خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده

در این مقاله، به بررسی موضوع خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده می‌پردازیم. بعد از عمل اسلیو معده، بیماران باید نکاتی را رعایت کنند که شامل رعایت رژیم غذایی متعادل و ممنوعات در مصرف برخی مواد غذایی می‌شود. یکی از مواردی که جزو ممنوعات است، خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده است.

در این رابطه، تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهد مصرف شیرینی بعد از عمل اسلیو، خطر جدی برای بیماران به دنبال داشته و تأثیرات منفی روی روند بهبودی ایشان دارد. به عنوان بیمار، در صورتی که به مصرف شیرینی، علاقه مفرط دارید، باید توصیه‌های پزشک خود را در نظر بگیرید و از مصرف شیرینی، حداقل به مدت دو ماه بعد از عمل اسلیو، خودداری کنید. در ادامه توضیحات کامل‌تری در این زمینه ارائه می‌شود.

عوارض خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو چیست؟

هنگامی که جراحی اسلیو انجام می‌شود، بیماران باید از برنامه غذایی مشخصی پیروی کنند تا بتوانند از عارضه‌های احتمالی، جان سالم به در ببرند؛ زیرا هر نوع جراحی، دوران نقاهت خاص خود را دارد و باید تمامی مراقبت‌های بعد از عمل را کاملاً جدی گرفت.

توجه به تغذیه بیماران، از جمله اساسی‌ترین مراقبت‌ بعد از جراحی اسلیو خواهد بود، زیرا این جراحی تغییراتی روی سیستم گوارشی به وجود می‌آورد و به طور مستقیم روی معده تأثیر دارد. به همین دلیل، اگر بیماران خوراکی‌هایی مانند شیرینی‌جات را بدون اجازه پزشک مصرف کنند، قطعاً عوارضی شدیدی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

این نوع مواد غذایی دارای قند فراوانی هستند که در صورت مصرف بیش از اندازه و پی‌در‌پی، می‌تواند عارضه‌ای به نام سندرم دامپینگ را به دنبال داشته باشد. در این وضعیت، تخلیه معده به سرعت اتفاق افتاده و علائمی نظیر سرگیجه، حالت تهوع و اسهال را به همراه دارد.

میزان خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو چقدر باید باشد؟

بعد از عمل اسلیو معده، مصرف شیرینی تا حد مشخصی امکان‌پذیر بوده و مجاز است؛ اما در مصرف آن نباید زیاده‌روی شود. به همین دلیل، میزان شیرینی و دفعات مصرف آن باید توسط بیماران، کنترل شود. همچنین باید توجه داشته باشید که میزان مصرف شیرینی در همه بیماران، یکسان نخواهد بود و به شرایط بدنی آن‌ها بستگی دارد که تشخیص این مساله، کاملاً بر عهده پزشک و جراحان مربوطه است.

بهترین زمان برای خوردن شیرینی، چه زمانی است؟

به طور کلی، مصرف شیرینی در هفته‌های اول بعد از عمل اسلیو، کاملاً ممنوع است. بیماران در این دوران، باید انواع غذاهای سبک و نرم را مصرف نمایند. بعد از گذشت دو ماه از اسلیو، آن‌ها می‌توانند به تدریج انواع شیرینی و بستنی را به طور محدود، به برنامه غذایی خود اضافه کنند.

راهنمای خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو

از آن‌جایی که جراحی اسلیو معده به طور مستقیم روی معده و سیستم گوارش بیماران تأثیر می‌گذارد، در نتیجه تغذیه بعد از عمل بسیار دارای اهمیت خواهد بود؛ علی‌الخصوص خوردن شیرینی‌جات که بسیار روی اضافه وزن تأثیر داشته و چاق‌کننده هستند. همین امر موجب شده تا در ادامه، برایتان راهنمای خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده قرار دهیم:

1. مصرف آگاهانه شیرینی‌جات

همانطور که می‌دانید، بدن شما بعد از انجام عمل اسلیو معده، دچار تغییرات زیادی می‌شود؛ به طور مثال، ظرفیت معده بعد از این عمل، حدود 80 درصد کاهش می‌یابد و در همین راستا، بیماران باید از وعده‌های غذایی کم حجم به صورت مکرر استفاده کنند.

این موضوع بر مصرف شیرینی نیز دلالت داشته و باید میزان مصرف این ماده غذایی نسبت به قبل از عمل، بسیار کاهش یابد تا بیماران از عوارض جدی آن، در اما بمانند. همچنین رعایت این نکته به شما کمک می‌کند در طول زندگی، به مصرف آگاهانه شیرینی‌جات عادت کنید و پرخوری را در این رابطه کنار بگذارید.

2. انتخاب و مصرف شیرینی‌های طبیعی

بعد از عمل جراحی، شما باید به سراغ آن دسته از شیرینی‌هایی بروید که دارای قندهای طبیعی هستند و شکر و قند تصفیه شده در آن‌ها وجود ندارد. بهترین گزینه در رابطه، انواع میوه‌ها خواهد بود؛ زیرا که علاوه بر قندهای طبیعی، دارای فیبر و ویتامین‌های فراوانی هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند.

3. داشتن تعادل در مصرف شیرینی

بعد از گذشت دوران نقاهت اسلیو معده، مطابق با نظر پزشک، بیماران می‌توانند انواع شیرینی را در اندازه‌های کوچک و به صورت میانه، مصرف کنند. بر اساس نظر پزشکان متخصص نظیر دکتر ناصر یاهو، شما می‌توانید در طول هفته، یک یا دو بار شیرینی، به میزان بسیار کم بخورید تا علاوه بر ارضای هوس، سلامت خود را نیز حفظ کنید.

4. هیدراته ماندن بدن

هنگامی که آب زیادی در طول روز بنوشید، بدن به اندازه کافی هیدراته می‌ماند. این اقدام موجب می‌شود تا بیماران دیگر هوس خوردن شیرینی را نداشته باشند و این هوس را تا حد زیادی کنترل کنند. همچنین برخی از پزشکان، توصیه می‌کنند تا بیماران بعد از هر وعده غذایی، در حدود 30 دقیقه مصرف آب را به تعویق بی‌اندازند؛ زیرا در این مدت، امکان کشش معده افزایش می‌یابد که باید از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کرد.

نکات مهم برای کنترل هوس شیرینی بعد از عمل اسلیو

بعد از عمل اسلیو معده، بسیاری از بیماران ممکن است دچار هوس شدیدی برای مصرف شیرینی شوند. در این بخش از مقاله دکتر یاهو، به نکات مهمی برای کنترل هوس خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده اشاره می‌کنیم:

·         مصرف مواد غذایی با پروتئین بالا: مصرف غذاهای دارای پروتئین بالا مانند گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات، تخم‌مرغ و از قبیل این‌ها، میتواند به کنترل هوس شیرینی کمک کند. در واقع پروتئین‌ها موجب سیری بدن می‌شوند و برای کاهش هوس شیرینی مفید هستند.

·         مصرف مواد غذایی با فیبر بالا: مصرف بالای مواد غذایی دارای فیبر مانند سبزیجات، میوه‌ها و غیره می‌تواند هوس خوردن شیرینی را تا حد زیادی کنترل کند. فیبر نیز همانند پروتئین، موجب افزایش حس سیری شده و هوس مصرف شیرینی‌جات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

·         مصرف مواد غذایی با قند کم: مصرف مواد غذایی مانند غلات، مغزهای خشک، سبزیجات و میوه‌ها، با ورود قند کمتر به بدن، هوس شیرینی خوردن را کاهش می‌دهند.

·         مصرف آب به میزان کافی: با مصرف آب، احساس گرسنگی و هوس شیرینی در بدن کمتر می‌شود. شما می‌توانید برای کاهش هوس خود، به طور مداوم آب بنوشید.

·         رعایت زمان مصرف: بهتر است بیماران برای کنترل هوس خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده، وعده‌های غذایی خود را به صورت منظم و در بازه‌های زمانی مشخص مصرف کنند.

·         خواب به اندازه و کافی: در صورتی که بیماران خواب کافی نداشته باشند، تمایل آن‌ها به مصرف شیرینی و خوراکی‌های شیرینی، افزایش می‌یابد. تحقیقات زیادی در این رابطه انجام شده و مشخص شده که ارتباط قوی میان خواب و خوردن شیرینی‌جات وجود دارد. به همین دلیل، بیماران برای کنترل هوس خود، باید در ابتدا خواب خود را به خوبی تنظیم کنند.

·         انجام آروماتراپی: استشمام بوی برخی عطرها یکی از راهکارهای طبیعی برای نابودی هوس شیرینی است. از جمله این عطرها می‌توان به بوی نعنا و وانیل اشاره کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله، به موضوع خوردن شیرینی بعد از عمل اسلیو معده پرداختیم و روش‌های کنترل هوس مصرف خوراکی‌های شیرین را برای شما شرح دادیم. همچنین با رعایت نکات گفته شده و استفاده از جایگزین‌های سالم برای شیرینی‌جات، مانند انواع میوه‌ها، ماست یونانی با عسل، شکلات تلخ و غیره، می‌توانید از مصرف شیرینی بعد از عمل، لذت ببرید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عمل اسلیو معده، با دکتر ناصر یاهو صحبت کرده و مشورت نمایید.

منبع:

vipsurg

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *