مدت حفظ می‌کنند. وقتی بیماران پس از جراحی شروع به کاهش وزن می‌کنند، احساس انرژی بیشتر، درد کمتر و اشتیاق بیشتری برای انجام کارهایی که سال‌هاست انجام نداده‌اند، دارند. پایبندی به برنامه ورزشی می‌تواند کاهش وزن و ثبات وزن پس از جراحی را بهبود بخشد.

کاهش وزن طولانی‌ مدت

تغییرات مفید هورمونی

به‌طورکلی، عمل اسلیو معده احتمال بیشتری دارد که منجر به کاهش وزن پایدار شود تا رژیم غذایی. تغییرات هورمونی و فواید عمل اسلیو معده معمولاً تأثیر مثبتی بر نحوه سوزاندن کالری توسط بدن دارد.

بهبود سطح قند خون

معمولاً دیابت نوع 2 پس از جراحی اسلیو معده بهبود می یابد یا به حالت بهبودی در می آید. در برخی موارد، افرادی که دیابت دارند و تحت جراحی اسلیو معده قرار می گیرند، گاهی اوقات با سطح قند خون طبیعی از بیمارستان مرخص می شوند.

سلامت قلبی عروقی بهتر

سطح کلسترول LDL (یا “کلسترول بد”) و تری‌گلیسریدها اغلب پس از جراحی اسلیو معده کاهش می‌یابد. سطح کلسترول HDL (یا “کلسترول خوب”) اغلب افزایش می‌یابد. یکی دیگر از فواید عمل اسلیو معده این است که ممکن است فشارخون بالا را کاهش دهد یا از بین ببرد و به‌این‌ترتیب سلامت قلبی شما را بهبود بخشد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های مرتبط با چاقی

از دیگر فواید عمل اسلیو معده بهبود سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی است که عبارت‌اند از:

 • بیماری کبد چرب
 • بیماری ریفلاکس معده به مری GERD
 • درد مزمن کمر و مفاصل
 • خواب‌آلودگی مزمن

انرژی فیزیکی بیشتر

کاهش وزن اضافی باعث می‌شود فعالیت فیزیکی آسان‌تر شود و بتوانید برنامه ورزشی مناسب برای خودتان را شروع کنید. به نوبه خود، ترکیب فعالیت فیزیکی افزایش‌یافته و کاهش وزن، توانایی بدن برای سوزاندن چربی را بهبود می‌بخشد.

بهبود آرامش روانی

سبک زندگی فعال‌تر، در کنار کاهش وزن موفقیت‌آمیز، می‌تواند به‌طورکلی دیدگاه شما را نیز روشن‌تر کند. جراحی اسلیو نیز با کاهش سطوح افسردگی و اضطراب مرتبط شده است.

کیفیت زندگی بهتر

دهه‌ها پیش، جراحی کاهش وزن پرخطر دانسته می‌شد و مزایای آن عمدتاً زیبایی‌شناسی تلقی می‌شد. این کاملاً نادرست است. خطر مرگ ناشی از جراحی در سال اول پس از جراحی بسیار پایین است، تقریباً به‌اندازه جراحی صفرا. جراحی کاهش وزن خطر مرگ مرتبط با بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری قلبی (40٪ کمتر)، دیابت (92٪ کمتر) و سرطان (60٪ کمتر) را نیز به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. مقایسه خطرات جراحی با فواید عمل اسلیو معده تصمیم‌گیری برای جراحی را آسان‌تر می‌کند.

رژیم غذایی قبل از عمل معده

رژیم غذایی قبل از عمل معده

رژیم غذایی قبل از عمل جراحی کاهش معده برای موفقیت عمل بسیار مهم است. رژیم غذایی عمل جراحی را ایمن‌تر، خطر بروز عوارض را کمتر و شما را برای تعهد به کنترل وزن آماده می‌کند. معمولاً باید 3 هفته قبل از عمل رژیم غذایی را شروع کنید:

 • کاهش مصرف کالری و کربوهیدرات‌ها
 • افزایش مصرف پروتئین
 • مصرف چربی‌های سالم
 • جلوگیری از کم‌آبی

رژیم غذایی 2_3 روز قبل از جراحی اسلیو معده: دو یا سه روز قبل از عمل باید به یک رژیم غذایی کاملاً مایع تغییر دهید. مصرف غذا را محدود به آب، آب سوپ، ژلاتین و نوشیدنی‌های ورزشی کم‌کالری کنید. شما باید از نیمه‌شب روز عمل جراحی خوردن (حتی آب) را کاملاً قطع کنید. عدم رعایت این دستورالعمل‌ها ممکن است واجد شرایط بودن شما برای عمل جراحی کاهش معده را به خطر بیندازد.

عمل اسلیو معده چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟

جراحی اسلیو معده حدود 75٪ معده را برمی‌دارد و اندازه آن را به طور قابل توجهی کوچک می‌کند. معده کوچک‌تر باعث می‌شود فرد سریع‌تر احساس سیری کند و در مجموع مقدار کمتری غذا بخورد. همچنین برداشتن بخشی از معده بر ترشح هورمون‌هایی مانند گرلین که مسئول تنظیم احساس گرسنگی و سیری هستند، تاثیر می‌گذارد. این تغییرات هورمونی باعث می‌شود فرد سریع‌تر احساس سیری کند، کمتر گرسنه شود و اشتهایش کاهش یابد. در نتیجه معده کوچک‌تر منجر به کاهش سطح جذب مواد مغذی و کالری از غذا می‌شود. از مهم‌ترین فواید عمل اسلیو معده این است که اکثر بیماران 60 تا 80 درصد اضافه وزن خود را در 1 تا 2 سال اول پس از عمل جراحی از دست می‌دهند.

مراقبت‌های بعد از عمل معده

پیگیری دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل برای حصول نتایج موفقیت‌آمیز و فواید عمل اسلیو معده مهم است. بعد از عمل اسلیو معده، مراقبت‌های ویژه‌ای به شرح زیر است:

فعالیت

 • هنگامی که احساس خستگی می‌کنید، استراحت کنید. خواب کافی به بهبودی شما کمک خواهد کرد.
 • سعی کنید هر روز پیاده‌روی کنید. از پیاده‌روی کمی بیشتر از روز قبل شروع کنید. کم‌کم مقدار پیاده‌روی خود را افزایش دهید. پیاده‌روی باعث افزایش جریان خون می‌شود و از ابتلا به ذات‌الریه و یبوست جلوگیری می‌کند.
 • از بلندکردن هر چیزی که باعث تحمیل فشار به شما شود، خودداری کنید
 • تا زمانی که پزشکتان اجازه دهد، از فعالیت‌های سنگین مانند دوچرخه‌سواری، دویدن، وزنه‌برداری یا ورزش‌های هوازی خودداری کنید.
 • هنگام سرفه یا تنفس عمیق، یک بالشت را روی شکم خود نگه دارید. این کار شکم شما را حمایت می‌کند و درد شما را کاهش می‌دهد.
 • تمرین‌های تنفسی را در منزل طبق دستور پزشکتان انجام دهید. این کار به جلوگیری از ذات‌الریه کمک می‌کند.
 • می‌توانید اگر پزشکتان مجاز بداند، دوش بگیرید. محل عمل را با حرکات آرام خشک کنید. تا دو هفته اول یا تا زمانی که پزشکتان اجازه دهد، حمام نکنید.
 • از پزشکتان بپرسید که چه زمانی می‌توانید دوباره رانندگی کنید و همچنین دوباره رابطه جنسی داشته باشید.

رژیم غذایی

 • پزشک یا متخصص تغذیه شما دستورالعمل‌های خاصی در مورد غذاهایی که بعد از عمل باید مصرف کنید، به شما خواهند داد. حدود 14 روز اول، شما نیاز دارید که رژیم مایعات را دنبال کنید. کم‌کم می‌توانید غذاهای جامد را دوباره به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • هنگامی که شروع به‌اضافه کردن غذاهای نرم جامد می‌کنید، در ابتدا فقط مقدار کمی غذای جامد (حدود 2 تا 3 لقمه) مصرف کنید.
 • در ابتدا ممکن است غذاهای نرم و مرطوب را بهتر تحمل کنید. بعضی از غذاهایی که می‌توانید امتحان کنید عبارت‌اند از: تخم‌مرغ، ماهی، پنیر، سیب‌زمینی له‌شده، میوه‌های نرم و تازه (پوست‌کنده شده).
 • بعضی غذاها ممکن است به دلیل بافت سخت برای جویدن پس از عمل جراحی، ناراحتی ایجاد کنند. به‌عنوان‌مثال، غذاهای سفت، چسبناک، رشته‌ای، چسبنده یا جویدنی. ممکن است تحمل شما نسبت به غذاهای مختلف با گذشت زمان تغییر کند یا نکند.
 • از نوشیدن نوشابه‌های گازدار مانند نوشابه، آب‌معدنی و آبجو خودداری کنید و قبل از مصرف الکل با پزشک مشورت کنید

مراقبت از محل جراحی

 • اگر نوارهای چسب روی برش جراحی وجود دارد، تا یک هفته یا تا زمانی که خودبه‌خود کنده شوند، آن‌ها را روی برش نگه دارید.
 • محل را روزانه با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید زیرا می‌توانند باعث کندشدن روند التیام شوند. اگر محل ترشح داشته یا به لباس برخورد کند، می‌توانید آن را با بانداژ گاز پوشانده و هر روز بانداژ را عوض کنید.
 • محل را تمیز و خشک نگه دارید.

همچنین در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود در ارتباط باشید:

 1. درد شما با مصرف داروی مسکن بهتر نمی‌شود.
 2. نمی‌توانید مدفوع یا گاز دفع کنید.
 3. تهوع دارید و نمی‌توانید مایعات مصرف کنید.
 4. بخیه‌هایتان شل شده‌اند یا برش جراحی باز شده است.
 5. نشانه‌های لخته خون دارید

بازیگرانی که عمل معده انجام داده اند

جراحی کاهش وزن همچنان برای بسیاری موضوعی حساس و تابو محسوب می‌شود. بااین‌حال، انجام جراحی و فواید عمل اسلیو معده باعث شده است که این روش برای کاهش وزن روبه‌افزایش باشد. با انجام این عمل توسط برخی از مشاهیر و بازیگران، راه برای پذیرش کامل عمل اسلیو معده در کاهش وزن هموار شده است. در ادامه برخی از مشاهیر و بازیگران ایرانی و خارجی که جراحی چاقی و فواید آن را تجربه کرده‌اند معرفی می‌کنیم:

رضا داودنژاد

رضا داودنژاد با عمل جراحی و رژیم غذایی توانسته 97 کیلوگرم وزن کم کند. او با انجام عمل بای پس معده در سال 1389 و دو سال رژیم غذایی از 187 کیلوگرم به 90 کیلوگرم رسیده است.

امیر نوری

امیر نوری نیز از جمله کسانی است که با عمل جراحی موفق به کاهش وزن شده است. به گفته خودش، وزنش تا 100 کیلوگرم هم رسیده بود و پس از عمل موفق شده به 68 تا 70 کیلوگرم برسد.

مهران غفوریان

مهران غفوریان، بازیگر و کارگردان طنزپرداز، ابتدا به دلیل مشکل مفصل ران تحت عمل جراحی قرار گرفته و پس از آن پزشکان به او توصیه کردند که 20 تا 30 کیلوگرم وزن کم کند.

بهاره رهنما

بهاره رهنما نیز یکی از بازیگرانی بوده که با چاقی مفرط دست‌وپنجه نرم می‌کرده است. او ابتدا از بالن معده استفاده کرده بود؛ اما پس از برداشتن آن دوباره اضافه‌وزن پیدا کرده بود. سپس عمل جراحی اسلیو انجام داده و موفق به کاهش بیش از 20 کیلوگرم وزن شده است.

نعیمه نظام‌دوست

نعیمه نظام دوست پس از رسیدن وزنش به 145 کیلوگرم و مشکلات ناشی از آن، تصمیم گرفته عمل جراحی اسلیو معده را برای کاهش وزن انجام دهد.

جواد خیابانی

جواد خیابانی توانست با انجام عمل جراحی کاهش وزن و لاپاراسکوپی، حدود 30 کیلوگرم از وزن خود را کم کند. اضافه وزن او باعث ایجاد بیماری های قلبی عروقی، مشکلات کبدی، فشار خون بالا و سایر مشکلات شده بود. او در نهایت به عنوان آخرین راه حل، تصمیم به انجام عمل جراحی گرفت.

همچنین باتوجه‌به فواید عمل اسلیو معده و سایر روش‌های جراحی چاقی 7 سلبریتی خارجی که این جراحی را انجام داده و به‌صراحت درباره آن صحبت کرده‌اند:

 • ماریاه کری. جراحی کاهش معده.
 • فرن بریتون. بند معده.
 • رندی جکسون. بای‌پس معده.
 • رزی اودانل. کاهش معده.
 • سالی مورگان. بای‌پس معده.
 • ویکی مونی. بای‌پس معده و تجدید جراحی بای‌پس.
 • کلی اسبورن. اسلیو معده.

سخن پایانی

امروزه با توجه به فواید عمل اسلیو معده این روش جراحی به عنوان یک روش درمانی موثر مورد توجه  فزاینده‌ای قرار گرفته است. اسلیو معده با کاهش حجم معده، موجب کاهش قابل توجه وزن در افراد چاق می‌شود. علاوه بر کاهش وزن، این عمل جراحی سبب بهبود و کنترل بیماری‌هایی همچون دیابت، فشارخون بالا، آپنه خواب و بیماری‌های قلبی-عروقی ناشی از چاقی در بیماران می‌گردد. بهبود کیفیت زندگی، افزایش امید به زندگی و به طور کلی سلامت بهتر از دیگر فواید عمل اسلیو معده است. البته پس از عمل نیز پیگیری درمان و رعایت رژیم غذایی مناسب حائز اهمیت فراوان است. بنابراین اسلیو معده می‌تواند گزینه مفیدی برای درمان چاقی و عوارض آن در افرادی باشد که پاسخ مطلوبی به درمان‌های دیگر نشان نمی‌دهند.

 

منابع و مآخذ

 1. https://columbiasurgery.org/news/2017/02/17/weight-loss-surgery-benefits-sleeve-gastrectomy
 2. https://www.healthierweight.co.uk/blog/celebs-who-have-had-weight-loss-surgery/

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *