فواید جراحی چاقی چیست؟

فواید جراحی چاقی چیست؟ با انجام این نوع جراحی چه تغییراتی در زندگی فرد به وجود می‌آید؟ بسیاری از افراد با شنیدن اسم جراحی، دچار استرس و ترس می‌شوند. در صورتی که اگر می‌دانستند با انجام جراحی چاقی چه تغییراتی در زندگی و روح و جسم آن‌ها به وجود می‌آید، لحظه‌ای برای انجام آن درنگ نمی‌کردند.

انواع جراحی چاقی، با ایجاد تغییرات در اندام و جسم افراد، تأثیر زیادی بر روی سیستم گوارش فرد و جذب مواد غذایی در بدن او دارند. ما در این مقاله به فواید و مزایای عمل جراحی چاقی اشاره می‌کنیم. فواید این عمل بسیار زیاد و کاملاً شگفت‌انگیز است که در ادامه، مهم‌ترین آن‌ها بیان می‌گردد.

با جراحی چاقی، چه نوع بیماری‌ هایی بهبود می‌یابند؟

با جراحی چاقی، چه نوع بیماری‌ هایی بهبود می‌یابند؟

چاقی و اضافه وزن با بسیاری از بیماری‌های مزمن در ارتباط است، به طوری که می‌تواند تهدیدکننده حیات فرد باشد. این شرایط و بیماری‌ها بعد از جراحی و کاهش وزن افراد، تا حد بسیار زیادی برطرف شده و بهبود می‌یابند. در صورتی که شما کاندیدای جراحی چاقی هستید، ممکن است به یکی از این بیماری‌ها مبتلا بوده یا در معرض خطر ابتلا به آن‌ها باشید. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کلسترول و چربی خون بالا

زمانی که گفته می‌شود فردی دارای کلسترول بالا یا هیپرلیپیدمی است، یعنی در خون فرد، مولکول‌های چربی بیش از حد نرمال وجود دارد. با جمع شدن این مولکول‌ها، رگ‌های خونی مسدود شده و در نهایت می‌تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شوند. عمدتاً افراد چاق، دارای میزان کلسترول بیشتری نسبت به افراد عادی هستند.

2. فشار خون بالا

فشار خون بالا یا هایپرتنشن یعنی نیروی جریان خون در رگ‌های فرد بیشتر از حالت عادی است. افرایش فشار جربان خود در رگ‌ها موجب فرسودگی دیواره رگ‌های خونی فرد شده و او را در معرض خطر حلمه قلبی و سکته قرار می‌دهد.

3. قند خون بالا

قند خون بالا که با نام هایپرگلیسمی نیز شناخته می‌شود، ارتباط مستقیمی با مقاومت به انسولین دارد و یکی از پیش‌زمینه‌های بروز بیماری دیابت است. در صورت عدم درمان قند خون بالا، می‌تواند به رگ‌های خونی، بافت‌ها، اندام‌ها و اعصاب فرد آسیب وارد کرده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را افزایش دهد.

4. دیابت نوع 2

ذخیره بیش از حد قند و چربی در بدن می‌تواند منجر به مقاومت انسولینی در بدن افراد شود که این موضوع در نهایت منجر به دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان خواهد شد. خطر ابتلا به این بیماری به ازای هربار افزایش شاخص توده بدنی (BMI)، 20 درصد افزایش می‌یابد.

5. بیماری‌های قلبی

چاقی و اضافه وزن می‌تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد قلب و نارسایی احتناقی شود. همچنین با افزایش وزن، ممکن است پلاک‌هایی در داخل شریان‌ها و رگ‌های خونی به وجود آید که در نهایت خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

6. بیماری‌های کلیوی

سندرم‌های متابولیک مرتبط با افزایش وزن و چاقی، از جمله مقاومت به انسولین، فشارخون بالا، نارسایی احتناقی در قلب و غیره از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که منجر به بروز بیماری مزمن کلیوی و نارسایی کلیه خواهد شد.

7. آپنه انسدادی خواب

افراد مبتلا به آپنه خواب که بیماری آن‌ها درمان نشده است، در زمان خواب، دستگاه تنفسی فوقانی آن‌ها دچار انسداد شده و به طور مکرر تنفس آن‌ها متوقف می‌شود. این وقفه‌های تنفسی، موجب کاهش جریان اکسیژن به اندام‌های حیاتی علی‌الخصوص قلب شده و عملکرد آن را به خطر می‌اندازد.

8. درمان آرتروز با جراحی چاقی

اضافه وزن و چاقی به مفاصل بدن از جمله زانو، فشار بسیاری را وارد می‌کند. همین امر می‌تواند موجب افزایش بروز ابتلا بیماری استئوآرتریت (یک بیماری دژنراتیو مفصلی) شود و حتی اگر بیماری از قبل دچار این بیماری باشد، شدت آن را افزایش خواهد داد.

9. بیماری کبد چرب غیرمرتبط با الکل

این بیماری زمانی بروز می‌کند که بدن فرد شروع به رسوب چربی‌های اضافی بدن در کبد کند. این امر موب بروز بیماری استئاتوهپاتیت غیرمرتب با الکل شود. این بیماری در واقع التهاب مزمنی است که در نهایت می‌تواند موجب آسیب طولانی مدت به کبد فرد شود.

10. کاهش احتمال بروز سرطان با جراحی چاقی

در حالی که ارتباط سرطان و چاقی کاملاً شناخته شده نیست، اما افزایش وزن با خطر ابتلا به بیش از 12 نوع سرطان در ارتباط است. همچنین در صورت وجود چاقی، احتمال مرگ ناشی از سرطان بیش از 50 درصد افزایش می‌یابد.

فواید جراحی چاقی

فواید جراحی چاقی

جراحی چاقی می‌تواند زندگی افراد را تغییر دهد و این تغییرات نیز می‌توانند بسیار جذاب و شگفت‌انگیز باشند. همانطور که اشاره شد، کاهش وزن می‌تواند ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش داده و منجر به بهبود نسبی برخی دیگر از بیماری‌ها نیز خواهد شد.

همچنین از دیگر فواید جراحی چاقی و کاهش اضافه وزن می‌توان به بهبود روحیه، افزایش فعالیت‌های روزانه و افزایش طول عمر اشاره کرد. ایجاد این تغییرات بزرگ در جسم و روح شما می‌تواند تنها با یک عمل نسبتا ساده اتفاق بی‌افتد. جراحی چاقی واقعاً مسیر بسیار جذابی است که قادر به تحت تأثیر قرار دادن زندگی شماست که در ادامه این به مهم‌ترین فواید آن اشاره خواهد شد:

1. بهبود سلامت عمومی افراد

اولین و مهم‌ترین فایده جراحی چاقی، بهبود سلامت عمومی فرد است. با جراحی چاقی و کاهش وزن، ریسک ابتلا به بیماری‌های کلیوی، قلب و عروق، دیابت، فشار خون و مشکلات تنفسی به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد. همین امر نشان‌دهنده زندگی بهتر، احساس بهبود روحیه و توانایی بهتر و بیشتر در انجام فعالیت‌های روزانه است.

2. افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

یکی دیگر از فواید بزرگ جراحی چاقی، بهبود اعتماد به نفس و خودباوری افراد است. با کاهش وزن و تناسب اندام، فرد احساس اطمینان بیشتری به خود پیدا می‌کند و همین امر موجب بهبود روابط اجتماعی، محیط کار و در کل زندگی روزمره او خواهد شد.

3. بهبود عملکرد جنسی

عملکرد جنسی افراد با کاهش وزن بهبود بخشیده می‌شود. در واقع جراحی لاغری موجب می‌شود تا سطح هورمون‌های جنسی در بدن تنظیم شده و مشکلات جنسی مرتبط با چاقی مانند ناتوانی درمان گردد. همین امر موجب بهبود رابطه و تجربه لذت بیشتر در زندگی زناشویی شما خواهد شد.

4. روحیه و انگیزه بهتر برای ادامه زندگی

از دیگر فواید جراحی چاقی این است که منجر به تغییرات قابل توجه در ظاهر و وزن افراد می‌شود که همین امر موجب بهبود روحیه و انگیزه آن‌ها خواهد شد. احساس خوشحالی و انرژی بیشتر شما باعث می‌شود تا با اشتیاق و انگیزه بیشتری به زندگی کنید.

5. بهبود کیفیت زندگی روزانه با جراحی چاقی

یکی دیگر از فواید جراحی چاقی و کاهش وزن ناشی از این عمل، این است که فرد قادر است فعالیت‌های روزمره خود را با راحتی بیشتری انجام دهد. این فعالیت‌ها شامل ساده‌ترین کارها نظیر پیاده‌روی، بالا و پایین رفتن از پله و فعالیت‌های ورزشی مانند شنا، دویدن و غیره می‌شود. برخلاف قبل، فعالیت‌های روزمره فعلی به شما لذت بیشتری می‌بخشد و موجب بهبود سلامتتان خواهد شد.

6. بهبود خواب و راحتی در استراحت

همانطور که گفته شد، چاقی می‌تواند اختلالات خواب نظیر آپنه شبانه، خواب غیرمطمئن و غیره را افزایش دهد. با کاهش وزن و انجام جراحی چاقی، این مشکلات نیز کاهش می‌یابند و فرد می‌تواند خواب و استراحت بهتری داشته باشد که در نهایت انرژی روزمره او نیز افزایش خواهد یافت.

افزایش طول عمر مفید

7. افزایش طول عمر مفید

تحقیقات انجام شده در طی چند سال گذشته نشان می‌دهد که با جراحی چاقی، طول عمر مفید افراد افزایش می‌یابد. با کاهش وزن و افزایش سلامتی، ریسک انواع بیماری‌ها کاهش یافته و در نهایت طول عمر فرد افزایش می‌یابد.

8. بهبود تعاملات اجتماعی

از دیگر فواید جراحی چاقی، می‌توان به بهبود تعاملات اجتماعی اشاره کرد. اعتماد به نفس بیشتر و افزایش خود باوری با توجه به تغییرات شگفت‌انگیز در ظاهر، موجب می‌شود تا افراد در فعالیت‌های اجتماعی و رویدادهای مختلف شرکت کرده و روابط خود را تقویت کند.

9. کاهش درد و عارضه‌های جسمی

مزیت دیگر جراحی چاقی، کاهش دردهای مزمن و عارضه‌های جسمی است. چاقی می‌تواند فشار زیادی را به مفاصل، ستون فقرات و دیگر بخش‌های بدن وارد کند و در نهایت درد و ناراحتی بسیاری را برای فرد به وجود آورد. جراحی چاقی این فشارها را از بین می‌برد و در نتیجه درد کمتری به فرد متحمل خواهد شد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی فواید جراحی چاقی پرداخته شد. مزایای این عمل جراحی می‌تواند موجب تغییر مسیر زندگی شما شود. از جمله مهم‌ترین فواید این جراحی می‌توان به بهبود سلامتی، بهبود عملکرد روانی و بدنی، کاهش ریسک انواع بیماری‌های مزمن نظیر فشار خون و قند خون، بهبود کیفیت خواب و عزت نفس و غیره اشاره کرد. با جراحی چاقی، شما می‌توانید کیفیت زندگی خود را افزایش دهید و لذت‌هایی که قبلاً قادر به تجربه آن‌ها نبوده‌اید، تجربه کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *