ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو امکانپذیر است یا خیر؟

هنگامی که پوست شکم به هر دلیلی، مانند بارداری یا تغییر وزن شدید، دچار شل شدن یا افتادگی می‌شود، با جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان آن را زیباتر کرد. عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو نیز، یکی از مواردی است که در سال‌های اخیر، رواج پیدا کرده است. حال سوال این است که چه زمانی، بعد از عمل اسلیو، می‌توان برای ابدومینوپلاستی اقدام کرد؟

در جراحی اسلیو معده، پزشک بخشی از معده را که شامل غدد ترشح‌کننده هورمون گرسنگی هستند، برداشته و حجم معده را از این طریق کاهش می‌دهد. کم شدن حجم غذای مصرفی، در نهایت، منجر به کاهش وزن می‌گردد که عمدتا در ناحیه شکم و پهلو رخ می‌دهد. همین مساله، باعث می‌شود تا پوست شکم که قبلا در اثر چاقی کش آمده است، شل شده و جمع شود.

ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو، برای برداشتن این پوست‌های اضافی و سفت شدن ناحیه شکم، انجام می‌گیرد. در صورتی که جراحی زیبایی شکم، توسط یک جراح حرفه‌ای و مجرب انجام گیرد، عارضه خاصی در پی نخواهد داشت.

در چه صورتی به ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده نیاز داریم؟

بیمارانی که عمل لاغری اسلیو معده را انجام می‌دهند، ممکن است در ناحیه شکم با مشکل جمع شدن پوست روبرو شوند. این افراد، برای زیباتر شدن شکم و برداشتن پوست‌های اضافی، از روش‌های کانتورینگ بدن کمک می‌گیرند، که یکی از آن‌ها عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک است. یک سوال مهم این است که چه زمانی به ابدومینوپلاستی بعد از جراحی اسلیو نیاز داریم، که در ادامه به آن پاسخ می‌دهیم.

برای زیبا کردن شکم

هنگامی که اسلیو معده انجام می‌شود، بدن به سرعت مقدار زیادی وزن از دست می‌دهد. در صورتی که برآمدگی شکم و اضافه وزن این ناحیه، به سال‌های زیادی مربوط باشد، پوست شکم تا حد زیادی کش آمده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه، پس از کاهش وزن در اثر اسلیو معده، پوست شکم به شدت دچار افتادگی شده و چروک می‌گردد. در چنین شرایطی، انجام عمل زیبایی ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده توصیه می‌شود. انجام ابدومینوپلاستی، برای اصلاح وضعیت پوست بالا و زیر شکم مفید است.

رفع شل شدن یا جدا شدن عضلات شکم

معمولا بعد از عمل جراحی اسلیو معده، که فرد حجم بالایی از چربی‌های شکم را از دست داده، و لاغر می‌شود، عضلات شکم از یکدیگر جدا شده، یا شل می‌گردند. از این رو، در صورتی که پزشک متخصص وضعیت بیمار را تایید کند، انجام عمل تامی تاک یا ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده، راهکار مناسبی برای سفت کردن عضلات و جمع کردن آن‌ها خواهد بود. در حالت کلی، عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک را می‌توان یک روش جراحی پلاستیک دانست، که می‌تواند کانتور میانی بدن را با نتیجه‌ای بی‌نظیر انجام دهد.

در چه صورتی می‌توان ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده را انجام داد؟

هر چند در اغلب افرادی که جراحی لاغری انجام می‌دهند، مشکل تجمع پوست شکم و شل شدن آن وجود دارد، اما تنها کسانی می‌توانند ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده را انجام دهند، که از سوی پزشک معالج، تاییدیه و مجوز لازم را دریافت نمایند.

در صورتی که جراح پلاستیک تایید کند، که جراحی کانتورینگ بدن در ناحیه شکم، می‌تواند به زیبایی آن کمک کند، انجام عمل تامی تاک برای بیمار بلامانع است. البته لازم است قبل از اقدام برای جراحی، درباره تفاوت ابدومینوپلاستی و جراحی لاغری اسلیو معده، اطلاعات کافی به دست آورید، تا با کمترین ابهام درباره انجام آن، تصمیم‌گیری کنید.

در چه صورتی پزشک، انجام ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده را تایید می‌کند؟

در چه صورتی پزشک، انجام ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده را تایید می‌کند؟

معیارهایی وجود دارند که جراح، قبل از انجام عمل زیبایی تامی تاک بعد از اسلیو معده، آن‌ها را بررسی می‌کند. فردی که این معیارها را داشته باشد، یک کاندید واجد شرایط به حساب می‌آید. در ادامه، مهم‌ترین معیارهای لازم برای انجام ابدومینوپلاستی بعد از جراحی اسلیو را معرفی می‌کنیم.

 • وجود پوست اضافی؛ در صورتی که پوست شکم و کمر به طور قابل توجهی شل شده باشد، و نتوان آن را از طریق ورزش کردن یا رژیم غذایی برطرف نمود، می‌توان عمل تامی تاک بعد از اسلیو معده را انجام داد. این کار برای کانتور ناحیه میانی بدن مفید است.
 • ضعیف شدن عضلات شکم؛ بزرگ شدن شکم در طول سال‌های طولانی، باعث می‌شود تا ماهیچه‌های زیرین شکم، سنگینی آن را تحمل کرده و به تدریج، از یکدیگر جدا شوند. پزشک جراح، برای رفع این ضعف ماهیچه‌ای و جمع کردن آن‌ها، انجام ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده را توصیه می‌کند.
 • کیسه‌های چربی سرسخت؛ با اینکه بعد از عمل اسلیو معده، حجم بالایی از چربی‌های بدن، برطرف می‌شوند، اما نواحی در ناحیه شکم وجود دارند، که چربی‌های سرسختی در آن قسمت یافت می‌شوند. برای برداشتن چربی‌های اضافی و کانتور این نواحی، انجام عمل تامی تاک بعد از جراحی اسلیو کمک‌کننده خواهد بود.
 • اصلاح موقعیت ناف؛ در بسیاری از افرادی که پس از عمل لاغری، حجم بالایی از چربی را در ناحیه شکم از دست می‌دهند، موقعیت ناف تغییر کرده و نیاز به اصلاح پیدا می‌کند. در این گونه موارد، انجام ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده، با هدف قرار دادن ناف در جای صحیح خود، توصیه می‌شود.
 • سلامت عمومی بیمار؛ مهم‌ترین معیار برای تایید عمل ابدومینوپلاستی بعد از جراحی اسلیو معده، برخورداری از سلامت عمومی است. پزشک باید سابقه بیماری و وضعیت سلامت فرد را بررسی کرده و آمادگی او را برای بیهوشی عمومی تایید کند.

انواع روش‌های ابدومنوپلاستی بعد از اسلیو معده

بسته به اینکه میزان افتادگی پوست شکم بعد از عمل لاغری چقدر باشد، نوع عمل ابدومینوپلاستی و گستردگی آن متفاوت خواهد بود. در ادامه، به انواع عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده اشاره می‌کنیم.

انواع روش‌های ابدومنوپلاستی بعد از اسلیو معده

تامی تاک استاندارد

برای افرادی که حجم پوست شل شده در ناحیه شکم آن‌ها متوسط است، انجام عمل ابدومینوپلاستی با روش سنتی راهکار مناسبی خواهد بود. برای انجام این عمل، پزشک جراح یک برش در ناحیه لگن ایجاد می‌کند، تا پوست و چربی‌های اضافی را از بین ببرد. در ادامه جراحی، ماهیچه‌های زیرین شکم که از یکدیگر جدا شده و یا ضعیف شده‌اند را سفت و محکم کرده و ناف را به موقعیت بهتری انتقال می‌دهد.

تامی تاک گسترده

برای افرادی که کاهش وزن آن‌ها شدید بوده باشد، معمولا لازم است بیمار تحت ابدومینوپلاستی گسترده بعد از عمل اسلیو معده قرار گیرد. در این جراحی، پزشک جراح، یک برش کامل در اطراف کمر ایجاد می‌کند، تا در نهایت، پوسته شل و غیر منعطف را همراه با کیسه‌های چربی باقی مانده از شکم و پهلوها جدا کند. با این روش، پزشک می‌تواند وضعیت پهلوها و حتی کمر را اصلاح کرده، و کانتورینگ ناحیه میانی بدن را به طور کامل انجام دهد.

تامی تاک جزئی یا مینی تامی تاک

یکی دیگر از روش‌های عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده، مینی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی جزئی نام دارد. در این روش، پزشک با کمترین تهاجم می‌تواند ناحیه تحتانی شکم را سفت کرده، و وضعیت ظاهر آن را بهبود بخشد. معمولا در مینی تاک جزئی، نیازی به سفت کردن عضلات زیر شکم یا تغییر و اصلاح موقعیت ناف نیست. ضمن اینکه، با توجه به کم تهاجمی بودن این نوع جراحی زیبایی شکم، خطرات و عوارض جراحی کمتر بوده، و بهبودی بیمار سریع‌تر انجام می‌گیرد.

بهترین زمان برای عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده

با توجه به اینکه عمل اسلیو معده، یک عمل تهاجمی به حساب می‌آید، بنابراین بیمار باید به طور کامل، دوران نقاهت خود را پشت سر بگذارد، تا بتواند برای جراحی بعدی آماده شود. نکته دیگر این است که عمل اسلیو معده، با هدف کاهش وزن انجام می‌گیرد.

بیمارانی که جراحی لاغری، از جمله عمل اسلیو معده را انجام می‌دهند، حداقل به ۶ ماه زمان نیاز دارند، تا شاهد نتایج جراحی باشند. ضمن اینکه ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده، زمانی می‌تواند مفید واقع شود، که بیمار تا حد امکان وزن کم کرده باشد. در این صورت، مقدار پوست اضافی شکم، در بالاترین حجم ممکن بوده، و برداشتن آن به کانتورینگ و زیبا شدن شکم کمک می‌کند.

با همه این اوصاف، به نظر می‌رسد بهترین زمان برای انجام عمل ابدومینوپلاستی، حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه بعد از عمل اسلیو معده خواهد بود. هر چند در تعیین زمان عمل تامی تاک بعد از جراحی اسلیو معده، باید نکات زیر را نیز در نظر گرفت:

 • وزن بیمار باید به مقدار نسبتا ثابتی رسیده و نوسان نداشته باشد ( کاهش وزن باید کامل شده باشد).
 • پزشک جراح باید تایید کند که با وجود انجام جراحی اسلیو معده، خطر لخته شدن خون در بیمار وجود ندارد.
 • دوره نقاهت عمل اسلیو، باید به طور کامل گذشته باشد، تا عوارض شدید بعد از عمل برطرف گردد.
 • بیمار نباید دچار کمبود مواد مغذی باشد؛ بنابراین مصرف مکمل‌های آهن، ویتامین و فولات، طبق دستور پزشک الزامی است.
 • بیماری که تحت عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده قرار می‌گیرد، نباید تا مدت زمان مشخصی بعد از جراحی، قصد بارداری داشته باشد. این مساله، برای حفظ نتایج جراحی شکم ضرورت دارد.
 • پزشک باید دیدگاه مثبت و واقع گرایانه‌ای، درباره عمل تامی تاک، در فرد ایجاد کند.

تامی تاک بعد از اسلیو معده چه نتایجی دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است که اگر جراح شما، تجربه کافی در زمینه انجام عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده داشته باشد، هیچ گونه عارضه جدی برای شما به وجود نمی‌آید.، ضمن اینکه نتایج زیبایی شناختی حاصل از عمل تامی تاک، کاملا رضایت بخش خواهد بود.

در واقع، با همراهی یک پزشک مجرب، می‌توانید از نتایج حاصل از جراحی لاغری و عمل ابدومینوپلاستی نهایت لذت را ببرید. در حالت کلی، نتایج زیر را می‌توان از عمل تامی تاک بعد از اسلیو معده، انتظار داشت:

 • جوان‌تر شدن پوست شکم؛ هنگامی که پوست‌های اضافی از ناحیه شکم برداشته می‌شوند، شکم شما صاف، و پوست آن سفت خواهد شد؛ که این زیبایی و صافی پوست، تا کمر ادامه می‌یابد. رفع چین‌های پوستی بعد از عمل لاغری، مشکلاتی مانند چروکیدگی، درد، ناراحتی یا عفونت‌های قارچی را نیز برطرف خواهد کرد.
 • شکمی صاف و سفت؛ حمل حجم زیادی چربی در ناحیه شکم، طی سال‌های طولانی، باعث مشکلاتی مانند افتادگی شکم و شلی عضلات خواهد شد. عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده، عضلات زیر شکم و ناحیه میانی بدن را ترمیم می‌کند، تا ناحیه شکمی صاف‌تر و محکم‌تر به نظر برسد. از سوی دیگر، حذف کیسه‌های چربی مزاحم و اضافی، به کانتور این ناحیه کمک خواهد کرد.
 • بهبود کیفیت زندگی؛ اندام زیباتر، وزن کمتر و تناسب اجزای بدن، زیبایی ظاهری فرد را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد. کوچکتر شدن شکم و حذف بافت‌های اضافی، حرکات فیزیکی بدن را ساده‌تر کرده و اعتماد به نفس افراد را افزایش می‌دهد. تمامی این موارد، باعث افزایش کیفیت زندگی افراد خواهند شد.

تامی تاک بعد از اسلیو معده چه نتایجی دارد؟

جمع بندی

انجام عمل ابدومینوپلاستی بعد از اسلیو معده، برای افرادی که حجم بالایی از وزن خود را پس از عمل لاغری از دست می‌دهند، به زیبایی ناحیه شکم و پهلو کمک می‌کند. البته تجربه و دانش پزشک، در زمینه عمل تامی تاک، می‌تواند شدت عوارض جراحی را کاهش داده، و نتایج آن را رضایت بخش‌تر کند. چنانچه قصد انجام چنین عمل زیبایی را دارید، بهتر است با دکتر ناصر یاهو جراح چاقی مشورتی داشته باشید. جهت دریافت نوبت برای ملاقات حضوری با دکتر یاهو، می‌توانید از قسمت تماس با دکتر کمک بگیرید.

منابع:

bariatricfusion

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *