داروهای بعد از عمل اسلیو معده

اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می‌گیرند، دارای بیماری‌های مزمن دیگری نیز هستند. همین امر موجب شده تا این بیماران، ملزم به استفاده و مصرف دارو باشند. در واقع جراحی اسلیو معده نیز مانند تمامی جراحی‌ها، نیاز به مراقبت‌های بعد از عمل دارد. این مراقبت‌ها، شامل داروهای بعد از عمل اسلیو معده نیز می‌شود. پزشک جراح متخصص با توجه به شرایط شما، برای دوران بعد از عمل، دارو تجویز می‌کند.

همچنین باید توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها بعد از عمل اسلیو، ممنوع بوده و نباید مصرف شوند. در صورتی که قبل از انجام جراحی، داروی خاصی مصرف می‌کنید، باید از قبل به پزشک خود اطلاع داده و موضوع را با او در میان بگذارید؛ زیرا ممکن است داروی مصرفی، جزو داروهای ممنوع باشد. در ادامه اطلاعات کاملی از داروهای لازم و ممنوع بعد از عمل در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای آگاهی کافی در این زمینه، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خدمات اسلیو معده دکتر ناصر یاهو

تأثیر عمل اسلیو معده بر مصرف دارو

  • جراحی چاقی می‌تواند در نحوه جذب داروها تأثیر گذاشته و آن‌ها را تغییر دهد. علاوه بر این، بعد از عمل اسلیو معده، با بهبود نسبی شرایط جسمی و بیماری‌های ناشی از چاقی، پزشک داروهای مصرفی بیمار یا دوز مصرفی آن‌ها را تغییر می‌دهد.
  • ممکن است نیاز باشد تا شما در چندین هفته اول بعد از عمل، داروهای خود را با اشکال مختلف خرد شده، مایع، جویدنی، زیرزبانی یا تزریقی مصرف کنید. در واقع تا مدت‌ها بعد از عمل، شما قادر به استفاده از کپسول‌ها و قرص‌های بزرگ نیستید و این نوع داروها در بدن شما جذب نمی‌شوند.تأثیر عمل اسلیو معده بر مصرف دارو
  • برخی از داروها، دارای پوشش روده یا همان ماده پلیمری، پوشانده شده‌اند. ممکن است بعد از جراحی اسلیو معده، جذب این پوشش برای سیستم گوارش دشوار باشد و به همین دلیل، دارو در بدن جذب نشده و تأثیرگذاری خود را از دست نمی‌دهند.
  • باید توجه داشته باشید که با خرد کردن برخی داروها، فرمولاسیون آن‌ها تغییر می‌کند. همچنین خرد کردن برخی داروهای دارای پوشش پلیمری دشوار است، این در حالی است که داروهای سریع رهش، به آسانی خرد می‌شوند. در خصوص تقسیم دارو به قطعات کوچک‌تر، باید با پزشک خود مشورت نمود.
  • برخی از داروها ممکن است منجر به اضافه وزن شما شوند. پزشک باید تصمیم بگیرد که آیا مصرف این داروها هنوز برای شما الزامی است و باید مصرف شوند یا امکان جایگزین کردن آن‌ها با داروهای دیگری وجود دارد.

داروهای بعد از عمل اسلیو معده

داروهای بعد از عمل اسلیو معده

جراحی چاقی مانند اسلیو معده می‌تواند مسیر زندگی افراد را تغییر داده و آن‌ها را در مسیری سالم‌تر، طولانی‌تر و رضایت‌بخش‌تری قرار دهد. موفقیت دراز مدت شما در از بین بردن چاقی و کنترل وزن خود، به رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل مانند رژیم غذایی، رژیم دارویی، فعالیت بدنی و ورزش و تغییرات سبک زندگی بستگی دارد. بنابراین، مصرف درست داروهای مناسب، در کوتاه مدت یا بلند جزو مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل است. در ادامه به لیستی از داروهای بعد از عمل اسلیو معده اشاره می‌شود:

1. داروهای بعد از عمل اسلیو معده؛ امپرازول

امپرازول یکی از مهم‌ترین داروها بعد از جراحی اسلیو معده است که خطر ایجاد زخم در دستگاه گوارش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مطابق با دستور پزشک و تیم جراحی، این دارو به مدت شش ماه یا مادام‌العمر مصرف شود.

2. داروی اورسودیول

خطر بروز سنگ کیسه صفرا بعد از جراحی اسلوی معده و کاهش وزن سریع، کاهش می‌یابد. در واقع داروی اورسودیول یکی از اسیدهای صفراوی تولید شده در بدن است که موجب کاهش جذب مقدار کلسترول در کبد یا صفرا می‌شود. به طور معمول این دارو باید به مدت 6 ماه پس از جراحی مورد استفاده قرار گیرد. البته بیمارانی که کیسه صفرا خود را جراحی کرده و درآورده‌اند، نیاز به مصرف اورسودیول ندارند.

3. داروهای بعد از عمل اسلیو معده؛ انواع مولتی ویتامین

مولتی ویتامین‌ها از دیگر داروهای بعد از عمل اسلیو معده هستند که مصرف آن‌ها به علت تأمین نیازهای تغذیه‌ای بدن خواهد بود. بعد از انجام گاسترکتومی یا اسلیو، حجم معده کاهش یافته و دیگر نمی‌تواند مانند گذشته، حجم زیادی مواد غذایی را دریافت کند. همین امر موجب می‌شود تا بیماران دچار مشکلات تغذیه‌ای شوند و مصرف مولتی ویتامین برای آن‌ها ضروری باشد.

مولتی ویتامین‌های مخصوص بعد از دوران جراحی چاقی، دوزهای بالایی از انواع ریزمغذی‌های ضروری را دارد. بیماران برای جلوگیری از کمبود انواع ویتامین و مواد معدنی، باید این داروهای بعد از عمل اسلیو معده را به طور نامحدود مصرف کنند.

4. مکمل کلسیم و ویتامین D

همانطور که مشخص است، کلسیم جزو مهم‌ترین مواد مورد نیاز بدن است که به رشد استخوان‌ها و غضروف‌های بدن و استحکام آن‌ها کمک می‌کند. وجود این ماده در رژیم غذایی بسیار مهم است. اما همانطور که اشاره شد، به دلیل محدودیت در دریافت مواد غذایی، دریافت میزان مورد نیاز کلسیم روزانه، ممکن است امکان‌پذیر نباشد.

از همین رو، پزشکان در لیست داروهای بعد از عمل اسلیو معده، مکمل کلسیم و ویتامین D نیز قرار می‌دهند. با استفاده از این مکمل‌ها، جذب کلسیم را افزایش می‌دهد. به طور کلی، افراد بعد از عمل اسلیو به حدود هزار تا دو هزار میلی‌گرم، کلسیم نیاز دارند که با مصرف مکمل، تأمین می‌شود. برخی از پزشکان از بیمار می‌خواهند تا مصرف این مکمل را تا آخر عمر ادامه دهند.

داروهای ممنوع بعد از عمل اسلیو معده

داروهای ممنوع بعد از عمل اسلیو معده

مصرف برخی از داورها بعد از عمل اسلیو معده، می‌توانند در فرآیند درمان اختلال ایجاد کرده یا دوران نقاهت را طولانی‌تر کنند. از همین رو، بیمار باید در زمینه مصرف داروها، به طور جدی با پزشک مشورت کنید. در ادامه به برخی از داروهای ممنوعه بعد از عمل اسلیو معده اشاره می‌شود:

1. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی حتی آسپرین

این دسته از داروها با نام NSAIDs شناخته می‌شوند که جزو داروهایی هستند که مصرف آن‌ها بعد از عمل اسلیو معده ممنوع است. این داروها، ریسک خونریزی بعد از عمل را افزایش می‌دهند و به همین علت، بیماران از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته بعد از آن، نباید از این دسته داروها نظیر آسپرین استفاده کنند.

2. ممنوعیت داروهای بعد از عمل اسلیو معده؛ آنتی‌بیوتیک‌ها

پزشکان گاهی قبل از عمل اسلیو برای بیمار، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند تا ریسک عفونت را بعد از انجام عمل کاهش دهند. اما بیمار به هیچ عنوان نباید بعد از عمل به مصرف این داروها ادامه دهد، زیرا با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در روند درمان اختلال ایجاد می‌شود.

3. داروهای رقیق‌کننده خون مانند هپارین و وارفارین

این دسته از داروها، موجب جلوگیری از لخته شده خون در بدن شده و با مصرف آن‌ها بعد از عمل اسلیو معده، ممکن است خونریزی شدید اتفاق بیافتد. در صورتی که شما قبل از جراحی، داروهای رقیق‌کننده مصرف می‌کنید و پزشک در جریان این موضوع باشد، یک هفته قبل از عمل، داروهای شما را قطع می‌کند.

جمع‌بندی

متقاضیان انجام اسلیو معده باید توجه داشته باشند که تنها جراحی نمی‌تواند افراد را به هدف خود، یعنی لاغری و تناسب اندام برساند، بلکه مراقبت‌های لازم از جمله داروهای بعد از عمل اسلیو معده، به بیماران کمک می‌کنند تا سریع‌تر روند بهبودی را طی کرده و به وزن مطلوب خود برسند.

مصرف داروها و ممنوعیت مصرف برخی از آن‌ها، بعد از عمل اسلیو معده به اندازه رعایت رژیم غذایی بعد از اسلیو معده و حتی بیشتر از آن، اهمیت دارد. امپرازول و اورسودیول از جمله مهم‌ترین داروهایی هستند که به بعد از اسلیو باید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین شما باید از مصرف داروها با اثربخشی طولانی مدت و داروهایی که از نظر شکل ظاهری بزرگ هستند، اجتناب کرده یا با احتیاط بیشتر و تحت نظر پزشک مصرف کنید.

اگر به دنبال یک پزشک عالی برای مشورت بیشتر و انجام جراحی با احتمال موفقیت بالا هستید، ما به شما دکتر ناصر یاهو را پیشنهاد می‌کنیم. ایشان با 27 سال تجربه در زمینه انواع جراحی‌های چاقی، می‌توانند بهترین انتخاب برای مشورت در زمینه مصرف داروهای بعد از عمل اسلیو معده باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *