رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

هنگامی که به کمک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، فرایند کاهش وزن شما آغاز می‌شود، در ابتدا همه چیز به آرامی پیش رفته و مطابق با خواسته شما خواهد بود. اما مدتی بعد عقربه ترازو ثابت می‌ماند که مشخص می‌کند شما دچار استپ وزنی شده‌اید. هر چند رسیدن به این مرحله، کاملا طبیعی است و هر فرد متقاضی لاغری ممکن است با آن مواجه شود، اما لازم است ابتدا علت آن را بررسی کرده و راهی برای عبور از این چالش بیابید. استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، تنها راه حلی است که در این مرحله به کار می‌آید.

در حالت کلی، رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی عبارت است از تغییراتی که باید در رژیم غذایی و فرایند لاغری خود اعمال کنید، تا کاهش وزن ادامه یابد. بسته به اینکه هر فرد، از چه نوع رژیم لاغری استفاده می‌کند، رژیم شوک می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین این نوع رژیم، روال مشخصی نداشته و برای هر فرد با دیگری فرق دارد. مصرف فیبر کافی و حذف قهوه در کنار منظم کردن ساعت خواب، افزایش زمان ورزش و کاهش استرس و اضطراب، می‌توانند به عنوان بخشی از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی در نظر گرفته شوند.

رژیم شوک چیست؟

رژیم شوک چیست؟

رژیم 14 روزه یا رژیم شوک، یک نوع برنامه غذایی است که در طی اجرای آن، به سوخت و ساز بدن، شوک وارد می‌شود. این نوع رژیم غذایی، عملکرد سیستم متابولیک بدن را افزایش داده و در نهایت منجر به چربی‌سوزی اضافی و کاهش وزن خواهد شد. البته مهم‌ترین مسئله در رژیم شوک، کاهش میزان کالری روزانه است.

در واقع مواد غذایی مورد استفاده در رژیم شوک، متابولیسم و چربی‌سوزی را افزایش می‌دهند. این مسئله در اکثر رژیم‌های غذایی اهمیت بسیاری دارد. طراحان این رژیم نیز معتقدند که با کاهش کالری روزانه می‌توان بر روی عملکرد و متابولیسم بدن تأثیر زیادی گذاشت. به طوریکه در صورت استفاده از این رژیم می‌توان به کاهش وزن حتی 11 کیلوگرم در دو هفته رسید که زمان بسیار کوتاهی برای از دست دادن این مقدار چربی و اضافه وزن به حساب می‌آید. همچنین باید توجه داشته باشید که این رژیم به گونه‌ای است که موجب می‌شود شما بتوانید وزن خود را بعد از پایان یافتن دوره 14روزه حفظ کنید.

انواع غذاهای رایج در رژیم غذایی شوک مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به ماست و تخم مرغ اشاره کرد. در این رژیم شما باید بین 500 تا 1000 کالری، مصرف کنید که این مقدار بسیار کمتر از کالری روزانه دریافتی یک فرد عادی است. در نتیجه بدن برای جبران کمبود کالری، چربی‌های نواحی مختلف را تجزیه می‌کند که در نهایت وزن فرد کاهش خواهد یافت. البته انتخاب مواد غذایی مناسب و درست در این رژیم غذایی، اهمیت بسیاری دارد و ترجیحاً باید از مواد غذایی با قابلیت چربی‌سوزی بالا استفاده شود.

معنای استپ وزنی چیست؟

معنای استپ وزنی چیست؟

استپ وزنی رویدادی است که هر فرد، در فرایند کاهش وزن با ورزش و رژیم غذایی، ممکن است با آن مواجه شود. در این مرحله، فرد با وجود رعایت نکات همیشگی درباره رژیم غذایی و ورزش کردن، هیچ‌گونه تغییری در وزن خود مشاهده نمی‌کند. در حالی که تا قبل از آن، همان فرایند، باعث کاهش وزن قابل قبول او شده است؛ در این مرحله، اصطلاحا فرد دچار استپ وزنی می‌شود.

روش درمانی رژیم شوک چیست؟

روش درمانی رژیم شوک چیست؟

برنامه رژیم غذایی شوک به صورت مدل 5-2 است. به این معنی که شما به مدت 5 روز یک رژیم غذایی سخت را پیگیری می‌کنید و سپس دو روز بعدی، غذاهای معمولی مصرف خواهید کرد. با این حال باید توجه داشت که صبحانه در تمامی 14 روز یکسان باقی می‌ماند و وعده آن تغییری نمی‌کند.

در رژیم شوک سه روزه، در وعده صبحانه می‌توان از مواد غذایی زیر استفاده کرد:

 • یک موز به همراه یک تکه میوه دیگر نظیر پرتقال، خربزه، گلابی یا هر میوه‌ای که توسط پزشک متخصص شما تأیید شده است.
 • یک فنجان قهوه بدون شیر و شکر
 • دو عدد کلوچه بدون قند

علت استپ وزنی چیست؟

علت استپ وزنی چیست؟

استپ وزنی، به هر دلیلی می‌تواند رخ دهد؛ زیرا عملکرد بدن افراد مختلف، با یکدیگر فرق دارد. از این رو، علت استپ وزنی نیز در هر شخص باید به صورت جدا مشخص گردد. در هر صورت، با استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، می‌توان این از این مرحله عبور کرد. در ادامه به چند مورد از علل استپ وزنی اشاره می‌کنیم:

 • کم بودن مقدار کالری دریافتی
 • تغییر اندازه وعده‌های غذایی
 • کالری شماری اشتباه
 • دریافت کالری بیش از حد
 • کم شدن زمان ورزش
 • از دست دادن توده بدون چربی بدن
 • کم شدن مقدار پروتئین دریافتی
 • ورزش کردن بیش از حد
 • علل پزشکی و بیماری‌های جسمانی

بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان، افرادی که دچار استپ وزنی می‌شوند، عموما به رژیم غذایی خود پایبند نیستند؛ به این معنا که اگر برنامه غذایی، محدود و کم کالری باشد، ممکن است پس از مدت زمان طولانی، فرد را خسته کند. هنگامی که شخص نوسانات کوچک و ناخودآگاهی را در مقدار کالری دریافتی روزانه خود اعمال کند، این مساله باعث کاهش وزن زود هنگام می‌گردد، که در نهایت استپ وزنی را در بر دارد.

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی چیست؟

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی چیست؟

افرادی که به هر دلیلی، دچار استپ وزنی می‌شوند، باید تغییراتی را در رژیم غذایی خود اعمال کنند، تا فرایند کاهش وزن آن‌ها ادامه‌دار گردد. این تغییرات باید به گونه‌ای باشند که مقدار کالری دریافتی فرد را اصلاح نموده، و متابولیسم بدن را مجددا تنظیم نمایند. در ادامه، به نکات مهمی درباره رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی اشاره خواهیم کرد.

بازبینی مقدار کالری دریافتی

شما باید مقدار کالری دریافتی خود را بازبینی کنید؛ به این معنا که شما نباید مثلا در روز 55 رژیم غذایی خود، مقدار کالری برابر با روز اول دریافت کنید. چون در این صورت، نمی‌توانید وزن خود را کمتر نمایید. در واقع، با رسیدن به استپ وزنی، باید مقدار کالری کمتر شود، تا بدن مجددا متابولیسم خود را افزایش دهد؛ رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، دقیقا با همین ترفند عمل می‌کند.

برای اینکه بتوانید سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید، سعی کنید ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری در روز از رژیم غذایی خود حذف نمایید. سپس تغییرات عقربه ترازو را بررسی کنید، تا متوجه تاثیر آن بشوید. ضمنا کاهش کالری روزانه، نباید از حد استاندارد کمتر شود؛ چون در این صورت، رژیم شما تاثیری عکس داشته و یا باعث از دست رفتن توده‌های عضلانی خواهد شد.

فیبر بیشتری مصرف کنید

بهترین راهی که می‌توانید با چربی‌های اضافی بدن خود مقابله کنید، مصرف فیبر است. استفاده از غذاهای فیبر بالا، نقش موثری بر کاهش وزن با رژیم غذایی دارد. علت این مساله این است که فیبر تا مدت طولانی، احساس سیری به فرد می‌دهد. در نتیجه، تمایل برای دریافت کالری بیشتر کاهش پیدا می‌کند. از مهم‌ترین منابع فیبر که می‌توانید در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی مصرف کنید، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • بلغور جو دو سر
 • آجیل و دانه‌ها؛ مانند بادام، گردو، بادام زمینی، تخم کتان و دانه چیا
 • انواع توت؛ شامل تمشک، زغال اخته و شاه توت
 • مصرف انواع حبوبات؛ مانند نخود، لوبیا سیاه
 • سیب

تحقیقات نشان می‌دهند که اگر مقدار فیبر دریافتی در روز، برابر با ۳۰ گرم باشد، نتایج بی‌نظیری در کاهش وزن، کاهش فشار خون و افزایش حساسیت به انسولین، مشاهده خواهید کرد. بنابراین بهتر است به جای مصرف انواع کوکی، از توت، برنج سفید یا جو استفاده کنید.

به جای قهوه، از چای سبز استفاده کنید

مصرف قهوه می‌تواند باعث استپ وزنی و وقفه در کاهش وزن شما گردد. آزمایش‌های علمی نشان داد که مصرف کافئین زیاد در طول روز، باعث افزایش ذخیره چربی شکمی می‌شود. در عوض کسانی که ۵ فنجان چای سبز را با سه ساعت ورزش در هفته، دنبال کرده‌اند، حدود یک کیلوگرم، کاهش وزن بیشتری نسبت به کسانی که چای سبز مصرف نمی‌کردند، داشته‌اند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که چای سبز را برای رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی مناسب می‌سازد، این است که در این نوشیدنی، ترکیبات چربی سوز تحت عنوان کاتچین وجود دارند. این ماده، به طور قابل توجهی، متابولیسم را تحریک کرده و چرمی شکمی را از بین می‌برد. ضمن اینکه با مصرف کاتچین، ظرفیت چربی سوزی کبد افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب، به نظر می‌رسد که اگر چای سبز را جایگزین قهوه کنید، فرایند کاهش وزن شما ادامه‌دار خواهد شد؛ بدون آنکه سختی چندانی را تحمل کنید.

کمی در رژیم غذایی خود تقلب کنید

با اینکه تعهد به رژیم غذایی، برای رسیدن به وزن ایده‌آل ضروری است، اما گاهی شکستن برخی قوانین می‌تواند استپ وزنی را از بین ببرد. یکی از نکاتی که می‌توانید به عنوان رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی در نظر بگیرید، این است که سعی کنید یک وعده غذایی خود را بدون کربوهیدرات، مصرف کنید. این همان تقلب ظریفی است که در وعده غذایی شما اعمال می‌شود، و تکرار آن پس از چند روز، شما را از استپ وزن نجات می‌دهد.

در واقع، زمانی که وزن کم می‌کنیم، چربی‌های بدن از بین می‌روند. با کاهش مقدار چربی بدن، هورمون سیری کمتری تولید می‌شود که این مساله به مغز هشدار می‌دهد، تا برای پیشگیری از گرسنگی، کالری دریافتی خود را حفظ کند؛ در چنین شرایطی، فرد تمایل بیشتری به مصرف کربوهیدرات پیدا می‌کند. برخلاف چربی و پروتئین، وجود کربوهیدرات‌ها به مغز شما اعلام می‌کنند که مشکلی وجود ندارد و کالری‌ها را با سرعت طبیعی بسوزانید. به این ترتیب، فرایند سوخت و ساز چربی ادامه یافته و استپ وزنی برطرف می‌گردد.

قبل از ورزش کردن بادام بخورید

مصرف بادام در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، لازم است؛ زیرا این مغز خوشمزه، یک منبع کامل از پروتئین برای کاهش وزن است. اسیدهای آمینه موجود در بادام، سوزاندن چربی و کربوهیدرات‌ها در حین ورزش را تشدید می‌کند و سرعت کاهش وزن را افزایش می‌دهد.

مصرف نمک را محدود کنید

هنگامی که مقدار سدیم دریافتی در بدن افزایش پیدا می‌کند، مایعات در بافت‌های بدن محبوس می‌گردند. اغلب تنقلات شور، مواد غذایی هستند که حجم بالایی از قند و چربی را به بدن وارد می‌کنند. بنابراین با اینکه وزن آب و چربی یکسان نیست، اما مصرف زیاد مواد پر قند و پر چربی، در نهایت باعث استپ وزنی یا حتی افزایش وزن خواهند شد.

برای مقابله با مصرف نمک و غذاهای شور، بهتر است هر گاه تمایل به مصرف این گونه غذاها پیدا کردید، موادی مانند تخم مرغ آب پز یا میوه را جایگزین کنید، تا مقدار نمک دریافتی شما کاهش پیدا کند.

وعده‌های غذایی خود را حذف نکنید

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی در نظر داشته باشید، این است که وعده‌های غذایی خود را رعایت کنید؛ زیرا خوردن منظم، به کاهش وزن اصولی شما کمک می‌کند. حذف وعده غذایی، باعث کاهش متابولیسم و پایین آمدن سطح قند خون می‌شود. در نتیجه، در وعده بعد، حجم بیشتری مواد غذایی دریافت می‌کنید؛ این در حالی است که اگر وعده‌های غذایی به فاصله چهار ساعت تکرار شود، ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی به بدن می‌رسد. در نتیجه، فرایند کالری‌سازی بدن در طول روز، ثابت باقی می‌ماند و احساس گرسنگی در شما برطرف خواهد شد.

مقدار کافی پروتئین مصرف کنید

مصرف پروتئین کافی می‌تواند متابولیسم را تقویت کرده، و به حفظ توده عضلانی بدن در حین کاهش وزن کمک کند. هنگامی که مواد غذایی غنی از پروتئین مصرف کنید، هورمون اشتهای گرلین سرکوب شده، و تمایل به مصرف غذا را کاهش می‌دهد؛ بدون اینکه چربی به بدن وارد کند. مصرف ۲۰ گرم پروتئین در وعده صبحانه، ۲۳ گرم در وعده ناهار و ۲۸ گرم در وعده شام، در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی ضروری است.

کنار گذاشتن مشروب و نوشیدنی‌های الکلی

نوشیدنی‌های الکلی، حجم بالایی از کالری را به بدن می‌رسانند، که سوخت و ساز را دچار مشکل خواهند کرد. همچنین بسیاری از افراد، پس از نوشیدن الکل، تمایل فراوانی به مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده و پرکالری پیدا می‌کنند. در نتیجه، این مساله، در اضافه وزن آن‌ها و یا استپ وزنی، تاثیر بسزایی دارد. از این رو، متخصصان تغذیه بر این باور هستند که افراد به عنوان بخشی از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، باید الکل را کنار بگذارند.

برای وعده‌های غذایی خود، برنامه‌ریزی کنید

داشتن یک برنامه مشخص، برای اینکه بدانید در هر وعده از هر روز چه غذایی مصرف کنید، مفید است. در واقع، آگاهی درباره اینکه امروز در وعده ناهار، چه غذایی باید بخورید، از تلف شدن وقت شما در آشپزخانه و فروشگاه جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه این روش، از سفارش غذاهای آماده مانند پیتزا پیشگیری خواهد کرد.

مصرف کربوهیدرات را افزایش دهید

ممکن است با شنیدن این جمله، کمی تعجب کنید؛ که برای تنظیم رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، لازم است کربوهیدرات بیشتری مصرف نمایید. این در حالی است که ما همواره برای کم کردن وزن و از بین بردن حجم چربی بدن، بر کاهش کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی، تاکید کرده‌ایم. دقت کنید که کربوهیدرات‌ها در ذات بد نیستند؛ بلکه کربوهیدرات‌های تصفیه شده هستند که باید از برنامه رژیم غذایی شما حذف گردند.

در واقع، مواد غذایی مانند غلات کامل و برنج قهوه‌ای، مقدار زیادی از کربوهیدرات‌های مفید مملو از فیبر دارند، که به ایجاد احساس سیری کمک کرده و تمایل برای خوردن تنقلات را کاهش می‌دهند. این نوع کربوهیدرات‌ها، در افرادی که با رژیم‌های کم خوری و کم کالری سر می‌کنند، به تامین انرژی بدن کمک کرده و متابولیسم را تنظیم می‌کنند.

انواع رژیم شوک

رژیم شوک انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد:

1. رژیم لیموناد (Master Cleanse)

رژیم لیموناد مدعی است که می‌تواند منجر به کاهش وزن 26/2 کیلوگرمی در هفته شود. این نوع رژیم همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، بر پایه استفاده از نوشیدنی لیموناد طراحی شده است. در رژیم لیموناد، ممکن است شما به شدت احساس گرسنگی، حالت تهوع و نوسانات خلقی داشته باشید.

2. رژیم سم‌زدایی با آبمیوه

یکی دیگر از انواع رژیم‌های غذایی شوک مایع، سم‌زدایی با آبمیوه است. در این نوع رژیم، از آبمیوه‌های سرشار از ویتامین C و فیبر رژیمی استفاده می‌شود تا در نهایت بدن از انواع سموم پاکسازی شده و حس جوانی افزایش یابد. همچنین این نوع رژیم بسیار بر روی لطافت و جوانی پوست نیز موثر است. اما از آنجایی که این رژیم بیش از اندازه سخت و شوک‌آور است، عمدتاً بعد از دو روز امکان ادامه آن را ندارند.

3. رژیم شوک سوپ کلم

رژیم غذایی سوپ کلم یکی از انواع رژیم‌های شوک مبتنی بر خوردن فقط سوپ است. این سوپ عمدتاً از کلم و سایر سبزیجات تهیه می‌شود. تنها کاری که در این رژیم برای کاهش وزن باید انجام دهید، خوردن سوپ کلم است.

4. رژیم غذایی گریپ فروت

در رژیم گریپ فروت، نصف گریپ فروت به همراه سایر غذاهای سالم برای هر وعده غذایی وجود دارد. خوردن گریپ فروت در هر وعده می‌تواند منجر به فرسایش مینای دندان و کمبود مواد مغذی شود.

5. رژیم شوک هالیوود

دلیل نام‌گذاری این نوع رژیم شوک، استفاده آن توسط سلبریتی‌های هالیوود است. این رژیم مدعی است که می‌تواند تنها در 10 ساعت، موجب کاهش 48 کیلوگرمی افراد شود. تنها کاری که رژیم هالیوود باید انجام دهید، مصرف یک معجون گیاهی به همین نام است. معجون گیاهی رژیم غذایی هالیوود در سوپرمارکت‌ها و مراکز خرید آنلاین هالیوود موجود بوده و می‌توانید آن را تهیه کنید.

این نوع رژیم لاغری مورد تأیید پزشکان نیست. همچنین ممکن است بدن شما به برخی از گیاهان موجود در این معجون، حساسیت نشان دهد. در این رژیم شما در طول روز فقط باید از معجون گیاهی استفاده کنید و استفاده از این معجون بدون مصرف هیچ خوراکی دیگری، خلق و خوی شما را به هم ریخته و ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

6. رژیم شوک سوپ مرغ

این نوع رژیم شوک سوپی، به رژیم شوک سه روزه نیز معروف است که شامل نوشیدن سوپ مرغ به مدت سه تا هفت روز می‌شود. برای کافی بودن ویتامین‌ها و موادمعدنی این سوپ را می‌توان از طریق انواع سبزیجات دلخواه را به آن اضافه کرد. همچنین در این رژیم غذایی می‌توانید برای میان وعده، آبمیوه تازه مصرف کنید.

چگونه رژیم شوک بگیریم؟

همانطور که از اسم این نوع رژیم نیز مشخص است، هدف از انجام آن، ایجاد یک شوک در بدن با کاهش سطح کالری دریافتی و گرسنگی در سطح انقباض است. محدودیت بیش از اندازه کالری در عرض چند روز سریعاً تأثیر خود را نشان می‌دهد اما بدن همچنان از چربی ذخیره به عنوان سوخت استفاده نمی‌کند. حتی اگر در این چند روز شما به سرعت وزن کم کنید، این وزن از دست رفته، حاصل سوختن چربی‌های شما نیست، بلکه منبع کربوهیدرات بدن شما یعنی گلیکوژن‌های ذخیره، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. آنچه که واضح است، کاهش وزن قابل توجه روزهای اول رژیم، به مرور زمان به صورت اضافه وزن، به شما برمی‌گردد.

انواع عوارض رژیم شوک چیست؟

رژیم شوک نیز مانند سایر رژیم‌های غذایی، علاوه بر مزایا و فواید متنوع، دارای عوارض و معایبی است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

1.کاهش آب و دهیدراته شدن بدن

از جمله مهم‌ترین عوارض رژیم غذایی شوک باید به کاهش سطح آب بدن اشاره کرد. در طی 5 روز اول این رژیم غذایی، بدن آب بیشتری از دست می‌دهد. در این چند روز نباید انتظار کاهش وزن و چربی‌سوزی داشت. شروع فرآیند چربی‌سوزی از روزهای پنجم و ششم خواهد بود. در روزهای اول این رژیم، بدن برای رفع کمبود کالری، به سراغ سوزاندن گلیکوژن می‌رود که در نتیجه سوختن این ماده، مقدار آب زیادی از دست می‌رود. با کاهش آب در بدن، علائمی نظیر سرگیجه، سردرد، دهیدراته شدن پوست و غیره بروز می‌کند.

2. احتمال بروز مشکلات قلبی و عروقی

از دیگر عوارض این رژیم غذایی، احتمال بروز مشکلات قلبی و عروقی است. ممکن است بدن برخی از افراد با این رژیم سازگاری نداشته باشد که در این صورت فرد دچار مشکلات گوناگونی نظیر کاهش کلسترول، قند خون و فشار خون می‌شود. همه این عوامل در کنار یکدیگر موجب به خطر افتادن سلامت قلب خواهند شد. در نتیجه این افراد باید تحت نظر مستقیم پزشک متخصص قرار گرفته و از طراحی خودسرانه رژیم شوک، خودداری کنند.

3. شکستگی و ضعف عضلات با رژیم شوک

از دیگر عوارض رژیم غذایی شوک باید به ضعف و شکستگی عضلات اشاره کرد. در انواع رژیم‌های غذایی، علاوه بر بافت چربی، بافت ماهیچه نیز تجزیه می‌شود. تنها در صورتی بافت ماهیچه از خطر تجزیه شدن در رژیم شوک در امان می‌ماند که فرد تمرینات ورزشی منظمی داشته یا از مکمل‌های بدنسازی استفاده کند.

به طور کلی، در 5 روز اول این رژیم، تمامی پروتئین‌هایی که برای ساخت ماهیچه‌ها و همچنین تأمین انرژی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاملاً تجزیه خواهند شد. در نتیجه سطح انرژی بدن به طرز چشمگیری کاهش یافته و مفاصل و استخوان‌ها بسیار ضعیف می‌شوند. توصیه می‌شود در طول این رژیم، از انجام فعالیت‌ها سنگین، نظیر ورزش‌های سخت، خودداری شود و تنها تمرینات سبک زیر نظر مربی حرفه‌ای انجام گیرد.

4. اختلال در عملکرد دستگاه گوارش

اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، از دیگر عوارض این رژیم غذایی به حساب می‌آید. در صورتی که مواد غذایی مناسب و به اندازه کافی وارد بدن نشود، عملکرد دستگاه گوارش، علی‌الخصوص روده‌ها با اختلال جدی روبه‌رو خواهد شد. به طور مثال، حرکات نامنظم روده‌ای می‌تواند نشانه مهمی برای اختلال دستگاه گوارش باشد. این اختلالات در نهایت موجب کاهش سطح انرژی فرد و افزایش احساس خستگی و ناراحتی در او شوند.

اقدامات اضافی در کنار رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی

غیر از آنکه برای خارج شدن از استپ وزنی، به تغییراتی در رژیم غذایی خود نیاز دارید، باید در نحوه ورزش کردن و سبک زندگی خود نیز، تغییراتی ایجاد نمایید. برای مثال، از ورزش‌های متنوع مانند تنیس، پیاده‌روی، صخره‌نوردی یا بوکس کمک بگیرید. یک برنامه تمرینی یکنواخت، باعث می‌شود تا بدن عادت کرده و با صرف کالری کمتر، آن حرکات را انجام دهد. تمرینات جدید، بدن را به چالش می‌کشند تا با مصرف انرژی بیشتر، بتواند آن‌ها را انجام دهد.

نکته دیگر اینکه علاوه بر رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، شما نیاز به یک برنامه خواب دقیق و منظم دارید. هر چه کیفیت خواب شما بیشتر باشد، نتیجه‌ای که از کاهش وزن خود دریافت می‌کنید، بهتر است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که چنانچه کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز بخوابید، دچار استپ وزنی خواهید شد.

جمع بندی

کمک گرفتن از یک رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی، به شما کمک می‌کند تا فرایند کاهش وزن خود را ادامه دهید. مصرف فیبر و پروتئین کافی، برای بهبود متابولیسم بدن، ضروری است. ضمن اینکه بهتر است قهوه و الکل را کنار گذاشته و از خواص چای سبز، بیشتر بهره‌مند شوید. چنانچه سوالاتی درباره رژیم شوک دارید، می‌توانید با دکتر ناصر یاهو جراح چاقی ملاقات حضوری داشته باشید.

منبع:
clevelandclinic

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *