تفاوت بای پس و اسلیو معده

تفاوت بای پس و اسلیو معده از جمله موارد بسیار مهم برای افرادی است که قصد جراحی و کاهش وزن دارند. به طور کلی دو روش طبیعی و غیر طبیعی برای کاهش وزن و لاغری وجود دارد. در مواردی که افراد از چاقی مفرط رنج می برند، کاهش وزن به وسیله ی روش های طبیعی کار سختی است.استفاده از روش های جراحی مانند اسلیو و بای پس معده از جمله روش های پرطرفدار در بین بیماران می باشد. در این مطلب توضیح کاملی درباره ی فرق اسلیو و بای پس ارائه می شود.

تفاوت بای پس و اسلیو معده در نحوه انجام آن

قبل از بررسی تفاوت این دو عمل بهتر است به طور مختصر درباره هر کدام بیشتر بدانید که به توضیح آن ها پرداخته ایم

بای پس معده

عمل بای پس معده نوعی جراحی برای کاهش وزن و کوچک تر کردن معده می باشد. در این عمل جراحی علاوه بر برداشتن قسمت بزرگی از معده ناحیه ای از روده کوچک نیز برداشته می شود. در روش های تازه پزشکان کیسه کوچکی در معده ایجاد می نمایند و آن را به روده وصل می نمایند تا مسیر گوارش غذا کوچک تر شود.

به طور کلی انجام عمل بای پس معده از جمله جراحی های سنگین است. تفاوت بای پس و اسلیو معده در نحوه ی انجام چندین موارد است که تفاوت اساسی را در این جراحی ها ایجاد می کند.

اسلیو معده

در عمل جراحی اسلیو معده حدود 70 الی 80 درصد حجم معده کاهش می یابد. در واقع پزشک با ایجاد برش هایی اقدام به کوچک تر کردن معده می نماید. بعد از عمل اسلیو فرد مقدار غذای کمتری را مصرف می کند و همین موضوع سبب می شود تا کاهش وزن به صورت تدریجی اتفاق افتاد.

معمولا در اغلب موارد پزشک انجام جراحی اسلیو را بیشتر توصیه می کند. زیرا عوارض موجود در جراحی اسلیو کمتر از عمل بای پس می باشد. البته قبل از انجام هر اقدامی آزمایشات و بررسی های لازم انجام می گیرد.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو با انجام بیش از صدها عمل لاغری موفق در میان افراد متقاضی لاغری، شهرت و آوازه ای طولانی دارد. دکتر ناصر یاهو طی سالها تجربه در جراحی زیبایی و چاقی نظیر بای پس و اسلیو، گزینه مناسبی برای انتخاب جراح می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به شماره های زیر مراجعه نمایید:

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

مقایسه مزایای بای پس معده با اسلیو معده

مزایای بای پس معده

 • احساس گرسنگی کمتر بعد از انجام عمل بای پس از بزرگ ترین مزیت های این عمل می باشد.
 • لاغری به صورت سریع اتفاق می افتد و فرد در مدت زمان کوتاهی به اندام ایده آل خود دست می یابد.
 • احتمال بازگشت چاقی و اضافه وزن در این جراحی بسیار کمتر از سایر عمل های لاغری می باشد.
 • در صورتی که بیمار قصد بازگرداندن معده با حالت قبلی را داشته باشد به راحتی می توان با استفاده از تکنیک هایی معده را به حالت قبل بازگرداند.

مزایای اسلیو معده

 • بعد از عمل اسلیو معده نیز فرد احساس گرسنگی کمتری را می نماید.
 • کنترل احساس گرسنگی یکی از اصلی ترین موارد برای کاهش وزن و تناسب اندام می باشد.
 • روش انجام این جراحی لاپاروسکوپی می باشد و این موضوع سبب ایجاد تهاجم کمتر در حین عمل می شود.
 • بعد از انجام اسلیو معده نیازی به رعایت رژیم های غذایی سخت و طاقت فرسا نخواهید بود.
 • به دلیل تدریجی بودن لاغری و کاهش وزن ترک های پوستی ایجاد نمی شود و دوران نقاهت آن تقریبا کم می باشد.
 • در واقع می توان گفت تفاوت بای پس و اسلیو معده در مزایای آن ها انجام راحت تر جراحی اسلیو می باشد.
 • همچنین کاهش وزن تدریجی از تفاوت های اصلی در عمل اسلیو می باشد.

مقایسه مزایای بای پس معده با اسلیو معده

همچنین بخوانید: بررسی تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

مقایسه عوارض بای پس معده و اسلیو معده

عوارض بای پس معده

 • دوران نقاهت بعد از جراحی بای پس معده طولانی تر از عمل اسلیو است و فرد باید مدت زمان بیشتری را در استراحت مطلق به سر ببرد.
 • دلیل این موضوع دستکاری بیشتر و وسیع تر در دستگاه گوارش می باشد.
 • به وجود آمدن ترک های پوستی و شل شدن پوست از جمله عوارض دیگر بای پس معده می باشد.
 • بعد از انجام این عمل کاهش وزن به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و همین موضوع سبب ایجاد ترک های پوستی می شود.
 • کاهش مواد معدنی و ویتامین های موجود در بدن از دیگر عوارض عمل بای پس معده می باشد که حتما باید مکمل های لازم مورد استفاده قرار گیرد.
 • تفاوت بای پس و اسلیو معده در عوارض بسیار زیاد نیست.

عوارض اسلیو معده

 • حالت تهوع، اسهال و استفراغ از جمله عوارض دیده شده در عمل اسلیو معده می باشد که معمولا بعد از گذشت زمانی از بین می روند.
 • احتمال خونریزی در ناحیه جراحی وجود دارد و حتما باید نکات مهمی که پزشک گوشزد نموده است را رعایت نمایید.
 • در صورتی که بهداشت به خوبی رعایت نشود، عفونت نیز در زخم دیده خواهد شد.
 • ریزش مو از جمله عوارض دیده شده بعد از جراحی اسلیو است که با مصرف مکمل های ضروری برطرف می گردد.
 • در موارد نادری ممکن است شیره ی معده نشت داشته باشد.

گرسنگی بعد از بای پس

با گذشت زمان بدن شروع به سازگاری می کند و مقاومت آن در برابر لپتین شروع به کاهش می کند. از آنجایی که سایز معده شما پس از جراحی کاهش وزن بای پس کاهش می‌یابد، نمی‌توانید به اندازه قبل غذا بخورید. با این حال، با افزایش سطح لپتین بدن، با مصرف غذای کمتر، می توانید برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

آیا گرسنگی بعد از جراحی بای پس معده طبیعی است؟

با این حال، جراحی چاقی به طور کلی بر گرسنگی تأثیر قابل توجهی ندارد. حدود نیمی از بیماران بعد از جراحی، به علت برداشتن فوندوس معده (که منبع اصلی گرلین و هورمون گرسنگی است)، احساس گرسنگی کمتری خواهند داشت.

گرسنگی بعد از بای پس

محاسبه bmi در عمل اسلیو معده و بای پس معده

Bmi یا همان شاخص توده بدنی یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین مجاز بودن عمل اسلیو و بای پس معده برای افراد می باشد.قبل از انجام جراحی پزشک با محاسبه ی شاخص توده بدنی تشخیص می دهد که آیا فرد برای انجام این جراحی مناسب می باشد یا نه. وزن و میزان چاقی تعیین کننده اصلی این جراحی ها نیست. در واقع با محاسبه شاخص توده بدنی میزان چربی موجود در بدن شخص مشخص می گردد.

در صورتی که شاخص توده بدنی برای انجام عمل مجاز نباشد، پزشک روش های دیگری را برای لاغری فرد پیشنهاد می دهد. تفاوت بای پس و اسلیو معده در شاخص توده بدنی چندان زیاد نیست. عدد شاخص توده عددی برای افراد مجاز به انجام عمل های اسلیو و بای پس معده بالای 40 می باشد. در صورتی که شاخص کمتر از 40 باشد جراحی صورت نمی گیرد و بهتر است از روش های دیگر برای لاغری استفاده شود.

حدودا اضافه وزن افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالای 40 هستند، 45 کیلو گرم می باشد. در صورتی که فردی مبتلا به فشار خون بالا و دیابت باشد شاخص توده 35 نیز برای انجام جراحی قابل قبول می باشد. حتما باید توسط یک پزشک متخصص معاینه شوید.

محاسبه bmi در عمل اسلیو معده و بای پس معده

همچنین بخوانید : شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

احتمال بازگشت پس از عمل بای پس معده و اسلیو معده

یکی از سوالات متداول افراد در هنگام انجام عمل اسلیو و بای پس این است که آیا در صورت پشیمانی بعد از عمل لاغری می توان معده را به حالت قبل بازگرداند؟ باید بدانید که تفاوت بای پس و اسلیو معده در این مورد بسیار زیاد می باشد. فرق اسلیو و بای پس در این مورد کاملا بارز و آشکار می باشد.

توجه داشته باشید که در عمل بای پس معده از روش ایجاد کیسه در معده استفاده می نمایند. در واقع برای کاهش میزان غذای لازم این کیسه ایجاد می گردد. در صورتی که فرد بعد از گذشت مدتی از عمل ناراضی باشد، می توان کیسه ایجاد شده در معده را از بین برده و آن را به حالت قبل باز گرداند.

در واقع بازگشت ناپذیر بودن وزن در عمل بای پس معده از جمله مزایای مهم آن است . البته توجه داشته باشید که این مزیت در روش بای پس مینی وجود دارد و در روش بای پس کلاسیک این امکان وجود ندارد. این در حالی است که در جراحی اسلیو معده این شانس وجود ندارد.

در جراحی اسلیو حدود 70 الی 80 درصد از حجم معده برداشته می شود و امکان این وجود ندارد که دوباره معده به حالت قبلی بازگردد. تفاوت بای پس و اسلیو معده در مورد بازگشت پذیر بودن کاملا فاحش می باشد. بنابراین قبل از انتخاب نوع جراحی حتما باید بررسی ها و آزمایشات بسیار دقیق بر روی بیمار انجام شود.

بعد از انجام جراحی پشیمانی سودی نخواهد داشت. فرق بین اسلیو و بای پس باید به صورت بسیار دقیق بررسی گردد. توجه داشته باشید که انتخاب یک پزشک متخصص تاثیر بسیار زیادی در انجام عمل موفقیت آمیز دارد.

آیا بعد از عمل اسلیو دوباره چاق می شویم؟

یکی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه می‌ شوند بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده می باشد. بسیاری از افرادی که دارای اضافه وزن بالا هستند، تصمیم به انجام عمل اسلیو معده می گیرند. اما مطالعات نشان می دهد که برخی از افراد معمولاً حدود 2 تا 10 سال پس از عمل جراحی اولیه اسلیو، دوباره اضافه وزن پیدا می کنند.برای مطالعه بیشتر راجب دلایل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده وارد شوید.

آیا بعد از عمل اسلیو دوباره چاق می شویم؟

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

این که آیا عمل اسلیو بهتر است یا بای پس معده بستگی به عوامل متعددی دارد. قبل از هر چیز بیمار حتما باید توسط یک پزشک متخصص معاینه شود و آزمایشات لازم انجام گردد. در مواردی پزشک پیشنهاد یکی از این روش ها را به بیمار می دهد.

 • تفاوت بای پس و اسلیو معده در نحوه ی انجام و میزان تهاجم جراحی می باشد.
 • برای انجام عمل بای پس نیاز است تا بیمار تحت بیهوشی کامل قرار گیرد.
 • میزان دستکاری در سیستم گوارش در روش بای پس بیشتر از عمل اسلیو می باشد.
 • در مواردی که افراد نیازی به کاهش وزن سریع نداشته باشند معمولا عمل اسلیو معده توصیه می گردد.
 • در صورتی که شاخص توده بدنی فرد بسیار بالا باشد انجام عمل بای پس توصیه می گردد.
 • افرادی که ریزه خوار هستند و دچار رفلاکس معده می باشند در اغلب موارد توصیه به انجام جراحی بای پس توسط پزشک می شوند.
 • برای افراد حجیم خوار انجام عمل اسلیو بهتر می باشد.
 • توجه داشته باشید که هزینه ی انجام عمل بای پس معده به دلیل وجود پیچیدگی در عمل بیشتر از عمل اسلیو می باشد.
 • با بررسی وضعیت بیمار، بودجه مالی و نظر پزشک متخصص صلاحیت یکی از این جراحی ها مشخص می گردد. تفاوت بای پس و اسلیو معده باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • توجه داشته باشید که این جراحی ها تنها برای افراد بسیار چاق انجام می گردد.
 • در صورتی که با انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی می توانید تناسب اندام خود را کنترل نمایید هرگز نباید به سمت این نوع عمل های جراحی بروید.
 • قطعا هر یک از این روش های خطرات و عوارض خاص خود را دارند.

در پایان شایان ذکر می شویم برای انجام عمل خود حتما به یک تیم متخصص در زمینه زیبایی که سابقه ی درخشانی داشته باشند مراجعه کنید. دکتر ناصر یاهو متخصص جراحی چاقی و زیبایی به همراه تیم حرفه ای خود آماده ارائه خدمات هر چه بهتر به شما عزیزان می باشد.

دکتر ناصر یاهومشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر ناصر یاهو

اینجانب دکترناصریاهو متولد۱۳۴۰ رتبه ۱۳ کنکور، فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشم. جراحی پلاستیک را پیش اساتید خود دکتر اصانلو، دکتر حسینیان، و دکتر رضوی فراگرفته و حدود ۲۹ سال سابقه کار دارم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *