فرق عمل بای پس و اسلیو معده چیست؟

فرق عمل بای پس و اسلیو معده از جمله موارد بسیار مهم برای افرادی است که قصد جراحی و کاهش وزن دارند. به طور کلی دو روش طبیعی و غیر طبیعی برای کاهش وزن و لاغری وجود دارد. در مواردی که افراد از چاقی مفرط رنج می برند، کاهش وزن به وسیله ی روش های طبیعی کار سختی است.استفاده از روش های جراحی مانند اسلیو و بای پس از جمله روش های پرطرفدار در بین بیماران می باشد. در این مطلب توضیح کاملی درباره ی فرق اسلیو و بای پس ارائه می شود.

مقایسه اسلیو معده و بای پس معده در تعریف و ماهیت

با اینکه جراحی اسلیو معده و عمل بای پس معده، هر دو با ایجاد تغییر در حجم معده، می‌توانند میزان غذای مصرفی را در فرد کاهش دهند، اما میزان تهاجمی بودن هر یک از این عمل‌های جراحی، با یکدیگر متفاوت هستند. به این معنا که در جراحی اسلیو معده، هدف از جراحی، برداشتن بخش عمده‌ای از معده است، که شامل غدد ترشح‌کننده هورمون گرسنگی نیز می‌شود. در واقع، در این نوع جراحی لاغری، بخشی از معده به طور کامل برداشته می‌شود، و حجم معده کاهش می‌یابد. این در حالی است که در عمل بای پس معده، از منگنه استفاده شده و معده به دو قسمت تقسیم می‌گردد. این کار باعث می‌شود تا بخش بزرگی از معده، از دسترس خارج شده و مسدود شود. در نهایت، قسمت کوچکتر معده، برای اینکه در مسیر گوارش قرار گیرد، به روده متصل خواهد شد.

تفاوت در ماهیت جراحی اسلیو و بای پس معده

تفاوت جراحی اسلیو معده و بای پس معده، از نظر پیچیدگی نیز ملموس است؛ زیرا در جراحی اسلیو معده، پزشک تنها بخشی از معده را خارج کرده، و با زدن بخیه، جراحی را تکمیل می‌کند. اما در عمل جراحی بای پس معده، علاوه بر کم کردن حجم معده، تغییراتی نیز باید در محل اتصال روده به معده ایجاد گردد. به همین دلیل، به نظر می‌رسد پیچیدگی‌های عمل بای پس معده، نسبت به عمل لاغری اسلیو بیشتر باشد. هر چند تاثیر بای پس معده در کاهش وزن، طولانی‌تر و کنترل قند خون به مراتب بیشتر از عمل اسلیو خواهد بود.

تفاوت بای پس و اسلیو در نحوه انجام آن

قبل از بررسی تفاوت این دو عمل بهتر است به طور مختصر درباره هر کدام بیشتر بدانید که به توضیح آن ها پرداخته ایم

عمل بای پس

عمل بای پس معده نوعی جراحی برای کاهش وزن و کوچک تر کردن معده می باشد. در این عمل جراحی علاوه بر برداشتن قسمت بزرگی از معده ناحیه ای از روده کوچک نیز برداشته می شود. در روش های تازه پزشکان کیسه کوچکی در معده ایجاد می نمایند و آن را به روده وصل می نمایند تا مسیر گوارش غذا کوچک تر شود.

به طور کلی انجام عمل بای پس از جمله جراحی های سنگین است. تفاوت بای پس و اسلیو معده در نحوه ی انجام چندین موارد است که تفاوت اساسی را در این جراحی ها ایجاد می کند.

اسلیو معده

در عمل جراحی اسلیو حدود 70 الی 80 درصد حجم معده کاهش می یابد. در واقع پزشک با ایجاد برش هایی اقدام به کوچک تر کردن معده می نماید. بعد از عمل اسلیو فرد مقدار غذای کمتری را مصرف می کند و همین موضوع سبب می شود تا کاهش وزن به صورت تدریجی اتفاق افتاد.

معمولا در اغلب موارد پزشک انجام جراحی اسلیو را بیشتر توصیه می کند. زیرا عوارض موجود در جراحی اسلیو کمتر از عمل بای پس می باشد. البته قبل از انجام هر اقدامی آزمایشات و بررسی های لازم انجام می گیرد.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو با انجام بیش از صدها عمل لاغری موفق در میان افراد متقاضی لاغری، شهرت و آوازه ای طولانی دارد. دکتر ناصر یاهو طی سالها تجربه در جراحی زیبایی و چاقی نظیر بای پس و اسلیو، گزینه مناسبی برای انتخاب جراح می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به شماره های زیر مراجعه نمایید:

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

مقایسه مزایای بای پس با اسلیو معده

 1. احساس گرسنگی کمتر بعد از انجام عمل بای پس از بزرگ ترین مزیت های این عمل می باشد.
 2. لاغری به صورت سریع اتفاق می افتد و فرد در مدت زمان کوتاهی به اندام ایده آل خود دست می یابد.
 3. احتمال بازگشت چاقی و اضافه وزن در این جراحی بسیار کمتر از سایر عمل های لاغری می باشد.
 4. در صورتی که بیمار قصد بازگرداندن معده با حالت قبلی را داشته باشد به راحتی می توان با استفاده از تکنیک هایی معده را به حالت قبل بازگرداند.

مزایای اسلیو معده

 1. بعد از عمل اسلیو معده نیز فرد احساس گرسنگی کمتری را می نماید.
 2. کنترل احساس گرسنگی یکی از اصلی ترین موارد برای کاهش وزن و تناسب اندام می باشد.
 3. روش انجام این جراحی لاپاروسکوپی می باشد و این موضوع سبب ایجاد تهاجم کمتر در حین عمل می شود.
 4. بعد از انجام اسلیو معده نیازی به رعایت رژیم های غذایی سخت و طاقت فرسا نخواهید بود.
 5. به دلیل تدریجی بودن لاغری و کاهش وزن ترک های پوستی ایجاد نمی شود و دوران نقاهت آن تقریبا کم می باشد.
 6. در واقع می توان گفت تفاوت بای پس و اسلیو معده در مزایای آن ها انجام راحت تر جراحی اسلیو می باشد.
 7. همچنین کاهش وزن تدریجی از تفاوت های اصلی در عمل اسلیو می باشد.

مقایسه عوارض بای پس و اسلیو معده

در این قسمت  می هواهیم فرق بای پس و اسلیو را از مظر عوارضی که هر یک از آن ها دارند با یکدیگر بررسی کنیم.

عوارض بای پس

 1. دوران نقاهت بعد از این جراحی طولانی تر از عمل اسلیو است و فرد باید مدت زمان بیشتری را در استراحت مطلق به سر ببرد.
 2. دلیل این موضوع دستکاری بیشتر و وسیع تر در دستگاه گوارش می باشد.
 3. به وجود آمدن ترک های پوستی و شل شدن پوست از جمله عوارض دیگر بای پس می باشد.
 4. بعد از انجام این عمل کاهش وزن به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و همین موضوع سبب ایجاد ترک های پوستی می شود.
 5. کاهش مواد معدنی و ویتامین های موجود در بدن از دیگر عوارض عمل بای پس می باشد که حتما باید مکمل های لازم مورد استفاده قرار گیرد.
 6. تفاوت بای پس و اسلیو معده در عوارض بسیار زیاد نیست.

عوارض اسلیو معده

 • حالت تهوع، اسهال و استفراغ از جمله عوارض دیده شده در عمل اسلیو معده می باشد که معمولا بعد از گذشت زمانی از بین می روند.
 • احتمال خونریزی در ناحیه جراحی وجود دارد و حتما باید نکات مهمی که پزشک گوشزد نموده است را رعایت نمایید.
 • در صورتی که بهداشت به خوبی رعایت نشود، عفونت نیز در زخم دیده خواهد شد.
 • ریزش مو از جمله عوارض دیده شده بعد از جراحی اسلیو است که با مصرف مکمل های ضروری برطرف می گردد.
 • در موارد نادری ممکن است شیره ی معده نشت داشته باشد.

گرسنگی بعد از بای پس

با گذشت زمان بدن شروع به سازگاری می کند و مقاومت آن در برابر لپتین شروع به کاهش می کند. از آنجایی که سایز معده شما پس از جراحی کاهش وزن بای پس کاهش می‌یابد، نمی‌توانید به اندازه قبل غذا بخورید. با این حال، با افزایش سطح لپتین بدن، با مصرف غذای کمتر، می توانید برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

آیا گرسنگی بعد از جراحی بای پس طبیعی است؟

با این حال، جراحی چاقی به طور کلی بر گرسنگی تأثیر قابل توجهی ندارد. حدود نیمی از بیماران بعد از جراحی، به علت برداشتن فوندوس معده (که منبع اصلی گرلین و هورمون گرسنگی است)، احساس گرسنگی کمتری خواهند داشت.

تغییرات رژیم غذایی بعد از انجام جراحی بای پس معده و اسلیو معده

تغییرات رژیم غذایی بعد از انجام جراحی بای پس معده و اسلیو معده

با وجود تفاوت اسلیو و بای پس معده از نظر تکنیک‌های جراحی، رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده، هیچ گونه تفاوتی با مراقبت‌های غذایی بعد از جراحی بای پس معده ندارد. در واقع، همه افرادی که این دو جراحی لاغری را انجام می‌دهند، باید نکات زیر را در رژیم غذایی خود رعایت نمایند:

 • در چند روز اول پس از جراحی، تنها باید مایعات مصرف کنند.
 • به مدت ۴ تا ۶ هفته پس از عمل اسلیو و بای پس، باید غذای پوره شده و کاملا نرم بخورند.
 • از ۶ هفته پس از جراحی، فرد می‌تواند غذای معمولی مصرف کند؛ البته با این شرط که بتواند آن‌ها را تحمل نماید.

پس از طی کردن دوران نقاهت جراحی لاغری، برخی دستورالعمل‌های غذایی مهم به بیمار آموزش داده می‌شوند، که باید حتما آن‌ها را انجام دهد. از مهم‌ترین این دستورالعمل‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوردن مقادیر کم غذا و قطع غذا خوردن در هنگام سیری
 • غذا را باید به طور کامل جوید.
 • غذا را باید آهسته خورد.
 • ویتامین‌ها و مکمل‌های توصیه شده توسط پزشک باید مصرف شوند.
 • لازم است با نوشیدن آب کافی، بدن را هیدراته نگه داشت.
 • به جای نوشیدن سریع مایعات، بهتر است آن‌ها را کم کم نوشید.
 • باید از خوردن غذاهایی مانند گوشت سفت و نان، که هضم دشواری دارند، پرهیز کرد.
 • لازم است تا حد امکان، از نوشیدن نوشابه‌های گازدار خودداری نمود.

فرق اسلیو و بای پس از نظر حجم غذای بیمار

فرق اسلیو و بای پس، عمدتا به حجم کیسه معده پس از جراحی مربوط می‌شود. پس از عمل بای پس معده، حجم معده بسیار کمتر از جراحی اسلیو خواهد بود. به همین دلیل، اصلی‌ترین فرق بای پس و اسلیو از نظر رژیم غذایی بعد از جراحی، به حجم غذای مصرفی بیمار مربوط می‌شود؛ نه نوع غذا!

نکته دیگر این است که همه افرادی که جراحی چاقی انجام می‌دهند، باید از پرخوری دوری کنند؛ در غیر این صورت، کیسه معده می‌تواند کشیده و حجیم شود، و در نهایت، وزن از دست رفته دوباره بازگردد.

فرق اسلیو و بای پس از نظر حجم غذای بیمار

جراحی بای پس معده و اسلیو معده به درمان چه بیماری‌ هایی کمک می‌کنند؟

با توجه به اینکه، افراد پس از جراحی چاقی، بخش عمده‌ای از وزن خود را از دست می‌دهند، بنابراین تمامی بیماری‌هایی که به چاقی و اضافه وزن آن‌ها مربوط می‌شوند، قابل درمان هستند. به طور خاص، افرادی که به دیابت و فشار خون مبتلا می‌گردند، پس از انجام جراحی اسلیو و بای پس، و با کاهش وزن خود، می‌توانند شرایط بهتری پیدا کنند. از مهم‌ترین بیماری‌هایی که بعد از انواع جراحی لاغری، برطرف می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون بالا
 • بیماری‌های مرتبط با کلسترول و‌تری گلیسیرید بالا
 • بیماری‌های قلبی
 • سکته
 • بیماری کبد چرب
 • اختلال آپنه خواب
 • دردهای مفصلی مانند درد زانو و لگن

صرف نظر از بیماری‌ها و اختلالات مرتبط با چاقی، که از طریق جراحی اسلیو و بای پس قابل درمان هستند، معمولا پس از کاهش وزن، افراد عملکرد فیزیکی بهتری پیدا می‌کنند، و کیفیت زندگی آن‌ها به طور قابل توجهی، افزایش می‌یابد.

شباهت اسلیو معده با بای پس معده چیست؟

عمل جراحی اسلیو معده و بای پس معده، هر دو در گروه جراحی‌ لاغری قرار می‌گیرند. در هر دو روش، تلاش پزشک جراح لاغری بر این است تا حجم در دسترس معده را کاهش داده، و میزان غذا و کالری دریافتی فرد را کمتر کند.

بیماری که تحت یکی از این عمل‌های جراحی قرار می‌گیرد، در هر وعده غذایی، حجم کمتری از مواد غذایی را مصرف خواهد کرد؛ در نتیجه، به تدریج وزن او کمتر شده و بیماری چاقی وی، درمان خواهد شد.

بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون و دیابت نوع ۲، در افرادی که تحت عمل‌های لاغری اسلیو معده و بای پس معده قرار می‌گیرند، بعد از مدتی رو به بهبود می‌روند. بنابراین، در کنار وجود تفاوت اسلیو معده و بای پس معده، تاثیر هر دو جراحی بر سلامت افراد، کاملا ملموس و البته چشمگیر خواهد بود.

مهم‌ترین شباهت جراحی لاغری با روش اسلیو و بای پس نیز، به شرایط کاندیدهای این جراحی‌ها مربوط است. در واقع، در هر دو جراحی، تنها افرادی می‌توانند کاندید مناسبی باشند که مقدار BMI آن‌ها بالاتر از ۴۰ بوده و یا با BMI بالای ۳۵، به یکی از بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا شده باشند.

مزایا و معایب جراحی اسلیو معده در مقایسه با بای پس معده

مزایا و معایب جراحی اسلیو معده در مقایسه با بای پس معده

اگر بخواهیم تفاوت بای پس و اسلیو را از جهات مختلف بررسی کنیم، عمدتا به تکنیک‌های جراحی و پیچیدگی تغییرات ناشی از آن‌ها، مربوط می‌شود. در واقع، این دو جراحی، در عمده موارد به یکدیگر شبیه هستند، و یک هدف را دنبال می‌کنند. برای مثال، هم جراحی اسلیو و هم عمل بای پس، نتایج ماندگاری دارند که می‌توانند سطح سلامت فرد و کیفیت زندگی وی را افزایش دهند؛ ضمن اینکه با کاهش اصولی وزن و رفع بیماری‌های مرتبط با چاقی، عمر فرد را طولانی‌تر خواهند کرد.

در هر حال، عمل اسلیو معده، مزایا و معایبی نسبت به عمل بای پس دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای عمل اسلیو معده

 • ساده‌تر بودن جراحی
 • عدم نیاز به تغییر مسیر روده‌ها
 • مناسب برای افرادی که دارای شرایط پزشکی پرخطر هستند.
 • به کاهش وزن سریع کمک می‌کند.
 • در صورت نیاز می‌توان پس از آن، عمل بای پس معده انجام داد.

معایب جراحی اسلیو معده

 • نتیجه عمل اسلیو معده، برگشت‌پذیر نیست.
 • نسبت به عمل بای پس معده، تاثیر نسبتا کمتری بر متابولیسم بدن دارد.
 • می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن GERD9 شود.

بخش مهمی از تفاوت بای پس و اسلیو معده، به پیچیدگی جراحی مربوط است، که می‌تواند دوران نقاهت و عوارض ناشی از جراحی را تغییر دهد. در واقع، اسلیو معده به دلیل ساده‌تر بودن فرایند جراحی، عوارض کمتری نیز نسبت به عمل بای پس خواهد داشت.

مزایا و معایب جراحی بای پس معده نسبت به اسلیو

عمل بای پس نسبت به جراحی اسلیو، سختی‌ها و پیچیدگی‌های بیشتری دارد؛ زیرا بخشی از فرایند جراحی، به تغییر مسیر روده‌ها مربوط است. البته همین تفاوت، به طور قابل توجهی می‌تواند سرعت کاهش وزن را افزایش داده و نتیجه عمل را ماندگارتر کند. با این حال، نباید فراموش کرد که تغییرات عدیده در دستگاه گوارش، عوارض جانبی بیشتری نیز در پی دارد.

از مزایای عمل بای پس معده نسبت به اسلیو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکنیک‌های جراحی استاندارد
 • کاهش وزن بیشتر و سریع‌تر
 • در درمان بیماری‌های مرتبط با چاقی، مانند دیابت نوع ۲، بسیار موثر است.

در مورد معایب عمل بای پس نسبت به اسلیو معده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیچیده‌تر بودن جراحی
 • ابتلا به سندروم دامپینگ
 • احتمال ابتلا به کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، که بیمار را ناچار به مصرف مکمل‌های غذایی تا پایان عمر می‌کند.
 • خطر انسداد روده
 • امکان ابتلا به زخم، مخصوصا در اثر استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی یا تنباکو

به این ترتیب، هر چند انواع جراحی لاغری از نظر تاثیر بر سلامتی، شباهت‌های فراوانی با یکدیگر دارند، اما آگاهی درباره فرق عمل اسلیو و بای پس معده به شما کمک می‌کند، تا بهترین روش را برای خود انتخاب نمایید. البته توصیه‌های پزشک متخصص در این باره، بسیار راهگشا خواهند بود.

محاسبه bmi در عمل اسلیو و بای پس

محاسبه Bmi یا همان شاخص توده بدنی یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین مجاز بودن عمل اسلیو و بای پس  برای افراد می باشد.قبل از انجام جراحی پزشک با محاسبه ی شاخص توده بدنی تشخیص می دهد که آیا فرد برای انجام این جراحی مناسب می باشد یا نه. وزن و میزان چاقی تعیین کننده اصلی این جراحی ها نیست. در واقع با محاسبه شاخص توده بدنی میزان چربی موجود در بدن شخص مشخص می گردد.

در صورتی که شاخص توده بدنی برای انجام عمل مجاز نباشد، پزشک روش های دیگری را برای لاغری فرد پیشنهاد می دهد. تفاوت این دو در شاخص توده بدنی چندان زیاد نیست. عدد شاخص توده عددی برای افراد مجاز به انجام این عمل ها بالای 40 می باشد. در صورتی که شاخص کمتر از 40 باشد جراحی صورت نمی گیرد و بهتر است از روش های دیگر برای لاغری استفاده شود.

حدودا اضافه وزن افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای 40 هستند، 45 کیلو گرم می باشد. در صورتی که فردی مبتلا به فشار خون بالا و دیابت باشد شاخص توده 35 نیز برای انجام جراحی قابل قبول می باشد. حتما باید توسط یک پزشک متخصص معاینه شوید.

احتمال بازگشت پس از عمل بای پس و اسلیو معده

یکی از سوالات متداول افراد در هنگام انجام عمل اسلیو و بای پس این است که آیا در صورت پشیمانی بعد از عمل اسلیو می توان معده را به حالت قبل بازگرداند؟ باید بدانید که تفاوت بای پس و اسلیو معده در این مورد بسیار زیاد می باشد. فرق این دو در این مورد کاملا بارز و آشکار می باشد.

توجه داشته باشید که در عمل بای پس از روش ایجاد کیسه در معده استفاده می نمایند. در واقع برای کاهش میزان غذای لازم این کیسه ایجاد می گردد. در صورتی که فرد بعد از گذشت مدتی از عمل ناراضی باشد، می توان کیسه ایجاد شده در معده را از بین برده و آن را به حالت قبل باز گرداند.

در واقع بازگشت ناپذیر بودن وزن در عمل بای پس معده از جمله مزایای مهم آن است . البته توجه داشته باشید که این مزیت در روش مینی وجود دارد و در روش کلاسیک این امکان وجود ندارد. این در حالی است که در جراحی اسلیو معده این شانس وجود ندارد.

در جراحی اسلیو حدود 70 الی 80 درصد از حجم معده برداشته می شود و امکان این وجود ندارد که دوباره معده به حالت قبلی بازگردد. تفاوت بای پس و اسلیو معده در مورد بازگشت پذیر بودن کاملا فاحش می باشد. بنابراین قبل از انتخاب نوع جراحی حتما باید بررسی ها و آزمایشات بسیار دقیق بر روی بیمار انجام شود.

بعد از انجام جراحی پشیمانی سودی نخواهد داشت. فرق بین اسلیو و آن باید به صورت بسیار دقیق بررسی گردد. توجه داشته باشید که انتخاب یک پزشک متخصص تاثیر بسیار زیادی در انجام عمل موفقیت آمیز دارد.

آیا بعد از عمل اسلیو دوباره چاق می شویم؟

یکی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه می‌ شوند بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می باشد. بسیاری از افرادی که دارای اضافه وزن بالا هستند، تصمیم به انجام عمل اسلیو معده می گیرند. اما مطالعات نشان می دهد که برخی از افراد معمولاً حدود 2 تا 10 سال پس از عمل جراحی اولیه اسلیو، دوباره اضافه وزن پیدا می کنند.برای مطالعه بیشتر راجب دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده وارد شوید.

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

این که آیا عمل اسلیو بهتر است یا بای پس بستگی به عوامل متعددی دارد. قبل از هر چیز بیمار حتما باید توسط یک پزشک متخصص معاینه شود و آزمایشات لازم انجام گردد. در مواردی پزشک پیشنهاد یکی از این روش ها را به بیمار می دهد.

 1. تفاوت این دو در نحوه ی انجام و میزان تهاجم جراحی می باشد.
 2. برای انجام عمل بای پس نیاز است تا بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد.
 3. میزان دستکاری در سیستم گوارش در روش بای پس بیشتر از عمل اسلیو می باشد.
 4. در مواردی که افراد نیازی به کاهش وزن سریع نداشته باشند معمولا عمل اسلیو معده توصیه می گردد.
 5. در صورتی که شاخص توده بدنی فرد بسیار بالا باشد انجام عمل بای پس توصیه می گردد.
 6. افرادی که ریزه خوار هستند و دچار رفلاکس معده می باشند در اغلب موارد توصیه به انجام جراحی بای پس توسط پزشک می شوند.
 7. برای افراد حجیم خوار انجام عمل اسلیو بهتر می باشد.
 8. توجه داشته باشید که هزینه ی انجام عمل بای پس به دلیل وجود پیچیدگی در عمل بیشتر از عمل اسلیو می باشد.
 9. با بررسی وضعیت بیمار، بودجه مالی و نظر پزشک متخصص صلاحیت یکی از این جراحی ها مشخص می گردد. تفاوت بای پس و اسلیو باید مورد بررسی قرار گیرد.
 10. توجه داشته باشید که این جراحی ها تنها برای افراد بسیار چاق انجام می گردد.
 11. در صورتی که با انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی می توانید تناسب اندام خود را کنترل نمایید هرگز نباید به سمت این نوع عمل های جراحی بروید.
 12. قطعا هر یک از این روش های خطرات و عوارض خاص خود را دارند.

در پایان شایان ذکر می شویم برای انجام عمل خود حتما به یک تیم متخصص در زمینه زیبایی که سابقه ی درخشانی داشته باشند مراجعه کنید. دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی چاقی به همراه تیم حرفه ای خود آماده ارائه خدمات هر چه بهتر به شما عزیزان می باشد.

 

منبع:

healthline

medicalnewstoday

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *