آیا عمل جراحی لاغری درد دارد؟

عمل جراحی لاغری یک جراحی بزرگ است و به درجات مختلف، تجربه طیف وسیعی از علائم طبیعی است. این علائم شامل خستگی، حالت تهوع، استفراغ، بی‌خوابی، درد جراحی، ضعف، سبکی سر، درد گاز و فراز و نشیب‌های عاطفی در روز‌های اولیه و هفته‌های بعد از جراحی هستند. اگرچه احساس ناراحتی بعد از جراحی طبیعی است، اما کنترل درد برای بهبودی ضروری است و همه چیز برای تسهیل این امر انجام می‌شود. در این مقاله ما در سایت دکتر یاهو به بررسی علل و راه‌های کنترل درد پس از عمل جراحی لاغری می‌پردازیم.

درد بعد از عمل جراحی های لاغری

بیماران معمولاً یک تا دو روز را پس از جراحی لاغری در بیمارستان می‌گذرانند. در روز‌ها و هفته‌های اولیه پس از عمل، احساس خستگی، تهوع و استفراغ، مشکل در خواب، درد پس از جراحی، ضعف، سبکی سر، از دست دادن اشتها، نفخ و درد گاز، مدفوع شل و فراز و نشیب‌های احساسی طبیعی است. بیماران این موارد را به درجات مختلفی تجربه می‌کنند، بنابراین بعد از عمل لاغری هر گونه نگرانی خاصی که دارید با تیم جراحی خود در میان بگذارید.

درد بعد از عمل جراحی های لاغری

به طور کلی، اگر بعد از جراحی لاغری احساس درد می‌کنید، می‌توانید با پرستاران بخش درمیان بگذارید. بسته به شدت درد و حال شما آن‌ها به طور مرتب برای شما دارو‌های مسکن تزریق می‌کنند. همچنین به محض اینکه بتوانید مایعات را تحمل کنید، تیم پزشکی دارو‌های ضد درد خوراکی را نیز اضافه خواهد کرد. هر دردی را که تجربه می‌کنید برای پزشکان و پرستاران در یک مقیاس توصیف کنید، مثلاً ۰ بدون درد و ۱۰ بدترین ممکن است. اگر در دراز کشیدن راحت هستید، ممکن است برای بلند شدن و راه رفتن به داروی مسکن نیاز داشته باشید، بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید، درخواست دارو‌های مسکن کنید.

الیته، بسیاری از بیماران جراحی لاغری را با درد کم یا حداقل تجربه می‌دهند. برخی از آن‌ها کمی در محل برش (بخیه‌ها) یا موقعیتی که بدنشان در حین جراحی قرار داشت احساس درد می‌کنند. برخی از بیماران پس از جراحی لاغری لاپاراسکوپی، درد گردن و‌شانه و دردی ناشی از مصرف گاز برای انجام عمل را نیز تجربه می‌کنند.

با این حال بهبودی و کنترل درد در خانه را نیز حتماً برنامه‌ریزی کنید. در مورد محیط زندگی خود و نحوه مدیریت پس از جراحی فکر کنید. آیا در خانه شما پله‌های زیادی وجود دارد؟ آیا اتاق خواب شما طبقه بالاست؟ حمام چقدر از محل استراحت شما دور است؟ در مورد این موضوعات از قبل به تیم جراحی خود بگویید و آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا با توجه به نیاز‌های خاص خود، یک برنامه و مکان مناسب برای استراحت را در نظر بگیرید. حتماً بعد ار مرخص شدن در صورت داشتن درد غیر قابل، هر گونه نگرانی و مشاهده علائم خاص پزشکی با او تماس بگیرید.

انواع درد بعد از عمل جراحی لاغری

شدت و میزان درد هر فرد بعد از عمل لاغری، به تاب‌آوری و آستانه تحمل درد او بستگی دارد. با این حال برای مدیریت و کنترل بهتر این حس ناخوشایند بهتر است با انواع درد پس از عمل آشنا شوید.

 درد در برش‌ها (بخیه‌ها)

درد در نواحی که عمل جراحی مستقیم روی آن‌ها انجام شده است کاملاً طبیعی است. بعد از عمل ممکن است در نواحی برش‌ها احساس درد شدیدتری را داشته باشید. پس، از درخواست کمک و تزریق داروی ضد درد خجالت نکشید. حتماً قبل از تشدید میزان درد، آن را با پرستار در میان بگذارید. احتمالاً بیشترین نواحی که احساس ناراحتی و درد بعد از عمل لاغری خواهید داشت در قسمت فوقانی شکم ویا پایین قفسه سینه است.

درد ناشی از گاز

درد ناشی از گاز

بیماران اغلب این تصور را دارند که بخشی از احساس درد به خاطر هوای داخل معده از گاز (دی اکسید کربن) است که برای انجام هر گونه عمل لاپاراسکوپی به حفره شکم وارد می‌شود و این درست نیست. این گاز تقریباً به طور کامل در پایان عمل استخراج می‌شود، تیم جراحی معمولاً به تلاش می‌کنند تا حداکثر و تمام آن را خارج نمایند. زیرا اگر به مقدار قابل توجهی داخل بدن بماند، می‌تواند باعث درد‌شانه در ساعات اولیه بعد از عمل شود. در این حالت، بیماران این توانایی را دارند که با یک عمل ساده یعنی راه رفتن، این ناراحتی ناشی از گاز (هوا وارد معده) را کاهش دهند. به همین دلیل ما بیماران خود را تشویق می‌کنیم که در اولین ساعات پس از جراحی هر چه زودتر (بدون اجبار) راه بروند. در واقع هر چه زودتر از رختخواب بعد از جراحی خارج شوید، زودتر از فشار شکمی خلاص خواهید شد. به طور خلاصه، فراتر از دارو‌های مسکن که بدیهی است باید در ساعات اول به بیمار داده شود، بهترین \”دارو\” برای کاهش فشار شکم، راه رفتن و صبر است. در طی ۲۴-۴۸ ساعت اول پس از جراحی، معده دارای سطح مهمی از التهاب مخاطی است و شما بیشترین درد پس از عمل لاغری را در این ساعات تجربه می‌کنید.

راهکارهای کنترل درد بعد از عمل جراحی لاغری

با بهبودی پس از عمل کاهش وزن، باید انتظار داشته باشید که مقدار کمی درد را تجربه کنید. آمادگی برای آن و اجرای برنامه‌ای برای مدیریت درد، دوره نقاهت شما را در روز‌های پس از جراحی لاغری آسان‌تر می‌کند.

استفاده از داروی ضددرد

نوع و مقدار مسکنی که برای شما تجویز می‌شود به عوامل شخصی مرتبط با سلامتی شما بستگی دارد و توسط جراح تعیین می‌شود. همانطور که درد را تجربه می‌کنید، عاقلانه است که قبل از غیرقابل تحمل شدن، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر داروی مسکن را قبل از تشدید درد مصرف کنید کارآمدتر است، بنابراین اگر احساس می‌کنید که به داروی مسکن نیاز دارید، زودتر به کسی اطلاع دهید.

دارو‌های ضد درد اعتیادآور است و بنابراین فقط در مقادیر کم استفاده می‌شود که بدون ایجاد وابستگی درد را کاهش می‌دهد. دارو‌های مسکن بدون نسخه مانند آسپرین نیز می‌توانند درد‌های خفیف را کاهش دهند، اما قبل از مصرف هر دارویی حتماً از دکتر مجوز دریافت کنید.

استفاده از داروی ضددرد

تکنیک‌ های جایگزین برای مدیریت درد

مؤثرترین راه برای کوتاه کردن زمان بهبودی این است که فعالیت را با شدت بسیار کم آغاز کنید. به سادگی راه رفتن در فواصل کوتاه و حتی تغییر وضعیت در رختخواب باعث افزایش گردش خون می‌شود. جریان خون خوب باعث بهبودی می‌شود و از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری می‌کند. تمرینات زیر را حداقل هر چند ساعت یک بار پس از جراحی لاغری انجام دهید.

  • از شب دوم پس از جراحی لاغری، بنشینید و پا‌های خود را آویزان کنید. در حالی که در رختخواب به پشت دراز کشیده‌اید، انگشتان پا را به سمت انتهای تخت فشار دهید، انگار که دارید پدال گاز را فشار می‌دهید. انگشتان پای خود را به سمت سر تخت خود بکشید، سپس استراحت کنید. دور هر مچ پا به سمت راست و سپس سمت چپ بچرخانید. سه بار تکرار کنید. این ممکن است در ابتدا دردناک باشد، اما هر بار آسان‌تر می‌شود.
  • روز بعد از جراحی، از شما خواسته می‌شود که از تخت بلند شوید و راه بروید. پس از آن، حداقل سه بار در روز پیاده روی کوتاه کنید و تمرینات پا و تنفس را هر ساعت انجام دهید. ممکن است به اندازه کافی احساس خوبی نداشته باشید که پیاده روی کنید، اما سعی کنید تا حد امکان این کار را انجام دهید.
  • پرستار به شما یاد می‌دهد که چگونه سرفه کنید و نفس عمیق بکشید و به شما نشان داده می‌شود که چگونه از اسپیرومتر برای کمک به کارکرد بهتر ریه‌های خود استفاده کنید. تا جایی که می‌توانید عمیق نفس بکشید و اجازه دهید شکم نه فقط قفسه سینه منبسط شود. نفس خود را دو ثانیه نگه دارید و سپس کاملاً بازدم کنید.
  • سرفه و تنفس عمیق ترشحاتی را که ممکن است در گلو یا ریه‌های شما جمع شده باشد را خارج می‌کند و می‌تواند به پیشگیری از ذات‌الریه کمک کند. تنفس عمیق همچنین گردش خون را افزایش می‌دهد و به بدن شما کمک می‌کند تا مواد بیهوشی را که برای جراحی استفاده می‌شد از بین ببرد.
  • این احتمال وجود دارد که ناراحتی تا چند هفته پس از تاریخ جراحی شما باقی بماند. برای مدیریت مؤثر درد در حین تمرکز بر بهبودی و بازگشت به کار، تعدادی تکنیک جایگزین برای مدیریت درد مانند تمرینات تنفسی، انجام فعالیت‌های بدنی سبک، ماساژ درمانی، نشستن در وان یا استخر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

هنگامی که بیماران از بیمارستان مرخص شدند، در این مرحله، میزان درد به حال عمومی بیمار، به برش ها، فشار و گاز داخل معده نیز بستگی دارد. پیشنهاد ما این است که به طور کامل به دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح خود پایبند باشید. در درجه اول در مورد رژیم غذایی و فعالیت بدنی بعد از عمل لاغری به دقت عمل کنید. همچنین از انجام هر کاری که می‌تواند باعث ایجاد درد در خانه شود، اجتناب کنید و در نهایت در صورت مشاهده هر علامت غیر طبیعی و شدید حتما با جراح و پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع:

https://www.obesityfree.com/en/pain-after-gastric-sleeve

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *