دوره نقاهت اسلیو معده

دوره نقاهت اسلیو معده چه مدت طول می‌کشد؟ به طور کلی، تمامی عمل‌های جراحی نیازمند ریکاوری و گذراندن دوره نقاهت هستند. بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، به این دوران بی‌توجهی کرده و همین امر می‌تواند بیمار را درگیر عوارض ناشی از عمل جراحی و مشکلات بزرگتری کند. بنابراین بسیار مهم است که به توصیه‌ها و پیشنهادات پزشک مبنی بر طول مدت استراحت و استفاده از داروها و رژیم غذایی مناسب در دوره نقاهت توجه داشت.

جراحی اسلیو نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید دوره نقاهت را با رعایت نکات توصیه‌شده توسط پزشک، پشت سر گذاشت. در این جراحی، با برداشتن حجم بیشتر معده، وزن افراد کاهش یافته و طبیعتاً نیاز به استراحت، مراقبت و رعایت رژیم غذایی مخصوص دارد. در ادامه این مقاله از دکتر ناصر یاهو به بررسی جنبه‌های مختلف این دوران پرداخته می‌شود.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

دوره نقاهت اسلیو معده چه مدت طول می‌کشد؟

به طور کلی، دوره نقاهت اسلیو معده شامل دو مرحله اصلی می‌شود. بیماران بعد از عمل باید به مدت دو تا سه هفته استراحت کنند. هفته اول بعد از عمل اسلیو، دوره استراحت مطلق نامیده می‌شود، زیرا به هیچ عنوان بیمار نباید هیچ گونه فعالیتی داشته باشد و تنها می‌تواند کارهای ضروری خود نظیر دستشویی رفتن را انجام دهد.

مرحله بعدی دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده، بعد از گذشت هفته اول شروع خواهد شد و تا سه هفته ادامه می‌یابد. بعد از پایان دوره نقاهت، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را به طور کامل انجام داده و دیگر نیازی به استراحت مطلق ندارد. مدت زمان مرحله اول و دوم دوره نقاهت، یک ماه خواهد بود.

البته باید توجه داشت که در مرحله دوم دوره نقاهت، بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را به آسانی انجام دهد، اما هنوز انرژی دست رفته او به طور کامل بازنگشته است و باید در انجام برخی از کارها دقت کرده و مراعات نمایند.

رژیم غذایی در دوره نقاهت اسلیو معده

رژیم غذایی در دوره نقاهت اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو معده، دکتر جراح به شما یک رژیم غذایی مناسب می‌دهد. این رژیم غذایی با توجه به شرایط بدنی هر بیمار، متفاوت خواهد بود. اما به طور معمول، برنامه غذایی در دوره نقاهت اسلیو معده به شرح زیر است:

 • چند روز اول: آب و مایعات شفاف نظیر آب مرغ و گوشت
 • هفته اول: مایعات غلیظ مانند ماست و سوپ رقیق
 • هفته دوم تا سوم: اضافه کردن مواد غذایی کاملاً نرم و نیمه جامد مانند پوره سیب زمینی و سوپ غلیظ
 • هفته چهارم تا پنجم: اضافه کردن مواد غذایی جامد نرم شده مانند مرغ پخته شده، ماهی و غلات
 • هفته ششم به بعد: وارد کردن غذاهای نرمال و معمولی به رژیم غذایی

همچنین توصیه می‌شود که در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده نکات زیر رعایت شود:

 • شما باید آهسته غذا بخورید. مقدار کمی غذا در دهان گذاشته و آن را به طور کامل بجوید.
 • از مصرف غذاها با هضم سخت خودداری کنید. فرآیند گوارشی این مواد غذایی نظیر نان سفید سخت خواهد بود.
 • از مکمل‌های حاوی ویتامین و مواد معدنی به اندازه استفاده کنید.

آزمایشات و مکمل‌های مصرفی در دوره نقاهت اسلیو معده

در دوره نقاهت اسلیو معده، بیمار باید تحت آزمایش و بررسی قرار بگیرد تا از موفقیت‌آمیز بودن جراحی اطمینان حاصل شود. همچنین در این دوران، باید میزان کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت کند که اغلب با مکمل‌ها تأمین می‌شوند.

آزمایشات دوران نقاهت بعد از اسلیو

در روزهای نخست بعد از جراحی اسلیو معده، از بیمار آزمایش بلع گرفته خواهد شد. این آزمایش با استفاده از پرتو ایکس انجام می‌گیرد. به این صورت که فرد باید یک ماده بدون رنگ به نام کنتراست را ببلعد و این ماده بعد از بلع وارد معده و روده خواهد شد. آزمایش بلع به منظور شناسایی نشتی یا مسدود شدن معده و روده انجام شده تا مشکلات مربوطه یافت شوند. بعد از انجام این آزمایش و  تأیید پزشک، بیمار اجازه مصرف مایعات را دارد.

مکمل‌های مصرفی در دوره نقاهت بعد از عمل

مکمل‌های مصرفی در دوره نقاهت بعد از عمل

بعد از انجام عمل اسلیو معده، فرد دچار کمبود انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی خواهد شد. پزشک برای جلوگیری از این موضوع، انواع مکمل‌ ضروری بعد از اسلیو معده را برای او تجویز می‌کند. این مکمل‌ها به شرح زیر هستند:

 • سیترات کلسیم: این مکمل به طور روزانه و سه وعده در روز مصرف می‌شود. آغاز استفاده از سیترات کلسیم، 30 روز بعد از عمل اسلیو معده خواهد بود.
 • ویتامین B12: این ویتامین مطابق با تجویز پزشک، به صورت زیر زبانی در حالت روزانه یا هفتگی مصرف می‌شود.
 • مکمل‌های پروتئینی: این نوع مکمل‌ها برای برطرف کردن کمبودهای ویتامین در بدن و به میزان 60 گرم در روز باید مصرف شوند.

چه مدت پس از عمل اسلیو معده می‌توان به سرکار بازگشت؟

بسیاری از بیماران، بعد از گذشت یک هفته از انجام اسلیو معده، به زندگی عادی و محل کار خود باز می‌گردند و برای برخی دیگر، این مدت زمان، 3 تا 4 روز است. عوامل مختلفی روی این مسئله نقش دارد که شامل موارد زیر خواهد شد:

 • نوع کار: شما برای بازگشت به محل کار خود، باید سطح فعالیت و میزان انرژی روزانه را مورد بررسی قرار دهید. بازگشت به کارهای اداری و پشت میز نشینی بسیار راحت‌تر و زوتر از کارهایی که نیاز به فعالیت فیزیکی دارد، اتفاق می‌افتد.
 • روند کلی درمان: روند درمانی برای هر بیمار متفاوت خواهد بود و سرعت بهبود و دوران نقاهت، متغیر است. زمان بازگشت به محل کار به این امر بستگی دارد که روند بهبودی فرد چگونه پیش می‌رود.

چالش های رایج دوره نقاهت عمل اسلیو معده

چالش‌ها و عوارض احتمالی بعد از عمل برای هر بیمار متفاوت است و اغلب با گذشت زمان به طور کامل از بین می‌روند. اما تطبیق رژیم غذایی و سبک زندگی با وضعیت جدید می‌تواند چالش‌هایی به همراه داشته باشد که عبارتند از:

 • حالت تهوع: یکی از معمول‌ترین عوارض و چالش‌ها بعد از جراحی اسلیو معده، حالت تهوع است. این عارضه به این دلیل است که معده به اندازه قابل توجهی کوچک شده و مصرف مواد غذایی بیش از اندازه می‌تواند موجب بروز احساس تهوع و استفراغ در فرد شود. پس باید دقت شود که هر بار ترکیب جدیدی به رژیم غذایی بیمار وارد می‌شود، تأثیر آن روی معده بررسی گردد که آیا معده توانایی تحمل آن را دارد یا خیر.
 • احساس ضعف: مصرف مواد غذایی و دریافت کالری کمتر روزانه، موجب ایجاد حس ضعف در بیمار می‌شود. این احساس به مرور زمان و تطابق با رژیم غذایی جدید، رفع خواهد شد.
 • احساس درد: در دوره نقاهت اسلیو معده علی‌الخصوص در روزهای اول، بیمار با احساس درد مواجه می‌شود که در صورت شدت یافتن آن باید از مسکن استفاده کند. البته اگر درد شدیدتر شود و با مسکن قابل کنترل نباشد، باید به پزشک مراجعه کرد.
 • مشکلات گوارشی: در دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده، ممکن است انواع مشکلات گوارشی نظیر یبوست، اسهال و شنیدن صداهایی از ناحیه شکم به وجود آید که کاملاً عادی بوده و با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

نکات مراقبتی در دوران نقاهت اسلیو معده

 • از نکاتی که در دوره نقاهت اسلیو معده باید به آن توجه داشته باشد، اجتناب از حمام رفتن و استفاده از دوش آب داغ، سونا و جکوزی به مدت سه هفته است. استفاده از آب داغ می‌تواند موجب بروز التهاب در ناحیه برش و بخیه‌ها شود.
 • بعد از عمل بهتر است از جوراب‌های تنگ یا جوراب واریس استفاده کنید، زیرا این نوع جوراب‌ها موجب افزایش جریان خون در پاها شده و از لخته شدن خون در ساق پا جلوگیری می‌کنند.
 • موارد مربوط به خوردن و جویدن غذا را به طور کامل رعایت کنید. در چند روز اول که تنها قادر به نوشیدن آب هستید، به هیچ عنوان از نی استفاده نکرده و آب را قاشق قاشق استفاده کنید. همچنین در دوران مصرف غذاهای جامد، نباید در مصرف غذا زیاده‌روی کرد، زیرا تحمل معده کم بوده و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. بنابراین بهتر است تعداد دفعات خوردن را افزایش داده و به تدریج وعده‌های غذایی را مصرف کنید.
 • ورزش و فعالیت‌های بدنی از جمله مواردی هستند که در دوره نقاهت بعد از عمل اسلیو معده، باید به آن توجه کافی داشت. پیاده‌روی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های بدنی بعد از عمل اسلیو است، زیرا در دوره نقاهت امکان انجام ورزش‌های سنگین وجود ندارد. پیاده‌روی نیز باید در مسافت کم و خیلی آهسته انجام شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و وارد کردن نیروی زیاد به اجسام در دوران نقاهت خودداری کنید. زیرا این اقدام می‌تواند موجب آسیب به بخیه‌ها و در نهایت پارگی و خونریزی آن‌ها شود.
 • داشتن استراحت کافی در دوران نقاهت بسیار دارای اهمیت است. بعد از انجام عمل، پزشک برای تسکین درد بیمار، مسکن تجویز می‌کند که این مسکن‌ها اغلب خواب‌آور هستند و بیمار نباید در برابر این احساس خواب‌آلودگی مقاومت کند. این کار موجب می‌شود که انرژی شما در مدت زمان کمتری جبران شود و سلول‌ها زمان و قابلیت بیشتری برای ریکاوری خود خواهند داشت. همچنین بعد از گذشت دوران نقاهت دوم، حتماً بعد از انجام هر یک ساعت کار، بیست دقیقه را به استراحت اختصاص دهید.

نکات مراقبتی در دوران نقاهت اسلیو معده

جمع‌بندی

هدف تیم دکتر یاهو، بررسی دوره نقاهت اسلیو معده بوده است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، جراحی اسلیو معده یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی به حساب می‌آید. این نوع جراحی به نسبت سایر روش‌های لاغری، دوران نقاهت کوتاه‌تری داشته و در صورت رعایت تمامی عوامل تأثیرگذار روی این دوران، می‌توان به راحتی و سریع، دوران نقاهت را پشت سر گذاشت. از همراهی شما تا انتهای این مقاله کمال تشکر را داریم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *