رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو و بای پس معده

عمل های جراحی لاغری نظیر اسلیو معده درست مثل جراحی های دیگر زمانی اثربخش و مطلوب خواهد بود که مراقبت های پس از عمل جدی گرفته شود. یکی از مهم ترین مراقبت های پس از عمل لاغری را می توان رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو دانست.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

یکی از اصولی که لازم است پس از بسیاری از عمل های جراحی رعایت شود، رژیم غذایی می باشد. در این میان رعایت رژیم پس از برخی از عمل ها، اهمیت بیشتری دارد. یکی از این عمل ها، عمل جراحی اسلیو معده می باشد.

در این عمل، اندازه ی معده تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. از این رو فرد سریع تر از پیش احساس سیری خواهد کرد. همچنین در مقایسه با گذشته نیز کمتر دچار احساس گرسنگی خواهد شد. در این مقاله قرار است به صورت گام به گام و هفته به هفته به رژیم غذایی پس از این عمل لاغری بپردازیم.

پیشنهاد مطالعه: خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

هفته اول

هفته ی اول در رژیم غذایی بعد از اسلیو، اهمیت زیادی دارد. یکی از دلایل این امر را می توان نزدیکیِ این زمان با زمانِ جراحی دانست. از این رو هر چقدر که مراقبت های غذایی را در هفته ی اول جدی تر بگیرید، زودتر به نتیجه ی مطلوب خواهید رسید.

نکات مهم غذایی در هفته اول رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

 1. معمولا بیشتر افراد فردای بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوند. هر چند در مواردی نیز ممکن است دیرتر ترخیص شوند.
 2. هفته ی اول بعد از این عمل لاغری لازم است روزانه 8 تا 10 لیوان مایعات صاف و رقیق شده استفاده نمایید. توجه نمایید که مصرف شما باید به صورت جرعه جرعه باشد. اگر به صورت یک باره از این مایعات استفاده نمایید، با پیامدهای و اثرات نامطلوبی مواجه خواهید شد.
 3. علاوه بر بایدهایی که لازم است در رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده رعایت نمایید، بهتر است به نبایدهایی نیز توجه کنید. این موارد عبارتند از: عدم نوشیدن مایعات با نی، عدم مصرف مایعات شیرین و پر کالری، عدم مصرف مواد غذایی جامد و نیمه جامد، عدم استفاده از شیر، عدم مصرف نوشیدنی های گازدار، عدم استفاده از آبمیوه های صنعتی.

نکات مهم غذایی در هفته اول بعد از اسلیو معده

هفته دوم

رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ی دوم شامل نکاتی می باشد که به اختصار بیان می کنیم:

نکات مهم غذایی در هفته دوم

 1. رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ی دوم نیز متمرکز بر نوشیدن مایعات رقیق و صاف شده و به صورت جرعه جرعه می باشد.
 2.  اگر در هفته ی دوم تمایل به استفاده از شیر دارید، ضروری است که از شیرهای کم چرب استفاده نمایید. همچنین در صورتی می توانید از شیر استفاده نمایید که دچار نفخ و اسهال نشوید.
 3. در این هفته می توانید روزانه دو وعده ماست کم چرب را میل نمایید. به طور کلی در هفته ی دوم در صورت عدم بروز مشکل می توانید از محصولات لبنی مانند شیر، ماست و دوغ کم چرب استفاده کنید.
 4. در این مرحله نیز لازم است به آرامی و به صورت جرعه جرعه مواد غذایی را مصرف کنید و از مصرف یکباره ی آنها بپرهیزید. توجه داشته باشید که مصرف مواد غذایی و رعایت نکته های رژیمی باید با دستورالعمل پزشکتان باشد.

هفته سوم

نوبت به هفته ی سوم پس از عمل اسلیو معده رسیده است. در هفته ی سوم نیز اصول و نکته هایی وجود دارد که ضروری است رعایت نمایید. یکی از مهم ترین نکات در این هفته، اجازه یافتن جهت مصرف غذاهای پخته و نرم می باشد.

نکات مهم غذایی در هفته سوم رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

 1. نکات مهم رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ی سوم نیز همچون هفته های پیش، روی پرهیز از غذاهای جامد تأکید دارد.
 2.  لازم است غذایتان شامل سه وعده ی اصلی و نیز دو میان وعده باشد. شما می توانید وعده های غذایی تان را در ظرف های کوچک میل کنید و غذایتان را اندک اندک افزایش دهید.
 3. در هفته ی سوم به واکنش های بدنتان دقت کنید و اگر مشاهده کردید که ماده غذایی خاص یا حتی یکی از وعده های غذایی، برایتان مشکلی به وجود آورده است، آن را حذف نمایید.
 4. توجه کنید که در این هفته هر وعده ی غذایی شامل 30 تا 50 گرم مواد پروتئینی و 30 گرم سبزیجات پخته شده باشد. این مواد غذایی باید کاملا نرم شوند.
 5.  همچنین بهتر است غذایتان را در کمال آرامش و در بازه ی زمانی 20 دقیقه تا 30 دقیقه میل نمایید.
 6. مصرف آب را جدی بگیرید و در طول روز 8 لیوان آب بیاشامید.
 7. لازم است سبک زندگی خود را نیز در راستای رعایت رژیم غذایی بعد از اسلیو، تنظیم نمایید. برای این منظور 30 دقیقه پیش از غذا و 1 ساعت پس از غذا آب نخورید. همچنین نباید بلافاصله پس از غذا دراز بکشید. می توانید این کار را به 45 دقیقه بعد از غذا موکول نمایید.

هفته چهارم

هفته ی چهارم یعنی اینکه یک ماه از عمل شما گذشته است. به همین دلیل نیز شاهد برخی تغییرات خواهیم بود.

نکات مهم غذایی در هفته چهارم بعد از اسلیو

 1. در هفته چهارم می توانید غذاهای نیمه جامد را نیز به رژیم غذایی خود بیفزایید. همچنین دیگر ضرورتی ندارد که حتما مواد غذایی به صورت پوره شده باشند. اما فراموش نکنید که هنوز هم لازم است از مواد غذایی نرم استفاده کنید و آنها را بسیار بجوید.
 2. تعداد وعده ها نیز مانند هفته ی سوم شامل سه وعده ی اصلی و دو میان وعده خواهد بود.
 3. در این هفته نیز لازم است روزانه 8 لیوان آب مصرف نمایید.
 4. لازم است برای هر وعده ی غذایی تقریبا 20 دقیقه زمان صرف کنید.
 5. بهترین و مفیدترین مواد غذایی که می توانید در هفته ی چهارم بگنجانید، عبارتند از: میوه های نرم و بدون پوست، گوشت چرخ کرده، آش و سوپ، تخم مرغ پخته شده، سیب زمینی پخته شده و نرم، گوشت نرم و پخته شده ی مرغ و ماهی، برنج پخته شده و نرم، پنیر و ماست کم چرب.
 6. همچنین ضروری است که از مصرف این مواد غذایی اجتناب نمایید: میوه های خشک، پاستا، غذاهای ادویه دار و تند، غذاهای سرخ کرده و چرب، آجیل، گوشت سفت و استیک، پاپ کورن.

نکات مهم غذایی در هفته چهارم بعد از اسلیو معده

هفته پنجم

به هفته ی پنجم رسیدیم و می خواهیم این مژده را به شما بدهیم که از هفته ی پنجم به بعد می توانید مصرف غذاهای معمولی و عادی را شروع کنید. البته به یاد داشته باشید که لازم است سبک غذایی سالم و نیز عادات غذایی تان را همچنان ادامه دهید.

نکات مهم غذایی در هفته پنجم بعد از اسلیو

 1. خوب است که این هفته را با مصرف غذاهای نرم آغاز کنید. غذایتان را خوب و به صورت مکرر بجوید. تقریبا سی بار عمل جویدن را تکرار نمایید.
 2. مصرف مایعات در رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری، جایگاه ویژه ای دارد.
 3. غذاهای پر ادویه، نوشابه های گازدار و هر نوع غذایی که معده ی شما را تحریک می کند، از رژیم غذایی تان حذف نمایید.
 4. برای جلوگیری از افزایش وزن، از مواد پرکالری و همچنین شکلات ها و شیرینی ها استفاده نکنید.

هفته ششم

هفته ی ششم پس از عمل به این صورت است که شما با مشورت پزشک معالج خود، مجاز می باشید که کم کم بسیاری از غذاها را به رژیم غذایی خود بیفزایید. افزودن تدریجی غذاها به این دلیل می باشد که بتوانید واکنش و همچنین تحمل معده ی خود را نسبت به هر کدام از مواد غذایی بسنجید و مطابق با واکنش معده، برنامه ریزی نمایید.

نکات مهم غذایی در هفته ششم بعد از اسلیو

مهم ترین نکات رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ششم به شرح زیر می باشد:

 1. در طول شبانه روز سه وعده ی غذایی میل کنید.
 2. همچنان مصرف آب و مایعات را در رژیم غذایی خود داشته باشید. توجه کنید که نیم ساعت پیش از مصرف وعده های غذایی، از نوشیدن آب خودداری نمایید.
 3. نیازی نیست از میان وعده ها استفاده کنید. اما در صورت تمایل می توانید از میان وعده های مفیدی مانند سبزیجات، میوه ها و آجیل نسبتا نرم استفاده نمایید.
 4. روزانه 60 گرم پروتئین را در برنامه ی غذایی تان بگنجانید.
 5. ویتامین ها و همچنین مکمل هایی را که پزشکتان تجویز کرده است، به دقت مصرف نمایید.
 6. بهتر است با مشورت پزشک و همچنین با در نظر گرفتن علاقه و نیازتان، یک رشته ی ورزشی را شروع کنید.

در این دوره مصرف چه مواد غذایی ممنوع می باشد؟

در رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده، برخی غذاها وجود دارند که مصرف آنها ممنوع می باشد. رعایت این موارد ممنوع شده، باعث می شود هم حالتان بهتر باشد و هم نتایج مطلوبی از این عمل دریافت کنید. این مواد غذایی شامل موارد زیر می باشند:

 1. نوشابه را از رژیم غذایی تان حذف کنید.
 2. از غذاهای خشک و سفت استفاده نکنید.
 3. آن دسته از مواد غذایی را که دارای کالری بالایی می باشند، از رژیم غذایی تان حذف کنید. مواردی شامل: بستنی، شکلات، کیک و …
 4. از غذاهایی که سبب نفخ می شوند، مانند لوبیا، آدامس و … دوری کنید.

در این مقاله یه طور کامل درباره رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو صحبت کردیم. و انواع رژیم در هقته های مختلف یعد از عمل را مورد بررسی قرار دادیم. با رعایت کامل این رژیم ها می توانید نتایج خیلی بهتری بعد از عمل ببینید و قرم زیبای بدن خود را نگه دارید.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *