هزینه جراحی چاقی

یکی از معضلات بزرگ نسل امروز، چاقی و اضافه وزن است، به طوری که در حدود 29 میلیون ایرانی، دچار این بیماری هستند. در ایران، در حدود 10 درصد از هزینه‌های خانواده‌های دارای مشکل اضافه وزن، صرف درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن خواهد شد. برای رفع این مشکل، روش‌ها و راه‌حل‌های بسیاری وجود دارد که بهترین و سریع‌ترین آن، عمل جراحی چاقی خواهد بود.

در واقع جراحی چاقی یکی از راه‌حل‌های سریع برای لاغری و رسیدن به اندام مورد نظر است. عمل‌های جراحی انجام شده برای کاهش وزن، تنوع بسیاری دارند که هرکدام با توجه به نظر پزشک و شرایط فرد بیمار، برای وی انتخاب خواهند شد. اما تعرفه و هزینه‌ عمل جراحی چاقی چگونه است؟ آیا بیمه تأمین اجتماعی یا بیمه تکمیلی، هزینه این نوع عمل‌ها متقبل می‌شوند؟ برای اطلاع بیشتر در رابطه، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

دکتر یاهو جراح چاقی

جراحی چاقی و هزینه‌های مربوط به آن

گزینه‌های مناسب انواع جراحی چاقی، افرادی هستند که از چاقی و اضافه وزن مفرط رنج می‌برند و با سایر روش‌های کاهش وزن، نظیر رژیم غذایی یا ورزش، به وزن دلخواه خود نرسیده‌اند. توصیه می‌شود، افرادی که به دنبال انجام عمل جراحی چاقی هستند، حتماً در انتخاب پزشک خود دقت کرده و بعد از انتخاب پزشک، در خصوص نوع جراحی مناسبشان، مشاوره‌های لازم را دریافت نمایند.

همانطور که اشاره شد، انواع مختلفی از جراحی چاقی وجود دارد که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به اسلیو معده، جراحی بای پس معده، باندینگ یا حلقه‌گذاری معده و غیره اشاره کرد. این نوع عمل‌های جراحی به روش لاپاراسکوپی که یک نوع جراحی کم تهاجمی است، بر روی معده افراد چاق انجام می‌شود. به علت کم تهاجمی بودن این روش جراحی، مدت زمان عمل و طول دوره نقاهت کوتاه‌تر بوده و عوارض عمل نیز به نسبت سایر روش‌های تهاجمی، بسیار کمتر است. اما هزینه‌های این نوع عمل‌ها به چه صورت محاسبه خواهد شد؟

عوامل تأثیرگذار بر روی هزینه جراحی چاقی

عوامل تأثیرگذار بر روی هزینه جراحی چاقی

جراحی چاقی نیز مانند سایر عمل‌های انجام شده بر روی افراد، هزینه‌های مخصوص به خود را دارد. عوامل مختلفی بر روی هزینه جراحی چاقی تأثیرگذار هستند که بهتر است شما به عنوان بیمار، در جریان مهم‌ترین این عوامل باشید تا در نهایت در برآورد هزینه‌های نهایی جراحی، دچار مشکل نشوید. از جمله موثرترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه مربوط به دستمزد پزشک جراح چاقی
  • محل انجام جراحی کدام شهر و در کدام بیمارستان است.
  • وزن بیمار (متناسب با وزن بیمار، هزینه جراحی نیز تغییر می‌کند)
  • شرایط جسمانی بیمار (در صورت نامناسب بودن شرایط جسمانی، ریسک جراحی افزایش یافته و هزینه‌ها نیز بیشتر می‌شود.)
  • هزینه‌های مربوط به بیمارستان و هتلینگ
  • مدت زمان انجام جراحی چاقی
  • هزینه‌های جانبی نظیر حق ویزیت‌های پرداختی قبل از عمل و بعد از آن

متوسط هزینه جراحی چاقی

قبل از بیان هزینه جراحی چاقی، باید به این نکته توجه داشته باشید که تکنیک‌ها و روش‌های جراحی چاقی، بسیار متنوع‌اند و برای پیشبرد هرکدام از این روش‌ها، مسیر خاصی طی خواهد شد. بنابراین هر نوع عمل جراحی انجام شده برای بیمار، تجهیزات، تخصص، مهارت و نیازمندی‌های خاص خود را می‌طلبد. بر همین اساس، هزینه‌ها نیز متغیر و متناسب با نوع عمل تعیین می‌گردد.

در نتیجه نمی‌توان گفت که هزینه جراحی چاقی ثابت بوده و مبلغ آن چه مقدار است. هزینه‌های کلی این نوع عمل‌ها به صورت بازه‌ای بیان می‌شوند و قیمت تکنیک‌ها و روش‌های جراحی نظیر اسلیو، بای پس و غیره نیز به صورت یک عدد برای شروع بازه بیان خواهند شد.

متوسط هزینه جراحی چاقی

هزینه‌ های عمل چاقی با بیمه

یکی از سوالات متداول متقاضیان انجام انواع جراحی‌های لاغری، این است که آیا هزینه‌های عمل چاقی، شامل بیمه‌های درمانی می‌شود و هزینه‌ها با بیمه قابل پرداخت هستند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اکثر بیمه‌های دولتی یا خصوصی، بخشی از هزینه‌های عمل‌های درمانی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند.

بر همین اساس، عمل‌های چاقی نظیر اسلیو معده، بای پس معده و غیره، علاوه بر افزایش زیبایی، جنبه درمانی نیز دارند. اما تشخیص اینکه آیا عمل صرفا برای زیبایی انجام شده یا جهت درمان است بر عهده پزشک بوده و از طریق میزان شاخص توده بدنی یا همان اندازه گیری BMI مشخص خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که بیمه‌های درمانی در صورتی بخشی از هزینه‌های جراحی چاقی را پرداخت می‌کنند که بیمار دارای BMI، بالاتر از 40 باشد. البته در صورتی که این عمل‌ها با هدف بهبود بیماری‌هایی نظیر فشار خون یا دیابت نیز انجام بگیرند، جنبه درمانی داشته و بخشی از هزینه‌های آن توسط بیمه پرداخت می‌شود.

هزینه جراحی چاقی با بیمه تأمین اجتماعی

هزینه جراحی چاقی با بیمه تأمین اجتماعی

افراد تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی، برای انجام عمل چاقی خود باید به سراغ بیمارستان‌های طرف قرارداد با این بیمه بروند. همانطور که در قسمت قبلی نیز گفته شد، شرکت‌های بیمه‌ای نظیر بیمه تأمین اجتماعی، تنها در صورتی که عمل، جنبه درمانی داشته باشد، هزینه آن را پرداخت می‌کنند. در غیر این صورت، انجام عمل‌های جراحی چاقی با هدف زیبایی، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی نخواهد بود.

هزینه جراحی چاقی با بیمه تکمیلی

هزینه جراحی چاقی با بیمه تکمیلی

برخی از افراد، علاوه بر بیمه‌های درمانی مانند بیمه تأمین اجتماعی، تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی نیز هستند. شرایط بیمه‌های تکمیلی نیز همانند بیمه تأمین اجتماعی بوده و پوشش این بیمه‌ها تنها به عمل‌هایی تعلق می‌گیرد که جنبه درمانی دارند. البته لازم به ذکر است که میزان هزینه پرداختی در شرکت‌های خصوصی بیمه تکمیلی به سقف بیمه و هزینه پرداختی توسط بیمار (فرانشیز) بستگی دارد.

به طور معمول، هرچه درصد فرانشیز کمتر و میزان سقف بیمه بیشتر باشد، بیمه تکمیلی، مبلغ بیشتری از هزینه‌ها را پرداخت می‌کند. همچنین باید توجه داشت که هزینه‌های پرداختی توسط شرکت‌های بیمه‌ای با یکدیگر متفاوت است. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه‌های عمل جراحی چاقی، باید با نماینده بیمه تکمیلی خود در ارتباط باشید.

هزینه جراحی چاقی با بیمه سلامت

بیمه سلامت، از جمله بیمه‌هایی است که هزینه‌های جراحی چاقی در بیمارستان‌های خصوصی را پرداخت نخواهد کرد. البته در صورتی که پزشک معتمد بیمه، BMI بالای بیمار و نیاز آن به عمل اسلیو معده را در بیمارستان‌های خاص، نظیر بیمارستان‌های خصوصی تأیید کند، شما می‌توانید با این تأییدیه مورد عمل قرار بگیرید. البته تمامی هزینه‌ها برعهده خودتان خواهد بود و شما باید تمامی هزینه‌ها از جمله دستمزد پزشک، بیمارستان و سایر را به صورت آزاد پرداخت نمایید. بعد از انجام عمل اما می‌توانید با بردن مدارک و فاکتورهای مورد نیاز، بخشی از هزینه را از بیمه دریافت کنید.

کلام آخر

هزینه جراحی چاقی از الویت‌هایی است که متقاضیان این نوع عمل‌ها باید آن را در نظر بگیرند. شما باید بدانید که هزینه این جراحی، تنها به دستمزد پزشک و هزینه‌های بیمارستان ختم نمی‌شود. بلکه دیگر هزینه‌های جانبی نظیر هزینه معاینات و ویزیت، آزمایشات قبل و بعد از عمل، هزینه داروها و دیگر موارد نیز شامل هزینه جراحی خواهد شد. همانطور که در متن توضیح داده شد، اکثر بیمه‌ها، بخشی از هزینه‌های انواع جراحی‌های درمانی را پرداخت می‌کنند و در صورتی که عمل لاغری نیز در جهت درمان فرد باشد، هزینه‌ها مشمول بیمه خواهند شد. با این حال بهتر است در این رابطه با نماینده بیمه خود در ارتباط باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *