اسلیو معده

عمل کوچک کردن معده یا عمل اسلیو معده یکی از موثرترین راههای درمان چاقی مفرط محسوب می شود.جراحی معده برای لاغری یا عمل لاپاراسکوپی روشی مطمئن برای رفع چاقی است و با کمک آن کاهش وزن بدون بازگشت میسر خواهد بود.

از مزایای این نوع جراحی معده برای لاغری می توان به بهبود دیابت و فشار خون، درمان بیماریهای مرتبط با چاقی اشاره کرد.رعایت رژیم غذایی و محدود کردن غذا و خوراکی دریافتی در کنار انجام عمل اسلیو ضروری است.

حال این سوالات مطرح می شود که هزینه اسلیو معده چقدر است؟  این روش چه مزایا و معایبی دارد و یا چگونه انجام می شود؟ به طور کلی امروزه شاهد این موضوع هستیم که معیارهای زیبایی در بین افراد تغییرات چشمگیری داشته و لاغری یک فاکتور مهم برای زیبایی اندام است.

گاهی اوقات ممکن است افراد با روش هایی مانند رژیم غذایی، ورزش، استفاده از داروهای لاغری و… به اهداف خود نرسند. در این صورت جراحی کوچک کردن معده گزینه مناسبی خواهد بود. با ما همراه باشید تا در این بخش جزئیات این روش لاغری را مورد بررسی قرار دهیم.

اسلیو معده

عمل اسلیو معده زیر نظر دکتر ناصر یاهو

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید.

اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده Gastric Sleeve یکی از جراحی های محبوب در بین افرادی است که وزن بالایی دارند و بنا به هر دلیلی نمی توانند وزنشان را کاهش دهند. در این نوع جراحی چاقی، چیزی حدود 75 درصد از معده فرد چاق طی عمل جراحی توسط پزشک متخصص برداشته می شود. اما آیا می دانید چرا؟

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده بر روی چاقی و اضافه وزن، کسانی که اشتهای زیادی دارند، بیشترین مبتلایان به چاقی هستند. از آنجایی که اشتهای زیاد باعث مصرف مواد غذایی و خوراکی پرکالری می شود، به همین علت استفاده از روشی که میل به غذا خوردن را در افراد کم کند، بهترین روش برای لاغری است.

انواع جراحی اسلیو معده

از آنجایی که این عمل جراحی، یک عمل بسیار حساس و مهم است، بنا به تشخیص پزشک با روش های مختلفی انجام می شود. هر کدام از این روش ها مناسب افرادی است که ویژگی ها و شرایط جسمی شان با تکنیک جراحی سازگاری داشته باشد.

اسلیو گشاد

یکی از انواع روش های عمل اسلیو معده، اسلیو گشاد است. در این روش تقریبا 60 درصد معده فرد چاق برداشته می شود. این روش جراحی کوچک کردن معده، برای کسانی مناسب است که شاخص توده بدنی آنها تقریبا بین 30 تا 35 می باشد. به همین علت تاثیر فراوانی بر لاغری و کاهش وزن این افراد خواهد داشت.

اسلیو تنگ

نوع دیگر جراحی معده برای لاغری، اسلیو تنگ است. در این روش تقریبا 80 درصد از معده فرد طی عمل جراحی برداشته می شود. اسلیو تنگ برای افرادی مناسب است که شاخص توده بدنی آنها بین 35 تا 40 است.

عمل لاپاراسکوپی کوچک کردن معده سریعترین و موثرترین روش درمان چاقی مفرط و کاهش وزن بدون بازگشت در افراد با bmi بالای 40 می باشد. این روش جراحی معده برای لاغری، به درمان و بهبود دیابت و فشار خون کمک خواهد کرد. برای تاثیر پذیری بیشتر این نوع جراحی چاقی، محدود کردن غذا و خوراکی دریافتی ضروری است.

فیلم عمل کوچک کردن معده دکتر ناصر یاهو ( کامل )

در ویدئو زیر دکتر ناصر یاهو جراح و متخصص چاقی، در حین عمل اسلیو مراحل جراحی را تشریح می کند. افراد دارای چاقی مرضی گزینه مناسبی برای انجام این عمل محسوب می شوند.در آخرین مرحله از جراحی اسلیو، دکتر ناصر یاهو جراح چاقی ، پس از بریدن 80 درصد معده ، قسمت های بریده شده معده را از شکم خارج می کند.

وزن مناسب برای عمل لاپاراسکوپی معده

یکی از شرایط اصلی برای انجام عمل لاپاراسکوپی معده، شاخص توده بدنی است. به طور کلی قد، وزن و جنسیت سه فاکتور مهم برای تعیین شاخص توده بدنی هستند. همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، عمل کوچک کردن معده به دو روش انجام می شود.

بنابراین کسانی که شاخص توده بدنی شان بین 30 تا 40 است، وزن مناسبی برای این عمل دارند. در صورتی که شاخص توده بدنی فردی از این میزان بالاتر باشد، ابتدا باید با روش های مناسب کمی وزنش را پایین بیاورد و سپس عمل اسلیو معده انجام دهد.

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده زیر نظر دکتر ناصر یاهو

نیاز به مشاوره دارید؟ هم اکنون با ما تماس بگیرید.

توصیه های قبل از جراحی کوچک کردن معده اسلیو

قبل از اینکه بخواهید برای لاپاراسکوپی معده خودتان را آماده کنید، باید به یک سری نکات و موارد مهم توجه کنید. پس از ملاقات با جراح و تصمیم به عمل، ابتدا از شما آزمایشات و چکاپ های لازم گرفته می شود تا وضعیت بدنی شما به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که به بیماری زمینه ای یا مشکل خاصی مبتلا هستید، بهتر است تا این موضوع را با پزشک و جراح خود در میان بگذارید.

اگر داروی به خصوصی استفاده می کند، حتما نام دارو را به پزشک بگویید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. البته لازم به ذکر است تا به این موضوع اشاره کنیم که پزشک از 10 روز قبل از عمل جراحی معده، مصرف هرگونه دارو را برای شما منع می کند. بهتر است تا دو هفته قبل از اقدام به جراحی، از نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات خودداری کنید.

حتما قبل از عمل جراحی تمام سوالات خود را از پزشک بپرسید تا ابهامی در این خصوص در ذهن تان به وجود نیاید. شما باید به طور کامل در خصوص اتفاقات بعد از عمل پیش بینی کنید تا بعدا برایتان مشکلی به وجود نیاید. همچنین یک روز قبل از عمل نباید هیچ غذا یا مایعاتی مصرف کنید.

نحوه انجام جراحی اسلیو

شاید گمان کنید که این نوع جراحی معده برای لاغری، یک عمل جراحی بسیار پیچیده و پرخطر است، اما در حقیقت اینطور نیست. این جراحی اگر توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود، قطعا با موفقیت زیادی روبرو خواهد شد. زمانی که شما به پزشک مراجعه کردید و پس از بررسی های لازم مشخص شد که شما کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید، شرایط جسمی تان توسط پزشک بررسی خواهد شد.

پس از اینکه مشخص شد شما کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده هستید، یک جلسه مشاوره برایتان در نظر گرفته می شود. در این جلسه در خصوص تمامی مزایا و معایب این عمل با شما صحبت خواهد شد. در مرحله بعدی شما باید یک رژیم غذایی مخصوص از پزشک دریافت کنید و محدود کردن غذا و خوراکی دریافتی را در اولویت قرار دهید. در واقع این رژیم زمینه ای مناسب برای عمل جراحی ایجاد می کند.

گاهی ممکن است علاوه بر رژیم غذایی، نیاز به فعالیت های ورزشی به خصوصی نیز باشد. در این صورت شما باید عادت های غذایی و فعالیت های روزانه تان را تغییر دهید و مطابق برنامه ریزی های پزشک پیش بروید. جراحی کوچک کردن معده با چند برش کوچک روی شکمتان آغاز می شود. 

پس از آن وسیله ای به نام لاپاراسکوپ که دارای تعدادی دوربین و چراغ است، از قسمت های برش خورده وارد بدن شما می شود تا از داخل بدنتان عکس بگیرد.

جراح با استفاده از تصویرهای لاپاراسکوپ و با کمک ابزارهای مخصوص جراحی قسمت هایی از معده را برش می زند و از بدن بیمار خارج می کند. سپس قسمت های روی شکم که برش داده شده بودند، بخیه زده می شود و عمل جراحی با موفقیت به پایان می رسد. این عمل درد و خونریزی بسیار کمی دارد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است. اما از آنجایی که عمل به صورت کاملا باز انجام نمی شود، حساسیت های خاص خودش را دارد. بنابراین انتخاب یک پزشک متخصص و ماهر اهمیت بسیار بالایی دارد.

مدت زمان عمل کوچک کردن معده

به طور کلی عمل لاپاراسکوپی معده، جزو عمل های سرپایی به حساب نمی آید. اگر آمادگی های قبل و بعد از این عمل جراحی را یک فاکتور مجزا در نظر بگیریم، این عمل بین 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. اما با توجه به زمان بر بودن آمادگی های قبل و بعد از این عمل جراحی، تقریبا باید زمان 3 الی 4 ساعت را برای آن در نظر گرفت. پس از به پایان رسیدن عمل، ممکن است نیاز باشد تا بیمار به مدت یک الی دو شب در بیمارستان بستری بماند.

مدت زمان عمل اسلیو معده

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی اسلیو

قطعا پس از به پایان رسیدن عمل اسلیو معده یک سری مراقبت های به خصوص لازم است. از آنجایی که بیمار پس از تمام شدن عمل باید یک الی دو شب در بیمارستان بستری باشد، پزشک از هر نظر وضعیت سلامت و همچنین موفقیت آمیز بودن عمل را بررسی می کند و توصیه های لازم را به بیمار و همراه او اعلام می کند. اما از آنجایی که مراقبت پس از این عمل بسیار مهم است به مواردی که در ادامه برایتان عنوان می کنیم توجه کنید.
1- چند روز اول پس از عمل، باید از مایعاتی که شیرینی بسیار کمی دارند و یا اصلا شیرین نیستند، استفاده شود.
2- بیمار حتما باید به توصیه های پزشک در رابطه با رژیم غذایی بعد از عمل توجه داشته باشد.
3- پس از جراحی بیمار باید یک سری آزمایشات و چکاپ هایی انجام دهد تا علائم حیاتی او کنترل شود.

4- تحرک بسیار کم و تمرینات تنفسی که پزشک به او آموزش داده است را به خوبی انجام دهد. بیمار باید قدم های بسیار آرام و کوتاه بردارد.

میزان کاهش وزن بعد از عمل کوچک کردن معده

میزان کاهش وزن بعد از عمل کوچک کردن معده

به طور کلی پس از این عمل بین 50 تا 75 درصد از اضافه وزن افراد از بین می رود. همچنین 25 الی 35 درصد از وزن کلی بدن افراد کاهش می یابد و درمان چاقی مفرط صورت گرفته و شاخص توده بدنی در حالت نرمال قرار می گیرد. از آنجایی که پس از این عمل بیمار شاهد کاهش وزن خود خواهد بود، تشویق می شود تا سبک زندگی سالم را دنبال کند و دیگر پرخوری نکند.

عمل کوچک کردن معده مناسب چه کسانی است؟

آیا می دانید عمل کوچک کردن اندازه معده مناسب چه کسانی است؟ به طور کلی کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و به دلیل وزن بالا، سلامت و بهداشت فردی شان به خطر افتاده است، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده هستند. اما به طور کلی این عمل مناسب کسانی است که شرایط زیر را دارند:
کسانی که خانواده شان از هر نظر (عاطفی، عملی، مالی و…) آنها را حمایت می کنند.
کسانی که می توانند به رژیم غذایی و تغییرات در سبک زندگی پایبند باشند.
کسانی که قادر به کم کردن وزن با روش های دیگر نیستند.
کسانی که بیماری جسمی خاصی ندارند و می توانند به خوبی از پس این عمل بربیایند.

برنامه غذایی بعد از جراحی اسلیو

به طور کلی پس از عمل باید از غذاها و مایعات گرم شروع کنید. غذاهای شما باید بسیار نرم باشد و پس از مدتی غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

24 الی 48 ساعت بعد از انجام عمل، شما باید مایعاتی که با دمای محیط هماهنگ هستند میل کنید. مقدار این مایعات باید با نصف فنجان شروع شود. اما نگران نباشید زیرا به مرور شما می توانید این مقدار را تا 8 فنجان نیز افزایش دهید. 3 الی 7 روز پس از عمل، شما می توانید غذاهای آبکی استفاده کنید. در این روزها بهتر است تا بیشتر از مایعات و غذاهایی که حالت مایع دارند، استفاده کنید.

پس از آن می توانید غذاهای خود را به صورت پوره تهیه و میل کنید. سوپ میکس شده، سبزیجات پوره شده، پنیر کم چرب و مواد پروتئینی گزینه مناسبی برای شروع است. پس از گذشت دو هفته از جراحی می توانید میوه های نرم و پوست کنده شده را به برنامه غذایی تان اضافه کنید و غذاهایی مانند تخم مرغ آبپز، کوفته نرم و… را میل کنید.

شما می توانید این روال را ادامه دهید و زمانی که یک ماه از عمل اسلیو معده شما گذشت، تغییراتی در رژیم غذایی تان به وجود بیاورید. 

جهت اطلاعات بیشتر بخوانید : همه چیز درباره ی رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

 

مزایا و معایب عمل لاپاراسکوپی معده

قطعا مهمترین اطلاعاتی که شما باید در خصوص عمل کوچک کردن اندازه معده به دست بیاورید، مزایا و معایب آن است. بنابراین می خواهیم در این بخش به مهمترین مزایا و معایب این عمل جراحی اشاره کنیم.

مزایای عمل کوچک کردن معده برای لاغری

معایب عمل کوچک کردن معده برای لاغری

عوارض جراحی اسلیو

به طور کلی عمل اسلیو، دارای دردسرها، خطرات و عوارض بسیار کمی است. اما در هر صورت بهتر است تا این عوارض در نظر گرفته شود. قبل از اینکه به سراغ بررسی خطرات و عوارض پس از انجام این عمل برویم، بهتر است تا بگوییم خطر مرگ ناشی از انجام این عمل بسیار کم است. پس اصلا جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

یکی از عوارضی که ممکن است پس از عمل بروز پیدا کند، نشت از محل بخیه است. به طور کلی این عارضه جزو نگران کننده ترین و بدترین عوارض پس از عمل کوچک کردن معده به حساب می آید. معمولا زمان بروز این مشکل، یک ماه پس از انجام عمل جراحی است.

در صورتی که بافت های معده به خوبی ترمیم نشوند و یا بیمار پس از عمل مراقبت های لازم را انجام ندهد، این مشکل به وجود می آید. همچنین آزاد شدن محتویات معده درون شکم مشکلات بسیار جدی برای فرد به وجود می آورد. البته احتمال بروز این عارضه تقریبا 10 درصد است اما در هر صورت باید در نظر گرفته شود.

از جمله عوارض دیگر، کش آمدن بافت های درون معده و بزرگ شدن آن است. همچنین خونریزی، لخته شدن خون، عفونت در شکم، قفسه سینه و بروز آلرژی، زخم و… همگی از جمله عوارض این عمل جراحی به حساب می آیند.

هزینه اسلیو معده

بطور تقریبی هزینه اسلیو معده 44 میلیون تومان می باشد ، اما بطور کلی هزینه عمل کوچک کردن معده برای لاغری ( اسلیو معده )  به فاکتورهای متعددی بستگی دارد ، به همین علت تقریبا می توان گفت تا قبل از اینکه شما به پزشک مراجعه کنید، نمی توان هزینه دقیقی را برای آن مشخص کرد. به خاطر داشته باشید وضعیت جسمی شما یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو معده است.

تجربه و تخصص پزشک، دولتی یا خصوصی بودن مرکز درمانی و بسیاری از عوامل دیگر همگی در هزینه این عمل تاثیر می گذارند. به همین علت شما برای مطلع شدن از هزینه این عمل جراحی باید به پزشک و جراح مورد نظرتان مراجعه کنید و پس از معاینه از هزینه این عمل مطلع شوید.

پرسش و پاسخ اسلیو معده

عمل اسلیو معده هیچ ربطی به بارداری ندارد و هیچ اختلالی در بارداری ایجاد نمی کند اما بهتر است بعد از یکسال اقدام به بارداری شود.

 

۲ روز در بیمارستان و ۳ روز در خانه. و بعد از ۲ هفته می توانید فعالیت های روزانه و حتی فعالیت های ورزشی را انجام دهید.

 

در ماه اول ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن خود را از دست می دهید. ۳۰ درصد کاهش وزن در سه تا شش ماه، اما کاهش وزن می تواند تا دو سال طول بکشد.

ماهیت کاهش وزن تدریجی پس از عمل اسلیو در مقایسه با سایر روش ها باعث می شود که پوست بیش از حد آویزان نشود، اما ورزش منظم و شنا می تواند به طور قابل توجهی به کاهش پوست کمک کند.

4 نظرات

  • من از اضافه وزنم دیگه خسته شده بودم و یک دو ماه کل اینترنت رو زیر و رو کردم و دنبال بهترین متخصص اسلیو معده تو تهران میگشتم. تمام دوستان و فامیل رو هم بسیج کرده بودم اگه کسی رو میشناسن که عمل اسلیو انجام داده رو به من معرفی کنن تا از تجربیاتش استفاده کنم و در نهایت با کلی تحقیق ، دل و به دریا زدم و عمل اسلیو برای لاغری رو یک ماهی هست که توسط دکتر یاهو انجام دادم.
    من خداروشکر عوارض اسلیو زیادی برام پیش نیومد و کسایی که ترس از عمل اسلیو دارند تجربه شخصی ام اینه که برای من که اضافه وزنم انقدری بود که حتی نمیتونستم پیاده روی طولانی مدت انجام بدم ، تنها راه حل طبق توصیه دکتر یاهو انجام عمل اسلیو بود و خداروشکر به وزن دلخواه ام رسیدم.

    • سلام خانم جیرانی ، خوشحالم که به وزن ایده آل رسیدید. حتما دستورالعمل های بعد از عمل رو رعایت کنید و طبق رژیم غذایی تعیین شده وعده های غذایی تون رو میل بفرمایید.

  • سلام خدمت دکتر یاهو عزیز. جناب دکتر میخواستم نظرتون رو بدونم برای من که BMI ام 30 هستش و بیماری خاصی هم ندارم آیا نیاز به عمل اسلیو برای لاغری دارم یا نه؟ و در کل با شرایط من جراحی کوچک کردن معده رو توصیه می کنید؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید من رو.

    • سلام دوست عزیز برای تشخیص اینکه شرایط عمل اسلیو رو دارید یا نه باید حضوری به مطب مراجعه نمایید و آزمایشات و معاینات لازم صورت گرفته و تصمیم نهایی برای شما انجام بگیرد و تنها با شاخص BMI نمیشه نظر قطعی داد که آیا کوچک کردن معده برای شما راه حل مناسبی است یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپتلفن