عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

ساسی بای پس معده از جمله جراحی های نوین برای لاغری و تناسب اندام می باشد. کاهش وزن و لاغری در برخی از موارد کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است. رعایت رژیم های غذایی سفت و سخت و انجام ورزش های سنگین کار راحتی نیست. در مواردی که شاخص توده بدنی افراد بسیار بالا است انجام عمل های جراحی لاغری می تواند یک انتخاب خوب و منطقی برای داشتن تناسب اندام باشد.

عمل ساسی یکی از پیشرفته ترین عمل های جراحی لاغری است که با استفاده از آن می توانید کاهش وزن خوبی داشته باشید. البته که این جراحی مناسب هر کس نیست. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کامل و جامعی را درباره ی این جراحی در اختیار شما قرار دهیم.

دکتر یاهو جراح لاغری

عمل ساسی بای پس چیست؟

شاید نام این روش جراحی کمتر به گوشتان خورده باشد و اطلاعات زیادی درباره ی آن نداشته باشید. عمل ساسی در واقع ترکیب دو روش اسلیو معده و عمل بای پس معده می باشد. یعنی در طی جراحی ساسی هر دو روش با هم ترکیب می شوند. ابتدا عمل اسلیو برای معده انجام می شود و قسمتی از معده برداشته می شود سپس قسمتی از روده کوچک به معده وصل می گردد. این روش پیشرفته و نوین دارای ویژگی های منحصر به فردی است و در واقع بهتر از دو روش اسلیو و بای پس معده عمل می نماید.

 1. در این روش دو مسیر برای گوارش و عبور مواد غذایی ایجاد می شود. در مسیر اول غذا از مری به معده و سپس به دوازدهه و روده می رود. در این مسیر مواد معدنی و ویتامین های موجود در غذا جذب سیستم گوارش می شود.
 2. در مسیر دوم غذا مستقیم از معده به بخش انتهایی روده کوچک می رود و از آن جا توسط روده بزرگ دفع می گردد. در این مسیر هیچ گونه جذبی انجام نمی شود. وجود این دو مسیر سبب می شود تا قند و چربی کمتری جذب بدن شده و فرد بعد از مدتی دچار کاهش وزن شود.
پیشنهاد مطالعه: خدمات بای پس معده توسط دکتر ناصر یاهو

ساسی بای پس معده چیست؟

چه کسانی مناسب عمل ساسی بای پس هستند؟

جراحی ساسی برای همه ی افراد مناسب نیست و فرد حتما باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا کاندید مناسبی برای این عمل گردد. قبل از هر چیز سن یکی از موارد بسیار مهم می باشد. فرد حتما باید در بازه ی سنی 18 تا 65 سال قرار داشته باشد. افرادی مجاز به انجام این جراحی هستند که شاخص توده ی بدنی آن ها بالای 40 باشد. توجه داشته باشید که تنها اضافه وزن مهم نیست.

شاخص توده بدنی میزان و مقدار چربی موجود در بدن است که برای انجام جراحی ساسی یکی از موارد بسیار مهم می باشد.در صورتی که فرد دچار فشار خون و یا دیابت باشد شاخص توده ی بدنی 30 نیز مورد قبول می باشد. افرادی که مبتلا به این بیماری ها هستند بیشتر در معرض خطرات ناشی از چاقی مفرط قرار می گیرند. انجام عمل ساسی در این افراد می تواند کمک بزرگی برای سلامتی بیشتر و بهتر باشد.

همچنین بخوانید : شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

همچنین افرادی که یکبار تجربه عمل اسلیو ناموفق داشته اند نیز کاندیدای انجام جراحی ساسی می باشند. به طور کلی قبل از تصمیم برای انجام این جراحی حتما باید معاینات و آزمایشات دقیقی توسط پزشک انجام شود. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

علت انجام عمل ساسی بای پس

به طور کلی2 دلیل بسیار مهم برای انجام این جراحی وجود دارد که پزشکان ترجیح می دهند تا این عمل را به جای اول اسلیو و بای پس معده انجام دهند.

 1. اولین مورد افزایش میزان جذب مواد معدنی و ویتامین ها در جراحی ساسی می باشد. همان طور که در بالا ذکر شد در جراحی ساسی دو مسیر برای گوارش غذا ایجاد می شود. همین موضوع سبب می شود تا میزان جذب ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر باشد و فرد نیاز کمتری به دریافت مکمل ها پیدا کند. این مورد برای سلامتی بدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 2. دلیل دوم کنترل و بهبود بیماری های مرتبط با چاقی توسط جراحی ساسی بای پس معده می باشد. تقریبا تمامی عمل های لاغری تاثیر زیادی در کنترل بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول دارند اما جراحی ساسی بای پس معده بیش از تمامی روش ها می تواند عوارض ناشی از این بیماری ها را کنترل نماید. جراحی ساسی معده یکی از بهترین روش های لاغری برای کنترل عوارض بیماری های مرتبط با چاقی مفرط می باشد. در صورتی که بیمار بعد از عمل به صورت کامل دستورهای پزشکی را رعایت نماید قطعا نتیجه بسیار خوبی را خواهد گرفت.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

طبق تحقیقات اخیر دانشمندان پی بردند که در ماه ششم پس از جراحی ساسی بای پس، بیمار حدود ۷۵٪ از وزن اضافی خود را از دست می دهد و ۱۲ ماه پس از جراحی ساسی نیز ۹۰٪ از وزن اضافی بیمار کاهش می یابد. همچنین در این نوع عمل جراحی لاغری  ویتامین ها و مواد معدنی در بدن فرد بخوبی جذب می شود.در کل عملکرد آن بهتر از عمل اسلیو و عمل بای پس تنهایی می باشد.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

همچنین بخوانید: آیا تفاوت بای پس و اسلیو معده را می دانید؟

مراحل عمل ساسی بای پس

قبل از هر چیز این جراحی نیاز به بیهوشی کامل دارد بنابراین بیمار ابتدا بیهوش می گردد. چند برش کوچک در چند ناحیه از شکم ایجاد می شود. این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می گردد. دوربین لاپاراسکوپی به بخش مورد نظر وارد می گردد. ابتدا عمل اسلیو معده انجام می گردد یعنی حدود 70 در صد از حجم معده جدا می شود. همان طور که گفته شد جراحی ساسی در واقع ترکیب دو جراحی اسلیو و بای پس معده می باشد. در مرحله اول عمل اسلیو معده به طور کامل انجام می گردد.

مرحله دوم از این جراحی شامل جدا کردن قسمت انتهایی روده کوچک می باشد. بعد از جدا سازی این قسمت برش کوچکی نیز در انتهای روده ایجاد می گردد. سپس برش کوچک دیگری نیز در انتهای معده به وجود می آید. در مرحله بعد این برش ها به یکدیگر متصل می گردند. در واقع این قسمت از جراحی مربوط به بای پس معده می باشد.

آخرین مرحله بررسی نشت و بخیه و پانسمان برش های ایجاد شده می باشد. در واقع مراحل جراحی ساسی ترکیب دو عمل اسلیو و بای پس معده است. تخصص و حرفه ای بودن پزشک در انجام این جراحی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مراحل عمل ساسی بای پس

مزایای عمل ساسی بای پس

از آنجا که عمل جراحی ساسی بای پس، ترکیبی از جراحی‌های اسلیو و بای پس معده است، بنابراین می‌توان گفت که مزایای این عمل جراحی، شامل مزایای هر دو جراحی خواهد بود! در حالت کلی، فردی که تحت عمل ساسی بای پس قرار می‌گیرد، می‌تواند از مزایای زیر بهره‌مند شود:

  • گرسنگی را کاهش می‌دهد؛ با توجه به اینکه بخشی از معده برداشته می‌شود، مقدار هورمون گرسنگی در معده کاهش پیدا کرده و فرد احساس گرسنگی کمتری خواهد داشت.
  • احتمال سوء تغذیه کمتر است؛ با توجه به اینکه در این روش، دستگاه گوارش دو مسیر برای هضم و جذب غذا دارد، در بخش طبیعی غذا به خوبی هضم و مواد معدنی آن جذب می‌شوند. از این رو، احتمال ابتلا به سوء تغذیه بسیار کمتر خواهد بود.
  • غذا خوردن با کیفیت بالا؛ عمل ساسی بای پس باعث می‌شود تا شما بتوانید، برخی از غذاهای عادی که بعد از عمل بای پس یا اسلیو نمی‌توان مصرف کرد را راحت‌تر بخورید. زیرا این غذاها می‌توانند به بخشی از دستگاه گوارش که شامل دوازدهه و انتهای معده است، وارد شده و هضم گردند.
  • امکان کنترل دیابت؛ تغییراتی که در مسیر روده کوچک ایجاد می‌شود، باعث کاهش جذب کربوهیدرات‌ها و قند غذا خواهد شد. بنابراین، افراد بعد از جراحی ساسی بایی پس، به راحتی می‌توانند دیابت خود را کنترل نمایند.
  • تغییر کمتر در دستگاه گوارش؛ با توجه به اینکه در این روش، نسبت به عمل بای پس و اسلیو، تغییرات کمتری در دستگاه گوارش ایجاد می‌گردند، بنابراین می‌توان ادعا نمود که شدت تهاجم آن کمتر خواهد بود.
  • دسترسی به مجرای صفراوی؛ ساسی بای پس، هیچ گونه محدودیتی برای دسترسی به مجاری صفراوی ایجاد نمی‌کند. پس چنانچه در آینده نیاز به جراحی سنگ صفرا داشته باشید، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.
  • کاهش خطر فتق داخلی؛ برخلاف عمل بای پس معده، که خطر فتق در ناحیه شکمی وجود دارد، با روش ساسی بای پس این خطر و حداقل می‌رسد.

مزایای عمل ساسی بای پس

نظرات در مورد عمل ساسی بای پس

از مهم ترین و بارز ترین مزایای جراحی ساسی کاهش وزن می باشد. در این عمل دو مسیر برای گوارش قرار داده می شود. در یکی از مسیرها غذا به طور مستقیم وارد روده کوچک شده و از آن جا دفع می گردد. همین موضوع سبب می شود تا کالری کمتری توسط بدن جذب گردد. از جمله نظرات مردم درباره آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد در مدت زمان کوتاهی به صورت چشمگیری لاغر می شود.
 • به دلیل وجود مسیر اول برای جذب ویتامین ها و مواد معدنی توسط معده فرد نیاز کمتری به دریافت مکمل ها پیدا می کند.
 • در جراحی های دیگر میزان جذب مواد مغذی بسیار کمتر می شود و این موضوع می تواند آسیب زیادی به سلامتی بدن وارد نماید.
 • در واقع بعد از جراحی ساسی بدن دچار ضعف شدید نمی شود.
 • افرادی که دارای مشکلات و بیماری های ناشی از چاقی می باشند بعد از عمل به راحتی می توانند عوارض ناشی از این بیماری ها را کمتر نمایند.
 • فشار خون بالا، دیابت و کلسترول با استفاده از جراحی ساسی به راحتی کنترل می شوند.
 • در مواردی ممکن است فرد قبلا یک عمل ناموفق اسلیو معده داشته باشد در این صورت انجام این جراحی می تواند کمک بزرگی برای این فرد باشد.
همچنین بخوانید: شناخت انواع روش های لاغری

معایب عمل ساسی بای پس

در اغلب جراحی ها چند مورد عوارض و معایب وجود دارد. در صورت وجود تخصص کافی در پزشک و رعایت دستورات مهم توسط بیمار کمتر ممکن است مشکلات جدی برای فرد پیش آید. از جمله عوارض احتمالی عبارتند از:

 • تنگ شدن معده که می تواند مشکلات گوارشی را برای فرد به وجود آورد.
 • آمبولی ریه از دیگر عوارض احتمالی است که می تواند سبب ایجاد مشکلات جدی شود.
 • خونریزی در محل برش ها از جمله موارد دیگر است که معمولا به صورت خفیف اتفاق می افتد.
 • نشت مواد غذایی از محل جراحی که یک عارضه ی مهم است و در صورت غفلت پزشک ممکن است پیش آید.

معایب عمل ساسی بای پس

تاثیر جراحی ساسی بای پس معده در درمان دیابت نوع 2

این جراحی تاثیر بسیار مثبت و زیادی در کنترل و درمان دیابت نوع دوم دارد. بعد از جراحی ساسی مغز خودش را با بدن تطبیق می دهد و میزان هورمون انسولین ترشح شده توسط لوزالمعده افزایش پیدا می کند. مقاومت سلول های بدن در برابر انسولین کمتر می گردد.

به دلیل کاهش شدید کالری دریافتی توسط فرد بیماری دیابت بعد از گذشت مدتی درمان می شود. بنابراین می توان گفت این جراحی تاثیر بسیار زیادی در درمان و کنترل دیابت نوع دوم دارد. توصیه می شود افراد مبتلا حتما از این درمان بهره گیرند.

هزینه عمل ساسی بای پس معده چقدر است؟

هزینه ی یکسان و مشخصی برای انجام این عمل لاغری وجود ندارد. تخصص پزشک و نوع بیمارستان از جمله موارد تاثیرگذار در هزینه ی آن می باشد. اما باید توجه داشته باشید که به دلیل سخت و طولانی بودن این عمل جراحی قطعا باید هزینه ی بیشتری را بپردازید.

همان طور که ذکر شد در واقع جراحی ساسی ترکیب دو عمل اسلیو و بای پس معده می باشد. همین موضوع سبب می شود تا جراح وقت و دقت بیشتری را برای انجام این عمل صرف نماید. حتما باید قبل از انجام و تصمیم برای این عمل از هزینه های آن مطلع شوید. در صورتی که جراحی در یک بیمارستان خصوصی انجام شود قطعا باید هزینه ی بیشتری را بپردازید.

در پایان انتخاب یک پزشک متخصص از موارد بسیار مهم در انجام عمل ساسی بای پس می باشد دکتر ناصر یاهو جراح چاقی و جراحی زیبایی به همراه تیم مجرب خود آماده مشاوره و ارئه خدمات پزشکی به شما عزیزان می باشد.

جمع‌بندی

همانطور که اشاره شد، عمل لاغری ساسی بای پس یا ساسج بای پس، ترکیبی از دو نوع جراحی اسلیو معده و بای پس روده است که به عنوان یکی از تأثیرگذارترین عمل‌های لاغری در جهان شناخته می‌شود. این عمل تأثیر بسیار زیادی بر روی لاغری بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، فشار خون و مشکلات استخوانی خواهد داشت.

با توجه به آمارهای بدست امده، بعد از عمل ساسی بای پس، 80 درصد بیماران با رعایت رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک، به نتایج دلخواه خود می‌رسند. همچنین این آمارها نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می‌توانند تا 95 درصد، بیماری خود را کنترل و درمان کنند. این نوع جراحی لاغری، به نسبت سایر روش‌ها، عوارض و خطرات کمتری را شامل می‌شود و شما می‌توانید با اطمینان بیشتری تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

در صورت رعایت توصیه‌ها و دستورالعمل‌های پزشک بعد از جراحی، کاهش وزن مطلوبی اتفاق افتاده و احتمال برگشت دوباره وزن خیلی کم خواهد شد. شما می‌توانید نظرات و سوالات خود را در رابطه با این نوع روش جراحی با ما در میان بگذارید تا توسط یکی از بهترین جراحان کشور، به آن‌‌ها پاسخ داده شود.

 

perthweightlosssurgery

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *