تفاوت مینی بای پس معده و بای پس کلاسیک معده

این روزها، افراد زیادی متقاضی انجام جراحی لاغری هستند و درباره تکنیک‌های مختلف جراحی را مورد بررسی قرار می‌دهند. افرادی که به دنبال انجام جراحی بای پس هستند، با این سوال مواجه می‌شوند که مینی بای پس معده بهتره یا روش بای پس کلاسیک؟ این دو روش جراحی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

همانطور که مشخص است، درمان لاغری تنها موجب زیبایی نشده و از نظر سلامتی نیز اهمیت زیادی دارد. چاقی می‌تواند عامل بیماری‌های بسیاری نظیر انواع بیماری‌های روحی و جسمی باشد و عدم درمان زمینه‌ساز بیماری‌های دیگری نظیر دیابت، پرفشاری خون، بیماری‌های قلبی عروقی و غیره خواهد بود.

زمانی که افراد چاق نتوانند با روش‌های معمول مانند ورزش و رژیم غذایی، اضافه وزن خود را درمان کنند، پزشک پیشنهاد انجام جراحی لاغری را می‌دهد. اما سوال چالش برانگیز در اینجا این است که در میان جراحی‌های مرتبط با معده، کدام مناسب‌تر بوده و مزایای مینی بای پس نسبت به بای پس کلاسیک چیست؟

دکتر یاهو جراح لاغری

دلایل اصلی بروز بیماری چاقی

یکی از بیماری‌هایی که امروزه جوامع بسیاری را درگیر خود کرده است، چاقی مرضی است. زمانی که میزان کالری دریافتی بدن از کالری مصرفی آن بیشتر باشد، فرد با چالشی به نام چاقی مفرط یا مرضی روبه‌رو خواهد شد. این بیماری به مرور اتفاق می‌افتد و می‌تواند عللی مختلفی نظیر اختلالات هورمونی، بیماری‌های زمینه‌ای، ژنتیک و غیره داشته باشد. اما اصلی‌ترین علت بروز بیماری چاقی در افراد سالم و بدون بیماری زمینه‌ای، رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک است.

به طور کلی، کالری دریافتی روزانه بدن، صرف فعالیت‌ها و سوخت‌وساز بدن می‌شود ولی در افرادی که میزان زیادی کالری روزانه دریافت می‌کنند و در عین حال تحرک کافی برای سوزاندن این کالری ندارند، با چاقی و اضافه وزن روبه‌رو خواهند شد. رژیم غذایی و لاغری نامناسب، عدم مصرف میوه‌جات و سبزیجات مفید، مصرف نوشیدنی‌های قندی و الکلی، بارداری، افزایش سن، استرس زیاد و غیره می‌تواند چاقی را به دنبال داشته باشند.

معرفی عمل بای پس کلاسیک معده

معرفی عمل بای پس کلاسیک معده

در عمل بای پس کلاسیک، پزشک معده را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم که بخش پایینی بزرگ‌تر از بخش بالایی خواهد بود. بخش بالایی و کوچک معده جایی است که غذا بعد از عمل به آن وارد می‌شود و به علت کوچک بودن، حجم کمتری غذا را در خود نگه می‌دارد.

در مرحله بعدی عمل بای پس، یک میان‌بر روی اتصال بخش بالایی معده و روده باریک ایجاد می‌شود. طی این فرآیند، غذای وارد شده به معده، به طور مستقیم وارد روده شده و چون حجم غذا کاهش یافته و قسمت ابتدایی روده باریک نیز از چرخه گوارش حذف شده است، میزان کالری جذب شده نیز کاهش می‌یابد.

به طور کلی، بعد از عمل بای پس، غذای مصرفی بیمار مسیر کمتری را در طول سیستم گوارشی طی می‌کند اما متابولیسم بدن افزایش خواهد یافت. این اتفاق کمی عجیب به نظر می‌رسد اما به علت مسیر کوتاه‌تر غذا در طول معده، کالری کمتری از این مواد غذایی، جذب بدن می‌شود. حال بدن برای بدست آوردن انرژی مورد نیاز خود شروع به سوزاندن چربی‌ها می‌کند و در نهایت متابولیسم بدن بالا می‌رود.

این نوع جراحی لاغری به دو روش باز و لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد. در روش باز یا سنتی، پزشک جراح شکاف بزرگی روی شکم ایجاد کرده تا با دسترسی آزاد به معده، جراحی را انجام دهد. در روش لاپاراسکوپی اما، جراح با ایجاد برش‌های کوچک روی شکم و فرستادن یک دوربین کوچک به داخل بدن، جراحی را به صورت بسته انجام می‌دهد.

عمل مینی بای پس معده چیست؟

جراحی مینی بای پس معده، در عین اینکه یک جراحی مستقل و متفاوت به حساب می‌آید، اما همچنان بسیار شبیه به عمل بای پس کلاسیک است. این بدان معنا است که هر آنچه برای جراحی بای پس معده در بخش قبلی نوشته شد، برای جراحی مینی بای پس نیز صدق می‌کند.

در کل اما جراحی مینی بای پس معده، شامل رویکرد جدیدی است که به بیمار کمک می‌کند تا با تغییر مسیر کمتر روده، نتایج مشابه بای پس را تجربه کرده و به کاهش وزن شدیدی دست یابد. این جراحی اولین بار در دهه 90 انجام شد و روش نسبتاً جدیدی به شمار می‌رود.

عملکرد دو عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس

عملکرد دو عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس

تفاوت میان عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس معده، در جزئیات است و هر دو این جراحی‌ها پروسه مشابهی دارند که شامل موارد زیر می‌شود:

  • کوچک کردن معده: در هر دو این عمل‌های لاغری، سایز معده از حالت عادی، کوچک‌تر می‌شود. به همین دلیل فرد با مقدار غذای کمتری احساس سیری خواهد کرد.
  • جذب کالری کمتر: با کم شدن حجم معده و حذف قسمت ابتدایی روده باریک، میزان جذب کالری از مواد غذایی نیز کمتر از قبل می‌شود. همین امر موجب می‌شود حتی در صورت پرخوری فرد، کالری زیادی توسط بدن دریافت نشود.
  • تغییر متابولیسم روده: با تغییر در اندازه روده باریک و عدم جذب کامل کالری مواد غذایی، تغییر میزان اسید معده و تغییرات هورمونی بدن بعد از جراحی، متابولیسم روده نیز دچار تغییر می‌شود. در واقع در هر دو این جراحی‌های لاغری، این اتفاق رخ خواهد داد.

مینی بای پس معده بهتره یا روش بای پس کلاسیک؟

همانطور که اشاره شد، بای پس کلاسیک معده و مینی بای پس هر دو جراحی‌های مشابهی هستند ولی در جنبه‌های مختلف و جزئیات، تفاوت‌هایی با هم دارند. در ادامه به تفاوت‌های اصلی میان این دو روش جراحی لاغری اشاره می‌شود:

1. روش انجام جراحی

در عمل بای پس کلاسیک، معده به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش کوچک‌تر به بخش دوم روده باریک متصل خواهد شد. این روش به طور تخصصی توسط جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل مینی بای پس قرار دارد که در آن، معده به شکل لوله‌ای تغییر کرده و به بخش انتهایی روده باریک متصل می‌شود. این روش جراحی نسبتاً جدیدتر بوده و به علت ایجاد یک آناستوموز، روش جراحی ساده و سریع‌تری است.

2. تغییرات در سیستم گوارشی

در هر دو روش جراحی، تغییراتی در سیستم گوارشی، راه‌های هضم و جذب مواد غذایی ایجاد می‌شود. اما این تغییرات در جراحی مینی بای پس معده، کمتر از بای پس خواهد بود. در جراحی بای پس کلاسیک، معده کوچک‌تر شده و بخشی از روده باریک بریده می‌شود تا مواد غذایی مستقیماً به آن وارد شوند. در مقابل در جراحی مینی بای پس، تغییرات ایجاد شده در معده کمتر است و بخشی از روده با یک آناستوموز به معده لوله‌ای شکل متصل خواهد شد.

3. عوارض و مخاطرات جراحی

در هر دو این روش‌های جراحی لاغری، ممکن است عوارض و مخاطراتی نظیر خون‌ریزی، عفونت، انسداد روده و مشکلات تغذیه‌ای به وجود آید. با این حال، با توجه به مطالعات انجام شده در این زمینه، خطر عفونت و انسداد روده در جراحی مینی بای پس معده کمتر است ولی ممکن است خطر تشکیل سنگ صفرا در این روش بیشتر از بای پس کلاسیک باشد.

4. زمان جراحی

زمان عمل بای پس کلاسیک معده، معمولاً بیشتر از مینی بای پس است. جراحی مینی بای پس به علت سادگی و سرعت بیشتر در انجام، طول مدت عمل کمتری دارد و بیشتر مورد استقبال بیماران و جراحان قرار می‌گیرد.

5. تغییرات جزئی در سیستم گوارشی

تغییرات جزئی در راه‌های هضم و جذب مواد غذایی در جراحی بای پس معده اتفاق می‌افتد. معده کوچک‌تر شده و بخشی از روده کوچک حذف می‌شود. در عمل مینی بای پس نیز این تغییرات وجود دارد اما به طور کلی انجام شده و جزئیات کمتری نسبت به جراحی بای پس دارد.

تصمیم در رابطه با استفاده از هر یک از این روش‌ها، توسط تیم تخصصی پزشکی و با توجه به وضعیت جسمی و نیازهای شما گرفته می‌شود. پزشک متخصص جراحی لاغری، با بررسی موارد مختلف، بهترین روش جراحی را برای شما تعیین می‌کند. بنابراین بهتر است با یک تیم تخصصی مشورت کرده و در رابطه با گزینه‌های درمانی و تفاوت‌های آن، نگرانی‌های خود را برطرف سازید.

مزایا و معایب مینی بای پس نسبت به روش بای پس کلاسیک

تفاوت‌های میان جراحی مینی بای پس و بای پس گفته شد. اما برای انتخاب میان این دو جراحی و رسیدن به پاسخ این سوال که مینی بای پس معده بهتره یا روش بای پس کلاسیک، مزیت‌های جراحی مینی بای پس نسبت به روش سنتی و کلاسیک بای پس، در ادامه شرح داده می‌شود:

  • خطر بروز عوارض کمتر: در روش مینی بای پس، تغییر مسیر روده کمتر از بای پس است و به همین علت، خطر عوارض کمتری نیز دارد.
  • زمان بهبودی سریع‌تر: به علت تهاجم کمتری که در عمل مینی بای پس رخ می‌دهد، بدن سریع‌تر بهبود می‌یابد. این در حالی است که بهبودی عمل بای پس کلاسیک ممکن است ماه‌ها طول بکشد و نیاز به مراقبت‌های بیشتری نیز دارد.مزایا و معایب مینی بای پس نسبت به روش بای پس کلاسیک

با این حال، در صورتی که مینی بای پس هیچ گونه عوارضی نداشت، دیگر نیازی به انجام بای پس کلاسیک نبود. اما اینطور نیست و جراحی مینی بای پس معایبی نیز دارد که عبارتند از:

  • اثربخشی کمتر: اگرچه جراحی مینی بای پس یک جراحی لاغری بسیار قوی شناخته می‌شود اما اثربخشی آن نسبت به بای پس کلاسیک کمتر است. هیچ راه‌حلی برای این موضوع وجود ندارد و تنها به نحوه انجام جراحی بستگی دارد.
  • دسترسی کمتر: از آن‌جایی که جراحی مینی بای پس یک جراحی نسبتاً جدید به شمار می‌رود، اغلب پزشکان این حوزه، تجربه کافی در این رابطه ندارند. یافتن کلینیک و پزشک حرفه‌ای برای انجام این روش لاغری، دشوار خواهد بود.

جمع‌بندی

چاقی مفرط یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حال حاضر جوامع مختلف به حساب می‌آید و آسیب‌های زیادی به زندگی بشر وارد می‌کند. بروز انواع بیماری‌های روحی و جسمی نظیر دیابت، پرفشاری خون، افسردگی و غیره نتایج ابتلا به چاقی خواهد بود. در حال حاضر اما با پیشرفت‌های زیاد حوزه پزشکی، روش‌های درمانی مختلفی برای چاقی طراحی شده است.

جراحی مینی بای پس و روش بای پس کلاسیک، دو مورد از بهترین‌ روش‌های برگشت‌ناپذیر چاقی است که به با توجه به شرایط بدنی بیماران و سن آن‌ها یکی از این موارد برای از بین بردن اضافه وزن انتخاب می‌شود. یکی از بهترین و توانمندترین پزشکان این حوزه، دکتر ناصر یاهو است که می‌توانید برای درمان به ایشان مراجعه کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *