جراحی بای پس معده، در مقایسه با سایر عمل‌ های لاغری، ریسک کمتری دارد. با این حال خطراتی مانند نشتی معده، کمبود پروتئین شدید، کمبود ویتامین‌ها و خطر مرگ را نمی‌توان نادیده گرفت. مرگ در اثر بای پس معده از جمله عوارض و خطرات این جراحی است که در صورتی که جراحی شما توسط یک پزشک متخصص انجام شده باشد، احتمال مرگ به کمتر از یک درصد می‌رسد. در این مقاله به بررسی احتمال مرگ در اثر بای پس معده می‌پردازیم و مواردی که موجب افزایش احتمال مرگ می‌شود را عنوان خواهیم کرد.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

میزان مرگ در اثر بای پس معده چقدر است؟

بر اساس نتایج بدست آمده از مطالعات انجام شده، احتمال مرگ در اثر بای پس معده بین 1/0 تا 5/0 درصد خواهد بود. در این بین، باید به این نکته توجه داشت که عددهای گفته شده، حتمی و دقیق نیستند و امکان تغییر آن‌ها بر اساس عوامل متعددی نظیر سن، سلامت کلی، تخصص تیم پزشکی و غیره وجود دارد.

دکتر یاهو به عنوان یکی از برترین جراحان لاغری در تهران، به دلیل مهارت بالا و حرفه‌ای بودن، شهرت زیادی دارد و سابقه ایشان در انجام عمل بای پس معده بدون هیچ عارضه خاصی، چشم‌گیر است. دکتر ناصر یاهو با ارائه مراقبت‌های ایمن و موثر برای تمامی بیماران، به عنوان یک جراح مورد اعتماد و مورد توجه در زمینه جراحی لاغری شناخته شده و متقاضیانی که به دنبال راه‌حلی برای کاهش وزن هستند، مشاوره با ایشان توصیه می‌شود.

میزان مرگ در اثر بای پس معده چقدر است؟

علت اصلی مرگ بعد از عمل بای پس معده

مرگ بعد از عمل بای پس معده می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که احتمال بروز هر یک نیز متفاوت است. از جمله مهم‌ترین علت‌ های مرگ در اثر بای پس که جزو عوارض اصلی این جراحی به شمار می‌روند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. ترومبوآمبولی وریدی (VTE): ترکیب ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی

یکی از علل اصلی عوارض چاقی و عوارض و مرگ و میر همزمان در بیمار پس از جراحی بای پس معده، ترومبوآمبولی وریدی است که شامل ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) می‌شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، آمبولی ریوی، دومین علت مرگ و میر در حین عمل برای بیماران چاق در نظر گرفته می‌شود و اعتقاد بر این است که علت 40 درصد از مرگ و میرها در 30 روز اول پس از عمل بای پس، همین عامل بوده است. آمبولی ریوی در واقع همان بروز انسداد در یکی از شریان‌های ریوی است که اغلب در نتیجه لخته شدن خون در رگ‌ها ایجاد می‌شود.

همانطور که مشخص است، چاقی موجب ایجاد حالت پیش ترومبوتیک شده و بیماران چاق، بیشتر در معرض خطر ترومبوآمبولی وریدی قرار می‌گیرند. میزان بروز این عارضه بعد از انجام جراحی بای پس معده، در حدود 5/0 درصد است که عوامل خطر مربوط به آن نیز شامل سن بالای 50 سال، جراحی به روش باز، مصرف نکوتین، استروژن درمانی، اختلالات بیش از حد انعقاد مانند کمبود پروتئین و غیره می‌شود.

پروفیلاکسی DVT برای جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی برای همه بیماران بعد از عمل بای پس معده توصیه می‌شود. همچنین قدم زدن، بلافاصله بعد از هوشیاری و معاینه پزشک باید انجام گیرد و پیشگیری مکانیکی با دستگاه‌های فشرده‌سازی متوالی نیز روی هر بیمار بعد از عمل قرار داده خواهد شد.

2. مرگ در اثر بای پس معده؛ نشت آناستوموز

نشت آناستوموز یا عوارض اسلیو می‌تواند شامل خون‌ریزی، نشت خط اصلی و باریک شدن یا تنگی محل اتصال معده به مری و معده به روده شود. نشت خط منگنه معده با شیوع 1 تا 2 درصد، در واقع به ترسناک‌ترین عارضه بای پس معده تبدیل شده است که در نهایت می‌تواند منجر به عفونت‌های شدید در شکم گردد.

یکی از تکنیک‌های توسعه‌یافته و مدرن برای کمک به کاهش بروز نشت‌های بعد از عمل، دوختن خط اصلی و استفاده از درزگیر بافت یا چسب فیبرین خواهد بود. همچنین استفاده از تقویت‌کننده برش اصلی مانند غشای پلیمری قابل جذب یا پریکارد گاوی غیرقابل جذب برای کمک به کاهش بروز نشت پس از بای پس پیشنهاد می‌شود.

3. مرگ در اثر سپسیس بعد از عمل بای پس معده

طی تحقیقات انجام شده، مهم‌ترین علت مرگ بیمارانی که جراحی بای پس معده انجام داده‌اند، مشکل قلبی، آمبولی ریه و سپسیس بوده است. سپسیس یکی از بیماری‌های خطرناکی است که نوعی واکنش تهدیدکننده به عفونت به شمار می‌رود.

این بیماری در واقع در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت به وجود آمده و به مرور می‌تواند تمامی بدن را فرا بگیرد و در نهایت منجر به مرگ شود. سپسیس در واقع در نتیجه عفونتی به وجود می‌آید که در اثر نشتی محل دوخت دو قسمت معده و روده بروز کرده است. البته در صورت تشخیص زودهنگام و درمان سریع این عارضه، امکان درمان آن وجود دارد.

اقدامات لازم برای پیشگیری از مرگ در اثر بای پس معده

اقدامات لازم برای پیشگیری از مرگ در اثر بای پس معده

شما می‌توانید برای پیشگیری و کاهش احتمال مرگ در اثر بای پس معده، اقدامات لازم زیر را انجام دهند:

  • ارزیابی کامل قبل از بای پس معده: ارزیابی مناسب از وضعیت جسمی بیماران و میزان سلامت آن‌ها قبل از انجام جراحی بای پس، می‌تواند به شناسایی خطرات احتمالی، کمک بزرگی کند. این ارزیابی‌ها شامل درک جامع از تاریخچه پزشکی و شرح حال بیمار، معاینه فیزیکی و تست‌های آزمایشگاهی لازم است.
  • میزان تخصص تیم جراحی: انتخاب جراحان مجرب و حرفه‌ای برای کاهش میزان عوارض بعد از عمل، بسیار اهمیت دارد. در صورت انتخاب تیم‌های تخصصی جراحی، اغلب پروتکل‌های لازم برای جلوگیری از عوارض به طور کامل انجام شده و احتمال خطا تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
  • انجام مراقبت‌های بعد از عمل: انجام درست و اصولی مراقبت‌ بعد از جراحی بای پس معده، می‌تواند از بروز مشکلات احتمالی در مراحل اولیه جلوگیری کرد و ریسک فاکتورها را به سرعت شناسایی و برطرف نمود. معاینات منظم، رعایت توصیه‌های پزشکی، رژیم غذایی مناسب و غیره نقش بسزایی در پیشگیری از عوارض و کاهش خطر مرگ دارد.
  • آموزش بیمار: اطمینان از آگاهی بیمار در رابطه با روش بای پس معده، مزایا و معایب آن، خطرات احتمالی جدی و مراقبت‌های بعد از عمل، بسیار دارای اهمیت است. بیماران آگاه برای تصمیم‌گیری بهتر و پیروی از دستورالعمل‌ها، روند بهتری را پیش می‌گیرند.

دکتر ناصر یاهو، با تمامی تکنیک‌های مدرن و به‌روز جراحی بای پس معده آشنا بوده و با انجام ارزیابی‌های جامع و کاربردی قبل از انجام عمل، موجب به حداقل رساندن خطرات احتمالی و عوارض جانبی می‌گردد. متقاضیان بای پس معده، می‌توانند با اطمینان خاطر به دکتر یاهو اعتماد کنند، زیرا ایشان، تخصص و مهارت خود را با رویکرد بیمار محور ترکیب کرده و جراحی را کاملاً روان و بدون عارضه به پایان می‌رساند.

آشنایی با جراحی بای پس معده

آشنایی با جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده، در حالی انجام می‌شود که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و بعد از جراحی، 3 تا 5 روز در بیمارستان، بستری خواهد شد. این جراحی معمولاً با ایجاد چند سوراخ کوچک روی شکم انجام می‌شود، اما برخی اوقات نیاز به عمل باز است.

در طول عمل بای پس، از منگنه‌ها برای بستن قسمتی از معده و ایجاد یک کیسه کوچک در قسمت بالایی استفاده می‌شود. کیسه کوچک ایجاد شده از معده، با استفاده از بخیه به بخش پایینی روده کوچک متصل می‌گردد که در این حالت، غذا از قسمت بزرگ معده و قسمت اول روده عبور کرده و این بخش‌ها را دور می‌زند.

در نتیجه این جراحی، مواد غذایی کمتری در بدن جذب شده و بیماران بعد از مصرف مقدار کمی غذا، احساس سیری خواهند کرد. اما سوالی که در این‌جا برای بیماران پیش می‌آید این است که آیا احتمال مرگ در اثر بای پس معده وجود دارد؟

جمع‌بندی

جراحی بای پس معده که یکی از مهم‌ترین جراحی‌های لاغری در جهان به شمار می‌رود، دارای مزایای اثبات شده‌ای است که شامل بهبود و رفع بسیاری از بیماری‌های ناشی از چاقی نظیر دیابت نوع دو، پرفشاری خون، آپنه خواب و غیره می‌شود. اگرچه عوارض این جراحی، نادر و احتمالی است، اما بیماران باید با آگاهی کامل، برای انجام بای پس معده، اقدام کنند.

مرگ، یکی از عوارض بسیار مهم بای پس معده است که احتمال کمتر از 5/0 درصد بوده و می‌تواند در اثر بروز عوارض دیگر و عدم تشخیص به موقع آن‌ها اتفاق بی‌افتد. در این مقاله، علل اصلی مرگ در اثر بای پس معده، مورد بررسی قرار گرفت و اقدامات لازم جهت پیشگیری از این امر، بیان شد.

 

منابع:

ncbi

nejm

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *