جراحی چاقی با لیزر

با توجه به چاقی و اضافه وزنی که امروزه بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، جراحی چاقی با لیزر یا همان لیپولیز می‌تواند یک روش موثر برای کاهش وزن و چربی بدن باشد. جراحی چاقی با لیزر یک روش جراحی جزئی است که طی آن با استفاده از لیزر، لایه زیرپوستی چربی ذوب می‌شود. این روش برخلاف روش‌های سنتی، آسان تر است و بازگشت به زندگی عادی پس از آن سریعتر است. در ادامه به برسی جراحی چاقی با لیزر و نکات آن می‌پردازیم.

جراحی چاقی با لیزر چیست؟

جراحی چاقی با لیزر یا لیپولیز لیزر یک روش غیرتهاجمی است که رسوبات کوچک چربی را حذف می‌کند. همانند لیپوساکشن جراحی، این روند به طور دائم سلول‌های چربی را از بدن حذف می‌کند. اما درد آن بسیار کمتر است و بهبودی لیپولیز لیزر نیز کوتاه‌تر و ساده‌تر است. همچنین ریسک پوست شل پس از آن پایین‌تر است.

جراحی چاقی با لیزر چیست؟

جراحی چاقی با لیزر و لیپوساکشن سنتی که به عنوان جراحی بزرگ در نظر گرفته می‌شود و نیاز به بیهوشی عمومی دارد، متفاوت است. در جراحی لیپوساکشن ، جراح ابزارها را در لایه‌ای از چربی قرار می‌دهد و از یک لوله برای شکستن سلول‌های چربی و مکش آنها استفاده می‌کند. بهبودی ممکن است چندین ماه طول بکشد. بیمارانی که پوست شل یا چربی درون شکم، عمیق تر از عضلات دارند کاندید مناسبی برای جراحی با لیزر هستند. 2 نوع جراحی چاقی با لیزر وجود دارد:

 • لیزر لیپولیز تهاجمی حداقل: شامل ایجاد برش کوچکی در پوست برای واردکردن دستگاه لیزر است.
 • لیزر لیپولیز غیرتهاجمی: نیازی به برش‌زدن ندارد، زیرا دستگاه لیزر روی پوست قرار می‌گیرد.

چگونگی جراحی چاقی با لیزر

لیپولیز لیزر می‌تواند در مطب پزشک انجام شود. حدود نیم ساعت طول می‌کشد و شما می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های معمول برگردید. هیچ بیهوشی درگیر نیست. برای انجام جراحی چاقی با لیزر، پزشک شما ابزاری شبیه به پدال را به ناحیه تحت درمان متصل می‌کند. پدال‌ها حرارتی را منتشر می‌کنند که از پوست شما عبور می‌کند و سلول‌های چربی زیر آن را گرم می‌کند. حرارت باعث آسیب به غشای سلول‌های چربی می‌شود، بنابراین آن‌ها شروع به مرگ می‌کنند. سپس بدن شما سلول‌های مرده را جذب می‌کند.

حدود 6 هفته طول می‌کشد تا نتایج نهایی درمان دیده شود. پس از آن، باید نغییر قابل توجهی در ناحیه درمان شده مشاهده کنید. برخی افراد برای بهترین نتایج نیاز به بیش از یک جلسه درمان دارند. بهبودی بسیار آسان است. اکثر افراد می‌توانند همان روز به فعالیت‌های معمول برگردند، هرچند ممکن است در محل درمان دچار درد یا قرمزی شوید. جراحان پلاستیک عمل لیزری را برای حذف چربی از نواحی خاصی توصیه می‌کنند از جمله:

 • شکم
 • پهلوها
 • پشت
 • ران داخلی و خارجی
 • بازوهای بالایی

افراد مناسب برای جراحی چاقی با لیزر

ایده‌آل‌ترین کاندیداها برای جراحی چاقی با لیزر، افراد دارای تناسب‌اندام دار و نزدیک به وزن هدف خود با ارتجاع پوستی خوب هستند که انتظارات متواضعی دارند. لیپولیز بهترین عملکرد را برای کیسه‌های کوچک و موضعی چربی که مقاوم به رژیم‌های غذایی و تلاش‌های ورزشی هستند، دارد، مانند چربی روی شکم یا پر بودن بیش از حد ران‌ها یا باسن. کاندیداهای مناسب افراد سالم غیرسیگاری هستند که درک می‌کنند لیپولیز بهبودهای ظریف ایجاد می‌کند، نه حذف خیلی زیاد چربی؛ مانند لیپوساکشن. پلاستیک شما به شما کمک خواهد کرد تا مشخص شود آیا لیزر لیپولیز تهاجمی حداقل یا غیرتهاجمی یا نوع دیگری از شکل‌دهی بدن برای شما مناسب است یا خیر.

افراد مناسب برای جراحی چاقی با لیزر

مزایای جراحی چاقی با لیزر

اگرچه مؤثر، جراحی‌های معمولی چاقی یک روش تهاجمی است که نیاز به زمان بهبودی طولانی دارد. از سوی دیگر، لیپولیز لیزر نتایج مؤثری با حداقل زمان بهبودی ارائه می‌دهد. همان‌طور که چندین نوع لیپوساکشن وجود دارد، چندین نوع لیپولیز لیزر نیز وجود دارد. همه آنها از لیپوساکشن متداول مشتق شده‌اند که طی آن بافت چربی ناخواسته از بدن از طریق لوله‌های کوچکی به نام کانولا مکش می‌شود. در لیپولیز لیزر، انرژی لیزر بافت چربی را ذوب می‌کند و قبل از حذف آن، از کانولاهای کوچک‌تر که آسیب کمتری به بافت وارد می‌کنند، استفاده می‌شود. اغلب لیپولیز لیزر همراه با لیپوساکشن سنتی انجام می‌شود تا به بیماران کمک کند تا حداکثر نتایج را در تنها یک جلسه درمان به دست آورند.

پس از درمان، بیمار می‌تواند انتظار کاهش قابل‌توجه محیطی و سفت‌شدن پوست در ناحیه هدف‌گیری شده را داشته باشد. نواحی رایج درمان شده با لیپولیز لیزر شامل کمر، شکم، پشت، باسن، ران‌ها، زانوها، مچ پاها، صورت و گردن است.

لیپولیز لیزر نسبت به جراحی سنتی مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر است:

 • آسیب کمتر
 • زمان کوتاه‌تر روند درمان
 • زخم کمتر
 • زمان بهبودی کمتر
 • حذف مؤثر چربی
 • سفت‌شدن پوست
 • ریسک و عوارض کمتر

سؤالات متداول

آیا جراحی لیزر واقعاً مؤثر است؟

هر دو روش تهاجمی حداقل و غیرتهاجمی لیزر لیپولیز در کاهش سلول‌های چربی مؤثرند. ممکن است تا سه ماه طول بکشد تا نتایج دیده شود.

چند جلسه لیزر لیپولیز لازم است؟

اگرچه وضعیت هر فردی متفاوت است، به طور میانگین، افراد ممکن است به یک تا دو جلسه درمان برای هر قسمت از بدن نیاز داشته باشند.

ریسک‌های لیزر لیپولیز چیست؟

اگرچه لیزر لیپولیز ایمن در نظر گرفته می‌شود، اما برای بیماران باردار یا مصرف‌کننده برخی داروهای خاص مناسب نیست. به دلیل ماهیت تهاجمی حداقل این روش، خطر عوارض کمتری نسبت به لیپوساکشن معمولی وجود دارد که شامل کبودی، درد، خون‌ریزی و ورم است. توده‌های کوچکی در محل درمان لمس میمی‌شود؛ اما در ت کوتاهی از بین می‌روند. عوارض جدی‌تر بسیار نادر است اما ممکن است شامل تهوع، استفراغ، تب، عفونت یا کبودی طولانی‌مدت باشد. در صورت بروز این علائم، مداخله پزشکی فوری مورد نیاز است.

آیا نتایج لیزر لیپولیز دائمی هستند؟

نتایج لیزر لیپولیز معمولاً طولانی‌مدت هستند. بااین‌حال، اثرات لاغر کنندگی و سفت‌کنندگی در صورت افزایش وزن از بین می‌روند.

چه افرادی نمی‌توانند لیپولیز با لیزر را انجام دهند؟

 1. خانم‌های باردار یا شیرده، چرا که این روش می‌تواند برای جنین یا نوزاد خطرناک باشد.
 2. افرادی که سابقه ناراحتی قلبی داشته و از دستگاه تنظیم‌کننده ضربان قلب استفاده می‌کنند، زیرا لیپولیز می‌تواند بر قلب تأثیر بگذارد.
 3. افرادی که کبدشان دچار بیماری شده‌ است، چرا که لیپولیز می‌تواند وضعیت کبد را وخیم‌تر کند.
 4. افراد با شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30، زیرا در این افراد روش‌های دیگر کاهش وزن مناسب‌تر است.
 5. افرادی که انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ای از نتایج دارند، چرا که رضایت‌مندی پایین‌تری خواهند داشت.

سخن پایانی

یک روش مؤثر و نسبتاً ایمن برای حذف چربی موضعی و شکل‌دهی به بدن جراحی چاقی با لیزر است. این روش نسبت به لیپوساکشن سنتی تهاجم کمتر و عوارض جانبی اندک‌تری دارد. البته همچنان خطراتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. جراحی چاقی با لیزر برای افرادی که انتظارات واقع‌بینانه‌ای دارند و سلامت کلی مناسبی دارند، گزینه خوبی است. نتایج آن ماندگار هستند مشروط بر اینکه وزن اضافه نشود. بهبودی سریع است و فرد می‌تواند به‌سرعت به فعالیت‌های روزمره بازگردد. در مجموع، لیپولیز با لیزر یک روش درمانی کارآمد برای اصلاح شکل بدن و کاهش چربی موضعی است.

 

منابع و مآخذ

 1. https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/nonsurgical-fat-reduction/laser-lipolysis
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/24966-laser-lipolysis

 

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *