تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند

قبل از عمل اسلیو معده نیز مانند هر جراحی دیگری، بیماران باید تحقیقات کافی به عمل آورند و ابعاد این جراحی را به طور کامل، بررسی نمایند. یکی از روش‌های تحقیق در رابطه با این جراحی، توجه به تجربیات دیگران و آگاهی کافی از مراقبت‌ های بعد از عمل اسلیو معده است. در این مقاله از سایت دکتر یاهو، به بررسی تجربیات کسانی که اسلیو معده انجام داده‌اند؛ می‌پردازیم و چکیده‌ای از مهم‌ترین آن‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد؛ پس تا انتهای این مقاله کاربردی و مفید، با ما همراه باشید.

تجربیات روز اول بعد از جراحی اسلیو معده

تجربیات روز اول بعد از جراحی اسلیو معده

در روزهای اول جراحی اسلیو، بیماران چه انتظاراتی باید داشته باشند؟ بر اساس نظرات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، در ادامه لیست اتفاقاتی که تجربه‌ کرده‌اند، آورده شده است:

1. تجربه افراد از روز اول جراحی معده

مطابق نظرات و تجربیات بیمارانی که تحت جراحی اسلیو قرار گرفته‌اند، بعد از جراحی در بیمارستان، با احساس خستگی، بی‌حالی و کمی درد به هوش می‌آیند. حتی برخی بیماران، احساس شادی و سرخوشی هم دارند که علت آن، مسکن‌هایی است که به آن‌ها برای کاهش درد، تزریق شده است و در کنار آن، انجام عمل اسلیو معده و رهایی از شر چاقی و اضافه وزن نیز خود به بیماران، احساس سرخوشی می‌دهد.

2. تجربه بیماران از درد بعد از جراحی اسلیو

در رابطه با درد روز اول بعد از جراحی معده، باید گفت که تجربه هر فرد با دیگری متفاوت بوده و میزان احساس درد در بیماران، کاملاً منحصر به فرد می باشد. اما به طور کلی، با توجه به تحقیقات انجام شده، شدت درد در این روز خفیف تا متوسط دسته‌بندی می‌شود. در جراحی اسلیو معده، 5 یا 6 برش کوچک روی شکم ایجاد می‌شود که بیشترین درد، مربوط به برشی است که قسمت بزرگی از معده، برداشته شده است.

در روز اول، احتمالاً شما در تمامی شکم خود، احساس درد داشته باشید؛ حتی برخی از بیماران اعلام کرده‌اند که در روزهای اول بعد از جراحی اسلیو معده، به علت بیهوشی، حالت تهوع را نیز در کنار درد، تجربه کرده‌اند.

3. احساس تشنگی و گشنگی در روز اول جراحی اسلیو

با توجه به نظرات و تجربیات بیمارانی که تحت عمل اسلیو قرار گرفته‌اند، شما در روز اول جراحی، بسیار تشنه هستید ولی به احتمال زیاد، تا روز بعد، قادر به نوشیدن چیزی نخواهید بود. در این زمان، گلوی بیمار به علت ورود لوله تنفسی در حین جراحی، کاملاً دردناک و متورم است؛ بنابراین خوردن و آشامیدن در این مرحله، کار آسانی نخواهد بود. همچنین چون در عمل اسلیو، بخشی از معده جدا شده، در نتیجه سطح هورمون گرسنگی در بدن کاهش یافته و تنها بیماران احساس تشنگی دارند.

4. تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند درباره فعالیت بدنی

در روز اول جراحی، ممکن است پزشک جراح از شما بخواهد تا بلند شده و کمی راه بروید. قدم زدن و راه رفتن در این زمان، به شما کمک می‌کند تا درد ناشی از CO2 استفاده شده در جراحی لاپاراسکوپی را کاهش دهید. مطابق با تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، بیرون آمدن از تخت و بلند شدن، در روز اول بعد از جراحی، از سخت‌ترین کارهای دنیا به شمار می‌رود، اما هرچه در این روز بیشتر راه بروید، در روزهای بعدی، احساس بهتر و درد کمتری خواهید داشت.

انتظارات بیماران در 6 هفته تا 3 ماه بعد از جراحی اسلیو

انتظارات بیماران در 6 هفته تا 3 ماه بعد از جراحی اسلیو

بعد از گذشت 6 هفته از جراحی اسلیو معده، بیماران باید چه انتظاراتی داشته باشند؟ در ادامه به این سوال با توجه به تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، پاسخ می‌دهیم:

1. میزان درد بعد از 6 هفته از جراحی اسلیو معده

در این زمان، بیماران دیگر نباید دردی داشته باشند، یا میزان درد باید حداقل باشد. در برخی بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا، ممکن است با حملات و سنگ‌سازی این بافت از بدن، بیمار دچار درد در قسمت فوقانی شکم و پشت شود. همچنین در برخی بیماران، بعد از عمل اسلیو، در کیسه صفرا، سنگ ایجاد شده و بیماران درد شدید را تجربه کرده‌اند. در صورتی که شما بعد از مدت‌ها، درد جدیدی را تجربه کردید، باید حتما پزشک جراح خود را در جریان گذاشته و با ایشان مشورت کنید.

2. تجربه استفراغ بعد از گذشت 6 هفته از جراحی اسلیو

در این مرحله، دیگر بیماران تجربه استفراغ را نخواهند داشت. البته باز هم در صورت سریع غذا خوردن یا نوشیدن حجم زیادی از مایعات، امکان بروز این عارضه وجود دارد. بنابراین، بیماران باید در زمان غذا خوردن، لقمه‌های خود را به طور کامل بجوند و مایعات را نیز جرعه جرعه بنوشند.

3. سوزش سر دل و رفلاکس اسید معده

برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفته‌اند، گفته‌اند که بعد از گذشت 6 هفته از جراحی اسلیو معده، دچار رفلاکس اسید شده‌اند. البته بعد از گذشت مدت زمان خاصی، انعطاف‌پذیری معده بیشتر شده و حال بیمار و عوارض مربوطه نیز کاهش می‌یابد. همچنین بیمارانی که با این عارضه درگیر هستند، بهتر است یک ساعت قبل از خواب، از خوردن و نوشیدن هرگونه ماده غذایی پرهیز کنند تا رفلاکس معده کاهش یابد.

4. نظرات کسانی که اسلیو معده انجام داده‌اند درباره گرسنگی

برخی از بیماران، گفته‌اند که بعد از گذشت مدتی، دوباره احساس گرسنگی داشته‌اند؛ این امر طبیعی بوده و نشان می‌دهد که بهبودی معده شروع شده است. در این مرحله، بهتر است کمتر به سراغ تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی بروید تا به صورت ناخوداگاه، تصاویر غذا یا برنامه‌های آشپزی، میل به غذا خوردن شما را افزایش ندهند.

5. میزان سطح انرژی بعد از گذشت 6 هفته از اسلیو معده

با توجه به گفته بیمارانی که تحت جراحی قرار گرفته‌اند، سطح انرژی بدن پس از دوره کوتاهی از عمل، شروع به بهبود می‌کند. این بهبود مستمر در میزان انرژی و کیفیت زندگی به بهترین وجه در بیمارانی که یک برنامه ورزشی منظم را دنبال می‌کنند، قابل مشاهده است.

6. ریزش مو بعد از گذشت یک ماه و نیم تا سه ماه بعد از عمل معده

تمامی بیماران، معمولاً دو ماه بعد از جراحی اسلیو معده، دچار ریزش مو شده و این عارضه حدود 3 ماه ادامه می‌یابد. این نوع ریزش مو، در واقع یک پاسخ استرس طبیعی بدن است؛ این استرس، ناشی از جراحی اسلیو و کاهش وزن شدید در چند هفته اول است که موجب می‌شود موها نیز به طور همزمان ضعیف شده و دچار ریزش شوند.

در واقع زمانی که به اصطلاح، ریشه موها بیدار می‌شوند، موهای در حال رشد جدید، ریشه‌های قدیمی را از جای خود بیرون رانده و در نتیجه بسیاری از موها به طور همزمان، از بین می‌روند. البته ریزش موی بعد از عمل اسلیو، هیچ‌گاه به اندازه بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته‌اند، شدید نیست و کمتر دیده شده که بیماران، نیاز به کلاه‌گیس داشته باشند.

با توجه به تجربیات و نظرات بیماران، موها بعد از گذشت 9 ماه، دوباره ضخامت طبیعی خود را به دست آورده و با بافت بهبودیافته، باز می‌گردند. همچنین بسیاری از بیماران، برای جلوگیری از ریزش مو، مولتی‌ویتامین یا پروتئین اضافی مصرف می‌کنند که تا حد زیادی، مصرف این ترکیبات، تفاوتی در عملکرد بافت مو، ایجاد نمی‌کند. ریزش مو بعد از جراحی اسلیو، کاملاً یک فرآیند طبیعی بوده و حتی با مصرف گران‌ترین مولتی‌ویتامین‌ها نیز اتفاق می‌افتد؛ ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که با مصرف این مواد، میزان کلی ریزش مو، کاهش یافته و زمان بازگشت مجدد موها، کوتاه‌تر می‌شود.

جمع‌بندی

تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند، یک سفر پر از شکست و پیروزی است. برای اینکه درصد شکست را بعد از این جراحی، پایین بیاوریم و درصد موفقیت افزایش یابد، بهتر است در این زمینه از یک پزشک خوب و باتجربه کمک بگیریم. دکتر ناصر یاهو، از جمله جراحان موفق در زمینه لاغری هستند که شما می‌توانید برای جراحی اسلیو معده، از ایشان کمک بگیرید.

 

منبع:

southwestsurgery

ncbi

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *