اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده

برای گرفتن بهترین نتیجه از عمل بای پس معده، بیماران باید قبل از انجام این پروسه، برخی از اقدامات لازم را رعایت کرده و جزو عادت‌های روزانه خود قرار دهند. همچنین برخی از عادت‌های مضر نیز باشند حذف شوند. در ادامه به مهم‌ترین اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده اشاره می‌شود. این اقدامات کاملاً مورد تأیید دکتر ناصر یاهو به عنوان یکی از بهترین جراحان متخصص چاقی است.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده

قبل از انجام عمل بای پس معده، باید به عنوان بیمار متقاضی عمل جراحی لاغری، تغییرات سازنده‌ای را در روند زندگی خود به وجود آورده و خود را آماده ورود بهتر به اتاق عمل کنید تا در نهایت خطرات و عوارض احتمالی جراحی به صفر برسد. برخی از این اقدامات لازم و ضروری به شرح زیر هستند:

اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده

1. رعایت رژیم غذایی قبل از انجام عمل بای پس معده

یکی از اقدامات ضروری قبل از عمل بای پس معده، کاهش وزن است. این امر موجب می‌شود تا جراحی لاپاراسکوپی، راحت‌تر انجام شود. از طرفی ذهن به این آمادگی می‌رسد که بعد از جراحی نیز باید سبک جدیدی از غذا خوردن را پیش بگیرد. شما باید حدود دو هفته قبل از عمل موارد زیر را در رژیم غذایی خود رعایت کنید:

 • عدم استفاده از نوشیدنی‌های قندی، کافئین‌دار و گازدار
 • استفاده از شیک پروتئینی یا پودر پروتئین
 • عدم استفاده از چربی‌های ترانس و اشباع شده ماننده گوشت چرب، غذاهای سرخ شده، محصولات لبنی کامل و غیره.
 • مصرف لقمه‌های کوچک و عدم پرخوری
 • عدم استفاده از غذاهای کاملاً جامد چند روز قبل از انجام عمل بای پس معده
 • رعایت رژیم غذایی مایع مانند خوردن سوپ آبکی، چند روز قبل از عمل
 • مصرف انواع سبزیجات و میوه‌ها
 • کاهش مصرف کربوهیدرات
 • عدم استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و انواع مواد مخدر و دخانیات
 • عدم مصرف غذاها با ادویه زیاد و تند و همچنین فست فودها
 • نوشیدن آب زیاد در طول روز مانند صبح ناشتا، نیم ساعت قبل از غذا خوردن، مصرف میوه و قبل از خواب.

2. حذف نیکوتین جزو مهم‌ترین اقدامات قبل از عمل

برای حفظ سلامتی بیمار بعد از انجام جراحی بای پس معده و همچنین حاصل شدن بهترین نتیجه از فرآیند عمل، نیاز است که دو هفته قبل از انجام پروسه جراحی، بیمار باید از مصرف هرگونه ماده نیکوتین‌دار نظیر قهوه، سیگار و غیره اجتناب کند. نیکوتین موجب افزایش غلظت خون شده و گردش خود را در بدن بیمار با اختلال روبه‌رو می‌کند. در نتیجه گرفتگی عروق به وجود می‌آید که عارضه‌ای بسیار خطرناک است.

3. کاهش اندازه کبد برای جراحی راحت‌تر بای پس معده

کاهش اندازه کبد قبل از عمل جراحی بای پس معده، نیازی به اقدام تهاجمی و جراحی ندارد. شما می‌توانید با مصرف غذاهای سالم، سایز کبد خود را کوچک‌تر کنید. البته باید توجه داشته باشید که لاغری یک فرآیند تدریجی است که در طی این فرآیند، اقدامات لازم دست به دست هم می‌دهند تا نتیجه قابل‌قبولی را برای شما به ارمغان آورند. کوچک‌تر شدن کبد طی رعایت اقدامات قبل از عمل جراحی، موجب می‌شود تا جراح دسترسی بهتر و راحت‌تری به معده و روده باریک داشته باشد.

کاهش اندازه کبد برای جراحی راحت‌تر بای پس معده

4. اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده: ارزیابی‌های پزشکی

 • معاینات جامع فیزیکی: قبل از هرگونه مداخله جراحی نظیر عمل بای پس معده، باید شرایط مناسب برای بدن جهت انجام عمل، مورد بررسی قرار گیرد. این کار شامل معاینات کامل فیزیکی است که برای شناسایی هرگونه خطر بالقوه سلامتی، لازم‌الاجرا خواهد بود.
 • ارزیابی قلبی: با ارزیابی قلبی عروقی تضمین می‌شود که قلب توانایی تحمل استرس ناشی از جراحی را دارد. EKG، تست استرس، مشاوره قلب با متخصص از جمله ارزیابی‌هایی است که در این مرحله انجام می‌گیرد.
 • ارزیابی ریوی: در این ارزیابی، سلامت ریه‌ها بررسی می‌شود تا در طول عمل با مشکل تنفس روبه‌رو نشوند. در ارزیابی ریوی، بیمار تحت اشعه ایکس قفسه سینه یا آزمایشات عملکرد ریوی قرار می‌گیرد و از سلامت تنفسی او اطمینان حاصل خواهد شد.

5. انجام آزمایش از اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده

انجامات چند سری آزمایشات مشخص، قبل از انجام عمل بای پس معده و دیگر انواع جراحی‌های لاغری، الزامی خواهد بود. نتایج آزمایشات کمک می‌کنند تا پزشک با اطلاع کامل از وضعیت جسمی بیمار، فرآیند جراحی را به طور سالم و کم خطر پیش ببرد. این آزمایشات مهم شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آزمایش ادرار: این آزمایش در جهت مشخص کردن عفونت در دستگاه ادراری، وجود قند در ادرار و پروتئین در ادرار انجام می‌شود. وجود قند در ادرار نشان‌دهنده دیابت و وجود پروتئین در ادرار نشان‌دهنده مشکلات کلیوی خواهد بود.
 • آزمایش خون: این آزمایش جزو مهم‌ترین اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده است که مواردی از جمله سطح گلوکز، کلسترول، تری گلیسیرید، آهن، فولات . ویتامین B12 در آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین عملکرد تیروئید نیز در آزمایش خون قبل از جراحی بررسی خواهد شد.
 • سونوگرافی شکم: در این سونو، وضعیت کیسه صفرا، کلیه‌ها، معده و دیگر اعضای سیستم گوارش مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • آندوسکوپی: در آندوسکوپی وضعیت معده به طور تخصصی بررسی می‌شود و پزشک از تمامی مشکلات معده نظیر زخم معده یا ترشح زیاد اسید، آگاه خواهد شد.

6. داشتن فعالیت بدنی و ورزشی منظم و روزانه

همانطور که می‌دانید، جراحی بای پس معده، اشتهای فرد را کاهش داده و به مرور موجب کاهش وزن او می‌شود. اما لازم است برای حفظ عضلات و لاغری متناسب بدن، فعالیت ورزشی منظمی را پیش گرفت. بنابراین توصیه می‌شود، ورزش را جزو اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده قرار داده و خود را به انجام تحرک روزانه عادت دهید. برای شروع نیاز نیست سخت‌گیری خاصی داشته باشد. می‌توانید با ورزش‌های سبک نظیر پیاده‌روی شروع کنید.

7. نحوه مصرف داروها از اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده

پزشک جراح باید قبل از انجام عمل بای پس معده، از داروهای مصرفی بیمار اطلاع یابد. در واقع بیمار موظف است تا تمامی داروهای مصرفی خود به طور کامل و با جزئیات برای پزشک شرح دهد. گاهاً لازم است که جراح چاقی، با پزشک تجویزکننده داروها، مشورت نماید. همچنین از اقدامات لازم قبل از جراحی بای پس، قطع برخی از داروهای مصرفی است.

از جمله مهم‌ترین داروهایی که باید قبل از عمل، مصرف آن‌ها قطع شود باید به داروهای ضدانعقاد خون و داروهایی که احتمال لخته شدن خون را بالا می‌برند، اشاره کرد. آسپرین، وارفارین و ریواروکسابان از جمله داروهای ضدانعقاد خون هستند که 7 روز قبل از عمل، دیگر نباید مصرف شوند. همچنین مصرف داروهای ضد بارداری و هورمونی که موجب افزایش احتمال لخته شدن خون می‌شوند نیز باید قطع گردد.

نحوه مصرف داروها از اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده

8. اقدامات قبل از عمل بای پس معده؛ آمادگی ذهنی و روانی

 • ارزیابی روان شناختی: بهبود وضعیت روانی نقش بسیار مهمی در نتیجه عمل و میزان موفقیت آن خواهد داشت. با یک ارزیابی جامع روان شناختی می‌توان انواع مسائل بالقوه نظیر اختلالات خوردن، افسردگی درمان نشده، اختلال اضطراب و غیره را تشخیص داد و برای بهبود آن‌ها تلاش کرد، زیرا این موارد بر بهبودی بعد از جراحی تأثیر گذارند.
 • گروه‌های حمایتی: پیوستن بیمار به گروه‌های حمایتی قبل از انجام عمل بای پس معده موجب می‌شود تا طرز تفکر مثبت در آن‌ها تقویت شده و بینش ارزشمند افراد مشابه آن‌ها باعث تقویت روحیه آن‌ها برای عمل خواهد شد.

جمع‌بندی

اقدامات لازم قبل از انجام عمل بای پس معده بسیار دارای اهمیت است. مهم است که افراد خود را از لحاظ جسمی و ذهنی کاملاً برای انجام عمل جراحی آماده کنند. این کار نیاز به مشورت با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی داشته و باید ارزیابی‌های لازم در جهت تغییر سبک زندگی افراد، اصلاح رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی، بهبود شرایط روانی فرد و غیره انجام گیرد.

بیماران باید تحت حمایتی عاطفی قرار بگیرند تا عوامل روانشناختی موثر در چاقی آن‌ها، مشخص شود. با انجام این اقدامات، فرد می‌تواند میزان موفقیت در عمل را افزایش داده و ایمنی جراحی را تضمین کند تا در نهایت، سلامت و رفاه خود را بهبود بخشد.

در صورتی که قصد انجام عمل بای پس معده را دارید، دکتر ناصر یاهو به عنوان یک متخصص با تجربه و کاربلد در کنار شما خواهد بود. این پزشک متخصص، انواع مراقبت‌های بهداشتی قبل از عمل را برای شما تنظیم کرده و می‌تواند راهنمایی‌ها و ارزیابی‌های تخصصی به صورت حرفه‌ای و کارآمد ارائه دهد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *