عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی

پیش از تشریح تفاوت های دو عمل اسلیو معده و پیکرتراشی باید اندکی راجب هر دو عمل از زبان متخصصان بشنویم. طبق تحقیقات متخصص و جراح چاقی و زیبایی دکتر ناصر یاهو : در عمل جراحی اسلیو معده ، 80 درصد از معده برداشته می شود تا معده کوچکتر شود.

هنگام جراحی با تکنولوژی فیلم برداری از داخل شکم بیمار ، از ابزارهای کوچک و دوربین استفاده می شود و با این روش ، چند برش کوچک ایجاد می کنیم. با معده کوچکتر، بیماران کمتر غذا می خورند. شایان ذکر است که این جراحی با تغییرات هورمونی همراه است که منجر به کاهش اشتها نیز خواهد شد.

ولی در عمل جراحی پیکرتراشی که معمولا می تواند 45 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.در این روش جراحی قسمت های مورد نظر را قبل از عمل علامت گذاری می کنند و سپس بیمار را روی میز جراحی قرار می دهند و تیم پرستاری و بیهوشی چک لیست اقدامات پیش از جراحی را انجام می دهند. بیهوشی موضعی یا عمومی بر اساس نوع تکنیک انتخابی دکتر انجام خواهد شد.

در ادامه جراحی پیکرتراشی پوست ناحیه جراحی را تمیز و آماده می کنند.سپس برش هایی روی پوست ایجاد می شود و بافت و چربی اضافی را برش داده و شکل مورد نظر روی اندام ها صورت می گیرد.پوست اضافی برداشته شده و با استفاده از لیپوساکشن دکتر چربی اضافی را ساکشن می کند.پس از اتمام عمل، هر برش بخیه شده و پانسمان انجام می شود.

اسلیو معده و پیکر تراشی دو روش خاص برای لاغری هستند که می توانند جهت چربی سوزی، رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرند. شاید برخی از افراد میان انتخاب عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی، دچار تردید شده باشند. در این مقاله سعی داریم، یک مقایسه کلی میان عمل اسلیو معده و پیکر تراشی ارائه کنیم و در پایان شما متوجه خواهید شد که عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی برای شما مناسب تر خواهد بود.

مختصری راجب اسلیو معده و روش انجام عمل

عمل جراحی اسلیو معده از جمله عمل های جراحی لاغری است که می تواند برای افرادی که چاقی مفرط و عوارض ناشی از چاقی دارند، مورد استفاده قرار گیرد. در این عمل جراحی، معده فرد بریده شده و به یک لوله باریک تبدیل می شود. در عمل جراحی اسلیو معده، نیازی به متصل کردن روده به بخش های دیگر معده نیست. خود روده مانند گذشته به معده متصل است و غذا پس از مری به معده و پس از معده به روده منتقل می شود.

با توجه به اینکه حجم غذای دریافتی در معده، کاهش پیدا می کند؛ افراد میلی به خوردن غذا ندارند. همچنین، هورمون اشتها نیز به دلیل کوچک شدن معده، کمتر ترشح می شود و این بی اشتهایی در افراد، به مرور باعث کاهش وزن دائمی خواهد شد.

عمل اسلیو معده مانند هر نوع عمل دیگری، دارای عوارض و یک سری مزیت ها می باشد. به هر حال، بسته به نظر پزشک و در صورت نیاز، می توان تا حد زیادی از عوارض عمل اسلیو معده چشم پوشی کرد و از این روش جراحی برای کاهش وزن استفاده نمود.

مختصری راجب اسلیو معده و روش انجام عمل

مزیت های عمل اسلیو معده

 •  کمک به کاهش وزن پایدار
 •  مناسب تر از عمل بای پس معده در آقایان
 •  کمک به بهبود دیابت در افراد چاق
 •  موثر در کنترل فشار خون در افراد چاق
 •  قابل انجام به صورت غیر تهاجمی و با چند برش کوچک
 •  کاهش وزن ملایم و آرام
 •  بسیار کم درد و کم عارضه

معایب و عوارض جراحی اسلیو معده

 • کمردرد در کوتاه مدت
 •  سردرد
 •  ابتلا به اسهال
 •  تغییرات خلق و خو
 •  ایجاد زخم معده
 •  افزایش احتمال ریزش موی شدید
 •  ایجاد افتادگی در پوست به دلیل کاهش وزن شدیدعمل اسلیو معده یا پیکر تراشی

معایب و عوارض جراحی اسلیو معده

مختصری راجب عمل پیکر تراشی و نحوه انجام عمل

در گذشته، هیچ روش خاصی برای کاهش چربی های اضافه در اطراف بدن وجود نداشت و همواره می بایست از روش های خاص مانند رژیم درمانی، ورزش برای کاهش وزن استفاده می کردیم. اما امروزه، با روی کار آمدن عمل پیکر تراشی، می توان مراحل کاهش چربی در بدن را به صورت موضعی انجام داد.
عمل جراحی پیکرتراشی، در گروه عمل های جراحی موضعی قرار می گیرد. در این عمل جراحی، می توان بسته به نوع عمل (لیپوست یا لیپوماتیک)، مراحل مربوط به پیکر تراشی را انجام داد. در این روش لاغری، چربی های اضافه از بخش های مختلف بدن گرفته می شوند.

در صورت نیاز می توان از چربی های حذف شده از بخش های مختلف بدن برای اضافه کردن چربی در صورت استفاده کرد.
عمل پیکر تراشی، غیر تهاجمی تر از عمل جراحی اسلیو معده است؛ اما به هر حال، برای همه افراد نیز مناسب نیست. بیشتر افرادی که دارای چربی های اضافه در کمر، پهلو و شکم هستند، می توانند از عمل جراحی پیکر تراشی کمک بگیرند و مراحل مربوط به انجام این عمل جراحی را انجام دهند.

مختصری راجب عمل پیکر تراشی و نحوه انجام عمل

عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی؛ کدام بهتر است؟

عمل جراحی پیکر تراشی، از جمله عمل های جراحی است که با کمک پزشکان انجام می شود. این عمل جراحی نیز مانند عمل جراحی اسلیو معده، دارای مزیت ها و معایب خاص خودش است. از این رو، لازم است که افراد بر اساس نیاز و تشخیص پزشک، از هر یک از روش های لاغری عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی، استفاده کنند. از جمله مزیت ها و عوارض عمل پیکر تراشی، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

همچنین بخوانید: آیا می دانید اسلیو معده مناسب چه کسانی است ؟

مزیت های پیکرتراشی

 •  بدون جمع شدن پوست پس از کاهش چربی های اضافه
 •  دارای کمترین تورم و التهاب پس از جراحی
 •  به دست آمدن فرم مناسب بدن در کوتاه ترین زمان ممکن (حدودا 2 هفته)
 •  بدون درد و قابل انجام با بی حسی موضعی
 •  کاهش احتمال عفونت
 •  دارای کمترین آسیب جسمی و خستگی پس از انجام عمل جراحی
 •  بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 •  امن و موثر بودن
 •  روشی ارزان برای لاغری

مزیت های پیکرتراشی

معایب و عوارض عمل پیکرتراشی برای لاغری

 • احتمال بروز کبودی شدید
 • احتمال بروز تورم تا 6 ماه (به خصوص در روش لیپوساکشن)
 • احتمال بروز مشکل عدم تقارن در فرم دهی بدن
 • بروز چین خوردگی پس از انجام عمل پیکر تراشی
 • بی حسی موقت
 • احتمال بروز عفونت، البته به صورت نادر
 • سوختگی پوست

فرق اسلیو معده با پیکرتراشی

یکی از سوالات رایج میان افرادی که قصد کاهش وزن و لاغری را دارند، فرق عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی است. عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی، هر کدام دارای مزیت ها و معایب خاصی هستن که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم. اما به طور کلی، این دو عمل جراحی، تفاوت های زیادی با هم دارند. اگرچه هدف انجام هر یک از عمل های جراحی ذکر شده، یکسان است. عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی، دارای تفاوت های زیر هستند:

 •  در عمل اسلیو معده، نیاز است که حتما به معده دسترسی داشته باشیم و سایز معده کوچک تر می شود. اما در پیکر تراشی، هیچ کاری با معده نداریم و فقط چربی های موضعی را کاهش می دهیم.
 •  عمل جراحی اسلیو معده، تهاجمی تر بوده و نیاز به بیهوشی طولانی مدت تری دارد. معمولا بیهوشی اسلیو معده به صورت عمومی است؛ اما بیهوشی عمل پیکرتراشی، به صورت موضعی است.
 •  عمل اسلیو معده با دخالت در دستگاه گوارش و کاهش اشتها همراه است. اما در عمل جراحی پیکرتراشی، هیچ دخالتی در اشتها و یا کاهش اندازه معده وجود ندارد.
 •  عمل اسلیو معده بیشتر برای افرادی که دارای چاقی مفرط، به همراه علائم و عوارض چاقی هستند، مناسب است. اما عمل پیکرتراشی، بیشتر برای افرادی مناسب است که دارای چربی های موضعی هستند.

فرق اسلیو معده با پیکرتراشی

آیا احتمال مرگ در اثر پیکر تراشی وجود دارد؟

یکی از نگرانی های افراد برای انجام عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی و یا هر گونه عمل جراحی لاغری دیگر، احتمال مرگ است.
عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی، هیچ کدام دارای احتمال مرگ نیستند. اگرچه که ممکن است در اثر بیهوشی و عدم چک کردن بیماری های زمینه ای افراد، احتمال مرگ وجود داشته باشد؛ اما واقعیت این است که عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی، هیچ کدام دارای خطر مرگ نیستند.
عمل پیکر تراشی به دلیل اینکه به صورت تهاجمی انجام می شود، باید در مراکز بهداشتی و به دور از عفونت انجام گیرد. همچنین، داشتن تخصص کافی برای انجام عمل جراحی پیکرتراشی بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که عمل پیکر تراشی به صورت اصولی و تخصصی انجام شود، هیچ خطر جانی برای افراد وجود نخواهد داشت.

همچنین بخوانید: آیا عمل لیپوساکشن خطرناک است؟

وزن در کدام عمل قابل بازگشت است؟

هر یک از روش های ذکر شده برای لاغری مانند اسلیو معده، بای پس معده و پیکرتراشی، دارای شرایط خاصی هستند و می توانند به کاهش وزن کمک کنند. اما شاید برای شما این سوال مطرح شود که وزن در عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی قابل بازگشت است؟

در عمل جراحی اسلیو معده، به دلیل اینکه معده کوچک می شود و عملکرد دستگاه گوارش تغییر می کند، احتمال کاهش وزن شدیدتر است. به خصوص اینکه، افراد پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده، احساس سیری می کنند. در صورتی که بتوان در کنار انجام عمل جراحی اسلیو معده، ورزش و رژیم غذایی مناسبی داشت، می توان شاهد کاهش وزن اصولی و بدون بازگشت بود.

اما در عمل پیکرتراشی، فقط چربی های اضافه از دور شکم، پهلوها، باسن و … حذف می شوند. در صورتی که بعد از عمل پیکرتراشی، رژیم پرچربی و پرحجم ادامه داشته باشد، مجددا چربی ها به دور شکم و دیگر بخش های بدن باز می گردند. بنابراین، وزن در عمل جراحی پیکرتراشی قابل بازگشت تر است. به خصوص اگر پس از انجام این عمل، به توصیه های پزشک توجهی نشود.

وزن در کدام عمل قابل بازگشت است؟

کدام عمل ریسک دارد و خطرناک است؟

هر دوی عمل های جراحی پیکرتراشی و عمل اسلیو معده، در گروه عمل های جراحی تهاجمی قرار می گیرند. این دو عمل جراحی، با بیهوشی همراه هستند. اما بیهوشی عمل اسلیو معده به صورت عمومی و معمولا بیهوشی عمل پیکر تراشی به صورت موضعی است.
با توجه به اینکه عمل جراحی اسلیو معده، تهاجمی تر است؛ ریسک بیشتری نیز دارد. ولی در صورتی که این عمل جراحی زیر نظر پزشکان متخصص و با تجربه انجام شود، جای نگرانی نیست.

همچنین بخوانید: آیا پشیمانی بعد از عمل اسلیو معده صحت دارد ؟

هزینه کدام عمل بیشتر است؟

هزینه عمل اسلیو معده یا پیکر تراشی چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عمل جراحی اسلیو معده در بیمارستان انجام می شود و نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتر و بستری شدن دارد. بنابراین، هزینه عمل اسلیو معده بیشتر از هزینه عمل پیکرتراشی است. از طرفی شاید نیاز باشد که عمل پیکرتراشی چند بار انجام شود و این موضوع هزینه این عمل را افزایش می دهد.

هزینه کدام عمل بیشتر است؟

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در رابطه با عمل جراحی پیکر تراشی و فرق آن با اسلیو معده صحبت کنیم. در صورتی که شما هم بین انتخاب عمل اسلیو معده و پیکرتراشی دچار تردید هستید، این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید تا ویژگی های هر یک از این عمل های جراحی را بدانید.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *