مزایا عمل اسلیو معده

از نظر پزشکان، چاقی یکی از بیماری‌های بزرگ قرن جدید شناخته می‌شود. افرادی که در حال حاضر دچار اضافه وزن و چاقی هستند، در کارهای روزانه خود دچار مشکل شده و با افزایش سن و گذشت زمان، در معرض ابتلا به بیماری‌های خطرناکی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت هستند. در صورتی که شما متقاضی کاهش وزن هستید تا راحت‌تر در جامعه حاضر شوید، کارهای شخصی خود را انجام دهید و تمرینات مورد علاقه خودتان را دنبال کنید، می‌توانید عمل اسلیو انجام دهید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

انجام این نوع جراحی لاغری، می‌تواند به سادگی و به سرعت منجر به از بین رفتن چاقی و کاهش وزن شود. اسلیو معده مزایای متنوعی داشته که در نهایت یک زندگی سالم و راحت را برای افراد دارای اضافه وزن به ارمغان می‌آورد. مزایا اسلیو معده آنقدر ارزشمند و چشمگیر است که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها عبور کرده و نادیده‌شان گرفت. در ادامه این مقاله از دکتر یاهو، به انواع مزایای این نوع جراحی لاغری اشاره می‌شود، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بیماری چاقی

چاقی جزو بیماری‌های مدرن و نوظهور در جوامع امروزی به شمار می‌رود. این بیماری مزمن، تأثیر کاملاً مستقیم بر روی افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی دارد و می‌تواند موجب ابتلای فرد به انواع دیگر بیماری‌های مزمن جسمی و روانی شود. برای رفع خطر ابتلا به این بیماری‌ها، پزشکان و پژوهشگران این حوزه پیشنهاد می‌کنند بیماران از روش‌های کاهش وزن استفاده کنند.

اما نکته مهم در زمینه استفاده از روش‌های کاهش وزن، تعیین وزن مناسب و معرفی شاخص برای آن است. برای تعیین وزن مناسب جراحی چاقی از شاخصی به اسم شاخص توده بدنی یا BMI استفاده می‌شود که افراد را به چهار دسته زیر تقسیم می‌کند:

  • در صورتی که عدد BMI کمتر از 20 باشد، فرد لاغر است.
  • اگر عدد این شاخص بین 20 تا 25 باشد، نشان‌دهنده متعادل بودن وزن افراد است.
  • شاخص BMI بین 25 تا 30 نشان‌دهنده اضافه وزن در افراد است.
  • BMI بالاتر از 30 نمایانگر چاقی بوده و با بالا رفتن 5 پله‌ای این شاخص، شدت چاقی افزایش می‌یابد.

درصد موفقیت عمل اسلیو معده در درمان چاقی چقدر است؟

اسلیو معده جزو بهترین و مناسب‌ترین راه‌های درمان چاقی و کاهش وزن شناخته می‌شود. در این نوع جراحی، بخش بزرگی از معده بیمار برداشته شده و به دنبال آن، تمایل فرد برای مصرف غذا کاهش می‌یابد. عمل اسلیو معده، از طریق روش باز و لاپاراسکوپی انجام می‌شود که نوع لاپاراسکوپی رایج‌تر بوده و تنها با استفاده از برش کوچکی روی شکم، انجام می‌گیرد. این عمل لاغری، کاملاً غیرقابل برگشت است. بنابراین قبل از انجام جراحی باید در رابطه با آن، آگاهی کامل داشت. مراجعه به پزشک متخصص و مشاوره با آن در زمینه چاقی می‌تواند در تصمیم‌گیری بسیار کمک‌کننده باشد.

با توجه به آمار و ارقام، درصد موفقیت جراحی‌های اسلیو معده در از بین بردن چاقی، در طی دو سال گذشته، در حدود 55 درصد بوده است. همچنین بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده، بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته‌اند، در مدت یکسال، 33 تا 55 کیلوگرم از وزن خود را از دست داده‌اند. همین آمارها نشان‌دهنده مزایای بی‌شمار عمل اسلیو معده نسبت به سایر روش‌های جراحی چاقی است. اما باید توجه داشته باشید که از دست داده وزن تنها مزیت اسلیو معده نیست و این جراحی، مزایا و فواید دیگری نیز دارد.

مزایا اسلیو معده

مزایا اسلیو معده

همانطور که گفته شد، با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده، عمل اسلیو معده یکی از ایمن‌ترین و موثرترین روش‌ها برای کاهش وزن است. در ادامه نیز به مهم‌ترین مزایا عمل اسلیو معده اشاره می‌شود. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید.

1. راه حلی اثبات شده برای چاقی

چاقی تنها یک نگرانی در رابطه با زیبایی و تناسب اندام نیست، بلکه می‌تواند یک خطر بالقوه برای سلامتی به حساب بیاید. افراد چاق بیشتر مستعد انواع بیماری‌های مزمن و قلبی عروقی هستند. جراحی اسلیو معده اما یک راه حل اثبات شده برای رفع این مشکل است. بعد از انجام این جراحی، با کاهش اندازه معده، مصرف غذا در افراد محدود شده و احساس گرسنگی و اشتها نیز کاهش می‌یابد.

در طی این فرآیند، در مدت زمان کوتاهی بعد از عمل، سطح گرلین خود به طرز چشمگیری، افت می‌کند. این هورمون، که به هورمون گرسنگی نیز معروف است، تا سال‌ها بعد از عمل اسلیو معده در پایین‌ترین حد خود باقی می‌ماند.

راه حلی اثبات شده برای چاقی

2. استفاده از تکنیک‌‌ های مختلف در اسلیو معده

عمده عمل اسلیو انجام شده، از طریق روش ایمن لاپاراسکوپی است. امروزه بسیاری از جراحان لاغری، با استفاده از این تکنیک، اسلیو را انجام می‌دهند و دیگر نیازی به برش بزرگ روی شکم و بخیه آن‌چنانی نخواهد بود. برای جراحی اسلیو برخلاف دیگر روش‌ها نظیر باندینگ معده، از هیچ پروتز یا نگه‌دارنده‌ای استفاده نخواهد شد.

3. کاهش وزن سریع با اسلیو معده

کاهش وزن در عمل اسلیو معده در زمان بسیار کوتاهی اتفاق می‌افتد. معمولاً در بسیاری از بیماران، بعد از گذشت یکسال از جراحی، یک سوم وزن کاهش می‌یابد. عمده این تغییرات کاهشی، در بازه 6 ماهه بعد از عمل رخ می‌دهد. افراد جراحی شده می‌توانند انتظار کاهش حداقل 80 درصدی وزن خود را داشته باشند.

4. کاهش شدت بیماری‌ های مختلف

امکان ابتلا به دیابت نوع دو در افراد مبتلا به چاقی بسیار بالا است. به همین نسبت نیز با کاهش وزن، شدت علائم دیابت در آن‌ها کاهش می‌یابد. با توجه به گزارشات ثبت جهانی در سال 2019، به طور متوسط 39 درصد از افراد چاقی که برای کنترل دیابت نوع دو خود، دارو مصرف می‌کردند، بعد از انجام عمل اسلیو معده، دیگر نیازی به دریافت دارو نداشته‌اند.

همچنین بعد از انجام جراحی اسلیو، فشار خون بالا نیز کاهش یافته و به طور متوسط داروی فشار خون 2/57 درصد بیماران، بعد از گذشت یکسال از انجام اسلیو قطع می‌شود. این نوع جراحی لاغری می‌تواند در بهبود نشانگرهای بالینی متفاوت از جمله نشانشگرهای بیوشیمیایی، بافت‌شناسی، التهابی و هماتولوژیک موثر باشد.

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NARLD) نیز در افراد چاق رواج زیادی دارد. با این حال، این بیماری بعد از کاهش وزن ناشی از اسلیو معده، بهبود یافته و تا حد زیادی از بین می‌رود.

5. از بین رفتن افسردگی

بسیاری از افراد چاق با مشکلات روحی مختلفی درگیر هستند. آن‌ها به علت تصویر نامناسبی که از خود دارند و برخورد اشتباه سایرین در اجتماع، دچار افسردگی می‌شوند. این مشکل علی‌الخصوص در جوانانی که روحیه آن‌ها حساس‌تر است و نیاز بیشتری به حضور فعال در جامعه دارند، بیشتر دیده خواهد شد.

در واقع از مزایا عمل اسلیو معده، از بین بردن حس افسردگی و انزوای اجتماعی است. در کل عمل اسلیو می‌تواند سلامت عاطفی افراد را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. شاید جالب باشد که بدانید مقداری از افسردگی در زمان جراحی و درصد زیادی از آن بین 6 تا 12 ماه بعد از جراحی از بین می‌رود.

6. درمان ناباروری و کمک به بارداری سریع‌تر

از دیگر مزایای جراحی اسلیو معده باید به بهبود وضعیت بارداری در زنان اشاره کرد. به طور کلی، با افزایش وزن و بافت چربی، ترشح هورمون لپتین نیز افزایش یافته و تعادل هورمون در بدن زنان از بین می‌رود. در نتیجه بروز این اختلال، قدرت باروری کاهش یافته یا حتی امکان ناباروری وجود دارد. عمل اسلیو معده با کاهش وزن خانم‌ها و از بین بردن بافت‌های چربی اضافی در بدن آن‌ها، تعادل هورمونی دوباره برقرار می‌سازد. البته لازم به ذکر است که خانم‌هایی که قصد بارداری بعد از عمل جراحی دارند، باید حداقل تا یک سال و نیم بعد از عمل صبر کنند.

7. نتایج دائمی اسلیو معده

انجام اسلیو معده نه تنها کاهش وزن سریع را به دنبال دارد، بلکه این کاهش وزن به طور دائمی باقی می‌ماند. در واقع بیماران بعد از انجام عمل اسلیو، دیگر نباید نگرانی از بابت بازگشت وزن خود داشته باشند زیرا با توجه به تحقیقات انجام شده، نتایج این عمل دائمی بوده و با رعایت سبک زندگی سالم، وزن افراد تا پایان عمرشان در حالت ثبات قرار می‌گیرد و دیگر هیچگاه به زندگی قبل از عمل خود برنمی‌گردند.

8. عدم مشکل در جذب مواد مغذی (ویتامین ها و مواد معدنی)

یکی از مزایا عمل اسیلو معده برخلاف دیگر روش‌های لاغری، ادامه جذب مواد معدنی و ویتامین‌ها است. در این روش، تغییرات اندامی تنها بر روی معده صورت می‌گیرد و در عمل جذب مواد مغذی خللی وارد نمی‌شود. البته جذب این مواد به علت کوچکتر شدن معده، نسبت به گذشته کاهش می‌یابد ولی قطع نخواهد شد. بیماران با مصرف غذاهای موجود در رژیم غذاییشان می‌توانند مواد مغذی را دریافت کنند ولی برای اطمینان از جذب کامل و میزان کافی این مواد در بدن، باید تحت نظر پزشک متخصص از مکمل نیز استفاده نمایند.

9. افزایش طول عمر و کاهش مرگ و میر

افراد دارای چاقی مفرط و مرضی به نسبت سایر افراد با وزن نرمال، طول عمر کوتاه‌تری دارند. به طور کلی این افراد باید توقع کاهش 12 سال از طول عمر خود را نسبت به افراد سالم داشته باشند. جراحی اسلیو معده با توجه به کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و خطر سکته‌های مغزی و قلبی، می‌تواند طول عمر را افزایش داده و خطر مرگ و میر را کاهش دهد.

افزایش طول عمر و کاهش مرگ و میر

10. بهبود کیفیت زندگی از مزایا عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده با کاهش وزن شدیدی که به همراه دارد، می‌تواند زندگی شخصی بیمار را دگرگون کرده و موجب پیشرفت او در زمینه‌های مختلف شود. با رسیدن فرد به وزن نرمال، فرصت‌های شغلی که او می‌تواند در آن‌ها حاضر شود، افزایش یافته و با افزایش سطح انرژی او، میزان بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.

همچنین فرد در طول شب خواب راحت‌تری را تجربه کرده و در طول روز با اعتماد به نفس بیشتری در اجتماع حاضر می‌شود. تنوع و حق انتخاب لباس برای این افراد افزایش می‌یابد و می‌توانند فعالیت‌های ورزشی مورد علاقه‌شان را نیز به صورت حرفه‌ای دنبال کنند.

جمع‌بندی

عمل اسلیو معده، یک جراحی ایمن و موثر برای کاهش وزن است که موجب بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی، کاهش عوارض جانبی اضافه وزن و بهبود سطح کیفی زندگی افراد می‌شود. از مزایا عمل اسلیو معده می‌توان به تأثیر مثبت بر روحیه افراد، افزایش اعتماد به نفس و بهبود زندگی اجتماعی افراد اشاره کرد.

قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با انجام عمل جراحی، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کرده و تمامی جنبه‌های این اقدام را مورد بررسی قرار دهید. همچنین توجه به عوارض، مزایا و نیازهای شخصی خودتان، اهمیت زیادی دارد. پس بعد از مطالعه و مشورت کامل، می‌توانید تصمیم مناسب‌تری بگیرید.

در صورتی که تصمیم شما برای انجام این عمل قطعی است یا نیاز به صحبت و مشاوره با یک پزشک متخصص دارید، دکتر ناصر یاهو می‌تواند جزو بهترین انتخاب‌های شما باشد. ایشان با تخصص و تجربه بالا در زمینه انواع جراحی‌های مربوط به چاقی، می‌توانند بهترین اطلاعات را در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *