عمل بای پس کلاسیک معده

عمل بای پس کلاسیک معده یکی از روش های جراحی برای لاغری و درمان انواع بیماری های مرتبط با چاقی مفرط می باشد. بای پس معده به طور کلی به چهار روش انجام می شود. بای پس کلاسیک، ساسی بای پس، مینی بای پس و سادی بای پس انواع تکنیک ها و روش های انجام این جراحی می باشند.

انتخاب نوع روش بر اساس عوامل مختلفی انجام می شود. وضعیت بیمار، میزان چاقی و بیماری های مربوط به آن از مهم ترین موارد برای انتخاب روش مناسب می باشد. در این مقاله قصد داریم عمل بای پس کلاسیک معده را به طور کامل توضیح دهیم. کسب اطلاعات کافی در مورد جراحی قبل از عمل می تواند کمک بزرگی برای بیمار باشد.

عمل بای پس کلاسیک چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی بای پس کلاسیک معده در واقع روشی برای کوچک کردن حجم معده می باشد. در افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند لاغری و کاهش وزن تنها با کمتر نمودن ظرفیت معده امکان پذیر می باشد. کاری که در این عمل انجام می گردد برداشتن 70 درصد از حجم معده و اتصال آن به روده کوچک است. در عمل اسلیو کار با برداشته شدن قسمتی از معده تمام می شود اما در روش بای پس روده کوچک به معده وصل می گردد.

در این حالت میزان کالری دریافتی بدن بسیار کمتر از قبل می شود و بیمار در مدت زمان کوتاه وزن خود را از دست می دهد. پس می توان گفت عمل بای پس به طور کلی در دو مرحله انجام می شود.

 • مرحله اول برداشتن بخشی از معده
 • مرحله دوم ایجاد برش هایی در انتهای روده و معده برای اتصال آن ها به یکدیگر می باشد.

مدت زمان انجام این جراحی بیشتر از عمل های دیگر مانند اسلیو معده می باشد. معمولا این جراحی برای افرادی انجام می شود که دارای اضافه وزن بسیار زیادی هستند. عوارض و مزایای آن را با هم بررسی می نماییم.

عمل بای پس کلاسیک معده چیست و چگونه انجام می شود

چه کسانی مناسب عمل بای پس کلاسیک معده هستند؟

قبل از انجام جراحی بای پس کلاسیک معده باید موارد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. اولین و مهم ترین مورد مشخص کردن شاخص توده بدنی می باشد. شاخص توده بدنی برای افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند باید 40 و بیشتر از آن باشد. در صورتی که شاخص توده بدنی کم باشد انجام این جراحی اصلا توصیه نمی شود.

تنها در صورتی شاخص توده بدنی کمتر از 40 قابل قبول است که فرد دچار بیماری مثل فشار خون و یا دیابت باشد. در این موارد نیز عدد مجاز برای انجام عمل بای پس معده حدود 35 می باشد. برخی به اشتباه این باور را دارند که وجود اضافه وزن بالای ده کیلو مجوز انجام جراحی بای پس کلاسیک معده را صادر می نماید. توجه داشته باشید که شاخص توده بدنی به معنی میزان چربی موجود در بدن است و اصلا ربطی به وزن فرد ندارد.

ممکن است فردی اضافه وزن 15 کیلویی داشته باشد اما شاخص توده بدنی او بسیار بالا نباشد. پس صرفا وجود اضافه وزن مجوزی برای انجام عمل نمی باشد. معاینات کامل و کافی حتما باید قبل از جراحی انجام شود. در مواردی که فرد به بیماری های خاصی مبتلا است امکان انجام این عمل وجود ندارد.

همچنین بخوانید : جدول محاسبه bmi و شاخص توده بدنی

مراقبت های قبل از عمل بای پس کلاسیک معده

اصلی ترین کاری که یک پزشک باید قبل از انجام عمل بای پس کلاسیک معده انجام دهد، معاینه و بررسی آزمایشات لازم از بیمار می باشد. آزمایش خون کلی، تصویر برداری از اندام های مربوطه و بررسی سلامتی بدن از موارد مهم در مراقبت های قبل از عمل می باشد.

برخی از بیماران به دلایلی از داروهایی استفاده می نمایند که از لخته شدن خون جلوگیری می نماید. آسپرین، وارفارین و ویتامین ای از جمله ی این داروها می باشند. چند روز قبل از عمل جراحی حتما باید از مصرف این نوع داروها خودداری گردد تا در حین عمل فرد دچار خونریزی نگردد.

باردار بودن و یا داشتن قصد برای بارداری از مواردی است که حتما باید قبل از عمل مورد بررسی قرار بگیرد. انجام جراحی در دوران بارداری میسر نیست و حتما باید عمل به چندین ماه بعد از بارداری موکول گردد. در صورت داشتن قصد برای بارداری نیز باید این موضوع را با پزشک خودتان در میان بگذارید.

کشیدن سیگار باید از چند هفته قبل از عمل ترک شود. مواد موجود در سیگار می تواند پیامد منفی برای جراحی در پی داشته باشد. بعد از جراحی نیز استعمال دخانیات اصلا توصیه نمی گردد.

همچنین بخوانید : عمل ساسی بای پس معده چقدر لاغر می کند؟

مراقبت های بعد از عمل بای پس کلاسیک معده

بعد از عمل بای پس کلاسیک معده حتما باید مواردی را رعایت نمود.

 • مدت زمان بستری شدن در بیمارستان بعد از عمل حدود 5 روز می باشد.
 • دوران نقاهت و بهبودی نسبی تقریبا سه هفته می باشد.
 • بیمار حتما باید سه هفته استراحت داشته باشد و از انجام فعالیت های بدنی سنگین خودداری نمایید.
 • فعالیت جسمی بعد از یک هفته باید به صورت آرام و تدریجی باشد.
 • قدم زدن آهسته می تواند کمک بزرگی برای بهبود اندام ها و جلوگیری از ایجاد لخته خون باشد.
 • بهتر است روزانه مدت زمان محدودی را برای این کار اختصاص دهید.

از دیگر موارد بسیار مهم در مراقبت های لازم بعد از عمل بای پس معده رعایت رژیم غذایی می باشد. توجه داشته باشید که یک بیمار بعد از عمل بای پس حتما باید رژیم اصولی که پزشک به او تجویز نموده را رعایت نماید. در روزهای ابتدایی بعد از عمل استفاده از غذاهای جامد ممنوع می باشد و بیمار باید از غذاهای مایع استفاده نماید.

هیچ گونه ماده ی جامدی نباید وارد سیستم گوارش شود. بعد از گذشتن دوران نقاهت بیمار می تواند کم کم شروع به خوردن غذاهای سفت تر نماید. توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل از غذاهای جامد استفاده نشود. مصرف مکمل در این دوران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

جراحی بای پس معده کلاسیک دارای مزایایی است که سایر جراحی های لاغری این ویژگی ها را ندارند.

مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

 • بیشترین میزان کاهش وزن بعد از عمل از جمله مزایای این عمل می باشد.
 • بعد از عمل بای پس معده فرد در سریع ترین زمان اضافه وزن خود را از دست می دهد و به یک اندام متناسب دست پیدا می کند.
 • احتمال بازگشت چاقی بعد از عمل بای پس معده تقریبا وجود ندارد و در مواردی نادر حدود 1 الی 3 درصد احتمال وجود دارد.
 • یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که قصد انجام جراحی لاغری دارند بازگشت وزن به حالت قبل است. در صورتی که بای پس معده را انجام دهید، لازم نیست نگران این مورد باشید.
 • ریزه خواری و خوردن شیرینی جات از عوامل بسیار مهم در چاقی مفرط می باشد. با کاهش حجم معده این ریزه خواری ها و هوس شیرینی وجود نخواهد داشت.
 • این موضوع در جراحی اسلیو صدق نمی کند. در صورتی که فرد ریزه خواری هستید بهتر است به جای عمل اسلیو عمل بای پس معده را انجام دهید.
 • در صورتی که بعد از عمل شاهد نشتی مواد غذایی باشید در سریع ترین زمان و با راحت ترین روش می توان این مشکل را کنترل نمود. توجه داشته باشید که این مشکل در جراحی های دیگر مانند اسلیو به راحتی قابل حل نیست.
 • این جراحی برای افراد کم تحرک نیز مزایای بسیاری دارد.
همچنین بخوانید : آیا تفاوت بای پس و اسلیو معده را می دانید؟

عوارض عمل بای پس کلاسیک معده

به طور کلی هر عمل جراحی لاغری می تواند دارای عوارضی باشد. در صورتی که جراحی توسط یک پزشک حرفه ای و در یک مرکز معتبر انجام شود قطعا عوارض بعدی آن کمتر خواهد بود. متاسفانه افراد بسیاری به دلیل عدم وجود تخصص کافی در پزشک دچار مشکلات جدی بعد از عمل شده اند و در مواردی نیز جان خود را از دست داده اند.

البته عوارض جزئی در بیشتر افراد به وجود می آید که بعد از گذشت دوران نقاهت از بین می روند. از عوارض احتمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی در چند روز اول جراحی ممکن است دیده شود. در صورت ادامه دار بودن آن حتما باید به پزشک مراجعه نماید.
 • عفونت از دیگر مشکلات احتمالی است که در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی ممکن است پدیدار گردد.
 • از دیگر عوارض بای پس معده نشتی مواد غذایی در سیستم گوارش می باشد.
 • رعایت رژیم در روزهای اول بعد از عمل تاثیر زیادی در جلوگیری از این عارضه دارد.
 • به طور کلی اگر بعد از عمل دچار مشکلات و عوارض شدیدی شدید حتما باید با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که نشتی در گوارش وجود داشته باشد، پزشک با استفاده از روش هایی می تواند این مشکل را رفع نماید.
 • انسداد روده
 • زخم های گوارشی
 • حالت تهوع دائمی از دیگر عوارض احتمالی است که به وجود آمدن آن ها نادر می باشد.

توجه داشته باشید اطمینان یافتن از تخصص و حرفه ای بودن پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد. قبل از انجام هر عملی حتما تحقیقات لازم و کافی در مورد پزشک خود انجام دهید و مطمئن باشید که بدن خودتان را به دست یک پزشک متخصص می سپارید. دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی چاقی و زیبایی به همراه تیم مجرب و حرفه ایی خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *