بارداری بعد از عمل بای پس معده

در این مقاله از سایت دکتر یاهو، در رابطه با بارداری بعد از عمل بای پس معده توضیح داده می‌شود. جراحی بای پس از جمله روش‌های بسیار موثر برای کاهش وزن است که امکان درمان بیماری‌های ناشی از چاقی نظیر دیابت و پرفشاری خون را نیز دارد. سوالی که در بین بسیاری از بانوان متقاضی این جراحی شایع است، احتمال بارداری بعد از عمل بای پس معده است. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم و جنبه‌های مختلف آن را توضیح خواهیم داد. در صورتی که شما خواهان بارداری بعد از جراحی بای پس هستید، برای آگاهی بیشتر از این موضوع، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جراحی بای پس معده دکتر ناصر یاهو

نکات مهم در رابطه با بارداری و بای پس معده

به طور کلی، انواع جراحی‌ لاغری، مانعی برای بارداری نیستند و امکان بارداری بعد از عمل بای پس نیز وجود دارد. تصمیم‌گیری در رابطه با داشتن فرزند و بارداری بعد از جراحی بای پس، از جمله تصمیماتی است که می‌تواند روند زندگی شما را به طور کامل تغییر دهد.

همانطور که مشخص است، زنان دارای اضافه وزن شدید در دوران بارداری به عوارض بیشماری نظیر پره اکلامپسی، دیابت بارداری، سقط جنین و غیره دچار می‌شوند. اما یکی از اهداف انجام جراحی چاقی، بهبود روند بارداری است. در واقع جراحی چاقی می‌تواند احتمال مواجه مادر با مشکلات دوران بارداری را تا حد زیادی کاهش دهد و احتمال سقط جنین را به حداقل برساند.

مشکلاتی که چاقی برای بارداری ایجاد می‌کند

مشکلاتی که چاقی برای بارداری ایجاد می‌کند

چاقی می‌تواند مشکلاتی برای خانم‌ها و چرخه قاعدگی و بارداری آن‌ها به وجود آورد که با انجام بای پس معده می‌توان از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کرد. از جمله این عوارض و مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال ناباروری بیشتر در خانم‌های دارای اضافه وزن
 • امکان سقط بیشتر جنین و عدم تحمل نگهداری جنین در رحم
 • افزایش ناهنجاری‌ها در جنین مادران چاق
 • بروز اختلال در رشد جنین
 • پرفشاری خون
 • بروز دیابت بارداری
 • عدم امکان زایمان طبیعی و افزایش احتمال عمل سزارین

بنابراین در صورت بارداری به موقع بعد از عمل بای پس معده، می‌توان از بسیاری از عوارض و مشکلات ناخواسته چاقی در دوران بارداری جلوگیری کرد. نکته مهم دیگر در این رابطه این است که ریسک ابتلای فرزندان مادران چاق به دیابت و چاقی در جوانی و بزرگسالی بسیار بیشتر خواهد بود.

چه مدت بعد از عمل بای پس می‌توان باردار شد؟

چه مدت بعد از عمل بای پس می‌توان باردار شد؟

جراحی بای پس معده، دوران نقاهت مشخصی دارد و بیمار باید روش‌های جدیدی از غذا خوردن را پیش بگیرد. در واقع برای گرفتن بهترین نتیجه از جراحی، افراد باید سبک زندگی خود را مطابق با دستورالعمل‌های پزشک تغییر دهند.

باید توجه داشت که بارداری بلافاصله بعد از انجام عمل بای پس معده، موجب بروز آشفتگی بیشتر در زندگی بیمار می‌شود. در چند ماه ابتدایی بعد از عمل، میزان کاهش وزن بسیار سریع است. در صورت بارداری زود هنگام و تجربه این کاهش وزن سریع، تغذیه مادر و نوزاد با چالش‌های فراوانی روبه‌رو خواهد شد.

به عنوان یک قاعده کلی، اقدام به بارداری حداقل بعد از 18 ماه از انجام عمل بای پس، امکان‌پذیر است. در واقع بهتر است بیماران به مدت 12 تا 18 ماه به خود فرصت دهند تا بدن کاملاً به تغییرات به وجود آمده عادت کند و خود را به طور کامل ریکاوری و بازیابی نماید. این فرصت به شما اطمینان می‌دهند که بهترین نتیجه را از جراحی خود بدست آورید و در نتیجه بارداری سالم و بدون مشکلی را تجربه کنید.

ملاحظات تغذیه‌ ای در دوران بارداری بعد از عمل بای پس معده

عمل بای پس معده می‌تواند بر نحوه جذب مواد غذایی در بدن تأثیر داشته باشد و به همان نسبت، توجه به میزان جذب ریز مغذی‌ها در زنانی که قصد بارداری دارند، بسیار دارای اهمیت است.

 • ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری: مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین برای اطمینان از کافی بودن این مواد در بدن، کاملاً ضروری است. به طور مثال، اسید فولیک برای رشد لوله عصبی جنین لازم است و از آن برای ساخت سلول‌های خونی مادر و نوزاد استفاده می‌شود.
 • رژیم غذایی غنی از پروتئین در بارداری: با مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین در دوران بارداری بعد از عمل بای پس معده، از رشد مناسب جنین حمایت کرده و بدن مادر قوی می‌ماند.
 • هیدراتاسیون: حفظ هیدراتاسیون مناسب، با توجه به اینکه کم آبی جزو مشکلات رایج بعد از عمل بای پس معده به حساب می‌آید، ضروری خواهد بود.
 • معاینات منظم تغذیه‌ای: معاینات منظم توسط متخصص برای نظارت بر سطح ریزمغذی‌ها در بدن و اطمینان از دریافت کافی این مواد در بارداری، اهمیت ویژه‌ای دارد.

جدول مکمل‌های لازم در دوران بارداری بعد از عمل بای پس

مکمل‌ها و میزان مواد معدنی و ویتامین‌های لازم برای مادر باردار به طور خلاصه در جدول زیر گردآوری شده است:

نوع ریز مغذی میزان مصرف توصیه شده در روتین دوران بارداری
پروتئین 60 گرم در روز
کلسیم 1200 میلی‌گرم سیترات کلسیم در روز
آهن قرص فروس سولفات 300 میلی‌گرم حداکثر 3بار در روز
اسید فولیک 400 میکروگرم در روز (در مکمل‌های مولتی ویتامین معمولاً وجود دارد)
ویتامین B12 4 میکروگرم در روز
ویتامین D 400 تا 800 دوز بین‌المللی روزانه
ویتامین A 4000 دوز بین‌المللی روزانه

 

آزمایشات لازم برای خانم‌های باردار بعد از عمل بای پس معده

 • آزمایش آلبومین خون که در این آزمایش، میزان پروتئین و منابع پروتئینی بدن مادر مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 • سنجش ذخایر آهن و سطح آهن خون مادر باردار
 • آزمایش سنجش سطح ویتامین B12 بدن مادر
 • آزمایش سنجش سطح فولات در خون مادر
 • آزمایش سنجش سطح ویتامین D فعال موجود در خون مادر
 • آزمایش الکترولیت‌های خونی، کراتینین و قند که هر سه ماهه باید انجام شود.

این آزمایشات به صورت دوره‌ای در سال اول بعد از انجام عمل برای بانوانی که قصد بارداری دارند، باید انجام شود. بجز آزمایش آخر که هر سه ماه ضرورت انجام دارد، مابقی آزمایشات باید هر شش ماه انجام گیرند.

مراقبت‌ های پس از زایمان بعد از عمل بای پس معده

مراقبت‌های پس از زایمان، بعد از گذشت بارداری بعد از عمل بای پس معده، بسیار دارای اهمیت هستند. این مرحله، چالش‌های زیادی به دنبال دارد، اما با آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه، می‌توان از پس این چالش‌ها برآمده و این دوران را با موفقیت پشت سر گذاشت.

1. مدیریت وزن

کنترل وزن بعد از زایمان بسیار دارای اهمیت است. شما با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و گنجاندن تدریجی فعالیت‌های بدنی معتدل در برنامه روزانه، می‌توانید وزن ایده‌آل خود را حفظ کنید.

2. تغذیه مناسب

ادامه الگوهای تغذیه‌ای مربوط به عمل بای پس معده، در دوران بارداری و پس از زایمان بسیار مهم است. رژیم غذایی در این دوران باید سرشار از پروتئین‌های بدون چربی، غلات کامل و انواع میوه‌ها و سبزیجات باشد.

3. سلامت روان

تغییرات هورمونی در دوره بارداری و پس از زایمان، می‌تواند موجب نوسانات خلقی و در بسیاری از موارد موجب افسردگی پس از زایمان شود. با نظارت بر سلامت روان و کمک گرفتن از متخصص در صورت لزوم، می‌توانید از بروز مشکلات غذایی و جسمی جلوگیری کنید.

شیردهی بعد از عمل بای پس معده

تغذیه با شیر مادر بعد از عمل بای پس معده، از جمله نگرانی مهم مادرانی است که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند. خبر خوب برای این افراد این است که با توجه به تحقیقات انجام شده، شیردهی بعد از جراحی بای پس بلامانع بوده و خطری ندارد. با این حال، با توجه به تغییراتی که بعد از عمل بای پس معده در جذب مواد غذایی به وجود می‌آید، باید نظارت کافی بر رشد و تکامل کودک صورت گیرد.

مادر باید از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی در دوران شیردهی خود استفاده کند تا از دریافت ریزمغذی کافی مورد نیاز مادر و نوزاد اطمینان حاصل شود. همچنین هیدراته ماندن بدن مادر در دوران شیردهی موجب حفظ تداوم شیر مادر خواهد شد. در نهایت باید توجه داشت که رژیم غذایی غنی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می‌تواند از تولید شیر سالم در بدن مادر پشتیبانی کند.

شیردهی بعد از عمل بای پس معده

جمع‌بندی

انجام اقدامات موثر در جهت کاهش وزن، اقدامی مفید برای حفظ سلامت شخص و خانواده خواهد بود. همچنین بارداری موجب گسترش خانواده‌ها شده و نعمت مهمی به حساب می‌آید. با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، تمامی جراحی‌های لاغری از جمله بای پس معده، یک گام مهم در جهت حفظ سلامت مادر و جنین خواهد بود. کاهش وزن می‌تواند شانس خانم‌ها را برای باروری افزایش داده و بروز عوارض بارداری جلوگیری کند. همچنین احتمال حمل کامل کودک با وجود عمل بای پس و داشتن وزن ایده‌آل، افزایش می‌یابد.

با این وجود، توصیه می‌شود خانم‌هایی که تحت عمل جراحی بای پس قرار گرفته‌اند، بهتر است بعد از گذشت 12 تا 18 ماه اقدام به بارداری کنند. همچنین در این زمان، بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان صحبت کرده و شرایط خود را بررسی کنید تا درک بهتری از بارداری و کاهش وزن در کنار هم داشته باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *