بسیاری از افرادی که با عمل‌های لاغری ۱۰۰ پوند یا بیشتر از دست داده‌اند از این موفقیت و تغییرات خود بسیار خوشحال هستند. با این حال، پس از کاهش وزن زیاد و جراحی لاغری، ممکن است همچنان چین‌های شل و افتادگی پوست برای خیلی‌ها آزاردهنده باشد. جراحی پلاستیک و عمل زیبایی می‌تواند پوست اضافی را از بین ببرد و شکل بافت بازو‌ها، ران‌ها، سینه‌ها، باسن، صورت و شکم شما را بهبود بخشد. انواع مختلفی از جراحی زیبایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند پوستی محکم‌تر و صاف‌تر به دست‌آورید. در این مقاله ما در سایت دکتر یاهو به بررسی ضرورت انجام عمل‌های زیبایی و انواع آن‌ها می‌پردازیم.

کانتورینگ بدن (لیفت بدن) چیست؟

جراحی‌های لاغری اگرچه بسیار مؤثر هستند، اما کاهش سریع وزن ناشی از این جراحی اغلب منجر به افتادگی و گشاد شدن پوست می‌شود. اگرچه فرد ممکن است به وزن مناسبی دست یابد، اما بدن آن‌ها اغلب برای دستیابی به ظاهری زیبا و بدون پوست شل و افتاد، به اقدامات بیشتری مانند جراحی‌های لاغری نیاز دارد. این امر باعث می‌شود که بسیاری از افراد به خصوص زنان به دنبال جراحی ترمیمی پس از چاقی باشند که مستلزم روش‌های مختلف لیفتینگ پوست است.

در این عمل‌ها، جراح یک برش در امتداد شکم ایجاد می‌کند و پوست اضافی و افتاده را از بین می‌برد. جراح همچنین باسن، شکم، کمر، باسن، ران‌ها و بازو‌ها را در همین روش لیفت و سفت می‌کند. لیپوساکشن اغلب برای حذف چربی‌های اضافه و بهبود کانتور بدن استفاده می‌شود. بزرگ کردن و تزریق باسن ممکن است انجام شود زیرا باسن اغلب با کاهش وزن شدید صاف می‌شود. جراحی لیفت بدن می‌تواند به طور چشمگیری ظاهر شما را تغییر دهد و نتایج آن با رعایت برخی نکات، دائمی هستند.

چرا جراحی ترمیمی اغلب بعد از جراحی لاغری لازم است؟

جراحی لاغری شامل طیف وسیعی از اقدامات پزشکی مانند نوار معده، اسلیو و بای پس است که برای تغییر سیستم گوارش طراحی شده است. این عمل ها به افراد چاق در دستیابی به کاهش وزن سریع و پایدار کمک می کند. این عمل ها، اغلب برای کسانی که با روش‌های کاهش وزن سنتی مانند رژیم غذایی و ورزش موفقیتی کسب نکرده‌اند، این آخرین راه‌حل در نظر گرفته می‌شود. با این حال، جراحی لاغری منجر به تغییرات فیزیولوژیکی قابل توجهی می شود. کاهش سریع وزن می تواند منجر به کشیدگی و افتادگی بیش از حد پوست شود که می تواند ترک های پوستی گسترده و افتادگی چین های پوستی را نیز ایجاد کند. این چین‌ها نه تنها ظاهر بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بلکه در صورت تمیز نبودن می‌توانند به محل عفونت‌های پوستی تبدیل شوند. برای رفع این مشکلات، بسیاری از بیماران پس از کاهش وزن، جراحی زیبایی پس از چاقی را انتخاب می کنند.

انواع جراحی های ترمیمی بعد از کاهش وزن شدید

جراحی های زیبایی پس از کاهش وزن و عمل لاغری، نقش اساسی در خوش فرم شدن بدن ایفا می کنند. هدف اصلی این است که با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن پوست باقیمانده برای ایجاد ظاهری طبیعی تر و جوان تر، قدمی موثر برداریم. به طور کلی، این جراحی ها به بیهوشی عمومی نیاز دارند و بیمار باید 24 تا 48 ساعت بعد از عمل در بیمارستان بستری باشد.

ابدومینوپلاستی (از بین بردن پوست و چربی اضافی شکم به همراه پهلوها)

ابدومینوپلاستی که معمولا به عنوان تامی تاک شناخته می شود، یک روش جراحی است که برای برداشتن پوست و چربی اضافی از شکم طراحی شده است. همچنین هدف آن ترمیم و بازگردان دیواره و عضلات شکمی به حالت نرمال است. نتیجه این عمل یک ناحیه شکمی، صاف با پوستی جوان و محکم تر است. برخلاف لیپوساکشن که کمتر تهاجمی است، ابدومینوپلاستی به طور کلی در یک محیط بالینی یا بیمارستانی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در اکثر موارد در صورت وجود چربی در ناحیه کم. عمل لیپوساکشن به همراه ابدومینوپلاستی باهم انجام می شود. در برخی مواقع که چربی های شکمی کم باشد پزشک با یک مینی ابدومینوپلاستی می تواند پوست افتاده را برداشته و همراه پوست چربی های اضافه را نیز خارج کند.

اگر مقدار شلی و پوست اضافه خیلی زیاد باشد، برای پوشاندن ناحیه شکم بین قسمت فوقانی شکم و ناحیه شرمگاهی، یک تامی تاک ساده نیاز به یک برش افقی بین ناف و شرمگاه دارد تا پوست و چربی اضافی که در برابر رژیم غذایی مقاومت کرده اند را از بین ببرد. سپس عضلات و دیواره شکم بازسازی می شود. پس از درمان چاقی، ابدومینوپلاستی کامل انجام می شود. در ابدومینوپلاستی کامل معمولا پزشک با برداشتن پوست اضافی و ترمیم عضلات شکمی، با ایجاد یک ناف جدید، جراحی خود را تکمیل می کند. بیماران بعد از عمل موظف هستند برای چند ماه از گن مخصوص شکم و پهلو برای تثبیت نتایج عمل استفاده کنند.

جراحی های سینه (اصلاح و تقویت سینه پس از کاهش وزن)

پس از کاهش وزن قابل توجه، افراد ممکن است دچار افتادگی سینه شوند که عمل آن به ماموپلاستی سینه یا کاهش حجم سینه معروف است. گزینه‌های جراحی مختلفی برای اصلاح این مشکلات برای مردان و زنان وجود دارد. عواملی مانند رنگ پوست، شکل سینه، وضعیت آرئول (هاله سینه) و اندازه قفسه سینه، در انتخاب نوع جراحی مؤثر هستند.

کوچک کردن و لیفت سینه (ماستوپکسی)

بیمارانی که وزن زیادی از دست داده‌اند ممکن است برای کاهش سایز سینه و لیفت سینه‌ها جراحی کوچک کردن سینه را انتخاب کنند. لیفت سینه یا ماستوپکسی عدم تقارن را اصلاح می‌کند، پوست اضافی را از بین می‌برد و سینه‌های افتاده را سفت و لیفت می‌کند. این روش نیاز به بیهوشی عمومی دارد و بین ۱ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. نوع برش اعم از آرئولار یا هاله سینه، عمودی یا T معکوس است و به میزان افتادگی و پوست اضافی بستگی دارد. بعد از عمل بیماران به مدت هفته حداقل ۶ هفته از سوتین مخصوض استفاده کنند.

پروتز سینه

برای کسانی که به دنبال بزرگ کردن سینه هستند، ایمپلنت‌های سیلیکونی منسجم و ایمپلنت‌های پر شده با سالین گزینه‌های خوبی هستند. چندین سایز این پروتز‌ها، برای افراد مختلف با در نظر گرفتن بافت و پوست برای جلوگیری از افتادگی طبیعی وجود دارند. امروزه اکثر پروتز‌های سینه از جنس سیلیکونی هستند که عوارض کمتر و مدت ماندگاری بیشتری دارند.

جراحی ژنیکوماستی

پس از کاهش وزن قابل توجه، مردان نیز ممکن است تحت عمل جراحی ژنیکوماستی برای کاهش سایز سینه قرار گیرند. چربی از طریق کانول‌های ظریف برداشته می‌شود و سپس سینه تغییر شکل می‌دهد. به طور معمول یک روش غیر تهاجمی، یک ساعته تحت بی‌حسی موضعی، هیچ اثری بر جای نمی‌گذارد.

لیفت پا (کروروپلاستی)

برای کسانی که کاهش وزن قابل توجهی داشته‌اند، افتادگی پوست و علائم کشش پوست روی ران‌ها و ساق پا می‌تواند ناخوشایند باشد. جراحی لیفت ران، همچنین به عنوان کروروپلاستی شناخته می‌شود، یک روش ظریف است که برای رفع این مشکلات طراحی شده است. این عمل اغلب با لیفت ساق پا و حتی جراحی زانو همراه می‌شود.

لیفت ران (تایپلاستی)

رویکرد لیفت ران تحت تأثیر نحوه توزیع پوست اضافی است. اگر پوست اضافی در طول ران پخش شود، یک برش افقی برای کشیدن پوست به سمت بالا ایجاد می‌شود. اگر پوست اضافی در عرض پخش شود، برش عمودی در امتداد داخلی ران ایجاد می‌شود. این تکنیک‌ها اغلب ترکیبی هستند و می‌توان قبل از انجام برش با لیپوساکشن، چربی اضافی زیر ناحیه برش را از نیز خارج کرد.

لیفت بازو (براکیوپلاستی)

شکل داخلی بازو‌ها، به خصوص در خانم‌ها، پوست نازکی را نشان می‌دهد که در برابر تغییرات وزنی قابل توجه مقاومت کمتری دارد و پس از کاهش وزن شدید، افتادگی محسوسی در پوست ایجاد می‌کند. چربی اضافی نیز ممکن است باقی بماند که باید با لیپوساکشن برداشته شود. پس از برداشتن بافت چربی، جراح پوست اضافی را برمی دارد و سپس پوست را سفت می‌کند. براکیوپلاستی اغلب با اسکار عمودی در امتداد قسمت داخلی بازو و یا با اسکار افقی در زیر بغل انجام می‌شود. پوشیدن گن یا کاف مخصوص برای چند هفته پس از عمل برای تقویت و سفت شدن پوست ضروری است.

چه زمانی باید از جراحی لاغری، عمل زیبایی را انجام داد؟

پس از کاهش وزن، حفظ اندام خود بسیار مهم است. به دست آوردن مجدد و حفظ وزن ثابت یک اصل تعیین‌کننده است. برای انجام جراحی ترمیمی و زیبایی، بیمار باید وزن خود را به مدت حداقل ۱۲ ماه تثبیت کرده باشد و زندگی جدید او با رژیم غذایی و حفظ فعالیت فیزیکی در یک ریتم معمول باشد. به طور دقیق‌تر توصیه می‌شود ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از جراحی لاغری و زمانی که وزن شما برای چند ماه ثابت مانده است، برای جراحی زیبایی اقدام کنید. این پایداری وزن، اطمینان از نتایج مطلوب و ماندگار جراحی را افزایش می‌دهد. از آنجایی که چاقی و عواقب قلبی عروقی آن ممکن است سیستم قلبی را تضعیف کرده باشد، این جراحی‌ها برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا یا افراد دیابتی مناسب نیستند.

سخن پایانی

در نهایت، مانند هر مداخله جراحی با بیهوشی عمومی، جراحی زیبایی شامل خطرات خاصی است که هر جراح باید در قبل از انجام عمل بیمار خود را در جریان قرار دهد. همچنین وی باید با بررسی وضعیت سلامت بیماری تشخیص دهد که کدام نوع عمل برای وی بهتر و مؤثرتر است. برای اطلاع بیشتر از روش‌های جراحی لاغری و بررسی شرایط خود برای انجام عمل‌های لاغری با همکاران ما در سایت دکتر یاهو در تماس باشید.

 

منبع:

https://www.webmd.com/beauty/plastic-surgery-after-weight-loss

https://www.bodyexpert.online/en/reconstructive-surgery-after-weight-loss

https://www.andrewmorritt.co.uk/cosmetic-surgery-after-weight-loss-bariatric-surgery/

https://tidsskriftet.no/en/2015/06/plastic-surgery-after-bariatric-surgery

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *