رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

عمل های جراحی لاغری نظیر اسلیو معده درست مثل جراحی های دیگر زمانی اثربخش و مطلوب خواهد بود که مراقبت های پس از عمل جدی گرفته شود. یکی از مهم ترین مراقبت های پس از عمل لاغری را می توان رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو دانست.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

یکی از اصولی که لازم است پس از بسیاری از عمل های جراحی رعایت شود، رژیم غذایی می باشد. در این میان رعایت رژیم پس از برخی از عمل ها، اهمیت بیشتری دارد. یکی از این عمل ها، عمل جراحی اسلیو معده می باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

در این عمل، اندازه ی معده تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. از این رو فرد سریع تر از پیش احساس سیری خواهد کرد. همچنین در مقایسه با گذشته نیز کمتر دچار احساس گرسنگی خواهد شد. در این مقاله قرار است به صورت گام به گام و هفته به هفته به رژیم غذایی پس از این عمل لاغری بپردازیم.

پیشنهاد مطالعه: خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

هفته اول

هفته ی اول در رژیم غذایی بعد از اسلیو، اهمیت زیادی دارد. یکی از دلایل این امر را می توان نزدیکیِ این زمان با زمانِ جراحی دانست. از این رو هر چقدر که مراقبت های غذایی را در هفته ی اول جدی تر بگیرید، زودتر به نتیجه ی مطلوب خواهید رسید.

نکات مهم غذایی در هفته اول رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

 1. معمولا بیشتر افراد فردای بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوند. هر چند در مواردی نیز ممکن است دیرتر ترخیص شوند.
 2. هفته ی اول بعد از این عمل لاغری لازم است روزانه 8 تا 10 لیوان مایعات صاف و رقیق شده استفاده نمایید. توجه نمایید که مصرف شما باید به صورت جرعه جرعه باشد. اگر به صورت یک باره از این مایعات استفاده نمایید، با پیامدهای و اثرات نامطلوبی مواجه خواهید شد.
 3. علاوه بر بایدهایی که لازم است در رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده رعایت نمایید، بهتر است به نبایدهایی نیز توجه کنید. این موارد عبارتند از: عدم نوشیدن مایعات با نی، عدم مصرف مایعات شیرین و پر کالری، عدم مصرف مواد غذایی جامد و نیمه جامد، عدم استفاده از شیر، عدم مصرف نوشیدنی های گازدار، عدم استفاده از آبمیوه های صنعتی.

نکات مهم غذایی در هفته اول بعد از اسلیو معده

هفته دوم

رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ی دوم شامل نکاتی می باشد که به اختصار بیان می کنیم:

نکات مهم غذایی در هفته دوم

 1. رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ی دوم نیز متمرکز بر نوشیدن مایعات رقیق و صاف شده و به صورت جرعه جرعه می باشد.
 2.  اگر در هفته ی دوم تمایل به استفاده از شیر دارید، ضروری است که از شیرهای کم چرب استفاده نمایید. همچنین در صورتی می توانید از شیر استفاده نمایید که دچار نفخ و اسهال نشوید.
 3. در این هفته می توانید روزانه دو وعده ماست کم چرب را میل نمایید. به طور کلی در هفته ی دوم در صورت عدم بروز مشکل می توانید از محصولات لبنی مانند شیر، ماست و دوغ کم چرب استفاده کنید.
 4. در این مرحله نیز لازم است به آرامی و به صورت جرعه جرعه مواد غذایی را مصرف کنید و از مصرف یکباره ی آنها بپرهیزید. توجه داشته باشید که مصرف مواد غذایی و رعایت نکته های رژیمی باید با دستورالعمل پزشکتان باشد.

هفته سوم

نوبت به هفته ی سوم پس از عمل اسلیو معده رسیده است. در هفته ی سوم نیز اصول و نکته هایی وجود دارد که ضروری است رعایت نمایید. یکی از مهم ترین نکات در این هفته، اجازه یافتن جهت مصرف غذاهای پخته و نرم می باشد.

نکات مهم غذایی در هفته سوم رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

 1. نکات مهم رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ی سوم نیز همچون هفته های پیش، روی پرهیز از غذاهای جامد تأکید دارد.
 2.  لازم است غذایتان شامل سه وعده ی اصلی و نیز دو میان وعده باشد. شما می توانید وعده های غذایی تان را در ظرف های کوچک میل کنید و غذایتان را اندک اندک افزایش دهید.
 3. در هفته ی سوم به واکنش های بدنتان دقت کنید و اگر مشاهده کردید که ماده غذایی خاص یا حتی یکی از وعده های غذایی، برایتان مشکلی به وجود آورده است، آن را حذف نمایید.
 4. توجه کنید که در این هفته هر وعده ی غذایی شامل 30 تا 50 گرم مواد پروتئینی و 30 گرم سبزیجات پخته شده باشد. این مواد غذایی باید کاملا نرم شوند.
 5.  همچنین بهتر است غذایتان را در کمال آرامش و در بازه ی زمانی 20 دقیقه تا 30 دقیقه میل نمایید.
 6. مصرف آب را جدی بگیرید و در طول روز 8 لیوان آب بیاشامید.
 7. لازم است سبک زندگی خود را نیز در راستای رعایت رژیم غذایی بعد از اسلیو، تنظیم نمایید. برای این منظور 30 دقیقه پیش از غذا و 1 ساعت پس از غذا آب نخورید. همچنین نباید بلافاصله پس از غذا دراز بکشید. می توانید این کار را به 45 دقیقه بعد از غذا موکول نمایید.

هفته چهارم

هفته ی چهارم یعنی اینکه یک ماه از عمل شما گذشته است. به همین دلیل نیز شاهد برخی تغییرات خواهیم بود.

نکات مهم غذایی در هفته چهارم بعد از اسلیو

 1. در هفته چهارم می توانید غذاهای نیمه جامد را نیز به رژیم غذایی خود بیفزایید. همچنین دیگر ضرورتی ندارد که حتما مواد غذایی به صورت پوره شده باشند. اما فراموش نکنید که هنوز هم لازم است از مواد غذایی نرم استفاده کنید و آنها را بسیار بجوید.
 2. تعداد وعده ها نیز مانند هفته ی سوم شامل سه وعده ی اصلی و دو میان وعده خواهد بود.
 3. در این هفته نیز لازم است روزانه 8 لیوان آب مصرف نمایید.
 4. لازم است برای هر وعده ی غذایی تقریبا 20 دقیقه زمان صرف کنید.
 5. بهترین و مفیدترین مواد غذایی که می توانید در هفته ی چهارم بگنجانید، عبارتند از: میوه های نرم و بدون پوست، گوشت چرخ کرده، آش و سوپ، تخم مرغ پخته شده، سیب زمینی پخته شده و نرم، گوشت نرم و پخته شده ی مرغ و ماهی، برنج پخته شده و نرم، پنیر و ماست کم چرب.
 6. همچنین ضروری است که از مصرف این مواد غذایی اجتناب نمایید: میوه های خشک، پاستا، غذاهای ادویه دار و تند، غذاهای سرخ کرده و چرب، آجیل، گوشت سفت و استیک، پاپ کورن.

نکات مهم غذایی در هفته چهارم بعد از اسلیو معده

هفته پنجم

به هفته ی پنجم رسیدیم و می خواهیم این مژده را به شما بدهیم که از هفته ی پنجم به بعد می توانید مصرف غذاهای معمولی و عادی را شروع کنید. البته به یاد داشته باشید که لازم است سبک غذایی سالم و نیز عادات غذایی تان را همچنان ادامه دهید.

نکات مهم غذایی در هفته پنجم بعد از اسلیو

نکات مهم غذایی در هفته پنجم بعد از اسلیو

 1. خوب است که این هفته را با مصرف غذاهای نرم آغاز کنید. غذایتان را خوب و به صورت مکرر بجوید. تقریبا سی بار عمل جویدن را تکرار نمایید.
 2. مصرف مایعات در رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری، جایگاه ویژه ای دارد.
 3. غذاهای پر ادویه، نوشابه های گازدار و هر نوع غذایی که معده ی شما را تحریک می کند، از رژیم غذایی تان حذف نمایید.
 4. برای جلوگیری از افزایش وزن، از مواد پرکالری و همچنین شکلات ها و شیرینی ها استفاده نکنید.

هفته ششم

هفته ی ششم پس از عمل به این صورت است که شما با مشورت پزشک معالج خود، مجاز می باشید که کم کم بسیاری از غذاها را به رژیم غذایی خود بیفزایید. افزودن تدریجی غذاها به این دلیل می باشد که بتوانید واکنش و همچنین تحمل معده ی خود را نسبت به هر کدام از مواد غذایی بسنجید و مطابق با واکنش معده، برنامه ریزی نمایید.

نکات مهم غذایی در هفته ششم بعد از اسلیو

مهم ترین نکات رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده در هفته ششم به شرح زیر می باشد:

 1. در طول شبانه روز سه وعده ی غذایی میل کنید.
 2. همچنان مصرف آب و مایعات را در رژیم غذایی خود داشته باشید. توجه کنید که نیم ساعت پیش از مصرف وعده های غذایی، از نوشیدن آب خودداری نمایید.
 3. نیازی نیست از میان وعده ها استفاده کنید. اما در صورت تمایل می توانید از میان وعده های مفیدی مانند سبزیجات، میوه ها و آجیل نسبتا نرم استفاده نمایید.
 4. روزانه 60 گرم پروتئین را در برنامه ی غذایی تان بگنجانید.
 5. ویتامین ها و همچنین مکمل هایی را که پزشکتان تجویز کرده است، به دقت مصرف نمایید.
 6. بهتر است با مشورت پزشک و همچنین با در نظر گرفتن علاقه و نیازتان، یک رشته ی ورزشی را شروع کنید.

در این دوره مصرف چه مواد غذایی ممنوع می باشد؟

در رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری اسلیو معده، برخی غذاها وجود دارند که مصرف آنها ممنوع می باشد. رعایت این موارد ممنوع شده، باعث می شود هم حالتان بهتر باشد و هم نتایج مطلوبی از این عمل دریافت کنید. این مواد غذایی شامل موارد زیر می باشند:

 1. نوشابه را از رژیم غذایی تان حذف کنید.
 2. از غذاهای خشک و سفت استفاده نکنید.
 3. آن دسته از مواد غذایی را که دارای کالری بالایی می باشند، از رژیم غذایی تان حذف کنید. مواردی شامل: بستنی، شکلات، کیک و …
 4. از غذاهایی که سبب نفخ می شوند، مانند لوبیا، آدامس و … دوری کنید.

اهمیت رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

با اینکه انجام عمل اسلیو معده برای رفع چاقی و اضافه وزن بیش از حد، راهکار فوق العاده‌ای به نظر می‌آید، اما رعایت برخی مراقبت‌ها، برای رسیدن به نتایج عالی از این نوع جراحی، الزامی است. یکی از مهم‌ترین اصولی که باید حتما به آن توجه شود، رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده است. در واقع، اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو، از چند نظر قابل بررسی است که عبارتند از:

 • حجم معده در عمل اسلیو کمتر شده و مقدار غذای کمتری را می‌پذیرد؛ بنابراین، مقدار غذای مصرفی بیمار باید بسیار کمتر از قبل باشد.
 • بیمار در روزهای ابتدایی بعد از جراحی اسلیو، نباید از غذاهای جامد و سنگین استفاده کند؛ رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در ماه‌های ابتدایی، شامل غذاهای آبکی و نرم هستند و پس از سه ماه، می‌تواند تغییر کند.
 • بیمار باید بیاموزد که چه ماده غذایی را با چه حجمی و در چه زمانی مصرف کند؛ برای مثال، نوشیدن مایعات همراه با غذا، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود! از طرفی، مصرف آب کافی در طول روز برای هیدراته نگه داشتن بدن ضرورت دارد. این نکات و مراقبت‌ها در رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده، باید حتما رعایت گردند.

به این ترتیب، رژیم غذایی شخص چه بلافاصله بعد از جراحی، و چه در زمان‌های طولانی‌تر، باید کاملا اصولی انتخاب شود؛ در غیر این صورت، فرایند کاهش وزن می‌تواند با اختلال مواجه گردد. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که جراحی چاقی اسلیو یا بای پس معده، تنها گام اول در مسیر کاهش وزن هستند، و این مراقبت‌های بعد از عمل هستند که می‌توانند به درمان چاقی و رفع اضافه وزن، کمک نمایند.

تغذیه قبل از عمل اسلیو معده

در بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن هستند، اندازه کبد از حد عادی بزرگتر است؛ زیرا سلول‌های چربی در اطراف این بافت، تجمع می‌کنند. کبد بسیار نزدیک به معده است و بزرگ شدن آن، می‌تواند جراحی اسلیو را دشوارتر سازد! به همین دلیل، پزشک متخصص معمولا یک رژیم غذایی برای قبل از عمل اسلیو معده به بیمار ارائه می‌دهد، تا این مشکل تا حدودی برطرف شود.

در حالت کلی، اصول تغذیه قبل از عمل اسلیو معده (دو هفته قبل از عمل) به قرار زیر هستند:

 • کاهش کالری مصرفی؛ تمامی مواد غذایی شامل کربوهیدرات‌ها و قندهای تصفیه شده، باید از رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده حذف شوند. شکلات، آبنبات و نوشابه، در این گروه از مواد غذایی قرار می‌گیرند. مواد غذایی مانند نان و پاستا نیز چندان بد نیستند؛ اما در سه هفته قبل از جراحی، باید به مقدار محدود مصرف گردند.
 • افزایش مصرف پروتئین؛ به بیماران توصیه می‌شود که روزانه ۶۰ گرم یا حتی بیشتر، پروتئین مصرف کنند. گوشت مرغ، تخم مرغ، ماهی قزل آلا و گوشت چرخ کرده بدون چربی، از جمله منابع پروتئینی مفید به حساب می‌آیند.
 • مصرف مقدار کافی از چربی‌های سالم؛ همه چربی‌ها مضر نیستند. روغن‌های موجود در ماهی، آجیل و زیتون، می‌توانند برای سلامت فرد مفید نیز باشند. اما مصرف کره و روغن را باید محدود کرد و از مصرف چربی‌های ترانس، خودداری نمود.
 • نوشیدن آب کافی؛ بدن شما از چند هفته قبل از جراحی اسلیو، باید هیدراته باشد. بنابراین، مقدار کافی آب در طول روز بنوشید و در عین حال، از نوشیدن نوشابه و مشروبات الکلی اجتناب کنید.

مراقبت‌ های غذایی درست قبل از روز جراحی معده

شخصی که قرار است تحت جراحی اسلیو معده قرار گیرد، باید از دو روز قبل از عمل، خوردن غذاهای جامد را قطع کند! در واقع، رژیم غذایی او تنها شامل غذاهای آبکی و شفاف مانند آبگوشت، آب، بستنی‌های بدون قند و چای بدون کافئین، خواهد بود. در نظر داشته باشید که مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و گازدار، قبل از عمل اسلیو معده، ممنوع است.

مراقبت‌ های غذایی درست قبل از روز جراحی معده

میوه‌ های ممنوعه در رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

در حالت کلی، انجام عمل اسلیو معده با هدف کاهش وزن، انجام می‌گیرد؛ بنابراین، در رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده، باید از مواد غذایی استفاده شود، که کمترین کالری و کربوهیدرات را داشته باشند. توصیه می‌شود که از میوه‌های خشک، مانند کشمش، خرما و آلو به مقدار خیلی کم مصرف کنید، یا آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف نمایید؛ زیرا میوه‌های خشک، کالری بالایی دارند، و با توجه به نداشتن رطوبت کافی، می‌توانند مشکلات گوارشی ایجاد نمایند.

به این ترتیب، میوه‌های خشک را می‌توان جزو میوه‌های ممنوعه در رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در نظر گرفت، که باید با میوه‌های تازه و کم قند جایگزین گردند. مصرف میوه‌های نرم مانند توت فرنگی، موز و آلبالو، برای بعد از عمل اسلیو معده، مناسب هستند. این نکته را در نظر داشته باشید که آبمیوه کالری بالایی دارد، و برای بعد از عمل چاقی، توصیه نمی‌شود؛ بهتر است از خود میوه استفاده کنیم. همچنین، میوه‌ها را تا جای ممکن به شکل ساده و بدون پختن یا کمپوت کردن مصرف کنید. هر چه کالری میوه کمتر باشد، فرایند کاهش وزن شما اصولی‌تر پیش می‌رود.

مصرف قهوه و مواد کافئین‌ دار در رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

قهوه و مواد کافئین‌دار نباید در رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در نظر گرفته شوند! زیرا کافئین یک ماده ادرار‌آور طبیعی است و در نتیجه، باعث کاهش مایعات بدن می‌شود. این مساله، برای افرادی که عمل چاقی انجام می‌دهند، اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا هیدراته نگه داشتن بدن در این افراد، جزو اصولی است که باید در دوران نقاهت به خوبی رعایت شوند.

نکته دیگر این است که کافئین باعث افزایش حرکات روده شده و در نتیجه، دفع سریع مواد غذایی را در پی دارد. به طوری که ممکن است حتی غذاها به صورت هضم نشده، از بدن دفع گردند. با توجه به تغییراتی که در حین عمل اسلیو معده در دستگاه گوارش ایجاد می‌گردند، این موضوع باعث سوء تغذیه و عوارض جانبی جدی خواهد شد.

کافئین باعث حس سیری می‌شود!

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود نوشیدن قهوه بعد از عمل اسلیو معده ممنوع گردد، از بین بردن حس گرسنگی در فرد است! در حالت کلی، بیمار باید بعد از جراحی چاقی، وعده‌های غذایی خود را هر چند کوچک، مصرف کند؛ ضمن اینکه مصرف پروتئین برای طی کردن دوره نقاهت عمل اسلیو، بسیار حائز اهمیت است. این در حالی است که مصرف کافئین، باعث ایجاد حس سیری در شخص شده و خوردن غذاهای پروتئین‌دار را دشوار می‌سازد، که همین موضوع، دوران نقاهت جراحی را طولانی‌تر خواهد کرد. به این ترتیب، بهتر است قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار از رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده، حذف گردند.

جمع بندی

در این مقاله یه طور کامل درباره رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده صحبت کردیم. و انواع رژیم در هقته های مختلف یعد از عمل را مورد بررسی قرار دادیم. با رعایت کامل این رژیم ها می توانید نتایج خیلی بهتری بعد از عمل ببینید و قرم زیبای بدن خود را نگه دارید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *