لاغری بعد از زایمان

لاغری بعد از زایمان طی چند هفته تا چند سال به طور طبیعی اتفاق می افتد. ترشح مقادیر زیادی از هورمون های استروژن و ریلکسین برای تحمل پذیر شدن درد زایمان، موجب می شود که زنان حتی پس از زایمان نیز موفق به انجام ورزش های سنگین برای لاغری نشوند.

تغییر وضعیت اندام های بدن بعد از زایمان تنها مختص شکم نیست. رحم نیز بعد از زایمان دچار انقباض شده و مایعاتی از بدن به صورت ادرار یا ترشحات واژن خارج می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی ساده ترین و موثرترین روش جراحی پیکر تراشی، برای رفع مشکل چاقی بعد از زایمان، یعنی عمل لیپوماتیک بپردازیم:

چرا کاهش وزن پس از زایمان مهم است؟

بدون توجه به وزن زنان پس از زایمان، ممکن است آن ها همچنان مانند یک زن باردار بنظر برسند. رشد رحم در دوران بارداری به واسطه تغییر موقعیت رحم اتفاق می افتد و اندازه آن در هفته 40 ام بارداری درست مانند اندازه یک هندوانه بزرگ می شود.

چرا کاهش وزن پس از زایمان مهم است؟

کاهش وزن پس از زایمان به دلایل مختلفی حائز اهمیت می شود که رسیدن به تناسب اندام تنها یکی از این دلایل است. کاهش وزن نه تنها باعث تضمین سلامت مادر در طولانی مدت می شود، بلکه منجر به پیشگیری از خطرات احتمالی برای بارداری های بعد نیز می شود.

انتخاب روش های پیکر تراشی سریع و بدون عوارض نظیر: جراحی لاغری لیپوماتیک در کنار انجام فعالیت های ورزشی مناسب و مرتب استاندارد، متناسب با فیزیولوژی بدن و انتخاب رژیم غذایی سالم قطعا منجر به کاهش وزن اصولی بعد از زایمان تا 500 گرم در هر هفته می شود.

 

علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین چیست؟

بعد از زایمان و به ویژه بعد از انجام عمل سزارین شکم فورا به حالت قبل باز نمی گردد. فرآیند بازگشت شکم به حالت ابتدایی خود (قبل از بارداری و زایمان) ممکن است چند هفته یا حتی چند سال به طول انجامد.

هر چند که بزرگ ماندن شکم دلایل متعددی دارد اما عمل سزارین یکی از اصلی ترین دلایل بزرگی شکم خانم ها بعد از زایمان محسوب می شود. پوست و ماهیچه های اطراف شکم، رباط ها و رحم زن در طول دوران بارداری کشیده می شوند. کشیدگی این عضلات و اندام ها بعد از زایمان فورا برطرف نمی شود و بدن برای بهبود وضعیت خود به زمان نیاز دارد.

بزرگ شدن رحم در دوران بارداری یکی دیگر از دلایل بزرگ ماندن شکم حتی پس از زایمان است.

علت بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین چیست؟

چرا شکم بعد از سزارین کوچک نمی شود؟

بزرگ ماندن شکم بعد از سزارین یک امر طبیعی است، چرا که بدن 9 ماه شرایط متفاوتی را تجربه کرده است. اما کشیدگی پوست و عضلات شکم مهم ترین علت کوچک نشدن آن بلافاصله بعد از زایمان است.

 

معرفی انواع جراحی لاغری بعد از زایمان

در بین انواع روش های جراحی لاغری بعد از زایمان، روش غیر تهاجمی یا لیپوماتیک بهترین گزینه محسوب می شود. لیپوماتیک نوعی جراحی غیر تهاجمی است که کمترین آسیب ممکن را به بافت و اندام های بدن وارد می کند.

در این روش که امکان مقایسه آن با سایر روش های لاغری پس از زایمان وجود ندارد، پزشک با انجام بی حسی موضعی پیکر تراشی را انجام می دهد. لیپوساکشن به روش غیر تهاجمی باعث برداشته شدن بافت و سلول های چربی می شود، این عمل شرایط رشد مجدد سلول های چربی را از بین می برد. در حقیقت با انجام این روش سلول های چربی برای همیشه حذف می شوند.

به عبارت دیگر در صورتی که فرد متقاضی عمل لیپوماتیک بعد از زایمان به علت مصرف مواد غذایی چرپ یا تغییر سبک زندگی ناگهانی بیش از حد وزن اضافه نکند، نتیجه عمل لیپوماتیک دائمی خواهد بود.

نکات مهم برای کاهش وزن اصولی بعد از زایمان

در کنار انجام یک جراحی لاغری بی خطر و غیر تهاجمی رعایت موارد زیر نیز برای یک کاهش وزن اصولی حیاتی است:

  • مصرف سبزیجات تازه
  • گنجاندن پروتئین و غلات در وعده های غذایی
  • استفاده از غذاهای حاوی فیبر
  • تقسیم وعده های غذایی بزرگ به وعده های غذایی کوچک
  • پرهیز از مصرف تنقلات
  • انجام ورزش به صورت منظم

 

چه مدت بعد از زایمان می توان برای انجام لیپوماتیک اقدام کرد؟

پزشکان هیچ بازه زمانی مشخصی را برای انجام لیپوماتیک پس از زایمان در نظر نگرفته اند. اما با این حال نظریه عموم پزشکان این است که زنان بلافاصله پس از زایمان نباید قصد انجام عمل لیپوماتیک را داشته باشند.

اصلی ترین علت عدم انجام بلافاصله این عمل پس از زایمان از نظر پزشکان این است که دوران شیردهی و زندگی با یک نوزاد کوچک به اندازه کافی هیجان انگیز و سخت است. به همین دلیل ممکن است این موضوع تاثیر منفی بر بهبود بدن پس از عمل لیپوماتیک داشته باشد.

انتخاب رژیم غذایی سالم و انجام منظم ورزش دو راهکار موثر برای داشتن تناسب اندام بعد از زایمان بدون عمل های جراحی است. با توجه به توضیحات گفته شده بهترین زمان برای انجام لیپوساکشن پس از گذشت حداقل 6 ماه از زایمان است.

آیا امکان بارداری مجدد بعد از عمل لیپوماتیک وجود دارد؟

افرادی که قصد انجام عمل لیپوماتیک را دارند باید هدف خود را در آینده برای باردار شدن یا نشدن مشخص کنند. هر چند که هیچ محدودیتی برای باردار شدن بعد از عمل لیپوماتیک وجود ندارد، اما افرادی که قصد باردار شدن در آینده را ندارند، بهترین کاندید برای این عمل محسوب می شوند.

بسیاری از زنان با نگرانی های متعددی درباره عمل لیپوساکشن مواجه هستند. آیا لیپوساکشن بر باردار شدن من تأثیر می گذارد؟ اگر در دوران بارداری افزایش وزن داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟ در حقیقت عمل لیپوساکشن یا لیپوماتیک هیچ اختلالی را در باردار شدن (در آینده) ایجاد نمی کند. لیپوماتیک نوعی روش پیکرتراشی یا چربی کشی است که هرگز باعث عدم باروری نمی شود.

 

بررسی بارداری مجدد پس از عمل لاغری لیپوساکشن

لیپوساکشن نوعی روش پیکرتراشی است که معمولا به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می گیرد. نتایج عمل لیپوساکشن دائمی است و پس از بارداری مجدد از بین نمی رود. زنانی که پس از انجام این عمل دوباره باردار می شوند و وزن اضافه می کنند، هرگز نباید نگران از بین رفتن نتایج لیپوساکشن باشند.

بررسی بارداری مجدد پس از عمل لاغری لیپوساکشن

هر چند که احتمال ایجاد ترک های پوستی (در شکم) یا افتادگی پوست (باسن) وجود دارد، اما این عوارض ارتباطی با لیپوساکشن ندارند.

بررسی لاغری شکم و پهلو در دوران شیردهی

شیردهی فواید بی شماری را برای زنان به همراه دارد. لاغری بعد از زایمان در دوران شیردهی با سرعت بیشتری اتفاق می افتد، در حقیت می توان گفت که شیردهی نوعی امتیاز محسوب می شود. چرا که به واسطه آن می توان شاهد لاغری شکم و پهلو بود.

شیردهی باعث افزایش بیش از 500 کالری در بدن مادر به صورت روزانه می شود. سوزاندن این میزان کالری معادل انجام یک ساعت ورزش (شدید) است. بر اساس تحقیقات انجام شده زنان شیرده در مقایسه با زنانی که برای تغذیه نوزاد خود از شیر خشک استفاده می کنند، زودتر به وزن ایده آل قبل از بارداری باز می گردند.

همچنین زنان شیرده در مقایسه با دیگر زنان دارای چربی مضر کمتری در بدن خود هستند. به عبارت دیگر لاغری بعد از زایمان در دوران شیردهی وابسته به دو فاکتور مهم است؛

  1.  تعداد دفعات شیردهی
  2.  طول مدت شیردهی زنان

 

بهترین روش لاغری بعد از زایمان چیست؟

در بین انواع روش های غیر تهاجمی برای پیکرتراشی، لیپوماتیک بهترین گزینه برای لاغری بعد از زایمان محسوب می شود. چرا که علاوه بر عدم نیاز به بیهوشی، دارای اثرات دائم و برگشت ناپذیراست. درد لیپوماتیک کاملا قابل تحمل است.

خدمات جراحی زیبایی و لاغری دکتر ناصر یاهو

دکتر ناصر یاهو متخصص و جراح چاقی با سالها تجربه در انجام انواع جراحی های لاغری ، توانسته مشکل لاغری بعد از زایمان را برای صدها خانم حل نماید و آنها را به وزن ایده آل خود برساند.

خدمات پیکرتراشی دکتر ناصر یاهو

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *