ورزش بعد از عمل اسلیو

عمل کوچک کردن معده یکی از روش‌های جراحی چاقی است و بهره‌مندی از این روش در کاهش وزن بسیار موثر است. اگر قصد دارید از این جراحی برای کاهش وزن استفاده کنید، باید بدانید که میزان موفقیت این عمل، در گرو اتخاذ فعالیت‌های منظم جسمانی است. به عبارتی ورزش بعد از عمل اسلیو معده برای کاهش وزن، ضروری است. در ادامه به بررسی اهمیت این موضوع می‌پردازیم:

لیست ورزش های مناسب بعد از بای پس معده

انتخاب نوع ورزش مناسب بعد از عمل اسلیو معده به عوامل مختلفی از جمله سطح تناسب اندام فعلی، علایق و محدودیت‌های جسمی شما بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، ورزش‌های سبک و هوازی بهترین گزینه برای شروع هستند. برخی از ورزش‌های مناسب بعد از عمل بای پس معده عبارت انداز:

 • پیاده ‌روی:  با قدم زدن در  اتاق غذاخوری یا آشپزخانه خود شروع کنید. اگر می‌خواهید در فضای باز بروید، در خیابان پیاده‌روی کنید و برگردید. می‌توانید به تدریج به پیاده روی طولانی تری در خیابان یا اطراف محله خود برسید.
 • شنا:  شنا یک ورزش خوب است که به تقویت عضلات و مفاصل کمک می‌کند. البته توصیه می‌شود، زمان شنا کردن در شروع ورزش بعد از جراحی، کوتاه باشد.
 • دوچرخه‌سواری: دوچرخه‌سواری یک ورزش هوازی عالی است که به شما کمک می‌کند، کالری بسوزانید و تناسب اندام خود را حفظ کنید.
 • یوگا: یوگا نه تنها به تقویت عضلات و انعطاف پذیری بدن کمک می‌کند، بلکه به کاهش استرس و اضطراب نیز می‌پردازد.
 • پیلاتس: ورزشی سبک و مناسب برای افرادی است که بعد از عمل، توانایی انجام حرکات شدید را ندارند.
 • رقص: رقص یک فعالیت سرگرم‌کننده و چالش‌برانگیز است که به شما کمک می‌کند کالری بسوزانید .

پس از 3 ماه، به ندرت عوارض مربوط به جراحی چاقی وجود دارد. پس از صحبت با پزشک خود، باید بتوانید از طیف وسیعی از تمرینات لذت ببرید، از جمله:

 • دویدن
 • تمرینات قدرتی و مقاومتی
 • بدنسازی و ورزش های فول بادی
 • تمرین با وزنه

چرا ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده اهمیت دارد؟

امروزه روش‌ها و جراحی‌های مختلفی برای کاهش حجم معده در دسترس هستند. چنین عمل‌هایی را می‌توان نوعی ابزار قدرتمند معرفی کرد که برای کاهش وزن بسیار موثرند. البته باید بدانید که این عمل جراحی ، معجزه‌ای نیست که به یکباره وزن‌تان را کاهش دهد.

بیمارانی که این جراحی لاغری را انجام می دهند، باید به فکر تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش بعد از عمل باشند. انجام ورزش منظم، مزایای بسیاری بعد از این جراحی خواهد داشت.

مزایای ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

برنامه ورزش بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

برنامه ورزشی شما بعد از عمل اسلیو معده باید به تدریج و با شدت کم شروع شود و به مرور زمان افزایش می یابد. در ادامه یک برنامه نمونه برای شروع ارائه شده است:

 • هفته اول: 3 تا 5 بار در هفته به مدت 10 تا 15 دقیقه پیاده ‌روی با سرعت کم
 • هفته دوم: 3تا 5 بار در هفته به مدت 15 تا 20 دقیقه پیاده ‌روی با سرعت کم تا متوسط
 • هفته سوم: 3تا 5 بار در هفته به مدت 20 تا 30 دقیقه پیاده ‌روی با سرعت متوسط
 • هفته چهارم: تا 5 بار در هفته به مدت 30 تا 45 دقیقه پیاده ‌روی با سرعت متوسط تا تند
 • هفته پنجم: می‌توانید به تدریج سایر ورزش‌های هوازی مانند شنا، پیلاتس، دوچرخه‌سواری را به برنامه خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید تمرینات قدرتی سبک را با وزنه‌های سبک یا نوارهای مقاومتی شروع کنید.

برنامه ورزش بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

هر زمان که یک برنامه ورزشی را شروع می‌کنید، بهتر است آهسته و با شدت کم شروع کنید. اگر پس از عمل جراحی اسلیو معده در دوره نقاهت هستید، این موضوع مهم تر است. تمرینات موثر زیادی وجود دارد که باعث لاغری می شوند. مثل تمرین با شدت بالا، پریدن یا تلاش بیش از حد که این نوع ورزش ها در چند ماه اول بعد از عمل توصیه نمی‌شوند. به طور کلی برنامه ورزش بعد از عمل اسلیو مشابه برنامه ورزشی بعد از عمل بای پس است. بعد از هر عمل لاغری، شما باید هفته ای 150 دقیقه ورزش کنید.

چه زمانی بعد از عمل لاغری می‌توانیم ورزش کنیم؟

در حالی که حفظ سلامتی و هیکل بسیار مهم است، پس از جراحی نباید در آن زیاده روی کنید. ورزش سنگین می‌تواند به محل جراحی آسیب برساند و روند بهبودی شما را دچار مشکل کند. از این رو توصیه می‌کنیم در مراحل اولیه ریکاوری پیاده روی کنید و در دو ماه اول پس از جراحی از انجام ورزش‌های شدید خودداری کنید. به طور کلی جدول زمانی ورزش بعد از جراحی چاقی به شرح زیر است:

1 ماه پس از جراحی چاقی

در هفته اول شروع به قدم زدن در خانه کنید. حداقل پنج تا ده دقیقه در روز پیاده روی کنید. در هفته دوم به تدریج مدت زمان را به پانزده تابیست دقیقه افزایش دهید. در هفته‌های سوم و چهارم، سی دقیقه در روز پیاده روی کنید. اگر خیلی خسته شدید، این زمان را به  3، ده دقیقه پیاده روی تقسیم کنید.

2-3 ماه پس از جراحی چاقی

در این مدت، می‌توانید تجهیزات قلبی را از باشگاه اضافه کنید. پیاده روی می‌تواند خیلی زود خسته کننده شود. از دوچرخ های بیضوی، ثابت و تجهیزات هوازی بیشتر استفاده کنید. این تجهیزات برای بدن شما راحت تر است و به محل های برش شما فشار نمی‌آورند.

4-6 ماه پس از جراحی چاقی

از ماه 4 ام به بعد می‌توانید شروع به اضافه کردن وزنه به تمرینات خود کنید. تمرینات مقاومتی را با وزنه های سبک تر انجام دهید و به تدریج قدرت خود را افزایش دهید.

6-12 ماه پس از جراحی چاقی

اکثر بیماران تا این زمان می‌توانند یک تمرین قدرتی کامل را ادامه دهند. می‌توانید تمرینات هوازی، تمرینات اصلی، تمرینات قدرتی، کشش، وزنه برداری و همچنین ورزش های سنگین را انجام دهید. به بدن خود گوش دهید و با برنامه های منظم حرکت کنید. در این زمان اکثر بیماران می توانند تمام تمرینات با شدت بالا را بدون هیچ گونه عارضه ای انجام دهند. مهم است که به توصیه‌های ورزشی سفارشی‌شده توسط جراح خود پایبند باشید. جراح شما می داند که بدن شما چگونه در حال بهبود است و چه چیزی را می تواند تحمل کند.

مزایای ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

در ادامه به سه مورد از مهمترین مزایای ورزش منظم پس از انجام عمل آورده شده است:

1. کاهش وزن اصولی و حتی بیشتر از آن!

طبق مطالعات انجام شده توسط موسسه ملی بهداشت، بیمارانی که ورزش بعد از عمل، را جدی گرفته بوده‌اند، شاخص توده بدنی (BMI) خود را تقریبا 5 درصد بیشتر از افرادی که فعالیت بدنی انجام نداده بودند، کاهش داده‌اند. همچنان که بدن وارد فاز کاهش وزن می‌شود، هم چربی و هم ماهیچه را از بین می‌برد.

اما از آنجایی که از دست‌دادن ماهیچه بدون بازگشت است، انجام ورزش برای حفظ عضله و از بین بردن چربی‌ها بسیار اهمیت دارد. ماهیچه نه تنها منبع قدرت و حرکت است، بلکه وظایف دیگری مانند سوزاندن کالری، حمایت از استخوان‌ها و مفاصل و کمک به کنترل سطح قند خون نیز دارد. وظایف عضله برای حفظ سلامتی مهم است.

2. سطح انرژی و خلاقیت را افزایش می‌دهد

گنجاندن ورزش بعد از این جراحی را فراموش نکنید. انجام ورزش منظم گردش خون شما را بهبود می‌بخشد، به افزایش سیستم ایمنی بدنتان کمک میکند، ماهیچه قلب را تقویت می‌کند و سطح استقامت را افزایش می‌دهد. نهایتا انجام فعالیت‌های روزمره آسان‌تر شده و کیفیت زندگی افزایش خواهد یافت.

طبق مطالعات صورت گرفته، انجام ورزش، توانایی‌های ذهنی و سطح سلامتی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. با توجه به گفته‌های بیماران، در 3 ماهه اول پس از کاهش وزن می‌توان تفاوت‌ قابل توجهی در سطوح انرژی و افزایش توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره مشاهده کرد. حتی فعالیت‌های ساده‌ای مانند بازی‌کردن با فرزندان در پارک و یا رفتن به خرید که زحمت زیادی نمی‌طلبد نیز آنها را سردرگم می‌کند.

3. سلامت روان بهبود می‌یابد

با توجه به متون علمی می‌توان ادعا کرد که ورزش منظم قسمت تولید اندورفین در مغز را فعال می‌کند. این هورمون به صورت طبیعی توسط بدن ساخته شده و باعث ایجاد احساس آرامش، رفاه و شادی می‌شود. افرادی که از عارضه چاقی رنج می‌برند در کنار آن با مسائل دیگری مانند افسردگی و اضطراب نیز مبارزه می‌کنند.

انجام این جراحی و ایجاد تغییرات دائمی در سبک زندگی بسیار طاقت فرسا است. از این رو با انجام ورزش بعد از این جراحی لاغری، می‌توان جریان خون به مغز را افزایش داد و در پی آن به تنظیم افسردگی، اضطراب و نوسانات خلقی کمک کرد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ی رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

بهترین ورزش بعد از عمل اسلیو معده

بهترین ورزش بعد از عمل اسلیو معده به سطح سلامتی فعلی، توانایی جسمانی و مراحل بهبودی شما بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی و حرکات کششی از چند هفته پس از عمل قابل شروع هستند. در ماه‌های بعد، می‌توانید به تدریج به ورزش‌های هوازی با شدت کم تا متوسط مانند شنا، دوچرخه‌سواری، یوگا و رقص و همچنین تمرینات قدرتی با وزنه‌های سبک بپردازید. به طور کلی در ماه های دوم و سوم بعد از عمل، بهترین ورزش،  شنا، دوچرخه سواری ثابت یا دوچرخه سواری در فضای باز هستند که راه های عالی برای افزایش ضربان قلب و تناسب اندام می باشند. از ماه چهارم به بعد نیز می توانید تمرینات قدرتی و هوازی مثل بدنسازی، کار با دمبل یا دستگاه و دویدن را به برنامه خود اضافه کنید.

1. تمرینات ورزشی انعطاف‌پذیری و کشش

حتما تمرینات ورزشی انعطاف‌پذیری و کشش را به عنوان ورزش بعد از عمل در لیست فعالیت‌های ورزشی‌تان قرار دهید. تمرینات انعطاف‌پذیری برای انجام صحیح سایر ورزش‌ها و همچنین جلوگیری از آسیب‌پذیری بسیار مهم هستند. به عنوان مثال در فعالیت‌هایی مانند دویدن و یا کار با وزنه مشکل نخواهید داشت.

تمرینات کششی جریان خون به سمت عضلات را افزایش می‌دهد. به عبارتی می‌توان چنین ادعا کرد که آنها را برای انجام فعالیت‌های ورزشی شدیدتر آماده می‌کند. همچنین دامنه حرکتی‌تان را افزایش می‌دهد و تاندون‌‎هایتان را شل می‌کند. اهمیت فعالیت‌های ورزشی کششی توسط ورزشکاران حرفه‌ای نیز دست کم گرفته نمی‌شود. ورزشکاران حرفه‌ای قبل از مسابقه حرکات انعطاف‌پذیری انجام می‌دهند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

2. ورزش بعد از عمل و فعالیت‌های هوازی

حکمت انجام فعالیت‌های ورزشی هوازی در به جریان انداختن خون است. از این رو فعالیت‌های ورزشی هوازی را به عنوان اصلی‌ترین ورزش بعد از عمل معرفی کرده‌اند. با به جریان افتادن خون متابولیسم بدن افزایش می‌یابد و کالری بیشتری می‌سوزد.

ورزش بعد از عمل و فعالیت‌های هوازی

همچنین برای کاهش اضطراب، کمک به خواب بهتر، ایجاد شادی و اعتماد به نفس نیز مفید است؛ که البته این نیز جادوی اندورفین است (سومین مورد از مزایای ورزش منظم را دوباره بخوانید). از دیگر مزایای فعالیت‌های هوازی می‌توان به بهبود عملکرد قلب و ریه‌ها اشاره کرد. فعالیت‌های هوازی تنوع بالایی دارند که شامل پیاده روی تند؛ شنا، دویدن و … نیز می‌شوند.

3. تمرینات قدرتی و کار با وزنه

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، از دست‌دادن وزن در مدت زمان کم باعث از بین رفتن عضله می‌شود. تمرینات قدرتی برای جلوگیری از سوختن عضله‌ها بسیار موثرند. همچنان که به کمک فعالیت هوازی کالری و چربی می‌سوزانید، به کمک فعالیت‌های قدرتی می‌توانید عضله‌هایتان را تقویت کنید. توده‌های عضلانی قوی کالری را بیشتر و سریع‌تر می‌سوزانند.

برخی از تمرینات قدرتی عبارتند از:

 • کار با وزنه و دمبل
 • حرکت لانچ (لانگز)
 • انواع حرکت اسکات
 • درازنشست
 • انواع حرکت کرانچ

با افزودن فعالیت‌های ورزشی قدرتی به تمرینات روزانه خود، به آرامی و به تدریج شدت و تعداد انجام آنها را افزایش خواهید داد.

سوالات متداول در مورد ورزش بعد از عمل کوچک کردن معده

بررسی سوالات متداول در زمینه‌ی ورزش بعد از این عمل جراحی، نیز می‌تواند به درک اهمیت فعالیت‌های ورزشی کمک کند.

آیا بعد از جراحی کوچک کردن معده عضله را از دست می‌دهید؟

بله. به طور معمول، در سه ماه اول پس از انجام جراحی، بیماران به سرعت حدود 33 درصد از وزن خود را از دست می‌دهند. زمانی که کاهش وزن سریع و به یکباره اتفاق بیفتد، علاوه بر چربی، عضله نیز از بین می‌رود. از این رو انجام فعالیت‌های منظم ورزشی روشی سالم و ایمن برای حفظ هرچه بیشتر عضلات است.

آیا بعد از جراحی کوچک کردن معده عضله را از دست می‌دهید؟

چه مدت بعد از جراحی می‌توان ورزش را شروع کرد؟

بسیاری از افراد در مورد جدول زمانی ورزش بعد از این عمل سوالاتی دارند. در پاسخ به این سوال یک نمای کلی در مورد آنچه که باید انجام دهید، طرح نموده‌ایم:

 • بلافاصله پس از جراحی: تمرینات ورزشی شما فوراٌ پس از اتمام جراحی و قبل از ترک اتاق ریکاوری شروع می‌شود. تیم پزشکی شما را بلند کرده و کمک می‌کند تا بتوانید راه بروید.
 • پس از 2 تا 4 هفته: برنامه تمرینی شما از فاز پیاده روی معمولی عبور می‌کند و وارد فاز انجام تمرینات کششی و انعطلاف‌پذیری می‌شود، مانند چرخش شانه، چرخش بازو، کشش همسترینگ و غیره.
 • هفته 5-6: زمانی که به هفته 5-6 رسیدید، زمان آن است که مقداری تمرینات هوازی به فعالیت‌های ورزشی‌تان اضافه کنید.
 • هفته 7-8: با شروع هفته هفتم انجام تمرینات قدرتی دو بار در هفته الزامی است.

 

آیا بعد از جراحی می توان عضله به دست آورد؟

عضله‌سازی در دسته‌ی تمرینات قدرتی قرار می‌گیرد. تمرینات ورزشی قدرتی آخرین موردی است که به لیست فعالیت‌های جسمانی بعد از جراحی کوچک کردن معده اضافه می‌شود. هنگامی که پس از جراحی احساس بهبودی کافی به شما دست داد، به صورت آهسته و پیوسته انجام تمرینات قدرتی را شروع کنید.

شروع انجام تمرینات قدرتی باید با وزنه‌های کم وزن و با تعداد پایین شروع شود. زیرا ممکن است با برداشتن وزنه‌های سنگین و تکرار تمرینات قدرتی به تعداد زیاد به خودتان آسیب بزنید. با افزایش قدرت، امکان انجام تمرینات سخت‌تر و افزایش طول آنها وجود خواهد داشت.

چگونه می‌توانم بعد از جراحی بازوهایم را تقویت کنم؟

تنها راه کسب بازوهایی با ظاهر سفت‌تر، انجام‌دادن تمرینات قدرتی است. جالب است بدانید که عضله فضای بیشتری از پوست را اشغال می‌کند. با انجام تمرینات قدرتی حجم عضله افزایش یافته و پوستی که در اثر کاهش وزن شل شده است، کشیده می‌شود. در چنین حالتی رنگ پوست روشن‌تر شده خواهد شد.

تمرینات ایزوله نواحی عضلانی خاص مانند حلقه‌های دوسر بازو، عضلات جانبی شانه و عضله سه سر بازو را مورد هدف قرار می‌دهد و برای تقویت بازوها مفید است.

 

آیا می‌توان افتادگی پوست ناشی از کاهش وزن را از بین بُرد؟

کاهش وزن شدید باعث افتادگی پوست می‌شود. پیش‌بینی اینکه آیا این مورد پس از کاهش وزن برای شما مشکل‌ساز خواهد بود یا خیر، دشوار است.

هر فرد بسته به سن، مقدار وزن از دست رفته، سرعت کاهش وزن، ژنتیک و سطح مراقبت از پوست تجربه متفاوتی در زمینه‌ی افتادگی پوست کسب می‌کند. تغذیه مناسب و برنامه ورزشی منظم برای جلوگیری از افتادگی پوست تا حد بسیاری موثرند.

منبع: ibihealthcare.com

سوالات متداول راجب ورزش پس از عمل اسلیو

بله. به طور معمول، در سه ماه اول پس از انجام جراحی اسلیو معده، بیماران به سرعت حدود 33 درصد از وزن خود را از دست می‌دهند. زمانی که کاهش وزن سریع و به یکباره اتفاق بیفتد، علاوه بر چربی، عضله نیز از بین می‌رود. از این رو انجام فعالیت‌های منظم ورزشی روشی سالم و ایمن برای حفظ هرچه بیشتر عضلات است.

عضله‌سازی در دسته‌ی تمرینات قدرتی قرار می‌گیرد. تمرینات ورزشی قدرتی آخرین موردی است که به لیست فعالیت‌های جسمانی بعد از جراحی اسلیو معده اضافه می‌شود. هنگامی که پس از جراحی احساس بهبودی کافی به شما دست داد، به صورت آهسته و پیوسته انجام تمرینات قدرتی را شروع کنید. شروع انجام تمرینات قدرتی باید با وزنه‌های کم وزن و با تعداد پایین شروع شود. 

کاهش وزن شدید باعث افتادگی پوست می‌شود. پیش‌بینی اینکه آیا این مورد پس از کاهش وزن برای شما مشکل‌ساز خواهد بود یا خیر، دشوار است. هر فرد بسته به سن، مقدار وزن از دست رفته، سرعت کاهش وزن، ژنتیک و سطح مراقبت از پوست تجربه متفاوتی در زمینه‌ی افتادگی پوست کسب می‌کند. تغذیه مناسب و برنامه ورزشی منظم برای جلوگیری از افتادگی پوست تا حد بسیاری موثرند.

تنها راه کسب بازوهایی با ظاهر سفت‌تر، انجام‌دادن تمرینات قدرتی است. جالب است بدانید که عضله فضای بیشتری از پوست را اشغال می‌کند. با انجام تمرینات قدرتی حجم عضله افزایش یافته و پوستی که در اثر کاهش وزن شل شده است، کشیده می‌شود. در چنین حالتی رنگ پوست روشن‌تر شده خواهد شد. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *