عمل بای پس کلاسیک معده یکی از روش های جراحی لاغری و درمان انواع بیماری های مرتبط با چاقی مفرط می باشد. بای پس معده به طور کلی به چهار روش انجام می شود. بای پس کلاسیک، ساسی بای پس، مینی بای پس و سادی بای پس انواع تکنیک ها و روش های انجام این جراحی می باشند.

انتخاب نوع روش بر اساس عوامل مختلفی انجام می شود. وضعیت بیمار، میزان چاقی و بیماری های مربوط به آن از مهم ترین موارد برای انتخاب روش مناسب می باشد. در این مقاله قصد داریم عمل بای پس کلاسیک معده را به طور کامل توضیح دهیم. کسب اطلاعات کافی در مورد جراحی قبل از عمل می تواند کمک بزرگی برای بیمار باشد.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

عمل بای پس کلاسیک چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی بای پس کلاسیک معده در واقع روشی برای کوچک کردن حجم معده می باشد. در افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند لاغری و کاهش وزن تنها با کمتر نمودن ظرفیت معده امکان پذیر می باشد. کاری که در این عمل انجام می گردد برداشتن 70 درصد از حجم معده و اتصال آن به روده کوچک است. در عمل اسلیو کار با برداشته شدن قسمتی از معده تمام می شود اما در روش بای پس روده کوچک به معده وصل می گردد.

در این حالت میزان کالری دریافتی بدن بسیار کمتر از قبل می شود و بیمار در مدت زمان کوتاه وزن خود را از دست می دهد. پس می توان گفت عمل بای پس به طور کلی در دو مرحله انجام می شود.

 • مرحله اول برداشتن بخشی از معده
 • مرحله دوم ایجاد برش هایی در انتهای روده و معده برای اتصال آن ها به یکدیگر می باشد.

مدت زمان انجام این جراحی بیشتر از عمل های دیگر مانند اسلیو معده می باشد. معمولا این جراحی برای افرادی انجام می شود که دارای اضافه وزن بسیار زیادی هستند. عوارض و مزایای آن را با هم بررسی می نماییم.

عمل بای پس کلاسیک معده با چه روشی انجام می‌شود؟

عمل بای پس کلاسیک معده با چه روشی انجام می‌شود؟

جراحی بای پس کلاسیک معده، به دو روش جراحی باز و جراحی لاپاراسکوپیک (روش لاپاراسکوپی) انجام می‌شود. انتخاب نوع انجام این جراحی بر عهده پزشک است. در حال حاضر، در اکثر موارد (به جز موارد استثنا) این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد که جایگزینی برای جراحی باز است.

در جراحی بای پس کلاسیک به روش لاپاراسکوپی، با ایجاد یک سوراخ کوچک و ورود دستگاه لاپاراسکوپ به فضای شکم بیمار، بخشی از معده که در زیر ناحیه کاردیا یا همان محل اتصال مری به معده قرار دارد، برداشته و خارج شده و قسمتی از روده کوچک را به این بخش متصل خواهد شد. به اصطلاح، آناستوموز انجام می‌شود.

با انجام روش لاپاراسکوپی، به جای جراحی باز برای بیمار، خونریزی کمتری اتفاق افتاده و بروز مشکلات عفونی نیز کمتر خواهد شد. همچنین در روش لاپاراسکوپی به علت کمتر بود تعداد بخیه‌ها، محل زخم و بخیه، زودتر بهبود می‌یابد.

اندازه‌هایی که برای این اتصال معده به روده در نظر گرفته می‌شود، به میزان شاخص توده بدنی (BMI) بیمار بستگی دارد. با انجام چنین جراحی لاغری، محدودیت در ابعاد معده ایجاد شده و میزان جذب مواد غذایی و کالری آن‌ها کاهش می‌یابد. همین موارد موجب کاهش وزن فرد خواهد شد.

چه کسانی مناسب عمل بای پس کلاسیک معده هستند؟

قبل از انجام جراحی بای پس کلاسیک معده باید موارد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. اولین و مهم ترین مورد مشخص کردن شاخص توده بدنی می باشد. شاخص توده بدنی برای افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند باید 40 و بیشتر از آن باشد. در صورتی که شاخص توده بدنی کم باشد انجام این جراحی اصلا توصیه نمی شود.

تنها در صورتی شاخص توده بدنی کمتر از 40 قابل قبول است که فرد دچار بیماری مثل فشار خون و یا دیابت باشد. در این موارد نیز عدد مجاز برای انجام عمل بای پس معده حدود 35 می باشد. برخی به اشتباه این باور را دارند که وجود اضافه وزن بالای ده کیلو مجوز انجام جراحی بای پس کلاسیک معده را صادر می نماید. توجه داشته باشید که شاخص توده بدنی به معنی میزان چربی موجود در بدن است و اصلا ربطی به وزن فرد ندارد.

ممکن است فردی اضافه وزن 15 کیلویی داشته باشد اما شاخص توده بدنی او بسیار بالا نباشد. پس صرفا وجود اضافه وزن مجوزی برای انجام عمل نمی باشد. معاینات کامل و کافی حتما باید قبل از جراحی انجام شود. در مواردی که فرد به بیماری های خاصی مبتلا است امکان انجام این عمل وجود ندارد.

همچنین بخوانید : جدول محاسبه bmi و شاخص توده بدنی

عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس چه فرقی با هم دارند؟

عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس چه فرقی با هم دارند؟

ممکن است اسم عمل مینی بای پس را نیز در بین روش‌های جراحی لاغری شنیده باشید. این نوع جراحی لاغری با جراحی بای پس کلاسیک، تفاوت‌های دارد که به شرح زیر است:

 • همانطور که از نام عمل مینی بای پس نیز مشخص است، محدودتر از عمل بای پس کلاسیک انجام می‌گیرد.
 • در واقع در عمل مینی بای پس، بخش بیشتری از روده برداشته می‌شود و تمامی مراحل دیگر کامل مشابه عمل کلاسیک بای پس است.
 • اختلال در جذب ویتامین به علت برداشته شدن بخش بیشتر روده در عمل مینی بای پس بسیار بیشتر است.
 • کاهش وزن در عمل مینی بای پس به نسبت کمتر از جراحی کلاسیک بای پس معده خواهد بود. به همین دلیل این نوع جراحی اغلب برای بیماران با چاقی متوسط و BMI بین 35 تا 40 انجام می‌شود. این در حالی است که عمل بای پس کلاسیک، کاهش وزن بیشتری را به همراه داشته و برای افراد با شاخص توده بدنی بالاتر از 40 توصیه می‌گردد.
 • البته دوران نقاهت جراحی مینی بای پس به نسبت بای پس کلاسیک کوتاه‌تر بوده و عوارض جراحی آن نیز کمتر است.
 • جراحی بای پس کلاسیک برای بیمارانی که تحمل بیهوشی طولانی مدت را ندارند، مناسب نیست، زیرا مدت زمان جراحی کلاسیک بای پس، به نسبت مینی بای پس، طولانی‌تر است. در نتیجه بهتر است برای این بیماران، از جراحی مینی بای پس استفاده شود.

تفاوت میان این دو روش جراحی، نشان از برتری هیچ کدام نیست. بنابراین برای انتخاب هر یک، باید پزشک با توجه به شرایط بدنی شما تصمیم بگیرد.

عمل بای پس کلاسیک و مینی بای پس چه فرقی با هم دارند؟

مراقبت های قبل از عمل بای پس کلاسیک معده

اصلی ترین کاری که یک پزشک باید قبل از انجام عمل بای پس کلاسیک معده انجام دهد، معاینه و بررسی آزمایشات لازم از بیمار می باشد. آزمایش خون کلی، تصویر برداری از اندام های مربوطه و بررسی سلامتی بدن از موارد مهم در مراقبت های قبل از عمل می باشد.

برخی از بیماران به دلایلی از داروهایی استفاده می نمایند که از لخته شدن خون جلوگیری می نماید. آسپرین، وارفارین و ویتامین ای از جمله ی این داروها می باشند. چند روز قبل از عمل جراحی حتما باید از مصرف این نوع داروها خودداری گردد تا در حین عمل فرد دچار خونریزی نگردد.

باردار بودن و یا داشتن قصد برای بارداری از مواردی است که حتما باید قبل از عمل مورد بررسی قرار بگیرد. انجام جراحی در دوران بارداری میسر نیست و حتما باید عمل به چندین ماه بعد از بارداری موکول گردد. در صورت داشتن قصد برای بارداری نیز باید این موضوع را با پزشک خودتان در میان بگذارید.

کشیدن سیگار باید از چند هفته قبل از عمل ترک شود. مواد موجود در سیگار می تواند پیامد منفی برای جراحی در پی داشته باشد. بعد از جراحی نیز استعمال دخانیات اصلا توصیه نمی گردد.

همچنین بخوانید : عمل ساسی بای پس معده چقدر لاغر می کند؟

مراقبت های بعد از عمل بای پس کلاسیک معده

بعد از عمل بای پس کلاسیک معده حتما باید مواردی را رعایت نمود.

 • مدت زمان بستری شدن در بیمارستان بعد از عمل حدود 5 روز می باشد.
 • دوران نقاهت و بهبودی نسبی تقریبا سه هفته می باشد.
 • بیمار حتما باید سه هفته استراحت داشته باشد و از انجام فعالیت های بدنی سنگین خودداری نمایید.
 • فعالیت جسمی بعد از یک هفته باید به صورت آرام و تدریجی باشد.
 • قدم زدن آهسته می تواند کمک بزرگی برای بهبود اندام ها و جلوگیری از ایجاد لخته خون باشد.
 • بهتر است روزانه مدت زمان محدودی را برای این کار اختصاص دهید.

از دیگر موارد بسیار مهم در مراقبت های لازم بعد از عمل بای پس معده رعایت رژیم غذایی می باشد. توجه داشته باشید که یک بیمار بعد از عمل بای پس حتما باید رژیم اصولی که پزشک به او تجویز نموده را رعایت نماید. در روزهای ابتدایی بعد از عمل استفاده از غذاهای جامد ممنوع می باشد و بیمار باید از غذاهای مایع استفاده نماید.

هیچ گونه ماده ی جامدی نباید وارد سیستم گوارش شود. بعد از گذشتن دوران نقاهت بیمار می تواند کم کم شروع به خوردن غذاهای سفت تر نماید. توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل از غذاهای جامد استفاده نشود. مصرف مکمل در این دوران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

مزایای استفاده از عمل بای پس کلاسیک معده

جراحی بای پس معده کلاسیک دارای مزایایی است که سایر جراحی های لاغری این ویژگی ها را ندارند.

 • بیشترین میزان کاهش وزن بعد از عمل از جمله مزایای این عمل می باشد.
 • بعد از عمل بای پس معده فرد در سریع ترین زمان اضافه وزن خود را از دست می دهد و به یک اندام متناسب دست پیدا می کند.
 • احتمال بازگشت چاقی بعد از عمل بای پس معده تقریبا وجود ندارد و در مواردی نادر حدود 1 الی 3 درصد احتمال وجود دارد.
 • یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که قصد انجام جراحی لاغری دارند بازگشت وزن به حالت قبل است. در صورتی که بای پس معده را انجام دهید، لازم نیست نگران این مورد باشید.
 • ریزه خواری و خوردن شیرینی جات از عوامل بسیار مهم در چاقی مفرط می باشد. با کاهش حجم معده این ریزه خواری ها و هوس شیرینی وجود نخواهد داشت.
 • این موضوع در جراحی اسلیو صدق نمی کند. در صورتی که فرد ریزه خواری هستید بهتر است به جای عمل اسلیو عمل بای پس معده را انجام دهید.
 • در صورتی که بعد از عمل شاهد نشتی مواد غذایی باشید در سریع ترین زمان و با راحت ترین روش می توان این مشکل را کنترل نمود. توجه داشته باشید که این مشکل در جراحی های دیگر مانند اسلیو به راحتی قابل حل نیست.
 • این جراحی برای افراد کم تحرک نیز مزایای بسیاری دارد.
همچنین بخوانید : آیا تفاوت بای پس و اسلیو معده را می دانید؟

عوارض عمل بای پس کلاسیک معده

به طور کلی هر عمل جراحی لاغری می تواند دارای عوارضی باشد. در صورتی که جراحی توسط یک پزشک حرفه ای و در یک مرکز معتبر انجام شود قطعا عوارض بعدی آن کمتر خواهد بود. متاسفانه افراد بسیاری به دلیل عدم وجود تخصص کافی در پزشک دچار مشکلات جدی بعد از عمل شده اند و در مواردی نیز جان خود را از دست داده اند.

البته عوارض جزئی در بیشتر افراد به وجود می آید که بعد از گذشت دوران نقاهت از بین می روند. از عوارض احتمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی در چند روز اول جراحی ممکن است دیده شود. در صورت ادامه دار بودن آن حتما باید به پزشک مراجعه نماید.
 • عفونت از دیگر مشکلات احتمالی است که در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی ممکن است پدیدار گردد.
 • از دیگر عوارض بای پس معده نشتی مواد غذایی در سیستم گوارش می باشد.
 • رعایت رژیم در روزهای اول بعد از عمل تاثیر زیادی در جلوگیری از این عارضه دارد.
 • به طور کلی اگر بعد از عمل دچار مشکلات و عوارض شدیدی شدید حتما باید با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که نشتی در گوارش وجود داشته باشد، پزشک با استفاده از روش هایی می تواند این مشکل را رفع نماید.
 • انسداد روده
 • زخم های گوارشی
 • حالت تهوع دائمی از دیگر عوارض احتمالی است که به وجود آمدن آن ها نادر می باشد.

توجه داشته باشید اطمینان یافتن از تخصص و حرفه ای بودن پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد. قبل از انجام هر عملی حتما تحقیقات لازم و کافی در مورد پزشک خود انجام دهید و مطمئن باشید که بدن خودتان را به دست یک پزشک متخصص می سپارید. دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی چاقی و زیبایی به همراه تیم مجرب و حرفه ایی خود آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

رژیم غذایی بعد از بای پس کلاسیک معده

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل بای پس کلاسیک معده، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی بعد از بای پس کلاسیک معده به بیمار کمک می‌کند تا عادت‌های غذایی جدید را آموخته و به تدریج، آن‌ها را عملی کند. برنامه غذایی بیمار در هفته‌های اول بعد از جراحی حساسیت بیشتری داشته و مراقبت زیادی را می‌طلبد. در ادامه انواع مواد غذایی مناسب برای این افراد را معرفی می‌کنیم

بهترین غذاها برای بعد از جراحی بایپس کلاسیک معده

بهترین غذاها برای بعد از جراحی بای پس کلاسیک معده

در روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی بای پس معده، باید از غذاهای مایع و آبکی استفاده نمود. البته مصرف غذاهایی که به شکل مایع بوده و مواد غذایی حل شده در آن‌ها وجود دارند، بلامانع است. از جمله مواد غذایی مجاز در این مرحله، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبگوشت
 • چای یا قهوه بدون کافئین
 • آبمیوه بدون قند
 • ژلاتین یا بستنی بدون شکر
 • شیر بدون چربی
 • غذاهای محلول در آب

رژیم غذایی بعد از بای پس کلاسیک معده؛ یک هفته بعد از عمل

یک هفته بعد از عمل جراحی، می‌توان غذاهای له شده، مخلوط و صاف شده را مصرف کرد. دقت کنید که غذاهای بعد از عمل، باید یک مایع نسبتا غلیظ باشند، و هیچ گونه ماده غذایی جامدی در آن وجود نداشته باشد.

افرادی که تحت عمل بای پس معده قرار می‌گیرند، بهتر است ۳ تا ۶ وعده غذایی کوچک در طول روز مصرف کنند. هر وعده غذایی معادل 4 تا ۶ قاشق غذاخوری خواهد بود که حتی مصرف این حجم غذا نیز، باید حدود ۳۰ دقیقه طول بکشد. غذاهای زیر را می‌توانید به صورت پوره شده در وعده‌های غذایی خود بگنجانید:

 • مرغ، ماهی یا گوشت چرخ کرده بدون چربی
 • تخم مرغ نرم
 • غلات پخته شده
 • میوه‌های نرم و سبزیجات پخته شده

این گونه مواد غذایی را می‌توانید با مایعات زیر مخلوط کرده و مصرف نمایید:

 • آب
 • شیر بدون چربی
 • آبگوشت
 • آبمیوه بدون شکر
 • غذاهای نرم شده

پرهیزهای غذایی برای بعد از جراحی معده

برای رژیم غذایی بعد از بای پس کلاسیک معده، لازم است از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کنید. در این صورت، از بروز آسیب‌های احتمالی پیشگیری خواهد شد. ممنوعیت‌های غذایی برای این افراد، به قرار زیر هستند:

 • نان‌ها
 • نوشیدنی‌های گازدار
 • سبزیجات خام
 • سبزیجات فیبری پخته شده مانند کرفس، کلم بروکلی، ذرت یا کلم
 • گوشت‌های سفت
 • گوشت قرمز
 • غذاهای سرخ شده
 • غذاهای بسیار چاشنی یا تند
 • آجیل و دانه‌ها
 • ذرت بو داده

مراقبت‌های مصرف غذا بعد از عمل بای پس معده کلاسیک

معمولا پزشک جراح به شما راهنمایی‌های لازم را درباره نوع و مقدار مواد غذایی مصرفی بعد از عمل بایپس کلاسیک معده، ارائه می‌دهد. با این حال، در اینجا ما به چند نکته درباره رژیم غذایی اشاره می‌کنیم:

 • روزانه مقدار کافی آب بنوشید تا از دهیدراته شدن بدن جلوگیری شود.
 • مایعات را همراه با غذا ننوشید؛ بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از غذا و ۳۰ دقیقه بعد از آن، از نوشیدن آب و مایعات خودداری کنید.
 • غذا را آهسته بخورید و مایعات را کم کم بنوشید، تا از بروز سندرم دامپینگ جلوگیری شود؛ سندروم دامپینگ زمانی رخ می‌دهد که غذاها و مایعات، با سرعت بالا و در مقادیر بیش از حد استاندارد، به سیستم گوارش و روده کوچک وارد شوند. از عوارض این سندرم می‌توان به استفراغ، تهوع، سرگیجه، اسهال و تعریق اشاره کرد.
 • غذاهای بدون چربی و سرشار از پروتئین مصرف کنید.
 • غذاها و نوشیدنی‌هایی را استفاده کنید که چربی و قند پایینی دارند.
 • از مصرف الکل خودداری کنید.
 • کافئین می‌تواند بدن شما را کم آب کند؛ بنابراین از مصرف آن بعد از جراحی، خودداری کرده یا مقدار آن را محدود کنید.
 • برای پیشگیری از سوء تغذیه بعد از جراحی بای پس کلاسیک معده، مصرف مکمل‌هایی که پزشک تجویز می‌کند را جدی بگیرید.
 • غذا را کاملا بجوید و بعد قورت دهید.

فرم بدن بیمار بعد از عمل بای پس معده

بهتر است قبل از اینکه جراحی بای پس معده را انجام دهید، انتظارات خود از عمل را با پزشکتان در میان بگذارید. برای مثال، بهتر است به او بگویید که تا چه حد می‌خواهید وزنتان را کم کنید؛ زیرا ممکن است این مساله در فرایند عمل تاثیرگذار باشد.

معمولا بیمارانی که جراحی بایپس معده را انجام می‌دهند، حدود ۶۰ درصد از وزن اضافی خود را از دست خواهند داد. فرایند کاهش وزن در طول ماه‌ها انجام می‌گیرد و رسیدن به وزن ایده‌آل، می‌تواند ۲ تا ۳ سال طول بکشد.

انواع جراحی زیبایی اندام بعد از عمل بایپس کلاسیک معده

دقت کنید که جراحی بای پس معده، فقط به لاغر شدن و از دست دادن چربی‌های اضافی کمک می‌کند. در نتیجه، پوست‌های اضافی و چروک‌هایی که در نواحی مختلف بدن به وجود می‌آیند، ممکن است ظاهری نازیبا برای بدن ایجاد نمایند.

برای آنکه بتوانید به بهترین فرم بدن بعد از جراحی بای پس معده برسید، گاهی لازم است عمل کانتورینگ انجام دهید. برای مثال، جراحی ابدومینوپلاستی بعد از جراحی معده، به شما کمک می‌کند تا پوست‌های اضافی ناحیه شکم خود را برطرف نمایید. ضمن اینکه، انجام عمل لیپوساکشن نیز برای رفع کیسه‌های چربی باقی مانده زیر پوست، که در اثر عمل برطرف نشده‌اند، راهکار بسیار مناسبی خواهد بود. پیکرتراشی به شما کمک می‌کند تا لاغر شدن اندام خود را بهتر به نمایش گذاشته، و از نتیجه عمل جراحی بای پس کلاسیک معده خود، لذت بیشتری ببرید.

جمع بندی

انجام عمل‌های لاغری از جمله جراحی بای پس کلاسیک معده، به افراد کمک می‌کند تا اضافه وزن بیش از حد خود را از بین برده، و به اندام ایده آلی برسند. با این حال، رعایت رژیم غذایی بعد از عمل جراحی نیز مهم است. مصرف غذاهای آبکی در روزهای اولیه بعد از جراحی، و کم کردن حجم غذا در هفته دوم به بعد، به تدریج عادت‌های غذایی بیمار را تغییر داده و او را برای لاغری آماده می‌سازد. به منظور زیباسازی اندام خود بعد از عمل بای پس کلاسیک، می‌توانید جراحی تامی تاک یا لیپوساکشن را نیز انجام دهید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *