ورزش بعد از عمل اسلیو

عمل کوچک کردن معده یکی از روش‌های جراحی چاقی است و بهره‌مندی از این روش در کاهش وزن بسیار موثر است. اگر قصد دارید از این جراحی برای کاهش وزن استفاده کنید، باید بدانید که میزان موفقیت این عمل، در گرو اتخاذ فعالیت‌های منظم جسمانی است. به عبارتی ورزش بعد از عمل اسلیو معده برای کاهش وزن، ضروری است. در ادامه به بررسی اهمیت این موضوع می‌پردازیم:

چرا ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده اهمیت دارد؟

امروزه روش‌ها و جراحی‌های مختلفی برای کاهش حجم معده در دسترس هستند. چنین عمل‌هایی را می‌توان نوعی ابزار قدرتمند معرفی کرد که برای کاهش وزن بسیار موثرند. البته باید بدانید که این عمل جراحی ، معجزه‌ای نیست که به یکباره وزن‌تان را کاهش دهد.

بیمارانی که این جراحی لاغری را انجام می دهند، باید به فکر تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش بعد از عمل باشند. انجام ورزش منظم، مزایای بسیاری بعد از این جراحی خواهد داشت.

مزایای ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

مزایای ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

در ادامه به سه مورد از مهمترین مزایای ورزش منظم پس از انجام عمل آورده شده است:

1. کاهش وزن اصولی و حتی بیشتر از آن!

طبق مطالعات انجام شده توسط موسسه ملی بهداشت، بیمارانی که ورزش بعد از عمل، را جدی گرفته بوده‌اند، شاخص توده بدنی (BMI) خود را تقریبا 5 درصد بیشتر از افرادی که فعالیت بدنی انجام نداده بودند، کاهش داده‌اند. همچنان که بدن وارد فاز کاهش وزن می‌شود، هم چربی و هم ماهیچه را از بین می‌برد.

اما از آنجایی که از دست‌دادن ماهیچه بدون بازگشت است، انجام ورزش برای حفظ عضله و از بین بردن چربی‌ها بسیار اهمیت دارد. ماهیچه نه تنها منبع قدرت و حرکت است، بلکه وظایف دیگری مانند سوزاندن کالری، حمایت از استخوان‌ها و مفاصل و کمک به کنترل سطح قند خون نیز دارد. وظایف عضله برای حفظ سلامتی مهم است.

 

2. سطح انرژی و خلاقیت را افزایش می‌دهد

گنجاندن ورزش بعد از این جراحی را فراموش نکنید. انجام ورزش منظم گردش خون شما را بهبود می‌بخشد، به افزایش سیستم ایمنی بدنتان کمک میکند، ماهیچه قلب را تقویت می‌کند و سطح استقامت را افزایش می‌دهد. نهایتا انجام فعالیت‌های روزمره آسان‌تر شده و کیفیت زندگی افزایش خواهد یافت.

طبق مطالعات صورت گرفته، انجام ورزش، توانایی‌های ذهنی و سطح سلامتی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. با توجه به گفته‌های بیماران، در 3 ماهه اول پس از کاهش وزن می‌توان تفاوت‌ قابل توجهی در سطوح انرژی و افزایش توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره مشاهده کرد. حتی فعالیت‌های ساده‌ای مانند بازی‌کردن با فرزندان در پارک و یا رفتن به خرید که زحمت زیادی نمی‌طلبد نیز آنها را سردرگم می‌کند.

3. سلامت روان بهبود می‌یابد

با توجه به متون علمی می‌توان ادعا کرد که ورزش منظم قسمت تولید اندورفین در مغز را فعال می‌کند. این هورمون به صورت طبیعی توسط بدن ساخته شده و باعث ایجاد احساس آرامش، رفاه و شادی می‌شود. افرادی که از عارضه چاقی رنج می‌برند در کنار آن با مسائل دیگری مانند افسردگی و اضطراب نیز مبارزه می‌کنند.

انجام این جراحی و ایجاد تغییرات دائمی در سبک زندگی بسیار طاقت فرسا است. از این رو با انجام ورزش بعد از این جراحی لاغری، می‌توان جریان خون به مغز را افزایش داد و در پی آن به تنظیم افسردگی، اضطراب و نوسانات خلقی کمک کرد.

 

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ی رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

بهترین ورزش بعد از عمل اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

ورزش کردن بعد از جراحی، نیازمند شناخت انواع ورزش‌ها و انتخاب بهترین آنهاست. به عبارتی، از آنجایی که قرار است فعالیت جسمانی منظم و مداوم داشته باشید، بهتر است مناسب‌ترین نوع ورزش را برگزینید. فعالیت‌های ورزشی هوازی (کاردیو)، قدرتی و انعطاف‌پذیری سه عنصر کلیدی برای رسیدن به موفقیت دلخواه در زمینه‌ی کاهش وزن بعد از جراحی کوچک کردن معده است.

1. تمرینات ورزشی انعطاف‌پذیری و کشش

حتما تمرینات ورزشی انعطاف‌پذیری و کشش را به عنوان ورزش بعد از عمل در لیست فعالیت‌های ورزشی‌تان قرار دهید. تمرینات انعطاف‌پذیری برای انجام صحیح سایر ورزش‌ها و همچنین جلوگیری از آسیب‌پذیری بسیار مهم هستند. به عنوان مثال در فعالیت‌هایی مانند دویدن و یا کار با وزنه مشکل نخواهید داشت.

تمرینات کششی جریان خون به سمت عضلات را افزایش می‌دهد. به عبارتی می‌توان چنین ادعا کرد که آنها را برای انجام فعالیت‌های ورزشی شدیدتر آماده می‌کند. همچنین دامنه حرکتی‌تان را افزایش می‌دهد و تاندون‌‎هایتان را شل می‌کند. اهمیت فعالیت‌های ورزشی کششی توسط ورزشکاران حرفه‌ای نیز دست کم گرفته نمی‌شود. ورزشکاران حرفه‌ای قبل از مسابقه حرکات انعطاف‌پذیری انجام می‌دهند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

 

2. ورزش بعد از عمل و فعالیت‌های هوازی

حکمت انجام فعالیت‌های ورزشی هوازی در به جریان انداختن خون است. از این رو فعالیت‌های ورزشی هوازی را به عنوان اصلی‌ترین ورزش بعد از عمل معرفی کرده‌اند. با به جریان افتادن خون متابولیسم بدن افزایش می‌یابد و کالری بیشتری می‌سوزد.

ورزش بعد از عمل و فعالیت‌های هوازی

همچنین برای کاهش اضطراب، کمک به خواب بهتر، ایجاد شادی و اعتماد به نفس نیز مفید است؛ که البته این نیز جادوی اندورفین است (سومین مورد از مزایای ورزش منظم را دوباره بخوانید). از دیگر مزایای فعالیت‌های هوازی می‌توان به بهبود عملکرد قلب و ریه‌ها اشاره کرد. فعالیت‌های هوازی تنوع بالایی دارند که شامل پیاده روی تند؛ شنا، دویدن و … نیز می‌شوند.

 

3. تمرینات قدرتی و کار با وزنه

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، از دست‌دادن وزن در مدت زمان کم باعث از بین رفتن عضله می‌شود. تمرینات قدرتی برای جلوگیری از سوختن عضله‌ها بسیار موثرند. همچنان که به کمک فعالیت هوازی کالری و چربی می‌سوزانید، به کمک فعالیت‌های قدرتی می‌توانید عضله‌هایتان را تقویت کنید. توده‌های عضلانی قوی کالری را بیشتر و سریع‌تر می‌سوزانند.

برخی از تمرینات قدرتی عبارتند از:

  • کار با وزنه و دمبل
  • حرکت لانچ (لانگز)
  • انواع حرکت اسکات
  • درازنشست
  • انواع حرکت کرانچ

با افزودن فعالیت‌های ورزشی قدرتی به تمرینات روزانه خود، به آرامی و به تدریج شدت و تعداد انجام آنها را افزایش خواهید داد.

 

سوالات متداول در مورد ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

بررسی سوالات متداول در زمینه‌ی ورزش بعد از این عمل جراحی، نیز می‌تواند به درک اهمیت فعالیت‌های ورزشی کمک کند.

آیا بعد از جراحی کوچک کردن معده عضله را از دست می‌دهید؟

بله. به طور معمول، در سه ماه اول پس از انجام جراحی، بیماران به سرعت حدود 33 درصد از وزن خود را از دست می‌دهند. زمانی که کاهش وزن سریع و به یکباره اتفاق بیفتد، علاوه بر چربی، عضله نیز از بین می‌رود. از این رو انجام فعالیت‌های منظم ورزشی روشی سالم و ایمن برای حفظ هرچه بیشتر عضلات است.

آیا بعد از جراحی کوچک کردن معده عضله را از دست می‌دهید؟

چه مدت بعد از جراحی می‌توان ورزش را شروع کرد؟

بسیاری از افراد در مورد جدول زمانی ورزش بعد از این عمل سوالاتی دارند. در پاسخ به این سوال یک نمای کلی در مورد آنچه که باید انجام دهید، طرح نموده‌ایم:

  • بلافاصله پس از جراحی: تمرینات ورزشی شما فوراٌ پس از اتمام جراحی و قبل از ترک اتاق ریکاوری شروع می‌شود. تیم پزشکی شما را بلند کرده و کمک می‌کند تا بتوانید راه بروید.
  • پس از 2 تا 4 هفته: برنامه تمرینی شما از فاز پیاده روی معمولی عبور می‌کند و وارد فاز انجام تمرینات کششی و انعطلاف‌پذیری می‌شود، مانند چرخش شانه، چرخش بازو، کشش همسترینگ و غیره.
  • هفته 5-6: زمانی که به هفته 5-6 رسیدید، زمان آن است که مقداری تمرینات هوازی به فعالیت‌های ورزشی‌تان اضافه کنید.
  • هفته 7-8: با شروع هفته هفتم انجام تمرینات قدرتی دو بار در هفته الزامی است.

 

آیا بعد از جراحی می توان عضله به دست آورد؟

عضله‌سازی در دسته‌ی تمرینات قدرتی قرار می‌گیرد. تمرینات ورزشی قدرتی آخرین موردی است که به لیست فعالیت‌های جسمانی بعد از جراحی کوچک کردن معده اضافه می‌شود. هنگامی که پس از جراحی احساس بهبودی کافی به شما دست داد، به صورت آهسته و پیوسته انجام تمرینات قدرتی را شروع کنید.

شروع انجام تمرینات قدرتی باید با وزنه‌های کم وزن و با تعداد پایین شروع شود. زیرا ممکن است با برداشتن وزنه‌های سنگین و تکرار تمرینات قدرتی به تعداد زیاد به خودتان آسیب بزنید. با افزایش قدرت، امکان انجام تمرینات سخت‌تر و افزایش طول آنها وجود خواهد داشت.

چگونه می‌توانم بعد از جراحی بازوهایم را تقویت کنم؟

تنها راه کسب بازوهایی با ظاهر سفت‌تر، انجام‌دادن تمرینات قدرتی است. جالب است بدانید که عضله فضای بیشتری از پوست را اشغال می‌کند. با انجام تمرینات قدرتی حجم عضله افزایش یافته و پوستی که در اثر کاهش وزن شل شده است، کشیده می‌شود. در چنین حالتی رنگ پوست روشن‌تر شده خواهد شد.

تمرینات ایزوله نواحی عضلانی خاص مانند حلقه‌های دوسر بازو، عضلات جانبی شانه و عضله سه سر بازو را مورد هدف قرار می‌دهد و برای تقویت بازوها مفید است.

 

آیا می‌توان افتادگی پوست ناشی از کاهش وزن را از بین بُرد؟

کاهش وزن شدید باعث افتادگی پوست می‌شود. پیش‌بینی اینکه آیا این مورد پس از کاهش وزن برای شما مشکل‌ساز خواهد بود یا خیر، دشوار است.

هر فرد بسته به سن، مقدار وزن از دست رفته، سرعت کاهش وزن، ژنتیک و سطح مراقبت از پوست تجربه متفاوتی در زمینه‌ی افتادگی پوست کسب می‌کند. تغذیه مناسب و برنامه ورزشی منظم برای جلوگیری از افتادگی پوست تا حد بسیاری موثرند.

منبع: ibihealthcare.com

سوالات متداول راجب ورزش پس از عمل اسلیو

بله. به طور معمول، در سه ماه اول پس از انجام جراحی اسلیو معده، بیماران به سرعت حدود 33 درصد از وزن خود را از دست می‌دهند. زمانی که کاهش وزن سریع و به یکباره اتفاق بیفتد، علاوه بر چربی، عضله نیز از بین می‌رود. از این رو انجام فعالیت‌های منظم ورزشی روشی سالم و ایمن برای حفظ هرچه بیشتر عضلات است.

عضله‌سازی در دسته‌ی تمرینات قدرتی قرار می‌گیرد. تمرینات ورزشی قدرتی آخرین موردی است که به لیست فعالیت‌های جسمانی بعد از جراحی اسلیو معده اضافه می‌شود. هنگامی که پس از جراحی احساس بهبودی کافی به شما دست داد، به صورت آهسته و پیوسته انجام تمرینات قدرتی را شروع کنید. شروع انجام تمرینات قدرتی باید با وزنه‌های کم وزن و با تعداد پایین شروع شود. 

کاهش وزن شدید باعث افتادگی پوست می‌شود. پیش‌بینی اینکه آیا این مورد پس از کاهش وزن برای شما مشکل‌ساز خواهد بود یا خیر، دشوار است. هر فرد بسته به سن، مقدار وزن از دست رفته، سرعت کاهش وزن، ژنتیک و سطح مراقبت از پوست تجربه متفاوتی در زمینه‌ی افتادگی پوست کسب می‌کند. تغذیه مناسب و برنامه ورزشی منظم برای جلوگیری از افتادگی پوست تا حد بسیاری موثرند.

تنها راه کسب بازوهایی با ظاهر سفت‌تر، انجام‌دادن تمرینات قدرتی است. جالب است بدانید که عضله فضای بیشتری از پوست را اشغال می‌کند. با انجام تمرینات قدرتی حجم عضله افزایش یافته و پوستی که در اثر کاهش وزن شل شده است، کشیده می‌شود. در چنین حالتی رنگ پوست روشن‌تر شده خواهد شد. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *